Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы
Қостанай облысы Рудный каласының әкімдігінің 2009 жылғы 22 қарашадағы № 1588 қаулысы. Қостанай облысы Рудный қаласының Әділет басқармасында 2009 жылғы 27 желтоқсанда № 9-2-94 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный каласы әкімдігінің 2012 жылғы 9 маусымдағы № 693 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный каласы әкімдігінің 09.06.2012 № 693 қаулысымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 5-4-тармақшасына18-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  31-бабына сәйкес Рудный қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы Нұсқаулық қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Рудный қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 6 қаңтардағы № 3 "Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы" (мемлекеттік тіркеу нөмірі 9-2-35, 2006 жылғы 22 ақпанда "Рудненский рабочий" газетінде № 15 болып жарияланған, Рудный қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 27 маусымдағы № 521 "Әкімдіктің 2006 жылғы 6 қаңтардағы № 3 "Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы", мемлекеттік тіркеу нөмірі 9-2-57, 2006 жылғы 23 тамызда "Рудненский рабочий" газетінде № 68 болып жарияланған қаулысымен, Рудный қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 26 қаңтардағы № 45 "Әкімдіктің 2006 жылғы 6 қаңтардағы № 3 "Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы", мемлекеттік тіркеу нөмірі 9-2-75, 2007 жылғы 13 наурызда "Рудненский рабочий" газетінде № 21 болып жарияланған қаулысымен өзгерістер енгізілді) қаулысы күшін жойды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Рудный қаласы әкімінің орынбасары А.А. Ишмұхамбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Рудный қаласының әкімі                           Н. Денинг
Рудный қаласы әкімдігінің
2007 жылғы 22 қарашадағы
№ 1588 қаулысымен бекітілді
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі
Нұсқаулық
1. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі осы Нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) халықтың нысаналы топтарының жұмыссыздарын жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін анықтайды, әлеуметтік жұмыс орындарды ұйымдастыруды ұсынатын ұйымдармен (меншік нысанына қарамастан) негізгі жағдайларды және есеп айырысу жүйесін реттейді.
2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік жұмыс орны – жұмыс беруші нысаналы топтардағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін жергілікті атқарушы органмен шарттық негізде құратын, жұмыс берушінің олардың еңбегіне ақы төлеу шығындары ішінара өтілетін жұмыс орны;

Об организации социальных рабочих мест
Постановление акимата города Рудного Костанайской области от 22 ноября 2007 года № 1588. Зарегистрировано Управлением юстиции города Рудного Костанайской области 27 декабря 2007 года № 9-2-94. Утратило силу постановлением акимата города Рудного Костанайской области от 9 июня 2012 года № 693
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Рудного Костанайской области от 09.06.2012 № 693.
В соответствии с подпунктом 5-4 статьи 7, статьей 18-1 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат города Рудного ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Инструкцию по организации социальных рабочих мест согласно приложению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Рудного от 6 января 2006 года № 3 "Об организации социальных рабочих мест" (номер государственной регистрации 9-2-35, опубликовано 22 февраля 2006 года в газете "Рудненский рабочий" № 15, внесены изменения постановлением акимата города Рудного от 27 июня 2006 года № 521 "О внесении изменения в постановление акимата города Рудного от 6 января 2006 года № 3 "Об организации социальных рабочих мест", номер государственной регистрации 9-2-57, опубликовано 23 августа 2006 года в газете "Рудненский рабочий" № 68, постановлением акимата города Рудного от 26 января 2007 года № 45 "О внесении изменения в постановление акимата города Рудного от 6 января 2006 года № 3 "Об организации социальных рабочих мест", номер государственной регистрации 9-2-75, опубликовано 13 марта 2007 года в газете "Рудненский рабочий" № 21).
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима города Рудного Ишмухамбетова А.А.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования.
Аким города Рудного                        Н. Денинг
Утверждена
постановлением акимата
города Рудного
от 22 ноября 2007 года
№ 1588
Инструкция
по организации социальных рабочих мест
1. Настоящая Инструкция по организации социальных рабочих мест (далее – Инструкция) определяет порядок организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных из целевых групп населения, регулирует основные условия и систему расчетов с работодателями (независимо от форм собственности), которые предлагают организацию социальных рабочих мест.
2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции:
1) социальное рабочее место - рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с местным исполнительным органом, для трудоустройства безработных из целевых групп с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату их труда;

2) "жастар практикасы" - олар практикалық тәжірибеге, білімге, дағдыға ие болу мақсатында, бастауыш, орта және жоғары кәсіптік білімдерімен курстық дайындық түлектерін, бұрын алған кәсібі бойынша стажы және жұмыс тәжірибесі жоқ, жұмыспен қамтылмаған жастарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру.
3. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздарға Қазақстан Республикасының еңбек, зейнетақымен қамтамасыз ету және сақтандыру туралы заңнамалық актілері тарайды.
4. "Рудный қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі қарай – уәкілетті орган) жұмыс берушілермен жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру жөнінде қызмет көрсетуге шарт жасайды.
5. Жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына орналастыру уәкілетті органның жолдамасымен жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына ұйымдастыру жөнінде қызмет көрсету шарт талаптары бойынша кәсіптеріне сәйкес жүзеге асырылады. Шартта тараптардың міндеттері, жұмыстың түрлері мен көлемдері және еңбекақының мөлшері мен шарты, әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру мерзімдері мен көздері болуы керек.
6. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға нысаналы топтарға жататын аз қамтылған жұмыссыздар басым құқыққа ие.
7. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа қабылданған жұмыссыздарға еңбекақы төлеуді еңбек шартының талаптарына сәйкес жұмыс беруші ай сайын жүзеге асырады, ол орындалған жұмыстың түрі мен көлеміне байланысты болады.
Ескерту. Нұсқаулықта 7-тармақта өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Рудный қаласы әкімдігінің 2009.05.25 № 740 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараныз) қаулысымен.
8. Әлеуметтік жұмыс орындарына және "жастар практикасына" жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың еңбекақысына төленген жұмыс берушілердің шығыны жергілікті (қалалық) бюджеттен ең төменгі жалақының көлемінде алты айға дейінгі мерзімге өтеледі. Бюджет қаражатын аудару бойынша есеп айырысу жұмыс берушінің есеп шотына жүргізіледі.
Ескерту. Нұсқаулықта 8-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Рудный қаласы әкімдігінің 2009.05.25 № 740 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараныз) қаулысымен.
9. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздардың жалақысына заңнамада белгіленген тәртіп бойынша салық салынады. Осы нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мөлшерлерде жұмыссыздардың еңбекақысынан әлеуметтік салықты және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеуге арналған жұмыс берушілердің шығындары жергілікті (қалалық) бюджет қаражаттарынан өтеледі.

2) "молодежная практика" – трудоустройство на социальное рабочее место выпускников курсовой подготовки, начального, среднего и высшего профессионального образования, незанятой молодежи, не имеющей стажа и опыта работы по полученной ранее профессии, с целью приобретения ими практического опыта, знаний, умений и навыков.
3. На безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании.
4. Государственное учреждение "Рудненский городской отдел занятости и социальных программ" (далее уполномоченный орган) заключает с работодателями договор на оказание услуг по трудоустройству безработных на социальные рабочие места.
5. Трудоустройство безработных на социальные рабочие места осуществляется по направлению уполномоченного органа в количестве и в соответствии с профессиями на условиях договора на оказание услуг по трудоустройству безработных на социальные рабочие места. Договор должен содержать обязанности сторон, виды, объемы работ, размер и условия оплаты труда, срок и источники финансирования социальных рабочих мест.
6. Приоритетное право трудоустройства на социальные рабочие места имеют малообеспеченные безработные, входящие в целевые группы.
7. Оплата труда безработных, принятых на социальные рабочие места, осуществляется работодателем ежемесячно в соответствии с условиями трудового договора и зависит от вида и объема выполняемой работы.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Рудного Костанайской области от 25.05.2009 № 740 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
8. Затраты работодателей на оплату труда безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места и "молодежную практику", компенсируются из средств местного (городского) бюджета в размере минимальной заработной платы на срок не более шести месяцев. Расчеты по перечислению бюджетных средств производятся на расчетные счета работодателей.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления акимата города Рудного Костанайской области от 25.05.2009 № 740 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
9. Заработная плата безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, облагается налогом в установленном законодательством порядке. Расходы работодателей на уплату социального налога и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования из оплаты труда безработных, указанной в пункте 8 настоящей Инструкции, в размерах, установленных действующим законодательством Республики Казахстан, компенсируются из средств местного (городского) бюджета.

10. Әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған жұмыссыздардың еңбекақысына төленген жұмыс берушілердің шығыстарын қайтару үшін жұмыс берушілер уәкілетті органға ай сайын орындалған жұмыстардың актісін, есебін, жұмыс уақытын есепке алу табелін ұсынады.

10. Для возмещения затрат на оплату труда безработным, принятым на социальные рабочие места, работодатели ежемесячно предоставляют в уполномоченный орган акт выполненных работ, расчет, табель учета рабочего времени.