Жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына конкурстық орналасудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы N 635 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 21 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5105 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 15 наурыздағы № 87 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.03.2013 № 87 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының  5-бабы 36) тармақшасын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына конкурстық орналасудың ережесі бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С. Өмірбаев) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. "Жоғары оқу орындарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлерінің (профессор-оқытушылық құрамы, ғылыми қызметкерлер) лауазымдарына конкурстық негізде орналасудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 18 қарашадағы  N 949 бұйрығының күші жойылды деп саналсын.
4. Осы бұйрық ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі К.Шәмшидиноваға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
2007 жылғы 14 желтоқсандағы
N 635 бұйрығымен бекітілген
Жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылық
құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына
конкурстық орналасудың ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына конкурстық орналасудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі  Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және жоғары оқу орындарының ғылыми-педагог қызметкерлерінің лауазымдарына конкурстық орналасудың тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Ереже жоғары оқу орындарының штаттық кестесінде қарастырылған профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына конкурстық негізінде орналасуға таратылады (бұдан әрі - штаттағы лауазымдар).
Профессор-оқытушылық құрамының лауазымдарына кафедра жетекшісі, профессор, доцент, аға оқытушы, ассистент жатады.
Штаттағы оқытушы (ғылыми қызметкер) осы жоғары оқу орнында конкурстық негізде төленетін штаттағы лауазымды атқаратын және жоғары оқу орынның міндеттері мен қызметтерін іске асыру мақсатында еңбек шарты негізінде лауазымдық өкілеттіліктерді жүзеге асыратын оқытушы болып табылады.

Об утверждении Правил конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников высших учебных заведений
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года N 635. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2008 года N 5105. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 марта 2013 года № 87
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 15.03.2013 № 87.
В целях реализации подпункта 36)  статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников высших учебных заведений.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Омирбаев С.М.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Считать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 ноября 2004 года  N 949 "Об утверждении Правил конкурсного замещения должностей научно-педагогического (профессорско-преподавательского состава, научных работников) персонала высших учебных заведений" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 3299 от 22 декабря 2004 года).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Шамшидинову К.Н.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 14 декабря 2007 года N 635
Правила конкурсного замещения должностей
профессорско-преподавательского состава и научных работников
высших учебных заведений 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников высших учебных заведений (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников высших учебных заведений.
2. Правила распространяются на конкурсное замещение должностей профессорско-преподавательского состава, научных работников, предусмотренных штатным расписанием высшего учебного заведения (далее - штатных должностей).
К должностям профессорско-преподавательского состава относятся руководитель кафедры, профессор, доцент, старший преподаватель, преподаватель, ассистент.
Штатным преподавателем (научным работником) является преподаватель (научный работник), занимающий на конкурсной основе оплачиваемую штатную должность в данном высшем учебном заведении и осуществляющий на основании трудового договора должностные полномочия (соответствующую учебную нагрузку, научную работу) в целях реализации задач и функций высшего учебного заведения.

3. Профессор-оқытушылық құрамның лауазымдарына орналасудың конкурсына тиісті бейіні бойынша арнайы педагог немесе кәсіптік білімі бар осы лауазымға қойылатын талаптарға жауап беретін тұлғалар жіберіледі.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  51-бабы 5-тармағына сәйкес білім беру ұйымдарында жұмыс істеуге педагог қызметіне сот үкімімен немесе медициналық қорытындымен тыйым салынған адамдар, сондай-ақ заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе сотталған қатарынан алынбаған соттылығы бар адамдар жіберілмейді.
4. Профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына орналасу конкурсы ғылыми-педагог және ғылыми қызметкерлер лауазымдарының біліктілік мінездемесіне сәйкес өткізіледі.
Өнер және мәдениет саласындағы жоғары оқу орындарының доцент, профессор лауазымдарына орналасудың конкурсына сәйкес тиісті ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы жоқ, бірақ осы мамандық бойынша практикалық жұмыста үлкен тәжірибеге ие мамандар жіберіледі.
2. Конкурс туралы жариялау
5. Жоғары оқу орны профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің бос лауазымдарына конкурс жариялайды.
6. Профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің бос лауазымдарына орналасу және бос орындарға конкурс жариялау туралы хабарландыру ақпарат құралдары, жоғары оқу орындарындағы ақпарат құралдары арқылы жарияланады.
7. Бос лауазымдарға арналған конкурсқа өтініштер хабарландыру жарияланған күннен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірілмей берілуі тиіс.
Конкурстың ұйымдастырылуы мен өткізілуіне жауапты жоғары оқу орнының лауазымды тұлғасының өтініштерді қабылдаудан бас тартуы үміткердің ұсынылған құжаттары қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген тиісті лауазымның біліктілік талаптарына сәйкес болмау немесе өтініштерді беру мерзімін бұзу жағдайларында орын алуы мүмкін.
8. Конкурс бойынша таңдау және еңбек шартына отыру өтініштері беру мерзімі аяқталғаннан кейін екі айдан кешіктірмей өткізіледі.
9. Белгіленген мерзімдер сақталмаған жағдайда, конкурс және бос лауазымдар жөніндегі ақпарат қайта жарияланады.
3. Конкурстық комиссияны қалыптастыру
10. Профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына орналасу жөніндегі конкурстық комиссия (бұдан әрі - конкурстық комиссия) жоғары оқу орны басшысының бұйрығымен құрылады.
11. Конкурстық комиссия конкурсты өткізудің нысандарын, рәсімдерін, нақты мерзімін айқындайды, конкурстық құжаттамаларға талдау жүргізеді, конкурстың қорытындысы бойынша шешім қабылдайды.

3. К конкурсу на замещение должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников допускаются лица, имеющие специальное педагогическое или профессиональное образование по соответствующим профилям.
Согласно пункту 5  статьи 51 Закона Республики Казахстан "Об образовании" к работе в организациях образования не допускаются лица, которым педагогическая деятельность запрещена приговором суда или медицинским заключением, а также имеющие судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке.
4. Конкурс на замещение должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников проводится в соответствии с квалификационными характеристиками должностей научно-педагогических и научных работников.
На конкурс по замещению должностей доцентов, профессоров в высших учебных заведениях в области искусства и культуры допускаются специалисты, не имеющие соответствующего ученого звания и ученой степени, но обладающие большим опытом практической работы по данной специальности.
2. Объявление о конкурсе
5. Высшее учебное заведение объявляет конкурс на замещение вакантных должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников.
6. Конкурс на замещение вакантных должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников и информация о вакантных должностях объявляется через средства массовой информации, включая средства информации высшего учебного заведения.
7. Срок подачи заявлений на конкурс вакантных должностей - не позднее тридцати календарных дней со дня опубликования объявления.
Отказ в приеме заявления должностным лицом вуза, ответственным за организацию и проведение конкурса, может иметь место в случае несоответствия согласно представленным претендентом документов квалификационным требованиям по соответствующей должности, установленным действующими нормативными правовыми актами, либо в случае нарушения сроков подачи заявления.
8. Выборы по конкурсу и заключение трудового договора проводятся не позднее чем через два месяца после окончания срока подачи заявления.
9. В случае несоблюдения установленных сроков конкурс и информация о вакантных должностях объявляется заново.
3. Формирование конкурсной комиссии
10. Конкурсная комиссия на замещение должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников (далее - конкурсная комиссия) создается приказом руководителя высшего учебного заведения.
11. Конкурсная комиссия определяет формы, процедуры, конкретные сроки проведения конкурса, проводит анализ конкурсной документации, выносит решение по итогам конкурса.

12. Конкурстық комиссия жұмысының негізгі міндеттеріне:
барлық үміткерлерге конкурсқа қатысу үшін бірдей мүмкіндік беру;
конкурсқа қатысушылардың арасында әділ бәсекелестікті қамтамасыз ету;
әділдіктің сақталуына және конкурстың жариялылы түрде өткізілуіне бақылау жасау жатады.
13. Конкурстық комиссия келесі құрамда құрылады: конкурстық комиссияның төрағасы - жоғары оқу орнының басшының орынбасары, төрағаның орынбасары, комиссия хатшысы және мүшелері.
14. Конкурстық комиссияның дербес құрамы, саны және оның өкілеттік мерзімі жоғары оқу орнының Ғылыми кеңесімен анықталып, жоғары оқу орны басшысының тиісті бұйрығымен бекітіледі.
4. Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын
қабылдау және қарау
15. Еңбек шартына отырумен жалғасатын конкурсқа қатысуға ниет білдірген тұлғалар жоғары оқу орнының басшысы атына жазылған өтінішті ұсынады. Өтінішке қоса келесі құжаттарды тапсырады:
кадрларды есепке алу бойынша жеке парағы;
өмірбаян;
жоғары білімі мен ғылыми дәрежесі туралы дипломдарының, ғылыми атағы туралы аттестаттың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
ғылыми жұмыстары мен өнертабыстарының тізімі;
соңғы қызмет еткен жұмыс орнынан берілген мінездеме.
16. Сол жоғары оқу орнында жұмыс істейтін тұлғалар конкурсқа қатысу үшін немесе еңбек шарты бойынша бос лауазымға орналасу үшін жоғары оқу орны басшысының атына жазылған өтінішін ұсынады және оған қоса мінездемесі мен ғылыми жұмыстары мен өнертабыстарының тізімін тапсырады.
Профессор-оқытушылық құрамының лауазымдарына орналасудың конкурсына қатысуға ниет білдірген тұлғалардың құжаттары, жоғары оқу орны басшысының визасымен, алдын-ала қорытынды жасау үшін кафедраға жіберіледі.
Кафедра жетекшісі лауазымына орналасудың конкурсына қатысуға ниет білдірген тұлғалардың құжаттары, жоғары оқу орны басшысының визасымен, алдын-ала қорытынды жасау үшін кафедраға және тиісті факультетке жіберіледі.
Мұндай жағдайда кафедра отырысын факультет деканы немесе оқу жұмысы жөнінде проректоры өткізеді.
17. Конкурстық материалдар ұсынымды сипаттағы қорытынды шығаратын тиісті кафедраның отырысында алдын-ала қаралады.
18. Ғылыми-педагог өтілі бар конкурсқа қатысатын тұлғалар конкурс алдындағы кезеңдегі ғылыми-педагог қызметтері туралы кафедра отырысы алдында есеп береді. Кафедра үміткерлерге сынау лекцияларын оқытуды немесе оқу дәрістерінің басқа түрлерін жүргізуді ұсынып және соның қорытындылары бойынша ұсыныс қабылдай алады.
19. Кафедра көпшілік дауыспен ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы кафедра әр үміткер бойынша тиісті қорытынды қабылдайды, ол конкурстық комиссияға жіберіледі.

12. Основными задачами работы конкурсной комиссии являются:
предоставление всем равных возможностей для участия в конкурсе;
обеспечение добросовестной конкуренции среди участников конкурса;
осуществление контроля за соблюдением объективности, гласности проведения конкурса.
13. Конкурсная комиссия создается в следующем составе: председатель конкурсной комиссии - заместитель руководителя высшего учебного заведения, заместитель председателя, секретарь и члены комиссии.
14. Количество и персональный состав конкурсной комиссии и сроки ее полномочий определяются Ученым советом высшего учебного заведения и утверждаются соответствующим приказом руководителя высшего учебного заведения.
4. Прием и рассмотрение документов участников конкурса
15. Лица, желающие участвовать в конкурсе, с последующим заключением трудового договора, подают заявление на имя руководителя высшего учебного заведения. К заявлению прилагаются следующие документы:
личный листок по учету кадров;
автобиография;
копии дипломов о высшем образовании, академической и ученой степени, аттестата об ученом звании, заверенные в установленном порядке;
список научных работ и изобретений;
характеристика с последнего места работы.
16. Лица, работающие в данном высшем учебном заведении, для участия в конкурсе или занятия должности по трудовому договору подают на имя руководителя высшего учебного заведения заявление, сдают характеристику и список научных работ и изобретений.
Документы лиц, желающих участвовать в конкурсе на занятие должности профессорско-преподавательского состава, направляются с визой pуководителя высшего учебного заведения на кафедру для предварительного заключения.
Документы лиц, желающих участвовать в конкурсе на занятие должности руководителя кафедры, направляются с визой руководителя высшего учебного заведения на кафедру и соответствующий факультет для предварительного заключения.
В этом случае заседание кафедры проводит декан факультета или проректор по учебной работе.
17. Конкурсные материалы предварительно рассматриваются на заседании соответствующей кафедры, которая выносит заключение, носящее рекомендательный характер.
18. Лица, участвующие в конкурсе и имеющие научно-педагогический стаж, отчитываются на заседании кафедры о научно-педагогической деятельности за период, предшествующий конкурсу. Кафедра может предложить претендентам прочесть пробные лекции или провести другие виды учебных занятий и по их итогам принять рекомендации.
19. Кафедра по каждому кандидату принимает открытым или тайным голосованием простым большинством голосов соответствующее заключение, которое направляется в конкурсную комиссию.

20. Кафедраның қорытындысы егер оның отырысында кемінде 2/3 штаттағы оқытушылар қатысқан жағдайда ғана жарамды деп саналады.
21. Кафедра меңгерушісі лауазымына үміткер туралы жасалған кафедра қорытындысына кафедра отырысын өткізген факультет деканы немесе оқу жұмысы жөнінде проректоры қол қояды.
22. Конкурсқа қатысушылар мен кафедра жетекшісі лауазымына үміткерлер кафедра отырысына қатысып, еріктері бойынша өздеріне қатысты қорытындылармен таныса алады.
5. Конкурс бойынша тағайындау тәртібі
23. Профессор-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің лауазымдарына орналасу конкурсы үміткерлердің қызмет қорытындыларын сауалнама, сараптамалық баға беру, тестілеу, әңгімелесу, шығармашылық есеп беру, авторлық әзірлемелерді қорғау, практикалық тапсырмалар нысанында және әрбір лауазым бойынша белгіленген талаптар көлемінде кәсіби құзыреттерін бақылаудың басқа нысандарын аналитикалық жалпылау негізінде жүзеге асырылады.
24. Әңгімелесудің мақсаты бос лауазымға конкурс жарияланған нақты жоғары оқу орындарының ерекшеліктерін, біліктіліктің талаптарды ескере отырып, кандидаттардың жекеше және кәсіптік қасиеттеріне баға беру болып табылады.
25. Әр үміткер бойынша жасалған кафедра, факультет қорытындылары сәйкес ұсыныммен бірге конкурстық комиссия отырысында жарияланады.
26. Бұдан кейін конкурстық комиссия ашық дауыс беру арқылы үміткерлерді сәйкес лауазымға алуға жасырын дауыс беру үшін бірегей осы Ереженің қосымшасына сәйкес бюллетенге енгізу туралы шешім қабылдайды.
27. Дауыс беруші тұлға үміткерді қабылдауға келісетіндігін немесе келіспейтіндігін әр үміткердің аты-жөнінің қасында жазылған "келісемін" немесе "келіспеймін" деген сөздерді белгілеу арқылы білдіреді. Бір лауазымға екі және одан да көп үміткерлердің конкурстық іріктеуге қатысу жағдайында бюллетенде бірде-бір фамилия сызылып тасталмаса, онда ол жарамсыз деп есептеледі.
28. Дауыстарды санау үшін конкурстық комиссия жасырын дауыс берудің алдында құрамында үш мүшеден кем емес есептеу комиссиясын сайлайды. Есептеу комиссиясы әр үміткер бойынша берілген дауыстардың қорытындысын жариялайды. Есептеу комиссиясының хаттамасы конкурстық комиссиямен бекітіліп, конкурс материалдарына қосылады.
29. Конкурс өткізілгенде конкурстық комиссия мүшелерінің кемінде 2/3 мүшесі дауыс беруге қатысқан жағдайда ғана конкурстық комиссияның шешімі расталған болып саналады. Дауыс беруге қатысқан конкурстық комиссия мүшелерінің 50 пайызы және одан да көп дауысын жинаған үміткер сайланған болып саналады.
Жасырын дауыс беру арқылы қабылданған конкурстық комиссияның шешімі, егер ол осы Ережені сақтау негізінде қабылданған болса, түбегейлі болып саналады.

20. Заключение кафедры считается действительным, если на ее заседании присутствовали не менее 2/3 штатных преподавателей кафедры.
21. Заключение кафедры о кандидатуре руководителя кафедры подписывает декан факультета или проректор по учебной работе, проводивший заседание кафедры.
22. Участники конкурса и претенденты на должность руководителя кафедры могут присутствовать на заседании кафедры и быть ознакомлены по их желанию с ее заключением.
5. Порядок избрания по конкурсу
23. Конкурс на замещение должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников проводится на основе аналитического обобщения итогов деятельности претендентов в форме анкетирования, экспертной оценки, тестирования, собеседования, творческих отчетов, защиты авторских разработок, практических заданий и других форм проверки профессиональных компетенций в объеме установленных требований по каждой должности.
24. Целью собеседования является оценка профессиональных и личностных качеств кандидатов с учетом квалификационных требований, особенностей конкретного высшего учебного заведения, на вакантную должность которого объявлен конкурс.
25. По каждой кандидатуре на заседании конкурсной комиссии оглашается заключение кафедры, факультета с соответствующей рекомендацией.
26. После этого конкурсная комиссия открытым-голосованием принимает решение о включении кандидатуры на данную должность в единый бюллетень для тайного голосования по конкурсному отбору на должность, согласно  приложению к настоящим Правилам.
27. Согласие или несогласие с кандидатурой выражается словами "согласен" или "не согласен" против фамилии каждого кандидата. Бюллетень, в котором не вычеркнута ни одна фамилия в случае участия в конкурсном отборе двух и более претендентов на одну должность признается недействительным.
28. Для подсчета голосов конкурсная комиссия перед началом тайного голосования избирает счетную комиссию в составе не менее трех членов комиссии. Счетная комиссия оглашает результаты голосования по каждой кандидатуре. Протокол счетной комиссии утверждается конкурсной комиссией и приобщается к материалам конкурса.
29. Решение конкурсной комиссии при проведении конкурса является действительным, если в голосовании участвовало не менее 2/3 ее членов. Избранным считается кандидат, получивший 50% и более голосов присутствующих членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии, принятое тайным голосованием, является окончательным, если оно принято с соблюдением настоящих Правил.

30. Дауыс берудің нәтижелері негізінде конкурстық комиссия әр бос лауазымға үміткер бойынша еңбек шартын жасасу үшін "жоғары оқу орындарының басшысына ұсынылады" немесе "жоғары оқу орындарының басшысына ұсынылмайды" деген жазумен ұсынымдар қабылдайды.
Комиссия хатшысы конкурсқа қатысқан тұлғаларды конкурстың нәтижелерімен және конкурстық комиссияның ұсынымдарымен таныстырады.
6. Шағымдану тәртібі
31. Конкурсқа қатысушылар мен үміткерлер конкурстық комиссияның шешімімен келіспейтіндігі жөнінде жоғары оқу орнының басшысына немесе сот тәртібі бойынша шағымдана алады.
32. Жоғары оқу орнының басшысы конкурстық комиссияның шешімі бойынша түскен шағымды қарастырады және егер осы Ереже бұзылған жағдайда конкурстық комиссия қабылдаған шешімін толықтай немесе жартылай өзгертуге ұсыныс жасай алады.
33. Жоғары оқу орны басшысының ұсынысы конкурстық комиссияның бұрынғы құрамымен отырыста қаралады. Конкурстық комиссияның бұл мәжілісінде алдыңғы шешім өзгертіліп жаңа шешім енгізіледі. Конкурстық комиссия жоғары оқу орны басшысын және шағымданған конкурсқа қатысушыны қабылдаған шешімі туралы шешімі қабылданған сәттен бастап бес күн мерзім ішінде хабардар етеді.
34. Конкурстық комиссияның бұрын қабылдаған шешімі күшін жойған жағдайда, сол кандидаттар мен үміткерлердің қатысуымен комиссия мәжілісі қайта өткізіледі.
Конкурстық комиссияның бұрын қабылдаған шешімнің күшін жоюы және жаңадан қабылдауы жоғары оқу орны басшысының сәйкес шешімін қабылдауға немесе өзгертуге негіз болады.
35. Егер конкурстық комиссия бұрын қабылдаған шешімін өзгертулерсіз қалдырған жағдайда, шағымданған конкурсқа қатысушылар бұл шешімді заңда белгіленген тәртіппен шағымдана алады.
36. Конкурсқа қатысушылар, сондай-ақ жоғары оқу орнының басшысы конкурс құжаттарымен және оның қорытындыларымен таныса алады.
Жоғары оқу орындарының профессор-
оқытушылық құрамының және ғылыми
қызметкерлердің лауазымдарына
конкурстық орналасудың ережесіне
қосымша
Лауазымға конкурстық іріктеу бойынша жасырын дауыс беру үшін
бюллетеннің үлгісі
Лауазымға конкурстық іріктеу бойынша жасырын дауыс беру үшін
Бюллетень
(кафедраның, лауазымның атауы)
Конкурстық комиссия
(жоғары оқу орнының, фақультеттің атауы)
Конкурстық комиссияның отырысына
(протоколдың нөмірі мен күні)
Үміткердің
аты-жөні
Конкурстық іріктеу қай лауазымға жүргізіліп отыр (сәйкес кафедраның белгіленуі)
Қалдыру немесе сызып тастау арқылы дауыс нәтижелерін көрсету
Ескерту: бір лауазымға екі және одан да кеп үміткерлердің конкурстық іріктеуге қатысу жағдайында бюллетенде бірде-бір фамилия сызылып тасталмаса, онда ол жарамсыз деп есептеледі.

30. По результатам голосования конкурсная комиссия принимает рекомендации по каждому претенденту на вакантную должность с формулировкой "рекомендуется ректору вуза" или "не рекомендуется ректору вуза" для заключения трудового договора.
С результатами конкурса и рекомендациями конкурсной комиссии секретарь комиссии знакомит лиц, участвовавших в нем.
6. Порядок обжалования
31. Участники конкурса могут обжаловать решение конкурсной комиссии у руководителя высшего учебного заведения или в судебном порядке.
32. Руководитель высшего учебного заведения рассматривает поступившую жалобу на решение конкурсной комиссии и в случаях обнаружения нарушения настоящих Правил может предложить конкурсной комиссии полностью или частично отменить принятое решение.
33. Предложение руководителя высшего учебного заведения рассматривается конкурсной комиссией на ее заседании в прежнем составе. На данном заседании конкурсная комиссия отменяет ранее принятое решение и выносит новое. Конкурсная комиссия извещает о принятом решении руководителя высшего учебного заведения и участника конкурса, подавшего жалобу, в пятидневный срок с момента принятия решения.
34. В случае отмены конкурсной комиссией ранее принятого решения процедура заседания комиссии проводится заново с участием тех же кандидатов и претендентов.
Отмена конкурсной комиссией ранее принятого решения и вынесение нового является основанием для изменения или принятия соответствующего решения руководителем высшего учебного заведения.
35. В случае, если конкурсная комиссия оставляет ранее принятое решение без изменения, участники конкурса, подавшие жалобу, могут обжаловать данное решение в установленном законодательством порядке.
36. Участники конкурса, а также руководитель высшего учебного заведения могут ознакомиться с конкурсными документами и результатами конкурса.
Приложение
к Правилам конкурсного замещения
должностей профессорско-
преподавательского состава и научных
работников высших учебных заведений
Образец бюллетеня
для тайного голосования по конкурсному отбору на должность
Бюллетень
Для тайного голосования по конкурсному отбору на должность
_____________________________________________________________________
(наименование должности, кафедры)
Конкурсная
комиссия ____________________________________________________________
(наименование вуза, факультета)
_____________________________________________________________________
К заседанию конкурсной комиссии _____________________________________
(дата и номер протокола)
Фамилия,
имя, отчество
претендента
На какую
должность
проводится
конкурсный отбор
(с указанием
соответствующей
кафедры)
Результаты
голосования
выражаются
оставлением или
вычеркиванием
фамилий
Примечание: бюллетень, в котором не вычеркнута ни одна фамилия в случае участия в конкурсном отборе двух и более претендентов на одну должность признается недействительным