Торғай мемлекеттік табиғи қорығының аумағында шаруашылық қызметтерді шектеу туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2007 жылғы 5 қазандағы № 316 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2007 жылдың 14 қарашада № 3228 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 65, 122-баптарына, Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Заңының 68, 69-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің қорытындысына, Ақтөбе облысының ерекше табиғи кешендерін сақтау, қалпына келтіру және одан әрі дамыту мақсатында Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Ақтөбе облысының әкімдігінің 27.02.2017 № 39 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Торғай мемлекеттік табиғи қорығының аумағында, егер мемлекеттік табиғи қорық объектілерінің сақталуына қауіп төндірген жағдайда, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен табиғат пайдаланушылардың кез - келген қызметіне жол бермеу және шаруашылық қызметтеріне шектеу енгізу, сонымен қатар:
жануарлар дүниесін ұдайы өндіру және пайдалану күзет аймағындағы өкілетті органның аумақтық басқармасының рұқсатымен қасқырларды аулаудан басқа әуесқойлық пен кәсіпшілік аңшылыққа;
жануарлар мен өсімдіктердің басқа түрлерін жерсіндіруге;
жабайы жануарлардың ұяларын, індерін, апандарын және басқа мекендейтін жерлерлерін бұзуға, жұмыртқа жинауға, жануарлардың жойылуына соқтыратын басқа да әрекеттерге;
өсімдіктерді өртеуге;
Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи қорығының рұқсатынсыз қамыс шабуға, шөп шабуға және мал жаюға;
Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи қорығының рұқсатынсыз механикаландырылған көліктердің жолсыз жүруіне;
қорықтың су айдындарының жағдайын нашарлататын гидротехникалық құрылыстарын салуға;
жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне уытты улы химикаттарды, тыңайтқыштар мен шөпжойғыштарды сақтауға және пайдалануға;
1 мамырдан 1 тамыз аралығында шопандардың иттерін байлаусыз қоюға;
экологиялық жүйеге зиянды әсер ететін технологияларды енгізуге, жаңа объектілерді орналастыруға, жобалауға, салуға және іске қосуға.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облысы әкімдігінің 15.03.2019 № 101 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об ограничении хозяйственной деятельности на территории Тургайского государственного природного заказника
Постановление акимата Актюбинской области от 5 октября 2007 года № 316. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 14 ноября 2007 года № 3228
В соответствии со статьями 65, 122 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, статьями 68, 69 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", заключения Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в целях сохранения, восстановления и дальнейшего развития уникальных природных комплексов Актюбинской области, акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления акимата Актюбинской области от 27.02.2017 № 39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Ввести на территории Тургайского государственного природного заказника ограничения хозяйственной деятельности для собственников земельных участков, землепользователей и природопользователей и не допускать любую деятельность, если она угрожает сохранению объектов государственного природно-заповедного фонда, в том числе:
любительскую и промысловую охоту, за исключением добычи волков по разрешению территориального управления уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
интродукцию чужеродных видов растений и животных;
разрушение гнезд, нор, логовищ и других местообитаний диких животных, сбор яиц, равно как и другие действия, вызвавшие или которые могут вызвать гибель животных;
выжигание растительности;
выкос тростника, сенокошение и пастьба скота без согласования с Иргиз-Тургайским государственным природным резерватом;
движение механизированного транспорта вне дорог без согласования с Иргиз-Тургайским государственным природным резерватом;
строительство гидротехнических сооружений, ухудшающих состояние водоемов заказника;
хранение и применение токсичных для животного и растительного мира ядохимикатов, удобрений и гербицидов;
безпривязное содержание чабанских собак в период с 1 мая по 1 августа;
размещение, проектирование, строительство и эксплуатация объектов, внедрение новых технологий, оказывающих вредное воздействие на экологическую систему.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 15.03.2019 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. "Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаменті" ММ (Ж.И.Иманқұлов), Ырғыз ауданының әкімі (М. Дуанбеков) Торғай мемлекеттік табиғи қорығының аумағында:
жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелеріне ауыртпалық белгілеу жөнінде;
барлық жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен табиғат пайдаланушылардың шаруашылық қызметтеріне салынған шектеулермен таныстыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
3. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" ММ (М.Н.Жекеев) жерге орналастыру құжаттарын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 ақпандағы N 109 қаулысына сәйкес ретке келтіру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы қаулы ол ресми түрде бірінші жарияланғаннан кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен соң әрекет етеді.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары І.Қ.Өмірзақовқа жүктелсін.
Облыс әкімінің орынбасары

2. Акиму Иргизского района (Дуанбеков М.), ГУ "Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования" (Иманкулов Ж.И.) на территории Тургайского государственного природного заказника принять необходимые меры:
по установлению обременений на земельные участки собственников земельных участков и землепользователей;
по ознакомлению с ограничениями хозяйственной деятельности всех собственников земельных участков, землепользователей и природопользователей.
3. ГУ "Актюбинское областное управление по земельным отношениям" (Жекеев М.Н.) принять меры по приведению землеустроительной документации в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2007 года N 109.
4. Данное постановление вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Умурзакова И.К.
Заместитель акима области