Тарификация бірліктерінің өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс Агенттігінің 2009 жылғы 2 ақпандағы N 43 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5573 болып енгізілді.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабының 1-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген тарификация бірліктерінің өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс саласында талдау және тарифтік реттеу департаменті (Т.К. Наметчаев) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін және Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі құрылымдық бөлімшелерінің назарына жеткізсін.
3. Телекоммуникация желілерінің иелері және байланыс операторлары өзінің телекоммуникация желілерінде осы бұйрықпен бекітілген тарификация бірліктерінің өлшемдеріне сәйкес трафикті өлшеуді және есепке алуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009.11.12 № 446 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының орынбасары А.Д. Бишиғаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілінеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009.05.06 № 209 бұйрығымен.
Төраға                                             Қ. Есекеев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Қауіпсіздік
Комитетінің Төрағасы
Шабдарбаев А.С.
_____________________
2009 жыл
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі төрағасының
2009 жылғы 2 ақпандағы
N 43 бұйрығымен
бекітілген
Ескерту. Тарификация бірліктерінің өлшемдері жаңа редакцияда- ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009.11.12 № 446 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Тарификация бірліктерінің өлшемдері
1. Тарификация бірлігі – Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бірыңғай желісіне кіретін байланыс операторлары мен барлық санаттағы желі иелері үшін міндетті болып табылатын, байланыс қызметінің тиісті түрі үшін төлемақы алынатын уақытты, ақпарат санын немесе көлемін өлшеу бірлігі.

Об утверждении размеров единиц тарификации
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 2 февраля 2009 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2009 года № 5573
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О связи", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые размеры единиц тарификации.
2. Департаменту анализа и тарифного регулирования в области связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Наметчаев Т.К.) в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации и довести его до сведения структурных подразделений Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи.
3. Владельцам сетей телекоммуникаций и операторам связи обеспечить в своих сетях телекоммуникаций измерение и учет трафика согласно размерам единиц тарификации, утвержденным настоящим приказом.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 12.11.2009 № 446 (вводится в действие с 01.01.2010).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Бишигаева А.Д.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2010 года.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 06.05.2009 № 209 (порядок введения в действие см. п. 4).
Председатель                               К. Есекеев
"Согласовано"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Шабдарбаев А.С.
______________
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 2 февраля 2009 года № 43
Размеры единиц тарификации
Сноска. Размеры единиц тарификации в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 12.11.2009 № 446 (вводятся в действие с 01.01.2010).
1. Единица тарификации - единица измерения времени, количества или объема информации, за которые взимается плата для соответствующего вида услуги связи, являющаяся обязательной для операторов связи и владельцев сетей всех категорий, входящих в единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан.

2. Телефондық трафиктің өлшеу бірлігі 1 секунд болып табылады, сондай-ақ оның туындысы 60 секунд немесе 1 минут.
3. Интернет және деректер беру трафиктің өлшем бірлігі 1 бит және 1 байт болып табылады, сондай-ақ 1 килобайт, 1 мегабайт, 1 гигабайт, 1 терабайт олардың туындысы болып табылады, қайда 1 байт 8 битке тең, 1 килобайт 1024 байтқа тең, 1 мегабайт 1024 килобайтқа тең, 1 гигабайт 1024 мегабайтқа тең, 1 терабайт 1024 гигабайтқа тең.
4. Жалпы пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне кіріс, шығыс және транзиттік трафиктің барлық түрін өткізгенде байланыс операторлары арасында өзара есеп айырысуда қолданылатын тарификация бірліктерінің өлшемдері:
1) жергілікті, аймақішілік, қалааралық телефондық трафикті, IP-телефония операторларының телефондық трафикті – 10 секунд (2012 жылғы 1 шілдесінен – 1 секунд);
1-1) ұялы байланыс операторларының телефондық трафигі - 1 секунд;
2) халықаралық телефондық трафигі - 10 секунд (2014 жылғы 1 қаңтардан - 1 секунд);
3) Интернет және деректер беру трафигі – 10 Кб (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 Кб).
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Байланыс және  ақпарат министрінің м.а. 2010.12.29 № 364 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.12.26 № 413 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.11.29 № 836  (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Жалпы пайдаланылатын телекоммуникация желісінде байланыс операторымен абоненттерге қызмет көрсету барысында қолданылатын тарификация бірліктерінің өлшемдері:
1) жергілікті, аймақішілік, қалааралық және IP-телефониялар:
байланыс операторларының телекоммуникация желі ішінде – 10 секунд (2012 жылғы 1 шілдесінен – 1 секунд);
басқа байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне шығу – 10 секунд (2012 жылғы 1 шілдесінен – 1 секунд);
1-1) ұялы байланыс:
байланыс операторының телекоммуникация желі ішінде - 1 секунд;
басқа байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне шығу - 1 секунд;
2) халықаралық телефон байланысы:
таяу және алыс шетел желілерінде қосылуларды ұсыну кезінде - 10 секунд (2014 жылғы 1 қаңтардан - 1 секунд);
басқа байланыс операторлар желісінен таяу және алыс шетел желілеріне қосылуларды ұсыну кезінде - 10 секунд (2014 жылғы 1 қаңтардан - 1 секунд);
3) деректер беру және Интернет желісіне қол жетімділігі – 10 Кб (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 Кб);
4) халықаралық роуминг кезінде ұялы байланыс - 30 секунд (2015 жылғы 1 қаңтардан - 10 секунд).

2. Единицей измерения телефонного трафика является 1 секунда, а также ее производная 60 секунд или 1 минута.
3. Единицей измерения трафика передачи данных и Интернета являются 1 бит и 1 байт, а также их производные 1 килобайт, 1 мегабайт, 1 гигабайт, 1 терабайт, где 1 байт равен 8 бит, 1 килобайт равен 1024 байт, 1 мегабайт равен 1024 килобайт, 1 гигабайт равен 1024 мегабайт, 1 терабайт равен 1024 гигабайт.
4. Размеры единиц тарификации, применяемые при взаиморасчетах между операторами связи при пропуске всех видов входящего, исходящего и транзитного трафика на сети телекоммуникаций общего пользования:
1) местного, внутризонового, междугородного телефонного трафика и операторов IP-телефонии - 10 секунд (с 1 июля 2012 года - 1 секунда);
1-1) телефонного трафика операторов сотовой связи – 1 секунда;
2) международного телефонного трафика - 10 секунд (с 1 января 2014 года — 1 секунда);
3) трафика передачи данных и Интернет - 10 Кб (с 1 января 2012 года - 1 Кб).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра связи и информации РК от 29.12.2010 № 364 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 26.12.2011 № 413 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.11.2012 № 836 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Размеры единиц тарификации, применяемые оператором связи при оказании услуг абонентам на сети телекоммуникаций общего пользования:
1) местной, внутризоновой, междугородной телефонной связи, IP-телефонии:
внутри сети телекоммуникаций оператора связи - 10 секунд (с 1 июля 2012 года - 1 секунда);
с выходом на сети телекоммуникаций других операторов связи - 10 секунд (с 1 июля 2012 года - 1 секунда);
1-1) сотовой связи:
внутри сети телекоммуникаций оператора связи – 1 секунда;
с выходом на сети телекоммуникаций других операторов связи – 1 секунда;
2) международной телефонной связи:
при предоставлении соединений на сети ближнего и дальнего зарубежья - 10 секунд (с 1 января 2014 года - 1 секунда);
при предоставлении соединений с сетей других операторов связи на сети ближнего и дальнего зарубежья - 10 секунд (с 1 января 2014 года - 1 секунда);
3) передачи данных и доступа к сети Интернет - 10 Кб (с 1 января 2012 года - 1 Кб);
4) сотовой связи при международном роуминге — 30 секунд (с 1 января 2015 года - 10 секунд).

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Байланыс және  ақпарат министрінің м.а. 2010.12.29 № 364 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.12.26 № 413 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.11.29 № 836(алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. <*>
Ескерту. 6-тармақ алынып тасталды - ҚР Байланыс және  ақпарат министрінің м.а. 2010.12.29 № 364 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Байланыс операторлар, байланыс операторлар мен абоненттер арасында өзара есеп айырысу кезінде тарификация бірліктерінің өлшемдерінен төмен трафик, осы бұйрықпен бекітілген тиісті тарификация бірліктері өлшемдеріне сәйкес, осы қызмет үшін толық тарификация бірліктері өлшемдері ретінде тарифтеледі.
8. Байланыс операторларымен осы бұйрықпен бекітілген тарификация бірліктері өлшемдерінен төмен тарификация бірліктері өлшемдерін қолдануы рұқсат етіледі.
9. Байланыс саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделмеген қосылуға төлем мен басқа төлемдер алуға тыйым салынады.
Ескерту. 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Байланыс және  ақпарат министрінің м.а. 2010.12.29 № 364 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра связи и информации РК от 29.12.2010 № 364 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 26.12.2011 № 413 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.11.2012 № 836 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом и.о. Министра связи и информации РК от 29.12.2010 № 364 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. При взаиморасчетах между операторами связи, операторами связи и абонентами, трафик меньшего размера единицы тарификации, который соответствует размеру единицы тарификации, утвержденному настоящим приказом, тарифицируется как полный размер единиц тарификации для данного вида услуг.
8. Допускается применение операторами связи размеров единиц тарификации меньших размеров единиц тарификации, утвержденных настоящим приказом.
9. Не допускается взимание платы за соединение и иных платежей, не установленных законодательством Республики Казахстан в области связи.
Сноска. Размеры единиц тарификации дополнены пунктом 9 в соответствии с приказом и.о. Министра связи и информации РК от 29.12.2010  № 364 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).