2009 жылға арналған Жақсы ауданының бюджеті туралы
Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2008 жылғы 24 желтоқсандағы № С15-5 шешімі. Ақмола облысы Жақсы ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 6 қаңтарда № 1-13-82 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2010 жылғы 4 ақпандағы № с-24-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2010.02.04 № с-24-5 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджеттік Кодексіне, 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заңынына сәйкес Жақсы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. 2009 жылға арналған аудандық бюджет 1 қосымшаға сәйкес келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 1793048,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 240684 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5966 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3234 мың  теңге;
трансферттердің түсімдері – 1543164,1 мың теңге:
2) шығындар – 1784824,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру: 0 мың теңге;
4)қаржылық активтер операциялары бойынша сальдо – 22150 мың теңге,
оның ішінде;
қаржылық активитерді алу – 22150 мың тенге;
қаржылық активитерді сатудан мемлекет түсімдері – 0 мың тенге;
5) тапшылық (профициті)бюджеті – -13926,7 мың теңге;
6) бюджеттің тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) –  13926,7 мың теңге;
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.07 № ВС-18-3, 2009.04.23 № С-19-3,  2009.07.17 № С-20-3, 2009.10.27 № ВС-21-2, 2009.12.07 № ВС-22-2(2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Келесі көздердің есебінен аудан бюджетінің  кірістері   бекітілсін:
1) салықтық түсімдерден; оның ішінде:
төлем көзінен ұсталмайтын жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
елді мекендер жерлеріне жеке тұлғалардан алынатын салық;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс жеріне және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерге салынатын жер салығы;
елді мекендер жерлеріне  заңды тұлғалардан, жеке кәсіпкерлерден, және нотариустар мен адвокаттардан алынатын жер  салығы;
заңды тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық;
жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық;
бірынғай жер салығы;
акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркегені үшін алынатын алым;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық  алым;
заңды тұлғаларды мемлекеттік  тіркегені үшін алынатын алым және  филиалдарын және өкілеттерді тіркеу және оларды қайта туркеуді есепке алу;
жылжымалы мүлікті кепілдікке салуды және ипотекаға немесе  салынып жатқан кемелерді мемлекеттік тіркегені үшін алынатын алым;
көлік құралдарын және тіркемелерін  мемлекеттік тіркегені үшін алым және оларды қайта тіркеу;
жылжымайтын  мүлікке және олармен мәміле жасау құқығын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
жергілікті маңызы бар және жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының белдеуінде бөленген сыртқы (көрнекі) жарнамаларды орналастырғаны үшін төлем ақы;
мемлекеттік бажы;

О бюджете Жаксынского района на 2009 год
Решение Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2008 года № С15-5. Зарегистрировано Управлением юстиции Жаксынского района Акмолинской области 6 января 2009 года № 1-13-82. Утратило силу - решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 4 февраля 2010 года № с-24-5
Сноска. Утратило силу - решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 04.02.2010 № с-24-5
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года, Закона Республики Казахстан «О местном  государственном управлении в Республике Казахстан от 23 января 2001 года» Жаксынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района на 2009 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы – 1793048,1 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 240684 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 5966 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 3234 тысяча тенге;
поступлениям трансфертов – 1543164,1 тысячи тенге;
2) затраты – 1784824,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 22150 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активови – 22150 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тыс.тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -13926,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –  13926,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 07.04.2009 № ВС-18-3, от 23.04.2009 № С-19-3, 17.07.2009 № С-20-3, 27.10.2009 № ВС-21-2, 07.12.2009 № ВС-22-2
2. Утвердить доходы бюджета района за счет следующих источников:
1) налоговых поступлений, в том числе;
индивидуального подоходного налога с доходов, не облагаемых у источника выплаты;
социального налога;
налога на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
налога на имущество физических лиц;
земельного налога с физических лиц на земли населенных пунктов;
земельного налога на земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения;
земельного налога с юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов на земли населенных пунктов;
налога на транспортные средства с юридических лиц;
налога на транспортные средства с физических лиц;
единого земельного налога;
акцизов;
платы за пользование земельными участками;
сбора за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
лицензионного сбора за право занятия  отдельными видами деятельности;
сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную
регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию;
сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
сбора за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
платы за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования местного
значения и в населенных пунктах;
государственной пошлины;

2)салықтық емес түсімдерден:
коммуландық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс түсімдері;
алынып тасталды
алынып тасталды
коммуналдық меншіктегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
жергілікті мемлекеттік органдар салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
жергілікті бюджеттен бұрын алынған, қолданылмаған қаржыларды қайтару;
жергілікті бюджетке түсетін салыққа жатпайтын басқа да түсімдер;
3)негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер:
жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
алынып тасталды
4)трансферттер түсімдері, оның ішінде:
ағымдағы мақсатты трансферттер;
субвенциялар дамыту мақсатты трансферттер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.10.27 № ВС-21-2 шешімдерімен.
3. 2009 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен мақсатты трансфертен қарастырылған ескерілсін, оның ішінде; 936688 мың теңге сомасындағы субвенциялар және мақсаттық трансфертер 606 476,1 мың теңге.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.07 № ВС-18-3; 2009.12.07 № ВС-22-2 шешімдерімен.
4. 2005-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында білім беруді дамыту мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға республикалық бюджеттен
аудан бюджетіне 2009 жылға 15696,9 мың тенге сомасындағы мақсатты трансферттері қарастырылғаны ескерілсін, оның ішінде;
6349 мың тенге - мемлекеттік жүйеде жаңа технологиялармен білім беруге;
5374 мың тенге - бастауыш, негізгі орта және жалпы білім беру мемлкеттік мекемелерінде  лигафондық және мультимедиялық кабинеттер ашуға;
3973,1 мың тенге - бастауыш, негізгі орта және жалпы білім беру мемлкеттік мекемелерінде физика, химия, биология кабинеттерін оқу құралдарымен қамтамасыз етуге;
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.10.27 № ВС-21-2 шешімімен.
5. 2009 жылға аудан бюджетіне республикалық бюджеттен  әлеуметтік қамтамасыз етуге -7155,2 мың тенге сомасында мақсатты трансферттері қарастырылғаны ескерілсін, оның ішінде;
2825 мың тенге - орта жағдайлы отбасындағы 18 жасқа толмаған  балаларға мемлекеттік жәрдем ақы төлеугі;
792 мың тенге - тұрмысы нашарлар саны көбейуіне байланысты  мемлекеттік мекен-жай әлеуметтік көмекті төлеуге;
3538,2 мың тенге - ауылдық тұрғылықты жердегі әлеуметтік саладағы мамандарға әлеуметтік көмек көрсету шарасын қабылдауға.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.23 № С-19-3; 2009.12.07 № ВС-22-2  (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

2) неналоговых поступлений, в том числе:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий;
исключен
доходов от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности;
исключен
административных штрафов, пени, санкций, взысканий налагаемых   местными государственными органами;
возврата неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета;
других неналоговых поступлений в местный бюджет;
3) поступлений от  продажи основного капитала:
поступлений от продажи  земельных участков;
исключен
4) поступлений трансфертов, в том числе:
целевых  текущих трансфертов;
целевых трансфертов развития;
субвенций.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 27.10.2009 № ВС-21-2
3. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены  трансферты из областного бюджета, в том числе субвенция в сумме  936688 тысяч тенге и целевые трансферты в сумме 606476,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решениями Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 07.04.2009 № ВС-18-3, от 23.04.2009 № С-19-3, 17.07.2009 № С-20-3, 27.10.2009 № ВС-21-2, 07.12.2009 № ВС-22-2
4. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 15696,9 тысячи тенге на реализацию Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2005-2010 годы, из них:
на внедрение новых технологий обучения в государственной системе образования 6349 тысяч тенге;
на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования – 5374,8 тысяча тенге;
на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования – 3973,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решениями Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 27.10.2009 № ВС-21-2
5. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на социальное обеспечение в сумме 7155,2 тысячи тенге, в том числе:
2825 тысяч тенге – на выплату ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет из малообеспеченных семей;
792 тысяч тенге – на выплату государственной  адресной  социальной помощи в связи с ростом размера прожиточного минимума;
3538,2 тысяч тенге для принятия мер социальной поддержки специалистам социальной сферы сельских населенных пунктов.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 23.04.2009 № С-19-3; от 07.12.2009 № ВС-22-2

6. Аудан бюджетіне республикалық бюджеттен 2009 жылға сумен қамтамсыз ету жүйелерін дамытуға мақсатты трансферттен-218608 мың тенге сомасында қарастырылған. аудан әкімінің қаулысымен жоғарыда көрсетілген мақсатты трансфертегі сомаларды әр нысандарға бөлінгені ескерілсін.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.23 № С-19-3 (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Аудан бюджетіне республикалық бюджеттен 2009 жылға 2008-2010 жылдарға арналған Қазақстан рсеубликасында тұрғын үйлер құрылысы мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға  мақсатты трансферттен - 108277 мың тенге қарасытырлғаны ескерілсін, оның ішінде;
60659 мың тенге - мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй құрылысына;
47618 мың тенге - инженерлік-коммуникациялық құрылымын орналастыру және дамытуға.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.07 № ВС-18-3, 2009.07.17 № С-20-3, 2009.10.27 № ВС-21-2 (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Облыстық бюджеттен 2009 жылға арналған аудандық бюджетке
66294,9 мың тенге көлемінде қарастырылған мақсатты трансфертер ескерілсін;
1) мақсатты трансферттер 45994,9 мың тенге, оның ішінде:
27417,9 мың тенге- Қайрақты ауылындағы су құбырлар жүйесінің күрделі жөндеуіне;
18131 мың тенге – Калинин ауылындағы су құбырлар жүйесінің күрделі жөндеуіне;
446 мың тенге – Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне және мүгедектерге коммуналдық қызметтерге әлеуметтік көмек көрсетуге;
2) мақсатты трансфертті дамытуға 20300 мың тенге, оның ішінде:
20300 мың тенге коммуналдық қазынашылық мемлекеттік кәсіпорынның.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.07.17 № С-20-3, 2009.10.27 № ВС-21-2 (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
8-1. 2008 жылға арналған аудандық бюджетте 8.1. тармағына сәйкес, жұмыспен қамту және кадрларды қайта дайындау аумақтық стратегиясын іске асыруға қаражаттар қарастырылған.
Республикалық бюджеттен 20890 мың тенге сомасында оның ішінде: әлеуметтік жұмыс орындарын ұлғайтуға және жастар тәжірибесі бағдарламасына-10890 мың тенге;
аудан аумағындағы автокөлік жолдарын ұстау және жөндеуге-10000 мың тенге;
областық бюджеттен 169554,1 мың тенге сомаында оның ішінде:
білім беру нысаналарының күрделі жөндеуіне-170000 мың тенге.
Ескерту. 8-1-тармағымен толықтырылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.07 № С-19-3, 2009.07.17 № С-20-3 (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен

6. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены целевые трансферты из республиканского бюджета на развитие системы водоснабжения в сумме 218608 тысяч тенге. Распределение указанных  сумм целевых трансфертов по объектом определяется постановлением  акимата района.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 23.04.2009 № С-19-3.
7. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы жилищного строительства в  Республике Казахстан на 2008-2010 годы в сумме 108277 тысяч тенге, в  том числе:
60659 тысяч тенге на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда;
47618 тысяч тенге на развитие и обустройство инженерно- коммуникационной инфраструктуры.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными решениями Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 07.04.2009 № ВС-18-3, 17.07.2009 № С-20-3 27.10.2009 № ВС-21-2
8. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета в сумме 66294,9 тысяч тенге, в том числе:
1) целевые текущие трансферты в сумме 45994,9 тысяч тенге, в том числе:
27417 тысяч тенге на капитальный ремонт водопроводных сетей с. Кайракты;
18131 тысячи тенге - на капитальный ремонт водопроводных сетей с. Калининское;
446 тысяч тенге – на оказание социальной помощи инвалидам и участникам Великой Отечественной войны за коммунальные услуги;
2) целевые трансферты на развитие в сумме 20300 тысяч тенге, в том числе:
20300 тысяч тенге на увеличение уставного капитала государственного коммунального казенного предприятия.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 17.07.2009 № С-20-3, 27.10.2009 № ВС-21-2
8-1. Учесть, что в бюджете района на 2009 год предусмотрены средства на реализацию стратегии региональной занятости и переподготовки кадров из республиканского бюджета в сумме 20890 тыс.тенге, в том числе: 10890 тыс.тенге на расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики;
10000 тыс.тенге на ремонт и содержание автомобильных дорог районного значения;
из областного бюджета в сумме 170000 тыс.тенге, в том числе:
169554,1 тыс.тенге на капитальный ремонт объектов образования.
Сноска. Дополнено пунктом 8-1 решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 23.04.2009 № С-19-3.

9. Ескерту. 9-тармақ алынып тасталды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.23 № С-19-3 (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9-1. 2009 жылға арналған аудандық бюджетте заңнамада белгіленген тәртіпте 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан 13926,7 мың теңге сомасындағы қалдық бюджеттік қаражаттың пайдаланылғаны ескерілсін.
Ескерту. 9-1 тармағымен толықтырылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2009.04.07 № ВС-18-3 (2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
10. Лауазымдық жалақысын және тарифтік ставкасына кемінде жиырма бес пайызға көтеруге құқылы ауылдық (селолық) жерлерде жұмыс істейтін білім беру, мәдениет,әлеуметтік қамтамасыз ету мамандары,  қалалық жағдайларда осындай жұмыс түрлерімен айналысатын мамандарына облыстық мәслихатымен келісілген тізіміне сәйкес тағайындау.
11. 2009 жылға арналған аудан бюджетінде инвестициялық жобаларды (Бағдарлама) және сұрыптау немесе заңды тұлғалардың капиталдар ережелерін көбейтуге арналған бағдарламаларының тізбесі 2 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
12. 2009 жылғы арналған аудан бюджетінде атқарылу процесінде секвестрленуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 3 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
13. 2009 жылға арналған ауданның бюджетінде әр ауыл, (ауылдық округтарының), бюджеттік бағдарламалары 4 қосымшаға сәйкес қарастырылуы  ескерілсін.
14. Шешім Жақсы ауданының әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күшіне енеді.
15. Осы шешім 2009 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жақсы аудандық мәслихатының
кезекті он бесінші
сессиясының төрағасы                  Б.Сұрағанова
Жақсы аудандық
мәслихатының хатшысы                     М.Ыбыраев
КЕЛІСІЛГЕН:
Жақсы ауданының
әкімі                                И.Қабдуғалиев
«Жақсы ауданының экономика
және бюджеттік жоспарлау»
ММ бөлімінің бастығы                   Қ.Дүзелбаев
Жақсы аудандық мәслихатының

9. исключен решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 23.04.2009 № С-19-3
9.1. Учесть, что в бюджете района на 2009 год в установленном законодательством порядке использованы свободные остатки бюджетных средств, образовавшиеся на 1 января 2009 года, в сумме 13926,7 тысяч тенге.
Сноска. Дополнено пунктом 9-1, решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 07.04.2009 № ВС-18-3., от 23.04.2009 № С-19-3
10. Установить специалистам образования, социального  обеспечения и культуры, работающим в аульной (сельской) местности, повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки, по сравнению с окладами и ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, согласно перечня согласованного с областным маслихатом.
11. Утвердить перечень бюджетных программ развития бюджета района на 2009 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, согласно приложению 2.
12. Утвердить перечень  бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения  бюджета района на 2009 год, согласно приложению 3.
13. Учесть, что в бюджете района предусмотрены бюджетные программы каждого аула (села), аульного (сельского округа), согласно приложению 4.
14. Решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в Управлении юстиции Жаксынского района.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2009 года.
Председатель пятнадцатой,
очередной сессии Жаксынского
районного маслихата                  Б.Сураганова
Секретарь Жаксынского
районного маслихата                      М.Ибраев
СОГЛАСОВАНО:
Аким Жаксынского
района                              И.Кабдугалиев
Начальник ГУ «Отдела экономики
и бюджетного планирования
Жаксынского района»                  К. Дузелбаев
Приложение 1
к решению Жаксынского
районного маслихата от