"Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2007 жылғы 24 тамыздағы N 239 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2008 жылғы 3 желтоқсандағы N 330 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 9 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5391 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 131 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.03.28 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1 . "Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 24 тамыздағы N 239 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 13 қыркүйектегі N 4926 болып тіркелген, 2007 жылғы 19 қазандағы N 161 (1364) "Юридическая газетінде" жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну ережесінде:
14-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3. Электрондық коммуникацияларды пайдалана отырып, құқықтық кадастардан ақпарат ұсыну тәртібі
16. Электрондық түрде ақпараттық қызмет көрсету "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, осы ережеге және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес көрсетіледі.
17. Құқықтық кадастардан ақпарат электрондық түрде "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" Мемлекеттік дерекқоры" (бұдан әрі – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МД) ақпараттық жүйесін пайдаланып беріледі.
18. "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МД-дан электрондық құжат түрінде берілген ақпарат ресми және осы Ережелердің 1 және 2-тарауларында белгіленген тәртіппен ұсынылатын ақпаратқа тең болып табылады.
19. "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МД-дан ақпарат электрондық құжат нысанында тіркеуші органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Егер ақпаратты бірнеше тіркеуші органдар ұсынса, онда электрондық құжатта бірнеше электрондық цифрлық қолтаңбалар болады.
20. Электрондық түрде:

О внесении изменения и дополнений в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 239 "Об утверждении Правил предоставления информации из правового кадастра"
Приказ и.о Министра юстиции Республики Казахстан от 3 декабря 2008 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2008 года № 5391. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 131
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 28.03.2012 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 239 "Об утверждении Правил предоставления информации из правового кадастра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4926 от 13 сентября 2007 года, опубликован в "Юридической газете" от 19 октября 2007 года № 161 (1364)), следующие изменения и дополнение:
в Правилах предоставления информации из Правового кадастра, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 исключить;
дополнить главой 3 следующего содержания:
"3. Порядок предоставления информации из правового кадастра с использованием электронных коммуникаций.
16. Информационные услуги в электронном виде оказываются в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним", "Об информатизации", "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
17. Информация из Правового кадастра в электронном виде предоставляется с использованием информационной системы "Государственная база данных "Регистр недвижимости" (далее - ГБД "Регистр недвижимости").
18. Информация из ГБД "Регистр недвижимости", предоставленная в виде электронного документа, является официальной и равнозначна информации, предоставляемой в порядке, установленном главами 1 и 2 настоящих Правил.
19. Информация из ГБД "Регистр недвижимости" в форме электронного документа заверяется электронной цифровой подписью регистрирующего органа.
Если информация предоставляется несколькими регистрирующими органами, то электронный документ может содержать несколько электронных цифровых подписей.
20. В электронном виде предоставляются:

1) осы Ережеге 5-қосымшада көрсетілген нысан бойынша жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама;
2) осы Ережеге 6-қосымшада көрсетілген нысан бойынша жылжымайтын мүліктің жоқтығы (болуы) туралы анықтама беріледі.
21. Өтініш иесі Халыққа қызмет көрсету орталығына (бұдан әрі – ХҚКО) немесе тіркеуші органға (тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе ХҚКО ашылғанға дейін) тікелей электрондық түрде ақпараттық қызмет алуға жүгінген кезде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес жазбаша сауал негізінде ұсынылады.
22. Өтініш иесі Электрондық қызмет көрсету порталына Интернет арқылы жүгінген жағдайда ақпарат өтініш иесінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сауал негізінде ұсынылады.
Электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберілген сауал қағаз тасымалдағышта жіберілген және сауал жіберген адамның түпнұсқа қолымен қойылған сауалға теңестіріледі.
Ақпараттық қызмет көрсетуді алуға сауалда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) ақпарат сұратқан адамның тегі, аты, әкесінің аты;
2) оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері;
3) заңды тұлғаның атынан сауалмен жүгінген кезде – заңды тұлғаның толық атауы, сауалмен жүгінген адамның тегі аты және әкесінің аты;
4) егер өтініш иесі жеке тұлға болып табылса, ЖСН және егер өтініш иесі – жеке тұлға болса, БСН;
5) сұрау салынған электрондық ақпараттық қызмет көрсету түрі;
6) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама алу үшін жылжымайтын мүлік объектісінің түрі, оның орналасқан жері.
23. Тіркеуші орган өтініш иесінің сауалының негізінде "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МД-дан ақпаратты сауал келіп түскен сәттен бастап 30 минут ішінде электрондық түрде ұсынады.
24. Егер "Жылжымайтын мүлікке құқықтары және олармен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және осы Ережелерге сәйкес өтініш иесі сұрау салынған ақпаратты алуға құқығы болмаса, сауалды орындаудан бас тартылады.
25. Өтініш иесі ХҚКО-ға немесе тіркеуші органға "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МД-дан ақпарат алуға жүгінген жағдайда дайын электрондық құжат қағаз тасымалдағышқа басып шығарылады.
26. Электрондық құжат нысаныда жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат ұсыну тегін негізде жүзеге асырылады.

1) справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках по форме, указанной в приложении 5 к настоящим Правилам;
2) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества по форме, указанной в приложении 6 к настоящим Правилам.
21. При обращении заявителя за получением информационной услуги в электронном виде непосредственно в Центр обслуживания населения (далее - ЦОН) или регистрирующий орган (до открытия ЦОН в соответствующей административно-территориальной единице) информация о государственной регистрации прав на недвижимое имущество предоставляется на основании письменного запроса согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
22. В случае обращения заявителя через Интернет на Портал электронных услуг информация представляется на основании запроса в форме электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью заявителя.
Запрос, направленный в форме электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью, приравнивается к запросу, направленному на бумажном носителе и подписанному оригинальной подписью лица, направившего запрос.
В запросе на получение информационной услуги указываются следующие сведения:
1) фамилия, имя, отчество лица, запрашивающего информацию;
2) реквизиты документа, удостоверяющего его личность;
3) при обращении с запросом от имени юридического лица - полное наименование юридического лица, должность, фамилия, имя и отчество лица, обратившегося с запросом;
4) ИИН, если заявитель является физическим лицом, и БИН, если заявитель - юридическое лицо;
5) вид запрашиваемой электронной информационной услуги;
6) вид объекта недвижимости, место его нахождения для получения  справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках.
23. Регистрирующий орган на основании запроса заявителя предоставляет информацию из ГБД "Регистр недвижимости" в электронном виде в течение 30 минут с момента поступления запроса.
24. Если в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" и настоящими Правилами заявитель не вправе получить запрашиваемую информацию, в исполнении запроса будет отказано.
25. В случае обращения заявителя за информацией из ГБД "Регистр недвижимости" в ЦОН или регистрирующий орган, подготовленный электронный документ распечатывается на бумажном носителе.
26. Предоставление информации о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в форме электронного документа осуществляется на бесплатной основе.

27. Электрондық ақпараттық қызмет көрсету нысандарында қамтылған деректер қызмет көрсетуді ұсыну сәтінде жарамды болып табылады.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының аумағында "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МД-ын өнеркәсіптік пайдалануға енгізу жұмыстары біткенге дейін Астана қаласының ХҚКО-да жылжымайтын мүлкінің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамалар электрондық форматта беріледі.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес тиісінше 5 және 6-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің м.а.                       М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігінің Төрағасы
______________________
2008 жылғы 3 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2008 жылғы 3 желтоқсандағы
N 330 бұйрығына
1-қосымша
Құқықтық кадастрдан ақпарат
ұсыну ережесіне
5-қосымша
Құжат Электрондық қызмет                        Бірегей нөмір
көрсету порталында жасалды                      қойылатын орын
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық органы)
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның
техникалық сипаттамалары туралы анықтама
N __________                            _____________________________
(берілген күні және уақыты)
Берілді _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
_____________________________________________________________________
(алушының жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен
күні, берген күні)
_____________________________________________________________________
жылжымайтын мүліктің мына объектілеріне растама:
Жылжымайтын мүліктің түрі
Кадастрлық номері
Нысаналы мақсаты (жоспары бойынша литер)
Орналасқан жері
Құрамдарының саны
Қабаты
Жалпы ауданы
Тұрғын пайдалы ауданы
Бөлінуі
(ЗУ)
Ескертпе
1) құқығы тіркелді:
Құқықтық түрі
Мазмұны
Құқық иесі
Ортақ меншік нысаны, үлесі
Құқықтық туындау негіздемесі
Тіркелген күні, уақыты
2) құқықтық ауыртпалығы тіркелді:
Ауыртпалықтың түрі
Мазмұны
Құқық иесі немесе уәкілетті орган (мүдделі тұлға)
Ортақ меншік нысаны, үлесі
Ауыртпалықтың пайда болуының негіздемесі
Тіркелген күні, уақыты
3) жылжымайтын мүлікке құқықтардың немесе құқықтық ауыртпалықтардың туындауына әкеп соқтырмайтын заңдық талаптар және мәмілелер тіркелді:
Заңдық талаптар және мәмілелер
Мазмұны
Өтініш беруші (мүдделі тұлға)
Туындау негіздемесі
Тіркелген күні, уақыты
_____________________________________________________________________
Ескертпе: Анықтамада қамтылған мәліметтер берілген сәтінде жарамды
болып табылады.
Тіркеуші органның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын орын
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2008 жылғы 3 желтоқсандағы
N 330 бұйрығына
2-қосымша
Құқықтық кадастрдан ақпарат
ұсыну ережесіне
6-қосымша
Құжат Электрондық қызмет                        Бірегей нөмір
көрсету порталында жасалды                      қойылатын орын
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық органы)
Жылжымайтын мүлкінің жоқ (бар) екендігі туралы анықтама
N __________                            _____________________________
(берілген күні және уақыты)
Берілді _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлға немесе оның өкілі үшін - тегі, аты, әкесінің аты,
туған күні, жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен берген
күні, кім берген;
____________________________________________________________________,
заңды тұлға үшін – атауы, мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің
тіркеу нөмірі және оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты)
жылжымайтын мүлікке оның меншік құқығы тіркелген (тіркелмеген)
керегі жоғын сызып тастау
_____________________________________________________________________
(жылжымайтын мүліктің нысаналы мақсаты)
Елді мекенде ________________________________________________________
(жылжымайтын мүлкі болған кезде – орналасқан жері)
_____________________________________________________________________
Ескертпе: анықтамада қамтылған мәліметтер берген сәтінде жарамды
болып табылады.
Тіркеуші органның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын орын

27. Данные, содержащиеся в формах электронных информационных услуг, являются действительными на момент предоставления услуги.
Примечание: до окончания работ по вводу ГБД "Регистр недвижимости" в промышленную эксплуатацию на территории Республики Казахстан в ЦОНах города Астаны в электронном виде предоставляются справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества.";
дополнить приложениями 5 и 6 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу соответственно.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан                         М. Бекетаев
"Согласовано"
Председатель
Агентства Республики
по информатизации и связи
3 декабря 2008 года
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 3 декабря 2008 года № 330
Приложение 5
к Правилам предоставления
информации из правового кадастра
Документ сформирован                место для проставления
Порталом электронных услуг          уникального номера
_________________________________________________________________
(территориальный орган Министерства юстиции Республики Казахстан)
Справка
о зарегистрированных правах (обременениях)
на недвижимое имущество и его технических характеристиках
№_______                                 _____________________
(дата и время выдачи)
Выдано_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
_____________________________________________________________
(номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность,
кем выдан, получателя)
______________________________________________________________
в подтверждение того, что на следующие объекты недвижимости:
Вид
недви-
жи-
мости
Кадаст-
ровый
номер
Целевое
назна-
чение
(литер
по
плану)
Местопо-
ложение
Количе-
ство со-
ставляю-
щих
Этаж-
ность,
этаж
Пло-
щадь
общая
Пло-
щадь
жилая,
по-
лезная
Дели-
мость
(ЗУ)
При-
меча-
ние
1) зарегистрировано право:
Вид
права
Содержание
Право-
обладатель
Форма общей
собственности,
доля
Основание
возникновения
права
Дата, время
регистрации
2) зарегистрировано обременение права:
Вид
обреме-
нений
Содержание
Право-
обладатель
или
уполно-
моченный
орган
(заинтере-
сованное
лицо)
Форма
общей
собственности,
доля
Основание
возникновения
обременения
Дата,
время
регистрации
3) зарегистрированы юридические притязания и сделки, не влекущие возникновение прав или обременений на недвижимое имущество:
юридические
притязания и
сделки
содержание
Заявитель
(заинте-
ресованное
лицо)
Основание
возникновения
Дата,
время
регистрации
______________________________________________________
Примечание: Сведения, содержащиеся в справке, являются действительными на момент выдачи.
Место для проставления электронной цифровой подписи регистрирующего органа
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 3 декабря 2008 года № 330
Приложение 6
к Правилам предоставления
информации из правового кадастра
Документ сформирован                  место для проставления
Порталом электронных услуг            уникального номера
_________________________________________________________________
(территориальный орган Министерства юстиции Республики Казахстан)
Справка
об отсутствии (наличии) недвижимого имущества
№________                                _____________________
(дата и время выдачи)
Выдана__________________________________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения, номер и дата выдачи
документа, удостоверяющего личность, кем выдан - для физического
лица или его представителя;
__________________________________________________________________,
наименование, регистрационный номер свидетельства о государственной
регистрации - для юридического лица и фамилия, имя, отчество его
представителя)
в том, что за ней (ним) (не) зарегистрировано право собственности
ненужное зачеркнуть
на недвижимое имущество____________________________________________
(целевое назначение недвижимости)
в населенном пункте________________________________________________
(при наличии недвижимого имущества - местоположение)
___________________________________________________________________
Примечание: Сведения, содержащиеся в справке, являются
действительными на момент выдачи.
Место для проставления электронной цифровой подписи регистрирующего органа