Алматы қаласының әкімшілік шекарасындағы су нысандарындағы су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөнінде
Алматы қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 11 наурыздағы N 2/341 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2007 жылғы 26 наурызда N 741 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 19 мамырдағы N 2/377 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 19.05.2014 N 2/377 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 39, 116 баптарын, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 27 бабын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу Ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы  16 қаңтардағы N 42 қаулысын басшылыққа ала отырып, Алматы қаласы шегіндегі су нысандарының азаюын және ластануын болдырмау мақсатында, Алматы қаласы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 1 қосымшаға сәйкес, Алматы қаласы әкімшілік шекарасындағы жер үсті су нысандарындағы суды қорғау аймақтары мен белдеулері белгіленсін.
2. 2 қосымшаға сәйкес, Алматы қаласы әкімшілік шекарасындағы су қорғау аймақтары мен белдеулері шегіндегі жер үсті су нысандарын шаруашылық мақсатында пайдалану режимі белгіленсін.
3. Алматы қаласы сәулет және қала құрылысы департаменті (С.Қ.Баймағамбетов) 2007 жылы жер үсті су нысандарының белдеулері мен су қорғау аймақтары шекарасындағы жер мен нысандарға түгендеу жүргізсін.
4. 2007 жылғы 01 қарашаға дейін Алматы қаласының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу департаменті (С.А.Мәкежанов) су нысандарының азаюын және ластануын болдырмау жөнінде іс-шараларын жасасын, оны жүзеге асыру мерзімін көрсетсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары М.Ш. Мұқашевқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен бастап 10 күнтізбелік күн өткеннен соң күшіне енеді.
Ескерту. 6 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 11 қыркүйектегі N 4/711 қаулысымен.
Алматы қаласы әкімі                        И. Тасмағамбетов
Әкімдік хатшысы                            К. Тәжиева
Алматы қаласы әкімдігінің
2007 жылғы 11 наурыздағы
N 2/341 қаулысына N 1 қосымша
Алматы қаласының су нысандарының су қорғау
аймақтары мен белдеулерінің шекарасы
РҚАО ескертуі: схеманы қағаз нұсқасынан қараңыз
Алматы қаласы әкімдігінің
2007 жылғы 11 наурыздағы
N 2/341 қаулысына N 2 қосымша
Алматы қаласы әкімшілік шекарасындағы су қорғау
аймақтары мен белдеулері шегіндегі жер үсті су нысандарын
шаруашылық мақсатында пайдалану режимі
1. Су қорғау шегіндегі аумақта тыйым салынады:
1) авиациялық - химиялық жұмыстарды жүргізу;

Об установлении водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов в административных границах города Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 11 марта 2007 года N 2/341. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 26 марта 2007 года за N 741. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 19 мая 2014 года N 2/377
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 19.05.2014 N 2/377.
Руководствуясь статьями  39, 116 Водного кодекса Республики Казахстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 42 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос", в целях предотвращения, засорения и истощения водных объектов в пределах административных границ города Алматы, акимат города Алматы  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы поверхностных водных объектов в административных границах города Алматы, согласно приложению 1.
2. Установить режим хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов в административных границах города Алматы, согласно приложению 2.
3. Департаменту архитектуры и градостроительства города Алматы (Баймагамбетов С.К.), в 2007 году произвести инвентаризацию земель и объектов в границах водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов.
4. Департаменту природных ресурсов и регулирования природопользования города Алматы (Макежанов С.А.) в срок до 01.11.07 г. разработать мероприятия по предотвращению загрязнения, засорения и истощения водных объектов с указанием срока их реализации.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Мукашева М.Ш.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 6 в редакции  постановления акимата города Алматы от 11.09.2008 N 4/711.
Аким города Алматы              И. Тасмагамбетов
Секретарь акимата               К. Тажиева
Приложение 1
к постановлению акимата
города Алматы
от 11 марта 2007 года
N 2/341
Водоохранные зоны и полосы водных
СХЕМА
Примечание: бумажный вариант  см. в РЦПИ г. Алматы.
Приложение 2
к постановлению акимата
города Алматы
от 11 марта 2007 года
N 2/341
Режим хозяйственного использования в пределах водоохранных
зон и полос поверхностных водных объектов в административных
границах города Алматы
1. В пределах водоохранных зон запрещается:
1) проведение авиационно-химических работ;

2) арам шөптер, өсімдіктердің ауруларымен зиянды жәндіктермен күресте химиялық құралдарды қолдану;
3) топырақты тыңайту үшін көңді қолдану;
4) лас суды жинайтын, зират және мал зираттарын, өндірістік, тұрмыстық және ауыл шаруашылық қоқыстарын көму және тиісті орындарға жинау, улы химикатты аппаратты толтыру алаңдары, ферма және мал шаруашылығының кешені, минералдық тыңайтқыш және майлау материалдары, улы химикат қоймаларын орналастыру;
5) көң мен қоқысты жинау;
6) автокөліктерді, тракторларды және басқа механизмдерді жөндеу және жуу, май құю;
7) 3 градустан жоғары құламалы құз жанындағы аумақты және 100 метрден кем емес судан қорғау аумағының көлемінде саяжай және бау-бақша учаскелер орналастыру;
8) көлік құралдарының тұрағын орналастыру, оның ішінде саяжай аумағы және бау-бақша учаскелерінің аумақтарында да орналастыру;
9) олардың судан қорғау аумағының су нысандарының бекітілуін және ластануын болдырмайтын, қайта жаңартылған жаңа нысандарды пайдалануға беру;
10) жер ресурстарын басқару және елді мекендердің санитарлық - эпидемиологиялық жағдайын жақсартуда суды қорғау қорын, қоршаған ортаны қорғауды пайдалануда жергілікті органдардың және облыстық өкілетті органдардың келісімінсіз, құрылыс жүргізу, түбін тереңдету және жарылыс жұмыстары, ғимараттарды жаңарту, коммуникацияларды және басқа нысандарды қайта жаңарту, сонымен қатар пайдалы жер қазбаларын алу, жер қазу және басқа жұмыстарды жүргізу;
11) судың гидрохимиялық құрамын бұзатын, малды жуындыру және санитарлық емдеу және басқа да шаруашылық қызметтің түрлері.
Суды қорғау аймақтары және санитарлық қорғау аймақтары түйіскен жағдайда, сонымен қатар санитарлық нормалар және ережелерді басшылыққа алған жөн;
12) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi органның, қоршаған ортаны қорғау саласындағы жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөнiндегi Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының, жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның, ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының, ықтимал сел қаупі бар су объектiлерiнде - Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық атқарушы органның келісімінсіз ғимарат, кәсіпорын және басқа да құрылыс нысандарын салу тыйым салынады.
2. 1 тармақта судан қорғау жол бөлігінде көрсетілгеннен басқаға тыйым салу:
1) жерді жүйелі жырту;

2) применение химических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками;
3) использование навозных стоков для удобрения почв;
4) размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, площадок для заправки аппаратуры ядохимикатами, животноводческих комплексов и ферм, мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов, кладбищ и скотомогильников, накопителей сточных вод;
5) складирование навоза и мусора;
6) заправка топливом, мойка и ремонт автомобилей, тракторов и других машин и механизмов;
7) размещение дачных и садово-огородных участков, при ширине водоохранных зон менее 100 метров и крутизне склонов прилегающих территорий более 3 градусов;
8) размещение стоянок транспортных средств, в том числе на территориях дачных и садово-огородных участков;
9) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
10) проведение строительных, дноуглубительных и взрывных работ, реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также работ по добыче полезных ископаемых, землеройных и других работ, без согласования с местными исполнительными органами и уполномоченными органами области: использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, управления земельных ресурсов и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
11) купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие гидрохимический состав воды.
При  совпадении водоохранных зон и зон санитарной охраны следует руководствоваться также требованиями санитарных норм и правил;
12) строительство зданий, предприятий и других сооружений без согласования с уполномоченным органом в области использования  и охраны водного фонда, центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по использованию и охране недр, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным государственным органом  в области ветеринарии, местными исполнительными органами, на водных объектах, представляющих потенциальную селевую опасность - с центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
2. В пределах водоохранных полос, помимо указанных в пункте 1 запрещается:
1)  систематическая распашка земель;

2) тыңайтқыштарды қолдану;
3) шайылған топырақтардың орнына топырақ үйіп, жөндеу;
4) дәстүрлі суаттарды пайдалануды айтпағанда, мал жаю;
5) маусымдық стационарлық шатырлар қалашығын орнату;
6) арнайы қолданыстағы техникадан басқа, автокөліктердің және механизмдердің қозғалысы.

2) применение удобрений;
3) складирование отвалов размываемых грунтов;
4) выпас скота, кроме использования традиционных мест водопоя;
5) установка и устройство сезонных стационарных палаточных городков;
6) движение автомобилей, тракторов и механизмов, кроме техники специального назначения.