Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 205 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 5 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5465 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2014 № 178 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ипотекалық ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына
( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4157 тіркелген ) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 231 ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4465 тіркелген ), "Қазақстан Республикасының кейбір норамативтік құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189
( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4872 тіркелген ), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылы 25 ақпандағы N 43 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі N 239 ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4982 тіркелген ), "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 274
( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5126 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2008 жылғы 22 ақпанда N 28 (1428 ) санында жарияланған) қаулыларымен енгізілген толықтыруларымен және өзгерістерімен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-қосымшада:
"1. Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" кестесінде:
1472-шотының атауында " Бағынышты" деген сөз "Қауымдасқан" деген сөзбен ауыстырылсын;
1752-шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года N 205. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2009 года N 5465. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2014 № 178 (вводится в действие с 01.07.2015).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ипотечных организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4157), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 231 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4465), от 25 июня 2007 года № 189 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности ипотечных организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4872), от 24 сентября 2007 года № 239 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4982), от 24 декабря 2007 года № 274 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5126, опубликованным 22 февраля 2008 года в газете "Юридическая газета" № 28 (1428)), следующие изменения и дополнения:
в приложении 1 :
в таблице "1. Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":
в названии счета 1472 слово "зависимые", заменить словом "ассоциированные";
после счета 1752 дополнить счетом следующего содержания:
"

1753
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша есептелген кірістер
";
1879-шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шотпен толықтырылсын:
"
1880
Секьюритилендірілетін активтер
1880
Секьюритилендірілетін активтер
";
1899-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
1899
Басқа туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша талаптар
";
2725-шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"
2727
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша есептелген шығыстар
";
2875-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шотпен толықтырылсын:
"
2880
Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер
2880
Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер
";
2899-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2899
Басқа туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша міндеттемелер
";
3561-шоттың атауында "бағалы қағаздар" деген сөздер "қаржылық активтер" деген сөздермен ауыстырылын;
3580-шоттың атауында "бөлінбеген таза кірісі" деген сөздер "бөлінбеген таза пайдасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2. Баланс шоттарындағы кірістер мен шығыстардың қалдықтары туралы есеп" кестесінде:
5594-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5594
Басқа туынды қаржы құралдарымен жасалған операцияларды қайта бағалаудан болған жұмсалмаған шығыс
";
5851, 4851-шоттардың атауларында "бағынышты" деген сөз "қауымдасқан" деген сөзбен ауыстырылсын;
5872, 4472 және 4872-шоттардың атауларында "Бағынышты" деген сөз "Қауымдасқан" деген сөзбен ауыстырылсын;
5896-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5896
Басқа туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша шығыстар
";
4594-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4594
Басқа туынды қаржы құралдарымен жасалған операцияларды қайта бағалаудан болған жұмсалмаған шығыс
";
4896-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4896
Басқа туынды қаржы құралдарымен болған операциялар бойынша кірістер
";
"3. Баланстан тыс шоттардағы шартты және мүмкін талаптар
мен міндеттемелердің қалдықтары туралы есеп" кестесінде:
6200-шоттың атауында "қаржы фьючерстерін, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
6210 және 6225-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6210
Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар
6225
Сатып алынған "колл/пут" опцион операциялары бойынша шартты талаптар
";
"
6226
Сатып алынған "Пут" опционды келісім-шарттары
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6240-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6240
Проценттік своп
";
"
6250
Өзгермелі проценттік своп
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6300-шоттың атауында "қаржы фьючерстерін, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
"

1753
Начисленные доходы по операциям с
производными финансовыми инструментами
";
после счета 1879 дополнить группой счетов и счетом следующего содержания:
"
1880
Секьюритизируемые активы
1880
Секьюритизируемые активы
";
название счета 1899 изложить в следующей редакции:
"
1899
Требования по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
после счета 2725 дополнить счетом следующего содержания:
"
2727
Начисленные расходы по операциям с
производными финансовыми инструментами
";
после счета 2875 дополнить группой счетов и счетом следующего содержания:
"
2880
Обязательства по секьюритизируемым
активам
2880
Обязательства по секьюритизируемым
активам
";
название счета 2899 изложить в следующей редакции:
"
2899
Обязательства по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
в названии счета 3561 слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в названии счета 3580 слова "Нераспределенный чистый доход" заменить словами "Нераспределенная чистая прибыль";
в таблице "2. Отчет об остатках на балансовых счетах доходов и расходов":
название счета 5594 изложить в следующей редакции:
"
5594
Нереализованный расход от переоценки
операций с прочими производными
финансовыми инструментами
";
в названиях счетов 5851, 5872, 4472, 4851 и 4872 слово "зависимых" заменить словом "ассоциированных";
название счета 5896 изложить в следующей редакции:
"
5896
Расходы по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
название счета 4594 изложить в следующей редакции:
"
4594
Нереализованный доход от переоценки
операций с прочими производными
финансовыми инструментами
";
название счета 4896 изложить в следующей редакции:
"
4896
Доходы по операциям с прочими
производными финансовыми инструментами
";
в таблице "3. Отчет об остатках на внебалансовых счетах условных и возможных требований и обязательств":
в названии счета 6200 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
названия счетов 6210 и 6225 изложить в следующей редакции:
"
6210
Условные требования по операциям
фьючерс
6225
Условные требования по приобретенным
опционным операциям - "колл(пут)"
";
номер и название счета
"
6226
Приобретенные опционные контракты -
"пут"
"
исключить;
название счета 6240 изложить в следующей редакции:
"
6240
Процентный своп
";
номер и название счета
"
6250
Плавающий процентный своп
"
исключить;
в названии счета 6300 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
номер и название счета
"

6310
Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талап етулер
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6325-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6325
Сатылған қарсы шот - "колл(пут)" опцион операциялары бойынша шартты талаптар
";
"
6326
Қарсы әріптес - "колл" - сатылған опционды келісім-шарттар
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6350-шоттың атауы "туынды" деген сөзден кейін "қаржы" деген сөзбен толықтырылсын;
6700-шоттың атауында "қаржы фьючерстерін, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
6710 және 6725-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6710
Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер
6725
Сатып алынған қарсы шот - "колл/пут" - опцион операциялары бойынша шартты міндеттемелер
";
"
6726
Сатып алынған қарсы шот - "пут" - опционды келісім-шарттар
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6740-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6740
Проценттік своп
";
"
6750
Белгіленген проценттік своп
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6800-шоттың атауында "қаржы фьючерстерін, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
"
6810
Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелер
"
деген шоттың нөмірі және атауы алынып тасталсын;
6825-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6825
Сатылған "колл(пут)" - опциондық операциялар бойынша шартты міндеттемелер
";
"
6826
Сатылған "колл" - опциондық келісім-шарттар
"
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
6850-шоттың атауы "туынды" деген сөзден кейін "қаржы" деген сөзбен толықтырылсын;
" 4. Меморандумның баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп " кестесінде:
7303-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"
7320
Секьюритилендірілетін активтер
";
7363-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
7363
Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетіліп отырған активтері
";
"
7603
Бағалы қағаздар
"
деген шоттың нөмірі және атауы алынып тасталсын;
"
7605
Капиталға инвестициялар
7606
Материалдық емес активтер
7607
Негізгі құрал-жабдықтар
7608
Басқа да активтер
7609
Дивидендтер
"
шоттардың нөмірлері мен атаулары алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің мүдделі бөлімшелеріне, ипотекалық ұйымдарға және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.

6310
Условные требования по продаже
финансовых фьючерсов
"
исключить;
название счета 6325 изложить в следующей редакции:
"
6325
Условные требования по проданным
опционным операциям - "колл(пут)" -
контрсчет
";
номер и название счета
"
6326
Проданные опционные контракты - "колл"
- контрсчет
"
исключить;
название счета 6350 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
в названии счета 6700 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
названия счетов 6710 и 6725 изложить в следующей редакции:
"
6710
Условные обязательства по операциям
фьючерс
6725
Условные обязательства по приобретенным
опционным операциям - "колл(пут)" -
контрсчет
";
номер и название счета
"
6726
Приобретенные опционные контракты "пут" - контрсчет
"
исключить;
название счета 6740 изложить в следующей редакции:
"
6740
Процентный своп
";
номер и название счета
"
6750
Фиксированный процентный своп
"
исключить;
в названии счета 6800 слова "финансовых фьючерсов, а также" исключить;
номер и название счета
"
6810
Условные обязательства по продаже
финансовых фьючерсов
"
исключить;
название счета 6825 изложить в следующей редакции:
"
6825
Условные обязательства по проданным
опционным операциям - "колл(пут)"
";
номер и название счета
"
6826
Проданные опционные контракты - "колл"
"
исключить;
название счета 6850 после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
в таблице "4. Отчет об остатках на внебалансовых счетах меморандума":
после счета 7303 дополнить счетом следующего содержания:
"
7320
Секьюритизируемые активы
";
название счета 7363 изложить в следующей редакции:
"
7363
Активы клиентов, находящиеся на
кастодиальном обслуживании
";
номер и название счета
"
7603
Ценные бумаги
"
исключить;
номера и названия счетов
"
7605
Инвестиции в капитал
7606
Нематериальные активы
7607
Основные средства
7608
Прочие активы
7609
Дивиденды
"
исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, ипотечных организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

4. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                        Е. Бахмутова

4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                                 Е. Бахмутова