Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 2 қазандағы N 144 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 21 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5369 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 257 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 257 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4602 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2007 жылғы наурыз-сәуір) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 16 шілдедегі N 209 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4901 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінде:
кіріспеде "және банктердің (бұдан әрі - Банк)" деген сөздер ", екінші деңгейдегі банктер мен "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – банк)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) агент-банк – банк синдикатының мүшелері өзінің мүддесін көздеуді тапсыратын, сондай-ақ синдицилденген заемға қатысты оның барлық қолданыс мерзімі ішінде кредиттік басқару жөніндегі қызмет көрсетуді тапсыратын банк;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года N 144. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2008 года N 5369. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 257 (вводится в действие с 01.01.2019)
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 257 (вводится в действие с 01.01.2019).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4602, опубликованное в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год март-апрель), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 16 июля 2007 года № 209 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4901)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения документации по кредитованию, утвержденных указанным постановлением:
в преамбуле слова "и банками (далее – банк)" заменить словами "банками второго уровня и Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – банк)";
в пункте 1 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) банк-агент - банк, которому члены банковского синдиката поручают представлять свои интересы, а также предоставлять услуги по кредитному администрированию в отношении синдицированного займа в течение всего срока его действия;";

мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) банктердің синдикаты – бірлескен кредиттік операцияларды жүргізу мен банк синдикатына кіретіндердің заңдық және қаржылық дербестігін сақтап, заемшының төлем қабілетсіздігі жағдайында әр қатысушы үшін ықтимал шығындарды төмендету мақсатымен біріктірілген екі және одан астам банктер;
1-2) заемшы – заем (кредит) шартына қол қоятын, заем (кредит) алған және алынған қаражатты қайтару мен алынған заемды (кредитті), оның ішінде сыйақы мен кредит бойынша басқа төлемдерді толық төлеу бойынша өзіне міндеттемелерді қабылдайтын жеке немесе заңды тұлға;
1-3) инвестициялық заем (кредит) - бұл мынадай талаптарға сәйкес келетін заем (кредит):
заем мерзімі бес және одан астам жылдар;
заем шартының талаптарымен мерзімнен бұрын толық өтеуге тыйым салу белгіленген. Заемның ішінара өтелуі заемшының бизнес-жоспарында белгіленген мерзімде және тәртіпте жүзеге асырылуы мүмкін;
материалдық өндірісті, өндірістік және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жетілдіруге бағытталған кешенді іс-шараларды іске асыруды қарастыратын заңды тұлғаға оның бизнес-жоспарына сәйкес беріледі;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) синдицилденген заем – банктер синдикатының қатысушылары болып табылатын екі және одан астам банктермен бірігіп қалыптастырылған және заемшыға (байланысты заемшылар тобына) бір заем шарты негізінде (қажеттілігіне қарай және басқа құжаттарды қоса беріп) берілген заем;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) тең заемшы – заемшымен бірге заем (кредит) шартына қол қоятын және заем (кредит) шарты бойынша алынған қаражатты қайтару және алынған заемды (кредитті), оның ішінде сыйақы мен кредит бойынша басқа төлемдерді толық төлеу бойынша міндеттемелерді орындауға ортақ жауапты ретінде тұратын жеке немесе заңды тұлға;";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кредит беру туралы шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, мәміле жасалатын тіл болып клиенттің таңдауы бойынша мемлекеттік және (немесе) орыс тілі табылады, шетел тұлғаларымен шарт жасасқан жағдайда – мемлекеттік және тараптарға қолайлы тілдерде жасалады және оған мыналар кіреді:";
4) тармақша "өтеу мерзімі" деген сөздерден кейін "мен кезектілігі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Синдицилденген заем беру туралы шартта әр қатысушы синдикат-банктің заемда қатысу сомасы мен үлесі міндетті түрде болады, оның ішінде заемшының төлем қаблетсіздігі жағдайында синдикаттың әр қатысушысы үшін ықтимал шығындардың үлесін бөліп.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) синдикат банков – два и более банков, объединенные с целью проведения совместных кредитных операций и снижения возможных потерь для каждого участника в случае неплатежеспособности заемщика, при сохранении юридической и финансовой самостоятельности входящих в синдикат банков;
1-2) заемщик – физическое или юридическое лицо, подписывающее договор займа (кредита), получившее заем (кредит) и принимающее на себя обязательства по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа (кредита), в том числе вознаграждения и других платежей по кредиту;
1-3) инвестиционный заем (кредит) - заем (кредит), соответствующий следующим требованиям:
срок займа пять и более лет;
условиями договора займа установлен запрет на полное досрочное погашение. Частичное погашение займа может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) синдицированный заем – заем, совместно сформированный и предоставленный двумя и более банками, являющимися участниками синдиката банков, заемщику (группе связанных заемщиков) на основании одного договора займа (с приложением к нему, при необходимости, и других документов);";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) созаемщик – физическое или юридическое лицо, подписывающее договор займа (кредита) вместе с заемщиком, и выступающее по договору займа (кредита) в качестве солидарного ответственного за выполнение обязательств по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа (кредита), в том числе вознаграждения и других платежей по кредиту;";
в пункте 3 :
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Договор о предоставлении кредита составляется на государственном и русском языках, языком сделки является государственный и (или) русский язык по выбору клиента, а в случае заключения договора с иностранными лицами - на государственном и приемлемом для сторон языках и содержит:";
подпункт 4) после слова "сроки" дополнить словами "и очередность";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Договор о предоставлении синдицированного займа содержит в обязательном порядке сумму или долю участия в займе каждого банка-участника синдиката, в том числе с распределением доли возможных потерь для каждого участника синдиката в случае неплатежеспособности заемщика.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Банк кредиттерді және оларға қосымша келісімдерді, кепіл шарттарын және оларға қосымша келісімдерді, кепіл берушінің кепілге берілген мүлікке меншік құқығын (шаруашылық жүргізу, шұғыл басқару құқығын) растайтын құқық белгілейтін құжаттарды беру туралы шарттардың және банк қабылдаған қамтамасыз ету бойынша басқа құжаттардың түпнұсқаларын сақтаудың тәртібі, сондай-ақ оларды есепке алу мен олармен жұмыс істеудің тәртібі бар ішкі ережелерді әзірлейді және бекітеді.
Кредиттік досьелерді жүргізу, сондай-ақ ондағы құжаттардың толықтығын осы Ережеге және банктің ішкі саясатына сәйкес қамтамасыз етуді банктің тиісті бөлімшесінің жауапты қызметкері жүзеге асырады.
Осы тармақта белгіленген талаптарды сақтауға жалпы бақылауды банктің басшы қызметкері жүзеге асырады.";
8-тармақта:
1) тармақша "қол қойған" деген сөздерден кейін "және кіріс құжаттамасының тіркелуін жүзеге асыратын банктің бөлімшесінде тіркелген" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құрылтай құжаттарының және заемшының жай акцияларының бес және одан астам пайызын, заемшы қатысушыларының (акционерлерінің) жай акцияларының бес және одан астам пайызын иеленетін акционерлер тізілімінің, сондай-ақ заемшының жарғылық капиталындағы үлестің бұдан кейінгі – соңғы меншік иегерлері туралы ақпаратты ашатын құжаттардың нотариатта куәландырылған көшірмелері.
Егер заемшының құрылтайшысы (акционері) болып Қазақстан Республикасының резидент емесі табылса, кредиттік досьеде резидент емес уәкілетті тұлғаға заңды тұлғаны (заемшыны) басқару құқығына берген, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес заңдастырылған немесе расталған сенімхаттың нотариатта куәландырылған көшірмесі болады;";
5) тармақша "(банкте аталған құжаттар бар болғанда – осындай құжаттардың көшірмелері)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) түпнұсқасы банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуға жататын, мәміле жасалғанын растайтын өзге құжаттың берілген кредиттік лимитімен, төлем карточкалары бойынша кредит беру туралы шарттың көшірмесі;";
8) тармақша:
"соңғы" деген сөзден кейін "тоқсан мен соңғы" деген сөздермен толықтырылсын;
"заңды тұлғаның" деген сөздерден кейін "соңғы есепті жылдағы қаржылық есептілікке" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) тігіл ген, м ө р басыл ғ ан, ә р пара ғ ы н ө мірленген арнайы есепке алу журналында тіркелген (н ө мірі ж ә не шешімді қ абылдау к ү ні бойынша) ж ә не электронды т ү рде қ айталан ғ ан, кредит беруді (төлем карточкалары бойынша кредиттік лимитті белгілеу) мақұлдау жөніндегі банктің уәкілетті органының шешімі;";
12) тармақша "кредиттi" деген сөзден кейін "және бірегей кредиттерді" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақша "көрсететін" деген сөзден кейін "және растайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
19) тармақша "құжат" деген сөзден кейін ", сондай-ақ кредитті жіктеу бойынша берілген балдар туралы мәліметтер (бірегей кредиттерді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
22) тармақша "төлемдері бойынша" деген сөздерден кейін "соңғы үш айда" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма тоғызыншы абзац:
"14), 18), 20)" деген цифрлардан кейін ", 22)" деген цифрмен толықтырылсын;
"16), 18), 20)" деген цифрлардан кейін ", 21)" деген цифрмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы отызыншы абзацпен толықтырылсын:

"6. Банк разрабатывает и утверждает внутренние правила, содержащие порядок хранения оригиналов договоров о предоставлении кредита и дополнительных соглашений к ним, договоров залога и дополнительных соглашений к ним, правоустанавливающих документов, подтверждающих право собственности (право хозяйственного ведения, оперативного управления) залогодателя на заложенное имущество, и других документов по принятому банком обеспечению, а также порядок их учета и работы с ними.
Ведение кредитных досье, а также обеспечение полноты документов в нем в соответствии с требованиями настоящих Правил и требованиями внутренних политик банка, осуществляет ответственный работник соответствующего подразделения банка.
Общий контроль за соблюдением требований, установленных в настоящем пункте, осуществляет руководящий работник банка.";
в пункте 8 :
подпункт 1) после слов "заявление, подписанное заемщиком," дополнить словами "и зарегистрированное в подразделении банка, осуществляющем регистрацию входящей документации,";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов или реестра держателей акционеров, владеющих пятью и более процентами простых акций заемщика, участников (акционеров) заемщика, владеющих пятью и более процентами простых акций, а также документы, раскрывающие информацию о последующих и конечных собственниках доли в уставном капитале заемщика.
Если учредителем (акционером) заемщика является нерезидент Республики Казахстан, кредитное досье содержит нотариально засвидетельствованную копию легализованной или апостилированной, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, доверенности, выданной нерезидентом уполномоченному лицу на право управления юридическим лицом (заемщиком);";
подпункт 5) дополнить словами "(при наличии в банке указанных документов – копии таких документов)";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) копия договора о предоставлении кредита, по платежным карточкам, с предоставленным кредитным лимитом, иного документа, подтверждающего заключение сделки, оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка, на условиях и в порядке, установленном внутренними документами банка;";
подпункт 8):
после слов "за последний" дополнить словами "квартал и последний";
после слов "с приложением" дополнить словами "к финансовой отчетности за последний отчетный год";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) решение уполномоченного органа банка об одобрении выдачи кредита (установление кредитного лимита по платежным карточкам), зарегистрированные (по номеру и дате принятия решения) в специальном журнале учета, прошитые, скрепленные печатью, полистно пронумерованные и продублированные в электронном виде;";
подпункт 12) дополнить словами "и однородных кредитов";
подпункт 17) после слова "отражающие" дополнить словами "и подтверждающие";
подпункт 19) дополнить словами ", а также сведения о присвоенных баллах по классификации кредита (за исключением однородных кредитов)";
в подпункте 22) слова "двенадцать месяцев" заменить словами "три месяца";
абзац двадцать девятый:
после цифр "14), 18), 20)" дополнить цифрой ", 22)";
после цифр "16), 18), 20)" дополнить цифрой ", 21)";
дополнить абзацем тридцатым следующего содержания:

"Овердрафт кредиттері және жеке тұлғаларға берілген, ұсынылған кредиттік лимитімен төлем карточкалары бойынша банк осы тармақтың 1), 6), 11), 12), 16)-21) тармақшаларында көрсетілген құжаттамамен досьені қалыптастырады. Бұл ретте овердрафт кредиттері және бірегей кредиттер үшін белгіленген сомада және талаптармен берілген кредиттік лимитімен төлем карточкалары бойынша кредитті қолдану мен заем ақшасын мақсатты қолданудың мониторингтік есептің мақсатын растайтын құжаттардың бар болуы талап етілмейді.";
9-тармақта:
2) тармақшада "фактісін растайтын" деген сөздерден кейін "тиісті" деген сөзбен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) түпнұсқасы банктің қоймасында банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте сақталуға жататын кредитті беру туралы шарттың көшірмесі;";
8) тармақшада "он екі" деген сөздер "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) түпнұсқасы банктің қоймасында банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте сақталуға жататын мемлекеттік тіркелуі белгісімен жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы шарттың көшірмесі;";
5) тармақшада "соттан тыс жүзеге асыруға" деген сөздер "иелігінен алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтың 2) тармақшасы "жылжымалы мүлікке" деген сөздердің алдынан "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Егер кредит құ рылыс саласында, оны ң ішінде жылжымайтын
м ү лікті қ айта жа ң арту немесе бас қ а құ рылысты қ жетілдірулер ү шін заемшыны ң қ олдануы ү шін берілсе, кредиттік досьеге жоспарлан ғ ан жұмыстар бойынша жобалы-сметалы қ құ жаттама ж ә не (немесе) жобалы-сметалы қ құ жаттама негізінде жасал ғ ан, сметалы қ құ нды көрсетіп, жоспарлан ғ ан ж ұ мыстарды ң негізгі параметрлері бар құ жаттар ж ә не банк дайында ғ ан тексерулер туралы есептер немесе кредит берілген ж ұ мыстарды ң к ө лемі орындал ғ анын растайтын заемшыны ң объектілерін қабылдау- ө ткізу актісі, құ рылыс-монтаж ж ұ мыстарын ж ү ргізуге берілген тиісті р ұқ сат қ оса беріледі.";
6-тарауды ң атауында "мен кепілдемелер" деген с ө здер ", кепілдемелер мен аккредитивтер" деген с ө здермен ауыстырылсын;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Кепілдіктер мен кепілдемелер бойынша банк 1)-6), 8), 9), 11), 14), 18), 20) тармақшаларда және осы Ереженің 8-тармағының 22) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса беріп, досьені қалыптастырады, ол кепілдік немесе кепілдеме берілген тұлға борышын өтегенге дейін жүргізіледі.";
24-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

"По кредитам овердрафт и платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом, выданным физическим лицам, банк формирует досье с документацией, указанной в подпунктах 1), 6), 11), 12), 16)-21) настоящего пункта. При этом, по кредитам овердрафт и платежным карточкам с кредитным лимитом, предоставленным в сумме и на условиях, установленных для однородных кредитов, наличие документов, подтверждающих цель использования кредита и мониторингового отчета целевого использования заемных денег, не требуется.";
в пункте 9 :
в подпункте 2) слова "органом юстиции" заменить словами "соответствующим уполномоченным органом";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) копия договора о предоставлении кредита, оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка, на условиях и в порядке, установленном внутренними документами банка;";
в подпункте 8) слова "двенадцать месяцев" заменить словами "три месяца";
в пункте 10 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копия договора об ипотеке недвижимого имущества с отметкой его государственной регистрации, оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка, на условиях и в порядке, установленном внутренними документами банка;";
в подпункте 5) слова "внесудебную реализацию" заменить словом "отчуждение";
подпункт 2) пункта 11 дополнить словами "в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Если кредит выдан для использования его заемщиком в сфере строительства, в том числе реконструкции или других строительных усовершенствований недвижимого имущества, к кредитному досье прилагаются проектно-сметная документация по планируемым работам и (или) документы, содержащие основные параметры планируемых работ, с указанием сметных стоимостей, составленные на основании проектно-сметной документации, и отчеты о проверке, подготовленные банком, или акт приема-сдачи объектов заемщиком, подтверждающие объем выполненных работ, на которые выдан кредит, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ.";
в заголовке главы 6 слова "и поручительствам" заменить словами ", поручительствам и аккредитивам";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. По гарантиям и поручительствам банк формирует досье с приложением документов, указанных в подпунктах 1)-6), 8), 9), 11), 14), 18), 20) и 22) пункта 8 настоящих Правил, которое ведется до погашения долга лицом, за которое выдана гарантия или поручительство.";
пункт 24 дополнить абзацем следующего содержания:

"Аккредитивтік қамтамасыз етуге жасалған шарттарға сәйкес немесе кредиттік желі аясында шығарылған, жабылмаған аккредитивтер бойынша банк 1)-6), 8), 9), 11), 14), 18), 20) тармақшаларда және осы Ереженің 8-тармағының 22) тармақшасында көрсетілген құжаттар досьеде міндетті түрде бар болуымен, кредиттік досьеге ұқсас құжаттамамен досьені қалыптастырады.";
25-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) соңғы есептік жыл бойынша қаржылық есептілігіне салық декларациясының көшірмесін және (немесе) заңды тұлға-заемшының қаржылық жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін веб-сайттарда орналастырылған ақпаратты қоса беріп, заемшының (тең заемшының), кепілгердің немесе кепілдеме берушінің соңғы тоқсан және соңғы есептік жыл бойынша қаржылық есептілігінің көшірмесі;";
3) тармақшада "қажетті құжаттар мен өзге ақпарат тізбесі" деген сөздер "қажетті құжаттар мен өзге ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) банктің жауапты қызметкері және заемшы қол қойған заем ақшасын мақсатты қолданудың мониторингтік есебі, онда мыналар көзделеді:
заемшы тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) алғанын және клиенттерге овердрафт түрінде берілген заемдарды және жеке тұлғаларға берілген бірегей кредиттер үшін белгіленген сомада және талаптармен берілген, ұсынылған кредиттік лимиттермен төлем карточкаларын қоспағанда, кредитті беру туралы шартта көзделген басқа мақсаттарға жеткенін растайтын тиісті құжаттармен (шарттармен, қабылдау актілерімен, шот фактурамен, тауар құжаттамасымен және басқалармен) заем ақшасын қолдануға талдау;
алынған кредитті заемшының борышын кері қаржыландыруға бағыттаған жағдайда, басқа банктерден алынған кредиттерді мақсатты қолдануды растайтын құжаттарға талдау. Осы талдауда кері қаржыландыратын кредитті қолданудың тиімділігі, кредиттің қайтымдығына болжам, кері қаржыландырудың мақсаттылығы көрсетіледі;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) құрылтай құжаттарға немесе заемшының жай акцияларының бес және одан астам пайызын, заемшы қатысушыларының (акционерлерінің) жай акцияларының бес және одан астам пайызын иеленетін акционерлер тізіліміне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың нотариатта куәландырылған көшірмелері, сондай-ақ заемшының жарғылық капиталындағы үлестің бұдан кейінгі – соңғы меншік иегерлері туралы ақпаратты ашатын, тоқсанда 1 (бір) реттен сирек емес кезеңділікте тігілетін құжаттар;";
27-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жабылмаған аккредитивтер бойынша осы Ереженің 25-тармағының 1)-4), 6), 8) тармақшаларында көрсетілген мониторинг бойынша құжаттама жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 8-тараумен толықтырылсын:

"По непокрытым аккредитивам, выпущенным в соответствии с заключенным договором на аккредитивное обслуживание или в рамках кредитной линии, банком формируется досье с документацией, аналогичной кредитному досье с обязательным наличием в досье документов, указанных в подпунктах 1)-6), 8), 9), 11), 14), 18), 20) и 22) пункта 8 настоящих Правил.";
в пункте 25 :
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копия финансовой отчетности заемщика (созаемщика), гаранта или поручителя за последний квартал и последний отчетный год, с приложением к финансовой отчетности за последний отчетный год копии налоговой декларации и (или) размещенная на веб-сайтах информация, позволяющая сделать анализ о финансовом состоянии заемщика-юридического лица;";
в подпункте 3) слова "перечень необходимых документов и иной информации, позволяющих" заменить словами "необходимые документы и иную информацию, позволяющую";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) мониторинговый отчет целевого использования заемных денег, подписанный ответственным работником банка и заемщиком, который предусматривает:
анализ использования заемных денег, с соответствующими документами (договоры, акты приемок, счета фактуры, накладные и другое), подтверждающими получение заемщиком товаров (работ, услуг) и достижение других целей, предусмотренных договором о предоставлении кредита, за исключением займов, предоставленных в виде овердрафта клиентам и платежных карточек с предоставленным кредитным лимитом, предоставленных в сумме и на условиях, установленных для однородных кредитов, выданных физическим лицам;
анализ документов, подтверждающих целевое использование кредитов, полученных в других банках, в случае направления получаемого кредита на рефинансирование задолженности заемщика. В данном анализе указываются эффективность использования рефинансируемого кредита, прогноз возвратности кредита, целесообразность рефинансирования;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) нотариально засвидетельствованные копии изменений и дополнений в учредительные документы или реестр акционеров, владеющих пятью и более процентами простых акций заемщика, участников (акционеров) заемщика, владеющих пятью и более процентами простых акций, а также документы, раскрывающие информацию о последующих и конечных собственниках доли в уставном капитале заемщика, подшиваемые с периодичностью не реже 1 (одного) раза в квартал;";
пункт 27 дополнить абзацем следующего содержания:
"По непокрытым аккредитивам ведется документация по мониторингу, указанная в подпунктах 1)-4), 6), 8) пункта 25 настоящих Правил.";
дополнить главой 8 следующего содержания:

"8-тарау. Банктер синдикаты синдицилденген заемдарды
бергендегі құжаттама
29. Банктер синдикаты синдицилденген заемдарды бергенде, осы Ереженің 8, 10, 11, 12, 13, 14-тармақтарында көзделген кредиттеу бойынша құжаттама агент-банкте сақталуға жатады.
30. Синдикаттың басқа қатысушылары міндетті тәртіпте осы Ереженің 8, 10, 11, 12, 13, 14 тармақтарында көрсетілген құжаттар көшірмесінің толық кредиттік досьесін қалыптастырады, олардың түпнұсқасы агент-банкте сақталады.
31. Кредиттік мониторинг және осы Ереженің 25-тармағында көзделген кредиттік мониторинг бойынша құжаттаманы қалыптастыру синдицилденген заемның барлық қатысушы-банктерімен жүргізіледі.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ө. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым
Е.Л. Бахмутова

"Глава 8. Документация при выдаче синдикатом банков синдицированных займов
29. При предоставлении синдицированного займа синдикатом банков, документация по кредитованию, предусмотренная пунктами 8, 10, 11, 12, 13, 14 настоящих Правил, подлежит хранению в банке–агенте.
30. Другие участники синдиката в обязательном порядке формируют полное кредитное досье копий документов, указанных в пунктах 8, 10, 11, 12, 13, 14 настоящих Правил, оригиналы которых хранятся в банке-агенте.
31. Кредитный мониторинг и формирование документации по кредитному мониторингу, предусмотренной пунктом 25 настоящих Правил, проводится всеми банками-участниками синдицированного займа.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель
Бахмутова Е.Л.