Алматы қаласының аумағын көріктендіру Ережесін бекіту туралы
ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының VІ сессиясының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 45 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2008 жылғы 25 қаңтарда N 767 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 138 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 19.07.2024 жылғы № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" және 1998 жылғы 1 шілдедегі "Алматы қаласының айрықша мәртебесі туралы" Заңдарына сәйкес IV сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); кіріспеге өзгеріс енгізілді - Aлматы қаласы мәслихатының 17.02.2017 № 75 шешімімен (әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының аумағын көріктендіру Ережесі бекітілсін.
2. Қосымшасына сәйкес Алматы қаласы мәслихаты шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалақұрылысы, көріктендіру және коммуналдық меншік жөніндегі тұрақты комиссияға (О.Ю. Нам) және Алматы қаласы әкімінің орынбасары В.Л. Крыловқа жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
IV сайланған Алматы қаласы
мәслихаты VI сессиясының
төрағасы Қ. Баймұхамбетов
IV сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы Т. Мұқашев
ІV сайланған Алматы
қаласы мәслихатының
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
VІ сессиясының N 45
шешімімен бекітілді
Алматы қаласының аумағын көріктендіру
ЕРЕЖЕСІ
1 бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы қаласының аумағын көріктендіру Ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ереже Алматы қаласы аумағында аумақтарды көріктендіру, санитарлық күтіп-ұстау, тазалықты сақтау қарым-қатынасын реттейді.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об утверждении Правил благоустройства территории города Алматы
Решение VI сессии маслихата города Алматы IV созыва от 12 декабря 2007 года N 45. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 25 января 2008 года за N 767. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 19 июля 2024 года № 138
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 19.07.2024 года № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы" маслихат города Алматы IV-го созыва РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 17.02.2017 N 75 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территории города Алматы.
2. Признать утратившими силу решения маслихата города Алматы согласно приложению.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам градостроительства, благоустройства и коммунальной собственности (Нам О.Ю) и заместителя акима города Алматы Крылова В.Л.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель VI-й сессии
маслихата города Алматы
IV-го созыва
К. Баймухамбетов
Секретарь маслихата города
Алматы IV-го созыва
Т. Мукашев
Утверждены
решением VI-й сессии
маслихата города
Алматы IV-го созыва
от 12 декабря 2007 года
N 45
ПРАВИЛА
благоустройства территории города Алматы
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территории города Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", Законом "О жилищных отношениях" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Правила регулируют отношения в сфере благоустройства, санитарного содержания, соблюдения чистоты и организации уборки территории в города Алматы.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).

2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар мен түсініктер:
1) Көріктендіру - адамның өмір тіршілігіне ыңғайлы, жайлы және қауіпсіз ортаны қамтамасыз ететін элементтер мен жұмыстар кешені. Бұл жұмыстар кешені көріктендіру элементтері мен нысандарды қорғау және жөндеу, пайдалану, ұстау, ұйымдастыруды келесі негізгі бағыттар бойынша ескереді: инженерлік көріктендіру, сыртқы көріктендіру, жарықтандыру, үй маңындағы аумақтарды көріктендіру.
2) алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3) Көшелердің санаты - қала жолдарын, көшелерін және кіру жолдарын жіктеу ондағы көлік қозғалысының қарқындылығына және олардың пайдаланылуы мен күтіп ұсталуына қойылатын ерекшеліктерге байланысты.
4) Ірі көлемді қалдық (бұдан әрі - ІКҚ) - өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан, өздерінің көлемі бойынша арнаулы қоқыс жинайтын мәшинемен тасымалдауға келмейтін қолданыстың және шаруашылық қызметінің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.).
5) Шағын сәулеттік пішіндер - әсемдік үшін және іске жарамды сипаттағы нысандар:
мүсіндер, субұрқақтар, оймабедерлер, гүлдерге арналған құмыралар, павильондар, сәкілер, орындықтар, қоқыс жәшіктері, балалар ойындарына және үлкендердің демалуына арналған жабдықтар мен конструкциялар.
5-1) жарнамалық құрылғылар – алып жүруге, орналастыруға немесе оларға жарнамалық бейнені және жарнамалық ақпаратты орналастыруға арналған, оның ішінде электрондық және бейнелерді көрсетуге арналған электрондық таблоларды орналастыруға арналған біртегіс нысандар;
5-2) сыртқы (көрнекі) жарнама – жарнамалық құрылғыларда, жылжымалы және жылжымайтын нысандарда орналастырылған жарнама және елді мекендердегі ашық кеңістіктегі және жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген жолағындағы көрнекі, қолжетімді жарнама;
5-3) әлеуметтік жарнама – адамдардың беймәлім тобына арналған және қайырымдылық пен коммерциялық емес сипаттағы өзге де қоғамдық пайдалы мақсаттарға қол жеткізуге, сондай-ақ мемлекет мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған ақпарат;
6) Жөн-жосықсыз төгілетін қоқыстар үйінділері - заңды және жеке тұлғалардың қызметі кезінде пайда болған қатты тұрмыстық қалдықтарды, ІКҚ, өндіріс және құрылыс қалдықтары, басқа қоқыстар, өз еркімен (жөн-жосықсыз төгілетін) шығару (орналастыру) немесе үю.
7) Бөлінген аумақ - заңнамада қарастырылған, құқықтарымен жеке және заңды тұлғаларға берілген (бекітілген), қала құрылысы құжаттарында және Мемлекеттік жер кадастрында белгіленген ауданы, шекарасы, тұрған жері, заңдық мәртебесі және басқа сипаттарға ие болатын қала аймағының бөлігі.

2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) Благоустройство - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, благоприятную и безопасную среду обитания человека. Данный комплекс работ предусматривает организацию уборки территории, содержание, эксплуатацию, ремонт и охрану объектов и элементов благоустройства по следующим основным направлениям: инженерное благоустройство, благоустройство придомовых территорий и др.
2) исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
3) Категория улиц - классификация городских магистралей, улиц и проездов, в зависимости от интенсивности движения транспорта и особенностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию.
4) Крупногабаритный мусор (далее - КГМ) - отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и др.), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки специальными мусороуборочными машинами.
5) Малые архитектурные формы - объекты декоративного характера и практического использования:
скульптуры, фонтаны, барельефы, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения.
5-1) рекламные сооружения - различного рода объемные или плоскостные объекты наружной (визуальной) рекламы, предназначенные для нанесения, размещения или отображения на них рекламного изображения и рекламной информации, в том числе экраны и электронные табло для отображения электронных и видеоизображений;
5-2) наружная (визуальная) реклама - реклама, размещенная на рекламных сооружениях, на движимых и недвижимых объектах и доступная визуальному восприятию на открытом пространстве в населенных пунктах и в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования;
5-3) социальная реклама – информация, адрсованная неопределенному кругу лиц и направленная на достижение благотворительных и иных общественно полезных целей некоммерческого характера, а также обеспечение интересов государства.
6) Несанкционированная свалка - самовольный (несанкционированный) выброс (размещение) или складирование ТБО, КГМ, отходов производства и строительства, другого мусора, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц.
7) Отведенная территория - часть городской территории, имеющая площадь, границы, местоположение, правовой статус и другие характеристики, отражаемые в градостроительной документации и Государственном земельном кадастре, переданная (закрепленная) физическим и юридическим лицам на правах, предусмотренных законодательством.

8) Жерді пайдаланушы - мақсаты мен меншік түріне қарамастан қала шекарасында жер телімдерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға.
9) Маңайдағы аймақ - заңды және жеке тұлғалардың меншігінде, пайдалануында, жалға алған ғимараттың, үймереттің, құрылыс алаңының, қоршаудың, сауда нысандарының, жарнама немесе басқа нысандардың шекарасына тұтасатын аймақ.
10) Өтпе жолдары, (жүргін бөлік, өтетін жол) - тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және басқа да аудандар, шағын аудандар, орамдар ішіндегі қалалық құрылыс нысандарына көліктердің кіруін қамтамасыз етуші жол элементі.
11) Жолдарды күтіп ұстау - кешенді жұмыстар жиынтығы, нәтижесінде жол үймереттерін, жолдарды автомобиль жолдарын пайдалану талаптарына сай, көлік жүрісіне пайдалану жағдайында қалыпты ұстау.
12) Қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі - ҚТҚ) - қатты түрдегі коммуналдық қалдықтар.
13) Тротуар - жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолға жалғасып немесе одан көгалдармен немесе көгалдармен бөлініп жатқан жолдың бөлігі.
14) Өкілетті орган - Алматы қаласының әкімдігі қала аумағын көріктендіру және тазалауды ұйымдастырумен байланысты функцияларды орындауға өкілеттік берген мемлекеттік орган.
15) Қоқысты сыртқа шығарушы ұйым – арнайы көлікпен коммуналдық қалдықтар шығаруды жүзеге асыратын ұйым.
16) Арнайы көлік – шығарушы зауыттың техникалық сипаттамасына сәйкес келетін және санитарлық ережелерді сақтай отырып, қалдықтарды шығаруға негізделген, тығыздайтын құрылғымен және стандартты контейнерлерді іліп алып, көтеруге арналған, тиегіші бар құрылғымен жабдықталған көлік құралы.
17) Коммуналдық қалдықтар – елді мекендерде жинақталатын тұтыну қалдықтары, сонымен бірге адам өмірінің тіршілігінде пайда болатын қалдықтар, сондай-ақ құрамы мен пайда болуының сипаты жағынан оған жақын өндіріс қалдықтары.
18) Алматы қаласындағы коммуналдық қалдықтарды тасымалдаудың Бас схемасы - Алматы қаласының санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған, қала аумағынан коммуналдық қалдықтарды тасымалдаудың тәртібін айқындайтын құжат, Алматы қаласы мәслихатының шешімімен бекітіледі.
19) Қалдықтардың есебін жүргізу – қалдықтардың сандық және сапалық сипаттамаларын жинаудың және ақпараттар берудің және олармен жұмыс істеу әдістерінің жүйесі.
20) Қалдықтарды орналастыру полигоны - өндіріс қалдықтарын орналастыру және оларды кейіннен кәдеге жарату, қайта өңдеу немесе түпкілікті көму мақсатында әрбір қалдық түрі үшін белгіленген кезеңге тұтыну үшін арнайы жабдықталған орын (алаңдар, көмбелер, қоймалар).
Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 11.30.2009 N 264; 04.12.2010 N 317; 28.08.2013 N 155; 30.11.2015 № 381 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2 бөлім. Қаланы таза ұстау
1 тарау. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету

8) Пользователь земельным участком - физические лица и юридические лица, независимо от форм собственности, использующие земельные участки в городской черте.
9) Прилегающая территория - территория, непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, найме у физических и юридических лиц.
10) Проезд - элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри микрорайонов, кварталов.
11) Содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами.
12) твердые бытовые отходы (далее - ТБО) - коммунальные отходы в твердой форме.
13) Тротуар - элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном или арычной системой.
14) Уполномоченный орган – государственный орган, уполномоченный акиматом города Алматы выполнять функции, связанные с организацией уборки и благоустройством территории города.
15) Мусоровывозящая организация – организация, осуществляющая вывоз коммунальных отходов специализированным транспортом.
16) Специализированный транспорт – транспортное средство, соответствующее техническим характеристикам завода изготовителя и предназначенное для вывоза отходов (мусора) с соблюдением санитарных правил, оборудованное уплотнительным устройством и погрузочными приспособлениями для захвата стандартных контейнеров.
17) Коммунальные отходы – отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
18) Генеральная схема вывоза коммунальных отходов города Алматы – документ, определяющий порядок вывоза коммунальных отходов с территории города, направленный на обеспечение санитарно-эпидемиологической и экологической безопасности города Алматы, утвержденный решением маслихата города Алматы.
19) Учет отходов – система сбора и предоставления информации о количественных и качественных характеристиках отходов и способах обращения с ними.
20) Полигон размещения отходов - специально оборудованное место (площадки, склады, хранилища) для размещения отходов производства и потребления на период, установленный для каждого вида отходов в целях их последующей утилизации, переработки или окончательного захоронения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 30.11.2009 N 264 (порядок введения в действие см. п.3); от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования); от 30.11.2015 N 381 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
Раздел 2. Санитарное содержание города
Глава 1. Обеспечение чистоты и порядка

3. Заңды және жеке тұлғалар қаланың бүкіл аймағында тазалық пен тәртіпті қолдауға, сонымен қатар жеке меншік үйлер аумағында көріктендіру элементтеріне (жолдарды, тротуарларды, көгалдарды, шағын сәулет түрлерін, жарықтандыруды, субұруларды) зақым келтіруге немесе бұзуға жол бермеулері керек.
Ескерту. 3 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
4. Қаланы күнделікті күтіп ұстауды мамандандырылған кәсіпорындар жүзеге асырады және мынадай шараларды қамтамасыз етуге жұмылдырылады:
автомагистралдарды, жолдарды, көшелерді, инженерлік құрылымдарды (көпірлер, бөгеттер, жол өткізгіштер және осы сияқтылар), көше жарықтары нысандарын, шағын сәулет пішіндерін және басқа да нысандарын күтіп ұстау және қалпына келтіру;
зираттарды күту;
жасылдандыру және жасыл желектерді күту;
қала аумағын қоқыстан, қалдықтардан жинау және оларды уақытылы шығаруды ұйымдастыру;
қаланың тиісті санитарлық жағдайы: тұтынылған қалдықтарды жинауға арналған, қалдықтарға үшін контейнерлер (арнайы көліктермен шығаруға арналған) қоятын, кір кептіретін, үй жануарларын серуендететін алаңдарды көріктендіру, нормативтік талаптарға сәйкес қоқыс жәшіктерін көпшілік пайдаланатын орындарға орнату;
қала аумағын тазалау, суару, қоқыстарды жинау, қысқы мезгілде - қарды жинау және шығару, өтпе жолдарды және жаяулар жүретін тротуарлар тайғаққа қарсы қоспалармен өңдеу, белгіленген және көметін орындарға тұтыныс қалдықтарын шығару, өзендерді, бұлақтарды, шұңқырларды, лотоктарды, нөсер суларының канализацияларын және басқа су өткізетін құрылғыларды қоқыстан тазарту;
санитарлық қорғалатын аймақтардың нормативтік шектеуінде жүйелі түрде аумақты күтіп ұстау жұмыстарын;
бүкіл қалалық шаралар өткізу кезінде жекелеген жұмыстар;
5. Жеке тұлғалар және барлық ұйымдық-құқықтық түрдегi заңды тұлғалар, соның iшiнде нақты және уақытша нысандардың иелерi осы Ереженiң келесi талаптарына сәйкес орындауы қажет:
өз бетімен өзінің қаржысына немесе мамандандырылған кәсіпорындармен шартқа отыру жолымен күнделікті бөлінген және маңындағы аумағын көріктендіріп және санитарлық жағдайын ұстауға;
кез келген меншік нысанына ұқыпты қарауға;
мемлекеттік меншік нысанына зиян келтірген жағдайда арнайы органдарға хабарлауға;
көше аты мен үй нөмірі көрсетілген аншлагтарды техникалық дұрыс жағдайда және таза ұстауға;
қоршауларды (дуалдарды) және шағын сәулет пішіндерін қалыпты жағдайда ұстауға;
Ескерту. 5 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3. Юридическим и физическим лицам необходимо соблюдать чистоту и поддерживать порядок на всей территории города, в том числе и на территориях частных домовладений, не допускать повреждения и разрушения элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода и т.д.).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
4. Текущее санитарное содержание города осуществляется специализированными предприятиями и заключается в проведении мероприятий, обеспечивающих:
содержание и обустройство автомагистралей, дорог, улиц, инженерных сооружений (мостов, дамб, путепроводов и так далее), объектов уличного освещения, малых архитектурных форм и других объектов;
содержание кладбищ;
озеленение и содержание зеленых насаждений;
организацию уборки территории города от мусора, отходов и их своевременной вывозки;
надлежащее санитарное обустройство города: благоустройство площадок для сбора отходов потребления, наличие контейнеров для отходов (за исключением случаев, когда их сбор организован непосредственно в спецавтомобили), сушки белья, выгула домашних животных, установку урн в местах общего пользования в соответствии с нормативными требованиями;
уборка территории города, полив, сбор мусора, в зимний период - уборка и вывоз снега, обработка проезжей части улиц и пешеходных тротуаров противогололедной смесью, вывоз в установленные места и захоронение отходов потребления, очистка от мусора рек, ручьев, канав, лотков, ливневой канализации и других водопроводных устройств;
работы по систематическому содержанию территории в пределах нормативных санитарно - защитных зон;
единичные работы, осуществляемые во время проведения массовых городских мероприятий.
5. Физическим и юридическим лицам всех организационно-правовых форм, в том числе владельцам капитальных и временных объектов, необходимо в соответствии с требованиями настоящих Правил:
ежедневно обеспечивать санитарное содержание и благоустройство отведенной и прилегающей территории за счет своих средств самостоятельно либо путем заключения договоров со специализированными предприятиями;
бережно относиться к объектам любой собственности;
информировать соответствующие органы о случаях причинения ущерба объектам государственной собственности;
содержать в технически исправном состоянии и чистоте аншлаги с указанием улиц и номеров домов;
содержать ограждения (заборы) и малые архитектурные формы в надлежащем состоянии.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).

6. Барлық ұйымдық-құқықтық түрдегі заңды және жеке тұлғалардың мүмкіндігі бар:
аумақты күтіп ұстау және көріктендіру жұмыстарын жүргізу үшін бірігуге;
аумақтың күтімі туралы өкілетті органдардан ақпарат алуға;
қала аумағының күтімі бойынша өтетін конкурстарға, басқа көпшілік шараларға қатысуға.
Ескерту. 6 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Көшелерді, алаңдарды, жаға жайларды, саябақтарды, скверлерді және басқа қоғамдық орындарды ластауға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 7 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
8. Қала аумағында тұрмыс және құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, ыдыстарды, кесілген ағаштарды, жапырақтарды, қарды тастауға жол берілмейді.
9. Ішкі аулаларымен қоса кәсіпорындарда да және жеке үйлердің де маңайында қоқыстарды, жапырақтарды, ыдыстарды, өндіріс және тұрмыстық қалдықтарын өртеуге, от жағуға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 9 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
10. Хозфекальды және нөсер сулары канализацияларына жер үсті суларын ұйымдар аумағынан және инженерлік жүйелерден жіберу үшін канализациялық желілерді пайдаланатын ұйымдарының келісімі және келісім-шарты болуы керек.
Ескерту. 10 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Су айдынына өндірістік кәсіпорындардан шыққан тазаланбаған суды жіберуге рұқсат етілмейді.
12. Үйлердің ішкі орамдарында және жалпы пайдаланатын жерлерде су бөлетін колонкаларда, су айдындарында, көпшілік демалатын орындарда, тұрғын үйлердің кіре берістерінде көліктерді жууға, тазалауға және жөндеуге рұқсат етілмейді.
Ескерту. 12 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
13. алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Топырақты, қоқысты, шашылатын құрылыс материалдарын, жеңіл ыдыстарды, жапырақтарды, кесілген ағаштарды жолдарды ластауға жол бермейтін брезентпен немесе басқа материалмен жабылмаған күйінде тасуға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 14 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.

6. Физические, юридические лица всех организационно-правовых форм могут:
объединяться для проведения работ по благоустройству и санитарному содержанию территории;
получать информацию от уполномоченных органов по вопросам содержания территории города;
участвовать в смотрах, конкурсах, иных массовых мероприятиях по содержанию территории города.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
7. Не допускается сорить на улицах, площадях, пляжах, в парках, скверах и других общественных местах.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
8. На территории города не допускается выброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега.
9. Не допускаются сжигание мусора, листвы, тары, производственных и бытовых отходов, разведение костров, включая внутренние территории предприятий и частных домовладений.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
10. Сброс поверхностных вод в хозфекальную и ливневую канализацию с территории организаций и инженерных систем разрешен только при наличии согласований и договора с эксплуатирующими канализационные сети организациями.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
11. Не допускается сброс неочищенных вод промышленных предприятий в водоемы.
12. Не допускаются мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, на водоемах, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
13. Исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
14. Не допускается перевозка грунта, мусора, сыпучих строительных материалов, легкой тары, листвы, спила деревьев без покрытия их брезентом или другим материалом, исключающими загрязнение дорог.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .

15. Көгалдарда, гүлзарларда, балалар ойнайтын, кір жаятын және қоқыс контейнерлері алаңдарында, ғимараттардың қақпаларына әртүрлі бағыттағы нысандарды орналастыруға, сондай-ақ автокөліктерді қоюға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 15 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
16. Аула аумағының ішіндегі жолдарда арнайы көліктің өтуіне тосқауыл болатын балкаларды, блоктарды және аумақтарды оқшаулайтын өзге қоршауларды тұрғызуға және орнатуға, сондай-ақ олардың орналасуына қарамастан бөлшектенген көлік құралдарын қоюға, осыларға арнайы бөлінген тұрақтардан басқа жерлерде тұруына рұқсат етілмейді.
Ескерту. 16 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
2 тарау. Қала аумағын тазартуды ұйымдастыру
17. алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Жинау жұмыстары осы Ереженің талаптарына, өкілетті органмен бекітілген нұсқаулар мен технологиялық ұсыныстарға сәйкес жүргізіледі.
3 тарау. Қала аумағын тазалау тәртібі
1. Көшенің өтпе жолдарын тазарту
19. Өтпе жолдардың бөліктерін барлық ені бойынша тазарту, алаңдардың, көшелердің және қалалық көше желілерін, сондай-ақ жағалаулар, көпірлер, жол желілерін күту мен тазалау жұмыстарын осы жұмыстардың өндірісінде уәкілетті органмен жасасқан мемлекеттік тапсырыс жасау шарты негізінде мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.
20. Жол төсемдерін қоқыстан, батпақтан, қардан технологиялық тазарту жұмыстарын қамтамасыз ету үшін күнделікті автокөліктерді қоюға тыйым салынады және рұқсат етілмейтіндігін білдіретіні туралы жол белгілерін қою арқылы белгіленеді.
Ескерту. 20 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Магистральдардың, көшелердің және өтпе жолдарының жол төсемдерін осьтік және резервтік жолақтарын, жиектемелерін сыпыру жұмыстары, алдын ала суланғаннан кейін, өкілетті органмен бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
22. Жолдың жүргін бөлік жағы қандай да болмасын ластан толығымен тазартылуы тиіс. Қозғалыс сызығымен белгіленген, осьтік және резервтік жолақтары тұрақты түрде құм мен әр түрлі ұсақ қоқыстардан тазартылуы қажет.
23. Бөлу жолағының көгал алаңын тазалау, жолдардың жүргін жағындағы, тротуарлардың және көгал алаңдардың қоршауларын, жолды көріктендірудің басқа да элементтерін ұстауды осы аумақтар балансына кіретін кәсіпорындар жүргізеді.

15. Не допускается размещение объектов различного назначения, а также парковка автотранспортных средств на газонах, цветниках, детских, бельевых и контейнерных площадках, в арках зданий.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
16. Не допускается возведение и установка на проездах дворовых территорий балок, блоков и иных ограждений территорий, препятствующих проезду спецавтотранспорта, а также стоянка разукомплектованных транспортных средств независимо от места их расположения, кроме специально отведенных для стоянки мест.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 2. Организация уборки городских территорий
17. Исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
18. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил, регламентов и технологических рекомендаций, утвержденных уполномоченным органом.
Глава 3. Порядок уборки городских территорий
§ 1. Уборка проезжей части улиц
19. Уборку и содержание проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов городской дорожной сети, парковочных карманов, а также набережных, мостов, путепроводов, отстойно-разворотных площадок на конечных автобусных и троллейбусных маршрутах производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ.
20. Для обеспечения бесперебойной технологической уборки дорожного полотна от мусора, грязи, снега, вдоль улиц города не допускается стоянка автотранспортных средств, запрет которого обозначается установкой необходимыми дорожными знаками.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
21. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, прибордюрной части магистралей, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий согласно графику, утвержденному уполномоченным органом.
22. Проезжая часть дорог должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений. Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны быть постоянно очищены от песка и различного мелкого мусора.
23. Уборка газонной части разделительных полос, содержание ограждений на проезжей части, тротуарах, газонных и других элементов благоустройства дороги осуществляется предприятиями, на балансе которых они находятся.

24. Жолдардың жиектері ірі көлемді және басқа қоқыстардан тазартылуы қажет. Жұмыстарды жүргізу кезінде қоқысты көшелердің жүргін бөлік жағына және өтпе жолдарға шығаруға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 24 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
2. Жаяу жүргіншілер жолдарын тазарту жұмыстары
25. алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Көпірлердегі, жол желілеріндегі тротуарларды, сондай-ақ инженерлік құрылғыларға және баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық тротуарларды (кіре беріс жолдарын) жинауды, осы инженерлік құрылғылардың иесі болып табылатын кәсіпорындар жүргізеді.
27. Саябақтар, скверлер, бульварлар, суайдындары, жаға жайлар, зираттар, соның ішінде осы жерлердегі тротуарлар, жаяу жүргіншілер аймақтары, баспалдақтар алып жатқан жалпы пайдаланудағы жерлерді жинауды және пайдалануды қамтамасыз ететін мекеме жүргізеді.
Ескерту. 27 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Көшелер мен өтпе жолдардың бойында орналасқан басқа тротуарларды жинау жұмыстары жүретін жолдарды күтуге жауапты немесе конкурсты ұтып алған ұйымдар жүргізеді.
Ескерту. 28 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Тротуарлар толығымен топырақ-құмнан, әр түрлі қоқыстан тазартылуы қажет.
3. Аялдама және отырғызу алаңдарын тазарту
30. Қалалық жолаушылар көлігінің аялдама алаңдарын жинауды жолдарға тазарту жұмыстарын жүргізуші ұйымдар атқарады. Аялдама алаңдары толығымен топырақ-құмнан, әр түрлі қоқыстан тазартылуы қажет.
31. Қалалық қоғамдық көліктердің отырғызу алаңдарын жинауды сауда-аялдама кешендерінің иелері, жалға алушылар жүргізеді, ал олар жоқ болса жолдарды тазалайтын кәсіпорындар жинайды.
Ескерту. 31 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Жолаушылар павильондарын және оларға іргелес жатқан қоғамдық жолаушылар тасымалдау көлігі аялдамаларын жинау мен жуу жұмыстары олардың иелерімен немесе көшенің жүргін жолдарын жинауды жүзеге асыратын кәсіпорындармен жүргізіледі.
4. Басқа қала аумақтарын тазарту

24. Обочины дорог должны быть очищены от мусора. При выполнении работ не допускается перемещение мусора на проезжую часть улиц и проездов.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
§ 2. Уборка тротуаров и территорий общего пользования
25. Исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
26. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуаров (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, производится предприятиями - владельцами данных инженерных сооружений.
27. Уборка территорий общего пользования, занятых парками, скверами, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами, в том числе расположенными на них тротуарами, пешеходными зонами, лестничными сходами производится субъектами и организациями, у которых данные объекты находятся на обслуживании и эксплуатации.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
28. По остальным тротуарам, расположенным вдоль улиц и проездов, уборка производится организациями, ответственными за содержание тротуаров или выигравшими конкурс.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
29. Тротуары должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.
§ 3. Уборка остановочных и посадочных площадок
30. Уборку остановочных площадок городского пассажирского транспорта производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части. Остановочные площадки должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.
31. Уборку посадочных площадок городского общественного транспорта производят владельцы, арендаторы торгово-остановочных комплексов, а при их отсутствии предприятия, производящие уборку проезжей части.
Сноска. Пункт 31 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
32. Уборка и мойка остановочных комплексов и прилегающих к ним территорий на остановочных площадках общественного пассажирского транспорта осуществляются их владельцами либо предприятиями, осуществляющими уборку проезжей части улицы.
§ 4. Уборка прочих городских территорий

33. Маңында жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, қала көшелерінің оларға кіретін жолдарын меншігінде және пайдаланылануында ғимараттары бар заңды және жеке тұлғалар тазарту мен күту жұмыстары өз күштерімен немесе шарт бойынша мамандандырылған кәсіпорын арқылы жүргізеді.
Ескерту. 33 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Автокөлік тұрақтарын және қалташаларды күтіп-ұстау және тазалау жұмыстарын автокөлік тұрағы қарастырылған ғимаратты, үй-жайды, жер телімін пайдаланушылар немесе оның иелері жүзеге асырады.
Ескерту. 34 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
36. Сыртқы жарықтандыру бағаналарының құрылғысы мен діңгегі аумағын және тротуарларда орнатылған байланыс желілерінің маңайын жинау жұмыстарын тротуарларды жинауға жауапты кәсіпорындар жүргізеді.
37. Жаяу жүргіншілердің жер асты және жер үсті жолдарының кіре берісінен жер үсті жолы бөлігіне немесе баспалдақтан периметр бойынша бес метрлік ара қашықтықты осы нысандар балансына кіретін кәсіпорындар жүргізеді.
Ескерту. 37 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. Жанар-жағар май құю стансасына, автожуу бекеттеріне, жанармай құю кешендеріне және іргелес жатқан аумақтарға кіретін және шығатын жерлерін жинау, көріктендіру және аумағының тазалығын сақтауды осы объектілердің иелері мен оны пайдаланушылар жүргізеді.
Ескерту. 38 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Трансформаторларға немесе бөліп бергіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін басқа инженерлік орын-жайларға (қызмет көрсететін құрамсыз), сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақтарын жинау жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары желілердің иелерімен жүргізіледі.
40. Сауда нысандарына іргелес жатқан, уақытша көшедегі сауда жасау аумағының орындарын (базарлар, сауда павильондары, жылдам салынатын сауда кешендері, шатырлар, дүңгіршектер және т.б.) радиусы 10 метр қашықтықта және көшедегі жүргін жолдарға дейін сауда нысандарының иелері тазартады. Іргелес жатқан көгалдарға, шатырларға, сауда шатырларына, дүңгіршектерге және басқа сауда нысандарына жәшіктерді үюге жол берілмейді.

33. Уборку и содержание отведенных и прилегающих территорий, подъездов к ним от городских улиц производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
34. Уборку и содержание стоянок автотранспорта, карманов производят владельцы или пользователи зданий, земельных участков, помещений, для которых была предусмотрена стоянка автотранспорта.
Сноска. Пункт 34 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
35. Исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
36. Уборку территорий вокруг мачт и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
37. Уборку территорий, прилегающих к входам в подземные и надземные пешеходные переходы на расстоянии до пяти метров по периметру наземной части перехода или вестибюля, лестничных сходов и переходов производят предприятия, на балансе которых они находятся.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
38. Уборку, благоустройство, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станции, автомоечных постов, заправочных комплексов и прилегающих территорий и подъездов к ним осуществляют владельцы или пользователи данных объектов.
Сноска. Пункт 38 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
39. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам высоковольтных линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
40. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски и т.д.), в радиусе до 10 метров и до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли. Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.

41. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын жинау жұмыстарын иелері мен осы нысандарды пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
42. Көп уақыт бойы пайдаланылмаған және игерілмеген аумақтардағы ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты жинау мен күту жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе жер иелері жүргізеді.
43. Жапырақ түскен уақытта жинауға жауапты кәсіпорындар, көшелер мен магистральдар бойындағы, аула аумақтарындағы түскен жапырақтарды сыпыру жұмыстарын жүргізеді. Ағаштар мен бұталардың түбіне жапырақтарды жинауға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 43 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
44. Тастанды сулар (шұңқырлардан су сору, инженерлік желілердегі апат жағдайлары және т.б.) салдарынан пайда болған су басу жағдайлары болғанда, ал қыста қатып қалған қарлар мен мұздардың пайда болғанда оларды жоюдың жауапкершілігі осы жағдайдың болуына жол берген ұйымдарға жүктеледі.
45. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі қоқыстарды, осы жұмыстарды жүргізуші ұйымдар: қаланың бас магистральдарынан - тез арада, басқа көшелер мен аулалардан - тәулік мерзімінде шығарады.
46. Алаңдардағы, магистральдардағы, көшелердегі және өтпе жолдардағы қарды және ернеудегі сметаларды (ал қыс мезгілінде қар мен мұз үйінділерінің қалыптасуы) механикалық жинаудан кейін қолмен тазалау жұмыстарын жақын жерде орналасқан кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар, сауда кешендері мен павильондардың, тұрғын емес жәйлардың, ғимараттардың иелері жүргізеді, ал бұндай кәсіпорындар болмаған жағдайда механикалық жинау жасаған кәсіпорын тазалайды.
Ескерту. 46 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Механикалық тәсілмен жинауға қолайсыз (көлемінің тарлығына немесе қиын құрылымына байланысты) нысандарды жинау қолмен жүргізілуі тиіс.
48. Көп қар жауған кезде жолдың жүргін бөлігінде, жер асты өткелдерінде (көлемінің аздығына немесе құрылымының күрделігіне байланысты) су басу болса, онда мамандырылған кәсіпорын су басуды жояды.
5. Жер үсті және жер асты инженерлік жүйелерін күтіп ұстау
49. Су ағатын желілерге қоқыспен бітеліп қалуын болдырмау үшін су ағатын коллекторларға сыпырғыны және тұрмыстық қоқыстарды тастауға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 49 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.

41. Уборку территорий платных автостоянок, гаражей производят владельцы и организации, эксплуатирующие данные объекты.
42. Уборку и содержание не используемых и не осваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений производят собственники либо землепользователи, которым отведена данная территория.
43. В период листопада предприятия, ответственные за уборку, производят сгребание и вывоз опавшей листвы на газонах вдоль улиц и магистралей, дворовых территориях. Сгребание листвы к комлевой части деревьев и кустарников не допускается.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
44. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийных ситуаций на инженерных сетях), а в зимний период - при образовании сколов и наледи ответственность за их ликвидацию возлагается на организации, допустившие нарушения.
45. Вывоз строительного мусора при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы: на главных магистралях города - незамедлительно, на остальных улицах и во дворах - в течение суток.
46. Ручную зачистку после проведения механизированной уборки от снега и смета прилотковых зон (а в зимнее время формирование куч снега и льда) на площадях, магистралях, улицах и проездах, осуществляют предприятия, организации, учреждения, собственники торговых комплексов и павильонов, нежилых помещений, зданий, расположенных в непосредственной близости, а в случае отсутствия таковых - предприятия, производящие механизированную уборку.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
47. Уборка объектов, территорию которых невозможно убирать механизированным способом (из-за недостаточной ширины либо сложной конфигурации), должна производиться вручную.
48. В случаях обильных осадков при возникновении подтоплений на проезжей части дорог, тоннелей (из-за нарушений работы водосточной сети) ликвидация подтоплений проводится силами специализированных предприятий.
§ 5. Содержание наземных и подземных
инженерных коммуникаций
49. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы, дождеприемные колодцы и арычную систему.
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .

50. Су ағатын қалалық желілердің нөсер суларын қабылдайтын құдықтарға профилактикалық тексеруді және оларды жинауды бекітілген кесте бойынша, бірақ айына бір реттен кем емес мамандандырылған кәсіпорындар немесе балансында осы құрылғылар бар басқа ұйымдар жүргізеді.
Нөсер суларын қабылдайтын құдықтардың торлары үнемі жұмыс істейтін жағдайда болу керек. Торлардың және құдықтардың өткізу қабілетін шектейтін бітелуге, лайлануға жол берілмейді.
51. Жер асты инженерлік коммуникацияларының иелері:
жер асты коммуникацияларын күтіп ұстайды және жөндейді, сонымен қатар уақытылы құдықтар мен коллекторларды тазалайды;
жолдардың төсемдерімен, тротуарлармен, көгалдармен және құдықтардың люктарымен бір деңгейде, қалыпты жағдайда ұстауды, сонымен қатар коммуникациялардың қанағаттанарлықсыз жағдайынан пайда болған жолдардың бұзылған шегінде төсемдерін қалпына келтіріп жөндеуді қамтамасыз етеді (өз қаржыларымен немесе мамандырылған мекемелермен келісім шартқа отыру негізінде);
құдықтардың люктарын бар болуын және қалыпты жағдайда болуын бақылау және оларды уақытында ауыстыруға және жоғалған кезде орнына (тәулік ішінде) қоюды жүргізеді;
коммуникацияның (қар үйінділері, мұз, лай, сұйықтықтар және басқалар) жұмысын реттеумен байланысты апатты жоюды бір тәулік ішінде қамтамасыз етеді.
Ескерту. 51 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
52. Инженерлiк желiлер аймағының шекарасының маңайындағы аумақты санитарлық ұстау жер үстi құрылғыларының иелерi мен пайдаланушы ұйымдарға жүктеледі.
Ескерту. 52 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
4 тарау. Қысқы кездегі қала көшелерін
тазартудың ерекшеліктері
1. Жалпы ережелер
53. Қала көшелерінің өтпе жолдары мен кіру жолдарын қыста жинау жұмыстары осы Ереже талаптарына, жұмыс технологияларын, техникалық құралдар мен тайғаққа қарсы қолданылатын қоспаларды анықтайтын нұсқауларға және заңнамаға сәйкес бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
54. Қала аймағын тазалайтын ұйымдар (тапсырыс берушілер қызметі және мердігерлік ұйымдар) 1 қазанға дейін тайғаққа қарсы материалдар қажетті мөлшерде тасып жеткізуі, дайындауы және жинауы керек.
Ескерту. 54 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
55. Көшенің жүргін бөлігінің жағалауындағы қарды жинауды және тасып шығаруды осы көшенің жүргін бөлігін және өтпе жолдарды тазалайтын кәсіпорын жүргізеді.

50. Профилактическое обследование смотровых и дождеприемных колодцев городской водосточной сети и их очистка производится специализированным предприятием или другими организациями, у которых эти сооружения находятся на балансе, по утвержденным графикам, но не реже одного раза в месяц.
Решетки дождеприемных колодцев должны постоянно находиться в рабочем состоянии. Не допускается засорение, заиливание решеток и колодцев, ограничивающее их пропускную способность.
51. Владельцы подземных инженерных коммуникаций:
содержат и производят ремонт подземных коммуникаций, а также своевременно производят очистку колодцев и коллекторов;
обеспечивают (собственными силами или с привлечением на договорной основе специализированных предприятий) содержание в исправном состоянии, в одном уровне с полотном дороги, тротуаром, газоном и люками колодцев, а также их ремонт в границах разрушения дорожного покрытия, вызванного неудовлетворительным состоянием коммуникаций;
осуществляют контроль за наличием и исправным состоянием люков на колодцах и своевременно (в течение суток) производят их замену и восстанавливают в случае отсутствия либо утери;
в течение суток обеспечивают ликвидацию последствий аварий, связанных с функционированием коммуникаций (снежные валы, наледь, грязь, жидкости и пр.).
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
52. Санитарное содержание прилегающей территории в границах охранных зон инженерных сетей возлагается на владельцев и эксплуатирующие организации надземных инженерных сооружений.
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 4. Особенности уборки городской территории
в зимний период
§ 1. Общие положения
53. Зимняя уборка проезжей части улиц города и проездов осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил, регламентов, определяющих технологию работ, технические средства и применяемые противогололедные реагенты, а также графиков, утверждаемых в рамках законодательства Республики Казахстан.
54. Организации, отвечающие за уборку городских территорий (службы заказчиков и подрядные организации), в срок до 1 октября обеспечивают завоз, заготовку и складирование необходимого количества противогололедных материалов.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
55. Уборка и вывоз снега от края проезжей части производится силами предприятий, производящих уборку проезжей части данной улицы или проезда.

Ескерту. 55 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
56. Саябақтардағы, орман саябақтарындағы, бақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы жолдарды және басқа жасыл аймақтарда тазалау кезінде жасыл желектердің жойылмауын және еріген суды қайтаруды қамтамасыз ету шартымен құрамында химиялық реагенттері жоқ қарды уақытша жинауға арнайы алаң дайындалып, жинауға рұқсат беріледі.
57. Қысқы кезеңде жолдар, бақ орындықтары, қоқыс салатын жәшіктер және басқа да элементтер мен кіші сәулет пішіндері, сондай-ақ олардың алдындағы және бүйірлеріндегі жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
58. Тротуарлар мен жолдың жүргін бөлігіндегі, инженерлік желілерде болған апаттан пайда болған мұзды желі иелері уатып жинайды. Уатылған мұздар белгіленген орындарға шығарылады.
59. Көшелердің көлік жүретін бөлігін, және өтпе жолдарды, тротуарлар мен аула аймақтарын тазалау жұмыстарының технологиясы және тәртіптері ауа райы жағдайына қарамастан көліктердің және жаяулардың қозғалысына бөгет болмауы тиіс.
60. Тиым салынады:
магистральдің, көшелердің жүргін бөлігіне және өтпе жолдарға, тротуарлар мен көгалдарға, ішкі орамдардың өтпе жолдарынан, аула аймақтарынан, кәсіпорындар, ұйымдар, құрылыс алаңдарынан, сауда нысандарынан және басқаларынан жиналған қарды жылжытуға немесе орнын ауыстыруға;
тротуарларда, қалалық жолаушылар тасымалдайтын көліктердің мінгізу алаңдарында, саябақтарда, скверлерде, аулаларда және басқа жаяу жолы мен жасыл желек аймақтарында көктайғақ реагенті ретінде техникалық тұзды және сұйық хлорлы кальциды пайдалануға;
көгалдарға, гүл алаңдарына, бұталар және басқа да жасыл желектерге лас және тұз араласқан қарды, сонымен қатар мұз үйінділерін роторлық лақтыруға және орнын ауыстыруға.
2. Көшелердегі және магистральдардағы
қыста тазарту жұмыстары
61. Қысқы тазалаудың бірінші кезектегі операцияларына кіреді:
жолдардың көлік жүргін бөлігін тайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
қарды күреу және сыпыру;
күрелген қарды тасып шығару үшін жинастыру;
жол тораптарын, қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлік аялдамаларын, әкімдік және қоғамдық ғимараттардың кірме жолдарын, аулалардан шығатын және тағы басқа жолдарды күрелген қардан тазарту.
62. Екінші кезектегі операцияға кіретіндер:
қарды шығару (тасу);
қар шығарылғаннан кейін жол жағалауын тазартуы;
мұзды уату және қар-мұздан құралған үйіндіні шығару.
63. Қала жолдарының жүргiн бөлiгiн тайғаққа қарсы материалдармен өңдеу қар жауа бастағаннан кейiн, аралығы 15-20 минут ұстап жүргізіледі (1-3 мм/сағ және жоғары жиілікте). Әлсіз қар жауғанда (0,5-1 мм/сағ жиілікте) жолдарды өңдеуді 30-45 минуттан кейін бастау қажет.

Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
56. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
57. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним должны быть очищены от снега и наледи.
58. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается предприятиями - владельцами сетей. Сколотый лед вывозится в установленные места.
59. Технология и режимы производства уборочных работ на проезжей части улиц и проездов, тротуаров и дворовых территориях должны обеспечить беспрепятственное движение транспортных средств и пешеходов независимо от погодных условий.
60. Не допускается:
выдвигать или перемещать на проезжую часть магистралей, улиц и проездов, тротуары и газоны снег, счищаемый с внутриквартальных проездов, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов и т.д.;
применение технической соли и жидкого хлористого кальция в качестве противогололедного реагента на тротуарах, посадочных площадках остановок городского пассажирского транспорта, в парках, скверах, дворах и прочих пешеходных и озелененных зонах;
роторная переброска и перемещение загрязненного и засоленного снега, а также скола льда на газоны, цветники, кустарники и другие зеленые насаждения.
§ 2. Зимняя уборка улиц и магистралей
61. К первоочередным операциям зимней уборки относятся:
обработка проезжей части дорог противогололедными материалами;
сгребание и подметание снега;
формирование снежного вала для последующего вывоза;
выполнение разрывов в валах снега на перекрестках, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, выездов из дворов и т.п.
62. К операциям второй очереди относятся:
удаление снега (вывоз);
зачистка дорожных лотков после удаления снега;
скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований.
63. Обработка проезжей части городских дорог противогололедными материалами осуществляется с выдержкой 15-20 минут с момента начала снегопада (интенсивностью 1-3мм/ч и выше). При слабом снегопаде (интенсивностью 0,5-1 мм/ч) обработку дороги следует начинать через 30-45 минут после его начала.

Ескерту. 63 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
64. Қаладағы метеорологиялық қызметтерден күні бұрын тайғақ болатыны туралы ескерту алған жағдайда, эстакадалардың, көпірлердің жүргін бөлігін өңдеу жұмыстары қар жауа бастаған кезден жүргізіледі.
Ескерту. 64 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
65. Қысқы мезгілде қатты реагенттерді шашатын машиналар мен айналатын щеткалы қар тазалағыштардың тәулік бойғы кезекшілігін қарастыру.
66. Барлық тайғаққа қарсы материалдарды шашуға арналған машиналар тәулік бойы кезекшілікте белгіленген көшелер мен өтпе жолдарда (жұмыс кестесінің бағытымен) жұмыс істеуге бекітіледі; маршрут кестесінің көшірмесі жолдама қағазбен бірге жүргізушіге береді.
67. Қар басқаннан кейін ең алдымен көлік бағыты үшін ең қауіпті магистральдар және көшелер учаскелерін, яғни тік түсетін және көтерілетін жолдарды, көпірлерді, эстакадаларды, тоннельдерді, жол тораптарын және қоғамдық көлік аялдамаларын, сондай-ақ төтенше және басқа кедергілер болатын және тағы басқа жерлерді тайғаққа қарсы материалдармен өңдеу.
68. Көлік қозғалысы үшін ең қауіпті орындарды өңдеуді аяқтағаннан кейін көлік жүретін бөлікті тайғаққа қарсы материалдармен жаппай өңдеу қажет. Бұл операция алдымен жағалаудағы тастан бастап жолаушылар тасымалдайтын көлік қозғалысы жолағына дейін жүргізіледі.
Барлық аумақты тайғаққа қарсы материалдармен жаппай өңдеу уақыты - қар жауа бастағаннан кейінгі төрт сағаттан асырмай жауапты жол тазалаушы кәсіпорындар жүргізуі қажет.
Көтерілу мен төмен түсу және қисық шағын ойысы бар жолдарда доңғалақтардың жанасу коэффициентін арттыру үшін, температурасы 60С-ден төмен немесе одан да төмен температура кезінде жолдар 150-200 г/м2 көлемдегі құм-тұз қоспаларымен өңделеді. Жол қозғалысы 10 м-ден асатын кең құлаш жолдың бетін 2 қатар машинамен өңдеуі керек.
Ескерту. 68 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
69. Технологиялық циклда "шашу-сыпыру" үлестері екеуінікі де тең болуы керек (реагенттермен өңделінген аудандардың саны сыпырылған аудандар санына тең болуы тиіс).
70. Қар жол төсемінен 2,5-3,0 сантиметрге биік болса, бұл жаңадан түскен 5 сантиметр нығыздалмаған борпылдақ қарға тең, жолдың жүргін бөлігіне механикаландырылған сыпыру жүргізіледі.

Сноска. Пункт 63 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
64. В случае получения от метеорологической службы города заблаговременного предупреждения об угрозе возникновения массового гололеда обработка проезжей части эстакад, мостовых сооружений производится с начала выпадения осадков.
Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
65. На зимний период предусмотреть круглосуточное дежурство машин-распределителей твердых реагентов и плужно-щеточных снегоочистителей.
66. Все машины для распределения противогололедных материалов, находящиеся на круглосуточном дежурстве, закрепляются для работы за определенными улицами и проездами (маршрутные графики работы); копия маршрутного графика выдается водителю вместе с путевым листом.
67. С началом снегопада в первую очередь обрабатываются противогололедными материалами наиболее опасные для движения транспорта участки магистралей и улиц - крутые спуски и подъемы, мосты, эстакады, тоннели, на перекрестках и остановках общественного транспорта, а также других местах, где может потребоваться экстренное торможение и т.д.
68. По окончании обработки наиболее опасных для движения транспорта мест необходимо приступить к сплошной обработке проезжей части противогололедными материалами. Данная операция начинается с первой от бортового камня полосы движения транспорта, по которой проходят маршруты движения пассажирского транспорта.
Время, необходимое на сплошную обработку противогололедными материалами всей территории, закрепленной за дорожно-уборочной организацией, не должно превышать четырех часов с момента начала снегопада.
Для повышения коэффициента сцепления колес с дорогой в местах имеющих подъемы, спуски и кривые малого радиуса обрабатывают песко-соляной смесью в количестве 150-200 г/м2 при температуре выше минус 60С и 250-300 г/м2 при более низкой температуре. На широких проездах, где полоса движения превышает 10 м, поверхность дороги необходимо обрабатывать в два прохода машины.
Сноска. Пункт 68 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
69. В технологическом цикле "посыпка-подметание" доли той и другой операций должны быть равными (количество обработанных реагентами площадей должно соответствовать количеству подметенных).
70. Механизированное подметание проезжей части должно начинаться при высоте рыхлой снежной массы на дорожном полотне 2,5-3,0 см, что соответствует 5 см свежевыпавшего неуплотненного снега.

71. Ұзақ қар жауса механикаландырылған сыпырудың циклын әрбір 5 сантиметр жаңадан қар түскен сайын жүзеге асырылады.
72. Бір ғана кәсіпорын тазалайтын жағдайда барлық көшелерді және өтпе жолдарды қажетіне қарай бір реттік күреу мен сыпыру уақыты төрт сағаттан аспау керек.
73. Қар тоқтаусыз жауса технологиялық циклдың мөлшері (шашу - сыпыру) үш реттен кем емес жасалып, қажеттігі қарай қайталануы керек.
74. Қар аяқталғаннан кейін жол төсемдеріне соңғы сыпыру жүргізіледі.
75. Жолдың жүргін бөлігі механикаландырылған сыпырудан кейін оның көлденең бойында қар, мұз қалдықтарынан тазалануы тиіс.
76. Уақытша жиналған қар үйіндісі - көшелердің жүргін бөлігінен және өтпе жолдардан, сонымен қатар тротуарлардан тазаланған қар көшелердің жүргін бөлігінің және өтпе жолдардың шетіне жиналған қар.
77. Қар үйіндісін жинауға тиым салынады:
барлық бір деңгейдегі жолдардың, көшелердің және өтпе жолдардың тоғысуында және теміржол өтетін үшбұрышты аймақ көрінетін жерлердің маңына;
жаяу жүргіншілер өтпе жолдарына 5 метр жақын жерде;
қоғамдық көлік аялдамаларына 20 метр жақын жерде;
көлік қоршаулармен немесе бордюрлармен қоршалған жолдардың учаскелерінде;
тротуарларда.
78. Жол жағасына күрелген қарды жинау кезінде қарды тротуарларға және көгалдарға орнын ауыстыруға тиым салынады.
79. Бір жақты көлік қозғалатын көшелер мен өтпе жолдардан, оның ішінде гүлзарлар, көгалдар және бетонды блоктар, аймақтар түрінде бөлініп тұратын жолақтары бар магистральдар жағынан қарды сыпыруды бастап, қыс бойы тұрақты түрде көлік жүретін бөлік жағалауындағы тасқа дейін қардан және мұздан тазалануы тиіс.
80. Қар үйіндісін уақытша жинау кезінде және жылымықта еріген сулардың ағуы үшін жолдың жиек тастарындағы еріген су ағатын шұңқырлар тазаланып, жиектегі таспен қар үйіндісі арасында көлденеңі 0,5 метрден кем емес ара қашықтық болуы керек. Нөсер суларын қабылдаушыларға қар үйінділерін жинауға тиым салынады.
81. Қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлік аялдамалары және жер үсті жаяу өтпе жолдары қар үйінділерінен тазартылып, жол салынуы керек:
аялдамаларда: 20 метрден 50 метрге дейін;
жаяулар өтпе жолдары белгісі бар жолдарда, белгінің көлеміне қарай, ал белгісі жоқ жерде 5 метрден кем емес.
Аулаларға және ішкі орамдарға кіретін, шығатын жолдар, ауланың ішкі жолдары өтпе жолдардың шетінен бастап механикалық күреу мен сыпырудан кейін.
Ескерту. 81 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
82. Көшелерден және өтпе жолдардан қарды шығару екі кезеңде жүзеге асады:
бірінші кезекте (таңдап) қар жауып біткеннен кейін қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлік аялдамаларындағы, жаяу өтпе жолдардағы, көпірлердегі және жол өткелдеріндегі, көпшілік баратын орындардағы (ірі әмбебап дүкендер, базарлар, қонақ үйлер, вокзалдар, театрлар және т.б.), ауруханалардың аумағына және басқа әлеуметтік маңызды нысандарға кіретін жолдардағы қарды шығару 24 сағат ішінде жүзеге асырылады;
соңғы (жаппай) қарды шығару бірінші кезекті шығару аяқталғаннан кейін кезекпен, тапсырыс берушілердің тапсырысы бойынша шығарылады.

71. При длительном снегопаде циклы механизированного подметания проезжей части осуществляются после каждых 5 см свежевыпавшего снега.
72. Время, необходимое на одноразовое сгребание, подметание всех улиц и проездов, обслуживаемых одним предприятием, не должно превышать четырех часов.
73. При непрекращающемся снегопаде количество технологических циклов (подсыпка - подметание) повторяют необходимое количество раз, но не менее трех.
74. По окончании снегопада производят завершающее подметание дорожного покрытия.
75. После завершения механизированного подметания проезжая часть должна быть очищена на всю ширину от снежных накатов и наледей.
76. Снег, счищаемый с проезжей части улиц и проездов, а также с тротуаров сдвигается к краю проезжей части улиц и проездов для временного складирования снежной массы.
77. Формирование снежных валов не допускается:
на пересечениях всех дорог и улиц и проездов в одном уровне и вблизи железнодорожных переездов в зоне треугольника видимости;
ближе 5 м от пешеходного перехода;
ближе 20 м от остановочного пункта общественного транспорта;
на участках дорог, оборудованных транспортными ограждениями или повышенным бордюром;
на тротуарах.
78. При формировании снежных валов у края дороги не допускается перемещение снега на тротуары и газоны.
79. На улицах и проездах с односторонним движением транспорта, в том числе на магистралях с разделительной полосой в виде скверов, газонов и бетонных блоков, зоны, со стороны которых начинается подметание проезжей части, должны быть в течение всего зимнего периода постоянно очищены от снега и наледи до бортового камня.
80. При временном складировании снежного вала по краю дороги у бортового камня должен быть расчищен лоток шириной не менее 0,5 м между валом и бортовым камнем для пропуска талых вод в период оттепели. Складирование вала на ливнеприемниках не допускается.
81. В валах снега на остановках городского пассажирского транспорта и в местах наземных пешеходных переходов должны быть сделаны разрывы:
на остановках: от 20 м до 50 м;
на переходах, имеющих разметку, - на ширину разметки, не имеющих разметки, - не менее 5 м.
Въезды, выезды во дворы, внутриквартальные проезды должны быть расчищены в первую очередь после механизированного сгребания и подметания с края проезжей части.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
82. Вывоз снега с улиц и проездов. осуществляется в два этапа:
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населения (крупных универмагов, рынков, гостиниц, вокзалов, театров и т.д.), въездов на территорию больниц и других социально важных объектов осуществляется в течение 24 часов после окончания снегопада;
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью, определяемой заказчиком.

83. Қар тасушы көліктің әрбір өтуінен кейін жол жиегіндегі және жағалаудағы тас төсемдеріндегі қар қалдығынан және мұздан тазартылып, шығарылады.
Арнайы дайындалған алаңдарға көшелердегі және өтпе жолдардағы қар тасып шығарылуы тиіс. Белгіленген тәртіп бойынша келісілмеген орынға қарды тасып шығаруға рұқсат етілмейді.
Табиғатты қорғау ұйымдарының келісімі бойынша аудандық әкімдер аппаратына қар үйінділерін шығаратын орынды анықтау жүктеледі.
Ескерту. 83 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
84. Қар ерігеннен кейін қарды уақытша жинайтын орындар қоқыстан тазаланып, көріктендірілуі тиіс.
3. Тротуарларды, жер үсті жолаушылар көлігінің
аялдамаларындағы жолаушыларды отырғызатын
алаңдарды және жаяу жүргіншілер жолдарын тазалау
85. Қар жауған кезде және тайғақта:
Тротуарлар, аялдамалардағы отырғызу алаңдары және басқа жаяу жүретін аймақтар тайғаққа қарсы материалдармен (құм, ұсақ қиыршық тас) бүкіл көлемі бойынша өңделуі және жаңа жауған және тапталған қардан тазартылуы тиіс.
Тротуарларды, жаяу жолдарын және жолаушыларды отырғызатын алаңдарды қардан тазалау жұмыстары (механикалық сыпыру және қолмен тазарту) қар жаууы тоқтағаннан кейін бірден жүргізіледі. Ұзақ қарқынды қар жауғанда қардан тазарту және тайғаққа қарсы материалдармен (құм, ұсақ қиыршық тас) өңдеу жиілігі әрбір 5 см қар түскен сайын қайталануы тиіс.
86. Троллейбустар жол бағыты бойынша жүретін жолдардың тазалау ерекшеліктері:
троллейбустар бағыты өтетін көшелерде және өтпе жолдарда сұйық реагенттерді қолдануға тиым салынады;
троллейбустар аялдамалары аймағында тұзды сұйық үйіндіні жиналуына рұқсат етілмейді.
4. Үйлердің аулаларындағы қысқы тазалау жұмыстары
87. Тротуарлар, үйлердің аулалары және өтпе жолдар асфальтқа дейін қардан және мұздан таза болу тиіс. Мұз қалыптасқан жағдайда (тайғақ) құм және қиыршық ұсақ тастармен өңдеу жүргізіледі.
88. Үйлердің аулаларынан және орам аралығындағы жолдардан тазаланған қарды автокөліктер мен жаяулар қозғалысына кедергі жасамайтын орындарға жинауға рұқсат етіледі.
89. Қар жинау кезінде жасыл желектерге зақым келтіруге тиым салынады.
90. Ішкі үй аулаларында қарды жинағанда еріген қар суының қалай ағатынын алдын ала ескеру керек.
91. Қыс мезгiлiнде ғимарат иелерi уақытында шатырларды қар мен мұздан, сүңгiлерден тазарту жұмыстарын ұйымдастыруы керек.
Ескерту. 91 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.

83. После каждого прохода снегопогрузчика производится операция по зачистке дорожного покрытия у края дороги и у бортового камня от остатков снега и наледи с последующим их вывозом.
Вывоз снега с улиц и проездов должен осуществляться на специально подготовленные площадки - снегосвалки. Не допускается вывоз снега на не согласованные в установленном порядке места.
Места под снегосвалки определяются аппаратами акимов районов города по согласованию с природоохранными организациями.
Сноска. Пункт 83 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
84. Места временного складирования снега после снеготаяния должны быть очищены от мусора и благоустроены.
§ 3. Уборка тротуаров, посадочных площадок
на остановках наземного
пассажирского транспорта, пешеходных дорожек
85. В период снегопадов и гололеда:
тротуары, посадочные площадки на остановках и другие пешеходные зоны на всю ширину должны обрабатываться противогололедными материалами (песок, щебеночный отсев) и быть очищены от свежевыпавшего и уплотненного снега;
снегоуборочные работы (механизированное подметание и ручная очистка) на тротуарах, пешеходных дорожках и посадочных площадках начинаются сразу по окончании снегопада. При длительных интенсивных снегопадах циклы снегоочистки и обработки противогололедными материалами (песок, щебеночный отсев) должны повторяться после каждых 5 см выпавшего снега.
86. Особенности уборки проезжей части дорог, по которым проходят маршруты движения троллейбусов:
не допускается применение жидких реагентов на улицах, по которым проходят маршруты троллейбусов;
не допускается скоплений соленой жидкой массы в зоне остановок троллейбусов.
§ 4. Зимняя уборка дворовых территорий
87. Тротуары, дворовые территории и проезды должны быть очищены от снега и наледи до асфальта. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка песком либо щебеночным отсевом.
88. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
89. Не допускается повреждение зеленых насаждений при складировании снега.
90. Складирование снега на внутридворовых территориях должно предусматривать отвод талых вод.
91. В зимнее время собственникам зданий, строений и сооружений необходимо организовать своевременную очистку кровель от наледи и сосулек.
Сноска. Пункт 91 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .

92. Ғимараттың жаяу жүргіншілер жағындағы шатырын тазарту жұмыстары жедел түрде қатерлі учаскеге қоршау орнату арқылы жүргізілуі керек.
93. Көше жағына қараған шатырлардан қар мен мұздан жаяу жүргіншілер жолдарына түсіріп тазарту жұмыстары тек күндізгі уақытта жүргізілуі қажет. Ал қарды шатырдың басқа жақтарынан, сондай-ақ жазық шатырлардан сырғанатып ауланың ішкі аумағына түсірілу керек. Қарды түсірер алдында жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын жасау қажет. Ғимараттардың (құрылыстардың және құрылғылардың) шатырларынан түскен қарлар, мұздар мен сүңгілер жедел түрде өтпе жолдың шет жағына қарай көшені тазалаушы ұйымдар шығарып әкеткенше орналастырылады.
94.Сарқынды су құбырларының аузына қар, мұз және қоқыстарды тастауға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 94 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
5 тарау. Жаз мезгілінде қала аумақтарын тазалау
1. Жалпы ережелер
95. Жолдық төсемдерді (осьтік және резервті жолақты) магистральдарды, көшелерді және өтпе жолдарды алдын ала дымқылдап сыпыру күндізгі уақытта сағат 8-ден 21 сағатқа дейін, ал қатты қарқындағы көлік қозғалысы бар магистральдарда және көшелерде түнгі мезгілде жүзеге асырылады.
96. Магистральдардың, көшелердің жүргін бөлігінің жолдық төсемдерін және өтпе жолдарды, трамвай төсемдерін жуу түнгі (сағат 23-тен сағат 7-ге дейін ) және қажетіне қарай күндізгі уақытта да жүргізіледі.
97. Жолдың жүргін бөлігін жуған кезде лайлы суды және қоқысты тротуарларға, көгалдарға, қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлік аялдамаларының павильондарына, отырғызатын алаңдарына, жақын жерде орналасқан ғимараттардың, сауда нысандарының қасбеттеріне және т.б. орындарға шашыратуға тиым салынады.
98. Ыстық күндері (ауа температурасы +25 градус С жоғары болса) жолдардың төсемдерін сулау сағат 12-ден сағат 16-ға дейінгі мезгілде жүргізіледі (екі сағат сайын).
99. Жапырақтар түскен кезде көше, магистралдардың бойы және аула аумақтары түскен жапырақтардан тазаланады және шығарылады. Ағаштардың және бұталардың түбіріне жапырақтарды жинауға тыйым салынады.
Ескерту. 99 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Жаз мезгілінде жолдарды тазалаудың талаптары
100. Жолдың жүргін бөлігі барлық ластану түрлерінен жаппай тазаланып және жуылуы тиіс.
Реттеуші сызық болып табылатын - осьтік, резервтік жолақтар құмнан және әртүрлі ұсақ қоқымнан тұрақты тазаланып тұруы тиіс.

92. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, должна производиться немедленно с предварительной установкой ограждения опасных участков.
93. Очистка крыш зданий от сосулек и наледеобразований со сбросом его на тротуары допускается только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс сосулек и наледи с остальных скатов кровли, а также плоских кровель должен производиться на внутренние дворовые территории. Перед сбросом наледеобразований необходимо провести охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов. Сброшенные с кровель зданий (строений и сооружений) наледь и сосульки немедленно убираются и размещаются у края проезжей части для последующего вывоза предприятием, убирающим проезжую часть улицы.
94. Не допускается сбрасывать снег, лед и мусор в воронки водосточных труб.
Сноска. Пункт 94 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 5. Уборка территории города в летний период
§ 1. Общие положения
95. Подметание дорожных покрытий (в том числе осевых и резервных полос) магистралей, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий в дневное время с 8 ч до 21 ч, а на площадях, магистралях и улицах с интенсивным движением транспорта - в ночное время.
96. Мойка дорожных покрытий проезжей части площадей, магистралей, улиц и проездов, трамвайного полотна производится в ночное (с 23 ч до 7 ч), а при необходимости и в дневное время.
97. При мойке проезжей части не допускается выбивание струей воды смета и мусора на тротуары, газоны, посадочные площадки, павильоны остановок городского пассажирского транспорта, близко расположенные фасады зданий, объекты торговли и т.д.
98. В жаркие дни (при температуре воздуха выше +25 град. С) полив дорожных покрытии производится в период с 12 ч. до 16 ч. (с интервалом два часа).
99. В период листопада производится сбор и вывоз опавшей листвы с газонов вдоль улиц, магистралей и дворовых территорий. Сгребание листвы к комлевой части деревьев и кустарников не допускается.
Сноска. Пункт 99 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
§ 2. Требования к летней уборке дорог
100. Проезжая часть должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений и промыта.
Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны быть постоянно очищены от песка и различного мелкого мусора.

101. Екі метрлік жол жағалауындағы аймақта және ернеуінде, сондай-ақ тротуарлар және онда орналасқан жолаушылар тасымалдайтын көлік аялдамаларының отырғызу алаңында, трамвай жолдарын топырақ-құмды қоқымдардан және әртүрлі қоқыстардан толық тазаланып және жуылуы тиіс.
102. Жолдың жағасы ірі көлемдегі және басқа да қоқыстардан таза болуы тиіс.
103. Темір-бетоннан құралған бөлу жолақтары құмнан, батпақтан және ұсақ қоқыстардан тұрақты тазаланып тұруы тиіс.
Шудан қорғайтын қабырғалар, металл қоршалулар, жол белгілері және жол көрсеткіштер жуылуға тиісті.
104. Көгал ретінде орналастырылған бөлу жолағында, қалалық жолдардың жағалау бөлігінде шөп төсемдерінің биіктігі 15 см аспау керек. Әртүрлі қоқыстармен жолақтың ластануына жол берілмейді.
3. Жаз мезгілінде үйлердің аулаларын тазалау
105. Үйлердің аулаларын, аула ішіндегі өтпе жолдарды және жаяу жолдарды қоқымдардан, шаңнан және ұсақ тұрмыстық қалдықтардан тазалау, оларды жуу, сондай-ақ күні бойы тазалықты сақтауды пәтер иелерінің кооперативтері немесе ғимараттар мен құрылыстардың иелері қамтамасыз етеді.
Ескерту. 105 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
106. Үйдің ауласын жуу үшін суару шүмектер және шланга арқылы суғару әрбір үй маңында жабдықталған және пайдалануға жарамды күйде болу тиіс.
107. Кішігірім нысандардың иелері (автотұрақтар, көлік жөндейтін орындар, ангарлар, қойма түріндегі құрылымдар, ғимараттар, сауда және қызмет көрсету нысандары) санитарлық тазалық және тазарту бойынша келісім-шартқа отырады, немесе оны өз күшімен ұйымдастыруы тиіс.
Ескерту. 107 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6 тарау. Қалалық аумақтардағы қалдықтарды жинау,
уақытша сақтау және шығару
108. Қаланы қоқыстардан тазарту Алматы қаласы мәслихаты бекіткен Қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) шығарудың басты сызбасына сәйкес жүргізіледі.
109. Заңды тұлғалардан, қала аумағында өз қызметін жүзеге асыратын басқа да шаруашылық жүргізуші субъектілерден, сондай-ақ жеке тұрғын үйлердің иелерінен ҚТҚ тасымалдау өкілетті орган өткізетін қоқыс шығару жөніндегі конкурсты (тендерде) жеңіп алған қоқыс шығарушы мердігер ұйымдармен жасалған келісім шарттар негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 109 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2009 жылғы 30 қарашадағы N 264 шешімімен; өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

101. Двухметровые зоны у края дороги и у борта, а также тротуары и посадочные площадки остановок пассажирского транспорта, трамвайные пути должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов и загрязнений различным мусором и промыты.
102. Обочины дорог должны быть очищены от крупногабаритного и другого мусора.
103. Разделительные полосы, выполненные из железобетонных блоков, должны быть постоянно очищены от песка, грязи и мелкого мусора по всей поверхности.
Шумозащитные стенки, металлические ограждения, дорожные знаки и указатели должны содержаться в чистоте.
104. В полосе отвода городских дорог высота травяного покрова по обочинам, а также разделительным полосам, выполненным в виде газонов, не должна превышать 15 см. Не допускается засорение полосы различным мусором.
§ 3. Летняя уборка дворовых территорий
105. Очистка дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от смета, пыли и мелкого бытового мусора, их мойка, а также поддержание чистоты в течение дня, обеспечивается кооперативами собственников квартир или собственниками зданий и сооружений.
Сноска. Пункт 105 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
106. Поливочные краны для мойки и поливки из шлангов дворовых территорий должны быть оборудованы в каждом домовладении и содержаться в исправном состоянии.
107. Собственники некапитальных объектов (автостоянки, боксовые гаражи, ангары, складские подсобные строения, сооружения, объекты торговли и услуг) заключают договоры на санитарную очистку и уборку либо производить ее самостоятельно - ежедневно.
Сноска. Пункт 107 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
Глава 6. Сбор, временное хранение и вывоз отходов
на городских территориях
108. Мусороудаление в городе производится в соответствии с Генеральной схемой вывоза ТБО, утвержденной решением маслихата города Алматы.
109. Вывоз ТБО у юридических лиц, иных хозяйствующих субъектов, осуществляющих свою деятельность на территории города, а также у владельцев индивидуальных жилых домов производится на договорной основе подрядными мусоровывозящими организациями, выигравшими конкурс (тендер) по вывозу отходов, проводимым уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 109 в редакции решения маслихата города Алматы от 30.11.2009 N 264 (порядок введения в действие см. п.3); с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).

110. ҚТҚ-ны тасымалдауды ҚТҚ-ны жинақтаудың заңнамалық нормаларына сәйкес қалдықтарды орналастыру полигонмен, сондай-ақ ҚТҚ-ны сұрыптайтын, залалсыздандыратын, қайта өңдейтін және содан соң оны кәдеге асыратын мамандандырылған кәсіпорындармен шарттық қатынасы бар қоқыс шығарушы ұйымдар жүзеге асырады.
Қоқысты сыртқа шығарушы ұйымдар кестеде (ҚТҚ шығаруға келісім-шарттың қосымшасы) көрсетілген мерзімде қоқысты шығару бойынша қызмет көрсетуі қажет.
Ескерту. 110 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2009.11.30 N 264 шешімімен; өзгерістер енгізілді - 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
111. Ірі көлемді қоқыстарды (қалдықтарды) шығару жұмыстары кәсіпорындармен, мекемелермен және жеке тұлғалармен немесе шарт негізінде қоқыс шығарушы ұйымдармен жүргізіледі.
112. Жылжымайтын нысандарды салу және (немесе) жөндеу жұмыстарымен айналысушы жеке және заңды тұлғалар қоқыстарды жою үшін, оны өздігінен шығаруға немесе шығару жөніндегі қоқыс шығарушы ұйымдармен келісім шарттар жасау қажет.
113. Үй-жайлардың аумағында арнайы көліктің кіреберістерге келуіне қолайлы, контейнерлер орналастыратын арнайы алаңдар бөлінеді. Контейнерлер іліп алып тиеу және түсіру үшін арнайы қондырғылармен жабдықталады.
Жеке тұрғын үйлер иелері ҚТҚ жинау үшін көлемі шағындау контейнерлер ұстауға құқылы.
ҚТҚ көшелердің жүретін бөлігіне, сондай-ақ жеке тұрғын үйлерге қарасты аумаққа үйіп, жинауға жол берілмейді.
Ескерту. 113 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2009 жылғы 30 қарашадағы N 264 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
114. Аумақтарында (бөлініп берілген, маңындағы) контейнерлік алаңшалары бар кәсіпорындар, ұйымдар, өзге де шаруашылық етуші субъектілер келесі талаптарды орындаулары қажет:
1) контейнерлік алаңшалардың кіреберістері мен оларға өтетін жолдардың қатты төсемдері болуы тиіс;
2) контейнерлік алаңшалар маңайындағы жатқан аумақтарға қоқыстарды шығармау үшін жаппай қоршалуы тиіс;
3) контейнерлік алаңдар мен оның аулаларының тазалық жағдайын қамтамасыз ету;
4) алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5) контейнерлердегі тұрмыстық қалдықтарды жағуға жол бермеуге;
6) жылдың қысқы мерзімінде контейнерлік алаңшаға арнайы автокөліктің жұмысына және тұрғындардың пайдалануына қолайлы жағдай туғызу мақсатында кіреберістер мен оларға өтетін жолдарды қар мен мұздан тазарылуын қамтамасыз етуі керек.
Ескерту. 114 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

110. Вывоз ТБО осуществляется мусоровывозящими организациями, имеющими специализированный транспорт и договорные отношения с полигоном размещения отходов, а также со специализированными предприятиями, производящими сортировку, обезвреживание и переработку ТБО с последующей его утилизацией, согласно утвержденным в соответствии с законодательством нормам накопления ТБО.
Мусоровывозящим организациям необходимо оказывать услуги по мусороудалению в сроки, указанные в графике (приложение к договору на вывоз ТБО).
Сноска. Пункт 110 в редакции решения маслихата города Алматы от 30.11.2009 N 264 (порядок введения в действие см. п.3) ; с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
111. Вывоз крупногабаритного мусора (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора на вывоз КГМ.
112. Физическим и юридическим лицам, осуществляющие строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо заключать договоры на утилизацию строительного мусора, производить его вывоз самостоятельно или по договору с мусоровывозящим предприятием.
113. На территории домовладений выделяются специальные площадки для размещения контейнеров, оснащенных устройствами для их захвата и разгрузки, с удобными подъездами для специализированного транспорта.
Владельцы индивидуальных жилых домов вправе иметь малогабаритные контейнеры для сбора ТБО.
Не допускается складирование и размещение ТБО на проезжей части улиц, а также на прилегающих территориях индивидуальных жилых домов.
Сноска. Пункт 113 в редакции решения маслихата города Алматы от 30.11.2009 N 264 (порядок введения в действие см. п.3).
114. Предприятиям, организациям, иным хозяйствующим субъектам на территории (отведенной, прилегающей) которых находятся контейнерные площадки, необходимо выполнить следующие требования:
1) контейнерные площадки, подходы и подъездные пути к ним должны иметь твердое покрытие;
2) контейнерные площадки должны быть огорожены сплошным ограждением, исключающим распространение мусора на прилегающие территории;
3) обеспечить надлежащее санитарное содержание контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
4) Исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
5) не допускать сжигание бытовых отходов в контейнерах;
6) обеспечить в зимнее время года - очистку от снега и наледи подходов и подъездов к контейнерным площадкам с целью создания нормальных условий для работы специализированного автотранспорта и пользования населением.
Сноска. Пункт 114 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).

115. Контейнерлік алаңшаларды және контейнерлерді қолданатын, қызмет көрсететін ұйымдардың орындауы қажет:
контейнерлерді уақытында жөндеуге және одан әрі пайдалануға, жарамсыздарды ауыстыруы;
қоқыс қабылдағыш камераларды, алаңшаларды және жинағыштардың астауын, сондай-ақ қалдық салғыштардың тұрақты жуылып тұруын, зарарсыздандырылуын және шыбындарға қарсы дезинфекция жасауды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолдану қажет.
116. Контейнерлер орнату алаңшалар тұрғын-жай және қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халықтық дем алатын орындарынан қашықтықта болуы керек. Алаңшаның көлемі орнататын контейнерлер санына есептелуі қажет.
117. Контейнерлік алаңдарды орналастыру мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау, сәулет және қала құрылыс органдарымен және пәтер иелері кооперативімен келісіледі.
Ескерту. 117 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
118. Контейнерлердегі қоқыстарды тиеу кезінде түсіп қалған қоқыстарды жинау жұмыстарын ҚТҚ, ІКҚ шығаратын ұйымның қызметкерлері жүзеге асырады.
119. Қоқыс қабылдағыш камера құлыпқа салынуы қажет, бөтен адамдардың қоқыс қабылдағыш камераға кіруіне рұқсат етілмейді.
Ескерту. 119 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 шешімімен.
120. Қоқыс шығару құбырын пайдалануды иелігінде тұрғын үй орналасқан пайдаланушы ұйым жүзеге асырады.
121. Пайдаланушы ұйым қамтамасыз етуі керек:
1) қоқыс шығару құбырының және қоқыс қабылдағыш камерасының дұрыс жұмыс істеуін;
2) қоқыс шығару құбырының шусыз жұмыс істеуін, ол үшін баспалдақ алаңындағы қоқыс шығару құбырына салатын қақпақтарының саңлаусыз, тығыз жабылатын резеңке төсемдерімен жабдықталған болуын;
3) қоқыс қабылдағыш камераның және бағаналарын профилактикалық дезинфекциялық шараларды (дезинфекция, дезинсекция және дератизация) ай сайын жүргізуге.
Ескерту. 121-тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2008 жылғы 2 шілдедегі N 125, 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
122. алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
123. Вокзалдарда, базарларда, әуе жайларда, саябақтарда, демалыс орындарында, алаңдарда, білім беру, денсаулық сақтау мекемелерінде және басқа көпшілік пайдаланатын орындарда, көшелерде, қалалық жолаушылар тасымалдау көліктері аялдамаларында, сауда нысандарының кіре берістерінде міндетті түрде қоқыс жәшіктері орнатылуы тиіс. Қоқыс жәшіктері бір-бірінен 50 метрден кем емес қашықтықта; аулаларда, саябақтарда, алаңдарда және басқа аумақтарда 10-нан 100 метрге дейінгі арақашықтықта қоқыс жәшіктері орнатылады. Қалалық жолаушылар тасымалдау көліктері аялдамаларында және сауда нысандарының кіре берістерінде екі қоқыс жәшігінен орнатылуы тиіс.

115. Организациям, эксплуатирующим и обслуживающим контейнерные площадки и контейнеры, необходимо:
производить их своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров;
принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции против мух мусороприемных камер, площадок, а также сборников отходов.
116. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения. Размер площадок должен быть рассчитан на установку необходимого количества контейнеров.
117. Размещение контейнерных площадок согласовывается с органами санитарно-эпидемиологического надзора, архитектуры и градостроительства и кооперативами собственников квартир.
Сноска. Пункт 117 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
118. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровоз, производят работники организации, осуществляющей вывоз ТБО, КГМ.
119. Мусороприемная камера должна быть закрыта на замок, вход посторонних лиц в мусороприемную камеру не допускается.
Сноска. Пункт 119 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
120. Эксплуатацию мусоропровода осуществляет эксплуатирующая организация, в ведении которой находится жилой дом.
121. Эксплуатационным организациям необходимо обеспечить:
1) исправность мусоропровода и мусороприемной камеры;
2) бесшумную работу мусоропровода, для чего крышки загрузочных клапанов мусоропровода на лестничных клетках должны быть герметичны, иметь плотный привод, снабженный резиновыми прокладками;
3) ежемесячное проведение профилактических дезинфекционных мероприятий (дезинфекция, дезинсекция и дератизация) мусороприемных камер и стволов.
Сноска. Пункт 121 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 02.07.2008 N 125 и от 12.04.2010 N 317(порядок введения в действие см. п.3) .
122. Исключен решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
123. На вокзалах, рынках, в аэропорту, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты должны быть установлены урны для мусора. Урны устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров одна от другой в местах массового посещения населения; во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от 10 до 100 метров. На остановках городского пассажирского транспорта и у входов в торговые объекты устанавливают по две урны.

124. Қоқыс жәшіктерін орнату мен тазалау мемлекеттік тапсырыс келісім шартына сәйкес пайдаланушы мердігер кәсіпорындар және иелігінде немесе қолданысында аумағы бар шаруашылық субъектісі жүргізеді. Жәшіктер толуына қарай тазаланады.
125. Жәшіктер ластануына қарай жуылуы тиіс, бірақ аптасына бір реттен кем емес.
7 тарау. Ұсақ бөлшек сауда үшін уақытша
құрылғыларды орнату, сондай-ақ жалпы пайдаланудағы
демалыс аймағын күтіп ұстау
126. Ұсақ бөлшектік уақытша сауда нүктелерінің нысандарын (павильондар) орнату қолданыстағы нормаларға және ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
127. Сәулеттік және түстері туралы шешім сәулет және қала құрылысы басқармасымен келісіледі. Ұсақ бөлшектік сауда объектілерін жөндеу және бояу жұмыстары олардың иелерінің қаражаты есебінен, сәулет және қала құрылысы басқармасымен келісілген сыртқы түрі мен түсі шешімін сақтауды ескере отырып, орындалады.
Ескерту. 127 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
128. Ұсақ бөлшектік сауда нысандары мен кешендеріне көліктік қызмет көрсету, маңайында жатқан магистральдар мен жаяу жүргіншілер бағыттарындағы, көлік қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігіне кедергі келтірмеуі қажет. Тауар жеткізуді жүзеге асыратын автокөліктің тұрағы, сауда нүктелеріне тауар артуды тек осылар үшін арналған орындардан жүзеге асырылады. Осы мақсаттарда тротуарларды, жаяу жүргіншілер жолы мен гүлзарларды пайдалануға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 128 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
129. Сауда нүктелерінің иелері маңайында жатқан аумақтық көркейтілу жұмыстарының бұзылмауын қадағалауы керек.
Ескерту. 129 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
130. Ұсақ бөлшектік сауда ғимараттарының иелеріне аумақтарын тазарту мен қоқыс шығару үшін осы қызмет түрлерімен айналысушы ұйымдармен келісім шарт жасауы керек немесе өз күштерімен атқарулары тиіс.
131. Көпшілік пайдаланатын демалу аймақтары - саябақтар, скверлер, бульварлар, жаға жайларды осы нысандар бекітілген бюджеттік бағдарламалар әкімгерлері күтеді.
Көпшілік пайдаланатын демалу аймақтарын тазалау және ағымдағы күту жұмыстарын бюджеттік бағдарламалар әкімгерлерімен отырған келісім шарт негізінде мамандандырылған кәсіпорындар жүргізеді.

124. Установка, очистка и мойка урн производятся предприятиями-подрядчиками, эксплуатирующими территории в соответствии с договором государственного заказа либо хозяйствующими субъектами, во владении или пользовании которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения.
125. Мойка урн производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
Глава 7. Установка и содержание временных сооружений
для мелкорозничной торговли, а также содержание
зон отдыха общего пользования
126. Установка объектов мелкорозничных временных торговых точек (павильонов) осуществляется в соответствии с действующими нормами и правилами.
127. Архитектурное и декоративно-цветовое оформление объектов мелкорозничной торговли согласовывается с Управлением архитектуры и градостроительства. Ремонт и окраска объектов мелкорозничной торговли производятся за счет их владельцев с учетом сохранения внешнего вида и цветового решения, согласованных с Департаментом архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 127 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
128. Транспортное обслуживание объектов и комплексов мелкорозничной торговли не должно препятствовать безопасности движения транспорта и пешеходов на прилегающих магистралях и пешеходных направлениях. Стоянка автотранспорта, осуществляющего доставку товара, загрузка торговых точек товаром осуществляются только со специально отведенных для этого мест. Не допускается использование для этих целей тротуаров, пешеходных дорожек и газонов.
Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
129. Владельцам торговых точек необходимо следить за сохранностью благоустройства прилегающих территорий.
Сноска. Пункт 129 в редакции решения маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
130. Владельцам сооружений мелкорозничной торговли необходимо заключать договоры на уборку территорий и вывоз мусора с организациями, представляющими данный вид услуг, или выполнять своими силами.
131. Содержание зон отдыха общего пользования - парков, скверов, бульваров, пляжей осуществляется администраторами бюджетных программ, за которыми закреплены данные объекты.
Работы по уборке и текущему содержанию зон отдыха общего пользования производят специализированные предприятия на основании договоров с администраторами бюджетных программ.

132. Көріктендірудің, ғимараттардың және шағын сәулеттік пішіндердің элементтеріне, көпшілік демалатын аймақтардың құрылымына сәулеттік және түстік шешімдеріне өзгерістерді Алматы қаласы сәулет және қала құрылыс басқармасымен келісіліп, жүргізіледі.
Ескерту. 132 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
133. Саябақтарда және жаға жайларда орнатылған қоқыс жәшіктерінен басқа арнайы контейнерлер қоятын алаңдар болуы керек.
134. Саябақтардың және жаға жайлардың аймақтарында нормалар мен ережелер талаптарына сәйкес қоғамдық әжетханалар болуы керек.
135. Көпшілік демалатын аймақтарды қолданыстағы нормативтік талаптарға сай қоғамдық тамақтану нысандары және ұсақ бөлшекті сауда нүктелері орналасуына болады. Бұл нысандардың иелері бөлінген және бекітілген аумаққа санитарлық тазалау мен жинау үшін арнайы кәсіпорындармен келісім шартқа отыру керек, немесе қолданыстағы талаптарға сәйкес өзі жүргізеді. Осы нысандарды жөндеу және сырлау жұмыстары олардың иелері есебінен орындалады.
Ескерту. 135 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
136. Көпшілік демалатын аймақта рұқсат етілмейді:
қоқыстарды, жапырақтарды өртеуге, от жағуға, көліктерді жууға және тазалауға;
көгалдарға, гүлзарларға, тротуарларға нысандарды орналастыруға;
мангалды қолданып, ашық отта кәуап және басқа тағамдарды пісіруге;
23.00 кейін қатты музыка қоюға.
Ескерту. 136 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
8 тарау. Шағын сәулеттік пішіндерді күтіп ұстау
Ескерту. 8 тарау алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9 тарау. Ықшам аудандар мен тұрғын
үйлер орамдарын көріктендіру
144. Ықшам аудандар мен орамдардың аймақтары қоқыс контейнерлерін қоятын, кір кептіретін, демалатын, балалардың ойнайтын, спортпен айналысатын, үй жануарларын қыдыртатын, автотұрақ, аялдату, жасыл аймақ үшін алаңшалармен жабдықталады.
145. Алаңшалардың саны, орналасуы мен жабдықталуы құрылыс және санитарлық нормаларға сәйкес болуы тиіс, сәулет және қала құрылысы, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау департаменттерімен келісілуі керек.
146. Тұрғын жай орамдары, шағын аудандар аумақтарында, сондай-ақ аула маңы аумақтарында мына тәртіп сақталуға міндетті:
көтермелердің, жаяу жолдардың, жүргіншілер жолының, орам ішіндегі кіреберістері мен жолдарының төсемдерін қалыпты жағдайда ұстауға;
аулаларға өздігінен түрлі шаруашылық немесе қосалқы құрылыс (гараждар және басқа) салуға жол бермеуге;
ауланың ішкі аумақтарына құрылыс материалдарын үйуге жол бермеу;
өзінің балансындағы (шаруашылық жүргізуші немесе жедел басқару) инженерлік желілерді қалыпты жағдайда ұстауға, құдықтарды уақытында қарап, тазартуға;
шағын сәулет пішіндерін, спорттық, ойын, балалар мен шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен қашаларын қалыпты жағдайда ұстауға, олардың сыртқы түрінің ұқыптылығын сақтауға.

132. Архитектурное и декоративно-цветочное оформление элементов благоустройства, сооружений и малых архитектурных форм, изменение планировки территории зон отдыха общего пользования согласовываются с Управлением архитектуры и градостроительства города Алматы.
Сноска. Пункт 132 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
133. Парки и пляжи помимо установленных урн должны быть оснащены специальными площадками для размещения контейнеров.
134. На территории парков и пляжей должны быть обустроены общественные туалеты, отвечающие требованиям соответствующих норм и правил.
135. На территории зон отдыха общего пользования разрешается размещение объектов общественного питания и мелкорозничной торговли в соответствии с действующими нормативными требованиями. Владельцы данных объектов заключают договоры со специализированными предприятиями на санитарную очистку и уборку отведенных и прилегающих территорий, либо производят ее самостоятельно в соответствии с действующими требованиями. Ремонт и окраска данных объектов производятся за счет их владельцев.
Сноска. Пункт 135 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
136. На территории зон отдыха общего пользования не допускается:
сжигание мусора, листвы, разведение костров, мойка и чистка транспортных средств;
размещение объектов на газонах, цветниках, тротуарах;
использование мангалов, приготовление шашлыков и других блюд на открытом огне;
использование громкой музыки после 23.00.
Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 8. Содержание малых архитектурных форм
Исключена решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
Глава 9. Благоустройство жилых кварталов и микрорайонов
144. Жилые зоны микрорайонов и кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
145. Количество, размещение и оборудование площадок должны соответствовать строительным и санитарным нормам и согласовываться с Департаментами архитектуры и градостроительства, государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
146. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях необходимо поддерживать следующий порядок:
содержать в исправном состоянии покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
не допускать самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (гаражей и другое);
не допускать загромождения придомовых территорий строительными материалами;
содержать в исправном состоянии находящиеся на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном управлении) инженерные сети, своевременно производить осмотр и очистку колодцев;
содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.

147. Тұрғын үйлердің, шағын аудандардың аулаларында, сондай-ақ ауланың ішкі аумағында рұқсат етілмейді:
1) аумақты тазарту немесе апатты жағдайларды жою жұмыстарынан басқа, сағат 23-тен сағат 7-ге дейін, тыныштық пен тәртіпті бұзатын іс-әрекет жасауға;
2) ауланың ішкі және ішкі орам аумағындағы жасыл аймаққа, балалар алаңшасына, жүргіншілер жолына қызметтік және жеке меншік автокөлікпен кіруге, қоюға;
3) арнайы бөлінген және белгілермен, таңбалармен белгіленген орындардан тыс жерлерге көліктерді қоюға және аялдатуға.
Ескерту. 147 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
10 тарау. Ғимараттар мен құрылғылардың
қасбеттерді күтіп ұстау
148. Меншігінде ғимараттар мен құрылыстар бар кәсіпорындардың және ұйымдардың басшылары ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін күтіп ұстауға, аталған нысандарға және олардың жекелеген элементтеріне (балкондар, лоджиялар, су ағатын құбырлар және басқалар) қалпына келтіру, жөндеу және сырлау жұмыстарын уақытында жүргізуді, сонымен қатар қасбеттерде орнатылған ақпараттық, ескерткіш тақтайшалардың тазалығын және дұрыс жағдайда болуын қамтамасыз етулері керек.
Дүкендер мен офистердің қала көшелері жағына шығатын витриналары жарықпен безендірілген болуы тиіс.
Ескерту. 148 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
149. Өз еркімен ғимараттардың қасбеттерін және олардың үйлесілімділік элементтері қайтадан жабдықтауға тиым салынады.
150. Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқаруындағы ғимараттары және орын-жайлары бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар, ғимараттарды, құрылыстарды және құрылғыларды, басқа жер учаскелеріндегі жылжымайтын нысандарды қала құрылысы мен жобалау құжаттарына, қала құрылысы нормативтері мен ережелері, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа арнайы нормаларға сәйкес, қалыпты жағдайда сақтау жұмыстарын жүргізуі, соның ішінде оларға қарамағындағы ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргізуі керек.
Ескерту. 150 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
151. Егер де бірнеше заңды немесе жеке тұлғалардың меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқаруында тұрғын емес немесе тұрғын ғимараттары болған жағдайда, осы тұлғалар ғимараттың пайдалану ауданына қарай қасбетін жөндеуге, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге үлес қосуы керек. Ғимараттарға немесе орын-жайларға жоспарлы түрде жаппай жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде, үлестік қатынасы бар тұлғалар осы мақсаттарға жұмсалатын қаражатты біріктіріп, жұмсауына болады.

147. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовой территории не допускается:
1) производство действий, нарушающих тишину и порядок, с 23 до 6 часов, кроме работ по уборке территории либо работ по устранению аварийных ситуаций;
2) стоянка, въезд служебного и личного автотранспорта на зеленые зоны дворовых и внутриквартальных территорий, детские площадки, пешеходные дорожки;
3) стоянка и парковка транспортных средств вне специально выделенных и обозначенных знаками и (или) разметками мест.
Сноска. Пункт 147 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 10. Содержание фасадов зданий и сооружений
148. Руководителям предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственникам зданий и сооружений необходимо обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.
Витрины магазинов и офисов, выходящих фасадами на улицы города, должны иметь световое оформление.
Сноска. Пункт 148 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
149. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов.
150. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений.
Сноска. Пункт 150 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
151. В случае, если в собственности нескольких юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.

152. Сәулет, тарих немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, қайта қалпына келтіру жұмыстары Қазақстан Республикасының және Алматы қаласының құқықтық актілерімен бекітілген, қорғау міндеттемелеріне сәйкес Мәдениет департаменті мен Сәулет және қала құрылысы басқармаларының келісімімен орындалады.
Ескерту. 152 тармаққа өзгеріс енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 155 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
153. Рұқсат етілмейді:
алдын ала сәулеттік бөліктерді қалпына келтірмей ғимараттар мен орын-жайларға сырлау жұмыстарын жүргізуге;
табиғи немесе жасанды тастармен қапталған қасбеттерді сырлауға.
Ескерту. 153 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
11 бөлім. Сыртқы жарықтандыруды және
субұрқақтарды күтіп ұстау
154. Алматы қаласының өкілетті органы бекіткен кестеге сәйкес көшелердің, жолдардың, алаңдардың, жағалаулардың және басқа жарықтандырылатын нысандардың сыртқы жарығын қосу табиғи жарықтың көлемінің азаюы кезінде кешкі ымырт кезінде 20 люкске дейін, ал сөнуі - таңғы күңгіртте 10 люкске дейін беріледі.
155. Алаңдардағы, магистральдардағы және көшелердегі, аула аумақтарындағы шамдардың жанбауы 3 пайыздан аспауы керек. Металл бағаналары, кронштейндер мен басқа сыртқы жарық құрылғылары мен қыстырма желілерінің элементтері таза, тот баспай ұсталып, сырлануы қажет. Жанып кеткен шамдарды ауыстыруды тиісті қызметтер оны анықтағаннан кейін 24 сағаттың ішінде ауыстыруы тиіс.
156. Пайдаланудан шыққан құрамында сынап бар газ санатындағы шамдар - доқалы сынапты шам (ДСШ), металлдық диодтары бар доқалы шам (ДИШ), доқалы натрийлі (ДНАТ), люминесцентті шамдарды сақтайтын арнайы орындарда сақталып, одан әрі қайта өңделуі үшін арнайы кәсіпорындарға жеткізілуі қажет. Аталған шамдар түрлерін қалалық қалдықтарды орналастыру полигоны аумағына шығаруға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 156 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317, 28.08.2013 N 155 шешімдерімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
157. Жарық және электрлі көліктердің байланыс желілерінің құлап қалған бағаналарын негізгі магистральдарда кешіктірілмей бағана иесі шығарады, ал басқа аумақтарда және бұзылған бағаналар - тәулік ішінде шығарылады.
158. Су бұрқақтардың жағдайына және пайдаланылуына өкілетті органдар жауапты.

152. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с Управлением культуры и Управлением архитектуры и градостроительства согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан и города Алматы.
Сноска. Пункт 152 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
153. Не допускается:
производить окраску фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
производить окраску фасадов, облицованных естественным или искусственным камнем.
Сноска. Пункт 153 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 11. Содержание наружного освещения и фонтанов
154. Включение наружного освещения улиц, дорог, площадей, набережных и других освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до 20 люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до 10 люкс по графику, утвержденному уполномоченным органом города Алматы.
155. Процент негорения светильников на площадях, магистралях и улицах, дворовых территориях не должен превышать 3 процентов. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться. Замена перегоревших светильников должна осуществляться соответствующими службами в течение 24 часов с момента выявления.
156. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, - дуговые ртутные люминесцентные (ДРЛ), дуговые ртутные йодидовметаллов (ДРИ), дуговые натриевые (ДНАТ) - должны храниться в специально отведенных для этих целей помещениях и вывозиться на специальные предприятия для их утилизации. Не допускается вывозить указанные типы ламп на городской полигон размещения отходов.
Сноска. Пункт 156 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3); от 28.08.2013 N 155 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
157. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется владельцем опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение 12 часов.
158. Ответственность за состояние и эксплуатацию фонтанов возлагается на уполномоченный орган.

159. Су бұрқақтарды қосу мерзімін, олардың жұмыс істеу тәртібін, тостағандарын шаю және тазарту кестесін, технологиялық үзілістерін және жұмыс істеуінің аяқталуын өкілетті органдар белгілейді.
160. Су бұрқақтар жұмыс істеп тұрған мезгілде күн сайын су беті қоқыстан тазартылады. Пайдаланушы ұйымдар субұрқақтардың тазалығын олар жұмысын тоқтатқаннан кейін де қамтамасыз етуі керек.
Ескерту. 160 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
12 тарау. Көркем безендіру және жарнама
161. Маңайдағы аймақта, сонымен қатар ғимараттардың, жарнама беретін жарнама тақталарында орналастырылған сыртқы (көрнекі) жарнамалар мен ақпарат нысандары таза ұсталуы және түнгі уақытта жарықтандыратын арнайы прибормен жарықтандырылуы тиіс. Рұқсат құжатнамасы бар заңды және жеке тұлғалар бұларды күтіп ұстауға жауапты.
Ескерту. 160 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
161-1. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру плакаттар, транспаранттар, жалаулар, стенділер, жарық таблолары, билбордтар, стеллалар, нұсқамалар, афишалар түрінде жүзеге асырылады және жарнамалық құрылғылардағы, жылжымалы және жылжымайтын нысандарда бейнелеудің және жарнамалық бейнелеудің және жазулардың өзге де тәсілдерімен жазылу арқылы жүзеге асырылады.
Жарнамалық құрылғылар қолданыстағы құрылыс нормаларына және ережелеріне, стандарттарына, техникалық регламенттеріне және осындай үлгідегі құрылғыларға арналған талаптар мазмұндалған өзге де нормативтік актілерге сәйкес жобаланады, әзірленеді және орнатылады. Барлық құрылғылар санитарлық нормалардың және ережелердің талаптарына, оның ішінде жарықтандыру талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Тротуарларда немесе тротуарларға іргелес газондарда осы Ереженің 1 қосымшасына сәйкес параметрлер бойынша кіші форматтағы бір немесе екі жақты жарнамалық құрылғылар орналастырылады, сондай-ақ скроллингтік механизмімен және онсыз жарнаманы орналастыруға арналған бір немесе екі беті бар ішкі жағынан жарықтандырылатын орташа форматтағы жарнамалық құрылғылар осы Ереженің 2 қосымшасына сәйкес параметрлер бойынша орналастырылады.
Шағын және орташа форматтағы жарнамалық қалқандар жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолақтары мен тротуарларға параллель немесе перпендикуляр орналастырылады.
Орташа форматтағы LED технологиялар пайдаланылатын жарнамалық құрылғылардың жалпы пайдаланылатын жолдардың жиегінде осы Ереженің 3 қосымшасына сәйкес параметрлер бойынша орналастырылған жарнаманы орнатуға арналған бір беті болады.
Шағын және орташа форматтағы, сондай-ақ LED технологиялар пайдаланылатын жарнамалық құрылғылар жердің және жол төсенішінің деңгейінен жоғары емес тұстағы іргетасқа орнатылады, оның бетіне мықты әйнек немесе сапасы жағынан соған тең материал қойылып, ішкі жағынан жарықтандырылып, электр желісінен авариялық ажыратылу және электр желілеріне жер астынан қосылу жүйесімен жабдықталады.
Жарнамалық құрылғылар ғимараттардың, құрылыстардың және құрылғылардың қабырғаларының тікелей жоғарғы жағына немесе металлокаркасқа, ақпараттық материалдарды бұзып, жинап алуға болатын пластика сияқты қабырғаға (әйнектері бар ғимаратқа, құрылысқа, құрылғыға медиафасадты орнатқан жағдайда) орналастырылады.
Жоғарыда аталған жарнамалық құрылғылар маркировкасымен (иесінің Т.А.Ж. және телефон нөмірі, жарнаманың орнының нөмірі) орналастырылады. Маркировка ақпараттық кеңістіктің төменгі жағына орналастырылады. Маркировка мәтінінің өлшемі көлік құралдары қозғалысына жақын тұрған жолағынан немесе тротуардан оны оқу мүмкіндігі ескеріле отырып орналастырылады.
Коммерциялық жарнама болмаған жағдайда жарнамалық құрылғының меншік иесі өз иелігіндегі бос тұрған алаңды әлеуметтік жарнамамен толтырады.
Сыртқы жарнаманы орналастырғаны үшін ақы төленбейтін әлеуметтік жарнаманың немесе қаспеттерді безендірудің жайы Алматы қаласының уәкілетті органымен келісіледі.
Ескерту. 12 - тарау 161-1 тармақпен толықтырылды - Алматы қаласы мәслихатының 30.11.2015 N 381 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

159. Сроки включения фонтанов, режимы их работы, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются уполномоченным органом.
160. В период работы фонтанов очистка водной поверхности от мусора производится ежедневно. Эксплуатирующим организациям необходимо содержать фонтаны в чистоте и в период их отключения.
Сноска. Пункт 160 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 12. Художественное оформление и реклама
161. Объекты наружной (визуальной) рекламы и информации, размещенные как на прилегающей территории, так и на зданиях, рекламных носителях, должны содержаться в чистоте и быть освещены в ночное время специальными осветительными приборами.
Сноска. Пункт 161 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
161-1. Размещение наружной (визуальной) рекламы осуществляется в виде плакатов, транспарантов, флагов, стендов, световых табло, билбордов, стел, указателей, афиш и иными способами отображения и нанесения рекламных изображений и надписей на рекламных сооружениях, на движимых и недвижимых объектах.
Рекламные сооружения проектируются, изготовляются и устанавливаются в соответствии с строительными нормами и правилами, стандартами, техническими регламентами и другими нормативными актами, содержащими требования для сооружений данного типа. Все сооружения должны соответствовать требованиям санитарных норм и правил, в том числе требованиям к освещенности.
На тротуарах или на прилегающих к тротуарам газонах располагаются одно или двухсторонние рекламные сооружения малого формата по параметрам, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также рекламные сооружения среднего формата с внутренней подсветкой, имеющие одну или две поверхности для размещения рекламы, со скроллинговым механизмом и без, по параметрам, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Рекламные плоскости сооружений малого и среднего форматов располагаются параллельно или перпендикулярно к полосе автомобильных дорог общего пользования и тротуарам.
Рекламные сооружения с использованием LED-технологий среднего формата, имеют одну поверхность для размещения рекламы, расположенную вдоль дорог общего пользования, по параметрам согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Рекламные сооружения малого и среднего форматов, а также с использованием LED-технологий среднего формата устанавливаются на фундамент без выступа над уровнем земли и дорожного покрытия, с безопасным ударопрочным остеклением либо другим, эквивалентным по качествам материалом, внутренней подсветкой, оборудованной системой аварийного отключения от сети электропитания и подземным подключением к электрическим сетям.
Рекламные сооружения, размещаются непосредственно на поверхности стен зданий, строений и сооружений или на металлокаркасе, повторяющем пластику стены (в случае размещения медиафасада на существующем остекленении здания, строения, сооружения), позволяющем демонстрировать информационные материалы.
Вышеуказанные рекламные сооружения устанавливаются с маркировкой (Ф.И.О. и номер телефона владельца, номер рекламного места). Маркировка размещается под информационным полем. Размер текста маркировки устанавливается с учетом возможности его прочтения с ближайшей полосы движения транспортных средств или тротуара.
В случае отсутствия коммерческой рекламы собственник рекламного сооружения заполняет принадлежащие ему пустующие площади социальной рекламой.
Социальная реклама и оформление фасадов, не облагаемых платой за размещение наружной рекламы, согласовываются уполномоченным органом города Алматы.
Сноска. Глава 12 дополнена пунктом 161-1 , в соответствии с решением маслихата города Алматы от 30.11.2015 № 381 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).

162. Жарнама құрылғысының иесі жарнама құрылғысын орналастырғаннан соң және орнынан алған соң аумақты көріктендіріп, қалпына келтіруі керек.
Ескерту. 162 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
163. Жарнамалық құрамалардағы кескіндемені (плакаттарды) алмастырғанда автокөлікпен көгал алаңдарға кіруге рұқсат етілмейді.
Ескерту. 163 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 317 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
164. Кәсіпорындар мен ұйымдар ғимараттың бекітілген аймағын және қасбетін эстетикалық түрін қамтамасыз етуі керек. Кіре берісінде сыртқы есікте маңдайша жазулар, яғни кәсіпорынның бағдары туралы ақпараттар, фирмалық аталуы, тіркелген тауарлық белгісі (тауарлардың және қызметтердің тізімінсіз), тұтынушыны хабардар ететін кәсіпорынның мекен-жайы және ғимараттың қасбетінде оған кіру бағыты көрсетілген ақпараттар, кәсіпорын орналасқан орынжайдың ілінуі тиіс.
165. Кәсіпорынның жұмыс жасау тәртібі туралы мәліметті тұтынушыға жеткізуге арналған баспа материалдары түріндегі плакаттарды кәсіпорындардың витриналарына (терезелеріне), есіктеріне орналастыруға болады.
166. Кәсіпорындардың тауарлары мен көрсететін қызметтері туралы ақпараттармен витриналарды ішкі жағынан безендіріліп, сондай-ақ тауар өнімдерінің үлгісі, өздерінің фирмалық аталуы, олардың тауарлық және қызметтік белгілері, кәсіпорынның бағытын ашатын және фирмалық аталуына сәйкес бейнелеу элементтері, декоративті, мейрамдық безендірулер жасауға болады. Витринаның безендірілуі эстетикалық талаптарға сәйкес болуы керек.
167. Қаланың жалпы пайдаланатын жерлерінде мерекелік безендіруді ұйымдастыру, орналастыру және орнынан алу жұмыстарын қаланың тиісті қызметтері орындайды.
168. Әртүрлі жарнамаларды және басқа да ақпараттарды ғимараттарға, дуалдарға, қалалық жолаушылар көліктері павильондарына, жарықтандыру бағаналарына, ағаштарға жапсыруға және ілуге тиым салынады.
Ведомстволық тиістілігіне қарамастан барлық нысандардағы (ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттері, дүкендер, байланыс желілерінің және сыртқы жарықтандырудың бағаналары және т.б.) өз қалауымен орналастырылған жарнамаларды немесе өзге де хабарландыруларды, жазуларды және бейнелерді, Алматы қаласының жергілікті атқарушы органдары беретін рұқсат ету құжаттарынсыз орналастырылған жарнамалық құрылғыларды, плакаттарды, сондай-ақ жөнсіз жарнамалардың өзге де түрлерін алып тастау жұмыстарын ұйымдастыру Алматы қаласы аудандары әкімдерінің аппараттарына, сондай-ақ аталған нысандардың меншік иелеріне немесе жалдаушыларына қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүктеледі.
Ескерту. 168 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 30.11.2015 N 381 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13 тарау. Аялдама пункттеріне қойылатын талаптар

162. После монтажа (демонтажа) рекламной конструкции собственникам данной конструкции необходимо восстановить благоустройство территории или объекта размещения.
Сноска. Пункт 162 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
163. Не допускается заезд автотранспорта на газоны при смене изображений (плакатов) на рекламных конструкциях.
Сноска. Пункт 163 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
164. Предприятиям и организациям необходимо обеспечивать эстетический внешний вид прилегающей территории и фасада здания. На входной группе должна быть размещена внешняя вывеска, т.е. информация о профиле предприятия, его фирменном наименовании, товарном знаке (без использования перечня товаров или услуг), информирующая потребителя о местонахождении предприятия и указывающее место входа в него, которая может быть расположена на фасаде в пределах входа в помещение, занимаемого предприятием.
Сноска. Пункт 164 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 317 (порядок введения в действие см. п.3) .
165. Допускается размещение информационных плакатов в виде печатного материала, размещаемого в витрине (окне) предприятия, на его двери, предназначенных для доведения до сведения потребителя информации о режиме работы предприятия.
166. Оформление витрин допускается с их внутренней стороны информацией о реализуемых в данном предприятии товарах и оказываемых услугах, т.е. образцы товарной продукции, собственное фирменное наименование предприятия, товарные знаки и знаки обслуживания, изобразительные элементы, раскрывающие профиль предприятия, элементы декоративного оформления, праздничное оформление. Оформление витрины должно отвечать эстетическим требованиям.
167. Организация, размещение и демонтаж праздничного оформления города в местах общего пользования осуществляется соответствующими службами города.
168. Не допускается наклеивание и развешивание на зданиях, заборах, павильонах городского пассажирского транспорта, опорах освещения, деревьях каких-либо объявлений и других информационных сообщений.
Организация работ по удалению самовольно размещаемых рекламных и иных объявлений, надписей и изображений со всех объектов (фасадов зданий и сооружений, магазинов, опор контактной сети и наружного освещения и т.п.) независимо от их ведомственной принадлежности, а также демонтаж рекламных сооружений, плакатов и других видов стихийной рекламы, установленных без разрешительных документов, выдаваемых местным исполнительным органом города Алматы, возлагается на аппараты акимов районов города Алматы с последующим благоустройством территории, а также на собственников или арендаторов указанных объектов в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 168 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 30.11.2015 № 381 (вводится в действие через 10 дней после опубликования).
Глава 13. Требования к остановочным пунктам