Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 296 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 18 шілдедегі N 104 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 18 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5307 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 137 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2013 № 137 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз .
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 296 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4580 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесінде:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
" 6-1) секьюритилендірілген активтер "Секьюритилендіру туралы" Қ аза қ стан Республикасыны ң 2006 жыл ғ ы 20 ақ панда ғ ы За ң ына сә йкес бөлінген активтер; ";
2-тармақ "дебиторлық берешек" деген сөздерден кейін ", банкте олар бойынша секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті органның жазбаша растамасы бар секьюритилендірілген активтер, банкте олар бойынша секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті органның жазбаша растамасы жоқ секьюритилендірілген активтер" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года N 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 104. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 18 сентября 2008 года № 5307. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 137
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года N 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4580) следующие изменения и дополнения:
в Правилах классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) секьюритизированные активы - выделенные активы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации";
пункт 2 после слов "дебиторской задолженности" дополнить словами ", секьюритизированным активам, по которым у банка имеется письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации, секьюритизированным активам, по которым у банка отсутствует письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации";

мынадай мазм ұ нда ғ ы 8-1-тарма қ пен толы қ тырылсын:
"8-1. Секьюритилендірілген активтер осы Ережеге с ә йкес жіктелуге жатады. Банкте олар бойынша секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті органның жазбаша растамасы бар секьюритилендірілген активтер бойынша провизиялар құрылмайды.";
19-тарма қ та:
Бiрiншi абзац " қамтамасыз ету сапасының " деген с ө здерден кейін "жә не ма қ сатты қ олдануды ң" деген с ө здермен толы қ тырылсын;
то ғ ызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредитті қ амтамасыз ету мен ма қ сатсыз қ олдану ү лесі ә р талап бойынша жеке ба ғ аланады.";
26-тарма қ " кестесі болмаған болса, " деген с ө здерден кейін "сондай-ақ банктік заем шартыны ң м ә тінінде сыйа қ ы т ө леуді ң кезе ң дігін ай қ ындайтын т ұ жырымдама болмаса," деген сө здермен  толы қ тырылсын;
28-тарма қ :
" Тиісті хеджирлеу құралымен " деген с ө здерді ң алдынан "Заемшы тарапынан" деген сөздермен толы қ тырылсын, келесі с ө з кіші ә ріптен жазылсын;
"Ереженің 2-қосымшасына" деген сөздерден кейін "немесе 3-қосымшасына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Секьюритилендірілген активтерді жіктеу ерекшеліктері
49-1. Банкте секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті органның жазбаша растамасы бар болғанда, банк активтерді жіктеуді осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жүзеге асырады.
49-2. Банкте секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті органның жазбаша растамасы жоқ болғанда, банк:
1) жіктелген секьюритилендірілген активтерге провизияларды құрайды;
2) активтерді жіктеуді осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жүзеге асырады.";
54-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган банктерді тексеру нәтижелері бойынша, сондай-ақ тексеру барысында провизиялардың (резервтердің) деңгейін көтеруді талап ете алады."
1-қосымшада:
1 және 2 кестелер
"
оның ішінде кредиттер бойынша негізгі борыш сомасы (қаржылық лизингті
қоспағанда)
2
";
деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Есептелген сыйақы сомасы
2-1
";
3, 4 және 5 кестелер
"
Негізгі борыш сомасының барлығы
1
";
деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Есептелген сыйақы сомасы
1-1
";
6-кесте
"
Құны
1
";
деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Есептелген сыйақы сомасы
1-1
";
7-кестеде
"
оның ішінде кредиттер бойынша негізгі борыш сомасы (қаржылық лизингті
қоспағанда)
2
";
деген бағандағы сөздер "оның ішінде депозит бойынша негізгі борыш сомасы салық салу мақсатында" деген сөздермен ауыстырылсын, осы бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Есептелген сыйақы сомасы
2-1
";
8-кесте
"
оның ішінде құжаттамалық есептеме және салық салу мақсатындағы кепілдіктер бойынша дебиторлық берешектің сомасы
2
";
деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Есептелген сыйақы сомасы
2-1
";
9-кесте
"
оның ішінде шығарылған немесе кепілдікпен расталған жабылмаған аккредитивтер бойынша шартты  міндеттемелердің сомасы
2
";
деген бағаннан кейін мынадай мазмұндағы 2-1-бағанмен толықтырылсын:
"
Есептелген сыйақы сомасы
2-1
";

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Секьюритизированные активы подлежат классификации в соответствии с настоящими Правилами. Провизии по секьюритизированным активам, по которым у банка имеется письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации, не создаются.";
в пункте 19:
абзац первый после слов "качества обеспечения" дополнить словами "и целевого использования.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Качество обеспечения и доля нецелевого использования кредита оцениваются отдельно по каждому из требований.";
пункт 26 после слов "по данному кредиту," дополнить словами "а также отсутствует формулировка в тексте договора банковского займа, определяющая периодичность оплаты вознаграждения,";
в пункте 28:
после слов "инструментами хеджирования" дополнить словами "со стороны заемщика";
после слов "Приложением 2" дополнить словами "или Приложением 3".
дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Особенности классификации секьюритизированных активов
49-1. При наличии у банка письменного подтверждения уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации банк осуществляет классификацию активов в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам.
49-2. При отсутствии у банка письменного подтверждения уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации банк:
1) формирует провизии на классифицированные секьюритизированные активы;
2) осуществляет классификацию активов в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам.";
предложение первое пункта 54 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган по результатам проверок банков, а также в ходе проверки может требовать повышения уровня провизий (резервов).";
в приложении 1:
таблицы 1 и 2, после графы
"
в том числе сумма основного долга по
кредитам (за исключением финансового
лизинга).
2
";
дополнить графой следующего содержания:
"
Сумма начисленного вознаграждения
2-1
";
таблицы 3, 4 и 5, после графы
"
Всего сумма основного долга
1
";
дополнить графой следующего содержания:
"
Сумма начисленного вознаграждения
1-1
";
таблицу 6 после графы
"
Стоимость
1
";
дополнить графой следующего содержания:
"
Сумма начисленного вознаграждения
1-1
";
таблицу 7 после графы
"
в том числе сумма основного долга
по депозиту в целях налогообложения
2
";
дополнить графой следующего содержания:
"
Сумма начисленного вознаграждения
2-1
";
таблицу 8 после графы
"
в том числе сумма дебиторской
задолженности по документарным
расчетам и гарантиям в целях
налогообложения
2
";
дополнить графой следующего содержания:
"
Сумма начисленного вознаграждения
2-1
";
таблицу 9 после графы
"
в том числе сумма условных
обязательств по непокрытым
аккредитивам, выпущенным или
подтвержденным гарантиям
2
";
дополнить графой следующего содержания:
"
Сумма начисленного вознаграждения
2-1
";

6-тармақтың 1) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"банк-кредитордың депозитіндегі ақша кепілі және/немесе банк-кредиторда кепілге салу мәні болып табылатын ақша кепілі;".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сарсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайымы                                     Е.Бахмутова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б.Б. Жәмішев
_________________
қол қою
2008 жылғы 25 тамыз
елтаңбалық мөрi
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 18 шiлдедегi
N 104 қаулысына қосымша
"10-кесте
200__жылғы  "____"___________ банкте секьюритилендірудің
шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті органның  жазбаша
растамасы бар болғанда, секьюритилендірілген активтерді
жіктеу
Банк______________________
мың теңге
Жіктеуге
сәйкес
кредиттер
тобы
Негізгі
борыштың
барлық
сомасы
Есептелген
сыйақы
сомасы
Қамтамасыз ету құны
Жиынтығы
оның ішінде
жоғары
өтімдісі
1
2
3
4
1. Стандартты
2. Күмәнді:
1) күмәнді 1
санат - төлемдер-
ді уақтылы және
толық төлеген
кезде
2) күмәнді 2
санат - төлемдер-
ді кешіктірген
немесе төлемдерді
толық төлемеген
кезде
3) күмәнді 3
санат - төлемдер-
ді уақтылы және
толық төлеген
кезде
4) күмәнді 4
санат - төлемдер-
ді кешіктірген
немесе төлемдерді
толық төлемеген
кезде
5) күмәнді 5
санат
3. Үмітсіз
барлығы
(1 + 2 + 3)
Төраға
Мөр орны
Бас бухгалтер
Орындаушы
телефон:
11-кесте
200__жылғы  "____"___________ банкте олар бойынша
секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдалануға уәкілетті
органның жазбаша растамасы жоқ секьюритилендірілген
активтерді жіктеу
Банк ______________________                                                                                                     мың теңге
Жіктеуге
сәйкес
кредиттер
тобы
Негізгі
борыштың
барлық
сомасы
Есептел-
ген
сыйақы
сомасы
Ережеге
сәйкес
негізгі
борыш
сомасы-
нан про-
визия-
лардың
мөлшері
(%-да)
Нақты
құрылған
прови-
зиялар
сомасы-
ның
барлығы
Қамтамасыз ету құны
Жиынтығы
оның
ішінде
жоғары
өтімдісі
1
2
3
4
5
6

абзац седьмой подпункта 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"залога денег на депозите в банке-кредиторе и/или денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе;".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                                 Е. Бахмутова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
Жамишев Б.Б.
___________________
подпись
"25" августа 2008 год
Гербовая печать
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 18 июля 2008 года N 104
"Таблица 10
Классификация секьюритизированных активов, при наличии у банка
письменного подтверждения уполномоченного органа на применение
рамочного подхода секьюритизации на "____"___________200__года
Банк _____________________
тысяч тенге
Группа
кредитов
согласно
классификации
Всего
сумма
основ-
ного
долга
Сумма
начис-
ленного
возна-
граждения
Стоимость
обеспечения
Итого
в том
числе
высоко-
ликвидное
1
2
3
4
1. Стандартные
2. Сомнительные:
1) сомнительные
1 категории -
при своевремен-
ной и полной
оплате платежей
2) сомнительные
2 категории -
при задержке
или неполной
оплате платежей
3) сомнительные
3 категории -
при своевремен-
ной и полной
оплате платежей
4) сомнительные
4 категории -
при задержке
или неполной
оплате платежей
5) сомнительные
5 категории
3. Безнадежные
всего (1+2+3)
Председатель
Место печати
Главный бухгалтер
Исполнитель
телефон:
Таблица 11
Классификация секьюритизированных активов по которым у банка
отсутствует письменное подтверждение уполномоченного органа на
применение рамочного подхода секьюритизации на
"____"___________200__года
Банк ______________________
тысяч тенге
Группа
кредитов
согласно
классификации
Всего
сумма
основ-
ного
долга
Сумма
на-
чис-
лен-
ного
возна-
граж-
дения
Размер
про-
визий
(в %)
от
суммы
основ-
ного
долга
согла-
сно
Прави-
лам
Всего
сумма
факти-
чески
создан-
ных
прови-
зий
Стоимость
обеспечения
И
т
о
г
о
в том
числе
высоко-
ликвидное
1
2
3
4
5
6

1. Стан-
дартты
2. Күмәнді:
1) күмәнді
1 санат -
төлемдерді
уақтылы
және толық
төлеген
кезде
2) күмәнді
2 санат -
төлемдерді
кешіктірген
немесе
төлемдерді
толық
төлемеген
кезде
3) күмәнді
3 санат -
төлемдерді
уақтылы
және толық
төлеген
кезде
4) күмәнді
4 санат -
төлемдерді
кешіктірген
немесе
төлемдерді
толық
төлемеген
кезде
5) күмәнді
5 санат
3. Үмітсіз
барлығы
(1 + 2 + 3)
Төраға
Мөр орны
Бас бухгалтер
Орындаушы
телефон:".

1. Стандартные
2. Сомнительные:
1) сомнительные
1 категории -
при своевремен-
ной и полной
оплате платежей
2) сомнительные
2 категории -
при задержке
или неполной
оплате платежей
3) сомнительные
3 категории -
при своевремен-
ной и полной
оплате платежей
4) сомнительные
4 категории -
при задержке
или неполной
оплате платежей
5) сомнительные
5 категории
3. Безнадежные
всего (1+2+3)
Председатель
Место печати
Главный бухгалтер
Исполнитель
телефон:".