4. Павлодар облысы елдi мекендерiнiң құрамдас бөлiктерiне атаулар оларды кеңiстiкте бөлудi және тануды қамтамасыз ету үшiн берiледi.
5. Павлодар облысы елдi мекендерiнiң құрамдас бөлiктерiне атаулар беру мынадай кезеңдер бойынша жүргiзiледi:
1) сәулет және қала құрылысы органы тiлдер жөнiндегi органға элементтiң кеңiстiкте орналасқан нобайымен және оның шекаралары белгiленген атаулар берiлмеген немесе атаулары ұқсас, қала бөлiктерiнiң тiзбесiн жібередi. Сәулет және қала құрылысы органы көрсетiлген тiзбемен бiрге оларда орналасқан жылжымайтын объектiлердi (олар бар болса) бұзумен байланысты өзiнiң өмiр сүруiн тоқтатқан көшелердiң тiзбесiн ұсынады;
2) тiлдер жөнiндегi орган қала құрылысы объектiсiне атау беру немесе қайта атау мәселесi жөнiнде өтiнiш келiп түскен сәтiнен 15 күн iшiнде Павлодар облысы елдi мекендерiнiң құрамдас бөлiктерiне атаулар беру (қайта атау) мәселелерiн талқылау үшiн ономастикалық комиссия отырысын (отырыстарын) ұйымдастырады;
3) ономастикалық комиссия тiлдер жөнiндегi орган материалдарды ұсынғаннан кейiн 30 күн iшiнде облыс әкiмдiгiне қала құрылысы объектiлерiне атау берудi (қайта атау) ұсыну туралы шешiм қабылдайды;
4) облыс әкiмдiгi ономастикалық комиссияның қала құрылысы объектiлерiне атауларды тағайындау бойынша ұсынысымен келiседi және облыстық мәслихат қарауына қала бөлiктерi атауларын бекiту туралы ұсынымды шығарады, не ұсынылған ұсыныммен келiспейдi және материалдарды (бүтiн немесе бөлiктермен) тiлдер жөнiндегi органға қайтарады;
5) Павлодар облысының мәслихаты Павлодар облысы елдi мекендерiнiң жеке көшелерiне, даңғылдарына және басқа құрамдас бөлiктерiне атаулар беру туралы облыс әкiмдiгiнiң ұсынысымен келiседi және Павлодар облысы елдi мекендерi көшелерiнiң, даңғылдарының және басқа да құрамдас бөлiктерiнiң атауларын бекiтедi не облыс әкiмдiгiнiң ұсынысымен келiспейдi және материалдарды облыс әкiмдiгiне (бүтiн немесе бөлiктермен) қайтарады;
6) Павлодар облысы елдi мекендерiнiң жеке көшелерiне, даңғылдарына және басқа бөлiктерiне атаулар беру (қайта атау) туралы облыс әкiмдiгi мен облыстық мәслихаттың бiрлескен шешiмдерi қала құрылысы элементiнiң кеңiстiкте орналасу және оның шекараларын дәл белгiлеу нобайын мiндеттi қосумен мүдделi мемлекеттiк органдарға және басқа да ұйымдарға жіберiледi.

4. Наименования составным частям населенных пунктов Павлодарской области присваиваются для обеспечения их выделения и распознавания в пространстве.
5. Присвоение наименований составным частям населенных пунктов Павлодарской области производится по следующим этапам:
1) орган архитектуры и градостроительства направляет в орган по языкам перечень составных частей населенных пунктов Павлодарской области, которым не присвоены наименования, либо имеющих совпадающие наименования с приложением схемы пространственного расположения элемента и определением его границ; одновременно с указанным перечнем орган архитектуры и градостроительства предоставляет перечень улиц, прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости (при их наличии);
2) орган по языкам в течение 15 дней с момента поступления обращения по вопросу присвоения наименования или переименования градостроительного объекта организует заседание (заседания) ономастической комиссии для обсуждения вопросов присвоения наименований (переименования) составным частям населенных пунктов Павлодарской области;
3) ономастическая комиссия в течение 30 дней с момента представления материалов органом по языкам принимает решение рекомендовать акимату области присвоить наименование (переименовать) градостроительным элементам;
4) акимат области либо соглашается с рекомендацией ономастической комиссии, по присвоению наименований градостроительным элементам и выносит предложение об утверждении наименований составных частей населенных пунктов Павлодарской области на рассмотрение областного маслихата, либо не соглашается с представленной рекомендацией и возвращает материалы (в целом или по частям) в орган по языкам;
5) маслихат Павлодарской области либо соглашается с предложением акимата области о присвоении наименований отдельным улицам, проспектам и иным составным частям населенных пунктов Павлодарской области и утверждает наименования улиц, проспектов и иных составных частей населенных пунктов Павлодарской области либо не соглашается с предложением акимата области и возвращает материалы в акимат области (в целом или по частям);
6) совместные решения акимата области и областного маслихата о присвоении наименований (переименовании) улицам, проспектам и иным составным частям населенных пунктов Павлодарской области доводятся до заинтересованных государственных органов и иных организаций, с обязательным приложением схемы пространственного положения градостроительного элемента и точным определением его границ.

6. Облыс әкiмдiгi мен облыстық мәслихаттың бiлiм беру, мәдениет, денсаулық сақтау мекемелерiне және басқа ұйымдарға атаулар беру туралы бiрлескен шешiмдерi атау беру туралы қолдаухатпен бiрге Қазақстан Республикасы үкiметi жанындағы мемлекеттiк ономастикалық комиссияға жiберiледi.
7. Павлодар облысы елдi мекендерiнiң бiр құрамдас бөлiгiне бiрнеше атаулар беруге жол берiлмейдi. Даңғылдар (көшелер, қалтарыстар, өтулер) орнынан отыз градустан аса бұрылған жағдайда ерекшелiк болып табылады; осындай жағдайларда Павлодар облысы елдi мекендерiнiң құрамдас бөлiгi бұрылысының орнынан өзгеше атау беруге болады.
Бiр санатты бiрнеше қала құрылысы объектiлерiне бiр атау беруге болады.
8. Қала құрылысы элементi (даңғыл, көше) табиғи бөгеттермен (өзендермен, аңғарлармен және басқалармен) қиылысқан жағдайда пайда болған учаскелерге жеке атау беруге болады.
9. Павлодар облысының аумағын кезең-кезеңмен игеру жағдайында қала құрылысы элементiн оқшау, логикалық байланысты, осы қала құрылысы объектiсiнiң уақытта құру мен құрылыс жүргiзудiң нақты кезеңдерiне сәйкес жеке бөлiктерге бөлуге болады.
4. Павлодар облысы жер учаскелерiне, ғимараттары
мен имараттарына реттiк нөмiрлер беру,
көрсеткiштердi орнату және пайдалану
10. Жер учаскелерiне, ғимараттары мен имараттарына реттiк нөмiрлер беру, көрсеткiштердi орнату және пайдалану Павлодар облысы аумағында шағын аудандардың, көшелердiң, ғимараттардың, құрылымдардың және басқа да объектiлердiң орналасқан жерiн (тұрған жерiн) анықтаудың бiртұтас жүйесiн қалыптастыруға арналған.
11. Облыс аумағында орналасқан әрбiр жер учаскесiнде, ғимарат пен имаратта өзiнiң бiрегей мекенжайы болуы керек.
12. Осы Ережеге сәйкес реттiк нөмiрлер берiлетiн жылжымайтын мүлiк объектiлерi:
1) жер учаскелерi (игерiлмеген және құрылыс жүргiзiлген);
2) ғимараттар;
3) имараттар болып табылады.
13. Үйлердiң, ғимараттар мен имараттардың қасбеттерiнде, даңғылдардың, көшелердiң, қалтарыстардың қиылыстарында, аудандардың периметрi бойынша мынадай көрсеткіш түрлерi орналасады:
1) көше атауының көрсеткiшi (1, 2, 3 санаттағы);
2) шағын ауданның көрсеткiшi (1, 2 санаттағы);
3) көшелер қиылыстарында (жолқиылыстарында) орнатылатын көше атауының бұрыштық көрсеткiшi;
4) ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi (1, 2, 3 санаттағы).
14. Павлодар облысы елдi мекендерiнiң аумағында орналасқан ғимараттар, имараттар реттiк нөмiрлерiнiң көрсеткiштерi, көшелер, шағын аудандар атауларының бұрыштық көрсеткiштерi осы Ережемен белгiленген техникалық талаптарға және белгiленген тәртiпте бекiтiлген үлгiлiк нобайларға мiндеттi тәртiпте сәйкес болуы керек.
5.Реттiк нөмiрлер беруге қойылатын талаптар

6. Совместные решения акимата области и областного маслихата о присвоении наименований учреждениям образования, культуры, здравоохранения и прочим организациям направляются в государственную ономастическую комиссию при Правительстве Республики Казахстан с ходатайством о присвоении наименований.
7. Не допускается присвоение нескольких наименований одной составной части населенных пунктов Павлодарской области. Исключение составляют проспекты (улицы, переулки, проезды) в случаях поворота более чем на тридцать градусов; в этих случаях от места поворота составной части населенных пунктов Павлодарской области допускается присвоение обособленного наименования.
Не допускается присвоение одного наименования нескольким градостроительным элементам одной категории.
8. В случае пересечения градостроительного элемента (проспекта, улицы) естественными преградами (реки, овраги и прочее) допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.
9. В случае поэтапного освоения территорий Павлодарской области допускается разделение градостроительного элемента на отдельные участки с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента во времени.
4. Присвоение порядковых номеров земельным участкам,
зданиям и сооружениям населенных пунктов Павлодарской
области, установка и эксплуатация указателей
10. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установка и эксплуатация указателей предназначены для формирования на территории Павлодарской области единой системы определения местоположения (местонахождения) микрорайонов, улиц, зданий, строений и иных объектов.
11. Каждый земельный участок, здание и сооружение, расположенные на территории области, должны иметь свой уникальный адрес.
12. Объектами недвижимости, которым присваивается порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, являются:
1) земельные участки (неосвоенные и застроенные);
2) здания;
3) сооружения.
13. На фасадах домов, зданий и сооружений, на перекрестках проспектов, улиц, переулков, по периметру площадей размещаются следующие типы указателей:
1) указатель наименования улицы (1, 2, 3 категории);
2) указатель наименования микрорайона (1, 2 категории);
3) угловой указатель наименования улицы, устанавливаемый непосредственно на пересечениях (перекрестках) улиц;
4) указатель порядкового номера здания, сооружения (1, 2, 3 категории).
14. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, указатели наименований улиц, микрорайонов, угловые указатели наименований улиц, размещаемые на территории населенных пунктов Павлодарской области, в обязательном порядке должны соответствовать техническим требованиям, устанавливаемыми настоящими Правилами, и типовым эскизам, утвержденным в установленном порядке.
5. Требования к присвоению порядковых номеров

15. Ғимараттың, корпустың, құрылымның, имараттың, жер учаскесiнiң реттiк нөмiрi - сандар тiзбегiнен тұратын әрiптi (А, Б, В, Г және т.б.), әлiпбидiң қазақ тiлiне тән әрiптерiн (Ә, І, Ғ, Қ, Ұ, Ө, Ү, Ұ, Һ) және қиын айтылатын әрiптi (дыбысы жоқ) қосу мүмкiндiгiмен не сандарға ұқсас (Ң, Ж, Э, Й, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ), не қосымша бүтiн сандардың бөлшек белгiсi арқылы тұратын объектi мекенжайының деректемесi болып табылады.
16. Егер бiр жер учаскесiнде салынған бiртұтас сәулет ансамблiн құрайтын немесе бiр сәулет-қала құрылысы кешенiнiң бөлiгi болып табылатын екi және одан да көп ғимарат, корпус, құрылыс, имарат салынған (бар болған) жағдайда ғимараттың, корпустың, құрылыстың, имараттың, жер учаскесiнiң реттiк нөмiрiне әрiптер қосылады.
17. Егер ғимарат, корпус, құрылыс, имарат, квартал iшiнде орналасқан және ғимарат, корпус, құрылыс, имарат бiр де бiр қасбетi магистральға шықпаған жағдайда бөлшек арқылы қосымша бүтiн сандар ғимараттың, корпустың, құрылыстың, имараттың реттiк нөмiрiне қосылады. Сонымен бiрге негiзгi реттiк нөмiр ретiнде ғимарат, корпус, құрылыс, имарат нөмiрленуiне жататын аса жақын ғимарат, корпус, құрылыс, имарат реттiк нөмiрi қабылданады.
18. Ғимараттың, имараттың және басқа да жасанды құрылыстардың мекенжайында мынадай мiндеттi деректемелер болуы тиiс: көше атауы, ғимараттың, корпустың немесе құрылыстың, имараттың реттiк нөмiрi.
19. Жер учаскелерiне мынадай мiндеттi деректемелерi бар шартты мекенжай берiледi: көше немесе шағын аудан атауы, жер учаскесiнiң реттiк нөмiрi.
20. Объектi мекенжайының құрылымы объектi түрiмен және оның жергiлiктi жердегi географиялық қалпымен анықталады: ғимарат, имарат, жер учаскесi.
21. Реттiк нөмiрi анықталатын Павлодар облысындағы аудан атауы, объектi орналасқан жерi объектi мекенжайына қосылуы мүмкiн.
22. Аудандар атаулары Павлодар облысы аудандарының бекiтiлген атауларына сәйкес көрсетiледi.
23. Тиiстi шағын ауданның, өндiрiстiк аймақтың, табиғат қорғау кешенiнiң белгiленген шекараларында объектi орналасқан жағдайда реттiк нөмiрi анықталатын шағын ауданның, өндiрiстiк аймақтың, табиғат қорғау кешенiнiң (тарихи және сәулет ескерткiштер ансамблiнiң), объектi мекенжайына қосыла алады.
24. Нөмiрленетiн объектiге қатысты даңғыл, көше (қалтарыс, алаұ) атауы қалтарыстар, жолдар және алаңдар атауларын анықтаумен нөмiрленетiн объектiнiң және көше-жол желiсi элементтерiн орынды көрсетуiне сәйкес, көше атауларының ресми тiзбесiне және даңғылдардың, көшелердiң, қалтарыстардың, алаңдардың ресми мекенжай нобайына сәйкес қабылданады.

15. Порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, земельного участка - реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением буквы (А, Б, В, Г и т. д., исключая местоимения, например, буква "Я"), казахские буквы алфавита (Ә, I, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ү, Ұ, Һ) и буквы трудного произношения (не имеющие звука) либо похожие на цифры (Ң, Ж, Э, И, X, Ц, Ч, Ш, Щ Ь, Ы, Ъ) или через знак дроби дополнительных целых цифр.
16. Буквы добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если на одном земельном участке возведены (существуют) два и более здания, корпуса, строения, сооружения, образующих единый архитектурный ансамбль или являющихся частью одного архитектурно-строительного комплекса.
17. Дополнительные целые цифры через знак дроби добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если здание, корпус, строение или сооружение расположено внутри квартала и ни один фасад здания, корпуса, строения, сооружения не выходит на магистрали. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, наиболее приближенного к подлежащему нумерации зданию, корпусу, строению, сооружению.
18. Адрес зданий, сооружений и прочих искусственных строений должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы, порядковый номер здания, корпуса или строения, сооружения.
19. Земельным участкам присваивается условный адрес, который должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы или микрорайона, порядковый номер земельного участка.
20. Структура адреса объекта определяется типом объекта и его географическим положением на местности: здание, сооружение, земельный участок.
21. Наименование района в Павлодарской области, местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, могут быть добавлены к адресу объекта.
22. Наименования районов указываются в соответствии с утвержденными наименованиями районов Павлодарской области.
23. Наименование микрорайона; производственной зоны, природоохранного комплекса (ансамбля исторических и архитектурных памятников), местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса.
24. Наименование проспекта, улицы (переулка, площади), относительно которой нумеруется объект, принимается в соответствии с официальным перечнем наименований улиц и официальной адресной схемой проспектов, улиц, переулков, площадей, с уточнением наименований переулков, дорог и площадей в соответствии с позиционным представлением нумеруемого объекта и элементов улично-дорожной сети.

25. Павлодар облысы елдi мекендерiнiң көшелерi атауларының ресми тiзбесi және Павлодар облысы елдi мекендерiнiң даңғылдары, көшелерi, қалтарыстары, алаңдары және басқа да құрылымдық элементтерi ресми мекенжайыныұ сызбасы электрондық түрде жасалады және мемлекеттiк қала құрылысы кадастры базасында қалалық ақпараттық жүйе (бұдан әрi - ҚАЖ) негiзiнде материалдарды қолданумен, сондай-ақ аумақтағы қала құрылысы объектiлерiн және элементтерiне атаулар беру, қайта атау туралы мұрағаттық, ҚАЖ жүргiзу бойынша қызмет атқаратын мемлекеттiк мекемелермен немесе кәсiпорындармен жүргiзiледi.
26. Жер учаскесiнiң, ғимараттың, корпустың, құрылыстың, ғимараттың реттiк нөмiрi жобалауға берiлген жер учаскесi бойынша рұқсат құжаттамасын әзiрлеу кезеңiнде немесе сәулет органының қалалық ақпараттық жүйе мәлiметтерiмен объектiнiң реттiк нөмiрiн алдын ала келiсу бойынша құрылыс белгiленедi.
27. Жер учаскесiнiң, ғимараттың, корпустың, құрылыстың, ғимараттың реттiк нөмiрiн сәулет және қала құрылысы органы жеке объектiлердi бұзу салдарынан Павлодар облысы елдi мекенiнiң бiр бөлiгiнде объектiлердiң нөмiрленуi оннан аса бiрлiкке үзiлсе (жоғалса) өзгерте алады.
28. Оңтүстiктен солтүстiкке қарай үзiлiссiз құрылыс жүргiзу майданын құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттар (үйлер) реттiк нөмiрiн және нөмiрленуiн беру оңтүстiктен солтүстiкке қарай тақ нөмiрлермен көшенiң сол жағы бойынша және оң жақ бойынша жұп нөмiрлермен жүргiзiледi.
29. Батыстан шығысқа қарай үзiлiссiз құрылыс жүргiзу майданын құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттар (үйлер) реттiк нөмiрiн және нөмiрленуiн беру батыстан шығысқа қарай тақ нөмiрлермен көшенiң сол жағы бойынша және оң жақ бойынша жұп нөмiрлермен жүргiзiледi.
30. Әр түрлi санаттағы көшелер қиылысында орналасқан ғимараттарға реттiк нөмiрлер магистральды көшелер жiктелiсiне сәйкес аса жоғары санаттағы көше бойымен берiледi.
31. Тең санаттағы көшелер қиылысында орналасқан ғимараттарға реттiк нөмiр ғимараттың бас қасбетi шығып тұрған көше бойымен берiледi. Егер бұрышқа бiр ғимараттың екi тең қасбетi шықса, реттiк нөмiр елдi мекен орталығы бағытымен жүретiн көше бойымен берiледi. Егер ғимараттың бас қасбетi аула iшiнде орналасқан болса, нөмiр ғимарат жатқан көше бойымен тағайындалады.
32. Аудан периметрiн құрайтын ғимараттарға реттiк нөмір беру сағат тiлi бойымен, орталық жақтан бас магистральдан бастап жүргiзiледi. Егер бұрыштағы ғимаратта көше бойымен бас қасбет және тұйық көше бойымен маұызды ұзақтығы бар болған жағдайда, оның нумерациясы аудан бойымен емес, көше бойымен жүргiзiледi.

25. Официальный перечень наименований улиц населенных пунктов Павлодарской области и официальная адресная схема проспектов, улиц, переулков, площадей и прочих структурных элементов населенных пунктов Павлодарской области в электронном виде создаются и ведутся государственным учреждением или предприятием, осуществляющим функции по ведению городской информационной системы (далее - ГИС) на базе государственного градостроительного кадастра на основе ГИС с использованием материалов, в том числе архивных, о присвоении наименований, переименовании градостроительных объектов и элементов на территории.
26. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения устанавливается на стадии подготовки разрешительной документации по отводу земельного участка под проектирование либо строительство органом архитектуры и градостроительства по предварительному согласованию порядкового номера объекта с данными ГИС.
27. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения может быть изменен органом архитектуры и градостроительства в случаях, когда в результате сноса отдельных объектов нумерация объектов одной составной части населенного пункта Павлодарской области прерывается (теряется) более чем на десять единиц.
28. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с север на юга и расположенных на магистралях, производится с север на юга с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
29. Присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с запада на восток и расположенных на магистралях, производится с запада на восток с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.
30. Зданиям, находящимся на пересечении улиц различных категорий, присваивается порядковый номер по улице более высокой категории согласно классификации магистральных улиц.
31. Зданиям, находящимся на пересечении улиц равных категорий, присваивается порядковый номер по улице, на которую выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по улице, идущей в направлении к центру населенного пункта. Если главный фасад здания находится внутри двора, присваивается номер по улице, вдоль которой вытянуто здание.
32. Присвоение порядкового номера зданиям, образующим периметр площади, производится по часовой стрелке, начиная от главной магистрали со стороны центра. В случае, если угловое здание имеет главный фасад и значительную протяженность вдоль примыкающей улицы, его нумерация производится по улице, а не по площади.

33. Осы Ереженің 28, 29-тармақтарын орындау Павлодар облысы елдi мекенiнiң аумағындағы жаңа құрылыс жүргiзудi құру мүмкiн емес болған жағдайда, осы аумақтағы ғимараттарға (үйлерге) реттiк нөмірлер және нумерация беру терiс тәртiпте, яғни солтүстiктен оңтүстiкке немесе шығыстан батысқа қарай, тақ нөмірлермен көшенiң оң жағы бойынша және сол жақ бойынша жұп нөмірлермен жiберiледi.
34. Жер учаскесi аумағында осы аумақта орналасқан соған қатысты ғимарат, имарат нумерациясын жүзеге асыратын негiзгi ғимарат анықталады. Негiзгi ғимараттың реттiк нөмірi көшелердiң белгiленген жiктелiсiн есепке алумен анықталады.
35. Ережеге сәйкес жер учаскесi аумағында орналасқан басқа да ғимараттарға, имараттарға негiзгi ғимараттың нөмірi және корпустың немесе құрылыстың қосымша нөмірi берiледi. Қажет болғанда "корпус" немесе "құрылыс" көрсеткiшi олар орналасқан жер учаскесi аумағын функционалдық қолдануын және жақын жатқан ғимараттардың бар нумерациясын есепке алумен ғимараттың функционалдық қызметiне байланысты анықталады.
36. Ғимарат нумерациясы бас ғимараттың орналасуын есепке алумен жер учаскесi аумағына бас кiре берiстен жүргiзiледi.
37. Меншiк, жалға алу немесе нәрсе құқығындағы жеке немесе заңды тұлғаға тиiстi жер учаскесiнде бiр немесе бiрнеше жылжымайтын мүлiк объектiлерi салынғанда, әрбiр объектiге корпус немесе құрылыстың қосымша нөмірi қосылып, сол бiр реттiк нөмір берiледi.
38. Тiзбектелген нөмірлерi мен нөмірленген ғимараттар, құрылыстар арасында орналасқан ғимарат нумерациясын (объектiлердi орналастыру) осы Ережеге сәйкес оған әрiптi немесе бөлшектi қосумен сәйкес объектiнiң кiшi нөмірiн қолданумен жүргiзу керек.
39. Дербес объектiлердiң (ғимараттардың, имараттардың) белгiлерi бар кiрiстiрiлген және жалғай-кiрiстiрiлген объектiлерге негiзгi ғимарат нөмірiне қосымша бүтiн санның бөлшек белгiсi арқылы дербес реттiк нөмір берiледi.
40. Дуалдардан, көпiрлерден, қазылған орлардан, құдықтардан, қоймалардан, аулалардан, жаяужолдардан және осы тәрiздес объектiлерден басқа имараттарға олар орналасқан ғимарат, имарат немесе жер учаскесiне (негiзгi ғимарат болмаған жағдайда) "ИМАР" көрсеткiшiн және имарат нөмірiн қосумен реттiк нөмір берiледi.
41. Игерiлген, бiрақ нөмірленбеген жер учаскелерiне осы жер учаскесi шегiнде салынған ғимарат, имарат нөмірi берiледi.

33. В случае естественного формирования новой застройки территорий населенных пунктов Павлодарской области, при котором невозможно выполнение пунктов 28, 29 настоящих Правил, допускается присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов) на данных территориях в обратном порядке, то есть с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.
34. На территории земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, рассоложенных на данной территории, порядковый номер основного здания определяется с учетом установленной классификации улиц.
35. Иным зданиям, сооружениям, расположенным на территории земельного участка, присваиваются номер основного здания и дополнительный номер корпуса или строения в соответствии с Правилами. Указатель "корпус" или "строение" при необходимости определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.
36. Нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения главного здания.
37. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве собственности, аренды, или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения.
38. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами (вставку объектов), следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему буквы либо дроби в соответствии с настоящими Правилами.
39. Пристроенным и встроено - пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений), присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания через знак дроби дополнительного целого числа.
40. Сооружениям, за исключением заборов, мостовых, выгребных ям, колодцев, погребов, дворовых отмостков, тротуаров и подобных объектов, присваивается порядковый номер здания, сооружения или земельного участка (в случае отсутствия основного здания), на котором оно расположено, с добавлением указателя "соор." и номера сооружения.
41. Освоенным, но не пронумерованным земельным участкам присваивается номер здания, сооружения, возведенного в пределах данного земельного участка.

42. Бiр жер учаскесi аумағының шегiнде бiрнеше ғимараттар, имараттар, басқа да объектiлер орналасқанда, жер учаскесiне негiзгi ғимарат, имарат нөмірi берiледi.
Игерiлмеген жер учаскелерiне осы Ережеге сәйкес қарапайым реттiк нөмір берiледi, ондайда мынадай шартты ұстану қажет: әрбiр жер учаскесiнде өзiнiң бiрегей реттiк нөмірi болады және жер учаскелерiне реттiк нөмірлер жер учаскелерiнiң сол немесе басқа қала құрылысы бiрлiгiне (көшеге, даңғылға, алаңға және басқа объектiге) қатынас (жатқызылу) белгiсi негiзiнде берiледi.
43. Нөмірленген игерiлмеген жер учаскесi аумағында жаңа ғимарат, имарат салынғанда, салынатын объектiге нөмірленудiң жалпы тәртiбiн ұстанған кезде немесе осы Ереженiң талаптарын ұстанумен жеке реттiк нөмірi берiлгенде, салынатын объектiге осы жер учаскесiнiң шартты реттiк нөмірi берiлуi мүмкiн.
44. Жаңадан салынатын ғимараттардың, имараттардың реттiк нумерациясы және бар объектiлердiң реттiк нөмірлерiне өзгерiстер енгiзу сәулет және қала құрылысы органымен жобаның егжей-тегжейлi жобалауы және қалалық ақпараттық жүйесi негiзiнде жүргiзiледi.
45. Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алумен байланысты жүргiзiлетiн қарқынды бұзу аумағында жобаланатын ғимараттар, имараттар үшiн реттiк нөмірлердi резервтеудi жүргiзуге болады.
6. Мекенжай құрылымының стандарты
46. Мекенжай құрылымының стандарты мынадай талаптарға сәйкес болуы тиiс:
мекенжай деректемелерi дедуктивтi тәсiлмен (жалпыдан жалқыға) жазудың қатаң анықталған тiзбегiмен көрсетiледi;
объектiнiң мекенжайы "мекенжай" терминiнен кейiнгi бөлушi ":" (қос нүкте) кейiн көрсетiлген деректемелерден тұратын мәтiн бөлiгi;
объектiлердiң мекенжайы мемлекеттiк тiлде, орыс тiлiнде және басқа тiлдерде жазылады;
объектiлердiң мекенжайын жазуда қала құрылысы элементiнiң санатын қысқартуға болады:
аудан - (ауд.);
шағын аудан - (ш.а.);
алаң - (ал.);
шоссе - (шос.);
расса - (тр.);
даңғыл - (даңғ.);
көше - (көш.);
желекжол - (желек.);
аллея - (алл.);
қалтарыс - (қалт.);
өту - (өт.);
тұйық - (тұй.);
объектiнiң мекенжайын жазуда Павлодар облысы елдi мекенi құрамдас бөлiгiнiң және әкiмшiлiк бiрлiк атауын көрсетумен, сондай-ақ қала (қ.), аудан (ауд.) қысқартуларын қолданумен мекенжайды толық жазуға болады;
мекенжайды жазуда бекiтiлген қала құрылысы элементiнiң (шағын ауданның, алаңның, көшенiң және т.б.) атауы толығымен жазылуы керек.

42. При расположении нескольких зданий, сооружений, других объектов в пределах территории одного земельного участка, земельному участку присваивается номер основного здания, сооружения.
Неосвоенным земельным участкам присваивается простой порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, при этом необходимо соблюдать следующее условие: каждый земельный участок имеет свой уникальный порядковый номер, и порядковые номера земельным участкам присваиваются нa основе признака принадлежности (прилегания) земельных участков к той или иной градостроительной единице (улице, проспекту, площади и прочим объектам).
43. При возведении на территории пронумерованного неосвоенного земельного участка нового здания, сооружения, возводимому объекту может быть присвоен условный порядковый номер данного земельного участка, при условии соблюдения общего порядка нумерации, либо присвоен новый индивидуальный порядковый номер с соблюдением требований настоящих Правил.
44. Порядковая нумерация вновь возводимых зданий (сооружений) и внесение изменений в порядковые номера существующих объектов производятся органом архитектуры и градостроительства на основании данных проекта детальной планировки и городской информационной системы.
45. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
6. Стандарт структуры адреса
46. Структура адреса объекта должна соответствовать следующим требованиям:
реквизиты адреса указываются в строго определенной последовательности написания дедуктивным способом (от общего к частному);
адресом объекта является текстовая часть, состоящая из реквизитов, указанных после разделителя ":" (двоеточие), следующего за термином "адрес";
адрес объекта излагается на государственном, русском и других языках;
при написании адреса объекта допускаются сокращения категории градостроительного элемента:
район - (р-он);
микрорайон - (мкрн.);
площадь - (пл.);
шоссе - (шос.);
трасса - (тр.);
проспект - (пр.);
улица - (ул.);
бульвар - (бул.);
аллея - (алл.);
проезд - (пр-д);
переулок - (пер-к);
тупик - (туп.);
при написании адреса объекта допускается полное изложение адреса с указанием наименования составных частей населенного пункта Павлодарской области и административной единицы, также с использованием сокращений: город (г.), район (р-он);
при написании адреса утвержденное наименование градостроительного элемента (микрорайона, площади, улицы и прочего) должно быть полностью воспроизведено.

47. Бiр объектiге қаланың және ауданның бiрнеше бөлiктерiне қатысты бiрнеше мекенжайлар беруге болмайды.
7. Ғимараттар және имараттар реттiк нөмірлерiнiң көрсеткiштерiн, көшелер
мен шағын аудандар атауларының көрсеткiштерiн, көшелер атауларының
бұрыштық көрсеткiштерiн орнатуға қойылатын талаптар
48. Ғимараттар, имараттар реттiк нөмірлерiнiң, көшелер атауларының және шағын аудандар атауларының көрсеткiштерi үйлердiң қасбеттерiнде мынадай тәртiпте орнатылады:
1) жаңа салынған ғимаратты пайдалануға тапсырғанда:
тапсырысшы қалалық ақпараттық жүйесiнiң мәлiметтерi негiзiнде ғимаратқа (имаратқа) реттiк нөмір берiлетiн және мекенжай тағайындауға жататын, географиялық байланысты объектiнiң (ғимараттың, имараттың), даңғылдың, желекжолдың, көшенiң дұрыс атауын белгiлейтiн сәулет органына өтiнiш жасайды;
сәулет және қала құрылысы органынан алатын мәлiметтерi негiзiнде тапсырысшы меншiк қаражаты есебiнен алдын ала келiсу бойынша шағын аудан және (немесе) көше атауы кұрсеткiшi ғимарат реттiк нөмірi кұрсеткiшi нобайыныұ жобалау құжаттамасы құрамында сәулет және қала құрылысы органымен осы Ереженiң талаптарына сәйкес ғимарат (имарат) реттiк нөмірiнiң көрсеткiшiн, көше, шағын аудан атауының көрсеткiшiн дайындауды және орнатуды жүргiзедi;
2) ғимараттар мен имараттардың реттiк нөмірлерiн, көшелер, шағын аудандар атауларын өзгерткенде ғимараттар, имараттар реттiк нөмірлерiнiң тиiстi көрсеткiштерiн, көше атауларыныұ кұрсеткiштерiн, шағын аудандар атауларының көрсеткiштерiн және басқа да көрсеткiштердi ауыстыру және орнату қалалық ақпараттық жүйе мәлiметтерi негiзiнде сәулет және қала құрылысы органымен жүргiзiледi.
49. Ғимараттар, имараттар реттiк нөмірлерiнiң, көшелер атауларының және шағын аудандар атауларының көрсеткiштерiн орнату жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен де, инвесторлар қаражаты есебiнен де жүргiзiле алады.
50. Тапсырыс берушілер салынып жатқан (салынатын) ғимараттар мен имараттардың қасбеттерінде ғимараттар, имараттар реттік нөмiрлерiнiң көрсеткiштерiн, көшелер атауларының көрсеткiштерiн, шағын аудандар атауларының көрсеткiштерiн орнатады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облыстық әкімдігінің 2010.03.10 N 56/4 қаулысымен.
51. Қасбетiнде көрсеткiштер орнатылған ғимаратты (имаратты) бұзғанда көрсеткiш құны ғимаратты бұзу жөнiндегi шығындардың құрамына енедi және бұзуға жататын ғимараттың (имараттың) меншiк иесiне (балансұстаушыға, пайдаланушыға және т.с.) оныұ бастамасымен белгiленген тәртiпте төленедi.
52. Бұзылған бiрнеше ғимараттың орнында салынған ғимараттардың (имараттардың) қасбеттерiндегi көрсеткiштер осы Ереженiң қағидаларына сәйкес сәулет және қала құрылысы органының келiсiмi бойынша орнатылады.

47. Присвоение одному объекту нескольких адресов относительно нескольких частей города и района не допускается.
7. Требования к установке указателей порядковых номеров
зданий и сооружений, указателей наименований улиц и
микрорайонов, угловых указателей наименований улиц
48. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов устанавливаются на фасадах домов в следующем порядке:
1) при сдаче в эксплуатацию вновь построенных зданий:
заказчик обращается в орган архитектуры и градостроительства, который на основании данных городской информационной системы присваивает зданию (сооружению) порядковый номер и определяет правильное наименование проспекта, бульвара, улицы, к которой географически привязан объект (здание, сооружение), подлежащий адресации;
на основании полученных данных органа архитектуры и градостроительства заказчик за счет собственных средств по предварительному согласованию в составе проектной документации эскиза указателя наименования микрорайона и (или) улицы, указателя порядкового номера здания (сооружения) с органом архитектуры и градостроительства производит изготовление и установку указателя порядкового номера здания (сооружения), указателя наименования улицы, микрорайона в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) при изменении порядковых номеров зданий и сооружений, наименований улиц, микрорайонов замена и установка соответствующих указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименований микрорайонов и прочих указателей производится органом архитектуры и градостроительства на основании данных городской информационной системы.
49. Установка указателей порядковых номеров зданий, сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов может производиться как за счет средств местных бюджетов, так и за счет средств инвесторов.
50. Заказчики устанавливают указатели порядковых номеров зданий, сооружений, указатели наименований улиц, указатели наименований микрорайонов на фасадах строящихся (возводимых) зданий и сооружений.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 10.03.2010 N 56/4.
51. При сносе зданий (сооружений), на фасаде которых установлены указатели, стоимость указателя включается в состав затрат по сносу здания (сооружения) и возмещается в установленном порядке собственнику (балансодержателю, пользователю) здания (сооружения), подлежащего сносу, по его инициативе.
52. На фасадах зданий (сооружений), возведенных на месте не скольких снесенных, указатели устанавливают по согласованию с органом архитектуры и градостроительства в соответствии с настоящими Правилами.

53. Көрсеткiштер жол белгiлерiмен, сыртқы жарнама құралдарымен бiрге (тiректе, имаратта) және олармен қатар орналаспауы тиiс. Бағдаршам тiректерiне көрсеткіштердi орнатуға болады.
54. Көрсеткіштер тәулiк мезгiлiне қарамастан айырылуы қажет.
55. Көшелердiң көрсеткіштерi көшелер қиылысындағы (жолқиылысындағы) ғимараттар мен имараттарда орналасады.
56. Көшелердiң көрсеткіштерi ғимарат немесе имарат бұрышының қиылысына шығатын 25-30 сантиметр қашықтықта, жер бетiнен 2,5 метрден 3,0 метр биiктiкте, жолқиылысын жасайтын көшелерге шығатын ғимараттар мен имараттардың қасбеттерiнде орналасады. Айрықша жағдайда екi жолқиылыс арасындағы қашықтық 500 метрден - екi тiзбектелген көшелер атауларының көрсеткіштерi арасындағы қашықтығы көрсетiлген өлшемнен аспауы тиiс.
57. 1 санаттағы көшелер атауларының көрсеткіштерi 1 санаттағы көшелер атаулары көрсеткіштерінiң үлгiлiк нобайына сәйкес қозғалысы жылдам және реттелетiн магистральды жолдарға, жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
58. 2 санаттағы көшелер атауларының көрсеткiштерi 2 санаттағы көшелер атаулары көрсеткiштерiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергiлiктi маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық әимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
59. 3 санаттағы көшелер атауларының көрсеткiштерi 3 санаттағы көшелер атаулары көрсеткiштерiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес жеке тұрғын үй құрылысын жүргiзу объектiсiне жатқызылатын барлық ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
60. Шағын аудандар атауларының көрсеткiштерi шағын аудандарға жатқызылатын және шағын аудандарды шектейтiн көшелер қиылысында (жолқиылыста) немесе шағын аудандарды шектейтiн көшелермен және шағын аудандар кiреберiстерiмен жасалған шартты қиылыстарда орналасқан ғимараттар мен имараттарда орналасады.
61. Екi қиылыстар арасындағы қашықтық 500 метрден асатын болса, екi шағын аудан атауларының көрсеткiштерi арасындағы қашықтық көрсетiлген өлшемнен аспауы тиiс.
62. Шағын аудандар атауларының көрсеткiштерi ғимарат немесе имарат бұрышының қиылысқа шығатын бұрыштан 25-30 сантиметр қашықтықта, жер бетiнен 2,5 метрден 3,0 метр биiктiктегi ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орналасады.
63. 1 санаттағы шағын аудандар атауларының көрсеткiштерi 1 санаттағы шағын аудандар атаулары көрсеткiштерiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес шағын аудандарды шектейтiн қозғалысы жылдам және реттелетiн магистральды жолдарына, жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.

53. Указатели не должны размещаться на одном носителе (опоре, сооружении) с дорожными знаками, средствами наружной рекламы и в створе с ними. Допускается установка указателей на опору светофоров.
54. Указатели должны быть различаемы независимо от времени суток.
55. Указатели наименований улиц размещаются на зданиях и сооружениях, расположенных на пересечении улиц (перекрестках).
56. Указатели наименований улиц размещаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на улицы, образующие перекресток, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток угла здания или сооружения. Исключение составляют, случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров - расстояние между двумя последовательными указателями наименований улиц не должно превышать указанную величину.
57. Указатели наименований улиц категории 1 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 1.
58. Указатели наименований улиц категории 2 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.
59. Указатели наименований улиц категории 3 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 3.
60. Указатели наименований микрорайонов размещаются на зданиях и сооружениях, относящихся к микрорайону и находящихся на пересечении улиц (перекрестках), ограничивающих микрорайон, или условных перекрестках, образованных ограничивающими микрорайон улицами и въездами в микрорайон.
61. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров - расстояние между двумя последовательными указателями наименований микрорайонов не должно превышать указанную величину.
62. Указатели наименований микрорайонов размещаются на фасадах зданий и сооружений на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток или условный перекресток угла здания или сооружения.
63. Указатели наименований микрорайонов категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования микрорайона категории 1.

64. 2 санаттағы шағын аудандар атауларының көрсеткiштерi 2 санаттағы шағын аудандар атаулары көрсеткiштерiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес шағын аудандарды шектейтiн аудандық маңызы бар магистральды көшелерге және жергiлiктi маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
65. Ғимарат немесе имарат қасбеттерiнде шағын аудандар атауларының көрсеткiшiн орнатқан жағдайда көше атауының көрсеткiшi орнатылмайды.
66. Ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi сол жақ тақ жағында, ал әрбiр ғимарат немесе имарат қасбетiнiң оң жақ жұп жағында, үй бұрышының 25-30 сантиметр қашықтықта, жер бетiнен 2,5 метрден 3,0 метр биiктiкте орналасады.
67. Ғимарат, имарат қасбетiнде көше немесе шағын аудан атауының көрсеткiшi орналасқан жағдайда, ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi көше немесе шағын аудан атауының көрсеткiшiнен кейiн көлденең бiлiк бойынша орналасады.
68. 1 санаттағы ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiштерi 1 санаттағы ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi үлгiлiк нобайына сәйкес қозғалысы жылдам және реттелетiн магистральды жолдарға, жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
69. 2 санаттағы ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiштерi 2 санаттағы ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi үлгiлiк нобайына сәйкес аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергiлiктi маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
70. 3 санаттағы ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiштерi 3 санаттағы ғимарат, имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi үлгiлiк нобайына сәйкес жеке тұрғын үй құрылысын жүргiзу объектiсiне жатқызылатын ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде орнатылады.
Шағын аудандар мен көшелер iшiндегi 3 санаттағы ғимарат немесе имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiштерi 3 санаттағы ғимарат немесе имарат реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi үлгiлiк нобайына сәйкес квартал iшiнен өтуге шығатын, үйдiң бұрышынан 25-30 сантиметр қашықтықта, жер бетiнен 2,5 метрден 3,0 метрден аспайтын биiктiкте ғимараттар мен имараттар қасбеттерiнде сол жағынан орнатылады.
71. Көшелер қиылыстарында (жолқиылыстарда) орнатылатын көшелер атауларының бұрыш көрсеткiштерi (аншлагтар) көшелер қиылысына (жолқиылыстарда) қойылады және 4 метрден аспайтын биiктiкте металл тiреулерде орнатылады.
8. Павлодар облысы елдi мекендерiнiң құрамдас бөлiктерi атауларының
көрсеткiштерiн және реттiк нөмiрлердi инвесторлар есебiнен дайындау және орнату

64. Указатели наименований микрорайонов категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные улицы районного значения и улицы, дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.
65. В случае установки на фасаде здания или сооружения указателя наименования микрорайона указатель наименования улицы не устанавливается.
66. Указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по нечетной стороне улицы с левой стороны, а по четной стороне улицы с правой стороны фасада каждого здания или сооружения, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25 - 30 сантиметров.
67. В случае, когда на фасаде здания, сооружения размещен указатель наименования улицы или микрорайона, указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по горизонтальной оси после указателя наименования улицы или микрорайона.
68. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания или сооружения категории 1.
69. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 2.
70. Указатели порядкового номера здания, сооружения категории 3 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания категории 3.
Внутри микрорайонов и кварталов указатели порядкового номера здания или сооружения категории 3 устанавливаются с левой стороны фасадов зданий или сооружений, выходящих на внутриквартальный проезд, на высоте от 2,5 до 3,0 метров (не более) от поверхности земли на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 3.
71. Угловые указатели наименований улиц (аншлаги), устанавливаемые на пересечениях улиц (перекрестках), размещаются непосредственно на пересечении улиц (перекрестках) и устанавливаются на металлических опорах высотой не более 4 метров.
8. Изготовление и установка указателей наименований
составных частей населенных пунктов Павлодарской области и
порядковых номеров за счет инвесторов

72. Инвесторлар Павлодар облысы көрсеткiштерi атауларын, объектiлердiң реттiк нөмiрлерiн ұйымның және (немесе) өнiмнiң имидждiк жарнамасына жасалатын көрсеткiштерде орналастырумен меншiктi және тартылған қаражатты пайдаланып, жасайды және орнатады. Имидждiк жарнама дегенiмiз қандай да бiр және (немесе) өнiмнiң, деректемелердi, байланыс телефондарын немесе басқа да ұйым немесе өнiм туралы ақпаратты көрсетпейтiн, атауының және (немесе) логотипiнiң бейнесi, тауар белгiсi.
73. Үлгiлiк нобайлар сәулет органымен бекiтiледi, сонымен бiрге орналасатын имидждiк жарнама өлшемi көрсеткiштiң барлық өлшемiнен елу пайыздан аспауы керек.
74. Меншiк құқығында жеке немесе заңды тұлғаға тиiстi, имидждiк жарнама ұстайтын көрсеткiштердi жылжымалы мүлiк объектiлерiне орнату оның рұқсаты бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
9. Қосымша талаптар
75. Жер учаскелерiне, ғимараттар мен имараттарға берiлген реттiк нөмірлер жөнiндегi мәлiметтер қалалық ақпараттық жүйенiң ақпараттық базасында мiндеттi түрде тiркелуi тиiс.
76. Реттiк нөмірлер уақытша жеке тұлғалар меншiгiндегi және (немесе) гараж кооперативтерi, қоғамдар, қаланың инженерлiк инфрақұрылым объектiлерi, бақ және бақша учаскелерiнiң құрамына кiретiн қолданыстағы объектiлерге, шаруашылық құрылыстарға, гараждарға реттiк нөмірлер берiлмейдi.
77. Уақытша пайдаланылатын объектiлерде меншiктi реттiк нөмiр жоқ, бiрақ олардың тұрақты реттiк нөмiрi бар жанында орналасқан объектiге қатысты тұрған жерi анықтамамен айқындалуы мүмкiн.
78. Қалалардың өндiрiстiк аймақтарында орналасқан объектiлердi нөмірлеудi сәулет және қала құрылысы органы жүзеге асырады.
79. Гараж кооперативтерi, қоғамдар, тиiстi бау-бақша қоғамдарын құрайтын бақ және саяжай учаскелерiнiң орналасқан жерiн анықтау осы кооперативтердi, қоғамдарды басқару органы шешiмiмен белгiленедi, сонымен бiрге әрбiр объектiге жеке нөмiр берiледi. Тиiстi басқару органдары болмаған жағдайда жеке нөмірлердi берудi сәулет және қала құрылысы органы жүзеге асырады.
80. Құжаттарды дайындауда ұйымдарға жер учаскелерiнiң, ғимараттар мен имараттардың реттiк нөмірлерiн қолмен жазуға тыйым салынған.
81. Ғимараттар мен имараттардың қасбеттерiнде осы Ереженiң талаптарын бұзып орнатылған көрсеткiштер ғимараттың (имараттың) меншiк иесiмен (балансұстаушымен) немесе көрсетiлген ғимаратқа қызмет көрсететiн тұлғамен бөлшектеуге жатады.

72. Инвесторы могут произвести изготовление и установку указателей наименований составных частей населенных пунктов Павлодарской области, порядковых номеров объектов с использованием собственных и привлеченных средств с размещением на изготавливаемых указателях имиджевой рекламы организации и (или) продукции. Имиджевой рекламой является изображение наименования и (или) логотипа, товарного знака какой-либо организации и (или) продукции без указания реквизитов, контактных телефонов или иной информации об организации или продукции.
73. Типовые эскизы утверждаются органом архитектуры и градостроительства, при этом размер размещаемой имиджевой рекламы не может превышать пятидесяти процентов от размера указателя.
74. Установка содержащих имиджевую рекламу указателей на объектах недвижимости, принадлежащих на праве собственности физическому или юридическому лицу, может производиться по его разрешению.
9. Дополнительные требования
75. Данные по присвоенным порядковым номерам земельным участкам, зданиям и сооружениям подлежат обязательной регистрации в информационной базе данных городской информационной системы.
76. Порядковые номера не присваиваются объектам временного назначения, хозяйственным постройкам, гаражам, находящимся в собственности физических лиц и (или) входящим в состав гаражных кооперативов, обществ, объектам инженерной инфраструктуры населенных пунктов Павлодарской области, садовым и дачным (огородным) участкам.
77. Объекты временного назначения не имеют собственного по рядкового номера, но справкой может уточняться их местоположение относительно рядом расположенного объекта с постоянным порядковым номером.
78. Нумерация объектов, находящихся в промышленных зонах городов, осуществляется органом архитектуры и градостроительства.
79. Определение местоположения гаражей, входящих в состав гаражных кооперативов, обществ, садовых и дачных (огородных) участков, входящих в состав соответствующих садовых обществ, устанавливается решением органа управления этих кооперативов, обществ, при этом каждому объекту присваивается индивидуальный номер. В случае отсутствия соответствующих органов управления присвоение индивидуальных номеров осуществляется органом архитектуры и градостроительства.
80. При подготовке документов организациями запрещается произвольное написание порядковых номеров земельных участков, зданий и сооружений.
81. Указатели, установленные на фасадах зданий и сооружений с нарушением требований законодательства о языках в Республике Казахстан и настоящих Правил, подлежат демонтажу собственником (балансодержателем) здания (сооружения) либо лицом, обслуживающим указанное здание (сооружение).

82. ғимараттар мен имараттардың меншiк иелерiне (балансұстаушыларға) көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткiштерiн, ғимараттар мен имараттар реттiк нөмiрлерiнiң көрсеткiштерiн дұрыс қалпынд ұстау±ұсынылады.
83. Көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткiштерi қолданыстан шыққанда, жоғалғанда, бұзылып, ескiргенде ғимараттар мен имараттардың меншiк иелерiне (баланс±ұстаушыларға) реттiк нөмiрлерiнiң көрсеткiштерiн ауыстыру±ұсынылады.
84. ғимараттар мен имараттардың меншiк иелерiне (баланс±ұстаушыларға) көрсеткiштер орнатылған объектiге көрсеткiштердi орнатуды,±ұстауды және пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар қызметкерлерiнiң кедергiсiз қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету ұсынылады.<>
Ескерту: 82, 83, 84 тармақтар жаңа редакцияда - Павлодар облыстық әкімдігінің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 296/9 қаулысымен.
85. Белгiленген тәртiпте жарияланған қала құрылысы элементтерiн (көшелердi, шағын аудандарды және басқаларын) қайта атау туралы мәслихат пен әкiмдiктiң бiрлескен шешiмдерi, сондай-ақ объектiлердiң кезектi нөмірлерiн өзгерту туралы сәулет органының шешiмдерi оларға тиiстi мүлiкке меншiк (шаруашылық ұстаудағы, жедел басқарудағы) құқығын куәландыратын және белгiленген тәртiпте басқа да құжаттарға жеке және заңды тұлғалармен өзгерiстер енгiзудi ынталандыру үшiн негiз болып табылады.
86. Құжаттарға көрсетiлген өзгерiстердi енгiзу жеке немесе заңды тұлғалар бастамасы бойынша немесе мүлiкке қатысты қандай да бiр мәмiле тiркеу кезiнде тiркеушi органда жүзеге асырылады.
87. Ережемен қамтылмаған қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.

82. Собственникам (балансодержателям) зданий и сооружений рекомендуется содержать в исправном состоянии указатели наименований улиц и микрорайонов, указатели порядковых номеров зданий и сооружений.
83. При выходе из строя, утрате, повреждении, износе указателей наименований улиц и микрорайонов, собственникам (балансодержателям) зданий и сооружений рекомендуется заменить указатели порядковых номеров.
84. Собственникам (балансодержателям) зданий и сооружений рекомендуется обеспечивать беспрепятственный доступ к объекту, на котором установлены указатели, сотрудникам государственных органов, осуществляющим установку, содержание и эксплуатацию указателей. <>
Сноска: Пункты 82, 83, 84 в новой редакции - постановлением Павлодарского областного акимата от 24 декабря 2007 года N 296/9.
85. Совместные решения областного маслихата и акимата области о переименовании градостроительных элементов (улиц, микрорайонов и других), опубликованные в установленном порядке, а также решения органа архитектуры и градостроительства об изменении порядковых номеров объектов являются основанием для инициирования физическими и юридическими лицами внесения изменений в документы, удостоверяющие право собственности (хозяйственного ведения, оперативного управления) на принадлежащее им имущество, и иные документы в установленном порядке.
86. Внесение указанных изменений в документы осуществляется по инициативе физического или юридического лица либо в момент регистрации каких-либо сделок в отношении имущества в регистрирующем органе.
87. Отношения, не охватываемые Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.