Қарағанды облысының әкімшілік шекарасындағы Нұра өзенінде, Шерубай-Нұра, Сарысу, Соқыр өзендерінде, Самарқант және Федоров бөгендерінде су қорғау аймақтары мен су нысандары жолақтарын орнату және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібі туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2008 жылғы 29 сәуірдегі N 11/02 қаулысы. Қарағанды облысының әділет Департаментінде 2008 жылғы 29 мамырда N 1843 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 28/04 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 09.06.2014 № 28/04 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39116 баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27 бабына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін орнатудың Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 42 қаулысына сәйкес, су нысандарын санитарлы-гигиеналық және экологиялық талаптарға сәйкес жағдайда ұстау үшін, жер үсті суларының ластануының, қоқыстануының және сарқылуының алдын алу үшін, сонымен бірге жануарлар мен өсімдіктер әлемін сақтау үшін, Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бекітілген жобаларға сәйкес, су қорғау аймақтары мен су нысандары жолақтары орнатылсын:
1) "Қарағанды облысының Нұра өзенінің су нысандарында су қорғау аймақтары мен су нысандары жолақтарын анықтау";
2) "Қарағанды облысының Шерубай-Нұра өзенінің су нысандарында су қорғау аймақтары мен су нысандары жолақтарын анықтау";
3) "Қарағанды облысының Сарысу өзенінде су қорғау аймақтарын, жолақтарын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
4) "Қарағанды облысының Соқыр өзенінде су қорғау аймақтарын, жолақтарын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
5) "Қарағанды облысының Самарқант бөгенінде су қорғау аймақтарын, жолақтарын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
6) "Қарағанды облысының Федоров бөгенінде су қорғау аймақтарын, жолақтарын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
7) "Самарқант бөгенінің жағалауы бөлігінде орналасқан "Қазақмыс Корпорациясы" жауапкершілігі шектелген серіктестігімен Нұрқазған тау-байыту комбинаты технологиялық нысандарының сумен жабдықталған байыту фабрикасы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
8) "Самарқант бөгенінің оңтүстік жағасында орналасқан "Арселор Миттал" акционерлік қоғамы өнеркәсіп алаңы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
9) "Самарқант бөгенінің жағасында орналасқан "Нұр-СХ" демалу аймағына су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";

Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Нура в административных границах Карагандинской области, на реках Шерубай-Нура, Сарысу, Сокыр, на Федоровском и Самаркандском водохранилищах
Постановление акимата Карагандинской области от 29 апреля 2008 года N 11/02. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 29 мая 2008 года N 1843. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 9 июня 2014 года № 28/04
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 09.06.2014 № 28/04.
В соответствии со статьями 39116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", постановления Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 42 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос", в целях поддержания водных объектов в состоянии, соответствующем санитарно-гигиеническим и экологическим требованиям, предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира, акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов, согласно утвержденных проектов:
1) "Определение водоохранных зон и полос на водных объектах Карагандинской области река Нура";
2) "Определение водоохранных зон и полос на водных объектах Карагандинской области река Шерубай-Нура";
3) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Сарысу Карагандинской области";
4) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Сокыр Карагандинской области";
5) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Самаркандском водохранилище Карагандинской области";
6) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Федоровском водохранилище Карагандинской области";
7) "Установление водоохранных зон и полос для берегового участка Самаркандского водохранилища с расположенными на нем объектами технологического водоснабжения обогатительной фабрики Нурказганского горно-обогатительного комбината товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс";
8) "Установление водоохранных зон и полос для южного берега Самаркандского водохранилища с расположенными на нем промплощадки акционерного общества "Арселор Миттал";
9) "Установление водоохранных зон и полос для зоны отдыха товарищества с ограниченной ответственностью "Нур-СХ", расположенной на берегу Самаркандского водохранилища";

10) "Самарқант бөгенінің жағасында орналасқан "Космонавт" демалу аймағына су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
11) "Самарқант бөгенінің жағасында орналасқан "СТЭКА" өнеркәсіп бірлестігі туристік базасы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
12) "Самарқант бөгенінің оңтүстік жағасында орналасқан "Восток-1" сауықтыру кешені үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
13) "Самарқант бөгенінің оңтүстік жағасында орналасқан "Металлургжилстрой-Сервис" жауапкершілігі шектелген серіктестігі демалу аймағы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
14) "Самарқант бөгенінің оңтүстік жағасында орналасқан "Темирстрой" жауапкершілігі шектелген серіктестігі демалу аймағы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату".
2. Су қорғау аймақтары мен су нысандары жолақтары шегінде шаруашылыққа пайдалану тәртібі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Қарағанды облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы (А.Б. Яковлев) бекітілген жобалар негізінде Нұра, Шерубай-Нұра, Сарысу, Соқыр өзендерінің және Самарқант, Федоров бөгендерінің су қорғау аймақтары және жолақтарының шекарасындағы жерлерде белгіленген үлгідегі су қорғау белгілерін орнату жұмыстарын жүргізсін.
4. Қарағанды облысының жер қатынастары жөніндегі басқармасы (О.Т. Төреғожин) "Қарағанды жер ҒӨО (ғылыми өндірістік орталығы)" еншілес мемлекеттік кәсіпорынымен (С.С. Сатаров - келісім бойынша) бірлесе отырып, бекітілген жобаларға сәйкес су қорғау аймақтары мен су нысандары жолақтарының шекарасын картографиялық материалдарға түсірісін және жер-есептік құжаттарға өзгерістер енгізсін.
5. Қарағанды қаласының (И.У. Тоғайбаев), Теміртау қаласының (О.Ш. Бітебаев), Абай (Т.А. Алтынбеков), Ақтоғай (М.С. Жарылғап), Бұқар жырау (Е.Е. Нашаров), Жаңаарқа (Х.Н. Омаров), Қарқаралы (Н.И. Омарханов), Нұра (С.Ж. Шайдаров), Шет (Р.Қ. Әбдікеров) және Ұлытау (Ж.А. Дәрібаев) аудандарының әкімдері:
1) белгіленген су қорғау аймақтары мен жолақтары шекарасын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап әрбір жер иеленушілерге жеткізсін;
2) жер телімдерін бөлген кезде, осы қаулының қосымшасына сәйкес уақытша пайдаланудағы су қорғау аймақтарын, жолақтарын және шаруашылыққа пайдалану тәртібін сақтасын;
3) тиісті пайдалану тәртібін сақтау жағдайына орай су қорғау аймақтары және нысандарының жолақтары шегінде шаруашылық қызметін жүргізу үшін жер телімдерін бөлу, су нысандарының ластануының, қоқыстануының және сарқылмауының алдын ала отырып, Қазақстан Республикасының әрекеттегі заң шығару органына сәйкес мемлекеттік органдардың қатаң келісімімен жүзеге асырсын.

10) "Установление водоохранных зон и полос для зоны отдыха "Космонавт", расположенной на берегу Самаркандского водохранилища";
11) "Установление водоохранных зон и полос для туристической базы производственного кооператива "СТЭКА", расположенной на берегу Самаркандского водохранилища";
12) "Установление водоохранных зон и полос для оздоровительного комплекса "Восток-1", расположенной на правом берегу Самаркандского водохранилища";
13) "Установление водоохранных зон и полос для территории зоны отдыха товарищества с ограниченной ответственностью "Металлургжилстрой-Сервис", расположенной на правом берегу Самаркандского водохранилища";
14) "Установление водоохранных зон и полос для территории зоны отдыха товарищества с ограниченной ответственностью "Темирстрой", расположенной на правом берегу Самаркандского водохранилища".
2. Утвердить режим хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос водных объектов, согласно приложения.
3. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Карагандинской области (Яковлев А.Б.) осуществить работу по закреплению на местности водоохранными знаками установленного образца границ водоохранных зон и полос на реках Нура, Шерубай-Нура, Сарысу, Сокыр на Самаркандском и Федоровском водохранилищах на основании утвержденных проектов.
4. Управлению земельных отношений Карагандинской области (Торегожин О.Т.) совместно с дочерним государственным предприятием "Караганда НПЦзем" (Сатаров С.С. - по согласованию) отразить на картографических материалах границы водоохранных зон и полос и внести изменения в земельно-учетную документацию, согласно утвержденных проектов.
5. Акимам городов Караганда (Тогайбаев И.У.), Темиртау (Битебаев О.Ш.), Абайского (Алтынбеков Т.А.), Актогайского (Жарылгап М.С.), Бухар-Жырауского (Нашаров Е.Е.), Жанааркинского (Омаров Х.Н.), Каркаралинского (Омарханов Н.И.), Нуринского (Шайдаров С.Ж.), Шетского (Абдикеров Р.К.) и Улытауского (Дарибаев Ж.А.) районов:
1) довести до каждого землепользователя установленные границы водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования со дня введения в действие настоящего постановления;
2) при выделении земельных участков во временное пользование соблюдать режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос в соответствии с приложением к настоящему постановлению;
3) выделение земельных участков для ведения хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос, при условии соблюдения соответствующего режима пользования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения водных объектов осуществлять строго по согласованию с государственными органами в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

6. Қарағанды, Теміртау қалаларының және Абай, Ақтоғай, Бұқар жырау, Жаңаарқа, Қарқаралы, Нұра, Шет, Ұлытау аудандарының және аталған қала мен аудандардың селолық округтерінің әкімдері, олардың ведомстволық қарастылығына және меншік нысанына тәуелсіз кәсіпорын, ұйым және басқа да шаруашылық нысандары басшылары пайдаланатын жерлердегі, Нұра, Шерубай-Нұра, Сарысу, Соқыр өзендерінде және Самарқант, Федоров бөгендерінде орналасқан су қорғау аймақтары және жолақтарында:
1) су қорғау аймақтары және жолақтарын қажетке жаратуға бекітілген жобаларға сәйкес су қорғау аймақтары мен жолақтарының жағдайына зиянды әсерлерді жою жұмыстарын жүргізсін;
2) қосымшаға сәйкес, шаруашылыққа пайдалану тәртібін бұзбауды және тиісті тазалық жағдайын, сондай-ақ су қорғау белгілерін сақтауды қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің су ресурстары жөніндегі Комитетінің Нұра-Сарысу бассейндік су шаруашылығы басқармасы (Б.З. Данбаев - келісім бойынша) су қорғау аймақтары мен жолақтарының шекараларының сақталуын, оларға белгіленген шаруашылық қызметінің тәртібін және ерекше қорғалатын су нысандарын бақылауды жүзеге асырсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М.Х. Мұсатаевқа жүктелсін.
9. Осы қаулы бірінші ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
Қарағанды облысы әкімінің
міндетін атқарушы                          Б. Камалиев
КЕЛІСІЛДІ                                  КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы ауыл         Қарағанды облысының
шаруашылығы министрлігінің          мемлекеттік санитарлық-
су ресурстары жөніндегі Комитеті    эпидемиологиялық қадағалау
Нұра-Сарысу бассейндік              департаментінің директоры
су шаруашылығы
басқармасының бастығы
_____________Б.З. Данбаев           ___________Т.Н. Хамитов
29.04.2008 жыл                     29.04.2008 жыл
Қарағанды облысы әкімдігінің
2008 жылғы 29 сәуірдегі
N 11/02 қаулысымен
бекітілді
Су қорғау аймақтары мен жолақтарын шаруашылыққа пайдалану
тәртібі
1. Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес жер үсті су нысандарының су қорғау аймақтары мен жолақтары және бекітілген жоба негізінде жобалау жөніндегі техникалық нұсқаудың негізгі тәртібі әзірленді.
2. Су қорғау аймағы төңірегінде рұқсат етілмейді:
1) авиациялық - химиялық жұмыстарды жүргізуге;
2) өсімдік ауруы мен арам шөптерді, зиянкестерді жоюға химиялық құралдарды қолдануға;
3) топырақты тыңайтуға малдың сарқын суын пайдалануға;

6. Акимам городов Караганда, Темиртау, Абайского, Актогайского, Бухар-Жырауского, Жанааркинского, Каркаралинского, Нуринского, Шетского, Улытауского районов и руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон и полос реки Нура, Шерубай-Нура, Сарысу, Сокыр на Самаркандском и Федоровском водохранилищах:
1) провести работу по выносу или ликвидации объектов, расположенных в пределах водоохранных зон и полос и оказывающих вредное влияние на их состояние, согласно утвержденных проектов;
2) обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования, согласно приложения, а также сохранность водоохранных знаков.
7. Нура-Сарысускому бассейновому водохозяйственному управлению Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Данбаев Б.З. - по согласованию) осуществлять контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Мусатаева М.Х.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима Карагандинской области               Б. Камалиев
СОГЛАСОВАНО                         СОГЛАСОВАНО
Начальник                           Директор департамента
Нура-Сарысуского бассейнового       государственного
водохозяйственного управления       санитарно-
Комитета по водным ресурсам         эпидемиологического
Министерства сельского хозяйства    надзора Карагандинской
Республики Казахстан                области
__________ Б.З. Данбаев             __________ Т.Н. Хамитов
29.04.2008 год                      29.04.2008 год
Утвержден
постановлением акимата
Карагандинской области
от 29 апреля 2008 года N 11/02
Режим
хозяйственного использования водоохранных зон и полос
1. Настоящий режим разработан в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан, Техническими указаниями по проектированию водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов и на основании утвержденных проектов.
2. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) проведение авиационно-химических работ;
2) применение химических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками;
3) использование навозных стоков для удобрения почв;

4) улы химикаттар, минерал тыңайтқыштары және жанар-жағар май материалдары қамбаларын, улы химикаттар аппаратурасын ауыстыру үшін, мал кешендері мен фермаларын, өнеркәсіп, тұрмыстық және ауылшаруашылық қалдықтарын көму және жинау орындарын, зираттар мен мал қорымы орындарын, сарқын су жинағыштарды орналастыруға;
5) мал тезегі мен қоқыс жинауға;
6) жанармай құюға, автокөлік, трактор және басқа машина мен механизмдерді жууға және жөндеуге;
7) су қорғау аймағының ені 100 м-ден кем болғанда және жақын жатқан аумақтың беткей еңістігі 3 градустан асса, саяжай және бау-бақша учаскелерін орналастыруға;
8) көліктер тұрағын орналастыруға, оның ішінде саяжай және бау-бақша учаскелері аумағында;
9) бас пайдаланымдағы ағашты кесуге;
10) су қорларын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау, жер ресурстары, энергиямен қамту және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын жақсарту басқармалары саласындағы өкілетті органдар мен жергілікті атқару органдары келісімінсіз ғимараттар, құрылымдар, коммуникация және басқа объектілерді қайта жөндеуге, пайдалы қазба өндіру, жер қазу және басқа жұмыстарды өткізуге.
3. Су қорғау жолақтары төңірегінде 2 тармақта көрсетілген кедергіге қосымша рұқсат етілмейді:
1) жерлерді жыл сайын жыртуға;
2) тыңайтқыштарды қолдануға;
3) шайылған грунт үйіндісін жинауға;
4) малды жаюға және жазғы бағу орындарын ұйымдастыруға (пайдаланылып жүрген суару орындарынан бөлек), жуындыру орындарын орнатуға;
5) мерзімдік стационарлы палаталы қалашық орналастыруға;
6) саяжай және бау-бақша учаскелерін орналастыруға;
7) жеке меншік тұрғын үй немесе саяжай, басқа да құрылысқа учаске бөлуге;
8) жол және соқпақ жол тосеуге (малды суару орындарына баратын жолдардан бөлек);
9) арнайы мақсаттағы техникадан басқа автокөлік, трактор және механизмдердің қозғалуына.
4. Су объектілерінің және су шаруашылығы құрылыстарының су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі жер учаскелері шаруашылық қызмет тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау шартымен, Қазақстан Республикасының жер туралы заң актісінде белгіленген тәртіппен және заңды тұлғаларға уақытша пайдалануға берілуі мүмкін.

4) размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, площадок для заправки аппаратуры ядохимикатами, животноводческих комплексов и ферм, мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов, кладбищ и скотомогильников, накопителей сточных вод;
5) складирование навоза и мусора;
6) заправка топливом, мойка и ремонт автомобилей, тракторов и других машин и механизмов;
7) размещение дачных и садово-огородных участков при ширине водоохранных зон менее 100 м и крутизне склонов прилегающих территорий более 3 градусов;
8) размещение стоянок транспортных средств, в том числе на территориях дачных и садово-огородных участков;
9) проведение рубок главного пользования;
10) проведение, реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также работ по добыче полезных ископаемых, землеройных и других работ, без согласования с местными исполнительными органами и уполномоченными органами в области: использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, управления земельными ресурсами, энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. В пределах водоохранных полос дополнительно к ограничениям, указанным в пункте 2 не допускается:
1) систематическая распашка земель;
2) применение удобрений;
3) складирование отвалов размываемых грунтов;
4) выпас и организация летних лагерей скота (кроме использования традиционных мест водопоя) устройство купочных ванн;
5) установка и устройство сезонных стационарных палаточных городков;
6) размещение дачных и садово-огородных участков;
7) выделение участков под индивидуальное жилищное или дачное и другое строительство;
8) прокладка проездов (кроме прогонов к традиционным местам водопоя скота);
9) движение автомобилей, тракторов и механизмов, кроме техники специального назначения.
4. Земельные участки в водоохранных зонах и полосах водных объектов и водохозяйственных сооружений могут быть предоставлены во временное пользование физическим и юридическим лицам в порядке, установленном законодательным актом Республики Казахстан о земле, с условием соблюдения установленных требований к режиму хозяйственной деятельности.