"Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы N 125 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 20 қаңтардағы N 14 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 23 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5512 болып енгізілді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы N 125 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесіне:
бүкіл мәтін бойынша "білім департаментінің директоры" деген сөздер "білім басқармасының бастығы" деген сөздермен ауыстырылысын;
41-тармақта "Білім беру мен тестілеудің мемлекеттік стандарттарының орталығы (бұдан әрі - БТМСҰО)" деген сөздер "Ұлттық тестілеу орталығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
59-тармақтағы "БТМСҰО" деген сөз тиісінше "ҰТО" деген сөзбен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Өзбек, ұйғыр және тәжік тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің бітірушілері өз қалауы бойынша ҰБТ-ны мемлекеттік немесе орыс тілдерінде тапсыруы мүмкін.";
13-тармақта "ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын мектептердің бітірушілері" деген сөздерден кейін "ҰБТ-ға қатысуға тілек білдірмеген" деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақта "жалпы орта білім туралы ұздік аттестатын алуға үміткер" деген сөздерден кейін "және ҰБТ-ға қатыспаған" деген сөздермен толықтырылсын;
34-тармақта "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын" деген сөздерден кейін "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңын," деген сөздермен толықтырылсын;
35-тармақта "аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің меңгерушілері" деген сөздерден кейін "балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі облыстық департаменттің қызметкерлері," деген сөздермен толықтырылсын;
37-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) ҰБТ-ы мәселелері бойынша жұртшылық арасында ұйымдастырушылық және ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 января 2009 года N 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2009 года N 5512
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 «Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся» следующие изменения и дополнения:
в Типовые правила текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденные указанным приказом:
по всему тексту слова «директор департамента образования» заменить словами «начальники управлений образования»;
в пункте 41 слова «Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования (далее – НЦГСОТ)» заменить словами «Национальным центром тестирования (далее – НЦТ)»;
в пункте 59 слово «НЦГСОТ» заменить соответственно словом «НЦТ»;
пункт 12 дополнить третьим абзацем следующего содержания:
«Выпускники общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения по желанию могут принять участие в сдаче ЕНТ на государственном или русском языках.»;
в пункте 13 после слов «общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения,» дополнить словами «непожелавшие участвовать в ЕНТ, а также»;
в пункте 15 после слов «, аттестата об общем среднем образовании с отличием,» дополнить словами «не участвующие в ЕНТ»;
в пункте 34 после слов «Законом Республики Казахстан «О государственных секретах» дополнить словами «, Законом Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией»;
в пункте 35 после слов «заведующий районным (городским) отделом образования,» дополнить словами «сотрудники областных департаментов по защите прав детей,»;
пункт 37 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) проводит организационную и информационно-разъяснительную работу среди населения по вопросам ЕНТ.»;

44-тармақта "3 астрономиялық сағат" деген сөз "3,5 (үш жарым) астрономиялық сағат (210 минут)" деген сөздермен ауыстырлысын:
56-тармақ мынадай мазмұнда жариялансын:
"Апелляцияға берілетін өтінішті тестілеуге қатысушының өзі апелляциялық комиссия төрағасының атына береді. Тест тапсырмаларының мазмұны және техникалық себептер бойынша өтініштер тестілеу нәтижесі жарияланғаннан кейін келесі күнгі сағат 13.00-ге дейін қабылданады және Нұсқаулыққа сәйкес апелляциялық комиссия тәулік бойы қарастырады. Өтініш берушінің өзімен бірге оның жеке басын куәландыратын құжаты, ҰБТ-ға жіберу рұқсаттамасы болуы керек.".
2. Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (Н.Б. Қалабаев):
1) осы бұйрықты белгілінген тәртіппен Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық
ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Ж. Түймебаев

в пункте 44 слова «3 астрономических часа» заменить словами «3,5 (три с половиной) астрономических часов (210 минут)»;
пункт 56 изложить в следующей редакции:
«56. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии лично участником тестирования. Заявления по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам принимаются до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования и рассматриваются апелляционной комиссией в течение суток согласно Инструкции. Заявитель должен иметь при себе документы, удостоверяющие его личность, пропуск на ЕНТ.».
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки (Калабаеву Н.Б.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев