Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі туралы
Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 9 ақпандағы N 341/43-ІІІ Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2007 жылғы 14 наурызда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 464 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 447/62-V шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 23.12.2015 № 447/62-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін    2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
1. Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрлігінің
Астана қаласы бойынша аумақтық
инспекциясының бастығы (АШМАИ)
"Астана қаласының ауыл
шаруашылық бөлімі" МБ
бастығы (АШБ)
Астана қаласының
Ішкі істер департаментінің
басшысы (ІІД)
Астана қаласының
Мемлекеттік санитарлық
эпидемиологиялық қадағалау
департаментінің директоры (МСЭҚД)
"Алматы" ауданының
"Бірлік-Единство" ПИК
Ассоциациясының төрағасы (АПИКА)
"Сарыарқа" ауданының
"Парасат" ПИК
Ассоциациясының төрағасы (СПИКА)
Астана қаласы мәслихатының
2007 жылғы 9 ақпандағы
N 341/43-III шешімімен
бекітілген
Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау
ЕРЕЖЕСІ
Осы Ереже «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне және Қазақстан Республикасының «Ветеринария туралы», «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» заңдарына сәйкес әзірленді. Ереже Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау тәртібін және қала тұрғындарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарлардың ауруына қарсы профилактикалық іс-шаралар өткізуді реттейді.
Осы Ереже иттер мен мысықтардың барлық иесіне, меншік нысанына қарамастан заңды және жеке тұлғаларға (Қорғаныс министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Ішкі істер министрлігі, Президенттің Күзет қызметі мен Төтенше жағдайлар министрлігінің адамдарды құтқару, сондай-ақ қылмысқа қарсы күрес және қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі кәсіпорындарын, ұйымдары мен мекемелерінен басқа), сондай-ақ иттер мен мысықтарды серуенге алып шығатын барлық тұлғаларға қолданылады.

О Правилах содержания собак и кошек в городе Астане
Решение Маслихата города Астаны от 9 февраля 2007 года N 341/43-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 14 марта 2007 года N 464. Утратило силу Решение маслихата города Астаны от 23 декабря 2015 года № 447/62-V
Сноска. Утратило силу Решение маслихата города Астаны от 23.12.2015 № 447/62-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2)
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в городе Астане.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Секретарь маслихата
города Астаны
СОГЛАСОВАНО
Начальник Территориальной
инспекции Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан по
городу Астане (ТИМСХ)
Начальник ГУ "Отдел
сельского хозяйства
города Астаны"(ОСХ)
Начальник департамента
внутренних дел города
Астаны (ДВД)
Директор департамента
Государственного санитарно-
эпидемиологического
надзора города Астаны
(ДГСЭН)
Председатель Ассоциации
КСК "Бирлик - Единство"
района "Алматы"(АКСКА)
Председатель Ассоциации
КСК "Парасат"
района "Сарыарка"(АКСКС)
Утверждены решением
маслихата города Астаны
от 9 февраля 2007 года
N 341/43-III
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в городе Астане
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» и законами Республики Казахстан «О ветеринарии», «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан». Правила  регулируют порядок содержания собак и кошек в городе Астане и проведение профилактических мероприятий против заболеваний животных в целях обеспечения безопасности населения.
Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности (кроме предприятий, организаций и учреждений Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Службы охраны Президента и Министерства по чрезвычайным ситуациям, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка), а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек (далее - Владельцы).

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 18.03.2015 № 345/48-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1 тарау. Жалпы ережелер
Осы Ереже Астана қаласының аумағында әрекет етеді.
Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
ит - үй жануары, сүт қоректі, қасқыр тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
мысық - үй жануары, сүт қоректі, мысық тектес жануарлар, көлеміне, түсіне, және басқа да белгілеріне қарамастан;
жануардың иесі - ит пен мысықтың асыраушы, күтуші адам не болмаса иесінің келісіммен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегі адам.
иесіз жануарлар - тіркеуде жоқ, иелерін анықтау мүмкін болмаған, иелерінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар.
иттер мен мысықтарды серуенге шығару - иесінің меншігі болып табылатын немесе басқа тұлғадан жалға алып отырған орын-жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгіленген аумақтарда серуендеуі болып табылады.
2 тарау. Иттер мен мысықтарды тіркеуге
алудың тәртібі
1. Астана қаласының тұрғындарындағы, кәсіпорындардағы, мекемелердегі, ұйымдардағы қызметтік, күзеттік, аңшылық иттер және иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттер, сол сияқты мысықтардың барлық түрлері үй жануарларын бірдейлендіру тәртібімен ветеринарлық клиникаларда, Астана қаласының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу жүргізетін органда тізімдік есепке алынып, компьютерлік базаға енгізілуі тиіс. Әрбір тіркеуден өткен үй жануарларына бірдейлендіру реттік саны беріледі, бұл реттік сан оның бүкіл өмір сүру кезеңіне сақталады. Ит пен мысықты тіркеу барысында иелерінің есебінен ветеринарлық құжат және белгіленген үлгіге сәйкес реттік саны бар жетон беріледі.
Тіркеу барысында иелер осы Ережемен таныстырылады. Жануарлар иелерінің Ережемен танысқандығы тіркеу кітабына қол қойылумен рәсімделеді.
Бірдейлендіру белгісі ретінде қызмет түріне тиісті лицензиясы бар ветеринарлық дәрігер тарапынан үй жануарларының терісіне енгізетін микрочип салуға болады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
2. Барлық иттер үш айлық жасынан, мысықтар екі айлық жасынан бастап алғашқы тіркеуден және жыл сайын қайта тіркеуден өтуі тиіс.

Сноска. Преамбула в редакции решения Маслихата города Астаны от 18.03.2015 № 345/48-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Настоящие Правила действуют на территории города Астаны.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
безнадзорное животное - незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное, убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях.
Глава 2. Порядок регистрации собак и кошек
1. Все служебные, сторожевые, охотничьи собаки и собаки, требующих особой ответственности владельцев, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от породы, а также кошки подлежат учету и регистрации в ветеринарных клиниках и органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных города Астаны для внесения в компьютерную базу идентификации сельскохозяйственных и домашних животных по городу Астане. Каждому зарегистрированному домашнему животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. При регистрации собак и кошек владельцу выдаются ветеринарный паспорт и номерной жетон установленного образца за счет владельца животного.
При регистрации владелец животного должен быть ознакомлен с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельца животного в Книге регистрации.
В качестве идентификационного признака домашнее животное может иметь микрочип, который ей вживляет ветеринарный врач, имеющий соответствующую лицензию на деятельность.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
2. Все собаки с трехмесячного, а кошки с двухмесячного возраста подлежат первичной регистрации и ежегодной перерегистрации.

3. Үй жануарын асырап алған немесе иесінің мекен-жайы өзгерген жағдайда үй жануарлары екі апта мерзімінде тіркелуі керек.
4. Ит пен мысықты тіркеуден өткізу және қайта тіркеу кезінде иелері келесі құжаттар мен мәліметтер беруі қажет: иесінің жеке басының төл құжаты, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, мекен-жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың туылған күні, түрі, түсі, жынысы, лақап аты, ерекше белгілері немесе жануардың сипаты.
5. Үй жануарына эвтаназия қолданылғанда немесе өліп қалған жағдайда ветеринарлық құжат пен жетон жануар бұрын тіркеу жүргізген органға немесе мекемеге тапсырылады.
6. Тіркеуші орган жануардың шығу (сатылу, жоғалу, өлу, басқа бір адамға тапсырылу) жағдайларында тіркеуден шығару үшін немесе қайта тіркеуі үшін хабарлануы керек.
3 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
7. Иттер мен мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бір адамға тапсыру, барлық көлік түрлерімен қала ішінде, қаладан тысқары жерлерде, саяжай серіктестіктері аумақтарында тасымалдау әрекеттері құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егілген уақыты белгіленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етіледі. Иттер мен мысықтарды қаладан тысқары жерлерге тасымалдау кезінде және қалаға басқа елді мекендерден әкелген жағдайда, иелері жануардың денсаулығы және егу жұмыстарының жүргізілгендігі жөнінде, яғни жұқпалы ауруларға қарсы 12 айдан аспаған мерзімде не болмаса жолға шығардан 30 күн бұрын егілгендігі жөніндегі мәлімет толтырылған ветеринарлық куәлігінің болуы тиіс.
Тұрғындарға, кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесілі иттердің барлық түрлері үш айлық мерзімінен бастап, құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы егілуі және гельминттердің болмауына тексерілуге тиіс немесе профилактикалық алдын-алу шаралары қолданылуы тиіс.
Мысықтар туылғаннан екі айлық мерзімнен бастап адамдар мен жануарларға бірдей жұқпалы ауруларға, эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес микроспорияға қарсы егілуге, гельминттердің болмауына тексерілуге тиісті.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
8. Иттің иесі ретінде (иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттердің түрлерінен басқа) 14 жасқа толған, ата-анасының жазбаша рұқсаты бар (итті өз атына тіркеу үшін) тұлға болуы мүмкін.
9. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
10. Иттер мен мысықтарды ұстауға санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Ережені сақтаған жағдайда рұқсат етіледі:
бір ғана от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
бірнеше от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзіне тиесілі аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келісімімен);
мекемелерде, ұйымдарда, бақ шаруашылықтары мен саяжайларда, коммерциялық емес бірлестіктерде және демалыс орындарында иттерді байлаулы түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауіпсіздік келтірмейтін және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.

3. При приобретении и перемене места жительства владельцев домашние животные регистрируются в двухнедельный срок.
4. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ, удостоверяющий личность владельца, регистрационный номер налогоплательщика, адрес местожительства, контактный телефон, породу собаки и кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.
5. При эвтаназии или гибели домашнего животного ветеринарный паспорт и жетон сдается в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
6. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
Глава 3. Содержание собак и кошек
7. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах города, вне территории города, на территории садоводческих товариществ разрешаются лишь при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний. При вывозе из города и ввозе в город из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации  не более чем за 12 месяцев и не менее чем за 30 дней до ввоза.
Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат вакцинации против бешенства и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
Кошки начиная с двухмесячного возраста подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей,  по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
8. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).
9. Исключен решением маслихата города Астаны от 06.11.2009  N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
10. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
в жилых помещениях, занятых одной семьей;
в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
при предприятиях, организациях, учреждениях, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха, собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.

11. Қаладағы көп қабатты, көп пәтерлі тұрғын үйдегі бір отбасына саны екіден көп емес үлкен және орта мөлшердегі ересек иттер мен үш мысықты, үш айлық мерзімге дейінгі күшіктерді ұстауға рұқсат етіледі. Үш айдан асқан күшіктер мен мысықтар жаңа иелеріне берілуі немесе қараусыз иттер мен мысықтарды ұстаумен және аулаумен айналысатын мекемелерге тапсырылуы тиіс.
Пәтерлерде иттер мен мысықтардың барлық түрлеріне арналған паналау орындарын ашуға жол берілмейді. Ерекше жағдайларда, жергілікті атқарушы органдарға, пәтерлер иелері кооперативтеріне санитарлық-тұрмыстық талаптарды ескере отырып тиісті ұйымдар мен қызметтерді қатыстыра отырып, пәтерлерде және басқа да коммуналдық нысандарда иттер мен мысықтарды, басқа да зоологиялық түрлерді белгіленген саннан артық көлемде ұстауға рұқсат беруге, ұстауды шектеуге құқық беріледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
12. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын (ас әзірлеуге арналған бөлмелерде, кіреберістерде, баспалдақ алаңдарында, үйдің шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәліздерінде ұстауға рұқсат етілмейді.
13. Қонақ үйлерде, қонақ үй әкімшілігінің рұқсатымен және санитарлық-гигиеналық жағдайларды сақтаған жағдайда иелері итімен немесе мысығымен бірге тұрақтай алады.
14. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесілі аумақтарда жердің заңды иегерінің рұқсатымен немесе басқа да өкілетті тұлғаның келісімімен ұстауға болады. Иттер жақсылап қоршалған, яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдамауына ыңғайлап жасалынған аумақта ұсталуы тиіс. Осы аумақта иттің барлығы жөнінде кіреберісте 20х30 сантиметр көлеміндегі, иттің суреті бар "Ит күзетеді! Охраняется собакой!" ескерту қойылуы шарт.
15. Жеке тұрғын үйлер қорында гигиеналық-санитарлық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда саны екіден көп иттерді ұстауға рұқсат етіледі.
16. Иттер мен мысықтарды зообұрыштарда, балалар және жасөспірімдерге арналған мекемелердің "тірі бұрыштарында", жазғы және қысқы сауықтыру орталықтарында (санаторийлер, демалыс үйлері, пансионаттар) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау органдарының рұқсатымен ұстауға болады.
17. Тіркелмеген (есепке алынбаған) және жұқпалы ауруларға қарсы егілмеген иттер мен мысықтарды ұстауға тыйым салынады.

11. Одна семья в городской квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенки и котята старше трех месячного возраста должны быть переданы новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
Не допускается организация в квартирах приютов и питомников для любых видов собак и кошек. В исключительных случаях, по санитарно-бытовым условиям, местным исполнительным органам, кооперативам собственников квартир предоставляется право с привлечением соответствующих служб и организаций разрешать содержание большего количества домашних животных, ограничивать содержание гражданами собак, кошек и других зоологических видов в квартирах и других коммунальных объектах.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
12. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.
13. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
14. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит кyзетеді! Охраняется собакой!".
15. Содержание более двух собак может быть разрешено в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
16. Разрешается содержать собак и кошек в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях (санатории, дома отдыха, пансионаты) с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб.
17. Не допускается содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек.

18. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26 N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
19. Иттер мен мысықтардың қатысуымен өткізілетін жарыстар, көрмелер және тағы басқа көпшілік шаралар санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринарлық қадағалау өкілдерінің жазбаша келісімімен және сол ауданның Әкімінің рұқсаты бойынша өткізіледі.
20. Мемлекет аумағынан селекциялық (асыл тұқымды) және ұлттық құндылығы бар иттер мен мысықтарды кинологиялық, фелинологиялық орталықтардың (клубтардың) рұқсатынсыз не болмаса жолдамасынсыз шығаруға жол берілмейді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
21. Иттер мен мысықтарды олардың терісін пайдалану, етін өңдеу, сату, тұтыну үшін өсіруге не болмаса аулауға жол берілмейді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
22. Астана қаласының аумағында иттердің төбелесін ұйымдастыруға және өткізуге, жануарларға қарсы қатыгез әрекеттер жасауға мүмкіншілік беретін басқа да іс-шараларды өткізуге жол берілмейді (қызметтегі, күзетке арналған иттердің жұмыс қабілеттілігін тексеру мақсатында, иттердің жарақат алмауын ескеретін, дұрыс тұқымдық сұрыптауға арналған арнайы ережелер бойынша тексерулерден басқа).
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
4 тарау. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет
ететін иттерді ұстау
23. Адамдарға және басқа жануарларға қауіп туғызуға бейім, ұстауда ерекше жауапкершілікті қажет ететін асыл тұқымды иттердің есебін жүргізу мақсатында, осындай иттерді өсіруге және ұстауға кинологиялық клубтарда, бірлестіктерде және Астана қаласындағы ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркейтін органда, ветеринарлық клиникада тіркеуге алынғаннан кейін ғана рұқсат етіледі. Итті тіркеу барысында иттің иесін осы Ережемен таныстырып, танысқандығы жөнінде қолын қойғызуы керек.
24. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін ит тұқымдарының түрлеріне: американдық стаффордшир терьері, стаффордшир бультерьері, ротвейлер, акита-ину, аргентиналық дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильялық филдер, боксер, американдық бульдог, ризеншнауцер, ағылшындық мастиф, испандық мастиф, пиринейлік мастиф, тибеттік мастиф, ирландық волкодав, лабрадор, командор, берндік малшы иті, корольдік (үлкен) пудель, бельгиялық овчарка, доберман, оңтүстік орыс овчаркасы, ортаазиялық овчарка, кавказдық овчарка, мәскеулік күзет иті және сондай-ақ осы тұқымдардың будандастырылуынан туған, шоқтығының биіктігі 50 сантиметрден жоғары иттер жатады. Иттің қай тұқымға жататындығы тегінің құжаттарына қарап ажыратылады, ал даулы жағдайда Астана қаласындағы ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу органының жанындағы сараптау комиссияның көмегімен анықталады.

18. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.08.2009 N 243/37-IV
19. Проведение выставок, соревнований и других массовых мероприятий с участием собак и кошек допускается с письменного согласия представителей ветеринарного, санитарно-эпидемиологического надзора и разрешения Акима соответствующего района.
20. Не допускается вывоз за пределы территории государства собак и кошек, представляющих селекционную (племенную) и национальную ценность без разрешения или направления кинологического, фелинологического центров (клубов), а также больных животных.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
21. Не допускается разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
22. На территории города Астаны не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье животного и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Глава 4. Содержание собак, требующих особой ответственности владельца
23. В целях ведения учета породистых собак, склонных к проявлению повышенной агрессивности к людям и другим животным, содержание собак, требующих особой ответственности владельца, разрешается только после постановки на учет в кинологических клубах, объединениях и органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных. При регистрации владельца собаки необходимо ознакомить с настоящими Правилами под роспись.
24. К породам собак, требующих особой ответственности владельца относятся: американский стаффордширский терьер, стаффордширский бультерьер, ротвейлер, акита-ину, аргентинский дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильские филы, боксер, бульдог американский, ризеншнауцер, мастиф английский, мастиф испанский, мастиф пиринейский, мастиф тибетский, ирландский волкодав, лабрадор, командор, бернская пастушья собака, королевский(большой) пудель, бельгийская овчарка, доберман, южнорусская овчарка, среднеазиатская овчарка, кавказская овчарка, московская сторожевая а также их метисы и прочие породы собак с высотой в холке более 50 сантиметров. Принадлежность собак к породе определяется на основании родословных документов, а в спорных случаях - экспертной комиссией при органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных.

25. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді Астана қаласының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркейтін органымен келісусіз иеленуге, қала аумағына әкелуге, ұстауға және өсіруге рұқсат берілмейді.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
26. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді ұстау үшін болашақ иегер психоневрологиялық және нашақорлық диспансерлік есепте тұрмағандығы туралы анықтама құжатын көрсету қажет.
27. Тіркеуден өтпеген, иесінің ерекше жауапкершілікті қажет ететін иттері бар иелер осы Ереже бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланған күнінен бастап кинологиялық клубтарда, бірлестіктерде, Астана қаласының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тіркеу органында, ветеринарлық клиникада иттерін тіркетуі тиіс.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
28. Балаларға және 16 жасқа толмаған жас өспірімдерге, сонымен қатар денсаулық жағдайы қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді серуенге шығаруға рұқсат берілмейді.
Ескерту. 28-тармаққа жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
29. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді тұрғын-үй пайдалану органдарының жергілікті атқарушы органдармен келістірілген, иттерді серуендетуге арналған арнайы орындарынан басқа қоғамдық және көпшілік демалыс орындарына әкелуге рұқсат берілмейді.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
5 тарау. Иттер мен мысықтарды серуенге
шығарудың реті
Иелері итті серуенге шығарғанда келесі талаптарды орындауы тиіс:
30. Иттердің мінез-құлқы мен қала жағдайына қалыптастырылуын бақылау мақсатында қызметтік және аңшылық тұқымды иттердің, ерекше жауапкершілікті қажет ететін иттердің иелеріне иттерін Астана қаласының кинологиялық клубтарында "Қала жағдайында басқарылатын ит" сынақ курсынан өткізуі қажет. Сынақтан өткен жағдайда иесіне қала жағдайында итті серуенге шығаруға рұқсат етілген құжат тапсырылады.
31. Иттерді тұмылдырықпен (декоративті түрінен басқа) және қысқа (1,5 метрге дейін) мойын жіппен, Ережедегі 40-тармақта көрсетілген орындардан басқа жерлерде, қоршаған ортаға ешқандай қолайсыздық келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға болады.

25. Не разрешается приобретать, ввозить собак, требующих особой ответственности владельца на территорию города, содержать и разводить без согласования с органом регистрации сельскохозяйственных и домашних животных города Астаны.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
26. Для согласования содержания собак, требующих особой ответственности владельца, потенциальному владельцу необходимо предъявить справки о не состоянии на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
27. Владельцы незарегистрированных собак, требующих особой ответственности владельца, начиная со дня опубликования настоящих Правил в средствах массовой информации, должны зарегистрировать своих питомцев в кинологических клубах, объединениях и органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных города Астаны.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
28. Не разрешается выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, детям и подросткам до 16 лет, а также лицам физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих.
Сноска. Пункт 28 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
29. Не разрешается приводить собак, требующих особой ответственности владельца в общественные места и другие места массового отдыха граждан, за исключением мест, специально отведенных жилищно-эксплуатационными органами по согласованию с местными исполнительными органами для выгула собак.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Глава 5. Порядок выгула собак и кошек
При выгуле собак владельцы должны соблюдать следующие требования:
30. В целях определения поведения и адаптированности собаки в городских условиях владельцам собак служебных и охотнических пород, пород собак, требующих особой ответственности владельца необходимо пройти испытания по курсу "Управляемая городская собака" в кинологических клубах города Астаны. После прохождения испытания владелец собаки получает документ соответствующего образца, разрешающий ему выгуливать собаку в городских условиях.
31. Выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке в местах, не перечисленных в пункте 40 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим.

32. Иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында, жергілікті атқарушы органдары, пәтер иелері кооперативтері бекіткен еркін серуен алаңдарында алып жүруге болады.
33. Иттердің иелері әрдайым иттің мойнына аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген жетон бекітілген қарғыбау тағуы керек. Иесінің тілегі бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлімет болуы мүмкін.
34. Иттерді қалалық қоғамдық көліктерде тасымалдау көліктің артқы алаңдарында, жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайда жүзеге асырылуы тиіс. Иттердің декоративті түрлерін және мысықтарды сөмкеде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерде), қолда алып тасымалдауға болады. Науқас иттер мен мысықтарды қоғамдық көлікте тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
35. Иттерді тұрғын үйлердің маңында серуендету кезінде иттердің иелері 23.00. мен 07.00. сағат аралығында тыныштықты сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
36. Тыйым салған ескерту белгісі жоқ мекемелер мен азық-түлік сатпайтын дүкендерде, поштада және тағы басқа орындарда иелері иттерін қысқа мойын жіпте және тұмылдырықта ертіп жүруге болады. Кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге нысандарға итті ертіп келуге қарсы ескерту белгілерін қоюымен қатар иттерді байлап қалдыратын орындар жарақтауы қажет.
37. Итті қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен, өздігінен шешіліп кетпейтіндей, иесі ғимараттың ішінде уақытша болған мерзімге, егер де ит басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәріпті бұзбайтын, қозғалыстарға және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Осы кезде ит жүргіншілердің жүріп тұруына кедергі болмауы керек.
38. Ит қоғамдық орындарда қарғы баусыз тек қана қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде ғана жүре алады.
39. Көше қиылыстары мен магистралды жолдардан өткен кезде иттің иесі (итте серуендеуге шығарған тұлға) жол-көлік оқиғаларын және итті көліктің басып кетпеуін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауы тиіс.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
40. Иттердің иелері келесі тыйымдарды сақтауға тиісті:
1) құтырма ауруына қарсы егілмеген және токсоплазмозға тексерілмеген иттерді серуендетуге;
2) жануарларды рұқсат етілген немесе арнайы орындардан басқа, ауладағы балалар ойнайтын, спорттық алаңдарда, мектепке дейінгі және оқу орындарының аумақтарында, емделу мекемелерінің, саябақтар мен қоғамдық демалыс орындарының алаңындарында, тыйым салынған ескерту белгісі бар жерлерде серуендетуге;

32. Выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах для свободного выгула.
33. Владельцы собак должны постоянно иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
34. Перевозка собак в городском общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
35. При выгуле собак около жилых домов владельцы собак должны обеспечивать тишину в период с 23.00. до 07.00 часов.
36. При отсутствии запрещающих надписей разрешается появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах, на почте и в других местах. Предприятиям, организациям и учреждениям необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи.
37. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
38. Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
39. При переходе через улицы и вблизи магистралей владелец собаки (лицо, осуществляющее выгул собаки) должен взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
40. Владельцы собак должны соблюдать следующие ограничения:
1) выгуливать собак, не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на токсоплазмоз;
2) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;

3) иттерді қалалық жағажайда серуендетуге, көпшілік шомылатын жерлерде жуындыруға, тоғандарда, фонтандарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға;
4) көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттен басқа иттерді қоғамдық тамақтану кәсіпорындарына, азық-түлік дүкендерінің сауда жасау және өндірістік орындарына, сервистік қызмет көрсету мекемелері мен мәдениет мекемелеріне әкелуге, ұстауға;
5) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өтетін жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын, сондай-ақ көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттерден басқа жануарлармен бірге болуға.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26 N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
41. Иесі мас болған жағдайда итті ертіп жүруге және көпшілік жүретін орындарда серуендетуге, көлікте алып жүруіне рұқсат берілмейді.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
6 тарау. Ит пен мысық иелері
42. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.
43. Ит немесе мысық Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген аурулар түрімен ауырған деп танылған жағдайда, аумақтың бас мемлекеттік ветеринарлық инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімі болған жағдайда ғана иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс. Сонымен қатар, ит немесе мысық иелерінен адамға жарақат келтірген жағдайларда, қауып алғанда, адамға берілетін аурулардың немесе қауіпті аурулардың болуын тексеру үшін алынуы мүмкін.
44. Иттер мен мысықтардың иелері төмендегі талаптарды орындауға борышты:
1) иттер мен мысықтардың қоршаған ортаға қолайсыздық келтірмейтін және қауіпсіздік тудырмайтын, тыныштықты жағдайын қамтамасыз ету;
2) тұрғын үй-жайларда тыныштықты қамтамасыз ету;
3) алаңдарды, кіреберістерді, сатылық торларды, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуар, шағын гүлбақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластанған жағдайда міндетті түрде жедел тазалауды жүзеге асыру (қағаз немесе полиэтилен пакеттерін пайдалану);
4) жануарларды түрлеріне қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;

3) выгул собак на городских пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) приводить и содержать собак, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, сервисного обслуживания, культурных учреждениях;
5) находиться с животным в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 26.08.2009 N 243/37-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
41. Не разрешается выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах и транспорте лицам, находящимся в нетрезвом состоянии.
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Глава 6. Владельцы собак и кошек
Сноска. Глава 6 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
42. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняется законом.
43. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан, по решению Главного государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
44. Владельцы собак и кошек должны выполнять ниже перечисленные требования:
1) обеспечить поведение собак и кошек, которое не причиняло бы  беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих;
2) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты);
4) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности;

5) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұстау, оларға ізгілікті қарау, қараусыз қалдырмау, өздерінің жануарларына қажеттілігіне қарай тамақ беру, таза су ішуге жағдай жасау, ұрмау;
6) ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз берілуі керек;
7) иттер мен мысықтарды жыл сайын екі, үш айлық мерзімінен бастап ветеринариялық емханаларға бақылау үшін және құтырма ауруына және басқа да инфекциялық ауруларға қарсы алдын алу шараларын қолдануға әкеліп отыру, ветеринарлық құжатына жазбаларды белгілеп отыру;
8) жүйелі түрде, тоқсанына кемінде бір рет иттер мен мысықтарға гельмиттерге және тері паразиттеріне қарсы алдын-алу шараларын қолданып отыруы керек;
9) иттер мен мысықтар ауырғанда немесе ауруға күдікті болғанда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарласу, тексерістердің қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз сақтау;
10) ит немесе мысықты одан әрі ұстауға мүмкіндік болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, жануарларды қорғау мекемелеріне береді немесе ветеринариялық мекемеге тапсырады;
11) үй жануарының өліп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгілері болған жағдайда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарлау қажет және осы жануарлар ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулануы тиіс;
12) ит немесе мысық белгісіз себептермен өліп қалған жағдайларда ветеринарлық мекемелерге немесе лицензияланған ветеринарлық дәрігерлерге өлудің себептерін анықтау үшін хабарласу қажет.
45. Өліп қалған иттер мен мысықтардың өлігін лақтырып тастауға, қала аумағына көміп тастауға рұқсат берілмейді.
Иттер мен мысықтардың өлігі қараусыз жануарларды аулайтын және өлген жануарлардың өлекселерін жинайтын қызмет орындарына тапсырылуға немесе жануарлар өлексесін жоюмен айналысатын орындарға тапсырылып, тиісті құжаттар алынуы керек.
Ескерту. 6 тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
7 тарау. Иттер мен мысықтардың иелерінің
міндеттері
Ескерту. 7 тарау алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
8 тарау. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау
Ескерту. 8-тарау алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 18.03.2015 № 345/48-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9 тарау. Ереженің сақталуын бақылау
Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерінің қала тұрғындары, кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар тарапынан сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттілік берген мемлекеттік органдар: санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау мекемелері, ішкі істер органдары, тұрғын-үй пайдалану органдары - пәтер иелерінің кооперативтері жүзеге асырады.

5) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, постоянный доступ к питьевой воде, не допускать жестокого обращения;
6) по требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
7) ежегодно, начиная с двух и трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в ветеринарные клиники для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного;
8) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов;
9) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования;
10) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать его другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в ветеринарное учреждение;
11) немедленно сообщать в ветеринарные учреждения о случаях гибели домашних животных или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;
12) в случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
45. Не разрешается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории города.
Трупы собак и кошек должны сдаваться в службы по отлову бродячих и сбору трупов павших животных или пункты утилизации с получением соответствующих документов.
Глава 7. Обязанности владельцев собак и кошек
Сноска. Глава 7 исключена решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Глава 8. Отлов безнадзорных собак и кошек
Сноска. Глава 8 исключена решением Маслихата города Астаны от 18.03.2015 № 345/48-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Контроль за соблюдением Правил
Контроль за соблюдением горожанами, предприятиями, организациями и учреждениями Правил содержания собак и кошек в городе Астане осуществляют государственные органы, уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан: учреждения санитарно-эпидемиологического и ветеринарного надзора, органы внутренних дел, жилищно-эксплуатационные органы - кооперативы собственников квартир.

70. Пәтер иелерінің кооперативтері Ережелердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) иттерді серуенге шығару үшін көлемі 15х15 метрден кем емес, пәтер иелерінің кооперативтеріне, тұрғын үй кооперативіне бекітілген немесе құрылыстан бос шағын аудан (квартал) аумағында немесе кооперативтердің маңындағы аумақта қоршауы бар, арнайы белгілердің орнатылуымен, жергілікті атқарушы органдармен келісілген орын белгілеуі қажет;
2) үй жануарлары иелерінің есебінен немесе коммуналдық қызметтерге қосымша төлем енгізу арқылы иттерді серуенге шығаруға бекітілген аула аумақтарының санитарлық жағдайын қамтамасыз етеді;
3) жертөле, шатырларды және басқа да қосалқы үй - жайлардың кіре берістерін тұрғын үй қорларын ұстаудың, техникалық пайдаланудың тәртібіне сәйкес қараусыз жануарлардың кіріп кетуіне жол бермейтіндей жабық ұстайды;
4) қараусыз жүрген үй жануарларын аулаумен айналысатын ұйымдарға өзінің аумағында жүрген қараусыз иттер мен мысықтар туралы хабарлайды және оларды ұстауға қатысады;
5) ветеринарлық қызметтердің мамандарына эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге көмек көрсетеді;
6) әкімшілік органдарға Ережелердің бұзылу фактілері бойынша хабарлайды.
Ескерту. 70-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 273/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
71. Ішкі істер органдары:
1) қалада иттерді серуендету және көлікте тасымалдау тәртібінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
2) тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, ветеринарлық, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мекемелеріне азаматтар, ұйымдар мен мекемелер тарапынан осы Ережелердің сақталуына бақылау жасауға және сақталмаған жағдайларда әкімшілік жауапкершілікке тартуға қажетті көмек көрсетеді;
3) иелерінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттері бар азаматтарға, ұйымдарға және кәсіпорындарға оларды қалаға кіргізу, қаладан шығару, ұстау және көбейту құқығына келісім беруге қатысады;
4) өздеріне берілген өкілеттік шегінде азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қолданады;
5) алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26  N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
Ескерту 71-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26 N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
72. Мемлекеттік ветеринарлық және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары:
1) жануарларды жұқпалы ауруларға қарсы егеді;
2) қаладан басқа жерлерге шығар кезде жануарларға ветеринариялық куәліктер береді;

70. Кооперативы собственников квартир для осуществления контроля за выполнением Правил:
1) определяют места для выгула собак размером не менее 15х15 метров на территории, закрепленной за кооперативом собственников квартир, жилищным кооперативом либо на территории микрорайона (квартала), свободной от застройки и прилегающей к кооперативам, после согласования с местными исполнительными органами, с ограждением, установкой табличек, знаков;
2) поддерживают санитарное состояние дворовых территорий, где определен выгул собак за счет владельцев животных либо включив дополнительную оплату в коммунальные услуги;
3) обеспечивают содержание подвалов, чердаков и других подсобных помещений в соответствии с правилами и нормами технической эксплуатации жилого фонда, исключающими проникновение туда безнадзорных животных;
4) сообщают организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории безнадзорных собак и кошек и принимают участие в организации отлова;
5) оказывают содействие работникам ветеринарной службы в проведении противоэпизоотических мероприятий;
6) сообщают административным органам о фактах нарушения Правил.
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 273/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
71. Органы внутренних дел:
1) обеспечивают контроль за соблюдением в городе порядка выгула и правил перевозки собак;
2) оказывают необходимое содействие организациям жилищно-коммунального хозяйства, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим учреждениям в осуществлении контроля за соблюдением гражданами, предприятиями, организациями и учреждениями настоящих Правил и привлечении к административной ответственности за их несоблюдение;
3) принимают участие при согласовании организациям, учреждениям, предприятиям и гражданам права ввоза, вывоза, содержания, разведения собак, требующих особой ответственности,;
4) в пределах своих полномочий принимают меры по обеспечению безопасности граждан;
5) исключен решением маслихата города Астаны от 26.08.2009 N 243/37-IV
72. Органы государственного ветеринарного и санитарно-эпидемиологического надзора:
1) проводят вакцинацию животных против инфекционных заболеваний;
2) выдают ветеринарные свидетельства на животных при вывозе их из города;

3) қаңғыбас үй жануарларын аулайтын қызметтерге жұмысты ұйымдастыру жөнінде көмек көрсетеді;
4) үй жануарларының иелері тарапынан ветеринарлық және санитарлық талаптардың сақталуына бақылау жасайды;
5) алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26  N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
6) кинологиялық қызметтер атқаратын клубтарға және қоғамдарға, иттерді ұстайтын кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге ветеринарлық саладағы нысандар ретінде ветеринарлық тіркеу құжаттарын береді;
7) жануарлардың ауруларын болдырмау үшін және ол аурулардың адам ағзасына жұқтырмау үшін тұрғындар арасында ағарту жұмыстарын жүргізеді.
Ескерту. 72-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26 N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
10 тарау. Жануарлар иелерінің осы Ережелерді
бұзғандары үшін жауапкершілігі
73. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26 N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
74. Осы Ережені бұзған жануардың иесі «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 408-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 18.03.2015 № 345/48-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
75. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.08.26 N 243/37-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
11 тарау. Қорытынды жағдайлар
76. Тіркелуге тиісті иттер мен мысықтардың иелері оларды осы Ереже күшіне енгеннен бастап алты ай мерзім ішінде тіркетуі қажет.
77. Иттер мен мысықтарды қараусыз жүрген үй жануарларын уақытша ұстау орындарына орналастыру және ұстау құқы аталған орындар құрылған уақытта жүзеге асырылады.

3) оказывают помощь службам по отлову безнадзорных животных в организации их работы;
4) осуществляют контроль за соблюдением владельцами животных ветеринарных и санитарных требований;
5) исключен решением маслихата города Астаны от 26.08.2009 N 243/37-IV
6) выдают как объектам ветеринарного назначения ветеринарные регистрационные удостоверения обществам и клубам собаководства, занимающимся кинологической деятельностью, а также предприятиям, организациям и учреждениям, содержащим собак;
7) проводят разъяснительную работу среди населения в целях предупреждения заболеваний, общих для животных и человека.
Глава 10. Ответственность владельцев животного
за нарушение настоящих Правил
73. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.08.2009 N 243/37-IV
74. За нарушение настоящих Правил владелец животного несет ответственность в соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Сноска. Пункт 74 в редакции решения Маслихата города Астаны от 18.03.2015 № 345/48-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.08.2009 N 243/37-IV
Глава 11. Заключительные положения
76. Владельцы собак и кошек, подлежащих регистрации, должны зарегистрировать их в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящих Правил.
77. Право помещения и содержания собак и кошек в питомники для временного содержания домашних животных возникает по мере создания питомников.