Қарағанды облысының "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесінде тіркеу тәртібі және Мекенжай құрылымы туралы Қағиданы бекіту туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2007 жылғы 30 мамырдағы N 12/15 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2007 жылғы 12 шілдеде N 1833 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 2013 жылғы 22 ақпандағы N 09/07 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 22.02.2013 N 09/07 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабындағы 1-тармағының 21-4) тармақшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақпараттандыру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы", Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі N 90-ө өкімін жүзеге асыру мақсатында Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қарағанды облысының "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесінде тіркеу тәртібі және мекенжай құрылымы туралы Қағида бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қарағанды облысы әкімінің бірінші орынбасары Б.С. Камалиевке жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарағанды облысының әкімі                  Н. Нығматулин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы ақпараттандыру
және байланыс агенттігінің төрағасы
__________________ Есекеев К.Б.
2007 жылғы 30 мамыр
Қарағанды облысы әкімдігінің
2007 жылғы 30 мамырдағы N 12/15
қаулысымен бекітілген
Қарағанды облысының Мекенжай тіркелімінде тіркеу тәртібі және мекенжай құрылымы туралы
Қағида
1. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысының Мекенжай тіркелімінде тіркеу тәртібі және мекенжай құрылымы туралы осы қағида (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының талаптарына сәйкес және облыстық мәслихаттың 2005 жылғы 27 желтоқсандағы "Қарағанды облысында "электрондық әкімдік" қалыптастырудың 2006-2010 жылдарға арналған Бағдарламасын бекіту туралы" N 266 шешімін жүзеге асыру мақсатында әзірленді және облыс аумағында Қарағанды облысының Мекенжай тіркелімінің мекенжай құрылымын және құрамын тіркеудің бірыңғай қағидасы (бұдан әрі - Мекенжай тіркелімі) мен оны енгізудің тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағиданың қызметі Қарағанды облысындағы барлық меншік нысандарының жылжымайтын мүлік объектілері туралы мекенжай ақпараттың барлық түрлеріне таралады.

Об утверждении Правил о порядке регистрации и структуре адреса в информационной системе "Адресный регистр" Карагандинской области
Постановление акимата Карагандинской области от 30 мая 2007 года N 12/15. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 12 июля 2007 года N 1833. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 22 февраля 2013 года N 09/07
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 22.02.2013 N 09/07.
В соответствии с подпунктом 21-4) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" в целях реализации распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года N 90-р "О мерах по реализации Законов Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации" и "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информатизации" акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить Правила о порядке регистрации и структуре адреса в информационной системе "Адресный регистр" Карагандинской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима Карагандинской области Камалиева Б.С.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области                Н. Нигматулин
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по информатизации и связи
______________________ Есекеев К.Б.
"_____"__________2007 года
Утверждены
постановлением акимата
Карагандинской области
от 30 мая 2007 года N 12/15
Правила
о порядке регистрации и структуре адреса
в Адресном регистре Карагандинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке регистрации и структуре адреса в Адресном регистре Карагандинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях реализации решения областного маслихата от 27 декабря 2005 года N 266 "Об утверждении Программы создания "электронного акимата" Карагандинской области на 2006-2010 годы" и устанавливают на территории области единые правила регистрации адресов, состав и структуру Адресного регистра Карагандинской области (далее - Адресный регистр) и порядок его ведения.
2. Действие настоящих Правил распространяется на все виды адресной информации об объектах недвижимости всех форм собственности в Карагандинской области.

3. Жылжымайтын мүліктің әрбір объектісіне Қарағанды облысы аумағында бірегей мекенжай атауы беріледі. Жылжымайтын мүліктің заңды мекенжайы (бұдан әрі - мекенжайы) мекенжай беру немесе өзгерту процедуралары жүргізілгеннен кейін Мекенжай тіркелімінде тіркелген мекенжай болып табылады.
4. Мекенжай тіркелімінде Қарағанды облысында жекеменшік объектілерінің мекенжайлары туралы деректерінің "электронды үкіметтің" бірыңғай сәулет, мемлекеттік ақпараттық ресурстары және ресми қайнар көзінің құрамдық бөлігі болып табылады.
5. Мекенжай тіркелімінде құру және мекенжайлар берудің бірыңғай тәртібін енгізудің негізгі мақсаттары:
жылжымайтын мүлікті пайдаланудың әр кезеңінде қайтадан салынған, жаңартылған және пайдаланымға берілген объектілердің мекенжайларының бір ортаға бағынған есебін қамтамасыз ету;
Мекенжай тіркелімінде тіркелген жылжымайтын мүлік объектісі мекенжайының орналасу орнына сәйкестігін қамтамасыз ету;
объектілердің мекенжайлары туралы мәліметтермен ақпараттық қамтамасыз ету үшін негіз құру болып табылады.
6. Қарағанды облысының қалалары мен аудандардың жергілікті атқарушы органдары жылжымайтын мүлік объектілеріне мекенжайлар беру және Мекенжай тіркелімінде оларды тіркеуді, елді мекендердің кезекші мекенжайлық жоспарларын жүргізуді, елді мекенде мекенжайлар туралы ақпараттар беруді жүзеге асырады.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі түсініктер
7. Осы Қағидада мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) мекенжай - Қарағанды облысының белгіленген шекарасы шегінде объектінің (жер учаскесінің, ғимараттың, имараттың) орналасу орнының (орналасқан жері) жинақталған деректемелерінің белгіленген құрылымдық сипаттамасы;
2) мекенжай тіркелімінде - мекенжайлар және мекенжайлар элементтерінің, сондай-ақ олардың есеп жүйелері жазуының жиынтығы;
3) мекенжайларды жою - Мекенжай тіркелімінен жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайы туралы жазуды шығару;
4) жылжымайтын мүліктің туынды объектісі - азаматтық құқықтың дербес объектісі (пәтер, тұрғын және тұрғын емес орын-жай, соның ішінде салынған және жалғай салынған) болып табылатын жылжымайтын мүліктің бастапқы объектісінің кеңістік бөлігі;
5) геоним - көшелер, алаңдар, сызықтар, саяжолдар, желекжолдар, жолдар, жағалаулар, қысқа көшелер, даңғылдар, өту жолдар және тағы басқа атаулар үшін, яғни аталған қала құрылысы объектілері жөніндегі жалпылама түсінік;
6) жер учаскесі - белгіленген Жер Кодексі тәртібімен жер қатынастары субъектілеріне бекітілген тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
7) ғимарат - функционалдық мақсатына қарай адамдардың тұруына немесе ішінде болуына, өндірістік үдерісті орнатуға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды және тағы басқаларын орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын көтергіш және қоршау құрылымдарынан тұратын, міндетті түрде жерге орныққан тұйықталған көлемді құрайтын, жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін;

3. Каждому объекту недвижимости присваивается уникальный адрес на территории Карагандинской области. Юридическим адресом (далее - адресом) объекта недвижимости является адрес, зарегистрированный в Адресном регистре после проведения процедур присвоения или изменения адреса.
4. Адресный регистр является составной частью единой архитектуры "электронного правительства", государственным информационным ресурсом и официальным источником данных об адресах объектов недвижимости в Карагандинской области.
5. Основными целями введения единого порядка присвоения адресов и создания Адресного регистра являются:
обеспечение централизованного учета адресов вновь построенных, реконструированных и эксплуатируемых объектов недвижимости на различных этапах их использования;
обеспечение соответствия месторасположения объекта недвижимости адресу, зарегистрированному в Адресном регистре;
создание основы для информационного обеспечения сведениями об адресах объектов.
6. Присвоение адресов объектам недвижимости и регистрацию их в Адресном регистре, ведение дежурных адресных планов населенных пунктов, представление информации об адресах в населенном пункте осуществляют местные исполнительные органы.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
7. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) адрес - структурное описание совокупных реквизитов местоположения (местонахождения) объекта (земельного участка, здания, сооружения) на местности в пределах установленных границ Карагандинской области;
2) адресный регистр - совокупность записей элементов адреса и адресов, а также системы их учета;
3) аннулирование адреса - исключение записи об адресе объекта недвижимости из Адресного регистра;
4) вторичный объект недвижимости - пространственная часть первичного объекта, которая является самостоятельным объектом гражданского права (квартира, жилое и нежилое помещение, в том числе встроенное и пристроенное);
5) геоним - обобщающее понятие для названий улиц, площадей, линий, аллей, бульваров, дорог, набережных, переулков, проспектов, проездов и так далее, то есть для поименованных градостроительных объектов;
6) земельный участок - выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным Кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
7) здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;

8) "Мекенжай тіркелімінде" ақпараттық жүйесі - Қарағанды облысы аумағында жылжымайтын мүліктің тіркелген объектілерінің орналасқан жері туралы ақпаратпен, әкімшілік-аумақтық бірліктер туралы ақпаратпен мемлекеттік басқару органдарын қамтамасыз етуге арналған автоматтандырылған ақпаратты жүйе;
9) кадастрлық нөмір - белгіленген заңнама бойынша үдеріске сәйкес берілетін және жер учаскесі біртұтас болып тұрған кезде ғана сақталатын Қазақстан Республикасы аумағында қайталанбайтын жер учаскесінің жеке коды;
10) объектінің реттік нөмірі - объектінің мекенжай құрылымының элементі: атауы (көше, шағын аудан және басқалар) бар объектілерге берілетін әріптер және (немесе) бөлшектер қосылу мүмкіндігімен бірізділік цифрдан тұратын объектінің жай нөмірі;
11) жылжымайтын мүлік объектілері - жермен тығыз байланысты жер учаскелері, ғимараттар, имараттар және басқа мүліктер, яғни оларды тағайындаудың мүмкін емес мөлшерсіз залалы болатын ауыстырушылық объектілер;
12) жылжымайтын мүліктің бастапқы объектісі - жер учаскесі, ғимарат, имарат;
13) мекенжай тіркелімінде - жылжымайтын мүлік объектісінің мекен-жайын белгілейтін құжаттардан мәліметтер құрайтын жылжымайтын мүлік объектісінің мекен-жайы және мекен-жай элементі туралы жазуды Мекенжай тіркелімге енгізу, сондай-ақ "Мекенжай тіркелімінде" ақпаратты жүйеге енгізу жөніндегі әрекеттер жиынтығы;
14) өңір - бұл Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық құрылысына сәйкес құрылатын және басқарылатын бірнеше елді мекендерді енгізетін республика аумағының бөлігі;
15) имарат - табиғи және жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік үдерістерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға, немесе адамдарды, жүктерді уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды ауқымды, тегістікті немесе сызықты (жер үсті, су беті және (немесе) жер асты, су асты) объект. Имарат, сондай-ақ құрылыс көркемдік-эстетикалық, әшекейлі-қолданбалы не болмаса мемориалды мақсатта болуы мүмкін;
16) мекенжай элементі - аумақта жылжымайтын мүлік объектісінің орналасу жерін сипаттайтын реквизит.
3. Мекенжай тіркелімінің енгізудің қағидасы
8. Мекенжай тіркелімінде Қарағанды облысының барлық аумағында жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайлары және мекенжайлар элементтері туралы мәліметтерді құрайтын жазулар жиынтығы болып табылды.
9. Әрбір мекенжай объектісінде Қарағанды облысының барлық аумағында мекенжай объектісінің орналасқан жері туралы мәліметтерді құрайтын және уақытында өзгертілмеген жазулар жүйесінің бірегей нөмірі болады.

8) информационная система "Адресный регистр" - автоматизированная информационная система, предназначенная для обеспечения органов государственного управления информацией об административно-территориальных единицах, их частях, информацией о местоположении зарегистрированных объектов недвижимости на территории Карагандинской области;
9) кадастровый номер - индивидуальный, не повторяющийся на территории Республики Казахстан код земельного участка, которой присваивается в соответствии с процедурой, установленной законодательством, и сохраняется, пока земельный участок существует как единое целое;
10) порядковый номер объекта - элемент структуры адреса объекта: простой номер объекта, состоящий из последовательности цифр, с возможным добавлением буквы и (или) дроби, присваиваемый объекту, имеющему наименование (улица, микрорайон и прочее);
11) объекты недвижимости - земельные участки, здания, сооружения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;
12) первичный объект недвижимости - земельный участок, здание, сооружение;
13) регистрация адреса - совокупность действий по включению в Адресный регистр записи об элементе адреса и адресе объекта недвижимости, содержащей сведения из документов, устанавливающих адрес объекта недвижимости, а также занесению в информационную систему "Адресный регистр";
14) регион - это часть территории республики, включающая несколько населенных пунктов, образуемая и управляемая в интересах республики, в соответствии с административно-территориальным устройством Республики Казахстан;
15) сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
16) элемент адреса - реквизит, описывающий местоположение объекта недвижимости на территории.
3. Правила ведения Адресного регистра
8. Адресный регистр представляет собой совокупность записей, содержащих сведения об элементах адреса и адресах объектов недвижимости на всей территории Карагандинской области.
9. Каждый адресуемый объект имеет уникальный номер в системе записей, не меняющийся во времени и содержащий в себе данные о местонахождении объекта адресации на всей территории Карагандинской области.

10. Мекенжай тіркелімін жүргізу келесі процедуралардың біртұтас жүйесін құрайды:
мекенжай немесе мекенжай элементтерін тіркеу;
мекенжайлар, мекенжай атауын қайта беру элементтері сияқты өзгерістерді тіркеу;
мекенжайлар немесе мекенжайлар элементтерін жоюды тіркеу;
ақпараттарды сақтау;
Мекенжай тіркелімінен ақпаратты беру.
11. Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайлары және олардың өзгеруі жергілікті уәкілетті және атқарушы органдардың шешімдері негізінде Мекенжай тіркелімінде тіркеледі.
12. Мекенжай тіркелімінің міндетті реквизиттерінің тізімдемесі келесі ақпараттарды:
жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжай мәртебесін, тіркеу нөмірін және есептік нөмірін;
осы Қағидалардың 4 бөлімінің 14 тармағына сәйкес белгіленген құрылымның мекенжайын;
жылжымайтын мүлік объектісінің түрлерін және оның функционалдық тағайындалуын;
мекенжайды (құжат түрі, оның нөмірі, мерзімі) тіркеудің негізі туралы мәліметтерді құрайды.
13. Мекенжай тіркелімінің жазуы "Мекенжай тіркелімінде" ақпараттық жүйесінде электронды түрде жүргізіледі, қажеттілігіне қарай ақпаратты қағазда шығарумен Мекенжай тіркелімінің мұрағаты мекенжайды анықтауда немесе атау беруде басталған, деректердің және істердің электронды базасының қосалқы көшірмелері түрлерінде жүргізіледі.
4. Мекенжайлар түрлері және жылжымайтын мүлік объектісіне мекенжай берудің жалпы тәртібі
14. Жылжымайтын мүлік объектілеріне (мекенжай мәртебесіне) берілген мекенжайлардың алдын ала және тұрақты түрлері бар.
15. Алдын ала мекенжай:
пайдалануға қабылданбаған салынып жатқан (қайта жаңартылған) ғимараттарға, имараттарға (күрделі құрылыс объектілеріне) және олар орналасқан жер учаскесіне;
мемлекеттік қажеттіліктер үшін кейінге сақталған немесе құрылыс салу үшін берілген құрылыс салынбаған жер учаскелеріне;
босатуға жататын стационарлық емес (мобилді) имараттарға және жер учаскелеріне, сондай-ақ осындай учаскелерде орналасқан барлық имараттарға;
белгіленген тәртіппен жылжымайтын мүлік объектісіне жекеменшік құқығын ресімдегенге дейін жылжымайтын мүлік объектілеріне беріледі.
16. Тұрақты мекенжай:
олар орналасқан, босатуға жатпайтын, ғимараттарға, имараттарға және жер учаскелеріне;
белгіленген заңнамалық тәртіппен оларға меншік құқығын ресімдегеннен кейін жылжымайтын мүлік объектілеріне беріледі.
5. Жылжымайтын мүлік объектілеріне мекенжай беру
17. Жылжымайтын мүлік объектілеріне мекенжай беру тәртібі облыстың жергілікті атқарушы органдар бекіткен жер учаскелеріне, ғимараттарға және имараттарға реттік нөмір беру, талаптарды белгілеу, елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру Ережелеріне негізделген.

10. Ведение Адресного регистра представляет собой единую систему следующих процедур:
регистрация адреса или элементов адреса;
регистрация изменений, таких как переименование элементов адреса, переадресация;
регистрация аннулирования адреса или элементов адреса;
хранение информации;
представление информации из Адресного регистра.
11. Адреса объектов недвижимости и их изменения регистрируются в Адресном регистре на основании решения местных представительных и исполнительных органов.
12. Перечень обязательных реквизитов Адресного регистра содержит следующую информацию:
учетный номер, дата регистрации и статус адреса объекта недвижимости;
адрес установленной структуры в соответствии с пунктом 14 раздела 4 настоящих Правил.
вид объекта недвижимости и его функциональное назначение.
сведения об основании для регистрации адреса (вид документа, его номер, дата).
13. Записи Адресного регистра ведутся в электронном виде в информационной системе "Адресный регистр" с выводом при необходимости информации на бумажные носители. Архив Адресного регистра ведется в виде резервных копий электронной базы данных и в делах, заведенных при присвоении или уточнении адреса.
4. Виды адресов и общий порядок присвоения адреса объекту недвижимости
14. Существуют предварительный и постоянный виды адресов, присваиваемых объектам недвижимости (статус адреса).
15. Предварительный адрес присваивается:
строящимся (реконструируемым) зданиям, сооружениям (объектам капитального строительства), не принятым в эксплуатацию, и земельным участкам, на которых они расположены;
незастроенным земельным участкам, предоставленным для строительства или зарезервированным для государственных нужд;
нестационарным (мобильным) сооружениям и земельным участкам, подлежащим освобождению, а также всем сооружениям, расположенным на таких участках;
объектам недвижимости до оформления прав собственности на объект недвижимости в установленном порядке.
16. Постоянный адрес присваивается:
существующим зданиям, сооружениям и земельным участкам, не подлежащим освобождению, на которых они расположены;
объектам недвижимости после оформления прав собственности на них в установленном законодательством порядке.
5. Присвоение адресов объектам недвижимости
17. Порядок присвоения адресов объектам недвижимости основан на Правилах присвоения наименований составным частям населенного пункта, установления требований присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, утверждаемых местным исполнительным органом.

18. Мекенжай тіркелімінде жылжымайтын мүлік объектісіне алдын ала мекенжай беру жағдайында алдын ала" мәртебесімен жылжымайтын мүлік объектісіне мекенжай беру туралы жазу жүргізіледі.
19. Мекенжай тіркелімінде жылжымайтын мүлік объектісіне тұрақты мекенжай беру жағдайында тұрақты" мәртебесімен жылжымайтын мүлік объектісіне мекенжай беру туралы жазу жүргізіледі.
20. Жылжымайтын мүлік объектісін мекенжайда пайдаланымға енгізілген және алдын ала мекенжай берудің бұрын өткен процедурасы, егер мекенжай алдын аладан тұрақтыға өзгертілмей қалса, Мекенжай тіркелімінде мекенжай мәртебесі жүргізіледі немесе алдын ала мекенжайды жоюмен жаңа мекенжай беріледі.
6. Елді мекендердің жылжымайтын мүлік объектілерінің, геонимдері және мекенжайларының атауларын жою
21. Облыстың жергілікті уәкілетті және атқарушы органдарының бірлескен шешімінің негізінде елді мекендер және геонимдер атауларын жою келесі жағдайларда:
кент, ауыл (село), селолық округ өзгергенде және ыдырағанда;
елді мекенді және геонимді қайта атау кезінде жүргізіледі.
22. Жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайларын жою келесі жағдайларда:
аудандық (қалалық) атқарушы органдардың деректері негізінде ғимараттарды, имараттарды, құрылыстарды құлатқанда (бұзғанда);
жаңа кадастрлық немесе есептік нөмірмен бірыңғай жер учаскесіне жылжымайтын мүліктің екі және аралас объектілерін бірлестіру және (немесе) объектіні дербес бөлікке бөлгенде жылжымайтын мүліктің жаңа объектісін құрғанда;
құрылыс аумағын реттеумен байланысты жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірленуі өзгергенде жүргізіледі.
23. Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын жою кезінде Мекенжай тіркелімінде мекенжайды тіркеу туралы жазу, нақты жағдайда негізі және ауысу мерзімі көрсетіле отырылып, "жойылды" жағдайымен белгіленеді.
24. Мекенжай тіркелімінен геонимдер және мекенжайлар атауларын шығару жылжымайтын мүліктің жаңа объектілеріне мекенжай беру және жаңа геонимдерді атауда қайта қолданыла алады.
7. Жылжымайтын мүлік объектілерінің мекен-жайын өзгерту (мекенжайларды өзгерту)
25. Жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын өзгерту себептері:
облыстың жергілікті уәкілетті және атқарушы органдарының бірлескен шешімінің негізінде елді мекендерді немесе геонимдерді қайта атау;
жылжымайтын мүлік объектілерін дербес бөліктерге бөлу;
жылжымайтын мүліктің екі және аралас объектілерін бірлестіруде жылжымайтын мүліктің жаңа объектісін құру;
салынған аумақты реттеу;
Қарағанды облысы аумағында нақты орналасқан жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайына және көрші объектілерге берілген мекенжайларға сәйкес емес құжаттарын сараптау нәтижесінде анықтау.

18. В случае присвоения предварительного адреса объекту недвижимости в Адресном регистре производится запись о присвоении адреса объекту недвижимости со статусом "предварительный".
19. В случае присвоения постоянного адреса объекту недвижимости в Адресном регистре производится запись о присвоении адреса объекту недвижимости со статусом "постоянный".
20. При адресации объектов недвижимости, введенных в эксплуатацию и ранее прошедших процедуру присвоения предварительного адреса, производится изменения статуса адреса в Адресном регистре с предварительного на постоянный, если адрес остался неизменным, или присваивается новый адрес с аннулированием предварительного адреса.
6. Аннулирование наименований населенных пунктов, геонимов
и адресов объектов недвижимости
21. Аннулирование наименований населенных пунктов и геонимов производится на основании совместного решения местных представительных и исполнительных органов области в случаях:
упразднения и преобразования поселка, аула (села), сельского округа;
переименования населенного пункта или геонима.
22. Аннулирование адреса объекта недвижимости производится в случаях:
сноса (разрушения) здания, сооружения, строения на основании данных районных (городских) исполнительных органов;
образования нового объекта недвижимости при разделении объекта на самостоятельные части и (или) объединении двух и более смежных объектов недвижимости в единый земельный участок с новым кадастровым или учетным номером;
изменения нумерации объектов недвижимости в связи с упорядочением застроенной территории.
23. При аннулировании адреса объекта недвижимости запись о регистрации адреса в Адресном регистре отмечается состоянием "аннулировано" с указанием основания и даты перевода записи в данное состояние.
24. Исключенные из Адресного регистра наименования геонимов и адреса могут повторно использоваться при наименовании новых геонимов и адресации новых объектов недвижимости.
7. Переадресация объектов недвижимости (изменение адреса)
25. Причинами переадресации объектов недвижимости могут быть:
переименование населенных пунктов или геонимов на основании совместных решений местных представительных и исполнительных органов области;
разделение объектов недвижимости на самостоятельные части;
образование нового объекта недвижимости при объединении двух и более смежных объектов недвижимости;
упорядочение застроенной территории;
выявленное в результате экспертизы документов несоответствие существующего адреса объекта недвижимости его фактическому расположению на территории Карагандинской области и адресам, присвоенным соседним объектам адресации.

26. Жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайларын өзгерту Мекенжай тіркелімінде тіркеледі,
сонымен қатар:
жылжымайтын мүлік объектісінің ескі мекенжайын жою;
жылжымайтын мүлік объектісіне жаңа мекенжай беру жүргізіледі.
8. Мекенжай тіркелімінде мекенжайлар беруде және оларды тіркеуде атқарушы органдардың қызметі
27. Қарағанды облысының қалалары мен аудандарының атқарушы органдары:
тілдерді дамыту бөлімдері жергілікті атқарушы органдармен бекітілген, Қарағанды облысы аумағындағы елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атау, жер учаскелеріне, ғимараттар мен имараттарға реттік нөмірлер беру талаптарын белгілеу Ережелер негізінде Мекенжай тіркелімінде геонимдер атауын және қайта атауын тіркеуді жүргізеді;
сәулет бөлімдері өңір ішіндегі жер телімдері, ғимараттар және имараттардың реттік нөмірлерін тіркеуді жүргізеді және өз өңірінде Мекенжай тіркелімінде мекенжай деректердің толықтығын, нақтылығын қамтамасыз етеді.

26. Изменения при переадресации объектов недвижимости регистрируются в Адресном регистре, при этом производится:
аннулирование старого адреса объекта недвижимости;
присвоение нового адреса объекту недвижимости.
8. Деятельность исполнительных органов при присвоении адресов
и их регистрации в Адресном регистре
27. Исполнительные органы городов и других населенных пунктов Карагандинской области:
отделы по развитию языков производят регистрацию наименования, и переименования геонимов в Адресном регистре на основании Правил присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, установления требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Карагандинской области, утверждаемых местными исполнительными органами;
отделы по архитектуре производят регистрацию порядковых номеров земельных участков, зданий и сооружений внутри региона и обеспечивают полноту, достоверность адресных данных в своем регионе в Адресном регистре.