Екінші деңгейдегі банктердің банктік кепілдіктер мен кепілдемелерді беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарғын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 сәуірдегі N 55 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 5 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5231 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 331-бабының 4-тармағына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің банктік кепілдік пен кепілдемелерді беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сарсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовқа жүктелсін.
Төрайым
Е.Л. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 28 сәуірдегі
N 55 қаулысымен
бекітілді
Екінші деңгейдегі банктердің банктік кепілдіктер мен кепілдемелерді беру ережесі
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі - банктер) банктік кепілдіктер мен кепілдемелерді беруіне талаптарды белгілейді.

Об утверждении Правил выдачи банками второго уровня банковских гарантий и поручительств
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 апреля 2008 года N 55. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2008 года N 5231. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 331 Гражданского кодекса Республики Казахстан, подпунктом 4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи банками второго уровня банковских гарантий и поручительств.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя (Кенже А.) принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель
Бахмутова Е.Л.
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 28 апреля 2008 года N 55
Правила выдачи банками второго уровня
банковских гарантий и поручительств
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают требования к выдаче банками второго уровня (далее - банки) банковских гарантий и поручительств.

2. Банктің банктік кепілдік пен кепілдемені беруі осы Ереженің, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының, мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың, ішкі кредиттік саясат туралы ереженің және банктің директорлар кеңесі бекіткен операцияларды жүргізудің жалпы талаптарын айқындайтын ереженің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Банктің банктік кепілдік пен кепілдемені беруі мынадай талаптарды орындағанда жүргізіледі:
1) банкте "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 30-бабының 2-тармағының 15), 16) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензия бар болу;
2) тұлға-борышкердің банктің көрсетілген мәліметтерді кредиттік бюроларға бұдан кейін беруімен, өзі туралы және берілген банктік кепілдік пен кепілдеме жөніндегі мәліметтерді кредиттік бюроның деректер базасына ұсынуына жазбаша келісімі бар болу.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.09.26 N 212 Қаулысымен.
4. Осы Ереженің мақсатында банктің банктік кепілдік немесе кепілдемені беруі, сондай-ақ банктік кепілдік пен кепілдеме бойынша міндеттемелерді орындау бойынша талаптарды қойғаны, оларды жазбаша түрде ресімдеуді көздейді.
5. Банктік кепілдік немесе кепілдеме шартында мыналар болуы тиіс:
1) заңды тұлға-борышкердің атауы немесе банк банктік кепілдікті немесе кепілдемені тапсырмасы бойынша берген жеке тұлға-борышкердің тегі, аты (бар болса - әкесінің аты);
2) борышкердің заңды тұлға-кредиторының атауы немесе банк банктік кепілдікті немесе кепілдемені пайдасына берген жеке тұлға-кредитордың тегі, аты (бар болса - әкесінің аты);
3) банктік кепілдікті немесе кепілдемені берген банктің атауы;
4) банктік кепілдік немесе кепілдеме шартының нөмірі мен күні және банктік кепілдікті немесе кепілдемені беру қажеттілігі көзделген құжаттың(ардың) нөмірі мен күні;
5) егер өзгелері банктік кепілдік немесе кепілдеме шартында белгіленбеген болса, банктік кепілдік немесе кепілдеме шарты бойынша төленуге жататын барынша жоғарғы ақша сомасы;
6) егер өзгелері банктік кепілдік немесе кепілдеме шартында белгіленбеген болса, берілген банктік кепілдік немесе кепілдеме бойынша қамтамасыз ету әдістері;
7) банктік кепілдік немесе кепілдеме берілген мерзімі немесе егер өзгелері банктік кепілдік немесе кепілдеме шартында белгіленбеген болса, банктік кепілдік немесе кепілдемені берген банктің міндеттемесі ол басталғанда тоқтатылатын жағдай (оқиға) (банктік кепілдік немесе кепілдеменің қолданыс мерзімі);

2. Выдача банком банковской гарантии и поручительства осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил, гражданского законодательства Республики Казахстан, законодательства о государственных закупках, правил о внутренней кредитной политике и правил, определяющих общие условия проведения операций, утвержденных советом директоров банка.
3. Выдача банком банковской гарантии и поручительства производится при выполнении следующих условий:
1) наличие у банка лицензии на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 15), 16) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
2) наличие письменного согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выданной банковской гарантии или поручительстве в базу данных кредитных бюро с последующим представлением банком указанных сведений в кредитные бюро.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.09.2009 № 212 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Для целей настоящих Правил выдача банком банковской гарантии или поручительства, а также предъявление требований по исполнению обязательств по банковской гарантии или поручительству предусматривает их оформление в письменной форме.
5. Договор банковской гарантии или поручительства должен содержать:
1) наименование юридического лица-должника или фамилию, имя, (отчество - при наличии) физического лица-должника, по поручению которого банком выдана банковская гарантия или поручительство;
2) наименование юридического лица-кредитора должника или фамилию, имя, (отчество - при наличии) физического лица-кредитора, в пользу которого банком выдана банковская гарантия или поручительство;
3) наименование банка, выдавшего банковскую гарантию или поручительство;
4) номер и дату договора банковской гарантии или поручительства и номер и дату документа (ов), в котором (ых) предусмотрена необходимость выдачи банковской гарантии или поручительства;
5) максимальную денежную сумму, подлежащую оплате по договору банковской гарантии или поручительства, если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;
6) способы обеспечения по выданной банковской гарантии или поручительству, если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;
7) срок, на который выдана банковская гарантия или поручительство, или обстоятельство (событие), при наступлении которого прекращается обязательство банка, выдавшего банковскую гарантию или поручительство (срок действия банковской гарантии или поручительства), если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;

8) берілген банктік кепілдік немесе кепілдеме бойынша банктің жауапкершілігі (төлемді жүзеге асыру) басталатын талаптар.
6. Міндеттемеге қатысатын тараптар құрамына байланысты банк борышкердің тапсырмасы және оның есебінен кепілгер алдындағы борышкердің міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету үшін борышкердің кредиторының пайдасына банктік кепілдікті берген басқа банк-кепілгер пайдасына банктік қарсы кепілдікті (бұдан әрі - қарсы кепілдік) беруі мүмкін.
7. Банктің қарсы кепілдік шартында мыналар болуы тиіс:
1) заңды тұлға-борышкердің атауы немесе банк банктік қарсы кепілдікті тапсырмасы бойынша берген жеке тұлға-борышкердің тегі, аты (бар болса - әкесінің аты);
2) кепілгер-банк пайдасына банктік қарсы кепілдігін берген банктің атауы;
3) борышкердің тапсырмасы бойынша пайдасына банк банктік қарсы кепілдігін берген кепілгер-банктің атауы;
4) борышкердің заңды тұлға-кредиторының атауы немесе кепілгер-банк банктік кепілдікті пайдасына берген жеке тұлға-кредитордың тегі, аты (бар болса - әкесінің аты);
5) банктік қарсы кепілдік шартының нөмірі мен күні және банктік қарсы кепілдікті беру қажеттілігі көзделген құжаттың (ардың) нөмірі мен күні;
6) егер өзгелері банктік қарсы кепілдік шартында белгіленбеген болса, банктік қарсы кепілдік шарты бойынша төленуге жататын барынша жоғарғы ақша сомасы;
7) егер өзгелері банктік қарсы кепілдік шартында белгіленбеген болса, берілген банктік қарсы кепілдігі бойынша қамтамасыз ету әдістері;
8) банктік қарсы кепілдікті берудің мерзімі немесе егер өзгелері банктік қарсы кепілдік шартында белгіленбеген болса, банктік қарсы кепілдікті берген банктің міндеттемесі ол басталғанда тоқтатылатын жағдай (оқиға) (банктік қарсы кепілдіктің қолданыс мерзімі);
9) берілген банктік қарсы кепілдік бойынша банктің жауапкершілігі (төлемді жүзеге асыру) басталатын талаптар.

8) условия, при которых наступает ответственность банка (осуществление платежа) по выданной банковской гарантии или поручительству.
6. В зависимости от состава сторон, участвующих в обязательстве, банк по поручению и за счет должника для обеспечения исполнения обязательств должника перед гарантом может выдать встречную банковскую гарантию (далее - контргарантию) в пользу другого банка-гаранта, выдавшего банковскую гарантию в пользу кредитора должника.
7. Договор банковской контргарантии должен содержать:
1) наименование юридического лица-должника или фамилию, имя, (отчество - при наличии) физического лица-должника, по поручению которого банком выдана банковская контргарантия;
2) наименование банка, выдавшего банковскую контргарантию в пользу банка-гаранта;
3) наименование банка-гаранта, в пользу которого по поручению должника банком выдана банковская контргарантия;
4) наименование юридического лица-кредитора должника или фамилию, имя, (отчество - при наличии) физического лица-кредитора, в пользу которого банком-гарантом выдана банковская гарантия;
5) номер и дату договора банковской контргарантии и номер и дату документа (ов), в котором (ых) предусмотрена необходимость выдачи банковской контргарантии;
6) максимальную денежную сумму, подлежащую оплате по договору банковской контргарантии, если иное не установлено договором банковской контргарантии;
7) способы обеспечения по выданной банковской контргарантии, если иное не установлено договором банковской контргарантии;
8) срок, на который выдана банковская контргарантия, или обстоятельство (событие), при наступлении которого прекращается обязательство банка, выдавшего банковскую контргарантию (срок действия банковской контргарантии), если иное не установлено договором банковской контргарантии;
9) условия, при которых наступает ответственность банка (осуществление платежа) по выданной банковской контргарантии.