Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босатудың жыл сайынғы мөлшерiн белгiлеу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 13 ақпандағы N 79 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 4 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5159 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 18-06/1085 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.12.2015 № 18-06/1085 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
"Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы  N 1287 қаулысына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босатудың жыл сайынғы мөлшерiн белгiлеу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейiн он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2008 жылғы 13 ақпандағы
N 79 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерін белгілеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерін белгілеу ережесі (бұдан әрі - Ереже)»"Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы  N 1287 және "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 ақпандағы  N 141 қаулыларын іске асыру мақсатында әзірленді және басты мақсатта пайдалану үшін кесу, аралық мақсатта пайдалану үшін кесу және басқа да мақсаттарда пайдалану үшін кесу бойынша мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүрек босатудың жыл сайынғы көлемдерін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Піскен сүректердің қорларынан (кеспеағаш қоры) құрылатын басты мақсатта пайдалану үшін кесу кезінде сүрек дайындау көлемі қылқан жапырақты, қатты жапырақты және жұмсақ жапырақты тұқымдар бойынша деректерді бөліп көрсетіп, мемлекеттік орман қорының санаттары бойынша жыл сайын бөлек-бөлек белгіленеді.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану үшін кесу тәртібімен сүрек дайындау орман орналастыру кезінде айқындалатын және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығының Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітетін есепті кеспеағаш шегінде жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил установления ежегодного размера отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 февраля 2008 года N 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 04 марта 2008 года N 5159. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 18-06/1085
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.12.2015 № 18-06/1085.
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1287 "Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления ежегодного размера отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 февраля 2008 года
N 79
Правила
установления ежегодного размера отпуска древесины на корню на
участках государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления ежегодного размера отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда (далее - Правила) разработаны в целях реализации постановлений Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года  N 1287 "Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда" и от 14 февраля 2005 года  N 141 "Об утверждении Правил рубок леса на участках государственного лесного фонда", и определяют порядок формирования ежегодных объемов отпуска древесины на участках государственного лесного фонда по рубкам главного пользования, рубкам промежуточного пользования и прочим рубкам.
2. Объем заготовки древесины при проведении рубок главного пользования (лесосечный фонд), образуемый из запасов спелых древостоев, устанавливается ежегодно раздельно по категориям государственного лесного фонда с выделением данных по хвойным, твердолиственным и мягколиственным породам.
Заготовка древесины в порядке рубок главного пользования на участках государственного лесного фонда осуществляется в пределах расчетной лесосеки определяемой при проведении лесоустройства и утверждаемой Комитетом лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).

3. Аралық мақсатта пайдалану үшін кесу кезінде сүрек дайындау көлемі қылқан жапырақты, қатты жапырақты және жұмсақ жапырақты тұқымдар бойынша деректерді бөліп көрсетіп, мемлекеттік орман қорының санаттары бойынша орманға күтім жасау үшін кесудің, іріктеп санитариялық мақсатта кесудің, құндылығы аз және қорғаныштық функцияларын жоғалтып бара жатқан екпелерді қайта жаңартуға байланысты кесудің белгіленген нормаларын басшылыққа ала отырып, орман орналастыру материалдары бойынша айқындалады.
4. Басқа мақсаттарда пайдалану үшін кесу кезінде сүрек дайындау көлемі қылқан жапырақты, қатты жапырақты және жұмсақ жапырақты тұқымдар бойынша деректерді бөліп көрсетіп, мемлекеттік орман қорының санаттары бойынша жаппай санитариялық мақсатта кесу, құрылыс объектілері үшін орман алқаптарын тазарту, орман жолын тарту және басқа да орман шаруашылығы іс-шараларын орындау жөніндегі жұмыстардың көлемімен айқындалады.
5. Орман орналастыру жобаларына енгізілмеген санитариялық мақсатта пайдалану үшін кесу "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу ережесін бекіту туралы" (бұдан әрі - Ағаш кесу ережесі) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 ақпандағы  N 141 қаулысына сәйкес ұсынылып отырған іс-шараларды негіздеп, табиғи және антропогендік сипаттағы жағдайлардың туындау фактілері бойынша тағайындалады.
6. Орман жолдарын тартуға және өртке қарсы орлар қазуға байланысты ағаш кесу орман орналастыру материалдары және (немесе) ормандарды өртке қарсы жабдықтаудың бас жоспарлары бойынша тағайындалады.
7. Облыстар әкімдіктерінің Табиғи ресурстары және табиғат пайдалануды реттеу департаменттері (басқармалары) (бұдан әрі - департамент), сондай-ақ уәкілетті органның және өзге де орталық мемлекеттік органдардың қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерінің жиынтық материалдарын қалыптастырудың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
2. Облыстардың әкімдерінің қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерін қалыптастыру
8. Облыстар әкімдіктерінің қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер кеспеағаштар бөлу материалдарының және ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде департаменттерге жіберілетін орман пайдаланушылардың жазбаша өтінімдерінің негізінде өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерінің жиынтық материалдарын қалыптастырады.
9. Облыс әкімдігінің қарауындағы мемлекеттік орман иеленуші беретін жиынтық материалдар мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған департамент атына жолданған ілеспе хат;

3. Объем заготовки древесины при проведении рубок промежуточного пользования определяется по материалам лесоустройства, исходя из установленных норм рубок ухода за лесом, выборочных санитарных рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные функции насаждений, по категориям государственного лесного фонда с выделением данных по хвойным, твердолиственным и мягколиственным породам.
4. Объем заготовки древесины при прочих рубках определяется объемом работ по сплошным санитарным рубкам, расчистке лесных площадей под строительные объекты, прокладке просек и выполнению других лесохозяйственных мероприятий по категориям государственного лесного фонда с выделением данных по хвойным, твердолиственным и мягколиственным породам.
5. Санитарные рубки, не включенные в лесоустроительные проекты, назначаются по фактам возникновения ситуаций природного и антропогенного характера с обоснованием предлагаемых мероприятий в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года N 141 "Об утверждении Правил рубок леса на участках государственного лесного фонда" (далее - Правила рубок леса).
6. Рубки, связанные с прокладкой просек и созданием противопожарных разрывов, назначаются по материалам лесоустройства и (или) генеральным планам противопожарного устройства лесов.
7. Департаменты (Управления) природных ресурсов и регулирования природопользования акиматов областей (далее - департамент), а также государственные лесовладельцы, находящиеся в ведении уполномоченного органа и иных центральных государственных органов обеспечивают достоверность формирования сводных материалов ежегодного размера отпуска древесины на корню.
2. Формирование ежегодного размера отпуска древесины на корню
на участках государственного лесного фонда, находящихся
в ведении акимов областей
8. Государственные лесовладельцы, находящиеся в ведении акиматов областей, формируют сводные материалы ежегодного размера отпуска древесины на корню (далее - сводные материалы) на основании материалов отвода лесосек и письменных заявок лесопользователей, которые направляются в департаменты в срок до 1 сентября года, предшествующего началу рубок леса.
9. Сводные материалы, представляемые государственным лесовладельцем, находящимися в ведении акимата области включают следующие документы:
1) сопроводительное письмо в адрес департамента, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;

2) жылдық кеспеағаштың жиынтық ведомосы;
3) осы Ереженің  1-4-қосымшаларына сәйкес ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
4) осы Ереженің  5-7-қосымшаларына сәйкес мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
5) Ағаш кесу ережесіне сәйкес іріктеп санитариялық мақсатта кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе зерттеу актісі.
Орман пайдаланушының өтінімі осы Ереженің  8-қосымшасына сәйкес ресімделеді.
10. Осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген материалдардан басқа, жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу көлемдерін қарау және бекіту үшін Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу ережесіне сәйкес:
1) кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе зерттеу актісі;
2) осы Ереженің  9-қосымшасына сәйкес биологиялық тұрақтылығынан айырылған екпелерде отырғызылған сынақ алқаптарының жиынтық ведомосы;
3) осы Ереженің  10-қосымшасына сәйкес жаппай санитариялық мақсатта кесуді қажет ететін екпелердің жиынтық ведомосы;
4) телімдерді, олардың алқаптарын көрсетіп және сынақ алқаптарын енгізіп, жаппай санитариялық мақсатта пайдалану үшін кесуге белгіленген учаскелерге планшеттен алынған көшірме беріледі.
11. Мемлекеттік орман қорының мына санаттарында:
1) ерекше қорғалатын орман аумақтарында, оның ішінде:
мемлекеттік өңірлік табиғи парктер ормандарында;
мемлекеттік қорық аймақтарының ормандарында;
мемлекеттік табиғат орман ескерткіштерінде;
генетикалық орман резерваттарын қоса алғанда, ғылыми маңызы бар орман учаскелерінде;
ерекше құнды орман алқаптарында;
жаңғақ кәсіпшілігі аймақтарында;
орман жемістері екпелерінде;
субальпілік ормандарда;
2) мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтарында;
3) қалалық ормандар мен орман парктерінде;
4) елді мекендер мен сауықтыру-емдеу мекемелерінің жасыл желекті аймақтарында;
5) эрозияға қарсы ормандарда;
6) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа да су объектілері жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған жиектерінде және басқа да мақсаттарда пайдалану үшін ағаш кесу, құндылығы аз және қорғаныштық, су қорғау және басқа да экологиялық функцияларынан айырылып бара жатқан екпелерді қайта жаңартуға байланысты ағаш кесу көлемдерін қарау және бекіту үшін, мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы беріледі.
12. Департамент уәкілетті органның аумақтық органына (бұдан әрі - аумақтық орган) мемлекеттік орман иеленушілер бойынша материалдарды тексеру үшін ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 20 қыркүйегіне дейін жібереді.

2) сводная ведомость годичной лесосеки;
3) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, согласно  приложениям 1 -4 к настоящим Правилам;
4) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, согласно  приложениям 5 -7 к настоящим Правилам;
5) акт проверки или обследования комиссией, намеченных под выборочные санитарные рубки насаждений, согласно Правил рубок леса.
Заявка лесопользователя оформляется согласно  приложению 8 к настоящим Правилам.
10. Для рассмотрения и утверждения объемов сплошных санитарных рубок, кроме материалов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, в соответствии с Правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, представляются:
1) акт проверки или обследования комиссией намеченных в рубку насаждений;
2) сводная ведомость пробных площадей, заложенных в насаждениях, потерявших биологическую устойчивость, согласно  приложению 9 к настоящим Правилам;
3) сводная ведомость насаждений, требующих проведения сплошных санитарных рубок, согласно  приложению 10 к настоящим Правилам;
4) выкопировку из планшета на участки, намеченные под сплошные санитарные рубки, с указанием выделов, их площади и с нанесением пробных площадей.
11. Для рассмотрения и утверждения объемов прочих рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные, водоохранные и другие экологические функции насаждений в следующих категориях государственного лесного фонда:
1) особо охраняемые лесные территории, в том числе:
леса государственных региональных природных парков;
леса государственных заповедных зон;
государственные лесные памятники природы;
участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты;
особо ценные лесные массивы;
орехопромысловые зоны;
лесоплодовые насаждения;
субальпийские леса;
2) государственные защитные лесные полосы;
3) городские леса и лесопарки;
4) зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений;
5) противоэрозионные леса;
6) запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов,
предоставляется положительное заключение государственной экологической экспертизы.
12. Департамент до 20 сентября года, предшествующего началу рубок леса, направляет материалы, в разрезе государственных лесовладельцев, в территориальный орган уполномоченного органа (далее - территориальный орган) для проверки.

13. Департаменттің аумақтық органға беретін материалдары мыналарды қамтиды:
1) департаменттің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған ілеспе хат:
2) осы Ереженің  1-4-қосымшаларына сәйкес ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
3) осы Ереженің  5-7-қосымшаларына сәйкес мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
4) осы Ереженің 10-тармағына сәйкес берілетін жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу бойынша материалдар.
14. Аумақтық орган өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшеріне берілген материалдарға тексеру жүргізеді және оларды ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 1 қазанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға ұсынады.
3. Уәкілетті органның және өзге де орталық мемлекеттік органдардың қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерін қалыптастыру
15. Уәкілетті органның және өзге де орталық мемлекеттік органдардың қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер кеспеағаш бөлу материалдарының және орман пайдаланушылардың жазбаша өтінімдерінің негізінде қалыптасқан өсіп тұрған сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерінің материалдарын тексеру үшін аумақтық органға ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 20 қыркүйегіне дейін жібереді.
16. Мемлекеттік орман иеленушілер беретін материалдар мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған аумақтық органның атына жолданған ілеспе хат;
2) жылдық кеспеағаштың жиынтық ведомосы;
3) осы Ереженің  1-4-қосымшаларына сәйкес ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
4) осы Ереженің  5-7-қосымшаларына сәйкес мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
5) Ағаш кесу ережесіне сәйкес іріктеп санитариялық мақсатта кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе зерттеу актісі.
Орман пайдаланушының өтінімі осы Ереженің  8-қосымшасына сәйкес ресімделеді.
17. Жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу көлемдерін қарау және бекіту үшін материалдар осы Ереженің 10-тармағына сәйкес беріледі.
18. Өзге мақсаттарда ағаш кесудің, құндылығы аз және қорғаныштық, су қорғау және басқа да экологиялық функцияларынан айырылып бара жатқан екпелерді қайта жаңартуға байланысты ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерінің материалдары осы Ереженің 11-тармағына сәйкес беріледі.

13. Материалы, представляемые департаментом в территориальный орган содержат:
1) сопроводительное письмо, подписанное первым руководителем департамента или лицом его замещающим;
2) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, согласно приложениям 1-4 к настоящим Правилам;
3) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, согласно приложениям 5-7 к настоящим Правилам;
4) материалы по сплошным санитарным рубкам, представляемые в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
14. Территориальный орган проводит проверку представленных материалов ежегодного размера отпуска древесины на корню и в срок до 1 октября года, предшествующего началу рубок леса, представляет их в уполномоченный орган.
3. Формирование ежегодного размера отпуска древесины
на корню на участках государственного лесного фонда, находящихся
в ведении уполномоченного органа и иных центральных
государственных органов
15. Государственные лесовладельцы, находящиеся в ведении уполномоченного органа и иных центральных государственных органов, направляют до 20 сентября года, предшествующего началу рубок леса, сформированные на основании материалов отвода лесосек и письменных заявок лесопользователей материалы ежегодного размера отпуска древесины на корню в территориальный орган для проверки.
16. Материалы, представляемые государственным лесовладельцем, включают следующие документы:
1) сопроводительное письмо в адрес территориального органа, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;
2) сводную ведомость годичной лесосеки;
3) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, согласно приложениям 1-4 к настоящим Правилам;
4) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, согласно приложениям 5-7 к настоящим Правилам;
5) акт проверки или обследования комиссией намеченных под выборочные санитарные рубки насаждений, согласно Правил рубок леса.
Заявка лесопользователя оформляется согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
17. Для рассмотрения и утверждения объемов сплошных санитарных рубок, материалы представляются в соответствии с  пунктом 10 настоящих Правил.
18. Материалы ежегодных объемов прочих рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные, водоохранные и другие экологические функции насаждений, представляются в соответствии с  пунктом 11 настоящих Правил.

19. Аумақтық орган жиынтық материалдарды уәкілетті органға ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 1 қазанына дейін жібереді.
Аумақтық орган беретін жиынтық материалдар мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған уәкілетті органның атына жолданған ілеспе хат;
2) осы Ереженің  1-4-қосымшаларына сәйкес ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
3) осы Ереженің  5-7-қосымшаларына сәйкес мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемдері;
4) жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу бойынша материалдар осы Ереженің 10-тармағына сәйкес беріледі.
4. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған
сүректі босатудың жыл сайынғы мөлшерін уәкілетті органның
қарауы және бекітуі
20. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы  N 1287 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босату ережесінің 15-тармағына сәйкес мемлекеттік орман иеленушілер бойынша басты, аралық мақсаттарда және өзге де мақсаттарда пайдалану үшін ағаш кесу көлемдерін уәкілетті орган бекітеді және ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде мемлекеттік орман иеленушілерге жеткізіледі.
21. Берілген материалдар осы Ережеге сәйкес келмесе, ескертпелерді жою туралы материалдарды уәкілетті орган департаменттерге және уәкілетті орган мен өзге орталық мемлекеттік органдардың қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілерге пысықтау үшін қайтарады.
22. Пысықталған материалдар оларды уәкілетті орган департаменттерге және уәкілетті орган мен өзге орталық мемлекеттік органдардың қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілерге қайтарған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қайта беріледі.
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 1-қосымша
_________________облысы 200__ жылы мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берілген
егiс-топырақ қорғаныштық ормандар санатында басты мақсатында
ағаш кесу кезінде сүрек дайындау
Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Орман пайдала-
нушының
атауы
Мемлекет-
тік орман
иеленуші-
нің атауы
Орман-
шылық
атауы
Тұқымдар тобымен басты мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Барлы-
ғы
қылқан
жапы-
рақты
жұмсақ
жапырақ-
ты
қатты
жапырақ-
ты сек-
сеуіл
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны:
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 2-қосымша
_________________облысы 200__ жылы мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде орман пайдалануға берілген күтіп-баптау
мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау
Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Орман
пайдала-
нушының
атауы
Мемлекеттік
орман иеле-
нушінің
атауы
Орманшылық
атауы
қылқан жапырақты
жарық-
тандыру
тазар-
ту
сире-ту
өтпелі ағаш кесу
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
кестенің жалғасы
Тұқымдар тобымен күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Бар-
лығы
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты сексеуіл
жарық-
тан-
дыру
тазар-
ту
сирету
өтпелі ағаш кесу
жарық-
тан-
дыру
тазар-
ту
сирету
өтпелі
ағаш
кесу
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 3-қосымша
_______________облысы 200__ жылы мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде орман пайдалануға берілген санитарлық
мақсатта іріктеп ағаш кесу кезінде сүрек дайындау
Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Орман пайдала-
нушының
атауы
Мемлекет-
тік орман
иеленуші-
нің атауы
Орман-
шылық
атауы
Тұқымдар тобымен санитарлық мақсатта іріктеп ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Бар-
лығы
қылқан
жапырақты
жұмсақ
жапырақ-
ты
қатты
жапырақты сексеуіл
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 4-қосымша
_____________облысы 200___ жылы мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде орман пайдалануға берілген өзге де ағаш
кесулер кезінде сүрек дайындау
Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Орман пайдала-
нушының
атауы
Мемлекет-
тік орман
иеленуші-
нің атауы
Орман-
шылық
атауы
Тұқымдар тобымен өзге де ағаш кесулер кезінде сүрек дайындау көлемі
Бар-
лығы
қылқан
жапы-
рақты
жұмсақ
жапырақ-
ты
қатты
жапырақ-
ты сек-
сеуіл
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік орман қорының санаты
санитарлық мақсатта жаппай ағаш кесу
Жиыны:
су тораптарын, құбыр өткізгіштерді жолдар салумен байланысты орман алқаптарын тазарту
Жиыны:
орман соқпақтарын салу, өртке қарсы жыралар жасау кезінде орман алқаптарын тазарту
Жиыны:
өтімді үйінділерді жинау
Жиыны:
Барлығы:
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 5-қосымша
___________облысы 200__ жылы____________басқаруындағы
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман иеленушілердің
орындауымен күтіп-баптау мақсатта ағаш кесу кезінде сүрек
дайындау Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Мемлекеттік
орман
иеленушінің
атауы
Тұқымдар тобымен күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
жарық-
тандыру
тазарту
сирету
өтпелі
ағаш
кесу
жарықтандыру
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
кестенің жалғасы
Тұқымдар тобымен күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Барлы-
ғы
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты сексеуіл
тазар-
ту
сирету
өтпелі
ағаш
кесу
жарық-
тан-
дыру
тазар-
ту
сирету
өтпелі
ағаш
кесу
8
9
10
11
12
13
14
15
Мемлекеттік орман қорының санаты
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 6-қосымша
__________ облысы 200___ жылы _______________басқаруындағы
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман иеленушілердің
орындауымен санитарлық мақсатта іріктеп ағаш кесу кезінде
сүрек дайындау
Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Мемлекеттік орман
иеленушінің атауы
Тұқымдар тобымен санитарлық мақсатта іріктеп ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Барлы-
ғы
қылқан
жапырақты
жұмсақ
жапырақты
қатты
жапырақты
сексеуіл
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 7-қосымша
___________облысы 200___ жылы _______________басқаруындағы
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман иеленушілердің
орындауымен өзге де ағаш кесулер кезінде сүрек дайындау
Көлемі
алымында, алқап га
бөлгішінде қор, м 3
N
р/с
Мемлекеттік
орман
иеленушінің
атауы
Тұқымдар тобымен өзге де ағаш кесулер кезінде сүрек дайындау көлемі
Барлығы
қылқан
жапырақты
жұмсақ
жапырақты
Қатты
жапырақты
сексеуіл
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік орман қорының санаты
санитарлық мақсатта жаппай ағаш кесу
Жиыны:
су тораптарын, құбыр өткізгіштерді жолдар салумен
байланысты орман алқаптарын тазарту
Жиыны:
орман соқпақтарын салу, өртке қарсы жыралар жасау кезінде орман алқаптарын тазарту
Жиыны:
өтімді үйінділерді жинау
Жиыны:
Барлығы:
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 8-қосымша
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
өсіп тұрған сүректі жыл сайын босатуға тапсырыс
200 __ жылғы "___"____________N ___ ұзақ мерзімді орман пайдалану шартына сәйкес ағаш кесу түрлері бойынша*
____________________________________________________________________
(орманшылықтың және мекеменің атауы)
____________________________________________________________________
жыл сайын сүрек босатудың мынадай көлемдерін енгізуді өтінемін:

19. Территориальный орган сводные материалы направляет до 1 октября года, предшествующего началу рубок леса в уполномоченный орган.
Сводные материалы, представляемые территориальным органом, включают следующие документы:
1) сопроводительное письмо в адрес уполномоченного органа, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;
2) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, согласно приложениям 1-4 к настоящим Правилам;
3) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, согласно приложениям 5-7 к настоящим Правилам;
4) материалы по сплошным санитарным рубкам представляются в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
4. Рассмотрение и утверждение уполномоченным органом ежегодного
размера отпуска древесины на корню на участках
государственного лесного фонда
20. В соответствии с  пунктом 15 Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1287, объемы рубок главного, промежуточного пользования, прочих рубок в разрезе государственных лесовладельцев утверждаются уполномоченным органом и в срок до 25 декабря года, предшествующего началу рубок леса, доводятся до государственных лесовладельцев.
21. При несоответствии представленных материалов настоящим Правилам, материалы об устранении замечании возвращаются уполномоченным органом в департаменты и государственным лесовладельцам, находящимся в ведении уполномоченного органа и иных центральных государственных органов для доработки.
22. Доработанные материалы представляются повторно в течение 10 рабочих дней с даты направления их уполномоченным органом в департаменты и государственным лесовладельцам находящимся в ведении уполномоченного органа и иных центральных государственных органов.
Приложение 1
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200__ год, при проведении рубок главного
пользования в категории государственного лесного фонда поле-почвозащитные
леса на участках, переданных в долгосрочное лесопользование
по ____________________________ области
в числителе площадь, га
в знаменателе запас, м 3
N
п/п
Наимено-
вание
лесополь-
зователя
Наименование
государствен-
ного
лесовладельца
Наимено-
вание
лесни-
чества
Объемы заготовки древесины
при проведении рубок главного
пользования по группам пород
Итого
хвойные
мягколист-
венные
твердо-
лиственные
саксаул
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
Приложение 2
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200__ год, при проведении рубок ухода
на участках государственного лесного фонда, переданных
в долгосрочное лесопользование
по ____________________________ области
в числителе площадь, га
в знаменателе запас, м 3
N
п/п
Наимено-
вание
лесополь-
зователя
Наименование
государствен-
ного
лесовладельца
Наимено-
вание
лесни-
чества
Объемы заготовки древесины
при проведении рубок
промежуточного пользования
по группам пород
хвойные
освет-
ления
про-
чистки
проре-
живание
про-
ходные
1
2
3
4
5
6
7
8
категория государственного лесного фонда
Итого:
продолжение таблицы
Объемы заготовки древесины при проведении рубок
промежуточного пользования по группам пород
Итого
мягколиственные
твердолиственные
освет-
ления
про-
чистки
проре-
живание
про-
ходные
освет-
ления
про-
чистки
проре-
живание
про-
ходные
9
10
11
12
13
14
15
16
17
категория государственного лесного фонда
Приложение 3
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200__ год, при проведении выборочных
санитарных рубок на участках государственного лесного фонда,
переданных в долгосрочное лесопользование
по ____________________________ области
в числителе площадь, га
в знаменателе запас, м 3
N
п/п
Наименование
лесополь-
зователя
Наименование
государствен-
ного
лесовладельца
Наимено-
вание
лесни-
чества
Объемы заготовки древесины
при проведении выборочных
санитарных рубок по
группам пород
Итого
хвойные
мягколист-
венные
твердо-
лиственные
саксаул
1
2
3
4
5
6
7
8
категория государственного лесного фонда
Итого:
Приложение 4
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200__ год, при проведении прочих рубок
на участках государственного лесного фонда, переданных
в долгосрочное лесопользование
по ____________________________ области
в числителе площадь, га
в знаменателе запас, м 3
N
п/п
Наименование
лесополь-
зователя
Наименование
государствен-
ного
лесовладельца
Наиме-
нование
лесни-
чества
Объемы
заготовки древесины при
проведении прочих
рубок по группам пород
Итого
хвойные
мягколист-
венные
твердо-
лиственные
саксаул
1
2
3
4
5
6
7
8
категория государственного лесного фонда
сплошные санитарные рубки
Итого:
расчистки лесных площадей в связи со строительством
гидроузлов, трубопроводов, дорог
Итого:
расчистки лесных площадей при прокладке просек,
создании противопожарных разрывов
Итого:
уборка ликвидной захламленности
Итого:
Всего:
Приложение 5
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200__ год, при проведении рубок ухода
на участках государственного лесного фонда, осуществляемых
государственными лесовладельцами, находящимися в ведении
__________________________________область
в числителе площадь, га
в знаменателе запас, м 3
N
п/п
Наименование
государственного
лесовладельца
Объемы заготовки древесины при
проведении рубок ухода по группам пород
хвойные
освет-
ления
прочистки
прорежи-
вание
проходные
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
продолжение таблицы
Объемы заготовки древесины при
проведении рубок ухода по группам пород
Итого
мягколиственные
твердолиственные
освет-
ления
про-
чистки
проре-
жива-
ние
про-
ход-
ные
освет-
ления
про-
чистки
проре-
жива-
ние
про-
ход-
ные
7
8
9
10
11
12
13
14
15
категория государственного лесного фонда
Приложение 6
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200____ год, при проведении выборочных
санитарных рубок на участках государственного лесного фонда,
осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися
в ведении _______________________________ область
в числителе площадь, га
в знаменателе запас, м 3
N
п/п
Наименование
государственного
лесовладельца
Объемы заготовки древесины при
проведении выборочных санитарных
рубок по группам пород
Итого
хвойные
мягколист-
венные
твердо-
лиственные
саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
Приложение 7
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Объемы
заготовки древесины на 200___ год, при проведении прочих рубок
на участках государственного лесного фонда, осуществляемых
государственными лесовладельцами, находящимися в ведении
______________________________ области
в  числителе - площадь, га
в знаменателе - запас, м 3
N
п/п
Наименование
государственного
лесовладельца
Объемы заготовки древесины
при проведении прочих рубок
по группам пород
Итого
хвойные
мягколист-
венные
твердо-
лиственные
саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
сплошные санитарные рубки
Итого:
расчистки лесных площадей в связи со строительством
гидроузлов, трубопроводов, дорог
Итого:
расчистки лесных площадей при прокладке просек,
создании противопожарных разрывов
Итого:
уборка ликвидной захламленности
Итого:
Всего:
Приложение 8
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Заявка
на ежегодный отпуск древесины на корню на участках
государственного лесного фонда
В соответствии с договором долгосрочного лесопользования от "___"
___________ 200__ года N ______ прошу включить в ежегодный отпуск
древесины на корню по ____________________________________________________
(наименование лесничества и госучреждения)
__________________________________________________________________________
следующие объемы по видам рубок леса*:

1) басты мақсатта пайдалану үшін кесу бойынша (Ережеге 1-қосымшаның нысаны бойынша);
2) аралық мақсатта пайдалану үшін кесу бойынша (Ережеге 2, 3-қосымшалардың нысандары бойынша);
3) өзге мақсаттарда пайдалану үшін кесу бойынша (Ережеге 4-қосымшаның нысаны бойынша).
Орман пайдаланушы (жеке тұлға)______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)
немесе
Орман пайдаланушы (заңды тұлға)_____________________________________
(басшы, тегі, аты, әкесінің аты,
қолы, мөрі, күні)
*Ағаш кесу түрлері бойынша көлемдер Ережеге қосымшаларға көрсетілген нысандар бойынша беріледі.
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 9-қосымша
______________________________облысы
(мемлекеттік орман иеленуші)
Екпе ағаштан құралған биологиялық тұрақтылықты жоғалтып
алған жиынтық ақпарат тізім
Орман-
шылық
сынау
көлем-
нің N
Орамның N
Телімнің
N
Сынаудағы
ағаш саны,
дана
Зиянкес және ауру атауының
көрсетумен
сүрекдіңнің
әлсіреу себебі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Санат жағдайындағы ағаш бөліп тарату,
сынаудағы көлемнің %
Ағаш
кесуге
жатады, %
порода
I
II
III
IV
V
VI
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде өсiп тұрған
сүректi босатудың жыл
сайынғы мөлшерiн белгiлеу
ережесіне 10-қосымша
____________________________облысы
(мемлекеттік орман иеленуші)
Санитарлық мақсатта жаппай ағаш кесу талап ететін екпе
ағаштан құралған жиынтық ақпарат тізім
Орман-
шылық
Орам-
ның N
Телім-
нің N
Көлем,
га
Телімнің қысқа таксациялық
сипаттама
құрам
жасы
толысуы
бонитеті
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сүрек қоры
Орман түрі
Жаңарудың қамтама-
сыздандыру
сүрекдің-
нің
әлсіреу
себебі
орта биік-
тігі, м
орта диаме-
трі,
см
1 га
телім-
нің
барлы-
ғында
оның ішінде өтім-
ділік
9
10
11
12
13
14
15
16

1) по рубкам главного пользования (по форме приложения 1 к Правилам);
2) по рубкам промежуточного пользования (по форме приложений 2,3 к
Правилам);
3) по прочим рубкам (по форме приложения 4 к Правилам).
Лесопользователь (физическое лицо)________________________________________
(фамилия, имя, отчество, роспись, дата)
или
Лесопользователь (юридическое лицо) ______________________________________
(руководитель - фамилия, имя, отчество, роспись, печать, дата)
* Объемы по видам рубок леса представляются по формам, указанных приложениях
к Правилам и прилагаются к Заявке
Приложение 9
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Сводная ведомость пробных площадей, заложенных
в насаждениях, потерявших биологическую  устойчивость
по  _____________________________________________________
(государственный лесовладелец)
_____________________________ области
Лесни-
чество
N
пробной
площади
N
квар-
тала
N
вы-
дела
число
деревьев
на пробе,
штук
Причина ослабления
древостоя с
указанием названий
преобладающих
вредителей и
болезней
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Распределение деревьев по категориям
состояния в % от общего количества на пробе
Подлежат
рубке, %
порода
I
II
III
IV
V
VI
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 10
к Правилам установления ежегодного
размера отпуска древесины на корню
на участках государственного
лесного фонда
Сводная ведомость насаждений, требующих сплошных санитарных рубок
по  __________________________________________________
(государственный лесовладелец)
_________________________ области
Лесни-
чество
N
квар-
тала
N вы-
дела
Площадь,
га
Краткая таксационная
характеристика выдела
состав
возраст
полнота
бонитет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Краткая
таксационная
характеристика
выдела
Запас древесины
Тип
леса
Обес-
печение
возоб-
новления
Причина
ослаб-
ления
древо-
стоя
средняя
высота,
м
средний
диаметр,
см
на
1 га
всего
на
выделе
в т.ч. -
лик-
вид-
ной
древе-
сины
9
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель лесного учреждения:
Инженер-лесопатолог (специалист по лесозащите)