Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі ережелерді, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмірлерін беру талаптарын бекіту туралы
Жамбыл облыстық әкімиятының 2007 жылғы 30 мамырдағы N 123 қаулысы. Жамбыл облыстық Әділет департаментінде 2007 жылғы 11 шілдеде N 1662 тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2009 жылғы 25 қыркүйектегі № 304 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2009.09.29 № 304 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 27 бабы 1-тармағы 21-3) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының ақпараттандыру мәселелері жөніндегі кейбір заңнамалық актілеріне толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы 1 бабының 4 тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 1286 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасында "электрондық үкімет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының" 4 тарауының 8 тармағын іске асыру мақсатында Жамбыл облысы әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі ережелер, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмірлерін беру талаптары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е.Ө. Үсенбаевқа жүктелсін.
3. Осы қаулы Жамбыл облысы әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                   Б. Жексембин
Жамбыл облысы әкімиятының
2007 жылғы 30 мамырдағы
N 123 қаулысымен бекітілген
Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі ережелерді, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмірлерін беру талаптарын бекіту Ережесі
Осы елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі ережелерді, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмірлерін беру талаптарын бекіту ережесі (бұдан әрі-Ереже) басқа да елді мекендердегі алаңдарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, қысқа көшелерге, саябақтарға, шағынгүлбақтарға, көпірлерге және елді мекендердің басқа да құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атау, жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға реттік нөмірлер беру талаптарын анықтауды бірыңғай тәртіпке келтіру мақсатында нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленген.
1-бөлім. Осы Ережеде пайдаланылатын түсініктер

Об утверждении правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям
Постановление Акимата Жамбылской области от 30 мая 2007 года N 123. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 11 июля 2007 года за N 1662.Утратило силу Постановлением Акимата Жамбылской области от 25.09.2009 № 304
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата Жамбылской  области от 25.09.2009 № 304.
В соответствии с подпунктом 21-3) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и пунктом 4 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информатизации", в целях реализации пункта 8 главы 4 "Плана мероприятий по реализации Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы", утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2004 года N 1286 акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Усенбаева Е.О.
3. Данное постановление приобретает юридическую силу с момента государственной регистрации в департаменте юстиции Жамбылской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области                   Б. Жексембин
Утверждено
постановлением акимата
Жамбылской области
от 30 мая 2007 года N 123
Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям
Настоящие Правила присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям (далее-Правила) разработаны в соответствии с нормативными правовыми актами в целях установления единого порядка присвоения наименований и переименования площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей населенных пунктов, определения требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям.
Глава 1. Понятия, используемые в настоящих Правилах

1. Осы Ережеде мынадай түсініктер пайдаланылады:
мекен-жай - елді мекендердің белгіленген шекарасы шегінде объектінің (жер учаскесінің, иеліктің, ғимараттың, орын-жайдың) орналасу орнының (орналасқан жері) жинақталған деректемелерінің белгіленген құрылымдық сипаттамасы;
саяжол - негізгі және қосарлас жаяу жүргіншілер көшесі немесе еңбек орындарымен, қызмет көрсету мекемелерімен және кәсіпорындарымен жаяу жүргіншілер байланысын қамтамасыз ететін, оның ішінде қоғамдық орталықтар, демалыс орындары және қоғамдық көліктік аялдама пункттері шегіндегі жол;
желекжол - жергілікті маңызы бар көше немесе жол, орман-саябақ желектерімен, жаяу жүргіншілер жолдарымен бөлінген кездесу көліктік ағындары;
ғимарат - функционалдык мақсатына қарай адамдардың тұруына немесе ішінде болуына, өндірістік үрдістерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды және т.б. орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын көтергіш және қоршау құрылымдарынан тұратын, міндетті түрде жерге орныққан тұйықталған көлемді құрайтын, жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін;
орам - магистральды көшелермен, қысқа көшелермен бөлінбеген құрылыстық құрылымдық бөлшегі;
шағын аудан - қаланы қалыптастыратын, магистральды көшелермен бөлінбеген, белгіленген шекарада, не болмаса қоныстану, не болмаса өндірістік, не болмаса ландшафты-оңалту аумағы болып табылатын құрылыстың құрылымдық-жоспарлау элементі;
атау - аудандарға, шағын аудандарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, алаңдар мен елді мекендердің өзге де құрылымдық элементтеріне берілген, оларды бөлу және тану үшін қызмет ететін жеке атаулар;
ономастикалық комиссия - географиялық объектiлердiң атауына және олардың атауларын өзгертуге бiрыңғай көзқарас қалыптастыру, топонимикалық атауларды қолдану мен есепке алуды ретке келтiру, Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру, сақтау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейтiн консультативтiк-кеңесшi орган;
өту жолы - көлік құралдарын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және екі көше арасындағы көліктік байланысты қамтамасыз ететін аудандық, шағын аудандық, орамдық қалалық құрылыс объектілеріне өтуін қамтамасыз ететін негізгі немесе екінші дәрежелі өту жолы;
алаң - атау берілген жоспарлау элементі болып табылатын, тұйықталған шекаралары бар қала құрылысының объектісі;
объектінің реттік нөмірі - объект мекен-жайының құрылымдық элементі: әріп және (немесе) бөлшек қосылуы мүмкін цифрлар тізбегінен тұратын, қандай да бір құрылымдық бөлшекке тән белгісінің негізінде объектіге, құрылыс салынған аумақтағы атауы бар қала құрылысы объектісіне (көшеге, шағын ауданға және т.б.) берілетін объектінің қарапайым бөлшегі;
жапсарлас объектілер - ғимаратқа және орын-жайға жапсаржай салу жолымен ғимараттарда, құрылыстарда ұйымдастырылған объектілер, бүл жағдайда, тәртіп дербес функционалдык мақсатта пайдаланылады;
даңғыл - жалпы қалалық магистральды жолдар немесе магистральды көшелер;
шағынгүлбақ - қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған және аумағы кемінде үш гектар халықтық бүқаралык демалуына тағайындалған жалпы қолданыстағы қалалық аумақты көгалдандыруға негізделген тұйық шекаралармен анықталған;
орын-жай - табиғи және жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік үрдістерді орындауға, сондай-ақ материалдык құндылықтарды орналастыруға және сақтауға, немесе адамдарды, жүктерді уакытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды ауқымды, тегістікті немесе сызықты (жер үсті, су беті және/немесе жер асты, су асты) объект. Құрылыс көркемдік-әстетикалык, әшекейлі-қолданбалы не болмаса мемориалды мақсатта болуы мүмкін;
тұйық - көлік құралдарын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және көше арасындағы көліктік байланысты құрайтын аудандық, шағын аудандық, орамдық қалалық құрылыс объектілеріне өтуін қамтамасыз ететін негізгі немесе екінші дәрежелі өту жолы;
көше - аудандық маңызы бар магистральды көше, жергілікті маңызы бар көше немесе жол;
қаланың бөлігі - қаладағы аудандар, алаңдар, даңғылдар, желекжолдар, көшелер, қысқа көшелер, саябақтар, шағынгүлбақтар, көпірлер мен қаланың басқа да құрамдас бөліктері. Осы Ережеде қаланың бөліктері деп әлеуметтік маңызы бар объектілер (денсаулық сақтау, білім, мәдениет және т.б.) айтылуы мүмкін.
2-бөлім. Елді мекендердің аудандарына, шағын аудандарына, көшелеріне, даңғылдарына және басқа да құрамдас бөліктеріне атау беру (қайта атау) тәртібі

1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
адрес - структурное описание совокупных реквизитов местоположения (местонахождения) объекта (земельного участка, здания, сооружения) на местности в пределах установленных границ населенных пунктов;
аллея - основная или второстепенная пешеходная улица или дорога, обеспечивающая пешеходную связь с местами приложения труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, в том числе в пределах общественных центров, местами отдыха и остановочными пунктами общественного транспорта;
бульвар - улица или дорога местного значения, встречные транспортные потоки которой разделены лесопарковыми насаждениями, пешеходными дорогами; встроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях без реконструкции фасада здания (сооружения) и организации отдельного входа, при этом функциональное назначение преобразованной части здания (сооружения) может быть изменено;
здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей и т.п. Здание может иметь подземную часть;
квартал - структурный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, переулками;
микрорайон - градообразующий структурно-планировочный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, являющийся либо селитебной, либо производственной, либо ландшафтно-рекреационной территорией в установленных границах;
наименования - имена собственные, присваиваемые микрорайонам, проспектам, бульварам, улицам, площадям и прочим структурным элементам населенных пунктов, служащие для их выделения и распознавания;
ономастическая комиссия - консультативно-совещательный орган, создаваемый акиматами для подготовки предложений по реализации государственной языковой политики в области ономастики с целью формирования единого подхода к наименованию географических объектов, упорядочения употреблений и учета наименований, восстановления и сохранения исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
переулок, проезд - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам микрорайонов, кварталов, обеспечивающий сквозную транспортную связь между двумя улицами;
площадь - поименованный градостроительный элемент, имеющий замкнутые границы;
порядковый номер объекта - элемент структуры адреса объекта: простой номер объекта, состоящий из последовательности цифр, с возможным добавлением буквы и (или) дроби, присваиваемый объекту на основе признака его принадлежности к тому или иному структурному элементу, имеющему наименование градостроительному объекту территории застройки (улице, микрорайону и пр.);
пристроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях путем пристройки к зданию, сооружению дополнительного помещения, при этом, как правило, несущие самостоятельное функциональное назначение;
проспект - магистральная дорога или магистральная улица общегородского значения;
сквер - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования предназначенная для массового отдыха населения площадью не более трех гектаров;
сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект, имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, временного пребывания (перемещения) людей, размещения и хранения материальных ценностей и грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
тупик - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам застройки внутри микрорайонов, кварталов, не образующий сквозные транспортные связи между улицами;
улица - магистральная улица районного значения, улица или дорога местного значения;
часть города (градостроительный элемент) - площадь, проспект, бульвар, улица, переулок, парк, сад жилого района, сквер, мост и иные составные части города.
Глава 2. Порядок присвоения наименований (переименования) районам, микрорайонам, улицам, проспектам и иным составным частям населенных пунктов

2. Елді мекендердің бөліктерінің атаулары оларды бөлуге және оларды кеңістікте тануды қамтамасыз ету үшін беріледі.
3. Қалалық өкiлдi және атқарушы органдары тиiстi аумақ халқының пiкiрiн ескере отырып, қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, орамдарға, парктерге, скверлерге, көпiрлерге және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне ат қою және олардың атын өзгерту туралы мәселелердi Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 8 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Заңына сәйкес шешедi.
4. Поселке, село әкiмi тиiстi аумақ халқының пiкiрiн ескере отырып, осы елдi мекендердiң құрамдас бөлiктерiне ат қою және олардың атын өзгерту мәселелерiн жоғарыда аталған Заңға сәйкес шешедi.
5. Елдi мекендердiң құрамдас бөлiктерiне ат қою және олардың атын өзгерту мәселелерi ономастикалық комиссияның қорытындысына сәйкес шешіледі.
6. Елді мекендердің бір бөлігіне бірнеше атау беруге жол берілмейді. Бұрылыстары отыз градустан жоғары болған жағдайларда даңғылдардан (көшелер, қысқа көшелер, өту жолдары) басқа, мұндай жағдайларда елді мекендердің бөлігінің бұрылыс орындарына оқшауланған атау беруге жол берілмейді.
7. Қала құрылысының бір санаттағы бірнеше бөліктеріне бір атау беруге жол берілмейді.
8. Қала құрылысы элементі (даңғыл, көше) табиғи бөгеулермен (өзендер, жырақтар т.б.) қиылысқан жағдайда қалыптасқан учаскеге жеке атау беруге жол беріледі.
9. Қала аумақтарын кезең-кезеңімен игерген жағдайда қала құрылысы элементін оқшауланған, атаулары қисынды байланысқан, осы қала құрылысы элементінің уақыт ішінде іс жүзінде қалыптасу және салыну кезеңіне сәйкес келетін жекелеген учаскелерге бөлуге жол беріледі.
3-бөлім. Елді мекендердің жер учаскелеріне, ғимараттарына және орын-жайларына реттік нөмір беру
10. Жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға реттік нөмірлер беру, облыс аумақтарында қалыптастыру үшін шағын аудандардың, көшелердің, ғимараттардың, құрылыстардың және басқа да объектілердің орналасуын (орналасқан жері) анықтаудың бірыңғай жүйесі тағайындалған.
11. Облыс аумағында орналасқан әрбір жер учаскесі, ғимараттар мен орын-жайлардың өздерінің бірегей мекен-жайы болуы керек.
12. Осы Ережеге сәйкес реттік нөмір берілген жылжымайтын мүлік объектілері:
жер учаскелері (игерілген және құрылыс салынған);
ғимараттар;
орын-жайлар болып табылады.
4-бөлім. Реттік нөмірлер беру талаптары
13. Ғимараттардың, корпустардың, құрылымдардың, орын-жайлардың жер учаскелерінің реттік нөмірлері-цифрлардың ретімен жасалатын әріптер немесе қосалқы белгісі, қосымша толық цифрлар арқылы белгіленетін объектілер мекен-жайларының деректемелері.

2. Наименования частям населенных пунктов присваиваются для обеспечения их выделения и распознавания в пространстве.
3. Городские представительные и исполнительные органы решают вопросы о наименовании и переименовании районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города с учетом мнения населения соответствующей территории в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве в Республике Казахстан";
4. Аким поселка, села решает вопросы наименования и переименования составных частей этих населенных пунктов с учетом мнения населения соответствующей территории в соответствии с указанным выше Законом.
5. Вопросы наименования и переименования составных частей населенного пункта решаются в соответствии с заключением ономастической комиссии.
6. Не допускается присвоение нескольких наименований одной части населенных пунктов. Исключение составляют проспекты (улицы, переулки, проезды) в случаях поворота более чем на тридцать градусов в этих случаях от места поворота части населенных пунктов допускается присвоение обособленного наименования.
7. Не допускается присвоение одного наименования нескольким градостроительным элементам одной категории.
8. В случае пересечения градостроительного элемента (проспекта, улицы) естественными преградами (реки, овраги) допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.
9. В случае поэтапного освоения территорий допускается разделение градостроительного элемента на отдельные участки с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента.
Глава 3. Присвоение порядковых номеров земельным участкам,
зданиям и сооружениям населенных пунктов
10. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям предназначены для формирования на территории области единой системы определения местоположения (местонахождения) микрорайонов, улиц, зданий, строений и иных объектов.
11. Каждый земельный участок, здание и сооружение, расположенные на территории области, должны иметь свой уникальный адрес.
12. Объектами недвижимости, которым присваивается порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, являются:
земельные участки (неосвоенные и застроенные);
здания;
сооружения.
Глава 4. Требования к присвоению порядковых номеров
13. Порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, земельного участка - реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением буквы или через знак дроби дополнительных целых цифр.

14. Әріптер ғимараттардың, корпустардың, құрылымдардың, орын-жайлардың реттік нөмірлеріне, егер бір жер учаскесіне екі және одан да көп бірдей сәулеттік үйлесімі бар немесе бір сәулеттік-құрылыстық кешеннің бөлігі болып табылатын ғимараттар, корпустар, құрылымдар, орын-жайлар орналасқан (бар болса) болса, әріптер қосылады.
15. Егер ғимарат, корпус, құрылым немесе ғимарат орамның ішінде орналасып, ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың бірде бір қасбеті қалалық магистральға шықпаса, онда ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірі бөлшек белгісі арқылы қосымша толық сандармен толықтырылады. Бұл жағдайда негізгі реттік нөмір болып ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың нөмірленуіне жақын ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірі қабылданады.
16. Ғимараттардың, орын-жайлардың және өзге де жасанды құрылымдардың мекен-жайларына мынадай міндетті деректемелерді: көше атауларын, ғимараттардың, корпустардың немесе құрылымдардың, орын-жайлардың реттік нөмірлері кіреді.
17. Жер учаскелеріне мынадай міндетті деректемелерді: көше атауы, жер учаскесінің реттік нөмірі кіретін шартты мекен-жай беріледі.
18. Объект мекен-жайының құрылымы объектінің түрі мен ғимараттың, орын-жайдың, жер учаскесінің орналасқан жерінің географиялық жағдайын анықтайды.
19. Реттік нөмірі анықталатын объектінің орналасқан жері объектінің мекен-жайына қосылуы мүмкін.
20. Шағын аудандар, өндірістік аумақтар, табиғатты қорғау кешендерінің (тарихи және сәулет ескерткіштерінің жиынтығы) атаулары, реттік нөмірі анықталатын объектінің орналасқан жері тиісті шағын ауданның, өндірістік аймақтың, табиғатты қорғау кешенінің белгіленген шекараларындағы объект орналасқан жағдайда объектінің мекен-жайына қосылатын болады.
21. Даңңғылдың, көшенің (қысқа көше, алаң) атауына қатысты объектінің нөмірленуі елді мекендерінің көшелері атауларының ресми тізіміне және нөмірленетін объектінің және көше-жол тәсімі элементтерінің оңтайлы ұсынуына сәйкес қысқа жолдардың, көшелердің және алаңдардың атауларын нақтылай отырып, даңғылдардың, көшелердің, қысқа жолдардың, алаңдардың ресми мекен-жай тәсіміне сәйкес қабылданады.
22. Елді мекендердің көшелері атауларының ресми тізімі және нөмірленетін объектінің және даңғылдардың, көшелерінің, қысқа көшелерінің, алаңдардың атаулары және басқа да құрылымдық элементтерінің ресми мекен-жай тәсімі электронды түрде құрылады және елді мекендер аумағындағы қала құрылысы объектілерінің және элементтерінің атау, қайта атау туралы, сонымен бірге мұрағат материалдарын пайдалана отырып, мемлекеттік қалақұрылысы тізімдеме негізінде сәулет органдарымен жүргізіледі.

14. Буквы добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если на одном земельном участке возведены (существуют) два и более здания, корпуса, строения, сооружения, образующие единый архитектурный ансамбль или являющиеся частью одного архитектурно-строительного комплекса.
15. Дополнительные целые цифры через знак дроби добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если здание, корпус, строение или сооружение расположено внутри квартала и ни один фасад здания, корпуса, строения, сооружения не выходит на городские магистрали. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, наиболее приближенного к подлежащему нумерации зданию, корпусу, строению, сооружению.
16. Адрес зданий, сооружений и прочих искусственных строений должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы, порядковый номер здания, корпуса или строения, сооружения.
17. Земельным участкам присваивается условный адрес, который должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы или микрорайона, порядковый номер земельного участка.
18. Структура адреса объекта определяется типом объекта и его географическим положением на местности: здание, сооружение, земельный участок.
19. Наименование местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, могут быть добавлены к адресу объекта.
20. Наименование микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса (ансамбля исторических и архитектурных памятников), местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса.
21. Наименование проспекта, улицы (переулка, площади), относительно которой нумеруется объект, принимается в соответствии с официальным перечнем наименований улиц населенных пунктов и официальной адресной схемой проспектов, улиц, переулков, площадей, с уточнением наименований переулков, дорог и площадей в соответствии с позиционным представлением нумеруемого объекта и элементов улично-дорожной сети.
22. Официальный перечень наименований улиц населенных пунктов и официальная адресная схема проспектов, улиц, переулков, площадей и прочих структурных элементов в электронном виде создаются и ведутся органами архитектуры на базе государственного градостроительного кадастра с использованием материалов, в том числе архивных, о присвоении наименований, переименовании градостроительных объектов и элементов на территории населенных пунктов.

23. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірі сәулет органымен алдын ала келісу бойынша жобалауға, не болмаса құрылыс салуға жер учаскесін бөлу туралы рұқсат беру құжаттамасын әзірлеу сатысында белгіленеді.
24. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірін сәулет органы жекелеген объектілерді бұзу нәтижесінде қаланық бір бөлігі объектілерінің нөмірленуі оннан артық бірлікке бөлінген (жоғалған) жағдайда өзгертілуі мімкін.
25. Оңтүстіктен солтұстікке қарай құрылыстың үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен және оң жағы бойынша жұп сандармен оңтүстіктен солтүстікке қарай жүргізіледі.
26. Батыстан шығысқа қарай құрылыстың үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен және оң жағы бойынша жұп сандармен батыстан шығысқа қарай жүргізіледі.
27. Әртүрлі санаттағы көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға магистральды көшелердің сыныптамасына сәйкес жоғары санаттағы көше бойынша реттік нөмір беріледі.
28. Санаттары тең көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың бас қасбеті шығатын көше бойынша реттік нөмір беріледі. Егер бұрышқа бір ғимараттың екі қасбеті шығатын болса елді мекен орталығына бағытталған көше бойынша реттік нөмір беріледі.
29. Елді мекендердің аумақтарына жаңа құрылыс салуды қалыптастырған жағдайда, осы Ереженің 36, 37-тармақтарын орындау мүмкін болмаған кезде, осы аумақтарда ғимараттарға (үйлерге) керісінше тәртіпте реттік нөмірлер беруге және нөмірлеуге, яғни, солтүстіктен оңтүстікке не болмаса шығыстан батысқа қарай, көшенің оң жағы бойынша тақ нөмірлермен және сол жағы бойынша жұп нөмірлермен жүргізуге жол беріледі.
30. Жер учаскесінің аумағында негізгі ғимарат анықталады, оған сәйкес осы аумақта орналасқан ғимараттар, орын-жайлар нөмірленеді. Негізгі ғимараттың реттік нөмірі көшелердің белгіленген топталымын ескеріп, жүзеге асырылады.
31. Жер учаскесінің аумағында орналасқан өзге де ғимараттарға, орын- жайларға, негізгі ғимараттың нөмірі және Ережеге сәйкес корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірі беріледі. "Корпус" немесе "құрылым" көрсеткіштері қажет болған жағдайда ғимараттың орналасқан жер учаскесі аумағының функционалдық пайдаланылуын ескеріп, ғимараттардың функционалдық мақсатына және жақын орналасқан ғимараттарды нөмірлеуге байланысты анықталады.

23. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения устанавливается органом архитектуры на стадии подготовки разрешительной документации по отводу земельного участка под проектирование, либо строительство.
24. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения может быть изменен органом архитектуры в случаях, когда в результате сноса отдельных объектов нумерация объектов одной части населенных пунктов прерывается (теряется) более чем на десять единиц.
25. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с юга на север и расположенных на магистралях, производится с юга на север с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
26. Присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с запада на восток и расположенных на магистралях, производится с запада на восток с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
27. Зданиям, находящимся на пересечении улиц различных категорий, присваивается порядковый номер по улице более высокой категории, согласно классификации магистральных улиц.
28. Зданиям, находящимся на пересечении улиц равных категорий, присваивается порядковый номер по улице, на которую выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по улице, идущей в направлении к центру населенного пункта.
29. В случае естественного формирования новой застройки территорий населенного пункта, при котором невозможно выполнение пунктов 35, 36 настоящих Правил, допускаются присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов) на данных территориях в обратном порядке, то есть с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.
30. На территории земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории. Порядковый номер основного здания определяется с учетом установленной классификации улиц.
31. Иным зданиям, сооружениям, расположенным на территории земельного участка, присваиваются номер основного здания и дополнительный номер корпуса или строения в соответствии с Правилами. Указатель "корпус" или "строение" при необходимости определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.

32. Ғимараттарды нөмірлеу бас ғимараттың орналасуын ескеріп, жер учаскесінің аумағына бас кіреберісінен басталады.
33. Жеке және заңды тұлғаға меншік, жалдау немесе өзге де заттай құқығында тиесілі жер учаскесінде қосымша бір немесе бірнеше жылжымайтын мүлік объектілер салған жағдайда әр объектіге корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірін қоса сол реттік нөмір беріледі.
34. Тізбектегі нөмірмен нөмірленген екі ғимараттың, құрылымдардың арасында орналасқан ғимараттарды нөмірлеуді осы Ережеге сәйкес тиісті объектінің төменгі нөмірін әріп немесе бөлшек қосып жүргізілуі керек.
35. Дербес объектілердің (ғимараттар, орын-жайлар) белгілері бар жапсаржай және қосып салынған объектілерге толық санға қосымша бөлшек арқылы негізгі ғимараттың нөміріне қосымша дербес реттік нөмір беріледі.
36. Қоршауларды, көпірлерді, қазылған шұңқырларды, құдықтарды, жертөлелерге, ауладағы тас жабындарды, жаяужолдарды және осылар тәріздес объектілерді есептемегенде, орын-жайлардың (негізгі ғимарат болмаған жағдайда) реттік нөмірі "құр" көрсеткіші мен құрылыс нөмірі қосылып беріледі.
37. Игерілген, бірақ нөмірленбеген жер учаскелеріне аталған жер учаскесінің шегінде салынған ғимаратға, орын-жайға нөмір беріледі.
38. Бір жер учаскесінің аумағы шегінде бірнеше ғимараттар, орын-жайлар, басқа да объектілер орналасқан жағдайда жер учаскесіне негізгі ғимараттың, орын-жайдың нөмірі беріледі.
39. Игерілмеген жер учаскесіне осы Ережеге сәйкес қарапайым реттік нөмірі беріледі, бұл жағдайда мына талаптарды сақтау қажет: әрбір жер учаскесінің өзінің бірегей реттік нөмірі болуы кажет және жер учаскелеріне реттік нөмір жер учаскелерінің осы немесе басқа қала құрылысы бірлігіне (көше, даңғыл, алаңдар және т.б.) қатысты (жапсаржай) негізінде беріледі.
40. Нөмірленген игерілмеген жер учаскесінің аумағынан жаңа ғимарат, орын-жай салғанда тұрғызылатын объектіге нөмірлеудің жалпы тәртібін сақтаған жағдайда аталған жер учаскесінің шартты реттік нөмірі беріледі, не болмаса осы Ереженің талаптарын сақтай отырып, жеке жаңа нөмір беріледі.
41. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерінің алынуына байланысты жүргізілетін қарқынды бұзу аумақтарында жобаланып жатқан ғимараттар мен орын-жайлар үшін реттік нөмірлерді резервілеуге жол беріледі.
5-бөлім. Қорытынды ережелер

32. Нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения главного здания.
33. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве собственности, аренды, или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения.
34. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами (вставку объектов), следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему буквы либо дроби в соответствии с настоящими правилами.
35. Пристроенным и встроено-пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений) присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания через знак дроби дополнительного целого числа.
36. Сооружениям, за исключением заборов, мостовых, выгребных ям, колодцев, погребов, дворовых отмостков, тротуаров и подобных объектов, присваивается порядковый номер здания, сооружения или земельного участка (в случае отсутствия основного здания), на котором оно расположено, с добавлением указателя "coop." и номера сооружения.
37. Освоенным, но не пронумерованным земельным участкам присваивается номер здания, сооружения, возведенного в пределах данного земельного участка.
38. При расположении нескольких зданий, сооружений, других объектов в пределах территории одного земельного участка, земельному участку присваивается номер основного здания, сооружения.
39. Неосвоенным земельным участкам присваивается простой порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, при этом необходимо соблюдать следующее условие: каждый земельный участок имеет свой уникальный порядковый номер, и порядковые номера земельным участкам присваиваются на основе признака принадлежности (прилегания) земельных участков к той или иной градостроительной единице (улице, проспекту, площади).
40. При возведении на территории пронумерованного неосвоенного земельного участка нового здания, сооружения, возводимому объекту может быть присвоен условный порядковый номер данного земельного участка, при условии соблюдения общего порядка нумерации, либо присвоен новый индивидуальный порядковый номер с соблюдением требований настоящих Правил.
41. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
Глава 5. Заключительные положения

42. Осы Ережеде қамтылмаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.

42. Отношения, не охватываемые Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.