Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының рәміздерінің сипаттамасын және оларды пайдалану тәртібін айқындау туралы
Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 5 маусымдағы N 109/16-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2008 жылғы 30 маусымда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 537 болып енгізілді.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 18.11.2022 № 266/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
"Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Заңының 3-бабына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 18.11.2022 № 266/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
1. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласы рәміздерінің сипаттамасы және оларды пайдалану тәртібі, осы шешімнің қосымшасына сәйкес айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 18.11.2022 № 266/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
2. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының осы шешімі алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енеді.
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатының сессия төрағасы
С. Богатырев
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатының хатшысы
В. Редкокашин
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатының
2008 жылғы 5 маусымдағы
№ 109/16-IV шешімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласы рәміздерінің сипаттамасы және оларды пайдалану тәртібі
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда – Астана қаласы мәслихатының 18.11.2022 № 266/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
1-тарау. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының рәміздері
1. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласы рәміздерінің сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының елтаңбасы көгілдір түс аясында алтын түсті "Бәйтерек" пен "Шаңырақ" бейнеленген екі нышан орналасқан дөңгелекті білдіреді. "Бәйтерек" белгісі негізінде "Құсқанаты" оюы орналасқан, оның төменгі жағында стильді "Н" әрпі орналасқан, "Құсқанаты" оюы және "Н" әрпі алтын түсті. "Шаңырақ" белгісі мен "Құсқанаты" оюының сыртқы жағы жасылмен көмкерілген. Сыртқы сақинаның көмкерілген жерінде сол және оң жақтарында қызыл аяда алтын түсті "Бөрікөз" оюы орналасқан. Елтаңбаның төменгі жағында алтын түстес аяда қызыл түсті "ASTA№A" деген жазуы бар. "ASTA№A" жазуының сол және оң жағында алтын түсті үш симметриялы сызықтар орналасқан.

Об определении описания и порядка использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны
Решение Маслихата города Астаны от 5 июня 2008 года N 109/16-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 30 июня 2008 года за N 537.
Сноска. Заголовок – в редакции решения маслихата города Астаны от 18.11.2022 № 266/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту Решения слово "Астаны" заменено словом "Нур-Султан" в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 03.05.2019 № 382/49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения маслихата города Астаны от 18.11.2022 № 266/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Определить описание и порядок использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны, согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата города Астаны от 18.11.2022 № 266/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение маслихата города Нур-Султан вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Нур-Султан
С. Богатырев
Секретарь маслихата
города Нур-Султан
В. Редкокашин
Утверждены
решением маслихата
города Нур-Султан
от 5 июня 2008 года № 109/16-IV
Описание и порядок использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны
Сноска. Описание – в редакции решения маслихата города Астаны от 18.11.2022 № 266/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Символы столицы Республики Казахстан – города Астаны
1. Описание и порядок использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан".
2. Герб столицы Республики Казахстан – города Астаны представляет собой круг с изображением двух символов "Бәйтерек" и "Шаңырақ" – цвета золота на голубом фоне. В основании символа "Бәйтерек" изображен орнамент "Құсқанаты", в нижней части которого расположена стилизованная буква "Н", орнамент "Құсқанаты" и буква "Н" – цвета золота. Внешние края символа "Шаңырақ" и орнамента "Құсқанаты" имеют зеленую окантовку. В окаймлении внешнего кольца на красном фоне с левой и с правой стороны расположен орнамент "Бөрікөз" – цвета золота. На нижней части герба имеется надпись "ASTANA", красного цвета на золотистом фоне. С левой и с правой стороны от слова "ASTANA" расположены по три симметричные линии – цвета золота.

3. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының туы ені мен ұзындығы 1:2 қатынастағы ортасында Астана қаласының елтаңбасы орналасқан тік бұрышты жайматөсемді білдіреді, одан жан жаққа алтын түстегі күн сәулелері шашылып тұрады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының елтаңбасын пайдалану тәртібі
4. Астана қаласының елтаңбасын дайындаған кезде осы Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласы рәміздерінің сипаттамасы және оларды пайдалану тәртібіне қоса берілген 1-қосымшаға сәйкес бейнелеуі қамтамасыз етілуі тиіс.
5. Астана қаласының елтаңбасын және басқа да елтаңбаларды бір уақытта орналастырған кезде Астана қаласының елтаңбасы басқа елтаңбалардан төмен емес және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасынан жоғары емес етіліп орнатылады, елтаңбалардың (елтаңбалық белгі, геральдиялық белгі) тақ санын бір уақытта орналастырған кезде Астана қаласының елтаңбасы ортасында орналасады, ал елтаңбалардың жұп сандарын орналастырған кезде, екеуден артық емес - орталықтың сол жағына орналасады.
6. Астана қаласының елтаңбасын және басқа елтаңбаларды (елтаңбалық белгі, геральдиялық белгі) бір уақытта орналастырған кезде Астана қаласы елтаңбасының көлемі кіші болмауға тиіс.
7. Астана қаласы елтаңбасының бейнелері жұмыс кабинеттерде, мәжіліс залдарында, мемлекеттік органдардың және басқа мекемелердің маңдайшаларында олардың иелерінің қалауы бойынша орнатылады (орналастырылады).
8. Астана қаласының елтаңбасы мемлекеттік органдардың көлік құралдарында, сонымен қатар мемлекеттік органдардың, заңды және жеке тұлғалардың басқаруындағы қалалық қоғамдық көліктерде немесе арнайы қызметтер көліктерін ресімдеуде бейнеленуі мүмкін.
9. Астана қаласының елтаңбасы қаланы көркемдік безендіруде пайдалануы мүмкін.
10. Астана қаласының елтаңбасын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер мөрлер мен мөртабандарын дайындау кезінде пайдалана алмайды.
3-тарау. Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласының туын пайдалану тәртібі
11. Астана туын шығару кезінде оның бейнесі 2-қосымшада айтылған Қазақстан Республикасының елордасы – Астана қаласы рәміздерінің сипаттамасына және оларды пайдалану тәртібіне сәйкес келуі тиіс. Астана қаласының туын түрлі көлемдер мен түрлі материалдардан, сондай-ақ жалауша түрінде шығаруға жол беріледі.
12. Тәртіп бұзыла дайындалған Астана қаласының туын мемлекеттік органдар ресми түрде, қаланы көркемдік ресімдеуде пайдалана алмайды, сондай-ақ Астана қаласының аумағында пайдаланылмайды.
13. Астана қаласының туын және басқа туларды бір уақытта орналастырған кезде, Астана қаласының туы басқа тулардан төмен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туынан жоғары орналастырылмайды, ал жұп санмен орналастырған жағдайда тура ортаның (екіден аспайтын) сол жағында орналастырылады. Астана қаласының туы мен басқа туларды бір уақытта орналастырған кезде, Астана қаласының туы көлемі бойынша кіші болмайды және басқа тулардан төмен орналастырылмайды.

3. Флаг города Астаны – столицы Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище голубого цвета с отношением ширины к длине 1:2 с размещением в середине герба города Астаны, от которого во все стороны отходят лучи солнца золотистого цвета.
Глава 2. Порядок использования герба столицы Республики Казахстан – города Астаны
4. При изготовлении герба города Астаны должно быть обеспечено его изобразительное соответствие, приведенное в приложении 1 к настоящему описанию и порядку использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны.
5. При одновременном размещении герба города Астаны и других гербов, герб города Астаны располагается не ниже других гербов и не выше Государственного Герба Республики Казахстан, при одновременном размещении нечетного числа гербов (гербовых эмблем, геральдических знаков), герб города Астаны располагается в центре, а при размещении четного числа гербов, но более двух – левее центра.
6. При одновременном размещении герба города Астаны и других гербов (гербовых эмблем, геральдических знаков), герб города Астаны не должен быть по размеру меньше.
7. Изображение герба города Астаны может помещаться (устанавливаться) в рабочих кабинетах, в залах заседаний, на вывесках государственных органов и иных организаций по желанию их владельцев.
8. Герб города Астаны может изображаться на транспортных средствах государственных органов, а также в оформлении городского пассажирского транспорта или транспорта специальных служб, находящихся в ведении государственных органов, юридических и физических лиц.
9. Герб города Астаны может использоваться в художественном оформлении столицы.
10. Герб города Астаны не может использоваться юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями при изготовлении печатей и штампов.
Глава 3. Порядок использования флага столицы Республики Казахстан – города Астаны
11. При изготовлении флага города Астаны должно быть обеспечено его изобразительное соответствие, приведенное в приложении 2 к настоящему описанию и порядку использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны. Допускается изготовление флага города Астаны различных размеров и из различных материалов, а также в виде вымпела.
12. Флаг города Астаны, изготовленный с нарушением порядка, не может официально использоваться государственными органами, использоваться в художественном оформлении города, а также распространяться на территории столицы.
13. При одновременном размещении флага города Астаны и других флагов, флаг города Астаны располагается не ниже других флагов и не выше Государственного Флага Республики Казахстан, при одновременном размещении нечетного числа флагов, флаг города Астаны располагается в центре, а при размещении четного числа флагов (но более двух) – левее центра. При одновременном размещении флага города Астаны и других флагов, флаг города Астаны не может быть по размеру меньше и не может располагаться ниже остальных флагов.

14. Астана қаласының туы ұлттық, мемлекеттік және қалалық мереке күндері мемлекеттік органдардың және қаланың басқа да мекемелерінің ғимараттарында иелерінің қалауы бойынша ілінуі мүмкін.
15. Астана қаласының туы ұлттық, мемлекеттік және қалалық мереке күндері ұйымдастыру-құқықтық нысанына қарамастан ұйымдардың ғимараттарында (ғимарат қасбеттерінде орналасқан тутұғырларда (мачталарда), тұрғын үйлерде ілінуі мүмкін.
16. Астана қаласының туы Астана қаласының әкімдігі және мемлекеттік органдар, ұйымдастыру-құқықтық нысанына қарамастан ұйымдар және азаматтар өткізетін ресми рәсімдерді және басқа салтанатты іс-шараларды өткізу уақытында көтерілуі (орнатылуы) мүмкін.
17. Қаралы күні тутұғырда (мачтада) көтерілген Астана қаласының туы тутұғырдың (мачтаның) биіктігінің жартысына дейін түсіріледі.
18. Астана қаласының туы Астана қаласының құрметті атағына берілетін белгілерге және марапаттарға, елордамыздың мемлекеттік органдарында ерекше белгілерде бейнеленуі мүмкін.
19. Астана қаласының туы (жалауша түрінде) Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері қалалық жолаушыларды тасымалдау көлігінің сыртын ресімдеу үшін қолданылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының
елордасы –
Астана қаласы рәміздерінің
сипаттамасы және оларды
пайдалану тәртібіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
елордасы –
Астана қаласы рәміздерінің
сипаттамасы және оларды
пайдалану тәртібіне
2-қосымша

14. Флаг города Астаны может быть поднят в дни празднования национальных, государственных и городских праздников на зданиях государственных органов и иных организаций города по желанию их владельцев.
15. Флаг города Астаны может устанавливаться на зданиях (либо подниматься на флагштоках (мачтах), расположенных у фасадов зданий) организаций, независимо от их организационно-правовой формы, а также на жилых домах в дни национальных, государственных и городских праздников.
16. Флаг города Астаны может подниматься (устанавливаться) во время официальных церемоний и других торжественных мероприятий, проводимых акиматом города Астаны и государственными органами, организациями, независимо от их организационно-правовой формы, и гражданами в столице.
17. По случаю траура флаг города Астаны, поднятый на флагштоке (мачте), приспускается до половины высоты флагштока (мачты).
18. Изображение флага города Астаны может помещаться на наградах и знаках к почетным званиям города Астаны, знаках различия в государственных органах, расположенных в столице.
19. Флаг города Астаны (в виде флажка) может использоваться для внешнего оформления городского пассажирского транспорта в дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан.
Приложение 1
к описанию и порядку
использования символов
столицы Республики Казахстан
– города Астаны
Приложение 2
к описанию и порядку
использования символов
столицы Республики Казахстан
– города Астаны