Салық тіркелімінің нысандарын жасау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 626 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 5 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5470 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 687 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.30 № 687 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 77-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген салық тіркелімінің нысандарын жасау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ерғожин Д.Е.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрық 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр                                            Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 29 желтоқсандағы
N 626 бұйрығымен бекітілген
Салық тіркелімінің нысандарын жасау
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне (Салық кодексіне) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген, және салық тіркелімдерін жасау мен оларды толтыру тәртібін айқындайды.
2. Салық тіркелімдері салық төлеушінің салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы ақпаратты қамтиды.
3. Салық тіркелімдері салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі үшін салық есептілігімен бір мезгілде толтырылады. Салық тіркелімдерін электронды түрде жасалған жағдайда тиісті салық тіркелімінің нысаны Microsoft Office Excel пішінінде толтырылады.
4. Салық тіркелімінде салық төлеуші туралы жалпы ақпараттар көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Жол салық төлеушіде " Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы " Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі болған жағдайда толтырылуы тиіс;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе атауы;
4) салық тіркелімінің нысаны жасалатын салық кезеңі;

Об утверждении Правил составления форм налоговых регистров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 626. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2009 года № 5470. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 687
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.12.2011 № 687 (вводится в действие с 01.01.2012).
В соответствии со статьей 77 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления форм налоговых регистров.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
29 декабря 2008 года № 626
Правила
составления форм налоговых регистров
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и определяют порядок составления налоговых регистров и их заполнения.
2. Налоговые регистры содержат информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налогоплательщика.
3. Налоговые регистры заполняются одновременно с формой налоговой отчетности за налоговой период, по которому представляется форма налоговой отчетности. В случае составления налоговых регистров в электронном виде, соответствующая форма налогового регистра заполняется в формате Microsoft Office Excel.
4. В налоговом регистре указываются общие сведения о налогоплательщике:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) индивидуальный идентификационный или бизнес идентификационный номер налогоплательщика.
Строка подлежит заполнению при наличии у налогоплательщика индивидуального идентификационного (бизнес идентификационного) номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика;
4) налоговый период, за который составляется форма налогового регистра;

5) басшының (салық төлеушінің) немесе оны ауыстыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және оның қолы қойылады және салық төлеушінің мөрі басылады;
6) салық төлеушінің бас бухгалтерінің (ол болған жағдайда) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және оның қолы қойылады;
7) салық тіркелімін толтырған және жасауға жауапты лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және оның қолы қойылады;
8) салық тіркелімі жасалған күн.
5. Сомалардың теріс мәні белгілі бір бағанның тиісті бағанында "-" алу белгісімен белгіленеді.
6. Салық тіркелімдерін құжаттық тексеру жүргізу кезінде салық қызметі органдарының лауазымды тұлғалары қағаз тасығыштарда және (немесе) электронды тасығыштарда – тексеруді жүзеге асыратын салық қызметі органдарының лауазымды тұлғаларының талаптары бойынша табыс етеді.
7. Көрсеткіштер болмаған кезде салық тіркелімінің тиісті торкөздері толтырылмайды.
2. Қосылған құн салығын төлеуші жазып берген шот-фактуралар
бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
8. Осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес қосылған құн салығын төлеуші жазып берген шот-фактуралар бойынша салық тіркелімінің нысаны Қазақстан Республикасы аумағында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралар туралы мәліметтерді (бұдан әрі - Тізілім) көрсетуге арналған.
9. "Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша ҚҚС сомасы" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – шот-фактурада көрсетілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) 3-бағанда - шот-фактурада көрсетілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (олар болған жағдайда);
4) 4-бағанда - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушыға жазып берілген шот-фактураның нөмірі;
5) 5-бағанда – шот-фактура жазып берген күн;
6) 6-бағанда – қосылған құн салығын есепке алмағанда шот-фактурада көрсетілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жалпы құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде Тізілімнің осы бағанында көрсетілген барлық шамалардың жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
7) 7-бағанда – шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығының сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде Тізілімнің осы бағанында көрсетілген барлық шамалардың жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
8) 8-бағанда – салық кезеңінде есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде Тізілімнің осы бағанында көрсетілген барлық шамалардың жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.

5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя (налогоплательщика) или лица его заменяющего и ставится его подпись и печать (при ее наличии) налогоплательщика;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера налогоплательщика (при его наличии) и ставится его подпись;
7) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного или иного лица, заполнившего и ответственного за составление налогового регистра, и ставится его подпись;
8) дата составления налогового регистра.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в соответствующей строке определенной графы.
6. Налоговые регистры представляются должностным лицам органов налоговой службы при проведении документальных налоговых проверок на бумажных носителях и (или) на электронных носителях - по требованию должностных лиц органов налоговой службы, осуществляющих проверку.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки налогового регистра не заполняются.
2. Составление формы налогового регистра по
счетам-фактурам, выставленным плательщиком налога на
добавленную стоимость
8. Форма налогового регистра по счетам-фактурам, выставленным плательщиком налога на добавленную стоимость согласно приложению 1 к настоящим Правилам предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах по товарам, работам, услугам, реализованным на территории Республики Казахстан (далее - Реестр).
9. В таблице "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" указываются:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - регистрационный номер налогоплательщика - покупателя товаров, работ, услуг, указанного в счете-фактуре;
3) в графе 3 - индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер (при их наличии) покупателя товаров, работ, услуг, указанного в счете-фактуре;
4) в графе 4 - номер счета-фактуры, выписанного покупателю товаров, работ, услуг;
5) в графе 5 - дата выписки счета-фактуры;
6) в графе 6 - общая стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе Реестра за налоговый период;
7) в графе 7 - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе Реестра за налоговый период;
8) в графе 8 - сумма начисленного налога на добавленную стоимость в налоговом периоде. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе Реестра за налоговый период.

10. Егер Тізілімде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу Тізілімнің тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін Тізілім (бұдан әрі – қосымша Тізілім) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Тізілімге өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) Тізілімнің 2, 3, 4 немесе 5-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша Тізілімде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша Тізілімде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарында Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) Тізілімнен шот-фактураларды алып тастау қажет болған жағдайда:
қосымша Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарында Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарында көрсетілген деректемелер көрсетіледі;
қосымша Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында Тізілімнің қарама-қарсы белгімен өзгерістер енгізілетін 6, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалар көрсетіледі;
4) Тізілімге қосымша шот-фактуралар енгізілген жағдайда қосымша Тізілім осы Ереженің 9-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша Тізілімде толықтырулар енгізілетін кезең үшін Тізілімнің соңғы жолының нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
11. Егер бұрын қосымша Тізілімдер жасалған Тізілімге қосымша Тізілім жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша Тізілімдер ескеріле отырып жасалады.
12. Қосымша Тізілімге қосымша Тізілімді жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) Тізілімге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) қосымша Тізілім жасау нәтижесінде өзгерген шот-фактуралардың және (немесе) қосымша шот-фактураның нөмірлері мен күні;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
3. Қосылған құн салығын төлеуші алған шот-фактуралар
бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау

10. В случае, если в Реестре допущено отражение не правильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления Реестра (далее - дополнительный Реестр), в котором заполняются и указываются только те номера строк Реестра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в Реестр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибки в графах 2, 3, 4 или 5 Реестра в дополнительном Реестре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном Реестре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6, 7 или 8 Реестра:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного Реестра указываются реквизиты граф 2, 3, 4 и 5 Реестра;
в графах 6, 7 или 8 дополнительного Реестра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6, 7 или 8 Реестра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6, 7 и 8 Реестра, сумма выявленной разницы в графах 6, 7 и 8 дополнительного Реестра указывается со знаком минус "-";
3) в случае необходимости исключения из Реестра счетов-фактур:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного Реестра указываются реквизиты, отраженные в графах 2, 3, 4 и 5 Реестра;
в графах 6, 7 и 8 дополнительного Реестра указываются суммы, отраженные в графах 6, 7 и 8 Реестра, в который вносятся изменения, с противоположными знаками;
4) в случае дополнительного внесения счетов-фактур в Реестр дополнительный Реестр составляется в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном Реестре необходимо указать номер строки, следующий за номером последней строки Реестра за период, в который вносятся дополнения.
11. Если к Реестру, к которому ранее составлены дополнительные Реестры, составляется дополнительный Реестр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных Реестров.
12. К дополнительному Реестру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный Реестр, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в Реестр;
2) номера и даты счета-фактуры, измененного в результате составления дополнительного Реестра, и (или) дополненного счета-фактуры;
3) даты составления письменного обоснования.
3. Составление формы налогового регистра по
счетам-фактурам, полученным плательщиком налога на
добавленную стоимость

13. Осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес осы қосылған құн салығын төлеуші алған шот-фактуралар бойынша салық тіркелімінің нысаны Қазақстан Республикасы аумағында алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралар туралы мәліметтерді (бұдан әрі - Тізілім) көрсетуге арналған.
14. "Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша ҚҚС сомасы" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – шот-фактурада көрсетілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) 3-бағанда - шот-фактурада көрсетілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (олар болған жағдайда);
4) 4-бағанда - жеткізуші жазып берген шот-фактураның нөмірі;
5) 5-бағанда – шот-фактура жазып берілген күн;
6) 6-бағанда – қосылған құн салығын есепке алмағанда шот-фактурада көрсетілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жалпы құны;
7) 7-бағанда – шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығының сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде Тізілімнің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
8) 8-бағанда – салық кезеңінде есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде Тізілімнің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
15. Егер Тізілімде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу Тізілімнің тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін Тізілім (бұдан әрі – қосымша Тізілім) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Тізілімге өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) Тізілімнің 2, 3, 4 немесе 5-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша Тізілімде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша Тізілімде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарында Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;

13. Форма налогового регистра по счетам-фактурам, полученным плательщиком налога на добавленную стоимость согласно приложению 2 к настоящим Правилам предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах по товарам, работам, услугам, полученным на территории Республики Казахстан (далее - Реестр).
14. В таблице "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам" указываются:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - регистрационный номер налогоплательщика - поставщика, товаров, работ, услуг, указанного в счете-фактуре;
3) в графе 3 - индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер (при их наличии) - поставщика товаров, работ, услуг, указанного в счете-фактуре;
4) в графе 4 - номер выписанного поставщиком счета-фактуры;
5) в графе 5 - дата выписки счета-фактуры;
6) в графе 6 - общая стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость;
7) в графе 7 - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе Реестра за налоговый период;
8) в графе 8 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая отнесению в зачет в налоговом периоде. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе Реестра за налоговый период.
15. В случае, если в Реестре допущено отражение не правильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы Реестра (далее - дополнительный Реестр), в котором заполняются и указываются только те номера строк Реестра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в Реестр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибки в графах 2, 3, 4 или 5 Реестра в дополнительном Реестре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном Реестре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6, 7 или 8 Реестра:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного Реестра указываются реквизиты граф 2, 3, 4 и 5 Реестра;
в графах 6, 7 или 8 дополнительного Реестра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6, 7 или 8 Реестра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6, 7 и 8 Реестра, сумма выявленной разницы в графах 6, 7 и 8 дополнительного Реестра указывается со знаком минус "-";

3) Тізілімнен шот-фактураларды алып тастау қажет болған жағдайда:
қосымша Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарында Тізілімнің 2, 3, 4 және 5-бағандарында көрсетілген деректемелер көрсетіледі;
қосымша Тізілімнің 6, 7 немесе 8-бағандарында Тізілімнің қарама-қарсы белгімен өзгерістер енгізілетін 6, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалар көрсетіледі;
4) Тізілімге қосымша шот-фактуралар енгізілген жағдайда қосымша Тізілім осы Ереженің 14-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша Тізілімде толықтырулар енгізілетін кезең үшін Тізілімнің соңғы жолының нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
16. Егер бұрын қосымша Тізілімдер жасалған Тізілімге қосымша Тізілім жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша Тізілімдер ескеріле отырып жасалады.
17. Қосымша Тізілімге қосымша Тізілімді жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) Тізілімге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) қосымша Тізілім жасау нәтижесінде өзгерген шот-фактуралардың және (немесе) қосымша шот-фактураның нөмірлері мен күні;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
4. Инвестициялық салық преференцияларын қолдану
бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
18. Осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес осы инвестициялық салық преференцияларын қолдану бойынша салық тіркелімінің нысаны шегерімге жатқызылуы тиіс преференция объектілерінің құнын айқындауға арналған.
19. "Инвестициялық преференциялар бойынша шегерімдер" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – преференция объектісінің (негізгі құралдың) атауы;
3) 3-бағанда – негізгі құралды (ол болған жағдайда) пайдалануға енгізу күні;
4) 4-бағанда – Қазақстан Республикасының Инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған ивестициялық жоба шеңберіндегі келісім-шарттың нөмірі мен күні;
5) 5-бағанда – жасасқан келісім-шартқа сәйкес инвестиция беру мерзімінің басы мен аяғының кезеңдері;
6) 6-бағанда – преференция объектісінің (негізгі құралдың), және (немесе) шегерімге жатқызылуы тиіс қайта құруға, жаңғыртуға шығыстар құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
7) 7-бағанда - преференция объектісінің (негізгі құралдың), және (немесе) салық кезеңінде шегерімге жатқызылған қайта құруға, жаңғыртуға шығыстар құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;

3) в случае необходимости исключения из Реестра счетов-фактур:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного Реестра указываются реквизиты, отраженные в графах 2, 3, 4 и 5 Реестра;
в графах 6, 7 и 8 дополнительного Реестра указываются суммы, отраженные в графах 6, 7 и 8 Реестра, в который вносятся изменения, с противоположными знаками;
4) в случае дополнительного внесения счетов-фактур в Реестр дополнительный Реестр составляется в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном Реестре необходимо указать номер строки, следующий за номером последней строки Реестра за период, в который вносятся дополнения.
16. Если к Реестру, к которому ранее составлены дополнительные Реестры, составляется дополнительный Реестр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных Реестров.
17. К дополнительному Реестру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный Реестр, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в Реестр;
2) номера и даты счета-фактуры, измененного в результате составления дополнительного Реестра, и (или) дополненного счета-фактуры;
3) даты составления письменного обоснования.
4. Составление формы налогового регистра по применению
инвестиционных налоговых преференций
18. Настоящая форма налогового регистра по применению инвестиционных налоговых преференций согласно приложению 3 к настоящим Правилам предназначена для определения стоимости объектов преференции, подлежащей отнесению на вычеты.
19. В таблице "Вычеты по инвестиционным преференциям" указывается:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - наименование объекта преференций (основного средства);
3) в графе 3 - дата ввода в эксплуатацию основного средства (при его наличии);
4) в графе 4 - номер и дата контракта в рамках инвестиционного проекта, заключенного до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
5) в графе 5 - периоды (года) начала и окончания срока предоставления инвестиции в соответствии с заключенным контрактом;
6) в графе 6 - стоимость объекта преференций (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, подлежащих отнесению на вычеты. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
7) в графе 7 - стоимость объекта преференций (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, отнесенная на вычеты в налоговом периоде. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;

8) 8-бағанда - преференция объектісінің (негізгі құралдың), және (немесе) келесі салық кезеңінде 6-бағанның тиісті жолдарына көшірілуі тиіс, тиісті жолдардың 6 және 7-бағандарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын преференциялар қолданысының мерзімі ішіндегі қайта құруға, жаңғыртуға шығыстардың қалдық құны көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
20. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 2, 3, 4 немесе 5-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2, 3, 4 және 5-бағандарында салық тіркелімінің 2, 3, 4 және 5-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Cалық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) салық тіркеліміне қосымша тіркелген актив енгізу қажет болған жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Ереженің 19-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
21. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
22. Қосымша салық тізіліміне қосымша салық тізілімін жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:

8) в графе 8 - остаточная стоимость объекта преференций (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, которая в следующем налоговом периоде подлежит переносу в соответствующие строки графы 6, в течение срока действия преференции, определяемая как разница величин, указанных в графах 6 и 7 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
20. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение не правильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4 или 5 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6, 7 или 8 налогового регистра:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4 и 5 налогового регистра;
в графах 6, 7 или 8 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6, 7 или 8 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6, 7 или 8 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 6, 7 или 8 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае необходимости дополнительного внесения в налоговый регистр фиксированного актива дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил. При этом в такой дополнительный налоговый регистр необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
21. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
22. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:

1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) негізгі құралды (ол болған жағдайда) пайдалануға енгізу күні;
3) келісім-шарттың (ол болған жағдайда) нөмірі мен күні;
4) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
5. Тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық
теңгермелерін және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар
бойынша айқындау салық тіркелімінің нысанын жасау
23. Осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес осы салық тіркелімінің нысаны Салық кодексіне сәйкес салық салу мақсатында Тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгермелерін және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар бойынша айқындауға арналған.
24. "Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдер" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – құндық көрсеткіштер мен тіркелген активтер бойынша шегерімдердің атауы;
3) 3-бағанда - осы салық тіркелімінің нысанында көзделген "Амортизациялық аударымдар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің қорытынды деректері негізінде толтырылатын ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымаларын және беру құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған көрсеткіштер;
4) 4-бағанда - "Амортизациялық аударымдар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің қорытынды деректері негізінде толтырылатын тіркелген активтердің қалған топтары бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған көрсеткіштер;
5) 5-бағанда - тіркелген активтер бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған қорытынды көрсеткіштер көрсетіледі. Тиісті 3 және 4-бағандарының сомасы ретінде айқындалады.
25. "Амортизациялық аударымдар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – "Негізгі қорлардың жіктеушісі" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкестіркелген активтердің І тобы бойынша негізгі құралдардың коды немесе Салық кодексіне сәйкес салық төлеуші ол бойынша амортизациялық аударымдарды есептейтін тіркелген активтердің II, III және IV топтары бойынша топтың атауы;
3) 3-бағанда – Салық кодексіне сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер тобының нөмірі;
4) 4-бағанда - Салық кодексіне сәйкес проценттерде амортизацияның шекті нормасы;
5) 5-бағанда – салық төлеуші әрбір кіші топ (топ) бойынша, бірақ 4-бағанда көрсетілген шектен жоғары емес проценттерде қолданатын амотизация нормасы;

1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) дата ввода в эксплуатацию основного средства (при его наличии);
3) номера и даты контракта (при его наличии);
4) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
5) даты составления письменного обоснования.
5. Составление формы налогового регистра по определению
стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов
и последующим расходам по фиксированным активам
23. Настоящая форма налогового регистра согласно приложению 4 к настоящим Правилам предназначена для определения стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с Налоговым кодексом.
24. В таблице "Амортизационные отчисления и другие вычеты по фиксированным активам" указываются:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - наименование стоимостных показателей и вычетов по фиксированным активам;
3) в графе 3 - показатели, предназначенные для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), заполняемые на основании итоговых данных таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам", предусмотренной настоящей формой налогового регистра;
4) в графе 4 - показатели, предназначенные для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов, заполняемые на основании итоговых данных таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам";
5) в графе 5 - итоговые показатели, предназначенные для отражения вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих граф 3 и 4.
25. В таблице "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам" указывается:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов" или наименование группы по II, III и IV группам фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком в соответствии с Налоговым кодексом ;
3) в графе 3 - номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений в соответствии с Налоговым кодексом;
4) в графе 4 - предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с Налоговым кодексом;
5) в графе 5 - нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе 4;

6) 6-бағанда - әрбір салықтық кіші топ (топ) бойынша салық кезеңінің басына кіші топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
7) 7-бағанда - есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, сондай-ақ жарғылық капиталына салым ретінде келіп түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің кіші топтар (топтар) қимасындағы құны. Аталған негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің құны Салық кодексіне сәйкес айқындалады. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
8) 8-бағанда – жарғылық капиталға салым ретінде тіркелген активтерді сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сақтандырылған тіркелген активтер бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы, сондай-ақ Салық кодексіне сәйкес айқындалған тіркелген активтерді өзге шығару кезіндегі сома көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
9) 9-бағанда – Салық кодексінің 122-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар сомасы;
10) 10-бағанда - Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың (кіші топтың) құндық теңгерімінің ұлғаюына жатқызылатын кейінгі шығыстар сомасы;
11) 11-бағанда – Салық кодексіне сәйкес есепті салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімінің шамасы, ол мынадай тәртіпте айқындалады: 6-баған + 7-баған - 8-баған + 10-баған. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
12) 12-бағанда – Салық кодексіне сәйкес мынадай тәртіпте есептелген салық кезеңі үшін амортизациялық аударымдар сомасы: 11-баған х 5-баған;

6) в графе 6 - по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало налогового периода. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
7) в графе 7 - в разрезе подгрупп (групп) стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств и нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии с Налоговым кодексом. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
8) в графе 8 - сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации фиксированных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, сумма страховых выплат по застрахованным фиксированным активам при их списании, утрате, порче, уничтожении, потере, а также суммы, определенные в соответствии с Налоговым кодексом при прочем выбытии фиксированных активов. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
9) в графе 9 - сумма последующих расходов, относимые на вычеты в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
10) в графе 10 - сумма последующих расходов, относимые на увеличение стоимостного баланса группы (подгруппы) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в графе 11 - величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с Налоговым кодексом, которая определяется в следующем порядке: графа 6 + графа 7 - графа 8 + графа 10. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
12) в графе 12 - сумма амортизационных отчислений за налоговый период, исчисленная в соответствии с Налоговым кодексом в следующем порядке: графа 11 х графу 5;

13) 13-бағанда – топтардың (II, III және IV) тіркелген активтері құндық теңгерімінің шамасы, салық кезеңнінің соңына тіркелген активтерді шығару кезінде Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатады;
14) 14-бағанда – шамасы есепті салық кезеңінің соңына 300 айлық есептік көрсеткіштен аз соманы құрайтын және Салық кодексіне сәйкес шегерімге жататын кіші топтың (топтың) құндық теңгерімі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
15) 15-бағанда – Салық кодексінде көзделген түзетулер ескеріле отырып, салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі, ол мынадай тәртіпте айқындалады: 11-баған – 12-баған – 13-баған – 14-баған. Кіші топтың (І топ бойынша) немесе топтың (II, III және IV топтар бойынша) тіркелген активтерінің барлығы өтеусіз берілген жағдайда тиісті кіші топтың немесе топтың құндық теңгерімі салық кезеңінің соңына нөлге теңеледі және шегерімге жатқызылмайды. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады.
26. "Қазақстан Республикасы аумағында алғаш пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" кестесінде (Салық кодексінде көзделген шарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын салық төлеушілер толтырады):
1) 1-бағанда - жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында алғаш пайдалануға енгізілген тіркелген активтердің коды;
3) 3-бағанда – тиісті тіркелген активтің Қазақстан Республикасы аумағына пайдалануға енгізілу күні;
4) 4-бағанда – Салық кодексіне сәйкес тіркелген активтер тобының нөмірі;
5) 5-бағанда - Салық кодексіне сәйкес амортизацияның шекті нормалары проценттерде;
6) 6-бағанда – салық төлеуші әрбір тіркелген активтердің атауы бойынша проценттерде қолданатын амортизация нормасы, бірақ 5-бағанда көрсетілген шектерден жоғары емес;
7) 7-бағанда – Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес салық төлеуші қолданатын, тиісті жолдың "2" 6-бағанының шамасының туындысы ретінде айқындалатын амортизацияның екі еселенген нормалары;

13) в графе 13 - величина стоимостного баланса фиксированных активов группы (II, III и IV) при выбытии фиксированных активов на конец налогового периода, подлежит вычету в соответствии с Налоговым кодексом;
14) в графе 14 - стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей и подлежит вычету в соответствии с Налоговым кодексом. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
15) в графе 15 - стоимостный баланс подгруппы на конец налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных Налоговым кодексом, которая определяется в следующем порядке: графа 11 - графа 12 - графа 13 - графа 14. В случае безвозмездной передачи всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) или группы (по II, III и IV группам) стоимостный баланс соответствующей подгруппы или группы на конец налогового периода приравнивается к нулю и не подлежит вычету. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
26. В таблице "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан" (заполняется налогоплательщиками, являющимися недропользователями, в соответствии с условиями, предусмотренными Налоговым кодексом) указывается:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - код фиксированных активов, впервые введенные в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе 3 - дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе 4 - номер группы фиксированных активов в соответствии с Налоговым кодексом;
5) в графе 5 - предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с Налоговым кодексом;
6) в графе 6 - нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе 5;
7) в графе 7 - двойные нормы амортизаций, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, определяемая как произведение величины графы 6 на "2" соответствующей строки;

8) 8-бағанда – келіп түскен Қазақстан Республикасы аумағында алғаш пайдалануға енгізілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланатын тіркелген активтердің құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
9) 9-бағанда – Салық кодексіне сәйкес кем дегенде үш жыл жылдық жиынтық табыс алу мақсатында тіркелген активтердің деректерін пайдалану шартында, тиісті жолдардың 7 және 8-бағандарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын амортизацияның екі еселенген нормасын да есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
10) 10-бағанда – салық кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын, 8 және 9-бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын тіркелген активтердің қалдық құны. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті кіші топтың (топтың) құндық теңгеріміне енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің салық тіркелімі "Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің тиісті 7-бағанына көшіріледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
11) 11-бағанында - пайдаланудың үш жыл кезеңі өткенге дейін сатқан жағдайда тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
27. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінде тиісті бағандардың тиісті деректемелері мен көрсеткіштері, сондай-ақ салық тіркелімі кестелерінің жиынтық мәні бағандардың өзгерген көрсеткіштеріне байланысты болатын бағандарының деректері көрсетіледі. Бұл ретте қосымша салық тіркелімінде салық тіркелімінің "Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің өзгермеген 2, 3, 4 және 5-бағандарының және (немесе) "Қазақстан Республикасы аумағына алғаш пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" кестесінің өзгермеген 2, 3, 4, 5, 6 және 11-бағандарының деректемелері де көрсетіледі.
Салық тіркелімінің кестелері бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде қосымша салық тіркелімінің тиісті мәндеріне "–" алу белгісі қолданылады.

8) в графе 8 - стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенные в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемые налогоплательщиком в целях получения совокупного годового дохода. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
9) в графе 9 - сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет в соответствии с Налоговым кодексом, определяемая как произведение величин, указанных в графах 7 и 8 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
10) в графе 10 - остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенные в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в налоговом периоде и используется в целях получения совокупного годового дохода, определяется как разница граф 8 и 9. В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы (группы) для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующую графу 7 таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам" налогового регистра следующего налогового периода. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
11) в графе 11 - дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
27. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение не правильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
При внесении изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты и показатели соответствующей графы, а также данные тех граф таблиц налогового регистра, суммарное значение которых зависит от измененных показателей графы. При этом в дополнительном налоговом регистре также отражаются реквизиты не измененных граф 2, 3, 4 и 5 таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам" и (или) не измененных граф 2, 3, 4, 5, 6 и 11 таблицы "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф таблиц налогового регистра к соответствующим значениям дополнительного налогового регистра применяется знак минус "-";

Салық тіркелімінде тіркелген активтердің өзгерісін қосымша енгізілген жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Ереженің 25-26-тармақтарына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
28. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
29. Қосымша салық тізіліміне қосымша салық тізілімін жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) тіркелген актив тобының нөмірі және салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
6. Туынды қаржы құралдары бойынша салық
тіркелімінің нысанын жасау
30. Осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес салық тіркелімінің осы нысаны Салық кодексіне сәйкес кіріске енгізуге жататын туынды қаржы құралдары бойынша табысты айқындауға арналған.
31. "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – контрагенттің атауы;
3) 3-бағанда – контрагент салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) 4-бағанда – контрагенттің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (олар болған жағдайда)
5) 5-бағанда – резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеуінің нөмірі;
6) 6-бағанда - хеджирлеу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
7) 7-бағанда - базалық активті жеткізу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
8) 8-бағанда – келісім-шарттың ашылу күні;
9) 9-бағанда – келісім-шарт қолданысының орындалу немесе мерзімінен бұрын тоқтатылу күні;
10) 10-бағанда – Салық кодексінің 127-бабына сәйкес туынды қаржы құралдары бойынша түсімдер сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
11) 11-бағанда - Салық кодексінің 127-бабына сәйкес туынды қаржы құралдары бойынша шығыстар сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;

В случае дополнительного внесения изменения фиксированных активов в налоговый регистр дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 25-26 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
28. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
29. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) номер группы фиксированного актива и номер строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
3) даты составления письменного обоснования.
6. Составления формы налогового регистра по производным
финансовым инструментам
30. Настоящая форма налогового регистра согласно приложению 5 к настоящим Правилам предназначена для определения дохода по производным финансовым инструментам, подлежащий включению в доход в соответствии с Налоговым кодексом.
31. В таблице "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" указываются:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - наименование контрагента;
3) в графе 3 - регистрационный номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе 4 - индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер контрагента (при их наличии);
5) в графе 5 - номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
6) в графе 6 - сведение "применяется" либо "не применяется" хеджирование;
7) в графе 7 - сведение "применяется" либо "не применяется" поставка базового актива;
8) в графе 8 - дата открытия контракта;
9) в графе 9 - дата исполнения или досрочного прекращения действия контракта;
10) в графе 10 - сумма поступления по производным финансовым инструментам в соответствии со статьей 127 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
11) в графе 11 - сумма расходов по производным финансовым инструментам в соответствии со статьей 127 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;

12) 12-бағанда – тиісті жолдардың 10 және 11-бағандарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын артып кету сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
32. "Своп бойынша операцияларда":
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – контрагенттің атауы;
3) 3-бағанда – контрагент салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) 4-бағанда - контрагенттің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (олар болған жағдайда);
5) 5-бағанда – резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеуінің нөмірі;
6) 6-бағанда - хеджирлеу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
7) 7-бағанда - базалық активті жеткізу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
8) 8-бағанда – Салық кодексінің 128-бабына сәйкес своп бойынша түсім сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
9) 9-бағанда – Салық кодексінің 128-бабына сәйкес своп бойынша шығыстар сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
10) 10-бағанда – тиісті жолдардың 8 және 9-бағандарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын артып кету сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады.
33. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 немесе 9-бағандарында және (немесе) "Своп бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, 6 немесе 7-бағандарында қателер анықталған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде барлық көрсетілген бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;

12) в графе 12 - сумма превышения, определяемая как разница величин, указанных в графах 10 и 11 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
32. В "Операции по свопу" указываются:
1) в графе 1 - порядковый номер строки;
2) в графе 2 - наименование контрагента;
3) в графе 3 - регистрационный номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе 4 - индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер контрагента (при их наличии);
5) в графе 5 - номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
6) в графе 6 - сведение "применяется" либо "не применяется" хеджирование;
7) в графе 7 - сведение "применяется" либо "не применяется" поставка базового актива;
8) в графе 8 - сумма поступления по свопу в соответствии со статьей 128 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
9) в графе 9 - сумма расходов по свопу в соответствии со статьей 128 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
10) в графе 10 - сумма превышения, определяемая как разница величин, указанных в графах 8 и 9 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
33. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение не правильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 или 9 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и (или) в графах 2, 3, 4, 5, 6 или 7 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;

2) салық тіркелімі нысанының "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 10, 11 немесе 12-бағандарында және "Своп бойынша операциялар" кестесінің 8, 9 немесе 10-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 немесе 9-бағандарында салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 немесе 9-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарында салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесі 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 10, 11 немесе 12-бағандарында салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 10, 11 немесе 12-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша айқындалған сома көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесінің 8, 9 немесе 10-бағандарында салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесінің 8, 9 немесе 10-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша айқындалған сома көрсетіледі.
Салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 10, 11 немесе 12-бағандарының мәндерін және "Своп бойынша операциялар" кестесінің 8, 9 немесе 10-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тірелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 10, 11 немесе 12-бағандарында және "Своп бойынша операциялар" кестесінің 8, 9 немесе 10-бағандарында айқындалған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне қосымша енгізілген жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Ереженің 31 – 32-тармақтарына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
34. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
35. Қосымша салық тізіліміне қосымша салық тізілімін жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:

2) в случае обнаружения ошибки в графах 10, 11 или 12 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и в графах 8, 9 или 10 таблицы "Операции по свопу" формы налогового регистра:
в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" налогового регистра;
в графах 2, 3, 4, 5, 6 и 7 таблицы "Операции по свопу" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4, 5, 6 и 7 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра;
в графах 10, 11 или 12 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" дополнительной формы налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 10, 11 или 12 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" налогового регистра;
в графах 8, 9 или 10 таблицы "Операции по свопу" дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 8, 9 или 10 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 10, 11 или 12 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и значении граф 8, 9 или 10 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 10, 11 или 12 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и в графах 8, 9 или 10 таблицы "Операции по свопу" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 31-32 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
34. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
35. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:

1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагент салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда); салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
Салық тіркелімінің нысанын
жасау Ережесіне
1-қосымша
Қосылған құн салығын төлеуші жазып берген шот-фактуралар
бойынша салық тіркелімінің нысаны
_       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _   _       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
| 1 | СТН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| | 2 | ЖСН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
/БСН
(олар болған жағдайда)
3. Салық төлеушінің атауы немесе аты-жөні ______________________
4. Салық кезеңі: Тоқсан ___________ Жыл ______________
Сатылған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер
бойынша ҚҚС сомасы
(теңге)
N
Сатып алушының СТН-і
Сатып алушының ЖСН/БСН (олар болған жағдайда)
Шот-фактуралар N
Шот-фактуралардың жазылған күні
ҚҚС есепке алмағанда шот-фактуралар бойынша құнның барлығы
шот-фактурада көрсетілген ҚҚС-ның сомасы
Салық кезеңінде есептелген ҚҚС-ның сомасы
1 2 3 4 5 6 7 8
Барлы ғ ы (жол тек нысанны ң
қ орытындысы бойынша толтырылады)
__________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеуші) аты-жөні, қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің аты-жөні, қолы)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның аты-жөні, қолы)
__________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Салық тіркелімінің
нысанын жасау Ережесіне
2-қосымша
Қосылған құн салығы төлеуші алған шот-фактуралар
бойынша салық тіркелімінің нысаны
_       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _   _       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
| 1 | СТН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| | 2 | ЖСН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
/БСН
(олар болған жағдайда)
3. Салық төлеушінің атауы немесе аты-жөні ______________________
4. Салық кезеңі: Тоқсан ___________ Жыл ______________
Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер
бойынша ҚҚС сомасы
(теңге)
N
Сатып алушының СТН-і
Сатып алушының ЖСН/БСН (олар болған жағдайда)
Шот-фактуралар N
Шот-фактуралардың жазылған күні
ҚҚС есепке алмағанда шот-фактуралар бойынша құнның барлығы
шот-фактурада көрсетілген ҚҚС-ның сомасы
Салық кезеңінде есепке жатқызылуға тиіс ҚҚС сомасы
1 2 3 4 5 6 7 8
Барлығы (жол тек нысанның
қорытындысы бойынша толтырылады)
__________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеуші) аты-жөні, қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің аты-жөні, қолы)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның аты-жөні, қолы)
__________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Салық тіркелімінің
нысанын жасау Ережесіне
3-қосымша
Инвестициялық салық преференцияларын қолдану
бойынша салық тіркелімінің нысаны
_       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _   _       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
| 1 | СТН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| | 2 | ЖСН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
/БСН
(олар болған жағдайда)

1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) регистрационного номера налогоплательщика контрагента, индивидуального идентификационного номера или бизнес идентификационного номера контрагента (при его наличии); номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
3) даты составления письменного обоснования.
Приложение 1
к Правилам составления
форм налоговых регистров
Форма налогового регистра по счетам-фактурам, выставленным
плательщиком налога на добавленную стоимость
___     _________________________   ___         _________________________
|1| РНН | | | | | | | | | | | | |     |2| ИИН/БИН | | | | | | | | | | | | |
(при их наличии)
3. Ф.И.О или наименование налогоплательщика__________________________
4. Налоговый период: Квартал ___________ Год ______________
Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам
(тенге)
РНН
поку-
па-
теля
ИИН/БИН
покупа-
теля (при
их
наличии)
счета-
факту-
ры
Дата
выписки
счета-
фактуры
Всего
стоимость
по счету-
фактуре
без учета
НДС
Сумма
НДС, указан-
ная в
счете-
фактуре
Сумма
начислен-
ного НДС в
налоговом
периоде
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого (строка заполняется только по
итогу формы)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя (налогоплательщика), печать)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись главного бухгалтера )
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись лица, ответственного за составление налогового
регистра)
__________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Приложение 2
к Правилам составления
форм налоговых регистров
Форма налогового регистра по счетам-фактурам, полученным
плательщиком налога на добавленную стоимость
___     _________________________   ___         _________________________
|1| РНН | | | | | | | | | | | | |     |2| ИИН/БИН | | | | | | | | | | | | |
(при их наличии)
3. Ф.И.О или наименование налогоплательщика__________________________
4. Налоговый период: Квартал ___________ Год ______________
Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам
(тенге)
РНН
пос-
тав-
щика
ИИН/БИН
постав-
щика
(при его
наличии)
счета-
факту-
ры
Дата
выписки
счета-
фактуры
Всего стои-
мость по
счету-фак-
туре без
учета НДС
Сумма
НДС, ука-
занная в
счете-
фактуре
(тенге)
Сумма НДС,
подлежащая
отнесению
в зачет в
налоговом
периоде
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого (строка заполняется только
по итогу формы)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя (налогоплательщика), печать)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись главного бухгалтера)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись лица, ответственного за составление налогового
регистра)
_________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Приложение 3
к Правилам составления
форм налоговых регистров
Форма налогового регистра по применению инвестиционных
налоговых преференций
___     _________________________   ___         _________________________
|1| РНН | | | | | | | | | | | | |     |2| ИИН/БИН | | | | | | | | | | | | |
(при их наличии)

3. Салық төлеушінің атауы ________________________________________
4. Салық кезеңі (жыл) ______________
Инвестициялық преференциялар бойынша шегерімдер
(теңге)
N
Преференциялар объектілерінің (негізгі құралдар) атауы
Негізгі құралдарды (олар болған жағдайда) пайдалануға енгізу күні
Келісім-шарттың (олар болған жағдайда) нөмірі мен күні
1 2 3 4
Барлы ғ ы (жол тек нысанны ң қ орытындысы бойынша толтырылады)
кестенің жалғасы
Преференция берілген кезең
преференция объектісінің (негізгі құралдың), және (немесе) шегерімге жатқызылуы тиіс қайта құруға, жаңғыртуға шығыстар құны
преференция объектісінің (негізгі құралдың), және (немесе) салық кезеңінде шегерімге жатқызылған қайта құруға, жаңғыртуға шығыстар құны
Преференциялар объектісінің (негізгі құралдар) және (немесе) қайта құруға, жаңғыртуға кеткен шығыстардың қалдық құны (6 баған – 7 баған)
5 6 7 8
__________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеуші) аты-жөні, қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің аты-жөні, қолы)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның аты-жөні, қолы)
__________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Салық тіркелімінің
нысанын жасау Ережесіне
4-қосымша
Тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық
теңгермелерін және тіркелген активтер бойынша кейінгі
шығыстар бойынша айқындау салық тіркелімінің нысаны
_       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _   _       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
| 1 | СТН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| | 2 | ЖСН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
/БСН
(олар болған жағдайда)

3. Наименование налогоплательщика____________________________________
4. Налоговый период (год):___________
Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям
(тенге)
Наиме-
нование
объекта
префе-
ренции
(основ-
ного
средст-
ва)
Дата
ввода в
эксп-
луата-
цию ос-
новного
средст-
ва (при
его на-
личии)
Номер
и дата
конт-
ракта
(при
его
на-
личии)
Перио-
ды, на
кото-
рые
пре-
дос-
тавле-
ны
префе-
ренции
Стоимость
объекта
преферен-
ции
(основного
средства),
и (или)
расходов
на рекон-
струкцию,
модерниза-
цию,
подлежащие
отнесению
на вычеты
Стоимость
объекта
преференции
(основного
средства),
и (или)
расходов на
реконструк-
цию, модер-
низацию,
отнесенные
на вычеты в
налоговом
периоде
Остаточная
стоимость
объекта
преферен-
ции
(основного
средства),
и (или)
расходов
на рекон-
струкцию,
модерниза-
цию (графа
6 – графа
7)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого (строка заполняется только
по итогу формы)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя (налогоплательщика), печать)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись главного бухгалтера)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись лица, ответственного за составление налогового
регистра)
________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Приложение 4
к Правилам составления
форм налоговых регистров
Форма налогового регистра по определению стоимостных балансов
групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам
по фиксированным активам
___     _________________________   ___         _________________________
|1| РНН | | | | | | | | | | | | |     |2| ИИН/БИН | | | | | | | | | | | | |
(при их наличии)

3. Салық төлеушінің атауы немесе аты-жөні ______________________
4. Салық кезеңі (жыл) ________________
Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар
және басқа да шегерімдер
(теңге)
N
Құндық көрсеткіштер мен шегерімдердің атауы
Ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)
Тіркелген активтердің қалған топтары
Тіркелген активтер бойынша барлығы
1 2 3 4 5
1
Салық кезеңінің басына шағын топтың (топтың) құндық теңгерімі
2
Келіп түскен шағын топтардың (топтың) тіркелген активтер құны
3
Шағын топтың (топтың) шығарылған тіркелген активтерінің құны
4
Кейінгі шығыстар бойынша шегеруге жататындар
5
Шағын топтың (топтың) кейінгі шығыстар бойынша көбейтуге жататын құндық теңгерімі
6
Салық кезеңінің соңына шағын топтың (топтың) құндық теңгерімі
7
Амортизациялық аударымдар
8
Барлық тіркелген активтердің шығарылар кезінде топтардың (II, III, IV) құндық теңгерімінің шамасы
9
300 айлық есептік көрсеткіштен аз шағын топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы
10
Салық кезеңінің соңындағы түзетулерді ескере отырып шағын топтың (топтың) құндық теңгерімі
Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар
мен басқа да шегерімдердің толық жазылуы
(теңге)
N
ҚР АК ҚЕК -не сәйкес тіркелген активтердің коды
Топтар N
Амортизациялық аударымдардың шекті нормасы (%)
Амортизациялық аударымдардың қолданылатын нормалары (%)
1 2 3 4 5
Ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)
БАРЛЫҒЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
Тіркелген активтердің қалған топтары
БАРЛЫҒЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
кестенің жалғасы
Салық кезеңінің басындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімі
Шағын топтардан (топтан) түскен тіркелген активтердің құны
Шағын топтың (топтың) тіркелген активтерінің жойылған құны
Кейінгі шығыстар бойынша шегеруге жататындар
Шағын топтың (топтың) кейінгі шығыстар бойынша көбейтуге жататын құндық теңгерімі
6 7 8 9 10
кестенің жалғасы
Салық кезеңінің соңындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімі
Амортизациялық аударымдар
Барлық тіркелген активтердің жойылар алдындағы (II, III, IV) топтардың құндық теңгерімдерінің шамасы
Шағын топтың (топтың) 300 айлық есептік көрсеткіштен төмен құндық теңгерімінің шамасы
Салық кезеңінің соңындағы түзетулерді ескере отырып шағын топтың (топтың) құндық теңгерімі
11 12 13 14 15
Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет
пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша
амортизациялық аударымдар
(теңге)
N
ҚР АК ҚЕК -не сәйкес тіркелген активтердің коды
Енгізу күні
Топтар N
Амортизациялық аударымдардың шекті нормасы (%)
Амортизациялық аударымдардың қолданылатын нормалары (%)
1 2 3 4 5 6
БАРЛЫҒ Ы (жол тек нысанны ң қ орытындысы бойынша толтырылады):
кестенің жалғасы
Амортизациялық аударымдардың екі еселенген нормалары (%)
Тіркелген активтердің түскен сомасы
Екі еселенген амортизация нормаларының шегінде шегерімге жатқызылатын амортизациялық аударымдар (%)
Тіркелген активтердің қалдық құны
Тіркелген активтердің шығарылған күні
7 8 9 10 11
__________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеуші) аты-жөні, қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің аты-жөні, қолы)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның аты-жөні, қолы)
__________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Салық тіркелімінің
нысанын жасау Ережесіне
5-қосымша
Туынды қаржы құралдары бойынша салық тіркелімінің
нысанын жасау
_       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _   _       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
| 1 | СТН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| | 2 | ЖСН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
/БСН
(олар болған жағдайда)

3. Ф.И.О. или наименование налогоплательщика_________________________
4. Налоговый период (год) ________________
Амортизационные отчисления и другие вычеты
по фиксированным активам
(тенге)
Наименование стоимостных
показателей и вычетов
Здания, сооружения
(за исключением
нефтяных, газовых
скважин и
передаточных
устройств)
Остав-
шиеся
группы
фиксиро-
ванных
активов
Всего
по
фикси-
рован-
ным
активам
1
2
3
4
5
1
Стоимостный баланс
подгрупп (групп) на
начало налогового
периода
2
Стоимость поступивших
фиксированных активов
подгрупп (групп)
3
Стоимость выбывших
фиксированных активов
подгрупп (групп)
4
Последующие расходы,
относимые на вычеты
5
Последующие расходы,
относимые на увеличение
стоимостного баланса
подгрупп (групп)
6
Стоимостный баланс
подгрупп (групп) на
конец налогового периода
7
Амортизационные
отчисления
8
Величина стоимостного
баланса группы (II, III,
IV) при выбытии всех
фиксированных активов
9
Величина стоимостного
баланса подгрупп
(группы) менее 300
месячных расчетных
показателей
10
Стоимостный баланс
подгрупп (групп) на
конец налогового периода
с учетом корректировок
Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов
по фиксированным активам
(тенге)
Код
фиксиро-
ванных
активов в
соответ-
ствии с
ГК РК КОФ
груп-
пы
Предель-
ная
норма
аморти-
зацион-
ных
отчисле-
нии (%)
Приме-
няемая
норма
аморти-
зацион-
ных
отчисле-
нии (%)
Стоимо-
стные
балансы
подгрупп
(групп)
на нача-
ло нало-
гового
периода
Стоимость
поступив-
ших фик-
сирован-
ных
активов
подгруппы
(группы)
Стои-
мость
выбывших
фиксиро-
ванных
активов
подгруп-
пы
(группы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Здания, строения (за исключением нефтяных, газовых скважин и
передаточных устройств)
ИТОГО (строка заполняется только по
итогу формы):
Оставшиеся группы фиксированных активов
ИТОГО (строка заполняется только по
итогу формы):
продолжение таблицы
Пос-
леду-
ющие
рас-
ходы,
отно-
симые
на
выче-
ты
Последую-
щие расхо-
ды, отно-
симые на
увеличение
стоимост-
ного
баланса
подгруппы
(группы)
Стоимост-
ные
балансы
подгрупп
(групп)
на конец
налогово-
го
периода
Амор-
тиза-
цион-
ные
отчи-
сле-
ния
Величина
стоимостно-
го баланса
группы (II,
III, IV)
при выбытии
всех
фиксирован-
ных активов
Величина
стоимост-
ного
баланса
подгрупп
(групп) менее 300
месячных
расчетных
показате-
лей
Стоимост-
ные
балансы
подгрупп
(групп) на
конец
налогового
периода с
учетом
корректи-
ровок
9
10
11
12
13
14
15
Здания, строения (за исключением нефтяных, газовых скважин и
передаточных устройств)
Оставшиеся группы фиксированных активов
Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые
введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан
(тенге)
Код
фиксированных
активов в
соответствии
с ГК РК КОФ
Дата
ввода
группы
Предельная
норма
амортиза-
ционных
отчислений (%)
Применяемая
норма
амортиза-
ционных
отчислений (%)
Двойная
норма
амортиза-
ционных
отчислений
(%)
1
2
3
4
5
6
7
ИТОГО (строка заполняется только по итогу формы):
продолжение таблицы
Сумма
поступивших
фиксированных
активов
Амортизационные
отчисления, подлежащие
вычеты в пределах
двойной нормы
амортизации
Остаточная
стоимость
фиксированных
активов
Дата выбытия
фиксирован-
ного актива
8
9
10
11
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя (налогоплательщика), печать)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись главного бухгалтера)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись лица, ответственного за составление налогового
регистра)
______________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Приложение 5
к Правилам составления
форм налоговых регистров
Форма налогового регистра по производным финансовым
инструментам
___     _________________________   ___         _________________________
|1| РНН | | | | | | | | | | | | |     |2| ИИН/БИН | | | | | | | | | | | | |
(при их наличии)

3. Салық төлеушінің немесе аты-жөні атауы ______________________
4. Салық кезеңі (жыл) ________________
Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары
бойынша операциялар
(теңге)
N
Контрагенттің атауы
Контрагенттің СТН
Контрагенттің ЖСН/БСН (олар болған жағдайда)
резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеуінің нөмірі
Хеджирлеу (қолданылады/ қолданылмайды)
1 2 3 4 5 6
БАРЛЫ Ғ Ы (жол тек нысанны ң қ орытындысы бойынша толтырылады):
кестенің жалғасы
базалық активті жеткізу (қолданылады/қолданылмайды)
Келісім-шарттың ашылу күні
Келісім-шарттың орындалу немесе мерзімінен бұрын тоқтатылу күні
туынды қаржы құралдары бойынша түсімдер
туынды қаржы құралдары бойынша шығыстар
Артығы (теңге) (10-баған – 11-баған)
7 8 9 10 11 12
БАРЛЫҒЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
Своп бойынша операциялар
(тенге)
N
Контрагенттің атауы
Контрагенттің СТН
Контрагенттің ЖСН/БСН (олар болған жағдайда)
резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеуінің нөмірі
1 2 3 4 5
БАРЛЫ Ғ Ы (жол тек нысанны ң қ орытындысы бойынша толтырылады):
кестенің жалғасы
Хеджирлеу (қолданылады/
қолданылмайды)
базалық активті жеткізу (қолданылады/
қолданылмайды)
своп бойынша түсім
своп бойынша шығыстар
Артығы (теңге) (8-баған – 9-баған)
6 7 8 9 10
БАРЛЫҒЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
__________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеуші) аты-жөні, қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің аты-жөні, қолы)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның аты-жөні, қолы)
__________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)

3. Ф.И.О. или наименование налогоплательщика_________________________
4. Налоговый период (год) ________________
Операции по производным финансовым инструментам,
за исключением свопа
(тенге)
Наиме-
нова-
ние
конт-
раген-
та
РНН
контра
гента
ИИН/БИН
контра-
гента
(при их
наличии)
Номер
налоговой
регистрации в
стране
резиденства
нерезидента
Хеджиро-
вание
(Приме-
няется/ Не приме-
няется)
Поставка
базового
актива
(Применяется
/Не
применяется)
1
2
3
4
5
6
7
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
продолжение таблицы
Дата
открытия
контракта
Дата исполнения
или досрочного
прекращения
действия
контракта
Поступление
по
производным
финансовым
инструментам
Расходы по
производным
финансовым
инструментам
Превышение
(тенге)
(графа 10 -
графа 11)
8
9
10
11
12
Итого (строка заполняется
только по итогу формы)
Операции по Свопу
(тенге)
Наименование
контрагента
РНН
контра-
гента
ИИН/БИН
контрагента (при
их наличии)
Номер налоговой
регистрации в стране
резиденства
нерезидента
1
2
3
4
5
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
продолжение таблицы
Хеджирование
(Применяется/
Не
применяется)
Поставка ба-
зового актива
(Применяется/
Не
применяется)
Поступ-
ление по
свопу
Расходы
по свопу
Превышение
(тенге) (графа
8 - графа 9)
6
7
8
9
10
Итого (строка заполняется
только по итогу формы)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя (налогоплательщика), печать)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись главного бухгалтера)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
______________________________________
(Дата составления налогового регистра)