Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 119 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5323 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009 жылғы 26 қыркүйектегі N 215 Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.09.26 N 215 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына, 45-бабының 4-тармағына, 49-бабына және "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сарсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2008 жылғы 30 қарашаға дейінгі мерзімде "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
6. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.

Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 119. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года № 5323. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 215
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.09.2009 № 215 (вводится в действие с 05.10.2009).
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2 статьи 3, пунктом 4 статьи 45, статьей 49 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 30 ноября 2008 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 119 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4299 тіркелген).
2. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 226 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4478 тіркелген).
3. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 112 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4690 тіркелген).

7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 22 августа 2008 года № 119
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства от 17 июня 2006 года № 132 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4299).
2. Постановление Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 226 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 132 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4478).
3. Постановление Правления Агентства от 30 апреля 2007 года № 112 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 132 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4690).

4. Агенттік Басқармасының "Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 сәуірдегі N 56 қаулысының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5233 тіркелген).
Қ аза қ стан Республикасы
Қ аржы нары ғ ын ж ә не қ аржы
ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау
агенттігі Бас қ армасыны ң
2008 жыл ғ ы 22 тамызда ғ ы
N 119 қ аулысымен бекітілді
Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың сақтауы міндетті пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібін белгілейді.
2. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдар үшін осы Ережеде көрсетілмеген өзге пруденциалдық нормативтер бойынша есептілікті ұсыну тәртібі мен есебі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) оларды есептеу және есеп беру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
3. "Standard & Poor's" агенттігінің рейтингтік бағалардан басқа уәкілетті органмен "Moody's Investors Service" және "Fitch" агенттіктерінің және олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтинг агенттіктері) рейтингтік бағалар де танылады.
3-1. Осы Ереже мақсаты үшін пайдаланылатын халықаралық қаржы ұйымдары болып, тізбесі "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысы (бұдан әрі - N 225 қаулы) 1-қосымшамен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген) белгіленген халықаралық қаржы ұйымдары түсіндіріледі.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.

4. Пункт 2 постановления Правления Агентства от 28 апреля 2008 года № 56 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5233).
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 22 августа 2008 года № 119
Правила
расчета пруденциальных нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, (далее - Правила) устанавливают порядок расчета пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, совмещающими виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
2. Расчет и порядок представления отчетности по иным пруденциальным нормативам, не указанным в настоящих Правилах, для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), определяющим порядок их расчета и представления отчетности.
3. Помимо рейтингов агентства "Standard & Рoor's", уполномоченным органом также признаются рейтинги агентств "Мооdy's Investors Service" и "Fitch", и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
3-1. Для целей настоящих Правил под международными финансовыми организациями понимаются международные финансовые организации, перечень которых определен в Приложении 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 «Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4486) (далее - постановление № 225) .
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

4. Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – Басқарушы) өтімді активтері ретінде мынадай активтер танылады:
1) ақша, оның ішінде:
кассадағы ақша, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийдің ағымдағы шоттарындағы ақша;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес – банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;
ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін Басқарушыға банктік қызмет көрсететін резидент емес – ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғанда), мынадай шарттардың біреуіне сәйкес келген жағдайда:
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместің - бас банкінің еншілес резидент - банктері болып табылады;
банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және (немесе) екінші санатына енгізілген эмитент-банктері болып табылады;
4) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғандағы) "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша " ВВВ- "-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес-банктеріндегі салымдар;
5) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);

4. В качестве ликвидных активов организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем (далее - Управляющий), признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги Управляющему для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Рoor's";
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, включенными в первую и (или) вторую категорию сектора "акции" официального списка фондовой биржи;
4) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

5-1) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
6) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
7) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
8) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
9) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ бірінші шағын санаттағы борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
10) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
11) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
12) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;

5-1) долговые ценные бумаги, выпущенные АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Рoor's", за вычетом резервов на возможные потери;
7) акции юридических лиц, включенные в первую и/или вторую категории сектора "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Рoor's" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;

13) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы
қағаздар;
14) тазартылған қымбат металлдар және металл депозиттері;
15) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
17) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
18) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың елу пайызға азайтылған акциялары;
19) қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде), оның ішінде:
қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге, баланс бойынша активтер сомасының жиырма пайызынан аспайтын мөлшерде мерзімі өткен дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде);
қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын мерзімге, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде мерзімі өткен, елу пайызға азайтылған дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде);
Осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар мынадай жағдайларда өтімді активтердің есептелуіне қосылмайды:
Басқарушы оларды қайта сатып алу шартымен сатқан немесе кепілге берген, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа жолмен ауыртпалық салған жағдайда;
Басқарушы автоматты "репо" рыногында оларды қайта сату шартымен бағалы қағаздарды сатып алған жағдайда;
Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылатын заңды тұлғалармен шығарылған бағалы қағаздарды Басқарушы сатып алған жағдайда.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 Қаулысымен.

13) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Рoor's", за вычетом резервов на возможные потери;
17) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в первую и/или вторую категории сектора "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
18) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на пятьдесят процентов, за вычетом резервов на возможные потери;
19) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченной по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяноста дней, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего, уменьшенная на пятьдесят процентов.
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, не включаются в расчет ликвидных активов в случаях:
продажи ценных бумаг Управляющим на условиях их обратного выкупа или передачи в залог, или обременения иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
покупки ценных бумаг Управляющего на рынке автоматического "репо" на условиях их обратной продажи;
покупки Управляющим ценных бумаг, выпущенных юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к Управляющему.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

5. Басқарушының басқа активтері ретінде меншікті капитал жеткіліктілігінің есебіне қосылатын мынадай активтер танылады:
1) Басқарушының баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары, оның ішінде:
меншігіндегі немесе Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде тұрақты жер пайдалану құқындағы жер;
Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшердегі меншігіндегі ғимараттар мен құрылыстар;
көлік құралдарын қоспағанда, меншігіндегі Басқарушының баланс бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын мөлшердегі машиналар мен жабдықтар.
6. Зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры, (бұдан әрі – Қор), зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымы (бұдан әрі – Ұйым) үшін өтімді және басқа активтердің тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 118 қаулысымен (бұдан әрі – N 118 Нұсқаулық) анықталады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-тарау. Қорға арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу тәртібі
7. Қордың зейнетақы активтерді инвестициялық басқару қызметін жүзеге асырған кездегі, сондай-ақ Қордың зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарғандағы меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
K 1 = (ӨА - М) / MЗA, мұнда
ӨА – Қордың осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген активтері;
M – Қордың жиынтық міндеттемелері ("репо" операциясын ашық сауда әдісімен өткізгенде, міндеттемелерге тек "репо" ашу сәтіне қор биржасының ішкі ережелеріне сәйкес анықталған "репо" объектісінің нарықтық құнының дисконт сомасы ғана кіреді);
МЗА - мына формула бойынша есептелетiн, тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қордың инвестициялық портфелiндегi қаржы құралдарының құны:
МЗА = Ктк + Нтк + Отк, мұнда
Ктк – осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттары бойынша өтелгенге дейін ұсталатын санатқа жатқызылған борыштық бағалы қағаздар , шетелдік эмитенттер және "саудаға арналған " және "сату үшін қолда бар" санатында 1 жылдан астам тұрған Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар , тәуекел дәрежесі бойынша сараланған депозиттер, тазартылған қымбат металдар, металл депозиттер, "кері репо" операциялары бойынша есептелетін кредиттік тәуекел ;
Нтк - "саудаға арналған " және "сату үшін қолда бар" санатына қойылған борыштық бағалы қағаздар, акциялар, пайлар, туынды қаржы құралдары бойынша 10-ға тең келтіру коэффициентін жасау ретінде есептелетін нарықтық тәуекел, ол мына сома бойынша есептеледі: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
нарықтық құнның (қор тәуекелінің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
валюталардың айырбас бағамдары мен қымбат металдардың бағамдарының (валюталық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел есебі айырықша пайыздық тәуекелдің және жалпы пайыздық тәуекелдің сомасын білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Айырықша пайыздық тәуекел осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қаржы құралы рейтингіне қатысты айырықша пайыздық тәуекел коэффициенті бойынша сараланған сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдарының сомасын білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдары болып, мынадай талаптарға сәйкес келетін қаржы құралдары танылады: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
бір эмитент шығарған; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
тең кірістілік мөлшері бар; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
нарықтық құны сол сияқты бір валютада көрсетілген; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
өтелгенге дейінгі бірдей мерзімі бар. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Туынды қаржы құралдары айырықша пайыздық тәуекел есебіне енгізілмейді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Жалпы пайыздық тәуекел мына сомаларды білдіреді: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес уақытша аралықтар бойынша тәуекелдің барлық аймақтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 10 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 1 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 40 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 2 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 30 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 3 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 30 пайызын. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Қаржы құралының (қор тәуекелінің) нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел қаржы құралының құнын рыноктық тәуекел коэффициентімен жасауды білдіреді және борыштық бағалы қағаздар бойынша айырбасталатын акциялар (сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты айырбасталмайтын артықшылықты акцияларды қоспағанда), және осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес базистік активі аталған бағалы қағаздар болып табылатын акциялар, туынды қаржы құралдары, депозитарлық қолхаттар болып есептеледі. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Валюталық айырбас бағамдарының және қымбат металл бағамдарының (валюталық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел шетел валютасында номинирленген қаржы құралдарының сомасын жасауды, сондай-ақ 0,04 валюталық тәуекел коэффициентіне тең осы бағалы қағаздардың барлық айналыс кезеңінде ұлттық валюталық бағаммен белгіленген осы құрал бойынша ақша ағынын белгілейтін шығарылым талабын көздейтін қаржы құралдарын қоспағандағы шетел валюталарының, қымбат металдардың, шетелдік қолма-қол валютаның бағамдарының өзгеруін индекстеген номиналды және (немесе) купонды сыйақыны білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Рыноктық тәуекел есебіне тәуекелдерді хеджирлеу мақсаты үшін сатып алынған мынадай туынды қаржы құралдары енгізіледі: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары – базистік активі пайыздық кіріс алып келетін қаржы құралы болып табылатын келісім-шарт, немесе талаптары бойынша қаржы ағыны пайыздық ставка немесе өзге пайыздық келісім-шарт негізінде есептесетін келісім-шарт; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
акциялардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары – базистік активі қор құндылықтары (акциялар) немесе қор индексі болып табылатын келісім-шарт; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)

5. В качестве прочих активов Управляющего, включаемых в расчет достаточности собственного капитала, признаются следующие активы:
1) основные средства Управляющего по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, за исключением транспортных средств, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего.
6. Для накопительного пенсионного фонда, осуществляющего инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Фонд), организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация), перечень ликвидных и прочих активов определяется постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 118 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (далее - постановление № 118).
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 2. Порядок расчета
пруденциальных нормативов для Фонда
7. Коэффициент достаточности собственного капитала при осуществлении Фондом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также при совмещении Фондом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и брокерской и дилерской деятельности без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, рассчитывается по формуле:
К 1 = (ЛА - О)/ВПА, где
ЛА - активы, указанные в пункте 6 настоящих Правил;
О - обязательства (при совершении операции "репо" методом открытых торгов в обязательства включается только сумма дисконтирования рыночной стоимости объекта "репо" на момент открытия "репо", определенная согласно внутренним правилам фондовой биржи);
ВПА - стоимость финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле Фонда, взвешенных по степени кредитного риска, которая рассчитывается по формуле:
ВПА = Ккр + Рр + Ор, где
Ккр - кредитный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, отнесенным в категорию удерживаемых до погашения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, долговым ценным бумагам, выпущенным иностранными эмитентами и организациями Республики Казахстан, находящимся в категории "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи" более 1 года, депозитам, аффинированным драгоценными металлами, металлическим депозитам, операциям "обратное репо", взвешиваемым по степени кредитного риска, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
Рр - рыночный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, отнесенным в категории "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи", акциям, паям, производным финансовым инструментам, рассчитываемый как произведение коэффициента приведения, равного 10, на сумму: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском); (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовым риском); (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютным риском). (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Расчет риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), представляет собой сумму специфичного процентного риска и общего процентного риска. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Специфичный процентный риск представляет собой сумму по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), взвешенным по коэффициенту специфичного процентного риска в зависимости от рейтинга финансового инструмента, в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Однородными финансовыми инструментами с рыночным риском, связанными с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), признаются финансовые инструменты, соответствующие следующим условиям: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
выпущены одним эмитентом; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
имеют равный размер доходности; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
рыночная стоимость выражена в одной и той же валюте; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
имеют равный срок до погашения. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Производные финансовые инструменты в расчет специфичного процентного риска не включаются. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Общий процентный риск представляет собой сумму: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
10 процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов всех зон риска по временным интервалам в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
40 процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 1 в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
30 процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 2 в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
30 процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 3 в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовый риск), представляет собой произведение стоимости финансового инструмента на коэффициент рыночного риска и рассчитывается по акциям (за исключением неконвертируемых привилегированных акций, связанных с изменением ставки вознаграждения), конвертируемым долговым ценным бумагам и акциям, производным финансовым инструментам, депозитарным распискам, базисным активом которых являются указанные ценные бумаги, в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск, связанный с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютный риск), представляет собой произведение суммы финансовых инструментов, номинированных в иностранной валюте, а также номинал и (или) купонное вознаграждение по которым индексировано к изменению курсов иностранных валют, драгоценных металлов, наличной иностранной валюты, за исключением финансовых инструментов, условия выпуска которых предусматривают фиксацию денежных потоков по данному инструменту по установленному курсу в национальной валюте на весь период обращения данных ценных бумаг, на коэффициент валютного риска, равный 0,04. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
В расчет рыночного риска включаются следующие производные финансовые инструменты, приобретенные с целью хеджирования рисков: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
производные финансовые инструменты, связанные с изменением ставки вознаграждения - контракт, базисным активом которого является финансовый инструмент, приносящий процентный доход, или контракт, по условиям которого финансовые потоки, рассчитываются на основе процентных ставок или иного процентного контракта; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
производные финансовые инструменты, связанные с изменением рыночной стоимости базисного актива - контракт, базисным активом которого являются фондовые ценности (акции) или фондовый индекс; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)

Отк – операциялық тәуекел, 0,04 операциялық тәуекел коэффициентіне тең соңғы өткен үш қаржы жыл ішінде алынған жылдық жалпы өнімнің орташа шегін келтіретін 10-ға теңдестіру коэффициентін білдіреді.
Соңғы өткен үш жыл ішіндегі жылдық жалпы өнімнің орташа шегі өткен үш жыл ішіндегі жылдық жалпы өнімнің сомасына қатысты ретінде есептеледі, оның әр қайсысы бойынша Қордың таза кіріс алған жылдарының санына сай кіріс алынған.
Жаңадан құрылған қорлар үшін операциялық тәуекел қаржы жылының аяқталуы бойынша есептеледі, және жылдық жалпы өнімнің орташа шегі өткен жылдардың санын негізге ала отырып, есептеледі.
2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап нарықтық тәуекел есебі кезінде көрсетілген келтіру коэффициенті 25 болады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Меншікті капиталдың жеткiлiктiлiк коэффициентiнiң күнделікті мәнi 0,04 кем емес болуы керек.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
8-1. Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің мәні зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін оларды берген күннен бастап күн сайын алты ай ішінде оларды қабылдаған Қор үшін 0,01 кем болмайды. Зейнетақы активтері мен міндеттемелерді берген күннен кейін алты ай аяқталған соң меншікті капиталдың жеткіліктілігі жиынтық коэффициентінің мәні осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген мәнді құрайды.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-тарау. Зейнетақы активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі
9. Ұйым қызметін инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметпен (басқаруда активтер болған жағдайда), сондай-ақ номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметпен біріктіріп атқарған жағдайдағы меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің мәні және есептеу тәртібі Агенттік Басқармасының N 118 қаулымен анықталады.

Ор - операционный риск, представляющий собой произведение коэффициента приведения, равного 10, на произведение средней величины годового валового дохода, полученного за последние истекшие три финансовых года, на коэффициент операционного риска, равный 0,04.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых Фондом был получен чистый доход, на количество лет, в которых Фондом был получен чистый доход.
Для вновь созданных Фондов операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
С 1 января 2011 года коэффициент приведения, указанный при расчете рыночного и операционного рисков, составляет 25.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
8. Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно составляет не менее 0,04.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
8 -1. Значение коэффициента достаточности собственного капитала составляет не менее 0,01 для Фонда, принявшего пенсионные активы и обязательства накопительного пенсионного фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, ежедневно в течение шести месяцев с даты их передачи. По окончанию шести месяцев после даты передачи пенсионных активов и обязательств значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала Фонда составляет значение, указанное в пункте 8 настоящих Правил.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 3. Порядок расчета пруденциальных нормативов
для организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
9. Порядок расчета и значение коэффициента достаточности собственного капитала при совмещении Организацией деятельности с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем (при наличии активов в управлении), а также с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя устанавливаются постановлением № 118.

Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
9-1. К 2 номиналды кіріс коэффициенті орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінен ауытқыған кезде және Қорда шартты міндеттемелер пайда болған кезде Қор N 118 Нұсқаулыққа сәйкес есептелген шартты міндеттемелер бойынша бағалау резервін қалыптастырады.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4-тарау. Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу тәртібі
10. Басқарушы қызметін клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметпен біріктіріп атқарған жағдайда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКТМ, мұнда
ӨА – осы Ереженің 4 және 5-тармақтарында көрсетілген активтер;
М – Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКТМ – Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері;
МКТМ = 50 миллион теңге.
Басқаруға алынған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері мына формуламен есептеледі:
МКТМ = (20 миллион теңге + (БҚА - 40 миллиард
теңге) * 0,0002) + 30 миллион теңге, мұнда
БҚА – басқаруға қабылданған активтер;
МКТМ ең жоғарғы мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні күнделікті 1-ден кем болмауы тиіс.
Басқарушы қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарған жағдайда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
K 1 =(ӨA-М)/MKТМ, мұнда
ӨA – Басқарушының осы Ереженің 4 және 5-тармақтарында көрсетілген активтері;
М – Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКТМ – Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері.
МКТМ = 25 миллион теңге.
Басқаруға қабылданған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда Басқарушының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері мынадай формуламен есептеледі:
МКТМ = (20 миллион теңге + (БҚА - 40 миллиард теңге) *
0,0002) + 5 миллион теңге, мұнда
БҚА – басқаруға алған активтер;
МКТМ ең жоғарғы мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні күнделікті 1-ден кем болмауы тиіс.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
9-1. При отклонении коэффициента номинального дохода К 2 от значения скорректированного коэффициента среднего номинального дохода и возникновении у Фонда условных обязательств, Фонд формирует оценочный резерв по условным обязательствам, рассчитанный в соответствии с постановлением № 118.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.07.2009).
Глава 4. Порядок расчета пруденциального норматива
для организаций, осуществляющих управление
инвестиционным портфелем
10. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерской и дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиента рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Управляющего, указанные в пунктах 4 и 5 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 50 миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов тенге)
*0,0002) + 30 миллионов тенге, где
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1.
Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Управляющего, указанные в пунктах 4 и 5 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 25 миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов тенге)*
0,0002) + 5 миллионов тенге, где
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1.

5-тарау. Пруденциалдық нормативтердің есебін және пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қосымша мәліметтерді ұсыну тәртібі
11. Пруденциалдық нормативтің есебі үшін пруденциалдық нормативтің есебі мен қосымша мәлiметтер Қор мен Ұйым үшін осы Ереженің 6 және 8-қосымшаларына сәйкес есептік тоқсанның соңғы жұмыс күні үшін уәкілетті органға осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептік тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ұсынылады.
12. Пруденциалдық нормативтің есебі үшін пруденциалдық нормативтің есебі мен қосымша мәлiметтер Басқарушы үшін осы Ереженің 7 және 9-қосымшаларына сәйкес есептік тоқсанның соңғы жұмыс күні үшін уәкілетті органға осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептік тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ұсынылады.
13. Пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қ осымша мәліметтер электрондық тасымалдағышта беріледі. Пруденциалдық нормативінің есебі қағаз тасымалдағышта беріледі Қордың, Ұйымның, Басқарушының бірінші басшысы немесе есептілікке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер қол қояды, мөрмен куәландырылады.
14. Қағаз тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтерге бірінші басшы немесе есептілікке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер қол қояды, мөрмен куәландырылады және Қорда, Ұйымда, Басқарушыда сақталады. Қор, Ұйым, Басқарушы уәкілетті органның талабы бойынша сұраныс түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтерді береді.
15. Электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтер ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.
16. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердiң қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестiгiн Қордың, Ұйымның, Басқарушының бiрiншi басшысы немесе есептілікке қол қоюға уәкілетті тұлға қамтамасыз етедi.
17. Пруденциалдық нормативтiң есебіндегі және қосымша мәлiметтердегi деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
18. Пруденциалдық нормативтiң есебін және қосымша мәлiметтердi толтырған кезде пайдаланылатын өлшеу бірлігі мыңдық теңгеде белгіленеді. Бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең немесе одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.

Глава 5. Порядок представления расчета
пруденциальных нормативов и дополнительных
сведений для расчета пруденциальных нормативов
11. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов и расчет пруденциальных нормативов представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложениями 6 и 8 к настоящим Правилам для Фонда и Организации за последний календарный день отчетного месяца, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
12. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов и расчет пруденциальных нормативов представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложениями 7 и 9 к настоящим Правилам для Управляющего за последний календарный день отчетного квартала, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
13. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов представляются на электронном носителе. Расчет пруденциального норматива представляется на бумажном носителе, подписывается первым руководителем Фонда, Организации, Управляющего или лицом, уполномоченным на подписание отчета, главным бухгалтером и заверяется печатью.
14. Дополнительные сведения на бумажном носителе подписываются первым руководителем или лицом, уполномоченным на подписание отчета, главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у Фонда, Организации, Управляющего. По требованию уполномоченного органа Фонд, Организация, Управляющий не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет дополнительные сведения на бумажном носителе.
15. Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
16. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Фонда, Организации, Управляющего или лицом, уполномоченным на подписание отчета.
17. Данные в дополнительных сведениях для расчета пруденциальных нормативов и расчете пруденциальных нормативов указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
18. Единица измерения, используемая при заполнении дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов и расчета пруденциальных нормативов, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге, округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.

19. П руденциалдық нормативтерді бұзған жағдайда, Қор, Ұйым, Басқарушы бұзушылық болған сәттен бастап үш күнтізбелік күні ішінде уәкілетті органға пруденциалдық нормативті бұзу факті мен себептері туралы, оны жою шараларының жоспарын ұсына отырып, хабарлайды.
20. Қор, Ұйым, Басқарушы осы Ереженің 8, 9-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша, осы Ереженiң 17, 18-тармақтарында көрсетiлген талаптарды сақтай отырып, алдыңғы жұмыс күнiнiң соңындағы жағдайы бойынша әрбiр жұмыс күнiне пруденциалдық нормативтiң есебiн жүргiзедi.
Қағаз жазбадағы пруденциалды нормативтiң есебiне Қордың, Ұйымның, Басқарушының бiрiншi басшысы немесе уәкілетті тұлғасы, бас бухгалтері қол қояды және мөрмен куәландырылады және Қорда, Ұйымда, Басқарушыда сақталады.
21. Пруденциалдық норматив тоқсан сайын уәкілетті органмен Қор, Ұйым, Басқарушы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес электронды тасымалдауышта ұсынған қаржылық және өзге есептілігінің негізінде есептеледі.
6-тарау. Қорытынды ережелер
22. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте шешіледі.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 , 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертуі!
1-қосымшаға 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
________________________________________________________
(Ұйымның, Қордың атауы)
200__ жылғы "____" ___________ жағдай бойынша
кредиттік тәуекел
(мың теңге)
N р/с
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеу сомасы
I топ
1
Қолма-қол ақша
0
2
"Standard & Poor's" агенттігінің "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің қолма-қол шетел валютасы
0
3
Жергілікті атқарушы органдарымен шығарылған облигациялардан басқа Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
3-1
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
3-2
"Кері репо" операциялары
0
4
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкідегі салымдар
0
5
"Standard & Poor's" агенттігінің "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің мемлекеттік бағалы қағаздары
0
6
"Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-тен кем емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
7
Тазартылған қымбат металдар мен металл депозиттері, оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктердегі
0
8
1 тәуекел тобына енгізілген активтері базалық активтері болып табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
0
9
1 тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
10
"Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен " ВВВ- " дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің қолма-қол шетел валютасы
20
11
"Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің мемлекеттік бағалы қағаздары
20

19. В случае нарушения пруденциальных нормативов Фонд, Организация, Управляющий в течение трех рабочих дней с момента нарушения сообщает уполномоченному органу о факте и причинах нарушения пруденциальных нормативов с приложением плана мероприятий по их устранению.
20. Фонд, Организация, Управляющий производят расчет пруденциальных нормативов каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню с соблюдением требований, указанных в пунктах 17, 18 настоящих Правил, по форме согласно приложениям 8 , 9 к настоящим Правилам.
Расчет пруденциальных нормативов на бумажном носителе подписывается первым руководителем или лицом, им уполномоченным, главным бухгалтером Фонда, Организации, Управляющего, заверяется печатью и хранится у Фонда, Организации, Управляющего.
21. Пруденциальные нормативы рассчитываются уполномоченным органом на основании финансовой и иной отчетности, представленной Фондом, Организацией, Управляющим на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Глава 6. Заключительные положения
22. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Примечание РЦПИ!
В приложение 1 предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
_________________________________________________
наименование Организации, Фонда
Кредитный риск
на "___"____________ 200__ года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование статей
Сумма
Степень
риска в
процентах
Расчетная
сумма
I группа
1
Наличные деньги
0
2
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
"АА-" агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
3
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, за исключе-
нием облигаций, выпущенных местными
исполнительными органами
0
3-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
0
3-2
Операции «обратное репо»
0
4
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
0
5
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
6
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие
международную рейтинговую оценку не
ниже «АА-» агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
7
Аффинированные драгоценные металлы
и металлические депозиты, в том
числе, в банках-нерезидентах
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
0
8
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в I группу риска
0
9
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в I группу
риска
0
II группа
10
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг от "А-"
до "ВВВ-" агентства "Standard &
Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, и
стран, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
20
11
Государственные ценные бумаги,
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
20

11-1
"Standard & Рооr's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
12
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарымен шығарылған облигациялар
20
13
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzA-"тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар, басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктеріндегі салымдар
20
14
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел ұйымдарымен шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
20
15
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
20
16
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар ұйымдарымен шығарылған Principal protected notes,
20
17
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, ол бойынша мемлекеттің тапсырмасы бар, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған инфрақұрылымдық облигациялар
20
18
Жол үстіндегі ақша
20
19
II тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III топ
20
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары
50

11-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие
международную рейтинговую оценку от
«А+» до «А-» агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
20
12
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи
20
13
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzА-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's", в
дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
20
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по междуна-
родной шкале агентства "Standard &
Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
20
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"А-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzА-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's"
20
16
Рrinсiраl рrоtеctеd nоtes,
выпущенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
20
17
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список
фондовой биржи, по которым имеется
поручительство государства, размер
которого соответствует полному
объему выпуска инфраструктурных
облигаций
20
18
Деньги в пути
20
19
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным во II группу
риска
20
III группа
20
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства "Standard &
Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50

20-1
"Standard & Рооr's" агенттігінің "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" дейінгі халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтинг бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
50
21
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+" бастап " kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен бастап "А-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес бас банктің еншілес резидент банктердегі салымдар
50
22
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен бастап "А-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдарымен шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
50
23
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша " kzВВВ+"- тен бастап "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
50
24
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен бастап "А-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар ұйымдарымен шығарылған Principal protected notes,
50
25
ІІІ тәуекел тобына енгізілген активтері базалық активі болып табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
50
26
Индекс базалық активі болып табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
50
27
III тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
50
IV топ
28
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
100
29
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдарымен шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
30
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
31
Инфрақұрылымдық міндеттемелер шығарылымының толық емес көлемі бойынша мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары
100
32
Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары
100
33
алынып тасталды
34
"Кері репо" операциялары
100
35
IV тәуекел тобына жай акциялар енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
V топ
36
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, осы банктердің қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген эмитент банктер болып табылу шартымен
130
37
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"- тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB+"-тен бастап "kzВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
130
38
V тәуекел тобына енгізілген активтері базалық активі болып табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
130
39
V тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
130

20-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие
международную рейтинговую оценку от
«ВВВ+» до «ВВВ-» агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
21
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's", в дочерних
банках-резидентах, родительский
банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг от
"А+" до "А-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
22
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от "А+" до "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
50
23
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's"
50
24
Рrinсiраl рrоtесtеd nоtеs,
выпущенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку от "А+" до "А-"
по международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
25
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы,  включенные  в  III группу
риска
50
26
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых является
индекс
50
27
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в III группу
риска
50
IV группа
28
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
"ВВ+" до "ВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzВВ+" до
"kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's", в
дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
29
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
100
30
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "ВВ+"
до "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's"
100
31
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список
фондовой биржи, по которым имеется
поручительство государства по
неполному объему выпуска
инфраструктурных обязательств
100
32
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан
100
33
Исключена постановлением Правления Агентства РК по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие
см. п. 4 )
34
Операции "Обратное репо"
100
35
Начисленное вознаграждение по
активам, простые акции которых
включены в IV группу риска
100
V группа
36
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки являются банками-
эмитентами, включенными в первую
категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи
130
37
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВ+" до "kzВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
130
38
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в V группу риска
130
39
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в V группу
риска
130

39-1
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдары ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген )
300
VI топ
40
Қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатқа енгізілген, Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
200
41
Қор биржасының ресми тізімінің "екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатқа енгізілген, Қазақстан Республикасының ұйымдарымен Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
300
42
Сауда-саттықты ұйымдастырушы делистингке ұшыратқан борыштық бағалы қағаздар
300
43
VI тәуекел тобына енгізілген активтер базалық активі болып табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
250
44
Акциялары сауда-саттықты ұйымдастырушымен делистингке ұшыратылған екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
300
45
VI тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
250
46
Кредиттік тәуекел бойынша мөлшерленген активтердің жиынтық сомасы
х
Бірінші басшы немесе есепке
қол қоюға уәкілетті тұлға _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Кестені толтыру жөніндегі түсініктемелер:
Зейнетақы активтерді кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу кезінде егер борыштық бағалы қағаздың арнайы борыштық рейтингі болса, онда бұл бағалы қағаз осы рейтинг бойынша есепке алынады.
Егер қаржы құралы бойынша есептелген жиынтық сыйақы сомасы қаржы құралының ағымдағы жиынтық құнының құрамындағы кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша активтердің есебіне енгізілсе, онда ол бұдан әрі жеке есепке алынбайды.
Своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар кредиттік тәуекелдің есебіне көрсетілген қаржы құралдарының рыноктық құны мен олар бойынша кредиттік тәуекел сомасын осы қосымшада көрсетілген қарсы агенттің санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы енгізіледі.
Фьючерс, опцион, своп және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел көрсетілген қаржы құралдарының номиналды құнының осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген және көрсетілген қаржы құралдарының өтеу мерзімімен анықталатын кредиттік тәуекел коэффициентінің көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Қаржы құралдарының рыноктық құны (өтеу құны) мыналарды білдіреді:
сатып алу мәмілелері бойынша - қаржы құралының номиналды келісім-шарттық құнынан қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнның асқан шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының ағымдағы рыноктық құны оның номиналды келісім-шарттық құнынан кем немесе оған тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады;
сату мәмілесі бойынша - қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнынан қаржы құралының номиналды келісім-шарттық құнның асқан шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының номиналды келісім-шарттық құны оның ағымдағы рыноктық құнынан кем немесе оған тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары (талап ету мен міндеттеме әртүрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары) бойынша өтеу құны есептілікті жасау күнгі бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгелік баламасынан талаптардың теңгелік баламасының асқан шегі ретінде анықталады. Егер талаптардың теңгелік баламасының шегі міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе оған тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады.
Қаржы құралдарының номиналды келісім-шарттық құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелерді жасасу күні олар көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды келісім-шарттық құны ретінде Ұйымда талаптар қалыптасатын валюта алынады.
Сатылған опциондар бойынша өтеу құны есептелмейді.
Сауда-саттық ұйымдастырушы делистингке ұшыратқан қаржы құралдары осы қаржы құралдардың ағымдағы құнының сомасын осы қосымшаның VI тобында көрсетілген тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы кредиттік тәуекел есебіне кіреді.
Зейнетақы активтерін халықаралық және ұлттық шәкіл бойынша рейтинг бағасы болған кезде кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралау кезінде есепке осы Ережесінің 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган таныған рейтингтік агенттіктерінің бірінің халықаралық шәкілі бойынша ең жоғары рейтинг бағасы алынады .
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 2-қосымша
РҚАО-ның ескертуі!
2-қосымшаға 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту қарастырылған.
________________________________________________________
(Ұйымның, Қордың атауы)
200___жылғы____________________________ жағдай бойынша
туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша
кредиттік тәуекел
(мың теңге)
N
Баптардың атауы/ валюталау күнінің мерзімі
Мемлекеттік бағалы қағаздармен мәмілелер
Валюталық мәмілелер
Пайыздық мәмілелер
сомасы
тәуек ел дәреж есі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуе кел дәре жесі
есептеу сомасы
1
1 жылдан кем

39-1
Финансовые инструменты, не
соответствующие требованиям
приложения 1 Правил осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами,
утвержденных постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 27
октября 2006 года № 225 "Об
утверждении Правил осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами"
(зарегистрированным в Реестре
государственной регистрации
нормативных правовых актов под №
4486)
300
VI группа
40
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории"
официального списка фондовой биржи
200
41
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки второй подкатегории"
официального списка фондовой биржи
300
42
Долговые ценные бумаги,
подвергнутые организатором торгов
делистингу
300
43
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в VI группу
риска
250
44
Вклады в банках второго уровня,
акции которых были подвергнуты
организатором торгов делистингу
300
45
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в VI группу
риска
250
46
Итого сумма активов, взвешенных по
степени кредитного риска
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета         _________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)          (подпись)
Главный бухгалтер                           _________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)          (подпись)
Место для печати
Примечание РЦПИ!
В Пояснения по заполнению таблицы предусмотрены изменения  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска, в случае если долговая ценная бумага имеет специальный долговой рейтинг, то данная ценная бумага учитывается по данному рейтингу.
В случае если начисленное суммарное вознаграждение по финансовому инструменту включено в расчет активов по степени кредитного риска в составе суммарной текущей стоимости финансового инструмента, то далее оно не учитывается отдельно.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующей категории контрагента, указанной в настоящем приложении.
Кредитный риск по операциям фьючерс, опцион, своп и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 2 к настоящим Правилам, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Организации формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.
Финансовые инструменты, подвергнутые организатором торгов делистингу, включаются в расчет кредитного риска путем умножения суммы текущей стоимости данных финансовых инструментов на степень риска, указанную в VI группе активов настоящего приложения.
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска при наличии рейтинговой оценки по международной и национальной шкале в расчет принимается наивысшая рейтинговая оценка по международной шкале одного из рейтинговых агентств, признаваемых уполномоченным органом в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
Приложение 2
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Примечание РЦПИ!
Приложение 2 предусмотрено исключить постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.01.2010).
_________________________________________________
(наименование Организации, Фонда)
Кредитный риск
по сделкам с производными финансовыми инструментами
по состоянию на ___________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименова-
ние статей/
срок даты
валютиро-
вания
Сделки с
государственными
ценными бумагами
Валютные сделки
Процентные сделки
сум-
ма
сте-
пень риска
расчет-
ная
сумма
сум-
ма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
сум-
ма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
1
Менее 1
года

0,02
0,05
0,03
1.
2.
2
1 ден 5 жылға дейін
0,03
0,07
0,06
1.
2.
3
5 жылдан астам
0,04
0,09
0,09
1.
2.
4
Жиынтығы
х
х
х
кестенің жалғасы
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелер
Қымбат металдармен мәмілелер
Басқа мәмілелер
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
0,06
0,07
0,10
0,08
0,07
0,12
0,10
0,08
0,15
х
х
х
Бірінші басшы немесе есепке
қол қоюға уәкілетті тұлға _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Кестені толтыру жөніндегі түсініктемелер:
Туынды қаржы құралдары бойынша кредиттік тәуекел номиналды контракт құнының есепті күнінен бастап валюталау күніне дейін қалған мерзімге қарай коэффициенттерге көбейту арқылы есептеледі.
Осы кестеде келтірілген санаттардың біреуіне де сәйкес келмейтін туынды қаржы құралдарымен операциялар "Басқа мәмілелер" санатында көрсетілген кредиттік тәуекел коэффициенттері бойынша мөлшерленуге жатады.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
____________________________________________________
Қордың, ұйымның атауы
20 __ жылғы "____" _____________
айырықша пайыздық тәуекелі
(мың теңгемен)
р/с N
Атауы
Сомасы
Айырықша тәуекел коэффициенті (%)
Есеп айырысу сомасы
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, тәуелсіз рейтингі "Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-дан төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
0
2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны

0,02
0,05
0,03
1.
2.
...
2
От 1 до 5
лет
0,03
0,07
0,06
1.
2.
...
3
Свыше 5 лет
0,04
0,09
0,09
1.
2.
...
4
Итого
х
х
х
продолжение таблицы
Сделки с
негосударственными
ценными бумагами
Сделки с драгоценными
металлами
Прочие сделки
сумма
степень
риска
расчетная
сумма
сумма
степень
риска
расчетная
сумма
сумма
степень
риска
расчетная
сумма
0,06
0,07
0,10
0,08
0,07
0,12
0,10
0,08
0,15
х
х
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета       ____________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)         (подпись)
Главный бухгалтер                         ____________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)         (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
Кредитный риск по производным финансовым инструментам рассчитывается путем умножения номинальной контрактной стоимости на коэффициенты в зависимости от срока, оставшегося от отчетной даты до даты валютирования.
Операции с производными финансовыми инструментами, которые не попадают ни в одну из категорий приведенных в этой таблице, подлежат взвешиванию по коэффициентам кредитного риска, указанным в категории "Прочие сделки".
Приложение 3
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
______________________________________________
наименование Фонда, Организации
Специфичный процентный риск
на "___"_____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных центральными
Правительствами и центральными банками
иностранных государств, суверенный
рейтинг которых не ниже «АА-» агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, долговые ценные
бумаги, выпущенные АО «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
0
2
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «А-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «А-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства, размер которого
соответствует полному объему выпуска
инфраструктурных облигаций

0,01
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
1,2
4
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемі бойынша, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны
3,2
5
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
4,4
6
Қазақстан Республикасының және қор биржасының ресми тізіміндегі "бірінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
5,2
7
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
7,2
Айрықша тәуекел жиынтығы
х
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ___________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 4-қосымша
РҚАО-ның ескертуі!
4-қосымша 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен жаңа редакцияда беріледі.
_______________________________________________________
(Ұйымның, Қордың атауы)
200___жылғы____________________________ жағдай бойынша
жалпы пайыздық тәуекел
(мың теңге)
Аймақт ар
Уақыт аралықтары
Қаржы құралдарының құны
Мөлшерлеу коэффициенті
Мөлшерленген қаржы құралдарының құны
1
2
3
4
5
1
1 айдан кем

0,01
3
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
1,2
4
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства по неполному объему выпуска
инфраструктурных облигаций
3,2
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «В-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
рейтинговую оценку не ниже «В-» по
международной шкале агентства «Standard
& Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
4,4
6
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
негосударственных долговых ценных бумаг,
выпущенных организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, включенных в
подкатегорию «долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой подкатегории»
официального списка фондовой биржи
5,2
7
Стоимость прочих финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения
7,2
Итого специфичный риск
X
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Место для печати
Приложение 4
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Примечание РЦПИ!
Приложение 4 предусмотрено изложить в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.01.2010).
_________________________________________
наименование Организации, Фонда
Общий процентный риск
на "___" ____________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Зоны
Временные
интервалы
Стоимость
финансовых
инструментов
Коэффициент
взвешивания
Стоимость
взвешенных
финансовых
инструментов
1
2
3
4
5
1
менее 1 месяца

0,00
1-3 ай
0,002
3-6 ай
0,004
6-12 ай
0,007
1 аймақтың жиынтығы
х
х
2
1-2 жыл
0,0125
2-3 жыл
0,0175
3-4 жыл
0,0225
2 аймақтың жиынтығы
х
х
3
4-5 жыл
0,0275
5-7 жыл
0,0325
7-10 жыл
0,0375
10-15 жыл
0,045
15-20 жыл
0,0525
20 жылдан астам
0,06
3 аймақтың жиынтығы
х
х
4
Жалпы пайыздық тәуекелдің жиынтығы
Жиынтық сома
х
Бірінші басшы немесе есепке
қол қоюға уәкілетті тұлға _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Кестені толтыру бойынша түсініктемелер:
Жалпы пайыздық тәуекел аймақтар бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны сомасын білдіреді.
Ставкасы белгіленген қаржы құралдары өтеуге дейін қалған мерзімге сәйкес уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Ставкасы өзгермелі қаржы құралдары ставканы қайта қарау күніне қалған мерзімге қарай уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Орындау мерзімі екі уақыт аралығында тұрған қаржы құралдары бұдан бұрынғы уақыт аралығына бөлінеді.
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертуі!
5-қосымша 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен жаңа редакциясы қарастырылған.
________________________________________________________
(Ұйымның, Қордың атауы)
200___жылғы____________________________ жағдай бойынша
қор тәуекелі
(мың теңге)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффици енті
Есепке арналған сома
1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалар акцияларының баланстық құны.
0,08
2
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акцияларының баланстық құны
0,08
3

0,00
1-3 месяцев
0,002
3-6 месяцев
0,004
6-12 месяцев
0,007
Итог зоны 1
х
х
2
1-2 года
0,0125
2-3 года
0,0175
3-4 года
0,0225
Итог зоны 2
х
х
3
4-5 лет
0,0275
5-7 лет
0,0325
7-10 лет
0,0375
10-15 лет
0,045
15-20 лет
0,0525
более 20 лет
0,06
Итог зоны 3
х
х
4
Итого общий процентный риск
Итоговая сумма
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета      ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)     (подпись)
Главный бухгалтер                        ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)     (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
Общий процентный риск представляет собой сумму стоимости взвешенных финансовых инструментов по зонам.
Финансовые инструменты с фиксированной ставкой распределяются по временным интервалам в соответствии с оставшимся сроком до погашения.
Финансовые инструменты с плавающей ставкой распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки.
Финансовые инструменты, срок исполнения по которым находится на границе двух временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал.
Приложение 5
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Примечание РЦПИ!
Приложение 5 предусмотрено изложить в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
__________________________________________
наименование Организации, Фонда
Фондовый риск
на "___"____________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент риска
Сумма к расчету
1
Балансовая стоимость акций
юридических лиц Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по междуна-
родной шкале агентства "Standard
& Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's",
за вычетом резервов на возможные
потери
0,08
2
Балансовая стоимость акций
юридических лиц, включенных в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
0,08
3
Балансовая стоимость депозитар-
ных расписок, базовым активом
которых являются акции
юридических лиц, указанные в

Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, осы кестенің 1 және 2-жолдарында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың баланстық құны
0,08
4
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's principal stability fund ratings" халықаралық шәкілі бойынша "BBBm-"-тен төмен емес немесе "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" "BBBf-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайларының баланстық құны
0,08
5
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың баланстық құны
0,14
6
Осы кестенің 5-жолында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың баланстық құны
0,14
7
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттері акцияларының баланстық құны
0,12
8
Осы кестенің 7-жолында көрсетілген эмитенттердің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың баланстық құны
0,12
9
Басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының қор биржасының ресми тізіміне енгізілген пайларының баланстық құны
0,14
10
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдары ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген )

строках 1 и 2 настоящей таблицы,
за вычетом резервов на возможные
потери
0,08
4
Балансовая стоимость паев инвестиционных фондов, имеющих
рейтинговую оценку по междуна-
родной шкале "Standard & Рoor's
principal stability fund
ratings" не ниже "ВВВm-" или
"Standard & Рoor's Fund credit
quality ratings" не ниже
"ВВВf-", за вычетом резервов на
возможные потери
0,08
5
Балансовая стоимость акций
юридических лиц, включенных во
вторую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
0,14
6
Балансовая стоимость депозитар-
ных расписок, базовым активом
которых являются акции
юридических лиц, указанные в
строке 5 настоящей таблицы
0,14
7
Балансовая стоимость акций
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом
резервов на возможные потери
0,12
8
Балансовая стоимость депозитар-
ных расписок, базовым активом
которых являются акции эмитен-
тов, указанные в строке 7
настоящей таблицы
0,12
9
Балансовая стоимость паев
интервальных паевых инвестици-
онных фондов, управляющая компа-
ния которых является юридическим
лицом, созданным в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой
биржи
0,14
10
Финансовые инструменты, не
соответствующие требованиям
приложения 1 Правил
осуществления деятельности по
инвестиционному управлению
пенсионными активами,
утвержденных постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 27
октября 2006 года № 225 "Об
утверждении Правил осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами"
(зарегистрированным в Реестре
государственной регистрации
нормативных правовых актов под №
4486)

0,16
Қор тәуекелінің жиынтығы
Х
Бірінші басшы немесе есепке
қол қоюға уәкілетті тұлға _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
________________________________________________________
(Ұйымның, Қордың атауы)
20___жылғы "__" жағдай бойынша
Ұйым мен Қорға арналған "Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті" (К 1 ) пруденциалдық нормативін есептеу үшін қосымша мәліметтер
(мың теңге)
Белгінің N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сомасы
1
2
3

0,16
Итого фондовый риск
Х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета        ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер                          ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Место для печати
Приложение 6
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
______________________________________________
(наименование Организации, Фонда)
Дополнительные сведения
для расчета пруденциального норматива
"Коэффициент достаточности собственного капитала"
1 ) для Организации, Фонда
по состоянию на "___" ____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

8001
Меншігіндегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер
8002
Меншігіндегі ғимараттар мен құрылыстар
8003
Көлік құралдарын қоспағанда меншігіндегі машиналар мен жабдықтар
8004
Басқа негізгі құрал-жабдықтар
8005
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8006
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен, дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8008
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
8009
Басқа материалдық емес активтер
8010
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, " Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
8011
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
8012
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
8013
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8014
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8001
Земля, находящаяся в собственности
или на праве постоянного
землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в
собственности, за исключением
транспортных средств
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за выче-
том резервов на возможные потери)
юридических лиц, не являющихся по
отношению к Организации, Фонду
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности работников
и других лиц, просроченной по
условиям договора на срок не более
трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за выче-
том резервов на возможные потери)
юридических лиц, не являющихся по
отношению к Организации, Фонду
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности работников
и других лиц, просроченной по
условиям договора на срок не более
девяноста дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты
8009
Прочие нематериальные активы
8010
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся аффилииро-
ванными лицами по отношению к
Организации, Фонду, имеющих рейтин-
говую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's", за вычетом
резервов на возможные потери
8011
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению
к Организации, Фонду, включенные в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
8012
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению
к Организации, Фонду, включенные во
вторую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
8013
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные потери
8014
Депозитарные расписки, базовым акти-
вом которых являются акции юриди-
ческих лиц Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's", за
вычетом резервов на возможные потери

8015
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8016
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8017
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8018
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8019
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ бірінші шағын санаттағы борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8020
Басқа бағалы қағаздар
8021
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
8022
Бағалы қағаздар орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша
8023
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес – банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша

8015
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, включенные в первую
категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
8016
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, включенные во
вторую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
8017
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Рoor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Рoor's" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8018
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Организации, Фонду,
имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's" (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8019
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Организации, Фонду,
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки
первой подкатегории" официального
списка фондовой биржи (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери
8020
Прочие ценные бумаги
8021
Деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан
8022
Деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных бумаг
8023
Деньги на текущих счетах в банках-
нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств

8024
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін Ұйымға, Қорға банктік қызмет көрсететін резидент емес - ұйымдардың шоттарындағы ақша
8025
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
8026
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғанда), мынадай шарттардың біреуіне сәйкес келген жағдайда:
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"- тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместің - бас банкінің еншілес резидент - банктері болып табылады
8027
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, осы банктердің қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына жай акциялар енгізілген эмитент - банк болу шартымен
8028
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғандағы "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша " ВВВ- " -тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - банктердегі салымдар

8024
Деньги на текущих счетах в организа-
циях-нерезидентах, предоставляющих
банковские услуги Организации, Фонду
для осуществления операции на
организованном рынке ценных бумаг
8025
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
8026
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери при соответствии
одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Рoor's";
банки являются дочерними банками-
резидентами, родительский банк-
нерезидент которых имеет долгосроч-
ный кредитный рейтинг не ниже "А-"
по международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
8027
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки являются банками-
эмитентами, простые акции которых
включены в первую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи (с учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8028
Вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный рей-
тинг не ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов на
возможные потери

8029
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғандағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде)
8029-1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)

8029
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других государств
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
8029-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына» (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери

8030
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8031
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)

8030
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по междуна-
родной шкале агентства "Standard &
Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери
8031
Негосударственные долговые ценные
бумаги иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов на
возможные потери

8032
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
8033
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар

8032
Акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные потери
8033
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-»
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери

8034
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
8035
Басқа салымдар
Бірінші басшы немесе есепке
қол қоюға уәкілетті тұлға _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне 7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 , 2008.12.29 N 247 Қаулыларымен.
________________________________________
(Басқарушының атауы)
20__жылғы "__" ________" жағдай бойынша
Басқарушыға арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу үшін қосымша мәліметтер
(мың теңге)
Белгінің N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сомасы
1
2
3

8034
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц,
являющихся частью инфраструктуры
рынка ценных бумаг, акционерами
которых являются профессиональные
участники рынка ценных бумаг, за
вычетом резервов на возможные потери
8035
Прочие вклады
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета      ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)      (подпись)
Главный бухгалтер                        ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)      (подпись)
Место для печати
Приложение 7
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке
ценных бумаг
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
_______________________________________
(наименование Управляющего)
Дополнительные сведения
для расчета пруденциальных
нормативов для Управляющего
по состоянию на "___" ____________ 20__ года"
(в тысячах тенге)
№ признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

8001
Меншігіндегі немесе тұрақты жер пайдалану құқындағы жер
8002
Меншігіндегі ғимараттар мен құрылыстар
8003
Көлік құралдарын қоспағанда меншігіндегі машиналар мен жабдықтар
8004
Басқа негізгі құрал-жабдықтар
8005
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8006
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен, дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8008
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
8009
Басқа материалдық емес активтер
8010
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты афилиирленген тұлға болып табылмайтын, "Standard & Poor's" агенттігіні ң халы қ аралы қ ш ә кілі бойынша "ВВ -"-тен т ө мен емес рейтингтік ба ғ асы бар немесе бас қ а рейтинг агенттіктеріні ң осы ғ ан ұқ сас де ң гейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігіні ң ұ лтты қ ш ә кілі бойынша "kz ВВ-"-тен т ө мен емес рейтингтік ба ғ асы бар Қ аза қ стан Республикасыны ң за ң ды т ұ л ғ аларыны ң акциялары
8011
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
8012
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
8013
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігіні ң халы қ аралы қ шәкілі бойынша "ВВВ -"-тен т ө мен емес рейтингтік ба ғ асы бар немесе бас қ а рейтинг агенттіктеріні ң осы ғ ан ұқ сас де ң гейдегі рейтингі бар шетел эмитенттеріні ң акциялары базалы қ активі болып табылатын депозитарлы қ қ олхаттар
8014
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігіні ң халы қ аралы қ шәкілі бойынша "ВВ -"-тен т ө мен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқ а рейтинг агенттіктеріні ң осы ғ ан ұқ сас де ң гейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігіні ң ұ лтты қ ш ә кілі бойынша "kz ВВ-"-тен т ө мен емес рейтингтік бағасы бар Қ аза қ стан Республикасыны ң за ң ды тұлғаларыны ң акциялары базалы қ активі болып табылатын депозитарлы қ қ олхаттар

8001
Земля, находящаяся в собственности или
на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в
собственности, за исключением
транспортных средств
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, за вычетом дебиторской
задолженности работников и других лиц,
просроченная по условиям договора на
срок не более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) юридичес-
ких лиц, не являющихся аффилиированными
лицами по отношению к Управляющему, за
вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц, просроченная
по условиям договора на срок не более
девяноста дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты
8009
Прочие нематериальные активы
8010
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению к Управляю-
щему, имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's", за вычетом
резервов на возможные потери
8011
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, включенные в первую
категорию сектора "акции" официального
списка фондовой биржи, за вычетом
резервов на возможные потери
8012
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, включенные во вторую
категорию сектора "акции" официального
списка фондовой биржи, за вычетом
резервов на возможные потери
8013
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции иностранных
эмитентов, имеющих рейтинговую оценку
не ниже "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
за вычетом резервов на возможные
потери
8014
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Рoor's", за
вычетом резервов на возможные потери

8015
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8016
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8017
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8018
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8019
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ бірінші шағын санаттағы борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8020
Басқа бағалы қағаздар
8021
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
8022
Бағалы қағаздар орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша
8023
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес – банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша

8015
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц,
включенные в первую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на возможные
потери
8016
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц,
включенные во вторую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на возможные
потери
8017
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's" (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8018
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, имеющие рейтинговую
оценку от "В+" до "В-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's" (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8019
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, включенные в подкатегорию
"долговые ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории" официаль-
ного списка фондовой биржи (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8020
Прочие ценные бумаги
8021
Деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан
8022
Деньги на текущих счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8023
Деньги на текущих счетах в банках-
нерезидентах, которые имеют долгосроч-
ный и/или краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств

8024
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін Басқарушыға банктік қызмет көрсететін резидент емес - ұйымдардың шоттарындағы ақша
8025
Қ аза қ стан Республикасыны ң Ұ лтты қ Банкіндегі салымдар
8026
Ы қ тимал шы ғ ындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасыны ң екінші де ң гейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйа қ ы сомаларын есепке ал ғ анда), мынадай шарттарды ң біреуіне с ә йкес келген жағдайда:
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместің - бас банкінің еншілес резидент - банктері болып табылады
8027
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, осы банктердің қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген эмитент - банк болу шартымен
8027-1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып ) Қазақстан Республикасының екінші деңгейіндегі банктеріндегі салымдар, осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген эмитент банктер болу шартымен

8024
Деньги на текущих счетах в организа-
циях-нерезидентах, предоставляющих
банковские услуги организациям для
осуществления операции на организован-
ном рынке ценных бумаг
8025
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
8026
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан (с учетом сумм
основного долга и начисленного возна-
граждения), за вычетом резервов на
возможные потери, при соответствии
одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "ВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's";
банки являются дочерними банками-рези-
дентами, родительский банк-нерезидент
которых имеет долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "А-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
8027
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии, что
данные банки являются банками-
эмитентами, включенными в первую
категорию сектора "акции" официального
списка фондовой биржи (за вычетом
резервов на возможные потери)
8027-1
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии, что
данные банки являются
банками-эмитентами, включенными во
вторую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери

8028
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғандағы "Standard & Poor's" агенттігінің халы қ аралы қ ш ә кілі бойынша " ВВВ- -тен т ө мен емес ұ за қ мерзімді ж ә не/немесе қ ыс қ а мерзімді жеке рейтингі бар немесе бас қ а рейтингтік агенттіктерді ң біріні ң ұқ сас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - банктердегі салымдар
8029
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғандағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде)

8028
Вклады в банках-нерезидентах, которые
имеют долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8029
Государственные ценные бумаги Респуб-
лики Казахстан, включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные потери

8029-1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8030
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)

8029-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына» (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8030
Ценные бумаги иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
"ВВВ-" агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери

Ақша және ақшалай баламалары - барлығы (1.1 - 1.5 жолдарының сомасы):
100
1.1
кассадағы ақша
100
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.3
бағалы қағаздар орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша
100
1.4
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - банктер шоттарындағы ақша
100
1.5
ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін Ұйымға, Қорға банктік қызмет көрсететін резидент емес-ұйымдардың шоттарындағы ақша
100
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
100
3
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғандағы Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, мынадай шарттардың біреуіне сәйкес келген жағдайда:
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"- тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместің - бас банкінің еншілес резидент - банктері болып табылады;
100
4
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, осы банктердің қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына жай акциялар енгізілген эмитент - банк болу шартымен
80
5
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғандағы "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша " ВВВ- "-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - банктердегі салымдар
100
6
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғандағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергенде)
100
6-1
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегеріп, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
100
7
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты афилиирленген тұлға болып табылмайтын, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары
100
8
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
70
9
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
50
10
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
11
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
12
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
13
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
14
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
15
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
80
16
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
17
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
100
18
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
100
19
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
20
Тазартылған қымбат металлдар және металл депозиттері
100
21
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
50
22
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) ( 22.1, 22.2 жолдарының сомасы)
100
22. 1
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
100

всего (сумма строк 1.1 - 1.5):
100
1.1
деньги в кассе
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики
Казахстан
100
1.3
деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных
бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые
имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтин-
говую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
100
1.5
деньги на текущих счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские услуги
Организации, Фонду для
осуществления операций на
организованном рынке ценных бумаг
100
2
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
100
3
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери, при соответствии одному
из следующих условий:
банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже "ВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинго-
вую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку
не ниже "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard &
Рoor's";
банки являются дочерними банками-
резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
4
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при
условии, что данные банки
являются банками-эмитентами,
простые акции которых включены в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи (за вычетом резервов на
возможные потери)
80
5
Вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинго-
вую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознагра-
ждения), за вычетом резервов на
возможные потери
100
6
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
6-1
Долговые ценные бумаги,
выпущенные Акционерным обществом
«Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына» (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
7
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Организации, Фонду,
имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинго-
вых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's", за вычетом
резервов на возможные потери
100
8
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиированными
лицами по отношению к Организа-
ции, Фонду, включенные в первую
категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
70
9
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиированными
лицами по отношению к Организа-
ции, Фонду, включенные во вторую
категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
50
10
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинго-
вую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, за вычетом резервов на
возможные потери
70
11
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинго-
вую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку
не ниже "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard &
Рoor's", за вычетом резервов на
возможные потери
100
12
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, включенные в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
70
13
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, включенные во
вторую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
50
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в соответ-
ствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Организации, Фонду,
имеющие рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтин-
говых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's" (с учетом
сумм основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся по
отношению к Организации, Фонду
аффилиированными лицами, имеющие
рейтинговую оценку от "В+" до
"В-" агентства "Standard &
Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Рoor's", или
включенные в подкатегорию
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
подкатегории" официального списка
фондовой биржи, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80
16
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Рoor's" или рейтинго-
вую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграж-
дения), за вычетом резервов на
возможные потери
100
17
Негосударственные долговые ценные
бумаги иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard &
Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
18
Акции иностранных эмитентов,
имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard
& Рoor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
100
19
Долговые ценные бумаги,
выпущенные международными
финансовыми организациями,
имеющие международную рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
20
Аффинированные драгоценные
металлы и металлические депозиты
100
21
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами и иных юриди-
ческих лиц, являющихся частью
инфраструктуры рынка ценных
бумаг, акционерами которых
являются профессиональные
участники рынка ценных бумаг, за
вычетом резервов на возможные
потери
50
22
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся аффилиированными
лицами по отношению к Организа-
ции, Фонду, за вычетом дебитор-
ской задолженности работников и
других лиц (сумма строк 22.1,
22.2)
100
22.1
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся по отношению к Органи-
зации, Фонду аффилиированными
лицами, за вычетом дебиторской
задолженности работников и других
лиц, просроченная по условиям
договора на срок не более трех
дней
100

15-1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақылар сомаларын ескере отырып) қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
16
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
17
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
100
18
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
100
19
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
20
Тазартылған қымбат металлдар және металл депозиттері
100
21
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
50
22
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) ( 22.1, 22.2 жолдарының сомасы)
100
22.1
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын заңды тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен дебиторлық берешек, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының жиырма пайызынан аспайтын мөлшерде (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)

15-1
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему,
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории"
официального списка фондовой биржи,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
80
16
Ценные бумаги иностранных госу-
дарств, имеющих суверенный рейтинг
не ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Рoor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов на
возможные потери
100
17
Негосударственные долговые ценные
бумаги иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов на
возможные потери
100
18
Акции иностранных эмитентов,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Рoor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, за вычетом резервов на
возможные потери
100
19
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие
международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
20
Аффинированные драгоценные металлы
и металлические депозиты
100
21
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами и иных юридических
лиц, являющихся частью инфраструк-
туры рынка ценных бумаг, акционе-
рами которых являются профессио-
нальные участники рынка ценных
бумаг, за вычетом резервов на
возможные потери
50
22
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Управляющему, за
вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц (сумма
строк 22.1, 22.2)
100
22.1
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Управляющему, за
вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц,
просроченная по условиям договора
на срок не более трех дней, в
размере, не превышающем двадцати
процентов от суммы активов по
балансу Управляющего

100
22.2
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын мерзімге мерзімі өткен, дебиторлық берешек, Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
50
23
баланстық құны бойынша Басқарушының негізгі құрал-жабдықтары (23.1 - 23.3 жолдарының сомасы)
100
23.1
меншігіндегі Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшердегі меншігіндегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер
100
23.2
меншігіндегі Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшердегі меншігіндегі ғимараттар мен құрылыстар
100

100
22.2
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Управляющему, за
вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц,
просроченная по условиям договора
на срок не более девяноста дней, в
размере, не превышающем десяти
процентов от суммы активов по
балансу Управляющего
50
23
Основные средства Управляющего по
балансовой стоимости (сумма строк
23.1 - 23.3)
100
23.1
земля, находящаяся в собственности
или на праве постоянного
землепользования, в размере, не
превышающем десяти процентов от
суммы активов по балансу
Управляющего
100
23.2
здания и сооружения, находящиеся в
собственности, в размере, не
превышающем десяти процентов от
суммы активов по балансу
Управляющего
100

5.10
Бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру (орналастыруды тоқтата тұру туралы уәкілетті органның шешімі)
+2
1 (қоса алғанда) дейінгі балл сомасын алған кезде – бағалы қағаз стандартты ретінде жіктеледі.
2 бастап 4 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 1-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
5 бастап 7 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 2-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
8 бастап 10 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 3-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 25 % провизия қалыптасады.

5.10
Приостановление размещения ценных бумаг
( решение уполномоченного органа о
приостановлении размещения)
+2
При получении суммы баллов до 1 (включительно) – ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 % провизий.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 % провизий.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется 25 % провизий.