Бұқар жырау ауданы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау ережелері туралы
Қарағанды облысы Бұқар Жырау аудандық мәслихатының 39 сессиясының 2007 жылғы 21 маусымдағы N 6 шешімі. Қарағанды облысы Бұқар Жырау ауданы Әділет басқармасында 2007 жылғы 13 шілдеде N 8-11-40 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Бұқар Жырау аудандық мәслихатының 5 сессиясының 2012 жылғы 21 маусымдағы N 7 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Бұқар Жырау аудандық мәслихатының 5 сессиясының 2012.06.21 N 7 (қол қойылған күннен бастап  қолданысқа енеді) шешімімен.
Бұқар жырау ауданында иттердің және мысықтардың санитарлық тазалық жағдайын тәртіпке келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасына, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 3 бабының 2 тармағына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Бұқар Жырау аудандық мәслихатының 2009.07.21 N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
1. Қоса беріліп отырған Бұқар жырау ауданы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы                            Т. Кадочкина
Аудандық мәслихат
хатшысының өкілеттігін
уақытша жүзеге асырушы                     Ш. Курбанов
Бұқар жырау
аудандық мәслихатының
2007 жылғы 21 маусымдағы
39 сессиясының N 6 шешімімен
бекітілген
Бұқар жырау ауданы аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Жалпы ереже
1. Осы ереже меншіктің нысанынан байланыссыз кәсіпорындар мен ұйымдарды қоса, Бұқар жырау ауданында барлық үй мысықтары мен иттердің иелеріне қатысты.
2. Ит пен мысық иелері жануарларын 3 айлығынан бастап жыл сайын жындануға және басқа ауруларға қарсы вакциналар жасатып, үй жануарларын мал дәрігерлік мекемелерінде тіркеуге міндетті. Тіркеуден өткендігін растайтын құжаттар ветеринариялық төлқұжат пен жеке ұқсас нөмірдің барлығы болып табылады.
3. Мысық пен иттерді ұстағанда санитарлық-гигиеналық және ветеринариялық-санитариялық ережелерді міндетті түрде сақтау.
4. Мектептер мен мектепке дейінгі мекемелердің зообұрыштарында жануарлар ұстау тек мал-дәрігерлік қызметінің рұқсатымен ғана мүмкін. Балалар үйлерінде, балабақшаларда, алдын ала емдеу мекемелерінде күзетші иттерді тек қана байлап ұстай алады. Балалардың олармен қарым-қатынас жасау мүмкіндіктерін болдырмау.

О правилах содержания собак и кошек на территории Бухар-Жырауского района
Решение 39 сессии Бухар Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 21 июня 2007 года N 6. Зарегистрировано Управлением юстиции Бухар Жырауского района Карагандинской области 13 июля 2007 года N 8-11-40. Утратило силу - решением 5 сессии Бухар Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 21 июня 2012 года N 7
Сноска. Утратило силу - решением 5 сессии Бухар Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 21.06.2012 N 7 (вводится в действие со дня его подписания).
В целях упорядочения санитарного содержания собак, кошек в Бухар-Жырауском районе, в соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Бухар Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 21.07.2009 N  7 (порядок введения в действие см. в пункте 2)
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек на территории Бухар-Жырауского района.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии                        Т. Кадочкина
Временно осуществляющий
полномочия секретаря
районного маслихата                        Ш. Курбанов
Утверждены
решением 39 сессии
Бухар-Жырауского
районного маслихата
от 21 июня 2007 года № 6
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек на территории Бухар-Жырауского района
1. Общие положения
1. Настоящие правила распространяются на всех владельцев кошек, собак в Бухар-Жырауском районе, включая предприятия и организации независимо от их форм собственности.
2. Владельцы собак и кошек обязаны зарегистрировать животных в ветеринарных учреждениях с проведением вакцинации против бешенства и других заболеваний ежегодно, начиная с 3-х месячного возраста животного. Документами, удостоверяющими регистрацию, являются ветеринарный паспорт, наличие индивидуального носителя идентификационного номера, справка о прохождении вакцинации.
3. При содержании собак, кошек в обязательном порядке соблюдать санитарно-гигиенические и ветеринарно-санитарные правила.
4. Допускается содержать животных в зооуголках дошкольных детских учреждениях и школах только с разрешения ветеринарной службы. В учреждениях и школах только с разрешения ветеринарной службы. В детских домах, детских садах, лечебно-профилактических учреждениях сторожевые собаки могут содержаться лишь на привязи. Исключить возможность общения с ними детей.

5. Итті ақпараттық таңбамен белгіленген, арнайы бөлінген жерлерде қалдыруға рұқсат етіледі.
6. Сатуға және сатып алуға ветеринариялық төлқұжат пен ветеринариялық куәлік немесе анықтама болғанда рұқсат етіледі.
7. Адамдарды ит, мысық және басқа да үй жануарлары тістеп алған жағдайда, иесі медициналық және ветеринариялық мекемелеріне тез хабарлауға міндетті.
8. Дүкеннің, емдеу-алдын алу мекемесінің және ауданның басқа да ұйымдарының алдында байлаулы қалдырған иттер мен мысықтардан басқа, қоғамдық жерлерде иесіз жүрген иттер мен мысықтар аулауға жатады.
2. Жануарлар иелерінің құқықтары мен міндеттері
9. Жануар иесі оны биологиялық ерекшелігіне сәйкес ұстауға, жануарға қамқорлықпен қарауға, ауырып калған жағдайда караусыз қалдырмауға, уақытында мал-дәрігерлік көмек көрсетуге міндетті.
10. Ит пен мысық иелері мемлекеттік ветеринариялық инспектордың және ветеринария маманының талабы бойынша жануарларды қарауға, диагностикалық зерттеуге, өкпе және алдын ала емдеу процедураларына әкелуге міндетті.
11. Ит пен мысық иелері, адамдар мен жануарларды тістеген өз асырандыларын, карантин кезеңі ішінде, оларды қарау үшін мал-дәрігерлік мекемесіне тез жеткізуге міндетті.
12. Көп пәтерлі тұрғын үйлерде ит ұстаған жағдайда, тыныштықты сақтау шараларын қабылдау.
13. Итті қыдыртуға иттің аты, иесенің мекен-жайы мен телефоны туралы мәліметі бар тізгінде шығаруы керек. Ит тұмылдырықта болуы тиіс.
14. Пайдалануында жер учаскесі бар ит иелері оларды бос ұстауларына болады, тек жақсы қоршалған аулада немесе байлаулы болса. Учаскеге кіре берісте иттің бар екендігі туралы ескертетін жазуы болуы тиіс.
15. Көше арқылы және магистраль жанынан өткенде ит иесі, жол-көлік апатын және иттің жолда өлуін болдырмау мақсатында, оны тізгінге алуға міндетті.
16. Одан әрі ұстауға мүмкіндігі болмаған жағдайда, жануар басқа иеге берілуі немесе қаңғырған жануарларды аулауды жүзеге асыратын арнайы кәсіпорынға тапсырылуы тиіс.
17. Жануар өлген жағдайда, оның денесі мемлекеттік ветеринариялық инспектордың және ветеринариялық мекеме маманының қатысуымен қаралып, иесі оны қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының мал кемінділерінде жерлейді. Өлген жануардың денесін елді мекен аумағында лақтырып тастауға жол берілмейді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Бұқар Жырау аудандық мәслихатының 2009.12.22 N 6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.

5. Проводить выгул собак разрешается на специально отведенных местах, обозначенных информационным знаком.
6. Продажа и покупка разрешается при наличии ветеринарного паспорта, ветеринарного свидетельства или справки.
7. В случаях укуса собакой, кошкой людей и других домашних животных владелец обязан немедленно сообщить в медицинское и ветеринарное учреждение.
8. Собаки, кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождения лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, лечебно-профилактических учреждений и прочих организации района, подлежат отлову.
2. Права и обязанности владельца животных
9. Владелец животного обязан содержать его в соответствии с его биологическими особенностями, гуманно обращаться с животным, не оставлять его без присмотра. В случае заболевания животного, вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи.
10. Владельцы собак и кошек обязаны представить их по требованию государственного ветеринарного инспектора и ветеринарного специалиста для осмотра животных, проведения диагностических исследований, прививок и лечебно-профилактических процедур.
11. Владельцы собак и кошек обязаны немедленно доставить своих питомцев, которые искусали людей и животных в ветеринарное учреждение для осмотра их в течение карантинного периода.
12. При содержании собак в жилых многоквартирных домах владельцам их принять меры по обеспечению тишины.
13. Выводить собаку на прогулку нужно на поводке с наличием сведений о кличке собаки, адресу владельца и телефону. Собаки должны быть в наморднике.
14. Владельцы собак, имеющие в пользовании земельный участок, могут содержать собак в свободном выгуле, только в хорошо огороженной территории или на привязи. О наличии собаки должна быть сделана предупреждающая надпись при входе на участок.
15. При переходе через улицу и вблизи магистралей, владелец собаки обязан взять ее на поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части улиц.
16. При невозможности дальнейшего содержания животное должно быть передано владельцу или сдано в специальное предприятие, осуществляющее отлов бродячих животных.
17. При гибели животного, труп его осматривается в присутствии государственного ветеринарного инспектора, специалистом ветеринарного учреждения и захоранивается владельцем на скотомогильнике полигона твердых бытовых отходов. Не допускается выбрасывать труп павшего животного на территории населенного пункта.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решением Бухар Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 22.12.2009 N  6 (порядок введения в действие см. в пункте 2).

18. Жануар иесінің меншігі болып табылады және басқа меншіктер сияқты заңмен қорғалады.
19. Жануарлар иесінен сот шешімі бойынша, сондай-ақ заңмен қарастырылған жағдайда алынуы мүмкін.
20. Иесі итін шектеулі уақытқа дүкеннің немесе басқа мекеменің жанында қысқа тізгінге байлаулы қалдыруға (ірі итті тұмылдырықта) құқылы.

18. Любое животное является собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом.
19. Животное может быть изъято у владельца по решению суда, а также в случаях, предусмотренных законодательством.
20. Владелец имеет право на ограниченное время оставить собаку привязанной на коротком поводке возле магазина или другого учреждения (крупную собаку в наморднике).