"Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамызда N 116 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5328 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 189 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 189 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4773 тіркелген) Агенттік Басқармасының 2007 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен, "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 26 мамырдағы N 80 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5252 тіркелген) енгізілген өзгерістермен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінде (бұдан әрі - Ереже):

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 116. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года N 5328. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 189
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 189 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4486), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 28 мая 2007 года № 153 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4773), от 26 мая 2008 года № 80 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5252), следующие дополнения и изменения:
в Правила осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, утвержденные указанным постановлением (далее -Правила):

2-тармақ мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) қор биржасы - Қазақстан Республикасының аумағында қызмет жасайтын қор биржасы.";
3-тармақ "(бұдан әрі - басқа рейтинг агенттіктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың бірінші абзацы "Зейнетақы активтері" деген сөздерден кейін "және меншікті активтер" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Ұйымда инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін берілген лицензиясы болған жағдайда ұйым тек қызмет көрсететін жинақтаушы қордың меншікті активтеріне қатысты ғана инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырады.
Ұйымда клиенттер шоттарын жүргізу құқығы жоқ брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру үшін берілген лицензиясы болған жағдайда Ұйым тек онда басқаруда болған жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы және меншікті активтеріне, сондай-ақ Ұйымның меншікті активтеріне қатысты ғана брокерлік және (немесе) дилерлік қызмет көрсетеді.";
19-тармақта:
5) тармақшада:
"ұсынымды берген тұлғалардың" деген сөздерден кейін "олардың лауазымдық қызметтерін көрсеткен" деген сөздермен толықтырылсын;
"." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) осы құралдың түрін, көлемін, баға диапазонын, кірістілік деңгейін және басқа да сипаттамаларын (талаптарын) көрсете отырып, қаржы құралын сипаттау;
7) Қор әзірлеген инвестициялық декларацияға сәйкес мәмілені аяқтауды ұсынатын қорытындының мақсаты.";
20-тармақтың 10) тармақшасындағы "инвестициялық шешім қабылдаған тұлғалардың қолы" деген сөздердің алдынан "олардың лауазымдық қызметтерін көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
24-тармақтың 8) тармақшасындағы "инвестициялық шешім қабылдаған тұлғалардың қолы" деген сөздердің алдынан "олардың лауазымдық қызметтерін көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымшада:
1-тармақта:
2-реттік нөмірлі жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар
";
4-реттік нөмірлі жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда:
банктердің халықаралық шәкіл бойынша Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болса;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкіл бойынша "А-" темен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес сабақтас банктің еншілес резидент банктері болып табылса;
банктер кор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші санатқа енгізілген эмитент банктер болып табылса.
";
7-реттік нөмірлі жол мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары.";
9-реттік нөмірлі жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздары:

пункт 2 дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) фондовая биржа - фондовая биржа, осуществляющая деятельность на территории Республики Казахстан;";
пункт 3 дополнить словами "(далее - другие рейтинговые агентства)";
абзац первый пункта 5 после слов "за счет пенсионных активов" дополнить словами "и собственных активов";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. При наличии у Организации лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем, Организация осуществляет деятельность по управлению инвестиционным портфелем только в отношении собственных активов обслуживаемого накопительного пенсионного фонда.
При наличии у Организации лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности без права ведения счетов клиентов Организация оказывает услуги брокера и (или) дилера только в отношении пенсионных и собственных активов накопительных пенсионных фондов, находящихся у нее в управлении, а также собственных активов Организации.";
в пункте 19 :
в подпункте 5):
дополнить словами "с указанием их занимаемых должностей";
знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) описание финансового инструмента с указанием вида, объема, диапазона цен, уровня доходности и других характеристик (условий) данного инструмента;
7) цель заключения предлагаемой к совершению сделки в соответствии с инвестиционной декларацией, разработанной Фондом.";
подпункт 10) пункта 20 дополнить словами "с указанием их занимаемых должностей";
подпункт 8) пункта 24 дополнить словами "с указанием их занимаемых должностей";
в приложении 1 :
в пункте 1:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами
Республики Казахстан, включенные в официальный список
фондовой биржи
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при
соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-"
по международной шкале агентства "Standard & Poor's",
или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB-" по национальной шкале "Standard & Poor's";
банки являются дочерними банками-резидентами,
родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" не ниже "А-" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств;
банки являются банками-эмитентами, включенными в первую
категорию сектора "акции" официального списка фондовой
биржи.
";
строку, порядковый номер 7, дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"акции юридических лиц, включенные в первую категорию сектора "акции" официального списка фондовой биржи.";
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и других
государств:

1) Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"ден төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ" төмен емес рейтингтік бағасы бар, оның ішінде кор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші немесе екінші санатқа енгізілген ұйымдардың акциялары;
2) қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші немесе екінші санатқа енгізілген ұйымдар акциялары;
3) Standard & Poor's агенттігінің "В-" ден төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-" төмен емес рейтингі бар, оның ішінде қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
4) қор биржасының ресми тізіміндегі "рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатына енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
5) Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары;
6) басқарушы компаниясы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық пай инвестициялық қорларының пайлары.
";
12-реттік нөмірлі жолдағы:
"Туынды бағалы қағаздар: депозитарлық қолхаттар" деген сөздер "Депозитарлық қолхаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"фьючерс, опцион, своп, форвард" деген сөздер "фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"12. KASE-Shares (Kazahstan Stock Ехсhange - Shares)" деген цифр мен сөздер "12. KASE (Kazahstan Stock Ехсhange)" деген цифр мен сөздермен ауыстырылсын";
13-реттік нөмірлі жол алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мынадай қаржы құралдарына салынатын инвестициялардың жиынтық көлемі әрбір қордың зейнетақы активтерінің 5%-нан аспауы тиіс:
1.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміндегі "рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санаты бойынша енгізілген борыштық бағалы қағаздар, инфрақұрылымдық облигацияларды қоспағанда;
2.
Басқарушы компаниясы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық пай инвестициялық қорларының пайлары.
3.
Базалық активтері Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"ден төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар қаржы құралдары болып табылатын фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
";
3-қосымшада:
"Талаптардың критерииі" деген бағандағы 14-реттік нөмірлі жолдағы "сәйкесінше санаттағы біліктілік куәліктеріне ие" деген сөздер алынып тасталсын;
5-қосымшада:
66-реттік нөмірлі жолдағы "сәйкесінше санаттағы біліктілік куәліктеріне ие" деген сөздер алынып тасталсын.

1) акции организаций, имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале "Standard &
Poor's";
2) акции организаций, включенные в первую или вторую
категории сектора "акции" официального списка фондовой
биржи;
3) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не
ниже "В-" по международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzB-" по национальной шкале "Standard &
Poor's";
4) долговые ценные бумаги, включенные в категорию
"долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки"
официального списка фондовой биржи;
5) инфраструктурные облигации организаций Республики
Казахстан;
6) паи интервальных паевых инвестиционных фондов,
управляющая компания которых является юридическим лицом,
созданным в соответствии с законодательством Республики
Казахстан, включенные в официальный список фондовой
биржи.
";
в строке, порядковый номер 12:
слова "Производные ценные бумаги: депозитарные расписки" заменить словами "Депозитарные расписки";
слова "фьючерс, опцион, своп, форвард" заменить словами "фьючерсы, опционы, свопы, форварды";
цифру и слова "12. KASE-Shares (Kazakhstan Stock Exchange-Shares)" заменить цифрой и словами "12. KASE (Kazakhstan Stock Exchange)";
строку, порядковый номер 13, исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Суммарный объем инвестиций в следующие финансовые инструменты, не должен превышать 5 % от пенсионных активов каждого фонда:
1.
Долговые ценные бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других государств, включенные в
подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой
оценки второй подкатегории", за исключением
инфраструктурных облигаций
2.
Паи интервальных паевых инвестиционных фондов,
управляющая компания которых является юридическим лицом,
созданным в соответствии с законодательством Республики
Казахстан, включенные в официальный список фондовой
биржи
3.
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды, базовым активом
которых являются финансовые инструменты, имеющие
рейтинговую оценку ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
";
в приложении 3 :
в графе "Критерии требования" строки, порядковый номер 14, слова ", обладающих квалификационными свидетельствами соответствующей категории" исключить;
в приложении 5 :
в строке, порядковый номер 66, слова ", обладающих квалификационными свидетельствами соответствующей категории" исключить.

2. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, инвестициялық портфельді немесе клиенттер шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқық беретін лицензиясы бар ұйымдар осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап үш ай аралығында өз қызметін осы Ереженің 7-1-тармағының талаптарына сәйкестендіруі тиіс.
3. Осы қаулы қолданысқа енгеннен кейін жинақтаушы зейнетақы қорының портфелінде бар борыштық бағалы қағаздар осы Ереженің 1-қосымшасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін болса, онда Ұйым (Қор) мұндай қаржы құралдарын 2012 жылғы 1 маусымға дейінгі мерзімде іске асырады.
Осы қаулы қолданысқа енген күні екінші деңгейдегі банктерде салымдары бар, осы Ереженің 1-қосымшасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін Ұйымдар (Қорлар) банк салымы шартының қолданылу мерзімін ұзарту құқығынсыз банк салымы шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін аталған салымдарды ұстап қалады.
4. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Стратегия және талдау департаменті (Әбдірахманов Н.А.):
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
6. Агенттіктің Төраға қызметі (Кенже А.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық баспасөз құралдарында жариялау шараларын қабылдасын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                     Е.Бахмутова

2. Организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация), или накопительным пенсионным фондам, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Фонд), имеющим лицензию на право осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности без права ведения счетов клиентов, в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями пункта 7-1 Правил .
3. В случае, если после введения в действие настоящего постановления долговые ценные бумаги, находящиеся в портфеле накопительного пенсионного фонда, перестанут соответствовать требованиям, установленным приложением 1 к Правилам, Организация (Фонд) реализовывает такие финансовые инструменты в срок до 1 июня 2012 года.
Организации (Фонды), имеющие на дату введения в действие настоящего постановления вклады в банках второго уровня, не соответствующие требованиям приложения 1 к Правилам, удерживают указанные вклады до истечения срока действия договора банковского вклада без права продления срока действия договора банковского вклада.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
5. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в течение десяти дней со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
6. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                 Е. Бахмутова