"Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 22 мамырдағы N 183 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 22 шілдеде N 350 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 4 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5277 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 23 желтоқсандағы № 653 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.23 № 653 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабы 5-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде N 4742 болып тіркелген, 2007 жылғы 27 шілдедегі N 114 (1143) "Заң газеті" газетінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 22 мамырдағы N 183 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу ережесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сертификаттау жөніндегі ұйымдар оларды аккредиттеуден өткізу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) құрылтайшы құжаттарының нотариалдық расталған көшірмелері:
қызметінің негізгі түрлерінің бірі бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйым ретіндегі қызмет етіп көзделген жарғысының;
мемлекеттік тіркелгені туралы куәлігі;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі берілгені туралы куәлік;
статистикалық карточка;
3) осы Ережеге 4, 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттау жөніндегі ұйымдар жұмыс органдарының құрылымы, бар-жоғы, материалдық-техникалық жарақтарының бар-жоғы туралы мәліметтер;
4) осы тармақшада көрсетілген пәндер бойынша оқудан тәуелсіз емтихандық жүйесінің бар екендігін растайтын құжаттар, оның ішінде:
кәсіби бухгалтерді сертификаттау жөніндегі емтихандарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы бекітілген ереже мыналардың көрсетілуімен:
тест сұрақтары мен ахуалдық міндеттерді қамтитын емтихандық модульдердің құрылымы;
сертификаттау пәндері бойынша емтихандардың ұзақтығы;
кәсіби бухгалтерлікке кандидаттардың жұмыстарына тексерулер жүргізу мерзімдерін;
кандидат нәтижені бекіткен күннен бастап келесі үш жылдың ішінде ғана жарамды деп танылатын "Қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша, нәтижені бекіткен күннен бастап келесі бес жылдың ішінде ғана жарамды деп танылатын "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша оң нәтиже алуы;
жекелеген пәндер бойынша үш жылдың ішінде қатарынан үш реттен астам теріс нәтиже алған кезде қайта толық оқудан өтуі;
кәсіби бухгалтерлікке кандидаттардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершіліктері;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 мая 2007 года № 183 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 июля 2008 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2008 года № 5277. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2011 года № 653
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 23.12.2011 № 653.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 мая 2007 года N 183 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4742, опубликован в газете "Юридическая газета" от 27 июля 2007 года N 114 (1317), следующие изменения и дополнения:
в Правилах аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Организации по сертификации для проведения их аккредитации представляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов:
устава, в котором одним их основных видов деятельности предусматривается деятельность в качестве организации по профессиональной сертификации бухгалтеров;
свидетельства о государственной регистрации;
свидетельства о присвоении регистрационного номера налогоплательщика;
статистической карточки;
3) сведения о структуре, наличии рабочих органов организации по сертификации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, наличии материально-технического оснащения по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам;
4) подтверждающие наличие независимой экзаменационной системы от обучения по дисциплинам, указанным в настоящем подпункте, в том числе:
утвержденное положение о порядке организации и проведения экзаменов по сертификации профессионального бухгалтера с указанием:
структуры экзаменационных модулей, содержащих тестовые вопросы и ситуационные задачи;
продолжительности экзаменов по дисциплинам сертификации;
сроков проведения проверок работ кандидатов в профессиональные бухгалтера;
получения кандидатом положительного результата по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", который будет признаваться действительным только в течение трех последующих лет с даты утверждения результата, по дисциплинам "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" - в течение пяти последующих лет с даты утверждения результата;
прохождения повторного полного обучения при получении отрицательного результата по отдельным дисциплинам более трех раз подряд в течение трех лет;
прав, обязанностей и ответственности кандидатов в профессиональные бухгалтера;

осы Ережеге 4-2-қосымшаға сәйкес емтихан комиссиясының (бұдан әрі - комиссия) төрағасының, оның мүшелерінің, тәуелсіз бақылаушылардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершіліктерін және оның құрамын көрсете отырып, комиссия туралы бекітілген ереже;
комиссияның (кеңестің) арызы мен шешімін қарау мерзімін, нысанын белгілей отырып, емтихандардың нәтижелері бойынша апелляциялық комиссияның (кеңестің) құрамын, арыздарды беру мерзімін және арыздарды сотқа дейін қарауды жүргізу тәртібін көрсете отырып, ол туралы бекітілген ереже;
осы Ережеге 4-3-қосымшаға сәйкес оқытушылар туралы мәліметтер;
кандидаттарды сертификаттау жөніндегі күндізгі оқыту түрі бойынша, осы Ережеге 4-4-қосымшаның талаптарына сәйкес емтихандарды тапсыру үшін қажетті мынадай пәндерді қамтитын бекітілген бағдарламалары:
"Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп",
"Салық және салық салу",
"Азаматтық құқық";
үш жылдық кезеңге пәндер бойынша емтихандар өткізудің бекітілген кестесі. Емтихандарды өткізу осы Ереженің 10-2-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады;
5) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік заңнамасын шолуды қамтитын және мыналардың болуын растайтын:
"Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша кемінде 200 тест сұрақтары мен 100 міндеттен, осы Ережеге 4-5-қосымша бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес әрбір ХҚЕС бойынша кемінде бір міндеттен тұратын емтихандық модульдер; "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша - осы Ережеге 4-6 және 4-7-қосымшалардың тақырыптар тізбесіне сәйкес кемінде 500 міндет және/немесе тест сұрақтары;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарында және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеріс болған жағдайда емтихандық модульдер мен сертификаттау жөніндегі бағдарламаларды жаңартып отыру;
6) кәсіби бухгалтерлікке кандидаттарды сертификаттау бағдарламасы бойынша дәріс курстары мен практикалық курстарға (есеп жинақтары) шолуларды қамтитын бекітілген материалдар;
7) осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификатының жобасы.
3)-7) тармақшаларда санамаланған құжаттар қағаз және электрондық тасығыштарда беріледі.";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы 5-абзацпен толықтырылсын:
"заңсыз, авторлық және сабақтас құқық бұзушылықпен, сертификаттау жөніндегі емтихан модульдерін толық және пәндер бойынша қолдану";
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 10-1, 10-2 және 10-3 тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Кәсіби ұйымдар және кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар емтихандық комиссия мүшелерін қабылдау (кету, шығару) жағдайларында бұл өзгерістер туралы 15 жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етулері тиіс.

утвержденное положение об экзаменационной комиссии (далее - комиссия) с указанием прав, обязанностей и ответственности председателя комиссии, ее членов, независимых наблюдателей, и ее состав согласно приложению 4-2 к настоящим Правилам;
утвержденное положение об апелляционной комиссии (совете) с указанием ее состава, срока подачи жалоб и порядка проведения досудебного рассмотрения жалоб по результатам экзаменов с установлением сроков рассмотрения, формы жалобы и решения комиссии (совета);
сведения о преподавателях согласно приложению 4-3 к настоящим Правилам;
утвержденные программы по сертификации очной формы обучения кандидатов, необходимые для сдачи экзаменов, согласно требованиям приложения 4-4 к настоящим Правилам, включающим следующие дисциплины:
"Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности",
"Налоги и налогообложение",
"Гражданское право";
утвержденный график проведения экзаменов по дисциплинам на трехлетний период. Проведение экзаменов осуществляется с учетом требования пункта 10-2 настоящих Правил.
5) включающие обзор законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и подтверждающие наличие:
экзаменационных модулей по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", содержащие не менее 200 тестовых вопросов и 100 задач, не менее одной задачи по каждому МСФО согласно перечню тем по приложению 4-5 к настоящим Правилам, по дисциплинам "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" - не менее 500 тестовых вопросов и 100 задач в соответствии с перечнем тем согласно приложениям 4-6 и 4-7 к настоящим Правилам;
обновления экзаменационных модулей и программ по сертификации в случае изменения международных стандартов финансовой отчетности и/или законодательства Республики Казахстан;
6) утвержденных материалов по программе сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры для издания и распространения, включающие обзорный курс лекции и практический курс (задачник);
7) проект сертификата профессионального бухгалтера согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Документы, перечисленные в подпунктах 3) - 7) предоставляются на бумажных и электронных носителях.";
подпункт 2) пункта 7 дополнить абзацем 5 следующего содержания:
"неправомерное, с нарушением авторских и смежных прав, использование экзаменационных модулей по сертификации в целом и в разрезе дисциплин";
дополнить пунктами 4-1, 4-2, 10-1, 10-2 и 10-3 следующего содержания:
"4-1. Профессиональные организации и организации по сертификации в случае принятия (выбытия, исключения) членов экзаменационной комиссии уведомляют в течение 15 рабочих дней об этих изменениях уполномоченный орган.

4-2. Өз қызметтерін жүзеге асыру үшін кәсіби ұйымдар және кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар аккредиттеу туралы куәлігінің қолданыс мерзімі аяқталғанға дейінгі 3 ай алдын осы Ережеде белгіленген тәртіппен құжаттарын уәкілетті органға ұсынады.
10-1. Аккредиттеу туралы куәлігі берілген сәттен бастап, алты ай өткеннен соң сертификаттау жөніндегі ұйым бір немесе бірнеше кәсіби ұйымдармен өзара іс-қимылдары туралы келісімді ұсынады, оның ішінде мынадай мазмұнды қамтитын:
кәсіби ұйым мүшелерінің емтихандық модульдер мен сертификаттау жөніндегі бағдарламаларды жаңарту кезінде қатысуы;
кәсіби ұйым мүшелерінің емтихандық процесте, оның ішінде комиссия құрамында, бақылаушы болып қатысуы;
кәсіби ұйым мүшелерінің апелляциялық комиссия құрамында қатысуы.
10-2. Кәсіби бухгалтерлікке кандидаттарды сертификаттауды сертификаттау жөніндегі ұйым бір немесе бірнеше кәсіби ұйымдармен келісім жасасқан сәтінен бастап жүзеге асырады.
10-3. Тестілік сұрақтар және жағдайларға байланысты есептер мерзімдік баспа беттерінде және/немесе сертификаттау жөніндегі ұйымдардың web-сайттарында олардың мерзімдік жаңартылуымен жарияланады.";
осы бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшаларына сәйкес 4-1 4-2 4-3 4-4 4-5 4-6 4-7 7-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген ережеге 5-қосымшада:
"Бухгалтерлердің кәсіби ұйымының басшысы" деген сөздер "Басшы (уәкілетті тұлға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген ережеге 6-қосымшада:
"Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның басшысы" деген сөздер "Басшы (уәкілетті тұлға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есепті, аудиторлық қызмет пен қаржылық бақылауды дамыту департаменті (Ж. Айтжанова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және белгіленген заңнамалық тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
1-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне
4-1-қосымша
Сертификаттау жөніндегі ұйымның (ұйымның құрылымдық бөлімшесінің) материалдық-техникалық жарақтанғандығының болуы туралы мәлімет
Дәрістік және семинарлық оқулар үшін үй-жайлар мамандандырылған жиһазбен және иллюстрациялық материалдарды демонстрациялау үшін пайдаланылатын техникалық оқу құралдарымен жинақталады.
Жабдықтар тыңдаушылардың бір ағымына бір дәрістік аудитория және бір оқу тобына арналған семинарлық сабақтар үшін бір аудитория есептен анықталады (ағымдардың санын, ұйым, тыңдаушылар саны мен сабақтардың өткізілу ерекшелігіне қарай белгілейді).
Сертификаттау жөніндегі ұйым (ұйымның құрылымдық бөлімшесі) кестеде келтірілген үлгілік жабдықпен немесе функционалдық тағайындалуы және техникалық параметрлері бойынша соған ұқсас жабдықпен жинақталады.
N
р/с
Атауы
1 тыңдаушыға
тиістілігі
(дана/кв.м)
Оқытушылар/
тыңдаушылар,
адам саны
Жалпы
қажеттілік
1
2
3
4

4-2. Профессиональные организации и организации по сертификации в целях продолжения осуществления своей деятельности предоставляют в уполномоченный орган за 3 месяца до окончания срока действия свидетельства об аккредитации документы, в порядке установленном настоящими Правилами.
10-1. По истечении шести месяцев с момента выдачи свидетельства об аккредитации организация по сертификации представляет соглашение о взаимодействии с одной или несколькими профессиональными организациями, включающее в том числе следующее содержание:
участие членов профессиональной организации при обновлении экзаменационных модулей и программ по сертификации;
участие членов профессиональной организации в экзаменационном процессе, в том числе в составе экзаменационной комиссии, в наблюдателях;
участие членов профессиональной организации в составе апелляционной комиссии.
10-2. Сертификация кандидатов в профессиональные бухгалтеры осуществляется организацией по сертификации с момента заключения соглашения с одной или несколькими профессиональными организациями.
10-3. Тестовые вопросы и ситуационные задачи размещаются в периодических печатных изданиях и/или на web-сайте организации по сертификации с периодическим их обновлением.";
дополнить приложениями 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 4-7, 7 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему приказу;
в приложении 5 к указанным Правилам:
слова "Руководитель профессиональной организации бухгалтеров" заменить словами "Руководитель (уполномоченное лицо)";
в приложении 6 к указанным Правилам:
слова "Руководитель организации по профессиональной сертификации бухгалтеров" заменить словами "Руководитель (уполномоченное лицо)".
2. Департаменту развития бухгалтерского учета, аудиторской деятельности и финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Сулейманов А.У.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350
Приложение 4-1
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Сведения о наличии материально-технического оснащения организации
(структурного подразделения организации) по сертификации
Помещения для лекционных и семинарских занятий укомплектовываются специализированной мебелью и техническими средствами обучения, используемыми для демонстраций иллюстративных материалов.
Оборудование определяется из расчета одной лекционной аудитории на поток слушателей (число потоков устанавливается организацией, исходя из численности слушателей и специфики проведения занятий) и одной аудитории для семинарских занятий на учебную группу.
Организация (структурное подразделение организации) по сертификации укомплектовывается типовым оборудованием, указанным в приведенной таблице, или оборудованием, аналогичным по функциональному назначению и техническим параметрам.
N
п/п
Наименование
Положенность
на
1 слушателя,
(кв. м/шт.)
Число
преподава-
телей/
слушателей,
чел
Общая
потребность
1
2
3
4

5=3*4
1
Тыңдаушылардың ағыны
бойынша дәрістік
сабақтар жүргізу
үшін оқу аудитория-
лары, жарақталған:
1.1
Техникалық оқу
құралдарымен
1.1.1
Экран
1.1.2
Проектор
1.1.3
Экранға және
проекторға қызмет
көрсету үшін қажет
болған кезде,
компьютер
1.2
Арнайы жиһазбен және
ұйымдастыру құралда-
рымен
1.2.1
Бормен немесе
фломастермен жазуға
арналған аудитория-
лық тақта
1.2.2
Кафедра-мінбе
1.2.3
Лектор үшін үстел
1.2.4
Лектор үшін орындық
1.2.5
Аудиториялық үстел
1.2.6
Аудиториялық орындық
2.
бір топ тыңдаушылар-
ға семинар сабақта-
рын жүргізу үшін
оқу аудиториялары,
жарақталған:
2.1
Техникалық оқу
құралдарымен

5=3*4
1.
Учебные аудитории
для проведения
лекционных
занятий по
потокам
слушателей
оснащенные:
1.1.
Техническими
средствами
обучения
1.1.1
Экран
1.1.2
Проектор
1.1.3
Компьютер при
необходимости для
обслуживания
экрана и проектора
1.2.
Специальной
мебелью и
оргсредствами
1.2.1
Доска аудиторная
для написания
мелом или
фломастером
1.2.2
Стойка-кафедра
1.2.3
Стол для лектора
1.2.4
Стул для лектора
1.2.5
Стол аудиторный
1.2.6
Стул аудиторный
2.
Учебные аудитории
для проведения
семинарских
занятий на группу
слушателей,
оснащенные:
2.1.
Техническими
средствами
обучения

2.1.1
Экран
2.1.2
Проектор
2.1.3
(есептеу міндеттері
бар сабақтар үшін)
және оның ішінде
экранға және
проекторға қызмет
көрсету үшін қажет
болған кезде,
компьютер
2.2
Арнайы жиһазбен және
ұйымдастыру
құралдарымен
2.2.1
Бормен немесе
фломастермен жазуға
арналған аудиториялық тақта
2.2.2
Кафедра-мінбе
2.2.3
Оқытушы үшін үстел
2.2.4
Оқытушы үшін орындық
2.2.5
Аудиториялық үстел
2.2.6
Аудиториялық орындық
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
2-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне
4-2-қосымша
Емтихандық комиссияның құрамы*
N
р/с
Тегі,
аты-жөні
Негізгі
жұмыс орны,
лауазымы
Мекен-жайы,
телефоны,
электрондық
мекен-жайы
бухгалтерлік
есеп және/
немесе
қаржылық
есептілік
және/немесе
аудит
саласындағы
соңғы 7
(жеті) жылдан
кемінде
5(бес) жыл
еңбек өтілі
Кәсіби
білімдерін
растайтын
құжаттар,
(атауы,
кім
берген,
берілген
күні,
нөмірі)**
1
2
3
4
5
6
Төраға
Комиссия
мүшелері:
Хатшы***
Ескертпе:
*кемінде бес мүше
** жұмыс өтілін растайтын, жұмыс берушінің, күні және оның тоқтатылу негіздемесін белгілеген жазуы бар еңбек кітапшасының және/немесе шарттың нотариалдық расталған көшірмесі; кәсіби білімдерін растайтын дипломның және/немесе сертификаттың, және/немесе куәліктің нотариалдық расталған көшірмесі
*** дауыс беру құқығынсыз
Бухгалтерлерді
кәсіби сертификаттау
жөніндегі ұйымның басшысы  ___________  ___________________
(қолы)       (тегі, аты-жөні)
М.О.   ________________
(күні)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
3-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне
4-3-қосымша
Оқытушылар туралы мәліметтер
N
р/с
Оқыту-
шының
тегі,
аты-
жөні
Дипломы, сертифи-
каты,
куәлігі
(атауы,
кім
берген,
берілген
күні,
нөмірі)
Негізгі
жұмыс
орны
лауазымы Жұмыс
өтілі
Емти-
хандық
пәннің
атауы
Мекен-
жайы,
телефон,
элект-
рондық
мекен-
жайы
1
2
3
4
5
6
7
8
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау
жөніндегі ұйымның басшысы  ___________  ___________________
(қолы)       (тегі, аты-жөні)
М.О.   ________________
(күні)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
4-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне
4-4-қосымша
"Бекітемін"
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау
жөніндегі ұйымның басшысы
_____________________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
Күні
Емтихандық пән бойынша оқу бағдарламасы
___________________________
(пәннің атауы)

2.1.1
Экран
2.1.2
Проектор
2.1.3
Компьютер (для
занятий с
расчетными
задачами) и при
необходимости
для обслуживания
экрана и
проектора в
том числе
2.2.
Специальной
мебелью и
оргсредствами
2.2.1
Доска аудиторная
для написания
мелом и
фломастером
2.2.2
Стойка-кафедра
2.2.3
Стол для
преподавателя
2.2.4
Стул для
преподавателя
2.2.5
Стол аудиторный
2.2.6
Стул аудиторный
Руководитель организации по
профессиональной сертификации
бухгалтеров                    ________________ ______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.                               _______________________
(дата)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350
Приложение 4-2
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Состав экзаменационной комиссии*
N
пп
Ф.И.О.
Основное
место
работы,
должность
Адрес,
телефон,
электрон-
ный адрес
Стаж работы в
области
бухгалтерского
учета и/или
финансов и/или
аудита не
менее 5 лет из
последних 7
лет (период и
количество
лет)**
Документы,
подтверждающие
профессиональные
знания,
(наименование,
кем выдан, дата
выдачи, номер)**
1
2
3
4
5
6
Предсе-
датель
Члены
комиссии*
Секретарь***
Примечание:
* не менее пяти членов
** нотариально заверенная копия трудовой книжки и/или договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, подтверждающие стаж работы; нотариально заверенная копия диплома и/или сертификата и/или свидетельства, подтверждающие профессиональные знания
*** без права голоса
Руководитель организации по
профессиональной сертификации
бухгалтеров                   ________________ ______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.                               _______________________
(дата)
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350
Приложение 4-3
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Сведения о преподавателях
N
п/п
Ф.И.О.
препода-
вателя
Диплом,
сертификат,
свиде-
тельство
(наимено-
вание, кем
выдан, дата
выдачи,
номер)
Основ-
ное
место
работы
Долж-
ность
Стаж
работы
Наимено-
вание
экзамена-
ционной
дисциплины
Адрес,
телефон,
электрон-
ный адрес
1
2
4
5
6
7
8
9
Руководитель организации по
профессиональной сертификации
бухгалтеров                   ________________ ______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.                               _______________________
(дата)
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350
Приложение 4-4
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
"Утверждаю"
Руководитель организации
по сертификации бухгалтеров
______________________________________
(Ф.И.О. руководителя) (подпись)
Дата
Программа обучения по экзаменационной дисциплине
_______________________________
(наименование дисциплины)

1. Емтихандық пән бойынша бағдарламаның автор(лар)ы.
2. Мақсаты және міндеттері.
3. Бағдарламаның мазмұны:
а) кіріспе бөлім;
б) тақырыптар*: құрылымы және мазмұны;
в) пайдаланылған әдебиет;
г) таратылатын материалдар тізбесі.
4. Сағаттардың тақырыптық есептелуі:
Тақырып N тақы-
рыптың
атауы
Дәрістер
(сағат-
тар)
Семи-
нарлар
(са-
ғат-
тар)
Сағаттар-
дың бар-
лығы (ке-
мінде 80
академ.
сағ.
(3-топ+4-
топ)
өзіндік
жұмыс
(кемін-
де 40
академ.
сағ.)
Жиыны
(кемінде
120
академ.
сағ.)
1
2
3
4
5
6
7
1-тақырып, 2-тақырып, 3-тақырып және т.б.
Бағдарлама автор(лар)ының қолы______________
Ескертпе:
* "Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп", "Азаматтық құқық", "Салық және салық салу" пәндері бойынша тақырыптар Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу ережесіне 4-5, 4-6 және 4-7 қосымшаларға сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
5-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне

1. Автор (ы) программы экзаменационной дисциплины.
2. Цель и задачи.
3. Содержание программы:
а) вводная часть;
б) темы*: структура и содержание;
в) использованная литература;
г) перечень раздаточного материала.
4. Тематический расчет часов:
Тема N
Наиме-
нование
темы
Лекции
(часы)
Семинары
(часы)
Всего
часов (не
менее 80
академ. ч.
(гр. 3 +
гр. 4)
Самост.
работа (не
менее 40
академ.
ч.)
Итого
(не менее
120
академ.
ч.)
1
2
3
4
5
6
7
Тема 1.
Тема 2.
Тема 3
и т.д.
Подпись автора (ов) программы _________________
Примечание:
* темы по дисциплинам "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", "Гражданское право", "Налоги и налогообложение" согласно приложениям 4-5, 4-6 и 4-7 к Правилам аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350

4-5-қосымша
"Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары"
пәні бойынша тақырыптар тізбесі*
1
1 (IAS) "Қаржылық есептілікті ұсыну" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
2
2 (IAS) "Қорлар" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
3
7 (IAS) "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есептер"
Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
4
8 (IAS) "Есеп саясаты, бухгалтерлік бағалардағы өзгерістер мен қателер" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
5
10 (IAS) "Есепті күннен кейінгі оқиғалар" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
6
11 (IAS) "Құрылысқа шарттар" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
7
12 (IAS) "Табысқа салынатын салықтар" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
8
16 (IAS) "Негізгі құралдар" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
9
17 (IAS) "Жалдау" Халықаралық қаржылық есептілік
стандарты
10
18 (IAS) "Түсім" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
11
19 (IAS) "Қызметкерлерге сыйақы" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
12
20 (IAS) "Мемлекеттік көмекті есепке алу және мемлекеттік
көмек туралы ақпаратты ашу" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
13
21 (IAS) "Валюталардың айырбастау бағамдарының әсері"
Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
14
23 (IAS) "Қарыздар бойынша шығындар" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
15
24 (IAS) "Байланысқан тараптар туралы ақпаратты ашу"
Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
16
26 (IAS) "Зейнетақы жоспарлары бойынша есеп және
есептілік" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
17
27 (IAS) "Біріктірілген және жеке қаржылық есептілік"
Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
18
28 (IAS) "Ассоцияланған кәсіпорындарға инвестициялар"
Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
19
29 (IAS) "Гиперинфляциялық экономикадағы қаржылық
есептілік" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
20
31 (IAS) "Бірлескен кәсіпкерлікте қатысу" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
21
32 (IAS) "Қаржылық құралдар: ақпарат ұсыну" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
22
33 (IAS) "Акцияға табыс" Халықаралық қаржылық есептілік
стандарты
23
34 (IAS) "Арадағы қаржылық есептілік" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
24
36 (IAS) "Активтердің құнсыздануы" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
25
37 (IAS) "Бағалау резервтері, шартты міндеттер және
шартты активтер" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
26
38 (IAS) "Материалдық емес активтер" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
27
39 (IAS) "Қаржылық құралдар: тану және өлшеу"
Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
28
40 (IAS) "Инвестициялық мүлік" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
29
41 (IAS) "Ауыл шаруашылығы" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
30
1 (IFRS) "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының
бірінші қолданылуы" Халықаралық қаржылық есептілік
стандарты
31
2 (IFRS) "Акцияларға негізделген төлем" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
32
3 (IFRS) "Бизнес бірлестіктері" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
33
4 (IFRS) "Сақтандыру шарттары" Халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
34
5 (IFRS) "Сату үшін тағайындалған ұзақ мерзімді активтер
және тоқтатылған қызмет" Халықаралық қаржылық есептілік
стандарты
35
6 (IFRS) "Пайдалы қазбалардың қорларын барлау және
бағалау" Халықаралық қаржылық есептілік стандарты
36
7 (IFRS) "Қаржылық құралдар: ақпарат ашу" Халықаралық
қаржылық есептілік стандарты
37
8 (IFRS) "Операциялық сегменттер" халықаралық қаржылық
есептілік стандарты
Ескертпе:
* тізім уәкілетті органмен мерзімді түрде жаңартылып отырады,
** осы пән бойынша білім тексеру есептік және дискуссиялық бөлімдерді қамтитын бес сұрақтан тұратын үш сағаттық жазбаша емтихан жолымен жүргізіледі. Топты біріктірілген қаржылық есептілікті дайындау бойынша сұрақ міндетті болып табылады.
Сұрақтардың есеп бөлімдері кәсіби бухгалтерлікке кандидаттың есептілікті дайындау қағидаттарын, ХҚЕС стандарттарының маңызды элементтерін түсінетінін анықтау мақсатында құрылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
6-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне

Приложение 4-5
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Перечень* тем по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии
с международными стандартами финансовой отчетности"**
1
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 1
"Представление финансовой отчетности"
2
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 2
"Запасы"
3
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 7
"Отчеты о движении денежных средств"
4
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 8
"Учетная политика, изменения в бухгалтерских оценках
и ошибки"
5
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 10
"События после отчетной даты"
6
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 11
"Договоры на строительство"
7
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 12
"Налоги на прибыль"
8
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 16
"Основные средства"
9
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 17
"Аренда"
10
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 18
"Выручка"
11
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 19
"Вознаграждения работникам."
12
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 20
"Учет государственных субсидий и раскрытие информации
о государственной помощи"
13
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 21
"Влияние изменений обменных курсов валют"
14
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 23
"Затраты по займам"
15
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 24
"Раскрытие информации о связанных сторонах"
16
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 26
"Учет и отчетность по пенсионным планам"
17
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 27
"Консолидированная и отдельная финансовая отчетность"
18
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 28
"Инвестиции в ассоциированные предприятия"
19
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 29
"Финансовая отчетность в гиперинфляционной экономике"
20
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 31
"Участие в совместном предпринимательстве"
21
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 32
"Финансовые инструменты: представление информации"
22
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 33
"Прибыль на акцию"
23
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 34
"Промежуточная финансовая отчетность"
24
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 36
"Обесценение активов"
25
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 37
"Оценочные резервы, условные обязательства и условные
активы"
26
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 38
"Нематериальные активы"
27
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 39
"Финансовые инструменты: признание и измерение"
28
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 40
"Инвестиционное имущество"
29
Международный стандарт финансовой отчетности (IAS) 41
"Сельское хозяйство"
30
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 1
"Первое применение международных стандартов
финансовой отчетности"
31
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 2
"Платеж, основанный на акциях"
32
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 3
"Объединения бизнеса"
33
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 4
"Договоры страхования"
34
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 5
"Долгосрочные активы, предназначенные для продажи, и
прекращенная деятельность"
35
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 6
"Разведка и оценка запасов полезных ископаемых"
36
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 7
"Финансовые инструменты: раскрытие информации"
37
Международный стандарт финансовой отчетности (IFRS) 8
"Операционные сегменты"
Примечание:
* периодически обновляется уполномоченным органом,
** проверка знаний по данной дисциплине проводится путем трехчасового письменного экзамена, который состоит из пяти вопросов, включающие расчетные и дискуссионные части. Вопрос по подготовке консолидированной финансовой отчетности группы является обязательным.
Расчетные части вопросов составляются с целью определения понимания кандидата в профессиональные бухгалтера принципов подготовки отчетности, ключевые элементы стандартов МСФО.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350

4-6-қосымша
"Салық және салық салу" оқу бағдарламасы бойынша тақырыптар тізбесі
1-тақырып. Қазақстан Республикасындағы салық және басқа да бюджетке төленетін төлемдер жүйесі
2-тақырып. Салықтық қарым-қатынастардың субъектілері
3-тақырып. Салықтық міндеттеме және оның орындалуы
4-тақырып. Салықтық бақылау
5-тақырып. Салықтық заңнаманы бұзушылық және оларды жасағаны үшін жауапкершілік
6-тақырып. Корпоративтік табыс салығы
7-тақырып. Жеке табыс салығы
8-тақырып. Қосылған құн салығы (ҚҚС)
9-тақырып. Акциздер
10-тақырып. Экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына ренталық салық
11-тақырып. Жер қойнауын пайдаланушылардың салық және арнаулы төлемдері
12-тақырып. Әлеуметтік салық
13-тақырып. Жер салығы
14-тақырып. Көлік құралдарына салынатын салық
15-тақырып. Мүлік салығы
16-тақырып. Ойын бизнесіне салынатын салық
17-тақырып. Алымдар
18-тақырып. Төлемақылар
19-тақырып. Мемлекеттік баж
20-тақырып. Кеден төлемдері
21-тақырып. Зейнеттілік қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
7-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне
4-7-қосымша
"Азаматтық құқық" оқу бағдарламасы бойынша тақырыптар тізбесі
1-тақырып. Жалпы ережелер
2-тақырып. Азаматтық қарым-қатынастардың субъектілері
3-тақырып. Заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық нысандары
4-тақырып. Азаматтық құқықтар объектілері
5-тақырып. Мәмілелер
6-тақырып. Өкілдік. Сенімхат.
7-тақырып. Азаматтық құқықтағы мерзімдер
8-тақырып. Меншік құқығы және өзге де заттық құқықтар
9-тақырып. Міндеттемелер
10-тақырып. Шарт
11-тақырып. Еңбек қарым-қатынастарын құқықтық реттеу
12-тақырып. Зияткерлік меншігі
13-тақырып. Банк ісі
14-тақырып. Сақтандыру
15-тақырып. Зейнеткерлік қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 350 бұйрығына
8-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымдарын
және бухгалтерлерді кәсіби
сертификаттау жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу Ережесіне
7-қосымша
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
_________________________
(уәкілетті тұлға)
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау
жөніндегі аккредиттелген ұйымның атауы (логотип)
Кәсіби бухгалтердің сертификаты N ___
____________N_____
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның
аккредиттелгені туралы куәлікті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі берді
Кәсіби бухгалтердің осы сертификаты _________ ______________________
(күні)     (Тегі, аты-жөні) мырзаға (ханымға) берілді.
Емтихандық комиссияның төрағасы __________________ (Тегі, аты-жөні)
Бухгалтерлерді сертификаттау жөніндегі
ұйымның басшысы             ______________________ (Тегі, аты-жөні)
М.О.
қаланың атауы

Приложение 4-6
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Перечень тем по дисциплине "Налоги и налогообложение"
Тема 1. Система налогов и других обязательных платежей в бюджет в Республике Казахстан
Тема 2. Субъекты налоговых отношений
Тема 3. Налоговое обязательство и его исполнение
Тема 4. Налоговый контроль
Тема 5. Нарушение налогового законодательства и ответственность за их совершение
Тема 6. Корпоративный подоходный налог
Тема 7. Индивидуальный подоходный налог
Тема 8. Налог на добавленную стоимость (НДС)
Тема 9. Акцизы
Тема 10. Рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат.
Тема 11. Налоги и специальные платежи недропользователей
Тема 12. Социальный налог
Тема 13. Земельный налог
Тема 14. Налог на транспортные средства
Тема 15. Налог на имущество
Тема 16. Налог на игорный бизнес
Тема 17. Сборы
Тема 18. Платы
Тема 19. Государственная пошлина
Тема 20. Таможенные платежи
Тема 21. Пенсионное обеспечение
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350
Приложение 4-7
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Перечень тем по дисциплине "Гражданское право"
Тема 1. Общие положения
Тема 2. Субъекты гражданских правоотношений
Тема 3. Организационно-правовые формы юридических лиц
Тема 4. Объекты гражданских прав
Тема 5. Сделки
Тема 6. Представительство. Доверенность
Тема 7. Сроки в гражданском праве
Тема 8. Право собственности и иные вещные права
Тема 9. Обязательства
Тема 10. Договор
Тема 11. Правовое регулирование трудовых отношений
Тема 12. Интеллектуальная собственность
Тема 13. Банковское дело
Тема 14. Страхование
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2008 года N 350
Приложение 7
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций
бухгалтеров и организаций по
профессиональной
сертификации бухгалтеров
Наименование (логотип) аккредитованной
организации по профессиональной
сертификации бухгалтеров
Сертификат N___
профессионального бухгалтера
Свидетельство об аккредитации организации по профессиональной
сертификации бухгалтеров выдано Министерством финансов
Республики Казахстан N _____ от __________
Настоящий сертификат профессионального бухгалтера выдан ___________
(дата)
г-ну (г-же) _______________________________________________________
(ФИО)
Председатель
экзаменационной комиссии                   ________________________
(ФИО)
Руководитель организации по
сертификации бухгалтеров                   ________________________
(ФИО)
М.П.
наименование города".