Ақтөбе қаласының аумағын көркейту Қағидасын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының кезекті үшінші сессиясының 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 28 шешімі. Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының әділет басқармасында 2008 жылғы 25 қаңтарда N 3-1-83 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2012 жылғы 10 тамыздағы № 63 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2012.08.10 № 63 Шешімімен.
Ескерту. Шешім және Қағида атауы жаңа редакцияда - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының  6, 7 баптарына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы N 155 "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 3,  387  баптарына сәйкес Ақтөбе қалалық мәслихаты  ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ақтөбе қаласының аумағын көркейту Қағидасы бекітілсін.
Ескерту. Шешімнің 1 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
2. Ақтөбе қалалық мәслихатының кезекті тоғызыншы сессиясының 2001 жылғы 30 наурыздағы "Ақтөбе қаласының аумағын көркейту, санитарлық тазалау, тазалық сақтау және жинауды ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Ақтөбе облысының әділет басқармасында 2001 жылдың 26 сәуірінде N 1044 санымен тіркелген N 93а шешімінің күші жойылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары А.Б. Мұхамбетовке жүктелсін.
4. Шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
Мәслихат хатшысы
Ақтөбе қалалық мәслихатының
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 28 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Ақтөбе қаласының аумағын көркейту
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Ақтөбе қаласының аумағын көркейту Қағидасы Қазақстан Республикасының Әкімшілік Кодексінің  3,   387  баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының  6, 7 баптарына, ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 24 наурыздағы N 137 "Коммуналдық гигиена бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы"  бұйрығына  сәйкес құрылды. <*>
Қағида Ақтөбе қаласының инфрақұрылым нысандарын көркейту, санитарлық тазалау, аумақты жинауды ұйымдастыру және тазалық сақтауды қамтамасыз ету, күтіп ұстау және қорғау саласында жеке және заңды тұлғалардың қарым-қатынастарын реттейді.
Ақтөбе қаласының аумағын көркейту, санитарлық тазалау, жинауды ұйымдастыру және тазалық сақтауды қамтамасыз ету бойынша қызметті үйлестіру мен ұйымдастыруды қала әкімдігінің лауазымды тұлғалары, басқарудың уәкілетті органдары, мекемелер, қаланы санитарлық күту және көріктендіру кәсіпорындары, баланста ұстаушылар, жер учаскелерінің иелері мен жалгерлер басшылары жүргізеді.
Ескерту. Қағиданың 1 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.

Об утверждении Правил благоустройства на территории города Актобе
Решение очередной третьей сессии маслихата города Актобе Актюбинской области от 19 декабря 2007 года N 28. Зарегистрировано Управлением юстиции города Актобе Актюбинской области 25 января 2008 года N 3-1-83. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 10 августа 2012 года № 63
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 10.08.2012 № 63.
Сноска. Наименование решения и Правил в новой редакции -  решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
В соответствии со статьями 6 и 7 Закона Республики Казахстан N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, и статьями 3387 Кодекса Республики Казахстан N 155 "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, маслихат города Актобе РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила благоустройства на территории города Актобе.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
2. Признать  утратившим силу решение N 93а очередной девятой сессии маслихата города Актобе от 30 марта 2001 года "Об утверждении Правил благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории города Актобе", зарегистрированного в управлении юстиции Актюбинской области 26 апреля 2001 года за N 1044.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима города Мухамбетова А.Б.
4. Решение вводится в действие по истечению десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель сессии
Секретарь маслихата
УТВЕРЖДЕНО
решением маслихата г. Актобе
от 19 декабря 2007 г. N 28
ПРАВИЛА
благоустройства на территории города Актобе
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства на территории города Актобе разработаны в соответствии со статьями 3387 Административного Кодекса Республики Казахстан, статьями 67 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и Приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2005 года N 137 "Об утверждении санитарно - эпидемиологических правил и норм по коммунальной гигиене".
Правила регулируют отношения  физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки, организации уборки, обеспечения чистоты территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры в городе Актобе.
Координацию и организацию деятельности по благоустройству, санитарной очистки, организации уборки и обеспечению чистоты на территории города Актобе осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий благоустройства и санитарного содержания города, балансосодержателей, владельцев и арендаторов земельных участков.
Сноска. Пункт 1 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.

2. Осы Қағидада қолданылатын негізгі түсініктер мен анықтаулар
2. Қаланы көріктендіру - кіші сәулет формаларын көркейту нысандарын салу мен жөндеу, аумақты тиісті санитарлық жағдайда ұстау, жарықтандыру, көгалдандыру, сыртқы жарнама, қаланың сыртқы келбетін құру бойынша жұмыстарды қамтитын, қала аумағында тұрғындардың өмірі мен бос уақытына игі, салауатты және мәдени жағдай жасауға бағытталған жұмыстар мен іс-шаралар кешені.
3. Қала инфрақұрылымы - адамдардың өмірі үшін қолайлы жағдай жасайтын қала аумағында орналасқан түрлі мақсаттағы нысандардың, коммуникация, инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету желілерінің бірлестігі.
4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қалдықтарды шығару шарты - тапсырыс беруші мен қоқыс шығаратын мердігерлік ұйым арасында қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қалдықтарды шығару жөнінде жасалынған заңды күші бар жазбаша келісім.
5. Бекітілген аумақ - осы Қағидамен тазарту және күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу үшін, бекітіліп берілген жер учаскесі.
Қала шегінде бекітілген нысандар болып:
1) жетілдірілген төсемдері бар көшелер үшін қала көшелері жағындағы, өтпе жолдың шетімен шектелген, қала көшелері жағындағы немесе жетілдірілмеген төсемдері бар көшелер үшін өтпе жолдың ортасына дейінгі аумақ;
2) ораміші аумақтарының учаскелері;
3) аулаішілік аумақтар - шағын сәулет нысандарын, балалар, кір жаю, қоқыс жәшіктері алаңдарын, автокөлік аялдамаларын, сәндік құрылғылар орнату, үйге кіретін жолдар, аулаға енетін жолдар үшін пайдаланылатын (бір аулада бірнеше жер пайдаланушылар болған жағдайда бекітілген аумақтың шекарасы пайдаланылатын аумақ шекарасы бойынша үйлесімді түрде немесе тараптардың келісімімен анықталады) жерлер, уәкілетті органдардың рұқсатымен, жинақтау үшін және басқа да мақсаттарға, уақытша пайдаланылатын аумақ, іргелес жатқан аумақ, жер үсті жылу желілерінің қорғалатын аумақтары табылады.
6. Бекітілген аумақтың субъектілері болып жеке тұлғамен қатар заңды тұлға да бола алады:
1) пәтер иелері кооперативтері (одан әрі - ПИК), кондоминиум басшылар, ғимараттар мен имараттар иелері;
2) жер уақытша немесе тұрақты пайдалануға берілген тұлғалар.
7. Ғимарат - көтергіш және қоршау құрылғыларынан тұратын, міндетті түрде жер үсті тұйық көлемін құрайтын, функционалдық қызметіне қарай, адамдардың тұруы немесе болуына, өндірістік істерді орындау үшін, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға арналып салынған жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін.

2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах
2. Благоустройство города - комплекс работ и мероприятиий, направленных на создание благоприятных, здоровых и культурных условий жизни и досуга населения на территории города, включающих в себя работы по строительству и ремонту объектов благоустройства малых архитектурных форм, надлежащему санитарному содержанию территорий, освещению, озеленению, наружной рекламы, созданию внешнего облика города.
3. Городская инфраструктура - совокупность объектов различного назначения, расположенных на территории города, коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающих нормальные условия для жизни деятельности людей.
4. Договор на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора - письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусороуборочным предприятием на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора.
5. Закрепленная территория - участок земли, закрепленный для уборки и содержания в границах определенных настоящими Правилами.
Объектами закрепления в городской черте являются:
1) территория со стороны городских улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части, для улиц с усовершенствованным покрытием или до середины проезжей части для улиц с неусовершенствованным покрытием;
2) участки внутриквартальных территорий;
3) внутридворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, проездов к дому, заездов во двор (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий, либо по согласованию сторон); территория, временно используемая для хранения, складирования и других целей по разрешению уполномоченных органов; прилегающая территория; территория охранных зон надземных тепловых сетей.
6. Субъектами закрепления территорий могут быть как физические, так и юридические лица:
1) кооперативы собственников квартир (далее - КСК), управляющие кондоминиумов;
собственники зданий и сооружений;
2) лица, земли которым переданы во временное или постоянное землепользование.
7. Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.

8. Жерді пайдаланушы - мақсаты мен меншік түріне қарамастан, (кәсіпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, кәсіпкерлер, жеке меншік секторындағы үй иелері, ПИК-тер және басқалар) қала шегінде жер учаскелерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға.
9. Жалпы пайдалану жерлері - жеке меншікке берілмейтін жерлер (скверлер, саябақтар, жолдар, жүргінші жолдары және тағы басқа).
10. Көшелердің санаттары - жолдардың, көшелердің және кіру жолдарының көлік қозғалысының үдемелілігі мен олардың пайдаланылуы мен күтіп ұсталуына қойылатын ерекшеліктеріне байланысты жіктелуі.
11. Қоқыс жәшігі - қатты тұрмыстық қалдық жинауға арналған арнайы ыдыс.
12. Ірі көлемді қалдық - өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан, тұтыну және шаруашылық қызметінің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.).
13. Шағын сәулеттік нысандар - көлемі жағынан шағын, әсемдік әрі іске жарамды сипаттағы нысандар:
1) сәндік құрылғылар - мүсіндер, су бұрқақтар мен әсемдік су тоғандары, стелалар, оймабедерлер, гүл құмыралары, ту салғыштар және басқалар;
2) іске жарамды құрылғылар - орындықтар, павильондар, дүңгіршіктер, сауда арбалары, аттракциондар, қоршаулар, қоқыс қораптары, көше атаулары, үй номерлері жазылған тақтайшалар, бағаналар, көше шамдары және басқалар.
14. Жалпы пайдалану орындары - демалыс аймақтары (саябақтар, жағажайлар, скверлер), алаңдар, көлік аялдамалары және т.б.
15. Жөн-жосықсыз төгілген қоқыс үйінділері - заңды және жеке тұлғалардың қызметі барысында пайда болған қатты тұрмыстық қалдықты, ірі көлемді қалдықты, өндіріс және құрылыс қалдықтарын, басқа қоқыстар, қар, мұздарды өз еркімен (жөн-жосықсыз) шығару (орналастыру) немесе жинау.
16. Бөлінген аумақ - жерді пайдаланушының (кәсіпорынның, мекеменің, жеке тұлғаның және т.б.) иелігіне берілген немесе Қазақстан Республикасының заңнамалармен қарастырылған, уәкілетті органдардың құқықтық шешімдеріне сәйкес өзіне жататын нысандарды орналастыру үшін пайдалануға берілген жер учаскесі.
17. Өндірістік және тұтыну қалдықтары (бұдан әрі - қалдықтар) - өндіру немесе тұтыну кезінде пайда болған шикізат, материалдар, жартылай өңделген өнімдердің, басқа да бұйымдар мен тағамдардың қалдықтары, сондай-ақ өздерінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан тауарлар (өнімдер).
18. Аумақты тазарту - елді мекендердегі халықтың өмір сүру барысында пайда болған қалдықтарды (қоқыстарды) жинау, жою және залалсыздандыру болып табылатын мақсаттағы шаралар жиынтығы.
Ескерту. Қағиданың 18 тармағы жаңа редакцияда - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.

8. Землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте, независимо от цели и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, предприниматели, владельцы домов частного сектора, кооперативы собственников квартир и другие).
9. Земли общего пользования - земли, которые не могут быть переданы в частную собственность (скверы, парки, дороги, тротуары и т.д.);
10. Категория улиц - классификация городских магистралей, улиц и проездов, в зависимости от интенсивности движения транспорта и особенностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию.
11. Контейнер - стандартная емкость для сбора твердых бытовых отходов.
12. Крупногабаритный мусор - отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и др.), утратившие свои потребительские свойства.
13. Малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты, как декоративного характера, так и практического использования:
1) декоративные сооружения - скульптуры, фонтаны, стелы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки и т.д.;
2) сооружения практического использования - беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, аттракционы, скамьи, ограды, заборы, урны, таблички улиц, домов, опорные столбы, фонари уличного освещения и т.п.
14. Места общего пользования - зоны отдыха (парки, пляжи, скверы), площади, остановочные площадки транспорта и т.п.
15. Несанкционированная свалка - самовольный (несанкционированный) сброс (размещение) или складирование твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора, отходов производства и строительства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц.
16. Отведенная территория - участок земли, переданный землепользователю (предприятию, учреждению, частному лицу и т.п.) во владение или для использования в соответствии с решениями уполномоченных органов на правах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для размещения принадлежащих ему объектов.
17. Отходы производства и потребления (далее - отходы) - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства.
18. Очистка территории - комплекс мероприятий, целью которых является сбор, удаление и обезвреживание отбросов (отходов), образующихся в населенном пункте в результате жизнедеятельности населения.
Сноска. Пункт 18 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.

19. Іргелес жатқан аумақ - жеке меншіктегі, иеліктегі, жалға алып пайдаланудағы ғимараттар, имараттар, қоршаулар, құрылыс алаңдары, сауда, жарнама және пайдалануындағы басқа да нысандар шекараларына жанасып жатқан, санитарлық нормалармен анықталған аумақ.
20. Жүру бөлігі, өтетін жер - тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және мөлтек аудандар мен орамдар ішіндегі басқа да қалалық құрылыс нысандарына көлік құралдарының кіруін қамтамасыз етуші жол бөлігі.
21. Қатты тұрмыстық қалдықты, ірі көлемді қалдықты жинау және шығару - қатты тұрмыстық қалдық жәшіктерін арнайы автокөліктерге тиеу, қоқыс жәшіктерін, алаңдарын және оларға баратын жолдарды шашылған қоқыстан тазарту және оларды қоқыс жинау орнынан жою орнына тасымалдау.
22. Жолдарды күтіп ұстау - көлік жолдарын пайдалану тәртібіне сай жолдар мен жол құрылғыларының көліктік-пайдалану жағдайы сақталатын жұмыстар жиынтығы.
23. Имарат - өндірістік үрдістерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға немесе адамдар мен жүктердің уақытша тұруына (орын алмастыруына), сондай-ақ құрылғыларды (құбырлар, сымдар) немесе коммуникацияларды орналастыруға арналған, табиғи немесе жасанды шектелу аумағы бар көлемді, жазықты немесе тізбекті салынған (жер үсті, су үсті немесе жер асты, су асты) жасанды құрылыс. Имарат сондай-ақ көркем-эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық болуы мүмкін.
24. Жүргінші жолдары - жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолға іргелес жатқан немесе одан көгалмен бөлініп жатқан жолдың бөлігі.
3. Қала аумағын тазарту тәртібі
25. Жер учаскелерін пайдаланушылар арасындағы аумақтарды тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғаларға бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес, осы Қағида негізінде орындалады:
Көше-жол желілері, алаңдарға, қоғамдық орындар (жалпы пайдаланылатын демалыс аймақтары, саябақтар, скверлер, жағажайлар) бойынша - мемлекеттік тапсырыс көлемінде уәкілетті органмен жүргізіледі.
26. Тазарту жұмыстары осы Қағиданың талаптарына, нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі.
27. Жалпы пайдаланылатын орындарды тазарту мен күтіп ұстау жұмыстарына келесі жұмыс түрлері жатады:
1) ұсақ және тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтарды жинау мен шығару;
2) ірі көлемді қоқыстар мен қалдықтарды жинау және шығару;
3) сыпыру;
4) қоршаулар мен шағын сәулет нысандарын жөндеу және сырлау;
3.1. Көшенің жүру бөлігін тазарту
28. Көшенің жүру бөлігін, оның барлық ені бойынша, алаңдарды, көшелерді және қалалық көше желілерін, көлік қою қалталарын, автобустар мен троллейбустардың соңғы аялдамаларындағы бұрылу алаңдарын, сондай-ақ жағалаулар, көпірлер, жол желілерін тазарту және күтіп ұстау жұмыстарын осы жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік тапсырыс келісім шарты негізінде мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.

19. Прилегающая территория  территория определенная санитарными нормами, по периметру примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде.
20. Проезжая часть, проезд - элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри микрорайонов, кварталов.
21. Сбор и вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора  - комплекс мероприятий, связанных с выгрузкой твердых бытовых отходов из контейнеров в спецавтотранспорт, очисткой контейнеров, зачисткой контейнерных площадок и подъездов к ним от просыпавшегося мусора, и транспортировка их с мест сбора мусора к объекту утилизации.
22. Содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами.
23. Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
24. Тротуар - элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном.
3. Порядок уборки городских территорий
25. Определение границ уборки территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями на основе настоящих Правил.
По улично-дорожной сети, площадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы) - уполномоченным органом в объеме государственного заказа;
26. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил.
27. Уборка и содержание мест общего пользования включают в себя следующие виды работ:
1) уборка и вывоз мелкого и бытового мусора и отходов;
2) уборка и вывоз крупногабаритного мусора и отходов;
3) подметание;
4) ремонт и окраска ограждений и малых архитектурных форм.
3.1. Уборка проезжей части улиц
28. Уборку и содержание проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов городской дорожной сети, парковочных карманов, остановочно-разворотных площадок на конечных автобусных и троллейбусных маршрутах, а также набережных, мостов, путепроводов производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ.

29. Жолдың жүру бөлігі қандай да болмасын ластанудан, ал жол жиектері ірі көлемді қалдықтан мен басқа да қалдықтардан толығымен тазартылады.
3.2. Жүргінші жолдарын тазарту
30. Көше мен жүру бөлігіне іргелес жатқан немесе жол жағынан көгалмен бөлінген және тұрғын үй ғимараттарының кіре берісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету нысандарынан, сондай-ақ жағалаудағы қоршаулардан шығатын жол жоқ жүргінші жолдарын тазалауды жүру бөлігін тазартатын кәсіпорындар жүргізеді.
31. Көпірлерде, жол желілерінде орналасқан жүргінші жолдарын, сондай-ақ инженерлік имараттар мен баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық жүргінші жолдарды тазарту аталмыш инженерлік имараттардың иелері болып табылатын кәсіпорындармен жүргізіледі.
32. Көшелер мен жүру бөлігі бойына орналасқан басқа жүргінші жолдары бойынша тазарту жұмыстары жүру бөлігін күтіп ұстауға жауапты кәсіпорындармен жүргізіледі.
33. Жүргінші жолдары толығымен топырақ-құм шайындыларынан, әртүрлі қоқыстан тазартылады.
3.3. Аялдама және отырғызу алаңдарын тазарту
34. Қалалық жолаушылар көлігінің аялдама және отырғызу алаңдарын тазалау жұмыстарын жолдарға тазарту жұмыстарын жүргізуші ұйымдар атқарады. Отырғызу алаңдары топырақ-құм шайындыларынан, әртүрлі қоқыстан тазартылады.
35. Жолаушылар павильондары мен оларға іргелес жатқан қоғамдық жолаушылар тасымалдау көлігі аялдамаларын тазарту және жуу жұмыстары олардың иелерімен жүргізіледі.
3.4. Қаланың басқа аумақтарын тазарту
36. Қала көшелеріне іргелес жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, оларға кіретін жолдарды тазалау және күтіп ұстауды бөлінген аумақта меншігінде ғимараттары бар заңды және жеке тұлғалар өз күштерімен немесе шарт бойынша арнайы кәсіпорындар көмегімен жүргізеді.
37. Жүргінші жолдарында орналасқан сыртқы жарықтандыру және байланыс желісі бағаналары мен діңгектері аумағын тазарту жұмыстарын жүргінші жолдарын тазалауға жауапты кәсіпорын жүргізеді.
38. Трансформаторларға немесе тоқ бөлгіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін басқа инженерлік имараттарға (қызмет көрсетушілері жоқ), сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақты тазарту жұмыстарын осы нысандардың иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күтіп ұстау жұмыстары осы желілердің иелерімен жүргізіледі.
39. Сауда нысандарына (базарлар, сауда павильондары, тез құрылатын сауда кешендері, шатырлар, дүңгіршіктер және т.б.) іргелес жатқан аумақтағы уақытша көше саудасы орындарын көшенің жүру бөлігіне дейін тазалауды сауда нысанының иелері жүргізеді. Іргелес жатқан көгалдарда, сауда шатырларының, дүңгіршектердің, басқа да сауда нысандарының үстінде жәшіктерді, ыдыстарды жинауға жол берілмейді.

29. Проезжая часть дорог полностью очищается от всякого вида загрязнений, а обочины дорог от крупногабаритного и другого мусора.
3.2. Уборка тротуаров
30. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц и проездов или отделенных от проезжей части газонами, и не имеющих непосредственных выходов из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, учреждений, предприятий, объектов торговли и обслуживания, а также тротуаров, прилегающих к ограждениям набережных, производится предприятиями, осуществляющими уборку и содержание проезжей части.
31. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуаров (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, производится предприятиями - владельцами данных инженерных сооружений.
32. По остальным тротуарам, расположенным вдоль улиц и проездов, уборка производится предприятиями, ответственными за содержание проезжей части.
33. Тротуары  полностью очищаются от грунтово-песчаных наносов и различного мусора.
3.3 Уборка остановочных и посадочных площадок
34. Уборку остановочных и посадочных площадок городского пассажирского транспорта производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части. Остановочные площадки  очищаются от грунтово-песчаных наносов и различного мусора.
35. Уборка и мойка пассажирских павильонов, прилегающих к ним объектов и территорий на остановочных площадках общественного пассажирского транспорта, переданных в аренду, осуществляются их владельцами.
3.4 Уборка прочих городских территорий
36. Уборку и содержание в чистоте прилегающих, в соответствии с санитарными нормами территорий, подъездов к ним от городских улиц производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.
37. Уборку территорий вокруг столбов и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
38. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
39. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски и т.д.), до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли. Не допускается   складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.

40. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын нысан иелері мен осы нысандарды пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
41. Ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты тазарту мен күтіп ұстау жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе тапсырыс беруші, немесе шарт бойынша ғимараттарды бұзу жұмысымен айналысқан мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.
42. Көп уақыт бойы пайдаланылмаған және игерілмеген аумақтарды, сондай-ақ ғимараттарға, имараттарға және басқа да нысандарға іргелес жатқан, бірақ заңды және жеке тұлғаларға бекітілмеген аумақтарды тазалау және күтіп ұстау бөлінген қаржы шегінде жергілікті бюджет есебінен жүргізіледі.
43. Тастанды сулар (шұңқырлардан су сору, инженерлік желілердегі апат жағдайлары және т.б.) салдарынан пайда болған су басу жағдайлары болғанда, оларды жоюға жауапкершілік бұзылуға жол берген ұйымдарға жүктеледі.
44. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі төсеніштің сынықтары, осы жұмыстарды жүргізуші ұйымдармен: қаланың басты көшелерінен - тез арада, басқа көшелер мен аулалардан - бір тәулік мерзімде шығарылады.
45. Суаққы желісінің бітелуін болдырмау үшін суаққы коллекторларына сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға тыйым салынады.
3.5. Күзгі-қысқы мезгілдегі қала аумағын тазартудың
ерекшеліктері
46. Күзгі-қысқы мезгілдегі тазалық мерзімі 15 қазан мен 15 сәуір аралығында белгіленеді.
47. Саябақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы және басқа көгалды аймақтардағы жолдарды тазарту кезінде, жасыл желектердің сақталуы мен еріген сулардың ағуын қамтамасыз еткен жағдайда, құрамында химиялық қоспалары жоқ қарларды осы мақсаттарға бұрын дайындалған алаңдарда үюге рұқсат етіледі.
48. Қысқы мезгілде жолдар, саябақ орындықтары, қоқыс қораптары және басқа да элементтер мен шағын сәулет формалары, сондай-ақ олардың араларындағы және жанындағы жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
49. Жолдың жүргінші жолдары мен жүру бөлігінде көшелердегі инженерлік желілерде болған апаттан пайда болған мұздақтар осы желілердің иелері болып табылатын кәсіпорындармен бөлшектенеді және тазартылады. Бөлшектенген мұздақтар белгіленген орындарға шығарылады.
50.  Алынып тасталды -   Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
51. Көшелер мен жолдардағы қарды шығару жұмыстары арнайы дайындалған және бекітілген жерлерге жүргізіледі. Қар ерігеннен кейін бұл аумақтағы қоқыс қар тазалауға жауапты кәсіпорындармен тазартылады.
52. Жүргінші жолдар мен көпірге шығатын жерлер жаңа түске қардың бетінен бастап қатты қарға дейін барлық ені бойынша тазартылады, үздіксіз қар жауу кезінде тайғанаққа қарсы материалдармен себіледі.

40. Уборку территории платных автостоянок, гаражей производят владельцы и организации, эксплуатирующие данные объекты.
41. Уборку и содержание  территорий после сноса строений производят землепользователи либо заказчики, которым отведена данная территория, либо согласно договору подрядные предприятия, выполняющие работы по сносу строений.
42. Уборка и содержание не используемых и не отведенных территорий, а также территорий, не закрепленных за юридическими и физическими лицами и не прилегающих к зданиям, сооружениям и иным объектам, осуществляются за счет средств бюджета в пределах выделенного финансирования.
43. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийных ситуаций на инженерных сетях) и земельных наносов,  очистка загрязненной территории осуществляется организациями, допустившими нарушения.
44. Вывоз скола асфальта при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы: на главных магистралях города - незамедлительно, на остальных улицах и во дворах - в течение суток.
45. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы.
3.5 Особенности уборки городской территории в осенне-зимний период
46. Период осенне - зимней уборки устанавливается с 15 октября по 15 апреля.
47. При уборке дорог в парках, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
48. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним очищаются от снега и наледи.
49. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается предприятиями - владельцами сетей. Сколотый лед вывозится в установленные места.
50. Исключен - решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
51. Вывоз снега с улиц и проездов осуществляется на специально подготовленные и согласованные в установленном порядке места. После снеготаяния, данная территория очищается от мусора предприятиями, отвечающими за складирование снега.
52. Тротуары и лестничные сходы мостов очищаются на всю ширину до покрытия от свежевыпавшего и уплотненного снега (снежно-ледяных образований), в период интенсивного снегопада обрабатываются противогололедными материалами.

53. Аула аумақтары мен кіру жолдары қар мен мұздақтан мүмкіндігінше асфальтты төсенішке дейін тазартылуы тиіс. Мұздақ (тайғақ) пайда болған жағдайда ұсақ құм себу жүргізіледі.
54. Аула аумақтары мен ішкіорамдардан тазартылған қарды автокөліктің қозғалысына және жаяулардың жүруіне кедергі келтірмейтін орындарға жинауға рұқсат беріледі.
55. Аула ішінде қарды жинаған кезде, судың жылғалармен ағып кетуі алдын-ала қарастырылуы керек.
56. Қысқы мезгілде ғимарат иелері және жалға алушылар шатырларын қар мен мұзшықтан, сүңгілерден уақытында тазарту жұмыстарын ұйымдастыруы қажет. Бұл жұмыстар кезінде жүргіншілер жолдары аймағы қоршауға алынады. Көше жаққа бағытталған шатырлардан қар мен мұздақтарды жүргінші жолдарына лақтыру тек күндізгі уақытта жүргізілуі қажет. Шатырдың басқа бағыттарынан қар түсіру аулаішілік аумақта жүргізіледі. Қарды түсіру алдында жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары жасалады. Шатырлардан түскен қарлар, мұзшықтар мен сүңгілер жедел түрде жол жиегіне қарай жиналады және одан әрі көшені тазартушы кәсіпорынның алып кетуі үшін дайындалады.
57. Суаққы құбырларының аузына қар, мұз және қоқыстарды тастауға тыйым салынады.
3.6. Көктемгі-жазғы мезгілде қала аумағын тазартудың
ерекшеліктері
58. Көктемгі-жазғы мезгілдегі тазалық мерзімі 15 сәуір мен 15 қазан аралығында белгіленеді.
Көктемгі-жазғы тазарту алаңдарды, жүргінші жолдарын, жүру бөлігін жуу, су шашу және сыпыруды қарастырады.
59. Жол жамылғыларын, осьтік және қосалқы жолақтарды, көшелер мен өткелдерді сыпыру көліктің интенсивті қозғалысы бар магистралдар мен көшелерде түнгі мезгілде, қалған көшелерде күндізгі мезгілде жол жабындысын алдын-ала сулау арқылы жүргізіледі.
60. Тазарту кезінде жолдың жүру бөлігі, жүргінші жолдары, жол жиектері қандай да болмасын ластан, ұсақ қоқыстан, топырақтан және ірі қоқыстан толығымен тазартылуы тиіс.
61. Аула аумағын, аулаішілік өту жолдарын мен жүргінші жолдарын ұсақ тұрмыстық қалдықтардан тазарту, шаңнан сыпыру және жуу ПИК-тер және үй комитеттері тарапынан жүргізіледі.
4. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету
62. Заңды және жеке тұлғалар жақын жатқан аумақты, жүргінші жолын, көгалдарды, жолжиектерді санитарлық нормаларға сәйкес тазалайды, тазалық және тәртіпті үнемі қамтамасыз етеді. Тазарту жұмыстарының жүргізілуіне орай жиналған қоқысты арнайы кәсіпорынның көмегімен шығарады.
Ескерту. Қағиданың 62 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.

53. Дворовые территории и проезды по возможности очищаются от снега и наледи до асфальта. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка мелким песком.
54. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, допускается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
55. При складировании снега на внутридворовых территориях предусматривается отвод талых вод.
56. В зимнее время владельцами и арендаторами зданий организуется своевременная очистка кровель от снега, наледи и сосулек. При этом на пешеходных зонах предварительно устанавливаются специальные ограждения. Очистка крыш зданий от снега, наледеобразований со сбросом его на тротуары допускается только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс снега с остальных скатов кровли, а также плоских кровель производится на внутренние дворовые территории. Перед сбросом снега проводятся охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов. Сброшенный с кровель зданий снег и ледяные сосульки немедленно убираются к краю проезжей части и размещаются для последующего вывоза предприятием, убирающим проезжую часть улицы.
57. Не допускается сброс снега, льда и мусора в воронки водосточных труб.
3.6. Особенности уборки городской территории в весенне-летний период
58. Период весенне - летней уборки устанавливается с 15 апреля по 15 октября.
Весенне-летняя уборка предусматривает мойку, поливку и подметание проезжей части улиц, тротуаров, площадей.
59. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий на магистралях и улицах с интенсивным движениям транспорта в ночное время, на остальных улицах в дневное время.
60. При проведении уборки проезжая часть, тротуары, обочины полностью очищаются от всякого рода загрязнений, различного мелкого мусора, от грунтовых наносов и крупногабаритного мусора.
61. Подметание дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от мелкого бытового мусора, пыли, их мойка осуществляется КСК, домкомами.
4. Обеспечение чистоты и порядка
62. Юридические и физические лица обеспечивают и поддерживают чистоту и порядок, очищают от мусора прилегающие, в соответствии с санитарными нормами территории, тротуары, пешеходные дорожки, газоны, кюветы, вывозят мусор по мере проведения работ по уборке в отведенные для этого места по договору с мусороуборочными предприятиями.
Сноска. Пункт 62 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.

63. Аумақтық комитеттер, ПИК төрағалары, кондоминиум басшылары, ғимараттар мен имараттар иелері орамішілік және аула аумақтарын, көшенің жүру бөлігін, жүргінші жолдарын, балалар алаңдарын және шағын сәулет нысандарын тазалуды ұйымдастырады.
64. Жеке меншік тұрғын үй секторларында тұратын азаматтар өз беттерінше жақын жатқан аумақты тазалауды ұйымдастырады.
65. Күрделі және уақытша нысандардың иелері өздеріне бөлініп берілген аумақтарды өз беттерінше тазалайды немесе санитарлық тазарту және жинау жұмыстарын жүргізетін арнайы кәсіпорынмен шартқа отырады.
66. Санитарлық нормаларға сәйкес қала аумағында тұрмыстық және құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, жәшіктер мен ыдыстарды, ағаш үгінділерін, жапырақтарды, қарды лақтыруға, сондай-ақ кәсіпорындардың және жеке меншік үй иелерінің ішкі аумақтарын қоса алғанда, қоқыстарды, жапырақтарды, жәшіктерді, өндірістік қалдықтарды жағуға, от жағуға тыйым салынады.
67. Жер үсті суларын инженерлік жүйелерге ағызуға кәріздік инженерлік жүйелерді пайдаланушы кәсіпорынмен шарт болған жағдайда рұқсат беріледі.
68. Көлік құралдарын тұрғын-жай орамдар ішінде және жалпы пайдаланылатын жерлерде, су айдайтын ұңғылар, адамдардың демалу орындарында, тұрғын үйлердің шығу есіктерінің алдында жууға, тазартуға және жөндеуге тыйым салынады.
69. Топырақ, төгілмелі құрылыс материалдары және қоқысты тасымалдау кезінде жолдардың бүлінуіне жол бермейтін шаралар жүргізілуі қажет. Төгілмелі материалдарды және қоқысты бұл мақсатқа арналмаған көлікпен тасымалдауға тыйым салынады.
70. Жолдың жүру бөлігіне қоқыс және қозғалысқа кедергі келтіретін заттар тастауға тыйым салынады.
71. Ортақ пайдалану орындарында, үйдің баспалдақты шығуы мен лифтіні қоса алғанда үй жануарларын серуендету кезінде пайда болған қоқыс жануар иелерімен тез арада тазартылады.
5. Қалалық аумақтардағы қалдықтарды жинау,
уақытша сақтау, шығару және жою
72. Қатты тұрмыстық қалдықтарды және ірі көлемді қалдықтарды (құрылыс материалдары, қалдықтар) арнайы бекітілген жерге шығаруды өз бетінше келісімшарт негізінде қоқыс жинау кәсіпорынының көмегімен жүргізеді. Тұрғын үйлер тұрғындары атынан қатты тұрмыстық қалдықтарды және ірі көлемді қалдықтарды шығаруға арнайы кәсіпорындармен келісімшартты ПИК-тер, кондоминиум басшылары, жеке тұрғын үй иелері жасайды.
Ескерту. Қағиданың 72 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
73.  Алынып тасталды -   Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
74. Тұрғын үйлердің аумағында санитарлық нормаларға сәйкес қоқыс жәшіктерін орнату үшін, көлік өтуге ыңғайлы жолдары бар арнайы алаңдар бөлінуі қажет. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін металдан жасалған қоқыс жәшіктері қолданылады.

63. Председатели территориальных комитетов, КСК, управляющие кондоминиумами и собственники зданий и сооружений организуют уборку внутриквартальных и дворовых территорий, проезжей части улиц, тротуаров, пешеходных дорожек, детских площадок и малых архитектурных сооружений.
64. Граждане, проживающие в индивидуальном частном жилом фонде, самостоятельно организуют очистку прилегающей территории.
65. Владельцы капитальных и временных объектов производят уборку прилегающей территории самостоятельно, либо  заключают договора на санитарную очистку и уборку со специализированными предприятиями.
66. На территории города, в соответствии с санитарными нормами, не допускается сброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега, а также сжигание мусора, разведение костров, включая внутренние территории физических и юридических лиц.
67. Сброс поверхностных вод с территории предприятий в инженерные системы разрешен только при наличии договора с эксплуатирующими канализационные сети предприятиями.
68. Мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов не допускается.
69. При перевозке грунта, сыпучих строительных материалов и мусора, принимаются меры, исключающие загрязнение дорог. Не допускается перевозка сыпучих материалов и мусора на неприспособленных для этих целей транспортных средств.
70. Не допускается выбрасывание на проезжую часть мусора, иных предметов, создающих опасность для движения и замусоривающих проезжую часть.
71. Мусор, образовавшийся после выгула домашних животных в местах общего пользования, а также в подъездах, лифтах и т.д. немедленно убирается владельцами животных
5. Сбор, временное хранение, вывоз и утилизация отходов
на городских территориях
72. Вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора (отходов, строительного мусора) производится в отведенные для этого места мусороуборочными предприятиями на основании договора. Договоры на вывоз твердых бытовых и крупногабаритного мусора от жилого фонда заключают КСК, управляющие кондоминиумов, владельцы частных домовладений.
Сноска. Пункт 72 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
73. Исключен - решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008  N 73.
74. На территории домовладений, в соответствии с санитарными нормами, выделяются специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Для сбора твердых бытовых отходов следует применять металлические контейнеры.

75. Сауда ұйымдары ыдыстарды уақытша жинауды арнайы бөлмеде, болмаған жағдайда осы мақсатқа арнайы бөлінген аула алаңдарында жүргізеді. Бұл алаңдар сым қоршаулармен қоршалады.
76. Заңды және жеке тұлғаларға көшелер мен алаңдарда, саябақтар мен скверлерде, басқа да қоғамдық орындарда қоқыс тастауға, қоқыс және тұрмыстық қалдықтар салынған ыдыстарды көшелерге шығаруға, елді-мекендерде, сондай-ақ қоқыс жәшіктерінде қалдықтарды жағуға, жерге көмуге, бей-берекет қоқыс үйінділерін жасауға, қоқыс жәшіктері алаңдарын ластауға, қоқыс жәшіктері мен оған жақын аумаққа қатты тұрмыстық қалдыққа жатпайтын қоқыстарды жинауға тыйым салынады.
77. Кәсіпорындарға, ұйымдарға, жеке кәсіпкерлерге тұрғын үйлер тұрғындарына арналған қоқыс жәшіктерін қоқыс шығаратын кәсіпорынның келісімшартынсыз пайдалануға тыйым салынады.
78. Қатты тұрмыстық қалдықты шығару қоқыс шығарушы көліктермен жүргізіледі, сұйық қалдықтар кәрізсіз тұрғын үйлерден бөшкелері бар сорғы көліктермен шығарылады.
79. Аумағында (бөлініп берілген, бекітілген, аулаішілік) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар бар заңды тұлғалар мына талаптарды:
1) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар, оларға баратын жолдарды қатты жамылғылармен төсеуі;
2) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар іргелес жатқан аумақтарға қоқыстар шашылмау үшін бүтін қоршаумен қоршауы;
3) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар мен оған іргелес жатқан аумақтың тиісті санитарлық тазалығын қамтамасыз етуі;
4) қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қалдықтарды шығаруға, сыпыруға уақытында шарт жасасуы;
5) жылдың қысқы мерзімінде қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдарды арнайы автокөліктің жұмысына және халықтың пайдалануына қолайлы жағдай туғызу мақсатында қар мен мұздан тазартылуын қамтамасыз етуі;
6) қоқыс жәшіктерін уақытында жөндеуі және одан әрі пайдалануға келмейтіндерін ауыстыруы;
7) қоқыс қабылдағыш камераларды, алаңдарды және қоқыс жәшіктерінің астауын, сондай-ақ қалдық салғыштардың тұрақты жуылуын залалсыздандырылуын және шыбын-шіркейге қарсы шаралардың қолданылуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауы тиіс.
80.  Алынып тасталды -   Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
81. Қоқыс пен қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді орналастыру бойынша алаңдар мемлекеттік санитарлық - эпидемиологиялық қадағалау органымен пәтер иелері кооперативтерімен және коммуналдық қызметтермен келісуі қажет.
Ескерту. Қағиданың 18 тармағы жаңа редакцияда - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73  шешімімен.

75. Временное складирование тары торговых организаций следует производить в специальных помещениях, в порядке исключения, на специально отведенных для этих целей дворовых площадках. Эти площадки огораживаются металлической сеткой.
76. Юридическими и физическими лицами не допускается выбрасывание мусора на улицах и площадях, в парках и скверах, в иных общественных местах, выставление тары с мусором и бытовыми отходами на улицах, сжигание отходов в населенных пунктах, создание несанкционированных свалок, закапывания мусора в землю, загрязнений территории контейнерных площадок, помещение в контейнеры и складирование на площадках и прилегающих к ним территориях мусор не относящийся к твердым бытовым отходам.
77. Предприятиям, организациям, индивидуальным предпринимателям не разрешается пользоваться контейнерами, размещенными в жилом фонде без заключения договора со спецпредприятиями по вывозу мусора.
78. Твердые бытовые отходы вывозятся мусороуборочным транспортом, жидкие отходы из не канализованных домовладений - ассенизационным вакуумным транспортом.
79. Юридическим лицам, на территории (отведенной, закрепленной, внутридворовой) которых находятся контейнерные площадки, необходимо соблюдать следующие требования:
1) на контейнерных площадках, подходах и подъездных путях к ним необходимо иметь твердое покрытие;
2) контейнерные площадки ограждаются сплошным ограждением, исключающим распространение мусора на прилегающие территории;
3) обеспечение надлежащего санитарного содержания контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
4) своевременное заключение договоров на вывоз твердых бытовых отходов, крупногабаритного мусора, смета;
5) обеспечение в зимнее время года - очистку от снега и наледи подходов и подъездов к контейнерным площадкам с целью создания нормальных условий для работы специализированного автотранспорта и пользования населением;
6) производить своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров;
7) принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции против мух мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.
80. Исключен - решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
81. Размещение площадок по установке контейнеров для сбора мусора и отходов согласовывается с органами государственного санитарно - эпидемиологического надзора, кооперативами собственников квартир, а также коммунальными службами.
Сноска. Пункт 81 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.

82. Қоқыс жәшіктерінен қоқысты көлікке тиеу кезінде шашылып қалған қоқыстарды жинау жұмыстарын қатты тұрмыстық қалдықтар, ірі көлемді қалдықтар шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлері жүргізеді.
83. Қоқыстарды жою Ақтөбе қаласының қатты-тұрмыстық қалдықтар полигонында жүргізіледі.
84. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын орналастыру және күтіп ұстау жұмыстары Санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
85. Жөн-жосықсыз үйінділердің жиналуына, қалдықтардың жағылуына кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады. Жөн-жосықсыз үйінділерге жауапты тұлғаларды анықтауға мүмкіндік болмаған жағдайда, қалдықтарды шығару және жөн-жосықсыз үйінділер орнын қалпына келтіру жұмыстары уәкілетті органдармен бекітілген мерзімде аумақ иесінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
86. Вокзалдарда, базарларда, әуежайда, саябақтарда, демалыс аймақтарында, алаңдарда, білім беру, денсаулық сақтау мекемелерінде және көпшілік баратын жерлерде, көшелерде, қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларында, сауда және басқа нысандарға кіре берістерде қоқыс қораптары орнатылуы керек. Сауда нысандарына кіре берістерде екі қораптан орнатылады.
Ескерту. Қағиданың 72 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
87. Қоқыс қораптарын орнату мен тазалау жұмыстары мемлекеттік тапсырыс шартына сәйкес аумаққа қызмет көрсетуші мердігер кәсіпорынмен және иелігінде немесе қолданылуында аумақтары бар шаруашылық жүргізу субъектілерімен жүргізіледі. Қораптарды тазарту жұмыстары олардың толуына қарай орындалады. Күніне бір рет жуылады. Жылына екі рет залалсыздандырылып, екі реттен кем емес сырланады.
88. Қалалық жолаушылар көліктері аялдамасында орналасқан қораптарды аялдамаларды жинауды жүзеге асыратын кәсіпорындар, ал сауда нысандарында орнатылған қораптарды сауда ұйымдары тазартып, залалсыздандырады.
6. Шағын сәулет нысандарын күтіп ұстау
89. Тұрғын үй құрылысы аумақтары, қоғамдық аумақтар, скверлер, көшелер, саябақтар, демалыс алаңдары шағын сәулеттік нысандармен - демалу орындықтарымен, көлеңкелейтін қалқалармен, гүлзарлармен, қоқыс қораптарымен, су бұрқақтарымен, балалар ойнайтын, ересек адамдар демалатын құрылғылармен, қабырға газеттерімен, қоршаулармен, телефон қорапшаларымен, автокөлік күтуге арналған павильондармен жабдықталады.
90. Шағын сәулет нысандары жылжымалы және тез жиналмалы болуы мүмкін, олардың саны мен орналасуы аумақтарды көркейту жобаларымен анықталады.
91. Қоғамдық құрылыс аумағында, алаңдарға, көшелерге, скверлер мен саябақтарға, жағалауларға арналған шағын сәулет нысандары жеке жобалар бойынша дайындалады.

82. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровоз, производят работники организации, осуществляющей вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора.
83. Утилизация твердых бытовых отходов производится на полигоне твердо-бытовых отходов города Актобе.
84. Устройство и содержание полигона твердых бытовых отходов осуществляются в соответствии с Санитарно-эпидемиологическими требованиями.
85. Лица, по вине которых возникли несанкционированные свалки, поджоги отходов, привлекаются к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае невозможности установления граждан, ответственных за несанкционированные свалки, удаление отходов и рекультивация мест несанкционированных свалок производятся за счет средств владельцев или арендаторов данных территорий.
86. На вокзалах, рынках, в аэропорту, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые и иные объекты должны быть установлены урны для мусора. У входов в торговые объекты устанавливают по две урны.
Сноска. Пункт 86 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
87. Установка и очистка урн производятся предприятиями-подрядчиками, обслуживающими территории в соответствии с договором государственного заказа и хозяйствующими субъектами, во владении или пользовании которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения. Урны один раз в день промываются. Дезинфицируются, и окрашиваются урны не реже двух раз в год.
88. Урны, расположенные на остановках городского пассажирского транспорта, очищаются и дезинфицируются предприятиями, осуществляющими уборку остановок, а урны, установленные у торговых объектов, - торговыми предприятиями.
6. Содержание малых архитектурных форм
89. Территории жилой застройки, общественные зоны, скверы, улицы, парки, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами - беседками, теневыми навесами, цветочницами, скамьями, урнами, фонтанами, устройствами для игр детей, отдыха для взрослого населения, газетными стендами, оградами, телефонными будками (навесами), павильонами для ожидания автотранспорта.
90. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными; их количество и размещение определяются проектами благоустройства территорий.
91. Малые архитектурные формы для территорий общественной застройки, площадей, улиц, скверов и парков, набережных изготавливаются по индивидуальным проектам.

92. Жаңа құрылыс салу кезінде құрылыс жүргізіліп жатқан учаске шегінде шағын сәулет нысандарын жобалау, дайындау және орнату жұмыстары тапсырыс берушімен бекітілген жобалық-сметалық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
93. Шағын сәулет нысандарының сындарлы шешімдері олардың орнықтылығын, қолдану қауіпсіздігін қамтамасыз етуі қажет.
94. Шағын сәулет нысандарының иелері болып табылатын заңды және жеке тұлғалар өз есебінен оларды ауыстыру, жөндеу және бояу жұмыстарын жүргізуге міндетті. Шағын сәулет нысандарын ауыстыру, жөндеу және бояу жұмыстары көктемгі-жазғы мезгілдерде жүргізіледі.
95. Ақтөбе облысы ІІД Жол полициясы басқармасында сыртқы көріктендіру элементтерінің (қоршау, электр бағаналары, жиектастар және тағы басқа) бұзылуы болған жол-көлік оқиғасы туралы ақпарат болған жағдайда Ақтөбе қаласы әкімдігіне хабарланады (келісім бойынша) және жол-көлік оқиғасына кінәлі есебінен мүлікті қалпына келтіруге тиісті шаралар бір апта ішінде жүргізіледі.
7. Құрылыс алаңдары мен учаскелерді күтіп ұстау
96. Құрылыс алаңы барлық аумағы бойынша бөтен тұлғалардың кіруіне жол бермеу және іргелес жатқан аумақтарға қоқыстың шығуын болдырмау мақсатында қоршаумен қоршалады:
1) адамдардың көптеп өтетін жерлерінде қоршауға жаппай қорғау қалқанын орнатылуы тиіс;
2) қоршау металдан жасалған материалдардан немесе қоршауға арналған темірбетон қабырғаларынан дайындалуы тиіс;
3) құрылыс алаңынан екінші дәрежелі көшелерге шығуға арналған аз мөлшерлі қақпа немесе шлагбаум орнатылған шығу жолдары қарастырылуы тиіс;
4) шығу жолдарында ақпараттық қалқандар орнатылады;
97. Құрылыс алаңы аумағын тазалықта және тәртіпте ұстау қажет. Құрылыс және тұрмыстық қоқыстарды жинау үшін қоқыс жәшіктері орнатылып, уақытылы шығарылуы ұйымдастырылады:
1) құрылыс алаңына іргелес жатқан аумақ та ұқыпты түрде күтіліп, мезгіл сайын жинастырылуы тиіс;
2) құрылыс алаңының сыртына құрылыс материалдарының, қоқыстың (синтетикалық қабыршықтар, үгінділер, жаңқалар, орауға арналған материалдар және тағы да басқалары) шығуына жол бермейтін (желмен) шаралар көзделуі тиіс;
3) жабық лотоктар мен жинаушы-бункерлерді қолданусыз нысандардың жоғарғы қабаттарынан қоқыстар мен қалдықтарды тастауға тиым салынады;
4) қажеттілік туындаған кезде жүргінші жолдарын, төсеніштер, таяныштар, айналма және уақытша жолдар жабдықтау және олардың ұқыпты түрде ұстау қамтамасыз етіледі;
98. Барлық материалдар мен топырақ тек қоршалған аумақ шеңберінде ғана орналастырылады, қазып алынған топырақ (аумақты көркейтуге қажетті құнарлы топырақты есептемегенде), қирандылар қалдығы, қоқыс қатты тұрмыстық қалдық полигонына және коммуналдық шаруашылықтың уәкілетті органының келісімімен басқа учаскелерге тез арада шығарылады.

92. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.
93. Конструктивные решения малых архитектурных форм обеспечивают их устойчивость и безопасность пользования.
94. Юридические и физические лица - владельцы малых архитектурных форм за свой счет осуществляют их замену, ремонт и покраску. Ремонт и окраска малых архитектурных форм осуществляется в весенне-летний период.
95. При наличии в управлении дорожной полиции ДВД Актюбинской области информации о дорожно-транспортных происшествиях (ДТП), в результате которых произошло нарушение (повреждение) элементов внешнего благоустройства (ограждений, электрических опор, бордюрных камней и т.п.), данная информация передается в акимат города Актобе, (по согласованию) в недельный срок с момента совершения ДТП для принятия соответствующих мер к восстановлению имущества за счет средств виновного в ДТП.
7. Содержание строительных площадок и участков
96. Строительная площадка ограждается по всему периметру сплошным ограждением, исключающим доступ посторонних лиц вынос загрязнений на прилегающую территорию;
1) в местах массового прохода людей ограждение оборудуется сплошным защитным козырьком;
2) ограждение изготавливается из металлических профилированных листов либо из железобетонных панелей, предназначенных для ограждений;
3) со стройплощадки предусматривается минимальное количество выездов с выходом на второстепенные улицы с установкой ворот либо шлагбаума;
4) у выездов устанавливаются информационные щиты.
97. Территорию строительной площадки необходимо содержать в чистоте и порядке. Для сбора строительного и бытового мусора устанавливаются контейнеры и организуются своевременный вывоз мусора;
1) прилегающая к строительной площадке территорию также необходимо содержать в надлежащем состоянии и периодически убирать:
2) предусматриваются меры по исключению выноса (ветром и пр.) за пределы стройплощадки строительных материалов, мусора (синтетические пленки, пологи, стружки, опилки, упаковочный материал и т.п.);
3) исключается сбрасывание отходов и мусора с этажей объектов без применения закрытых лотков и бункеров-накопителей;
4) при необходимости обеспечиваются обустройство тротуаров, пешеходных галерей, настилов, перил, объездных и временных дорог и содержание их в исправном состоянии.
98. Все материалы и грунт размещаются только в пределах огражденной территории, вынутый грунт (за исключением плодородного   слоя необходимого для благоустройства и озеленения территории), отходы сноса, мусор немедленно вывозятся на полигон твердых бытовых отходов или на другие участки по согласованию с уполномоченным органом коммунального хозяйства.

99. Тұрмыстық және құрылыс қалдықтарын, қар мен мұзды уақытында шығаруды ұйымдастыру үшін құрылыс жүргізуші осы жұмыстар түріне лицензиясы бар арнайы кәсіпорындармен келісім шартқа отырады.
Ескерту. Қағиданың 99 тармағына өзгерістер енгізілді - Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 17 маусымдағы N 73 шешімімен.
100. Құрылыс жұмыстары аяқталғаннан кейін құрылыс жүргізуші құрылыс алаңына іргелес жатқан аумақтың бұзылған бөліктерін, сондай-ақ жүруге, жүргіншілердің өтуіне пайдаланылған аумақты, құрылыс материалдарын уақытша сақтауға арналған ғимараттарды, инженерлік желілер жүргізілген учаскелерді қалпына келтіруі   тиіс .
101. Құрылыс жұмыстары кезінде жұлынған, кесілген жасыл желектер құрылыс жүргізушінің есебінен қалпына келтіріледі.
Бекітілген жобалық құжаттамаға сәйкес жасыл желектер отырғызу келтірілген шығынды қалпына келтіру болып саналмайды.
8. Қала аумағындағы жол төсеніштерінің, жүргінші жолдарының, гүлзарлардың және басқа да нысандардың, қалалық шаруашылық элементтерінің бұзылуына әкеліп соғатын жер жұмыстарын және басқа да жұмыстарды
жүргізу, инженерлік желілерді,   имараттарды және коммуникацияны күтіп ұстау тәртібі
102. Жол төсеніштерінің, жүргінші жолдарының, көгалдардың және басқа қала аумақтарында шаруашылық жүргізу элементтерінің бұзылуына әкеліп соғатын жер жұмыстары мен басқа да жұмыстарды жүргізетін барлық заңды және жеке тұлғалар Ақтөбе қаласы әкімдігінің қаулысымен анықталған, тиісті қалалық қызметтен жұмыстарды жүргізуге рұқсат алуға міндетті. Жұмыстар жол төсеніштерінің, жүргінші жолдарының, кө және басқа қала аумақтарында шаруашылық жүргізу элементтерінің бұзылуына әкеліп соғатын жер жұмыстары және басқа да жұмыстар жүргізу тәртібі талаптарына сәйкес орындалуы тиіс.
Тоқтап тұрған құрылыс нысанын (ұзақ салынып жатқан) күтіп ұстау жауапкершілігі баланс ұстаушыға (тапсырыс берушіге - құрылыс жүргізушіге) жүктеледі.
103. Жерді қазу жұмыстары басталғанға дейін келісілген сызбаға сәйкес жол белгілерін орнатылады, жұмыс жүргізілетін жер қоршалады, қоршауға жұмыс жүргізетін ұйымның атауы мен телефондары жазылған қалқан ілінеді. Қоршау жұмыс жүргізу кезінде жүргізушілерге және жаяу жүргіншілерге бөгет болмауы, түнгі уақытта қызыл белгі беру шамдарымен белгіленуі қажет. Қоршау үздіксіз болуы және бөгде адамдардың құрылыс алаңына кіруінен сақтауы тиіс. Қазылған жерлермен жаяу жүргіншілердің жаппай өтетін жерлерінде өткелдер салынуы тиіс.

99. Для организации своевременного вывоза бытового и строительного мусора, снега и льда на соответствующие полигоны, застройщик заключает договоры со специализированными предприятиями, имеющими лицензии на данные виды работ.
Сноска. Пункт 99 Правил с изменениями, внесенными решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 17.06.2008 N 73.
100. После завершения строительства застройщик восстанавливает нарушенное благоустройство на прилегающей к стройплощадке территории, а также на территориях, использованных для временного проезда, прохода пешеходов, под временные сооружения, для складирования материалов, прокладки инженерных сетей и прочих нужд.
101. При проведении строительных работ зеленые насаждения, подлежащие сносу, восстанавливаются за счет средств застройщика.
Озеленение, проводимое застройщиками в соответствии с утвержденной проектной документацией на строительство, не может быть зачтено как проведение работ по компенсационному озеленению.
8. Порядок производства земляных и прочих работ, связанных
с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства, содержание инженерных сетей, сооружений и коммуникаций на территории города
102. Все юридические и физические лица, производящие земляные и прочие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства на территории города, получают разрешение на производство работ в соответствующих городских службах, определенные постановлением акимата города Актобе. Работы производятся в соответствии с требованиями порядка производства земляных и прочих работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства.
Ответственность за содержание законсервированного объекта строительства (долгостроя) возлагается на балансодержателя (заказчика-застройщика).
103. До начала производства работ по разрытию устанавливаются дорожные знаки в соответствии с согласованной схемой, ограждается место производства работ, на ограждениях вывешиваются таблички с наименованием и номером телефона организации, производящей работы. Ограждение при производстве работ вблизи проезжей части должно обеспечивать видимость для водителей и пешеходов, в темное время суток - и обозначаться красными сигнальными фонарями. Ограждение должно быть сплошным и надежно предотвращать попадание посторонних на стройплощадку. На направлениях массовых пешеходных потоков через траншеи следует устраивать мостки.

104. Қазу жұмыстарын жүргізген ұйым жол бөлігінің барлық ені немесе жүргінші жолының қазылған жерлерінде бұзылған екпе шөптер, жасыл желектер, асфальт жамылғысын қалпына келтіруі қажет.
105. Асфальтты-бетонды жамылғы жұмыстардың аяқталып, қазылған орлардың толық көмілгенінен кейін дереу қалпына қалпына келтіріледі.
106. Құрылыс, жөндеу, коммуникацияны қайта қалпына келтіру кезінде мерзімі өтіп кеткен рұқсат қағазбен жұмыс істеу жер қазу жұмыстарын рұқсатсыз жүргізу болып есептеледі.
107. Көшенің жүру бөлігі мен жүргінші жолдарында орналасқан құдықтардың қақпақтары бүлінген немесе жойылған жағдайда бір күн ішінде дереу қоршалады және жерасты коммуникациялар желісіне жауапты кәсіпорын тарапынан қалпына келтіріледі.
9. Тұрғын жай орамдары мен мөлтек аудандарды, жеке үй құрылысы аудандарын көркейту
108. Санитарлық және архитектуралық нормаларға сәйкес мөлтек аудандар мен орамдардың тұрғын жай аймақтары қоқыс жәшіктері алаңдарымен, кір жаятын, дем алатын, балалардың ойнайтын, спортпен айналысатын, үй жануарларын серуендететін, автотұрақ, көлік қою алаңдарымен, жасыл желек аймағымен жабдықталуы тиіс.
109. Тұрғын жай орамдары, мөлтек аудандар аумақтарында, сондай-ақ аула маңы аумақтарында мына тәртіптерді сақтауға:
1) көтермелердің, жүргіншілер жолдарының, орамішілік кіру-шығу жолдарының төсемдерін қалыпты жағдайда ұстауға;
2) аулаішілік аумақты құрылыс материалдарымен жабуға жол бермеуге;
3) шағын сәулет нысандарын, спорттық, ойын, балалар мен шаруашылық алаңдарының жабдықтарын, қоршаулар мен қашаларын қалыпты жағдайда ұстауға, олардың сыртқы түрінің ұқыптылығын сақтауға міндетті.
110. Тұрғын үй, әкімшілік, өндірістік және қоғамдық ғимараттар түнгі уақытта жарықтандыратын үй белгілерімен, ал тұрғын үйлер подъездтер мен пәтерлер номерлері көрсеткіштермен жабдықталуы тиіс. Үй белгілері таза және дұрыс жағдайда болуы керек.
111. Меншік иелері, жеке құрылыс учаске иелері аумақты көріктендіру жобасы мен бас жоспарға сәйкес көріктендіруді, қасбет (көше жағы) қоршауларын күтіп ұстады, көгалдандыруды, қоқыс жиналуына, құрылыс және басқа материалдардың ұзақ уақыт жиналып тұруына жол бермеуді, үй (учаске) номері көрсеткішін, сондай-ақ қалалық ақпарат (аншлаг) белгілерін таза ұстауды жүзеге асырады.
112. Жасыл желектерді суару таңғы мезгілде сағат 8-9.00-ден кешіктірілмей және кешкі мезгілде 18-19.00-ден кейін жүргізіледі.

104. Организация, производящая вскрытые работы, восстанавливает нарушенные газоны, зеленые насаждения, асфальтовое покрытие в месте раскопа качественно и на всю ширину проезжей части или тротуара в месте раскопа.
105. Восстановление асфальто - бетонного покрытия производится сразу же после окончания работ и засыпки траншей.
106. Проведение работ при строительстве, ремонте, реконструкции коммуникаций по просроченным ордерам признается самовольным проведением земляных работ.
107. Крышки люков, колодцев, расположенных на проезжей части улиц и тротуаров, в случае их повреждения или разрушения немедленно ограждаются и в течении одного дня восстанавливаются организациями, в ведении которых находятся подземные коммуникации.
9. Благоустройство жилых кварталов, микрорайонов,
участков индивидуальной застройки
108. В соответствии с санитарными и архитектурными нормами, жилые зоны микрорайонов и кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
109. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях необходимо поддерживать следующий порядок:
1) содержать в исправном состоянии покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
2) не допускать самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (сараев, гаражей и т.п.);
3) не допускать загромождения придомовых территорий строительными материалами;
4) содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.
110. Жилые, административные, производственные и общественные здания оборудуются домовыми знаками с подсветкой в темное время суток, а жилые, кроме того, указателями номеров подъездов и квартир. Домовые знаки необходимо содержать в чистоте и в исправном состоянии.
111. Собственники, владельцы участков индивидуальной застройки осуществляют благоустройство участков в соответствии с проектами благоустройства территорий и генеральным планом и уход за фасадами домов и изгородями, озеленяют лицевые части участков, не допускают на них свалок мусора, долгосрочного складирования строительных или иных материалов, устанавливают и содержат в порядке номерной знак дома (участка), а также знаки городской информации (аншлаги).
112. Полив зеленых насаждений на объектах озеленения производится в утреннее время не позднее 8-9 часов или в вечернее время после 18-19 часов

113. Кәсіпорындардағы, мекемелердегі, ұйымдардағы, сондай-ақ оларға бекітілген учаскелердегі жасыл желектерді қорғау және күтіп ұстауды сол кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың өздері жүргізеді.
114. Орамішілік жасыл желектерді қорғау және күтіп ұстау жерді пайдалану аумағындағы тұрғын үй қорының иелеріне жүктеледі.
115. Заңды және жеке тұлғалар бекітілген аумақтарда ағаштарды, бұтақтарды суару жұмыстарын қамтитын агротехникалық шаралар жүргізу тиіс.
116. Заңды және жеке тұлғалар жасыл желектер отырғызылған аумақтардың тұрмыстық және өндірістік қалдықтармен, ағынды сулармен ластануына, көгалдар мен жасыл желектер түптерінде балшықтың, қардың, мұздақтың жиналуына жол бермеуі, сынған ағаштар мен бұтақтарды алып тастаулары тиіс.
117. Жасыл желектер алаңдарында:
1) көгалдарда жүруге және жатуға,
2) ағаштарды, бұтақтарды, сындыруға, жапырақтар мен гүлдерді жұлуға;
3) шатырлар тігуге және от жағуға;
4) көгалдарды, гүлзарларды, жолдар мен су тоғандарын ластауға;
5) ескерткіштерді, орындықтарды, қоршауларды қиратуға;
6) жазулар жазуға, ағаштарға хабарландырулар, номерлік белгілер, кез-келген көрсеткіштер, әткеншектер, жіптер ілуге, бұтақтарда жуылған киімдерді кептіруге;
7) көгалдар мен басқа да жасыл желектер орналасқан учаскелерде велосипедпен, мотоциклмен және автомашинамен жүруге, көлік құралдарының аялдамасын жасауға;
8) көлік құралдарын тазалауға, кір жууға, сонымен қатар жасыл желектер аумағындағы су тоғандарында малды шомылдыруға;
9) көгалдарда көлік құралдарымен тұруға;
10) мал бағуға;
11) арнайы бөлінген жерлерден басқа жерлерде мұз айдындары мен қардан жасалған сырғанақтар жасауға;
12) жасыл желектердің зақымдануын қамтамсыз ететін қоршаусыз құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
13) жасыл желек аумағында құрылыс материалдарын жинап қоюға, сонымен қатар жасыл желектерге зиян келтіретін зиянкестердің тарауына жол беретін материалдар қоймасын орналастыруға;
14) қоқыс, қар және мұз үйінділерін жасауға;
15) ағаштар мен бұталардың қауіпсіздігін қамтамасыз етпей ғимараттардың шатырынан қар лақтыруға;
16) қаланың ортақ пайдалану аумағында жапырақтар мен қоқыс жағуға тыйым салынады.
118. Жеке үй құрылысы аймағында бағалы тұқымды ағаштар мен бұталардан өзге ағаштарды ығыстыру жер учаскелерінің иелері тарапынан өз есебінен жүргізіледі.
10. Апатты жұмыстарды жүргізу
119. Пайдалану кезінде немесе жерасты және жерүсті коммуникацияларында құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде пайда болатын апаттар, олардың дұрыс жұмыс жасауына немесе азаматтардың денсаулығы мен өміріне қауіп тудыруға әкеліп соғуы төтенше жағдай болып табылады және олардың қалыпты жұмысын қысқа мерзімде орындау шараларын талап етеді.

113. Охрана и содержание зеленых насаждений на территориях предприятий, учреждений, организаций, а также на участках, закрепленных за ними, осуществляется этими предприятими, организациями, учреждениями.
114. Охрана и содержание внутриквартальных зеленых насаждений, на придомовых территориях в границах землепользования возлагается на собствеников жилищного фонда.
115. Физическим и юридическим лицам необходимо проводить комплекс агротехнических мер, в т.ч. полив газонов, деревьев, кустарников, проводить озеленение на закрепленной территории.
116. Юридические и физические лица не должны допускать загрязнение территорий, занятых зелеными насаждениями, бытовыми и промышленными отходами, сточными водами, не допускать складирования на газонах и под зелеными насаждениями грязи, снега, а также скола льда с очищаемой площадки, удалять поломанные деревья и кустарники.
117. На площадях зеленых насаждений не допускается:
1) ходить и лежать на газонах;
2) ломать деревья, кустарники, сучья и ветви, срывать листья и цветы;
3) разбивать палатки и разводить костры;
4) засорять газоны, цветники, дорожки и водоемы:
5) портить скульптуры, скамейки, ограды;
6) делать надписи, приклеивать к деревьям объявления, номерные знаки, всякого рода указатели, качели, веревки, сушить белье на ветвях;
7) ездить на велосипедах, мотоциклах и автомашинах, производить стоянку транспортных средств на газонах и других участках с зелеными насаждениями;
8) мыть автотранспортные средства, стирать белье, а также купать животных в водоемах, расположенных на территории зеленых насаждений;
9) парковать автотранспортные средства на газонах;
10) пасти скот;
11) устраивать ледяные катки и снежные горки, за исключением мест, отведенных для этих целей;
12) производить строительные и ремонтные работы без ограждений насаждений щитами, гарантирующими защиту их от повреждений;
13) складировать на территории зеленых насаждений материалы, а также устраивать на прилегающих территориях склады материалов, способствующие распространению вредителей зеленых насаждений;
14) устраивать свалки мусора, снега и льда;
15) сбрасывать снег с крыш на участках, имеющих зеленые насаждения, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников;
16) сжигать листву и мусор на территории общего пользования города.
118. Снос деревьев, кроме ценных пород деревьев, и кустарников в зоне индивидуальной застройки осуществляется собственником земельных участков самостоятельно за счет собственных средств.
10. Проведение аварийных работ
119. Аварии, возникающие в процессе эксплуатации или при проведении строительных работ на подземных и наземных коммуникациях, повлекшие за собой нарушение их нормальной работы или появление возможности угрозы здоровью и жизни граждан, являются чрезвычайными происшествиями и требуют принятия оперативных мер для восстановления их нормальной работы в кратчайшие сроки.

120. Апат туындаған жағдайда инженерлік коммуникациялар мен құрылғылардың иесі, пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын жасауға міндетті. Бұл жағдайда мыналар: адамдар мен көлік қозғалысының қауіпсіздігі, сондай-ақ қатар орналасқан жерасты және жерүсті ғимараттардың, инфрақұрылым нысандарының, жасыл желектердің сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс.
121. Апаттық бригаданы апат орнына жіберумен қатар пайдаланушы ұйым телефонограмма арқылы апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жерасты және жерүсті құрылғылары бар ұйымдарға, қоғамдық жолаушылар көлігі қызметіне, Ақтөбе облысының ІІД Жол полициясы басқармасына, Ақтөбе қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөліміне және басқа да мүдделі қызметтерге (келісім бойынша) хабарлайды.
122. Апат аймағында жерасты немесе жерүсті коммуникациялары бар заңды немесе жеке тұлғалар апат болғандығы туралы ақпаратты алғаннан кейін апат орнына осы жерде орналасқан мекемеге қарасты құрылғылар мен коммуникацияларды көрсетуі үшін өздерінің сызбаларымен бірге өкілдерін жіберулері қажет.
123. Апат маңайында материалдарын немесе басқа бағалы заттарын сақтаушылар, апат жұмыстары басшысының бірінші талабы бойынша учаскені босатуға міндетті.
124. Егер де апатты жою жұмыстары жолдың толық және жартылай жабылуын қажет еткен жағдайда, Жол полициясы басқармасы жолдың уақытша жабылуы туралы, көліктің айналып жүру бағыты және зақымдалған желілердің иелерімен бірге апатты жою мерзімін бекіту жөнінде жедел шешім қабылдайды.
125. Апат жұмыстары жүргізілетін орын қалқандармен немесе белгіленген үлгідегі апаттық жарық құрылғысы және үлкен қызыл түсті шамдары бар қорғандармен қоршалады.
126. Бұзылған жол төсеніштері мен басқа да көріктендіру элементтерін қалпына келтіру жұмыстары инженерлік желілер иесі болып табылатын кәсіпорынмен апатты жұмыстар аяқталғаннан кейін тез арада жасалады.
11. Ғимараттар мен   имараттардың қасбеттерін күтіп ұстау
127. Балансында ғимараттары мен имараттар бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен имараттардың иелері аталған нысандардың және олардың жекелеген элементтеріне (балкон, лоджий, сарқынды су құбырлары және басқалары) жаңғырту, жөндеу және қасбеттерін сырлау жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ қасбеттерінде орнатылған ақпаратты тақтайшалардың, ескерткіш тақталарын және тағы басқаларын таза және қалыпты жағдайда ұстауға міндетті.
128. Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқаруындағы ғимараттары және имараттары бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар, ғимараттарды, құрылыстарды және құрылғыларды, басқа жер учаскелеріндегі жылжымайтын нысандарды қалыпты жағдайда сақтау жұмыстарын жүргізуге, соның ішінде оларға жататын ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын өз есебінен немесе тартылған қаражат есебінен жүргізуі керек.

120. При возникновении аварии владелец инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатационная организация незамедлительно принимают меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом должны обеспечиваться: безопасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных рядом подземных и наземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.
121. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплуатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии подземные и наземные сооружения, в службы общественного пассажирского транспорта, Управление дорожной полиции ДВД Актюбинской области, отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Актобе и другие заинтересованные службы (по согласованию).
122. Юридические и физические лица, имеющие в зоне аварии наземные или подземные коммуникации, по получении информации об авариях немедленно высылают на места своих представителей с исполнительными чертежами, которые должны указать расположение подведомственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.
123. Владельцы, складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, по первому требованию руководителя аварийных работ немедленно освобождают участок.
124. Если работы по ликвидации аварии требуют полного или частичного закрытия проезда, Управление дорожной полиции принимает оперативное решение о временном закрытии проезда, маршруте объезда транспорта и установлении совместно с владельцами поврежденных сетей срока ликвидации повреждения (по согласованию).
125. Место производства аварийных работ исполнителями ограждается щитами или заставками установленного образца с устройством аварийного освещения и установкой красных габаритных фонарей.
126. Восстановление нарушенных дорожных покрытий и других элементов благоустройства осуществляется владельцами инженерных сетей немедленно после завершения аварийных работ.
11. Содержание фасадов зданий и сооружений
127. Руководители предприятий и организаций, на балансе  которых находятся здания и сооружения, а также собственники зданий и сооружений обеспечивают своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживают в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски и т.п.
128. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств.

129. Егер заңды немесе жеке тұлғалардың меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқаруында кейбір тұрғылықсыз жайлар немесе тұрғылықты ғимараттары болған жағдайда, осы тұлғалар ғимараттың алып тұрған ауданына қарай қасбетінің жөндеу, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге үлес қосуы керек. Ғимараттардың қасбетіне немесе құрылғылардың бетіне жоспарлы түрде жаппай жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде, үлестік қатынасы бар тұлғалар осы мақсаттарға бағытталатын қаражаттарды біріктірулеріне болады.
130. Ғимараттарды, имараттарды және құрылғыларды жалға алушылар, жалға алу шартына сәйкес, ғимараттардың және құрылғылардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге міндеттеме алады.
131. Сәулет, тарих немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын, ғимараттар мен имараттардың қасбеттерін жөндеу, жаңғырту және жаңарту жұмыстары қорғау міндеттемелеріне сәйкес Ақтөбе қаласының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің келісімімен орындалады.
12. Сыртқы жарық пен бұрқақтарды күтіп ұстау
132. Қала аумағын жарықтандыру аумақ иелерімен шарт бойынша электрмен жабдықтаушы ұйымдар және кәсіпорындармен жүргізіледі. Сыртқы жарықтандыру элементтерін пайдалану мен күтіп ұстау меншік иелерінің өз қаржысы есебінен жүргізіледі.
133. Көше шамдарын, басқа да сыртқы жарықтандыру көздерін орналастыру құрылыс салу мен көгалдандырумен үйлесумен қатар жол қозғалысы қатысушыларына кедергі келтірмей, қауіпсіз орта құруға ықпал етуі тиіс. Саябақ аумағымен және тұрғын орамдармен өтетін жаяу жүргіншілер бағыттарын, оқушылар, мүгедектер және қарт адамдар жүретін жолдарды жарықтандыруға ерекше көңіл аудару қажет.
134. Көшелердің, жолдардың, алаңдардың, жағалаулардың және басқа жарықтандырылатын нысандардың сыртқы жарығын қосу табиғи жарықтың көлемінің азаюы кезінде техникалық нормаларға сәйкес беріледі.
135. Алаңдардағы, магистральдардағы және көшелердегі, аула аумақтарындағы шамдардың жанбауы 5 пайыздан аспауы керек. Металл бағаналары, кронштейндер мен басқа сыртқы жарық құрылғылары мен қыстырма желілерінің элементтері және байланыс жүйесі тазалықта ұсталуы қажет.
136. Жарық пен электрлі көліктердің байланыс желісінің құлап қалған бағаналарын шығару жұмысы бағана иесімен жүргізіледі негізгі магистральдарда кешіктірілмей, сондай-ақ басқа аумақтардағы бұзылған бағаналар - табылғаннан кейін тәулік   ішінде жүргізіледі.
137. Басты көшелер мен алаңдарды мерекелік безендіру Ақтөбе қаласы әкімінің бекіткен мерекелік безендіру жоспарына сәйкес меншік иесімен орындалады.

129. В случае если в собственности юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении планового сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.
130. Арендаторы зданий, помещений и сооружений несут обязательства по ремонту, реставрации и реконструкции фасадов зданий и сооружений в соответствии с условиями договора аренды.
131. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с отделом культуры и развития языков города Актобе.
12. Содержание наружного освещения и фонтанов
132. Освещение территорий города осуществляется энергоснабжающими организациями и предприятиями по договорам с собственниками (владельцами) территорий. Содержание и эксплуатация элементов наружного освещения осуществляется их собственниками (владельцами) за свой счет.
133. Размещение уличных фонарей, других источников наружного освещения в сочетании с застройкой и озеленением должно способствовать созданию безопасной среды, не создавать помех участникам дорожного движения. Особенно необходимо освещать пешеходные направления, прокладываемые через территории парков и жилых кварталов, пути движения школьников, инвалидов и пожилых людей.
134. Включение наружного освещения улиц, дорог, площадей, набережных и других освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности, согласно технических условий.
135. Процент негорения светильников на площадях, магистралях и улицах, дворовых территориях не должен превышать 5 процентов от общей их численности на определенной территории. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети необходимо содержать в чистоте.
136. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется владельцем опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение суток с момента обнаружения.
137. Праздничная иллюминация главных улиц, площадей выполняется собственниками (владельцами) в соответствии с утвержденным акимом г. Актобе планом праздничного оформления.

138. Су бұрқақтарының жағдайы мен пайдаланылуына жауапкершілік пайдаланушы ұйымға жүктеледі.
139. Су бұрқақтарын қосу мерзімі, олардың жұмыс тәртібі, астауларын жуу мен тазарту кестесі, техникалық үзілістері мен жұмысының тоқтатылуы Ақтөбе қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, автомобиль жолдары және жолаушылар көлігі бөлімімен анықталады.
140. Су бұрқақтардың жұмыс істеуі кезінде су бетін қоқыстардан тазарту жұмыстары күнделікті орындалады. Пайдаланушы ұйымдар бұрқақтарды сөндірген кезде де тазалығын   сақтауға міндетті.
13. Ақтөбе қаласы аумағына тазарту жұмыстарын ұйымдастыру мен тазалықты қамтамасыз ету,
санитарлық тазалық жұмыстары бойынша уәкілетті органдар
141. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, осы Қағиданың сақталуына бақылауды және қала аумағын көркейту Тәртібін бұзғаны үшін шаралар алу, сондай-ақ қала инфрақұрылымы нысандарын бұзғаны үшін өз құзыреттері шегінде:
1) ішкі істер органы;
2) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органы жүргізеді.
14. Қағиданы бұзғаны үшін жеке және заңды тұлғалардың жауапкершілігі
142. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін кінәлі заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалары мен Қазақстан Республикасындағы Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы  Кодекске  сәйкес жауапкершілікке тартылады. Әкімшілік жауапкершіліктің қолданылуы, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес, тәртіп бұзушыны онымен келтірілген материалдық зиянды төлеу және жіберілген кемшілікті жою міндетінен босатпайды.

138. Ответственность за состояние и эксплуатацию фонтанов возлагается на эксплуатирующую организацию.
139. Сроки включения фонтанов, режимы их работы, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются отделом жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог г. Актобе.
140. В период работы фонтанов очистка водной поверхности от мусора производится ежедневно. Эксплуатирующее предприятие организует содержание фонтанов в чистоте и в период их отключения.
13. Уполномоченные органы по контролю за состоянием благоустройства, санитарным содержанием, организацией уборки территории города Актобе
141. В соответствии с законодательством Республики Казахстан контроль за соблюдением настоящих Правил и принятие мер за нарушение Правил благоустройства территории города, а также за разрушение объектов городской инфрастуктуры в пределах своей компетенции осуществляют:
1) органы внутренних дел;
2) органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
14. Ответственность физических и юридических лиц за нарушение Правил
142. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Кодексом об административных правонарушениях в Республике Казахстан. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от обязанностей возмещения причиненного ими материального ущерба в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и устранения допущенных нарушений.