Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 65 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5326 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4361 тіркелген; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4764 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 49 қаулысымен енгізілген өзгерістермен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде:
11-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"DJ EURO STOXX 50 Е (SX5E) – 30 (отыз) пайыз";
жетінші абзацта "және тәуекел" деген сөздер алынып тасталсын;
24-тармақта:
"құрамы инвестордың мүдделерімен айқындалатын бағалы қағаздар" деген сөздер "стратегиялық мүдделерді көрсететін құралдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қаржы компаниялары" деген сөздерден кейін ", не Ұлттық Банк" деген сөздермен толықтырылсын;
43-тармақта "30 (отыз)" деген цифр және сөз "50 (елу)" деген цифрмен және сөзбен ауыстырылсын;
47-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Нарық жағдайында, осы Ереженің 46-тармағында көрсетілген эталондық портфельден ауытқу 10 (он) пайыздан астам болса, жинақ портфелі кірістілігінен ауытқудың өзгермелілік көрсеткіші 2 (екі пайыздан) асуы мүмкін.";
54-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
" 54. Жинақ портфелінің акциялар портфелінің дербес басқарудағы активтері осы Ереженің 53-тармағында аталған қаржы құралдарына инвестициялануы мүмкін, сондай-ақ өтеу мерзімі 1 (бір) жылға дейінгі мемлекеттік бағалы қағаздарға, депозиттерге және репо операцияларына инвестициялауға жол беріледі .";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 августа 2008 года N 65. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года N 5326
В целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361; с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 49 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4764) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 11:
абзац третий изложить в следующей редакции:
в абзаце седьмом слова "и риска" исключить;
в пункте 24:
слова "ценных бумаг, состав которого определяется интересами" заменить словами "инструментов, отражающих стратегические интересы";
после слов "финансовыми компаниями" дополнить словами ", либо Национальным Банком";
в пункте 43 цифру и слово "30 (тридцать)" заменить цифрой и словом "50 (пятьдесят)";
пункт 47 дополнить предложением следующего содержания:
"При рыночной ситуации, когда отклонение от эталонного портфеля, указанного в пункте 46 настоящих Правил, составляет более 10 (десяти) процентов, показатель изменчивости отклонения доходности сберегательного портфеля может превышать 2 (два) процента.";
в пункте 54 слова "инструменты денежного рынка (государственные ценные бумаги со сроком погашения до 1 (одного) года, депозиты и операции репо)" заменить словами "государственные ценные бумаги со сроком погашения до 1 (одного) года, депозиты и операции репо";

56 ж ә не 61-тарма қ тар алынып тасталсын;
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Егер құрылымдық өнімнің эмитенті әрбір айдың соңғы жұмыс күніне неғұрлым жиірек негізде нарықтық құнның бағасын (Bid бағасы) ұсынуға өзіне міндеттеме алған жағдайда ғана құрылымдық өнімді сатып алуға рұқсат етіледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Құрылымдық өнімдерге қолданылатын шектеулер MBS-ке, ABS-ке және агенттіктер, халықаралық қаржы ұйымдары және банктер эмиссиялайтын ААА ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар құрылымдық өнімдерге қолданылмайды.";
3-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесіне 3-қосымша
Кірісі белгіленген бағалы қағаздар портфелінің
және жинақ портфелінің құрамындағы акциялар портфелінің
нарықтық құнының жол берілетін ауытқулары
Эталон
Ең төменгі
Ең жоғарғы
Кірісі белгіленген бағалы
қағаздар
75%
65%
100%
Акциялар
25%
0%
35%
".
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Монетарлық операциялар департаменті (Герасименко Ю.В.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, филиалдарға, өкілдігіне және ұйымдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары  М.М.Сартбаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                        Ә. Сәйденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Министр ___________Жәмішев Б.Б.
2008 жылғы 29 қыркүйек

пункты 56 и 61 исключить;
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Покупка структурного продукта разрешена только в случае, если эмитент структурного продукта берет на себя обязательство представлять оценку рыночной стоимости (цена Bid) на последний рабочий день каждого месяца либо на более частой основе.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Ограничения, применимые к структурным продуктам, не распространяются на MBS, ABS и структурные продукты с долгосрочным кредитным рейтингом ААА, эмитируемые агентствами, международными финансовыми организациями и банками.";
приложение 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Допустимые отклонения рыночной стоимости портфеля
ценных бумаг с фиксированным доходом и портфеля акций
в составе сберегательного портфеля
Эталон
Минимум
Максимум
Ценные бумаги с
фиксированным доходом
75 %
65 %
100 %
Акции
25 %
0 %
35 %
".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
3. Департаменту монетарных операций (Герасименко Ю.В.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов, представительства и организаций Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сартбаева М.М.
Председатель
Национального Банка                          А. Сайденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан                       Б.Б. Жамишев
29 сентября 2008 года