Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 204 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 29 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5444 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.06.2013 № 147 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3750 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 232 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4481 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 279 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5129 тіркелген) қаулыларымен енгізілген толықтырулар мен өзгерістермен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қ осымшада:
"1. Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" кестесінде:
1472 – шотты ң атауында "Т ә уелді" деген с ө з "Қауымдасқан" деген сөзбен ауыстырылсын;
1752-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 204. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2008 года № 5444. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 147
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.06.2013 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3750), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 232 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4481), от 24 декабря 2007 года № 279 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5129) следующие изменения и дополнения:
в приложении:
в таблице "1. Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":
в названии счета 1472 слово "зависимые" заменить словом "ассоциированные";
после счета 1752 дополнить счетом следующего содержания:
"

1753
Туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операциялар бойынша есептелген кірістер
";
1879-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шотпен толықтырылсын:
"
1880
Секьюритилендірілетін активтер
1880
Секьюритилендірілетін активтер
";
1899- шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
1899
Бас қ а туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операциялар бойынша талаптар
";
2201- шоттың атауында "Республикалық" деген сөз "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
"
2202
Жергілікті бюджетті ң а қ шасы
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
2726-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"
2727
Туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операциялар бойынша есептелген шы ғ ыстар
";
2875-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шотпен толықтырылсын:
"
2880
Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер
2880
Секьюритилендірілетін
активтер бойынша міндеттемелер
";
2899-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2899
Бас қ а туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операциялар бойынша міндеттемелер
";
3561-шоттың атауында "бағалы қағаздар" деген сөздер "қаржылық активтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
3580-шоттың атауында "Бөлінбеген таза кіріс" деген сөздер "Бөлінбеген таза пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2. Кірістер мен шы ғ ыстарды ң балансты қ шоттарында ғ ы қ алды қ тар туралы есеп" кестесінде:
кестені ң атауында "Кірістер мен шы ғ ыстарды ң " деген с ө здер "Пайда мен шы ғ ындарды ң " деген с ө здермен ауыстырылсын;
5201-шоттың атауында "Республикалық" деген сөз "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
"
5202
Жергілікті бюджетті ң а қ шасы бойынша сыйа қ ы т ө леуге байланысты шы ғ ыстар
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
5594–шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5594
Бас қ а туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операцияларды қ айта ба ғалаудан бол ғ ан ж ұ мсалма ғ ан шы ғ ыс
";
5851, 4851-шоттарды ң атауында "т ә уелсіз" деген с ө з
" қ ауымдас қ ан" деген с ө збен ауыстырылсын;
5872, 4472, ж ә не 4872 –шоттарды ң атауында "Т ә уелсіз" деген с ө з " Қ ауымдас қ ан " деген сөзбен ауыстырылсын;
5896-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5896
Бас қ а туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операциялар бойынша шы ғыстар
";
4594–шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4594
Бас қ а туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операцияларды қ айта ба ғ алаудан бол ғ ан ж ұ мсалма ғ ан кіріс
";
4896–шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4896
Туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан операциялар бойынша кірістер
";
"3. Шартты ә рі м ү мкін талаптарды ң ж ә не міндеттемелерді ң баланстан тыс шоттарында ғ ы қ алды қ тар туралы есеп" кестесінде:
6040-шоттың атауында "/басқа тұлғаға" деген сөздер алынып тасталсын;
"

1753
Начисленные доходы по операциям с
производными финансовыми инструментами
";
после счета 1879 дополнить группой счетов и счетом следующего содержания:
"
1880
Секьюритизируемые активы
1880
Секьюритизируемые активы
";
название счета 1899 изложить в следующей редакции:
"
1899
Требования по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
в названии счета 2201 слово "республиканского" заменить словом "государственного";
номер и название счета
"
2202
Деньги местного бюджета
"
исключить;
после счета 2726 дополнить счетом следующего содержания:
"
2727
Начисленные расходы по операциям с
производными финансовыми инструментами
";
после счета 2875 дополнить группой счетов и счетом следующего содержания:
"
2880
Обязательства по секьюритизируемым
активам
2880
Обязательства по секьюритизируемым
активам
";
название счета 2899 изложить в следующей редакции:
"
2899
Обязательства по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
в названии счета 3561 слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в названии счета 3580 слова "Нераспределенный чистый доход" заменить словами "Нераспределенная чистая прибыль";
в таблице "2. Отчет об остатках на балансовых счетах доходов и расходов":
в заголовке таблицы слова "доходов и расходов" заменить словами "прибылей и убытков";
в названии счета 5201 слово "республиканского" заменить словом "государственного";
номер и название счета
"
5202
Расходы, связанные с выплатой
вознаграждения по деньгам местного
бюджета
"
исключить;
название счета 5594 изложить в следующей редакции:
"
5594
Нереализованный расход от переоценки
операций с прочими производными
финансовыми инструментами
";
в названиях счетов 5851, 5872, 4472, 4851 и 4872 слово "зависимых" заменить словом "ассоциированных";
название счета 5896 изложить в следующей редакции:
"
5896
Расходы по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
название счета 4594 изложить в следующей редакции:
"
4594
Нереализованный доход от переоценки
операций с прочими производными
финансовыми инструментами
";
название счета 4896 изложить в следующей редакции:
"
4896
Доходы по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
в таблице "3. Отчет об остатках на внебалансовых счетах условных и возможных требований и обязательств":
в названии счета 6040 слова "/другому лицу" исключить;
номер и название счета
"

6045
Рамбурстау бойынша ы қ тимал талаптар
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6200-шоттың атауында "қағаздар және қаржы фьючерстерді сату бойынша, сонымен қатар" деген сөздер "қағаздарды сатып алу бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
6210-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6210
Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар
";
6225-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6225
Сатып алын ғ ан "колл/пут" опцион операциялары бойынша шартты талаптар
";
"
6226
"Пут" - сатып алын ғ ан опцион келісім-шарттары
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6240-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6240
Проценттік своп
";
"
6250
Ө згермелі проценттік своп
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6300-шоттың атауында "қағаздар және қаржы фьючерстерін сату бойынша, сондай-ақ" деген сөздер "қағаздарды сату бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"
6310
Қ аржы фьючерстерін (пассив операциялар бойынша) сату бойынша шартты талаптар
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6325–шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6325
"Пут" - қ арсы шот - сатыл ғ ан опцион келісім-шарттары
";
"
6326
"Колл" - қ арсы шот - сатыл ғ ан опцион келісім-шарттары
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6350-шоттың атауы "туынды" деген сөзден кейін "қаржы" деген сөзбен толықтырылсын;
"
6545
Рамбурстаушы банкті ң эмитент банкті ң /бас қ а т ұ л ғ аны ң алдында ғ ы ы қ тимал міндеттемелері
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6700-шоттың атауында "және қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша, сонымен қатар" деген сөздер "сатып алу бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
6710-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6710
Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер
";
6725-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6725
Сатып алын ғ ан "колл/пут"- қ арсы шот опцион операциялары бойынша шартты міндеттемелер
";
"
6726
"Пут" - қ арсы шот - сатылып алын ғ ан опцион келісім-шарттары
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6740-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6740
Проценттік своп
";
"
6750
Белгіленген проценттік своп
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6800-шоттың атауында "және қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша, сонымен қатар" деген сөздер "сатып алу бойынша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"
6810
Қ аржы фьючерстерін (пассив операциялары бойынша) сату бойынша шартты міндеттемелер
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6825-атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6825
Сатыл ғ ан "колл/пут" опцион операциялары бойынша шартты міндеттемелер
";
"
6826
"Колл" - сатыл ғ ан опцион келісім-шарттары
"
шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6850-шоттың атауы "туынды" деген сөзден кейін "қаржы" деген сөзбен толықтырылсын;
"4. Меморандумны ң баланстан тыс шоттарында ғ ы қ алды қ тар туралы есеп" кестесінде:
7303–шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"

6045
Возможные требования по рамбурсированию
"
исключить;
в названии счета 6200 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
название счета 6210 изложить в следующей редакции:
"
6210
Условные требования по операциям фьючерс
";
название счета 6225 изложить в следующей редакции:
"
6225
Условные требования по приобретенным
опционным операциям - "колл/пут"
";
номер и название счета
"
6226
Приобретенные опционные контракты -
"пут"
"
исключить;
название счета 6240 изложить в следующей редакции:
"
6240
Процентный своп
";
номер и название счета
"
6250
Плавающий процентный своп
"
исключить;
в названии счета 6300 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
номер и название счета
"
6310
Условные требования по продаже
финансовых фьючерсов
"
исключить;
название счета 6325 изложить в следующей редакции:
"
6325
Условные требования по проданным
опционным операциям - "колл(пут)" -
контрсчет
";
номер и название счета
"
6326
Проданные опционные контракты - "колл" -
контрсчет
"
исключить;
название счета 6350 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
номер и название счета
"
6545
Возможные обязательства рамбурсирующего
банка перед банком-эмитентом/другим
лицом
"
исключить;
в названии счета 6700 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
название счета 6710 изложить в следующей редакции:
"
6710
Условные обязательства по операциям
фьючерс
";
название счета 6725 изложить в следующей редакции:
"
6725
Условные обязательства по приобретенным
опционным операциям - "колл(пут)" -
контрсчет
";
номер и название счета
"
6726
Приобретенные опционные контракты "пут"
- контрсчет
"
исключить;
название счета 6740 изложить в следующей редакции:
"
6740
Процентный своп
";
номер и название счета
"
6750
Фиксированный процентный своп
"
исключить;
в названии счета 6800 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
номер и название счета
"
6810
Условные обязательства по продаже
финансовых фьючерсов
"
исключить;
название счета 6825 изложить в следующей редакции:
"
6825
Условные обязательства по проданным
опционным операциям - "колл(пут)"
";
номер и название счета
"
6826
Проданные опционные контракты - "колл"
"
исключить;
название счета 6850 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
в таблице "4. Отчет об остатках на внебалансовых счетах меморандума":
после счета 7303 дополнить счетом следующего содержания:
"

7320
Секьюритилендірілетін активтер
";
7360-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
7360
Клиенттердің акциялары және басқа бағалы қағаздары
";
7363-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
7363
Клиенттерді ң кастодианды қ қ ызмет к ө рсетіліп отыр ғ ан активтері
";
"
7603
Ба ғ алы қ а ғ аздар
"
шотты ң н ө мірі мен атауы алынып тасталсын;
"
7605
Капитал ғ а инвестициялар
7606
Материалды емес активтер
7607
Негізгі құ ралдар
7608
Бас қ а активтер
7609
Дивидендтер
"
шоттардың нөмірлері мен атаулары алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан Қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                         Е. Бахмутова

7320
Секьюритизируемые активы
";
в названии счета 7360 слова "на хранении" заменить словом "клиентов";
название счета 7363 изложить в следующей редакции:
"
7363
Активы клиентов, находящиеся на
кастодиальном обслуживании
";
номер и название счета
"
7603
Ценные бумаги
"
исключить;
номера и названия счетов
"
7605
Инвестиции в капитал
7606
Нематериальные активы
7607
Основные средства
7608
Прочие активы
7609
Дивиденды
"
исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                                 Е. Бахмутова