Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банктік холдингке және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банктік конгломераттың құрамына кіретін ұйымдарға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және банктің, банктік холдингтің ірі қатысушыларына және банктік конгломераттың құрамына кіретін ұйымдарға мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 42 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 201 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5450 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 29 қазандағы № 317 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банктік холдингке және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банктік конгломераттың құрамына кіретін ұйымдарға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және банктің, банктік холдингтің ірі қатысушыларына және банктік конгломераттың құрамына кіретін ұйымдарға мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 42 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4154 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қаулыда:
атуы мынадай редакцияда жазылсын:
"" Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингіне және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банк конгломераттың құрамына кіретін заңды тұлғаларға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесін бекіту туралы "";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 42 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга и их аффилиированных лиц, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к крупным участникам банка, банковским холдингам и организациям, входящим в состав банковского конгломерата"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 201. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2008 года № 5450. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 317
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 октября 2008 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы», Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 42 «Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга и их аффилиированных лиц, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к крупным участникам банка, банковским холдингам и организациям, входящим в состав банковского конгломерата» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4154), следующие изменения и дополнения:
в постановлении:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга и их аффилиированных лиц, юридических лиц, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингіне және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банк конгломераттың құрамына кіретін заңды тұлғаларға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банктік холдингке және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банктік конгломераттың құрамына кіретін ұйымдарға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және банктің, банктік холдингтің ірі қатысушыларына және банктік конгломераттың құрамына кіретін ұйымдарға мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесінде:
атуы мынадай редакцияда жазылсын:
" Екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингіне және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банк конгломераттың құрамына кіретін заңды тұлғаларға қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне немесе банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолдану
ережесі ";
мәтін бойынша "кіретін ұйымдарға", "кіретін ұйымдардың", "кіретін ұйымдар", "кіретін ұйымдардан", "кіретін ұйымдармен" деген сөздер сәйкес "кіретін заңды тұлғаларға", "кіретін заңды тұлғалардың", "кіретін заңды тұлғалар", "кіретін заңды тұлғалардан", "кіретін заңды тұлғалармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспеде "шектеулі ықпал ету шараларын және" деген сөздерден кейін "ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғаларға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын, "мәжбүрлеу шараларын" деген сөздердің алдындағы "ұйымдарға" деген сөз "заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
сегізінші абзац "негізге ала отырып" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Заңда көзделген уәкілетті органның басқа талаптарын орындамағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне және олардың аффилиирленген тұлғаларына, банктерге, ұйымдарға, ипотекалық ұйымдарға, банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғаларға қолданылған ықпал ету шаралардың, санкциялардың, мәжбүрлеу шаралардың болуын;
банк оның нәтижесінде бұзушылық жасаған және (немесе) банкке зиян келтірілген немесе келтірілуі мүмкін болған ірі қатысушының немесе банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғалардың, сондай-ақ банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің, банк конгломератының құрамына кіретін заңды тұлғалардың тұрақсыз қаржылық жағдайын;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 8. Жазбаша келісім банк қызметінде күрделі қаржылық нашарлау байқалған жағдайларда жасалады, яғни егер оларды жөндеу бойынша тиімді үйлестірілген шаралар қабылданбаса және (немесе) банктің қаржылық тұрақтылығын өсіру, оның қаржылық жай-күйін нашарлауға және банктік қызметпен байланысты тәуекелдерді өсіруге жол бермеу бойынша ертерек ден қою шараларын көздейтін банктің іс-шараларының жоспары және (немесе) Заңның 45-бабында көзделген уәкілетті органның талаптарына сәйкес ертерек ден қою шаралары орындалмаса немесе орындалуы уақтылы емес болса, жағдайы тез нашарлауы мүмкін.";
9-тармақтың бірінші сөйлемінде "атқарушы органы" деген сөздерден кейін ", жеке тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушысы" деген сөздермен толықтырылсын;

«1. Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга и их аффилиированных лиц, юридических лиц, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата.»;
в Правилах применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга и их аффилиированных лиц, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к крупным участникам банка, банковским холдингам и организациям, входящим в состав банковского конгломерата, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила применения ограниченных мер воздействия в отношении банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также крупных участников банка, банковского холдинга и их аффилиированных лиц, юридических лиц, входящих в состав банковского конгломерата, и принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам или юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата»;
по тексту слова «организаций, входящих», «организациям, входящим», «организациями, входящими», «организации, входящие» заменить словами «юридических лиц, входящих», «юридическим лицам, входящим», «юридическими лицами, входящими», «юридические лица, входящие» соответственно;
преамбулу после слов «принудительных мер» дополнить словами «к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также»;
в пункте 1 :
абзац первый после слова «корреспондентов,» дополнить словами «а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных Законом,»;
абзацы шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
«наличия мер воздействия, санкций, принудительных мер, примененных к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковскому холдингу и их аффилиированным лицам, банкам, организациям, ипотечным организациям, юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата;
неустойчивого финансового положения лиц, обладающих признаками крупного участника или банковского холдинга, а также крупных участников банка, банковского холдинга, юридических лиц, входящих в состав банковского конгломерата, в результате которого банком было допущено нарушение и (или) в результате которого банку был причинен или может быть причинен ущерб;»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Письменное соглашение заключается в тех случаях, когда в деятельности банка намечено серьезное финансовое ухудшение, то есть состояние может быстро ухудшиться, если не принять эффективных скоординированных мер по их исправлению, и (или) не исполняются или несвоевременно исполняется план мероприятий банка, предусматривающий меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости банка, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью, и (или) меры раннего реагирования в соответствии с требованиями уполномоченного органа, предусмотренными статьей 45 Закона.»;
в предложении первом пункта 9 слово «являющийся» заменить словом «являющемуся»;

18-тармақтың бірінші абзацында "45-бабында" деген цифр мен сөз "45-бабының 2-тармағында" деген цифрлармен және сөздермен ауыстырылсын;
7-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
" 7-тарау. Ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлғаларға қолданылатын мәжбүрлеу шаралары ";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 24. Уәкілетті орган мәжбүрлеу шараларын Заңның 47-1-бабында көзделген жағдайларда і рі қатысушы немесе банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғаларға, сондай-ақ банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және банк конгломераты құрамына кіретін заңды тұлғаларға қолданады.";
25-тармақ "банктік холдинг," деген сөздерден кейін "не банктің ірі қатысушысы, банк холдингі белгілерін иемденетін тұлға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
26-тармақтың бірінші және екінші сөйлемдері " банктік холдингке," деген сөздерден кейін "не банктің ірі қатысушысына, банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғаға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
27-тармақтың бірінші, екінші абзацтары " банктік холдинг, " деген сөздерден кейін "не банктің ірі қатысушысы, банк холдингі белгілерін иемденетін тұлға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақ " банктік холдингтің, " деген сөздерден кейін "не банктің ірі қатысушысының, банк холдингі белгілерін иемденетін тұлғаның, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбеллік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                     Е. Бахмутова

в абзаце первом пункта 18 слово и цифру «статьей 45» заменить словами и цифрами «пунктом 2 статьи 45»;
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
«Глава 7. Принудительные меры к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам и юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата» ;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
«24. Уполномоченный орган применяет принудительные меры к лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к крупным участникам банка, банковским холдингам, юридическим лицам, входящим в состав банковского конгломерата, в случаях, предусмотренных статьей 47-1 Закона.»;
пункт 25 после слов «банковский холдинг,» дополнить словами «либо лицо, обладающее признаками крупного участника банка, банковского холдинга, а также»;
предложение первое и второе пункта 26 после слов «банковскому холдингу,» дополнить словами «либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, банковского холдинга, а также»;
абзац первый, второй пункта 27 после слов «банковский холдинг,» дополнить словами «либо лицо, обладающее признаками крупного участника банка, банковского холдинга, а также»;
пункт 28 после слов «банковским холдингом,» дополнить словами «либо лицом, обладающим признаками крупного участника банка, банковского холдинга, а также».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня и Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова