"Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 19 мамырдағы N 224 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 29 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5684 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 149 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2012.04.06 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы N 470 Жарлығын, "Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға конкурсқа қатысатын үміткерлердің құжаттарын қабылдау және үміткерлерді конкурстық іріктеуден өткізу жөніндегі нұсқаулық (1 қосымша);
2) алынып тасталды
3) алынып тасталды
4) Ғылыми тағылымдамадан өту үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлерге арналған жіберуші ұйым (Қазақстан Республикасының мемлекеттік ғылыми ұйымының немесе жоғары оқу орнының) ұсынымының үлгілік нысаны (4-қосымша) ;
5) Ғылыми тағылымдамадан өту үшін Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясына үміткерлерге арналған ғылыми тағылымдамадан өту бағдарламасының жобасына талаптар (5 қосымша);
6) Үміткерлердің оқу/ғылыми тағылымдамадан өту үшін Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясына қатысу үшін сауалнамасының типтік нысаны бекітілсін (7-қосымша).
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.1 N 191 (ресми жаряланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2 . Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын (6 қосымша).
3. Дамыту стратегиясы (С. Ырсалиев), жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім (С. Өмірбаев) департаменттері үміткерлердің құжаттарын қарастыру кезінде осы бұйрықты басшылыққа алсын.
4. Дамыту стратегиясы департаменті (С. Ырсалиев):

О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2009 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2009 года № 5684. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 149
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 06.04.2012 № 149.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом", постановления Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Инструкцию по приему документов и проведению конкурсного отбора претендентов на присуждение международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (Приложение 1);
2) исключен приказом Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
3) исключен приказом Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
4) Типовую форму рекомендации направляющей организации (государственной научной организации или высшего учебного заведения Республики Казахстан) для претендентов на международную стипендию Президента Республики Казахстан "Болашак" для прохождения научной стажировки (Приложение 4);
5) Требования к проекту программы прохождения научной стажировки для претендентов на международную стипендию Президента Республики Казахстан "Болашак" для прохождения научной стажировки (Приложение 5);
6) Типовую форму анкеты претендентов для участия в конкурсе на международную стипендию Президента Республики Казахстан "Болашак" для обучения/прохождения научной стажировки (Приложение 7).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан (Приложение 6).
3. Департаментам стратегии развития (Ирсалиев С.), высшего и послевузовского образования (Омирбаев С.) руководствоваться настоящим приказом при рассмотрении документов претендентов.
4. Департаменту стратегии развития (Ирсалиев С.):

1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі .
Министр                                          Ж. Түймебаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 19 мамырдағы
N 224 бұйрығымен бекітілген
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға конкурсқа қатысатын үміткерлердің құжаттарын қабылдау және үміткерлерді конкурстық іріктеуден өткізу жөніндегі нұсқаулық Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесіне (бұдан әрі – Ереже) сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлердің (бұдан әрі – үміткерлер) құжаттарын қабылдауды және үміткерлердің конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібін нақтылайды.
Үміткерлердің құжаттарын қарау
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға конкурсқа қатысатын үміткерлердің құжаттарын қабылдауды "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қоғам) жүзеге асырады.
3. Құжаттарды қабылдау кезінде қабылданған құжаттарды тіркеу журналына және үміткерлердің электрондық базасына тиісті жазба енгізіледі. Үміткерге қабылданған құжаттар тізбесі, құжаттарды қабылдаған қызметкердің тегі және аты-жөні мен құжаттарды қабылдау күні көрсетілген қолжазба беріледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2010.05.26 N 250 бұйрығымен.
4. Үміткерлер құжаттарының Ереже талаптарына сәйкес келуін тексеруді Қоғам жүзеге асырады.
5. Үміткердің құжаттары осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда:
1) Үміткер электрондық деректер базасына тиісті жазба енгізіле отырып, оның құжаттары қабылданған күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей үміткерге міндетті жазбаша бас тартылғандығы жөнінде хабарлама беріліп, "Болашақ" халықаралық стипендиясына конкурсқа (бұдан әрі – конкурс) қатысуға жіберілмейді;
2) Үміткер жойылатын сипаттағы сәйкессіздіктерді құжаттар қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей жояды. Сәйкессіздіктер белгіленген мерзімде жойылған жағдайда, ол конкурсқа қатысуға жіберіледі;

1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев
Утверждена
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 мая 2009 года № 224
Инструкция по приему документов и проведению конкурсного отбора претендентов на присуждение международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак"
Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует порядок проведения приема и рассмотрения документов претендентов на международную стипендию Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее - претенденты), а также проведение конкурсного отбора претендентов в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года за № 573 (далее - Правила).
Рассмотрение документов претендентов
2. Прием документов претендентов участвующих в конкурсе на присуждение международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее - международная стипендия "Болашак") осуществляется Акционерным обществом "Центр международных программ" (далее - Общество).
3. При приеме документов вносятся соответствующие записи в журнал регистрации принятых документов и электронную базу данных претендентов. Претенденту выдается расписка с указанием перечня принятых документов, Фамилия и инициалы сотрудника принявшего документы и даты приема документов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 26.05.2010 № 250 (порядок введения в действие см. п. 5).
4. Проверка документов претендента на соответствие требованиям Правил осуществляется Обществом.
5. В случае несоответствия документов претендента требованиям, указанным в пункте 4 настоящей Инструкции:
1) Претендент не допускается к участию в конкурсе на международную стипендию "Болашак" (далее - конкурс) с обязательным письменным уведомлением претендента об отказе не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня принятия его документов, с внесением соответствующей записи в электронную базу данных;
2) Претендент устраняет несоответствия, которые носят устранимый характер не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней после истечения срока приема документов. В случае устранения несоответствий в установленный срок он допускается к участию в конкурсе.

6. Үміткерлердің материалдарын қарауды және конкурсқа жіберу туралы шешім қабылдауды Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) – Білім және ғылым министрлігі мынадай жағдайларда жеке тәртіппен жүзеге асырады:
1) "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқу үшін мәндес мамандықтар тізбесінде конкурсқа қатысу үшін үміткер ұсынған дипломда көрсетілген мамандықтың атауы болмағанда;
2) Ереженің 8-тармағының 3) тармақшасында, 12-тармағының 2) тармақшасында, 15 және 17-тармақтарында көрсетілген академиялық оқуға тіркелгенін растайтын құжатта көрсетілген мамандық атауы "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесінен таңдап алынған мамандық атауына сәйкес келмегенде;
3) Үміткер ұсынған бакалавр/маман/магистр дипломы, немесе ағымдағы үлгерімі туралы анықтама бойынша оқу бағасының жүйесі 1-қосымшадағы Бағалардың баламалығы кестесі бағасының жүйелеріне сәйкес келмегенде;
4) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерін оқыту және ғылыми тағылымдамадан өткізу үшін ұсынылатын шетелдің жетекші жоғары оқу орындары, ғылыми орталықтары мен зертханаларының тізімінде (бұдан әрі – Тізім) шығармашылық, медициналық мамандықтар бойынша мамандар даярлауды немесе ғылыми тағылымдамадан өтуді жүзеге асыратын мамандандырылған шетелдің жоғары оқу орны болмағанда;
5) Тізімде ғылыми тағылымдамадан өту үшін шетелдің ғылыми орталықтары мен зертханалары болмағанда;
6) Тізімде шетелдік жоғары оқу орнының болмауы, бірақ конкурсқа қатысу үшін құжаттар тапсыру сәтінде Times Higher Education, QS World University Ranking и Academic Ranking of World Universities жалпы академиялық халықаралық рейтингілерінің соңғы жарияланымдарындағы оқу орындарының алғашқы жүздігінде оның болуы;
7) Тізімде «Дінтану» (исламтану) мамандығы бойынша дайындықты жүзеге асыратын шетелдік жоғары оқу орнының болмауы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2010.05.26 N 250, 2011.05.1 N 191 (ресми жаряланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
7. Үміткер конкурсқа қатысудан бас тартқан жағдайда,  үміткерлердің электрондық деректер базасына жазба енгізіле отырып, үміткердің бас тарту туралы өтініші алынғаннан кейін 3 (үш) күнтізбелік күннен кешіктірмей қайтарылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2010.05.26 N 250 бұйрығымен.

6. Рассмотрение материалов претендентов и принятие решения о допуске к конкурсу осуществляется в индивидуальном порядке Министерством образования и науки Республики Казахстан - Рабочим органом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Рабочий орган) в следующих случаях:
1) отсутствия наименования специальности, указанной в дипломе, предоставленном претендентом для участия в конкурсе, в перечне родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии "Болашак";
2) несоответствия наименования специальности, указанной в документе, подтверждающем зачисление на академическое обучение, указанных в подпункте 3) пункта 8, подпункте 2) пункта 12, пункте 15 и пункте 17 Правил, наименованию выбранной специальности из перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак";
3) несоответствия системы оценки обучения по предоставленному претендентом диплому бакалавра/специалиста/магистра, либо справке о текущей успеваемости, системам оценок таблицы эквивалентности оценок согласно приложению 1 ;
4) отсутствия специализированного зарубежного высшего учебного заведения, осуществляющего подготовку специалистов по творческим,  медицинским специальностям или прохождение научной стажировки, в списке ведущих зарубежных вузов, научных центров и лабораторий, рекомендуемых для обучения и прохождения научной стажировки обладателями международной стипендии "Болашак" (далее - Список);
5) отсутствия зарубежных научных центров и лабораторий для прохождения научной стажировки в Списке;
6) отсутствия зарубежного высшего учебного заведения в Списке, но наличия его на момент подачи документов для участия в конкурсе в первой сотне учебных заведений последних публикаций общеакадемических международных рейтингов Times Higher Education, QS World University Ranking и Academic Ranking of World Universities;
7) отсутствия зарубежного высшего учебного заведения, осуществляющего подготовку по специальности "Религиоведение" (исламоведение), в Списке.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 26.05.2010 № 250 (порядок введения в действие см. п. 5); от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. В случае отказа претендента от участия в конкурсе, документы возвращаются после получения заявления претендента об отказе с внесением записи в электронную базу данных претендентов не позднее, чем за 3 (три) календарных дня.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 26.05.2010 № 250 (порядок введения в действие см. п. 5).

8. Ереженің талаптарына құжаттары сәйкес келетін үміткерлерге конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешім қабылданған күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде конкурсқа қатысуға жіберу туралы жазбаша хабарлама жіберіледі.
9. Осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген Жұмыс органы қарағаннан кейін қарсылық білдірген үміткерлердің құжаттары Қоғамның мұрағатына тапсырылады, немесе құжаттарды қайтаруды тіркеу журналына және үміткерлердің электрондық деректер базасына жазба енгізу арқылы қайтарылады. Үміткерлерге Жұмыс органынан шешім қабылданған күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде жазбаша хабарлама жіберіледі.
10. Жұмыс органымен қайтарылған үміткерлердің құжаттары Қоғамның мұрағатына тапсырылады, немесе үміткерлердің электрондық деректер базасына жазба енгізу арқылы үміткерлерге қайтарылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2010.05.26 N 250 бұйрығымен.
11. Ереженің талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар Қоғамның мұрағатына тапсырылады, немесе құжаттарды қайтаруды тіркеу журналына және үміткерлердің электрондық деректер базасына жазба енгізу арқылы үміткерлерге қайтарылады.
Үміткерлерге конкурстық іріктеуді жүргізу
12. Үміткерлерге арналған Конкурстың турлары мен кезеңдері шетелдік және отандық ұйымдардың, Жұмыс органының келісімі бойынша Қоғам бекіткен кестеге сәйкес жүргізіледі.
13. Бірінші тур кезеңдерінің біреуінің қорытындысы бойынша өтпеген үміткерлер Конкурсқа одан әрі қатысуға жіберілмейді.
14. Осы Нұсқаулықтың 13-тармағында көрсетілген үміткерлердің құжаттары Қоғам мұрағатына тапсырылады немесе құжаттарды қайтаруды тіркеу журналына жазба енгізе отырып, үміткерге қайтарылады.
15. Конкурстық іріктеудің бірінші турының нәтижелері Қоғамның ресми веб-сайтында (бұдан әрі – сайт) жарияланады.
16. Конкурстық іріктеудің нәтижелері үміткерлердің электрондық базасына енгізіледі. Шақыртылған, бірақ Конкурстың бірінші тур кезеңдерінің біреуіне келмеген үміткер Конкурсқа одан әрі қатысуға жіберілмейді.
Шет тілін білу деңгейін анықтауға арналған тестілеуді өткізуді
17. Тілдік тестілеуді өткізуді шет тілін білу деңгейін анықтайтын ұйымдар (бұдан әрі – Шет тілі бойынша тестілеу ұйымы) 2-қосымшадағы шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейіне сәйкес жүзеге асырады.
18. Өткізілетін тілдік тестілеудің түріне сәйкес Қоғам үміткерлердің тізімін қалыптастырады және оны Шет тілі бойынша тестілеу ұйымына жолдайды.

8. Претендентам, документы которых соответствуют требованиям Правил, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня принятия решения о допуске к конкурсу, направляется письменное уведомление о допуске к участию в конкурсе.
9. Претендентам, документы которых рассмотрены Рабочим органом в случаях, предусмотренных пунктом 6 настоящей Инструкции, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня принятия решения Рабочим органом, направляется письменное уведомление о допуске к участию в конкурсе либо об отказе в допуске к участию в конкурсе.
10. Документы претендентов, отклоненные Рабочим органом, передаются в архив Общества, либо возвращаются претенденту с внесением записи в  электронную базу данных претендентов.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 26.05.2010 № 250 (порядок введения в действие см. п. 5).
11. Документы, не соответствующие требованиям Правил, передаются в архив Общества, либо возвращаются претендентам с внесением записи в журнал регистрации возврата документов и электронную базу данных претендентов.
Проведение конкурсного отбора претендентов
12. Туры и этапы Конкурса на международную стипендию Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее - Конкурс) для претендентов проводятся в соответствии с графиком, утвержденным Обществом по согласованию с зарубежными и отечественными организациями, Рабочим органом.
13. Претенденты не прошедшие по итогам одного из этапов первого тура, не допускаются к дальнейшему участию в Конкурсе.
14. Документы претендентов, указанных в пункте 13 настоящей Инструкции, передаются в архив Общества или возвращаются претенденту с внесением записи в журнал регистрации выдачи документов.
15. Результаты первого тура конкурсного отбора публикуются на официальном веб-сайте Общества (далее - сайт).
16. Результаты конкурсного отбора вносятся в электронную базу претендентов. Претендент, приглашенный, но не явившийся на один из этапов первого тура Конкурса, отклоняется от дальнейшего участия в Конкурсе.
Проведение тестирования на определение уровня знания
иностранного языка
17. Проведение языкового тестирования осуществляется организациями, определяющими уровень знания иностранного языка (далее - Организация тестирования по иностранному языку) в соответствии с необходимым минимальным уровнем знания иностранного языка согласно приложению 2 .
18. Общество формирует списки претендентов и направляет в Организацию по проведению языкового тестирования в соответствии с видом проводимого языкового тестирования.

19. Қоғам тілдік тестілеулер өткізілетін орын мен уақытты анықтайды және үміткердің сауалнамасында көрсетілген электрондық пошта арқылы, сондай-ақ сайтта тиісті ақпаратты орналастыру жолымен оны өткізгенге дейінгі 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей үміткерлерге тілдік тестілеу өткізілетін күн мен орны туралы хабарлайды.
20. Шет тілін білу деңгейін анықтау бойынша тестілеуден Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесінің 25-тармағында көрсетілген адамдар босатылады.
21. Тілдік тестілеу қорытындылары бойынша Шет тілі бойынша тестілеу ұйымы Қоғамға тестілеудің нәтижелерін ұсынады.
22. Оң нәтижелер алған үміткерлер мемлекеттік тіл бойынша тестілеуге жіберіледі.
Шетелдің жоғары оқу орындарының талаптары бойынша пәндік емтихандарды өткізу
23. Шетелдің жоғары оқу орындарының талаптарына сәйкес шет тілін білу деңгейін анықтау бойынша тестілеудің орнына таңдап алынған оқу мамандығына сәйкес пәндік емтихандар өткізілуі мүмкін.
24. Пәндік емтихандарды өткізуді Қоғам жіберген оқу мамандықтары мен бағдарламаларын көрсете отырып, үміткерлердің тізімі негізінде пәндік емтихандар өткізу күніне дейін 20 (жиырма) күнтізбелік күн бұрын шетелдік жоғары оқу орындарының өкілдері жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.1 N 191 (ресми жаряланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
25. <*>
Ескерту. 25-тармақ алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.1 N 191 (ресми жаряланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
26. Қоғам үміткерлерге пәндік емтихандардың өткізілетін күні мен орны туралы ол өткізілгенге дейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлайды.
27. Пәндік емтихан нәтижелері 2-қосымшадағы пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі бойынша ең төменгі өту балдарына сәйкес келген үміткерлер мемлекеттік тіл бойынша емтиханға жіберіледі.
Мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтауға арналған тестілеуді өткізу
28. Мемлекеттік тіл бойынша тестілеу қызметінің негізгі бағыттарының бірі мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтау болып табылатын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – Мемлекеттік тілді тестілеуді өткізетін ұйым) 2-қосымшадағы мемлекеттік тілді білудің қажетті ең төменгі деңгейіне сәйкес жүзеге асырады.

19. Общество определяет место и время проведения языкового тестирования и оповещает претендентов о дате и месте проведения языкового тестирования не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения посредством электронной почты, указанной в анкете претендента, а также путем размещения на сайте соответствующей информации.
20. От тестирования по определению уровня знания иностранного языка освобождаются лица, указанные в пункте 25 Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573.
21. По итогам языкового тестирования Организация тестирования по иностранному языку представляет Обществу результаты тестирования.
22. Претенденты, получившие положительные результаты допускаются к прохождению тестирования по государственному языку.
Проведение предметных экзаменов по требованию
зарубежных учебных заведений
23. Согласно требованиям зарубежных высших учебных заведений вместо тестирования по определению уровня знания иностранного языка могут проводиться предметные экзамены в соответствии с выбранной специальностью обучения, а также с необходимым минимальным уровнем по предметным экзаменам согласно приложению 2.
24. Проведение предметных экзаменов осуществляется представителями зарубежных высших учебных заведений на основании списков претендентов с указанием специальности и программы обучения, направляемых Обществом за 20 (двадцать) календарных дней до даты проведения предметных экзаменов.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Общество оповещает претендентов о дате и месте проведения предметных экзаменов не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения.
27. Претенденты, результаты предметных экзаменов которых соответствуют минимальным пороговым баллам, направляются на тестирование по государственному языку.
Проведение тестирования на определение уровня
знания государственного языка
28. Проведение тестирования по государственному языку осуществляется физическими или юридическими лицами, одним из основных направлений деятельности которых является определение уровня знания государственного языка (далее - Организация по проведению тестирования по государственному языку) в соответствии с необходимым минимальным уровнем знания государственного языка согласно приложению 2 .

29. Қоғам тестілеуден өтуге жіберілген үміткерлердің тізімін қалыптастырады және оны Мемлекеттік тілді тестілеуді өткізетін ұйымға ұсынады.
30. Қоғам мемлекеттік тіл бойынша тестілеуді өткізудің орны мен уақытын белгілейді, үміткерлерге өткізілетін тестілеу туралы үміткердің сауалнамасында көрсетілген электрондық пошта, сондай-ақ тиісті ақпаратты сайтта орналастыру арқылы ол өткізілгенге дейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлайды.
31. Тілдік тестілеу қорытындылары бойынша Мемлекеттік тілді тестілеуді өткізетін ұйымы Қоғамға тестілеу нәтижелерін ұсынады.
32. Мемлекеттік тіл бойынша тестілеуден оң нәтиже алған үміткерлер психологиялық тестілеуге жіберіледі.
Үміткерлердің шетелде оқуға және тұруға қабілеттерінің психологиялық диагностикасын өткізу
33. Үміткерлерді психологиялық тестілеуді қызметінің негізгі бағыттарының бірі психологиялық тестілеуді өткізу болып табылатын жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – Психологиялық тестілеуді өткізетін ұйым) жүзеге асырады.
34. Психологиялық диагностика үміткерлердің шетелде оқуға және тұруға психологиялық дайындық деңгейін анықтау мақсатында тестілеу арқылы өткізіледі.
35. Қоғам психологиялық тестілеуден өтуге жіберілген үміткерлердің тізімін қалыптастырады, үміткерлерге кодтар белгілейді және оны психологиялық тестілеуді өткізетін ұйымға психологиялық тестілеу өткізуге дейін 1 (бір) күн бұрын ұсынады.
36. Қоғам психологиялық тестілеу жүргізетін орын мен уақытты белгілейді, үміткердің сауалнамасында көрсетілген электрондық пошта, сондай-ақ тиісті ақпаратты сайтта орналастыру арқылы ол өткізілгенге дейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей үміткерлерге өткізілетін тестілеу туралы хабарлайды.
37. Психологиялық тестілеуді өткізгеннен кейін Психологиялық тестілеуді өткізетін ұйым әр үміткерге ұсыныспен дербес қорытындылар дайындайды және оны Қоғамға ұсынады.
38. Дербес қорытындылар үміткердің психологиялық диагностикасының нәтижелерін, ақыл-ойының даму деңгейін, коммуникативтік, эмоциялық-еріктік қасиеттерін анықтауды қамтиды.
39. Психологиялық тестілеуді өткізетін тұлға шетелде оқуға және тұруға ұсынған үміткерлер Тәуелсіз сараптама комиссия (бұдан әрі – ТСК) мүшелерімен жеке әңгімелесуге жіберіледі.
Үміткерлердің тәуелсіз сараптама комиссиясының мүшелерімен жеке әңгімелесуін жүргізу және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия отырысында материалдардың қаралуы

29. Общество формирует список претендентов, допущенных к прохождению тестирования и представляет его Организации по проведению тестирования по государственному языку.
30. Общество определяет место и время проведения тестирования по государственному языку, оповещает претендентов о предстоящем тестировании не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения посредством электронной почты, указанной в анкете претендента, а также путем размещения на сайте соответствующей информации.
31. По итогам языкового тестирования Организация по проведению тестирования по государственному языку представляет Обществу результаты тестирования.
32. Претенденты, получившие положительные результаты по тестированию по государственному языку допускаются к прохождению психологического тестирования.
Проведение психологической диагностики способностей
претендентов к обучению и проживанию за рубежом
33. Психологическая диагностика претендентов осуществляется физическими или юридическими лицами, одним из основных направлений деятельности которых является проведение психологического тестирования (далее - Организация по проведению психологического тестирования).
34. Психологическая диагностика проводится посредством тестирования в целях определения уровня психологической подготовки претендентов к обучению и проживанию за рубежом.
35. Общество формирует список претендентов, допущенных к прохождению психологического тестирования, присваивает коды претендентам и представляет его Организации по проведению психологического тестирования за 1 (один) день до его проведения.
36. Общество определяет место и время проведения психологического тестирования, оповещает претендентов о предстоящем тестировании не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения посредством электронной почты, указанной в анкете претендента, а также путем размещения на сайте соответствующей информации.
37. После проведения психологического тестирования Организация по проведению психологического тестирования готовит персональные заключения с рекомендацией по каждому претенденту и представляет их Обществу.
38. Персональное заключение содержит результаты психологической диагностики претендента, определения уровня развития интеллекта, коммуникативные, эмоционально-волевые качества претендента.
39. Претенденты, рекомендованные лицом, проводящим психологическое тестирование к обучению и проживанию за рубежом, направляются на персональное собеседование с членами Независимой экспертной комиссии (далее - НЭК).
Проведение персонального собеседования претендентов с членами
независимой экспертной комиссии и рассмотрение материалов
на заседании Республиканской комиссии по подготовке
кадров за рубежом

40. Үміткерлермен жеке әңгімелесуді ТСК мүшелері үміткердің кәсіби дайындық деңгейін, Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан тарихын, мемлекеттік рәміздерді білуін, сондай-ақ үміткердің оқудың және ғылыми тағылымдаманың таңдалған бағыты бойынша дайындығын анықтау үшін жүргізеді.
41. Қоғам жеке әңгімелесуге жіберілетін үміткерлердің тізімін қалыптастырады, үміткердің сауалнамасында көрсетілген электрондық пошта, сондай-ақ тиісті ақпаратты сайтта орналастыру арқылы ол өткізілгенге дейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей үміткерлерге өткізілетін жеке әңгімелесу туралы хабарлайды және ТСК отырысына материалдар дайындайды.
42. Әрбір ТСК мүшесі үміткердің сұрақтарға берілген жауаптарын ескере отырып, қойылған сұрақтардың әрбір блогы бойынша 3-қосымшадағы жеке әңгімелесу парағына сәйкес бағалар қояды.

40. Персональные собеседования с претендентами проводятся членами НЭК для определения уровня профессиональной подготовки претендента, знания Конституции Республики Казахстан, истории Казахстана, государственных символов, а также подготовки претендента по выбранному направлению обучения и научных стажировок.
41. Общество формирует список претендентов, направляемых на прохождение персонального собеседования, оповещает претендентов о предстоящем персональном собеседовании не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения посредством электронной почты, указанной в анкете претендента, а также размещением на сайте соответствующей информации и готовит материалы к заседаниям НЭК.
42. Каждый член НЭК, с учетом ответов претендента на вопросы, фиксирует оценки по каждому блоку заданных вопросов в листе персонального собеседования согласно приложению 3 .

43. Қоғам Конкурстың екінші турының қорытындылары бойынша үміткерлердің материалдарын жинақтап, Жұмыс органына ұсынады.
44. Жұмыс органы үміткерлердің материалдарын Республикалық комиссия отырысына енгізеді.
45. Қоғам конкурс жеңімпаздарының тізімін Қоғам Республикалық комиссия отырысының хаттамасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
Қазақстан Республикасы Президентінің
"Болашақ" халықаралық стипендиясын
тағайындауға конкурсқа қатысатын
үміткерлердің құжаттарын қабылдау
және үміткерлерді конкурстық
іріктеуден өткізу жөніндегі
нұсқаулықтың 1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалығының кестесі
Дәстүрлі жүйе бойынша баға Несиелік жүйе бойынша баға
Бағаның сандық баламалығы Бағаның әріптік баламалығы %-дық мазмұны
Өте жақсы

43. Общество формирует и представляет Рабочему органу материалы претендентов по итогам второго тура Конкурса.
44. Рабочий орган вносит материалы претендентов на заседание Республиканской комиссии.
45. Список победителей Конкурса публикуется Обществом в средствах массовой информации не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения Обществом протокола заседания Республиканской комиссии.
Приложение 1
к Инструкции по приему документов
и проведению конкурсного отбора
претендентов на присуждение
международной стипендии Президента
Республики Казахстан «Болашак»
Таблица эквивалентности оценок для присуждения международной
стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак»
Оценка по
традиционной системе
Оценка по кредитной системе
Цифровой
эквивалент
оценки
Буквенный
эквивалент
оценки
%-ное
содержание
Отлично

150
90
60%
Лексико – грамматикалық тест
Оқылым
Шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейі
«Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейі
Болжанған оқу елі
Мамандық бағыты
Бағдарлама
Оқу тілі
Бірінші сатылық деңгей
Екінші сатылық деңгей
Ескерту
1
Австралия
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 510 IBT 120-дан 64
IELTS: 9.0-дан 7.0 (әрбір блок бойынша кемінде 6.5)
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
-
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-дан 7.0 (әрбір блок бойынша кемінде 6.5)
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
2
Австрия
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Неміс
Start Deutsch 2 Гете Институты
Goethe-Zertifikat С1
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Ағылшын тілінде оқу жекелеген мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Неміс/Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat С1
3
Ұлыбритания
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
IELTS: 9.0-дан 6.5 (әрбір блок бойынша кемінде 6.0)
-
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0(writing кемінде 6.5)
4
Германия
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Неміс/Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 4.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 450
10-нан 6.5 (Тест DAAD)
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 80
Test-DaF 4
DSH 2
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Ағылшын тілінде оқу жекелеген мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі.
DAAD тестін барлық үміткерлер өтеді Қазақстанда DSH және Kleines Deutsches Sprachdiplom / GroЯes Deutsches Sprachdiplom des Goethe-Instituts ресми тесттерін өткізуге уәкілетті ұйымдар жоқ
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Неміс/Ағылшын
10-нан 6.5 (Тест DAAD)
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 80
Test-DaF 4
DSH 2 Kleines Deutsches Sprachdiplom / GroЯes Deutsches Sprachdiplom des Goethe-Instituts
5
Ирландия
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
IELTS: 9.0-дан 6.5
-
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0
6
Италия
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Итальян/Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 480
CILS 1 (B 1)/CELI 3
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 82
CILS 3 (B2)/CELI 4
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Қазақстанда сертификат бере отырып, итальян тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тест жүргізуге уәкілетті ұйымдар жоқ. Италияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) CILS, CELI сертификаттары бар болғанда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
7
Канада
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Француз
IELTS: 9.0-ден 5.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500
IBT 120-дан 61
TFI 990-нан 605
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
TFI 990-нан 825
"Магистратура" бағдарламасына түсу кезінде GRE, GMAT немесе SAT I, SAT II (мамандығы мен бағдарламасына қарай) емтихандарын тапсыру қажет Француз тілінде оқу үшін Канадаға (жалпы негізде) оқуға үміткерлер конкурсқа қатысу үшін тек TFI сертификаты болған жағдайда жіберіледі
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
8
Қытай
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Қытай
HSK 11-ден 3 деңгей HSK 6-дан 2 деңгей
HSK 11-ден 6 деңгей HSK 6-дан 4 деңгей
Қытай тілінде (жалпы негізде) Қытайда оқуға үміткерлер HSK сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
HSK 11-ден 7 деңгей
HSK 6-дан 4 деңгей
9
Корея
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/
Кәріс
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500
IBT 120-дан 61
Test of Korean Language Proficiency 3
TOEFL:
PBT 677-ден 580
IBT 120-дан 85
Test of Korean Language Proficiency 5
Кәріс тілінде (жалпы негізде) Кореяда оқуға үміткерлер Test of Korean Language сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
10
Нидерланды
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Нидерланд
IELTS: 9.0-ден 5.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 513

150
90
60 %
Лексико-грамматический тест
Чтение
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на
присуждение международной стипендии «Болашак»
Страна
предпола-
гаемого
обучения
Направ-
ление
специаль-
ности
Прог-
рамма
Язык
обучения
Первый
пороговый
уровень
Второй
пороговый
уровень
Примечания
1
Австралия
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский
IELTS:
5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 510
из 677
IBT 64 из 120
IELTS: 7.0
(по каждому
блоку не
менее 6.5)
из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 7.0
(по каждому
блоку не
менее 6.5)
из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
2
Австрия
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Немецкий
Start Deutsch
2 Гете
Института
Goethe-
Zertifikat С1
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах,
где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магистра-
тура" по
отдельным специаль-
ностям.
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
Немецкий/
Английский
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677
IBT 100 из 120
Goethe-Zertifikat С1
3
Велико-
британия
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский
IELTS:
6.0 из 9.0
IELTS: 6.5
(по каждому
блоку не
менее 6.0)
из 9.0
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 7.0
(writing не
менее 6.5)
из 9.0
4
Германия
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Немецкий/
Английский
IELTS: 4.5
из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT
450 из 677
6.5 из 10
(Тест DAAD)
IELTS: 6.5
из 9.0
TOEFL:
PBT 550
из 677
IBT 80
из 120
Test-DaF 4
DSH 2
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах,
где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магист-
ратура" по
отдельным
специаль-
ностям.
Тести-
рование
DAAD
проходят
все
претенденты.
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполно-
моченные
проводить
официальные
тесты DSH и
Kleines
Deutsches
Sprachdiplom/
GroBes
Deutsches
Sprachdiplom
des Goethe-
Instituts
Гуманитарные специальности
Магистратура
Немецкий/Английский
6.5 из 10 (Тест DAAD) IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677
IBT 80 из 120
Test-DaF 4
DSH 2 Kleines Deutsches Sprachdiplom / GroBes Deutsches Sprachdiplom des Goethe-Instituts
5
Ирландия
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский
IELTS:
6.0 из 9.0
IELTS:
6.5 из 9.0
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:
7.0 из 9.0
6
Италия
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Итальянский
/Английский
IELTS:
5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 480
из 677
CILS 1
(B1)/CELI 3
IELTS: 6.0
из 9.0
TOEFL:
PBT 550
из 677
IBT 82 из
120
CILS 3
(B2)/CELI 4
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Претенденты
на обучение
в Италии
(на общих
основаниях)
на
итальянском
языке
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
CILS, CELI.
7
Канада
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Французский
IELTS:
5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500
из 677
IBT 61 из 120
TFI 605
из 990
IELTS: 7.0
из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
TFI 825
из 990
При
поступлении
на программу
"магист-
ратура"
необходимо
сдать
экзамены
GRE, GMAT
или SAT I,
SAT II (в
зависимости
от спе-
циальности и
программы).
Претенденты
на обучение
в Канаду
(на общих
основаниях)
на
французском
языке
обучения
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
TFI
Гума-
нитарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
8
Китай
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Китайский
HSK 3 уровень
из 11
HSK 2 уровень
из 6
HSK 6
уровень
из 11
HSK 4
уровень
из 6
Претенденты
на обучение
в Китае
(на общих
основаниях)
на китайском
языке
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификата
HSK.
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
HSK 7
уровень
из 11
HSK 4
уровень
из 6
9
Корея
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Корейский
IELTS: 5.0
из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500
из 677
IBT 61 из 120
Test of
Korean
Language
Proficiency 3
TOEFL:
PBT 580
из 677
IBT 85
из 120
Test of
Korean
Language
Proficiency 5
Претенденты
на обучение
в Корею на
корейском
языке
(на общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификата
Test of
Korean
Language.
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
10
Нидерланды
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Нидерландский
IELTS: 5.5
из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 513
из 677

IBT 120-дан 65
NT2 program 1
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
IBT 120-дан 90
NT2 program 2
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Нидерланд тілінде (жалпы негізде) Нидерландыда оқуға үміткерлер NT2 сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі. "Магистратура" бағдарламасы бойынша түскен кезде GRE, GMAT (мамандықтарына қарай) емтихандарын тапсыру қажет.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
NT2 program 3
11
Норвегия
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Норвег
IELTS: 9.0-ден 5.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 513
IBT 120-дан 65
Bergenstesten 700-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 81
Bergenstesten 700-ден 450
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Қазақстанда сертификат бере отырып, норвеж тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тест жүргізуге уәкілетті ұйымдар жоқ. Норвеж тілінде (жалпы негізде) Норвегияда оқуға үміткерлер Bergenstesten сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Норвег
12
Сингапур
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
ITP/PBT 677-ден 510
IBT 120-дан 64
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 560
IBT 120-дан 83
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
13
АҚШ
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500
IBT 120-дан 61
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
"Магистратура" бағдарламасына түсу үшін GRE, GMAT емтихандары (мамандығына қарай) тапсырылады
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
14
Франция
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Француз
TCF 699-дан 300
TCF 699-дан 350/DALF
-
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
TCF 699-дан 400/DALF
15
Финляндия
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Фин/
Швед/Ағылшын
National certificate of Language Proficiency Communication level 4
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
PBT 677-ден 510
IBT 120-дан 64
National certificate of Language Proficiency Academic level 5
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
IBT 120-дан 92
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Қазақстанда сертификат бере отырып, фин және швед тілдерін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тест жүргізуге уәкілетті ұйымдар жоқ. Фин тілінде Финляндияда оқуға үміткерлер National certificate of Language Proficiency сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Ағылшын тілінде оқу жекелеген мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
16
Швейцария
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Неміс/
Француз
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 450
Start Deutsch 2 Гете Институты
TCF 699-дан 300
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
IBT 120-дан 92
Goethe-Zertifikat C1
TCF 699-дан 350
-
Техникалық, медициналық мамандықтар
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура

IBT 65 из 120
NT2 program 1
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 570
из 677
IBT 90
из 120
NT2 program 2
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Претенденты
на обучение
в
Нидерландах
(на общих
основаниях)
на
нидерланд-
ском языке
допускаются
к участию
в конкурсе
только при
наличии
сертификатов
NT2.
При
поступлении
на программу
"магист-
ратура"
необходимо
сдать
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от спе-
циальности).
Гуманитарные специальности
Магистратура
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677
IBT 100 из 120
NT2 program 3
11
Норвегия
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Норвежский
IELTS:
5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 513
из 677
IBT 65 из 120
Bergenstesten
400 из 700
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 550
из 677
IBT 81
из 120
Bergenstest
еn 450 из
700
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Претенденты
на обучение
в Норвегии
на
норвежском
языке
(на общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
Bergenstesten.
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Норвежский
12
Сингапур
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский
IELTS:
5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 510
из 677
IBT 64 из 120
IELTS: 6.0
из 9.0
TOEFL:
PBT 560
из 677
IBT 83
из 120
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 7.0
из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
13
США
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский
IELTS:
5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500
из 677
IBT 61 из 120
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Для
поступления
на программу
"магист-
ратура"
сдаются
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от спе-
циальности).
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
14
Франция
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Французский
TCF 300
из 699
TCF 350 из
699/DALF
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
TCF 400 из
699/DALF
15
Финляндия
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Финский/
Шведский/
Английский
National
certificate
of Language
Proficiency
Communication
level 4
IELTS: 5.0
из 9.0
TOEFL:
PBT 510
из 677
IBT 64 из 120
National
certificate
of Language
Proficiency
Academic
level 5
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 580
из 677
IBT 92
из 120
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Претенденты
на обучение
в Финляндии
на финском и
шведском
языках
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
National
certificate
of Language
Proficiency.
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магист-
ратура" по
отдельным
специаль-
ностям.
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
16
Швейцария
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Немецкий/
Французский
IELTS: 5.0
из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 450
из 677
Start Deutsch
2 Гете
Института
TCF 300
из 699
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 580
из 677
IBT 92
из 120
Goethe-
Zertifikat
C1
TCF 350
из 699
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:

IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat C1
TCF 699-дан 400
17
Жапония
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/
Жапон
IELTS: 9.0-ден 5.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500
Nouryekushiken 3 деңгей
TOEFL:
PBT 677-ден 560
IBT 120-дан 83
Nouryekushiken 1 деңгей
Жапон тілінде Жапонияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) Nouryekushiken сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесімен анықталған адамдардың санаттары үшін белгіленген квоталар шеңберінде «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейі
1
Австралия
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
-
-
Техникалық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-дан 7.0 (әрбір блок бойынша кемінде 6.5)
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-дан 7.0 (әрбір блок бойынша кемінде 6.5)
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
2
Австрия
Ғылыми тағылымдамалар
Неміс/Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 1 Гете Институты
-
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Ағылшын тілінде оқу жекелеген мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі.
Медициналық мамандықтар
Магистратура
Неміс
Start Deutsch 1 Гете Институты
Goethe-Zertifikat С1
Техникалық, медициналық мамандықтар
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Неміс/Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 1 Гете Институты
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat С1
3
Ұлыбритания
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
-
-
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-дан 6.5 (әрбір блок бойынша кемінде 6.0)
Техникалық мамандықтар
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0 (writing кемінде 6.5)
4
Германия
Ғылыми тағылымдамалар
Неміс/Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Goethe-Zertifikat А1.1
-
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Ағылшын тілінде оқу жекелеген мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі.
DAAD тестін барлық үміткерлер өтеді
Қазақстанда DSH және Kleines Deutsches Sprachdiplom / GroЯes Deutsches Sprachdiplom des Goethe-Instituts ресми тесттерін өткізуге уәкілетті ұйымдар жоқ
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Неміс/Ағылшын

7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Goethe-
Zertifikat
C1
TCF 400
из 699
17
Япония
Техни-
ческие,
медицинс-
кие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Японский
IELTS:
5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500
из 677
Nouryekushiken
3 уровень
TOEFL:
PBT 560
из 677
IBT 83
из 120
Nouryeku-
shiken 1
уровень
Претенденты
на обучение
в Японию на
японском
языке (на
общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификата
Nouryekushiken.
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на
присуждение международной стипендии "Болашак" в рамках установленных квот для
категорий лиц, установленных правилами отбора претендентов для присуждения
международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак", утвержденных
постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573
1
Австралия
Научные стажировки
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
-
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 7.0
(по каждому
блоку не
менее 6.5)
из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Гума-
нитарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 7.0
(по каждому
блоку не
менее 6.5)
из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
2
Австрия
Научные стажировки
Немецкий/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Start
Deutsch 1
Гете
Института
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магист-
ратура" по
отдельным
специаль-
ностям.
Меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Немецкий
Start
Deutsch 1
Гете
Института
Goethe-
Zertifikat
С1
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Гума-
нитарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
Немецкий/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Start
Deutsch 1
Гете
Института
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Goethe-
Zertifikat
С1
3
Велико-
британия
Научные стажировки
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 6.5
(по каждому
блоку не
менее 6.0)
из 9.0
Техни-
ческие
специаль-
ности
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS: 7.0
(writing не
менее 6.5)
из 9.0
4
Германия
Научные стажировки
Немецкий/
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Goethe-
Zertifikat
А1.1
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магист-
ратура" по
отдельным
специаль-
ностям.
Тестирование
DAAD
проходят все
претенденты.
В Казахстане
отсутствуют
организации,
уполно-
моченные
проводить
официальные
тесты DSH
и Kleines
Deutsches
Sprachdiplom/
GroBes
Deutsches
Sprachdiplom des Goethe-Instituts
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Немецкий/
Английский
IELTS:

IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 570
IBT 120-дан 90
NT2 program 2
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
NT2 program 3
14
Жаңа Зеландия
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
-
-
15
Норвегия
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын/Норвег
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Bergenstesten 200
-
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Қазақстанда сертификат бере отырып, норвеж тілін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тест жүргізуге уәкілетті ұйымдар жоқ. Норвеж тілінде (жалпы негізде) Норвегияда оқуға үміткерлер Bergenstesten сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Норвег
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Bergenstesten 300
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 80
Bergenstesten 450
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
16
Польша
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын/Поляк
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
-
-
17
Сингапур
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 560
IBT 120-дан 83
-
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
18
АҚШ
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
IBT 120-дан 32
-
"Магистратура" бағдарламасына түсу үшін GRE, GMAT емтихандары (мамандығына қарай) тапсырылады
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
19
Түркия
Ғылыми тағылымдамалар
Түрік
YOS: деңгей С
-
Түркия тілінде Түркияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) YOS сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі
20
Франция
Ғылыми тағылымдамалар
Француз/Ағылшын
TCF 699-дан 150
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
-
-
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Француз
TCF 699-дан 200
TCF 699-дан 350/DALF
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
TCF 699-дан 400/DALF
21
Финляндия
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Фин/
Швед/Ағылшын
National certificate of Language Proficiency Communication level 3
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
National certificate of Language Proficiency Academic level 5
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
IBT 120-дан 92
Ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту ағылшын тілі ресми тіл болып табылатын елдерде жүзеге асырылады.
Қазақстанда сертификат бере отырып, фмн және швед тілдерін білу деңгейін анықтау бойынша ресми тест жүргізуге уәкілетті ұйымдар жоқ. Фин тілінде Финляндияда оқуға үміткерлер National certificate of Language Proficiency сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Ағылшын тілінде оқу жекелеген мамандықтар бойынша "магистратура" бағдарламасы бойынша ғана жүргізіледі.
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
22
Чехия
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын/Чех
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
-
-
23
Швейцария
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын/Неміс/
Француз
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 1 Гете Институты
TCF 699-дан 200
-
-
Техникалық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Неміс/
Француз
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Start Deutsch 1 Гете Институты
TCF 699-дан 200
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 580
IBT 120-дан 92
Goethe-Zertifikat C1
TCF 699-дан 350
Техникалық, медициналық мамандықтар
Гуманитарлық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/Неміс/
Француз
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat C1
TCF 699-дан 400
24
Швеция
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын/Швед
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
TISUS (godkand)
-
Швеция тілінде Швецияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) TISUS (godkand)сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі
25
Жапония
Ғылыми тағылымдамалар
Ағылшын/Жапон
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Nouryekushiken 4 деңгей
-
Жапон тілінде Жапонияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) Nouryekushiken сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі
Техникалық, медициналық мамандықтар
Магистратура
Ағылшын/
Жапон
IELTS: 9.0-ден 3.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 400
Nouryekushiken 4 деңгей
TOEFL:
PBT 677-ден 560
IBT 120-дан 83
Nouryekushiken 1 деңгей
Жапон тілінде Жапонияда оқуға үміткерлер (жалпы негізде) Nouryekushiken сертификаты болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі
ЕСКЕРТУ:
*Осы кестеде жоқ ғылыми тағылымдамадан өту елінің тілін білудің ең төменгі сатылық деңгейін қабылдаушы ел анықтайды, ал сол елде ғылыми тағылымдамадан өту үшін ағылшын тілін білу деңгейі Ұлыбритания үшін анықталған қажетті білім деңгейіне теңестіріледі.
**Осы санаттың сертификаты оларды «Болашақ» халықаралық стипендиясына конкурс шеңберінде тесттен өту нәтижесінде алған жағдайда қабылданады.
Бірінші сатылық деңгей:
Техникалық/медициналық мамандықтар бойынша үміткерлер үшін, сондай-ақ белгіленген квоталар шеңберінде қатысатын үміткерлер үшін - тілдік курстарға жіберуге арналған.
Екінші сатылық деңгей
- академиялық оқуға жіберуге арналған.
Емтихандар атаулары бойынша ақпарат:
IELTS (International English Language Testing System)Ағылшын тілін білу тестілеуінің халықаралық жүйесі
D.E.L.E. (Diplomas de Espaсol como Lengua Extranjera) – Испан тілін шет тілі ретінде білу дәрежесін растайтын диплом
TCF (Test de connaissance du franсais) – Француз тілін білу тесті
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise) - Француз тілін терең білуі туралы диплом
NT2 (Staatsexamen Nederlands als tweede taal) – Екінші тіл ретінде голланд тілінен мемлекеттік емтихан.
Bergenstesten (Test i norsk - hоyere nivе) – Норвеж тілін білу тесті
TISUS (Test i svenska fоr universitets-och hоgskolestudier) – Университетте оқу үшін швед тілін білу тесті
HSKбұл қытай тілінің тасығышы болып табылмайтын тұлғалардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттау үшін ҚХР мемлекеттік емтиханы, соның ішінде шетел азаматтары, хуфцяо және аз ұлттар өкілдері үшін.
NouryekushikenЖапон тілін анықтау бойынша емтихан.
Test of Korean Language ProficiencyКәріс тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан
GRE (Graduate Record Examination)нақты мамандық бойынша базалық білімін тестілеу
GMAT (General Management Admission Test)менеджмент саласында білім деңгейін және біліктілігін анықтайтын электрондық тест
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) – итальян тілін шет тілі ретінде білу деңгейін растайтын сертификат

6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 570
из 677
IBT 90
из 120
NT2 program 2
Гума-
нитарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
NT2 program
3
14
Новая
Зеландия
Научные стажировки
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
15
Норвегия
Научные стажировки
Английский/
Норвежский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Bergenstesten
200
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Претенденты
на обучение
в Норвегии
на
норвежском
языке
(на общих
основаниях)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
Bergenstesten.
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Норвежский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Bergenstesten
300
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 550
из 677
IBT 80
из 120
Bergenstesten
450
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
16
Польша
Научные стажировки
Английский/
Польский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
17
Сингапур
Техни-
ческие специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
IELTS:
6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 560
из 677
IBT 83
из 120
Гумани-
тарные специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
18
США
Научные стажировки
Английский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
IBT 32 из 120
Для
поступления
на программу
"магист-
ратура"
сдаются
экзамены
GRE, GMAT (в
зависимости
от спе-
циальности).
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
19
Турция
Научные стажировки
Турецкий
YOS:
уровень С
Претенденты
на обучение
в Турцию на
турецком
языке (по
требованию
вузов)
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификата
YOS.
20
Франция
Научные стажировки
Французский
/Английский
TCF 150
из 699
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Французский
TCF 200
из 699
TCF 350 из
699/DALF
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
TCF 400 из
699/DALF
21
Финляндия
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
Финский/
Шведский/
Английский
National
certificate
of Language
Proficiency
Communication
level 3
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
National
certificate
of Language
Proficiency
Academic
level 5
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 580
из 677
IBT 92
из 120
Прохождение
языковых
курсов по
английскому
языку будет
осущест-
вляться в
странах, где
английский
язык
является
официальным
языком
страны.
Претенденты
на обучение
в Финляндии
на финском и
шведском
языках
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификатов
National
certificate
of Language
Proficiency.
Обучение на
английском
языке
ведется
только по
программе
"магист-
ратура" по
отдельным
специаль-
ностям.
Гумани-
тарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
22
Чехия
Научные стажировки
Английский/
Чешский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
23
Швейцария
Научные стажировки
Английский/
Немецкий/
Французский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Start
Deutsch 1
Гете
Института
TCF 200
из 699
Техни-
ческие
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Start Deutsch
1 Гете
Института
TCF 200
из 699
IELTS:
6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 580
из 677
IBT 92
из 120
Goethe-
Zertifikat
C1
TCF 350
из 699
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Гума-
нитарные
специаль-
ности
Магист-
ратура
IELTS:
7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600
из 677
IBT 100
из 120
Goethe-
Zertifikat
C1
TCF 400
из 699
24
Швеция
Научные стажировки
Английский/
Шведский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
TISUS
(godkand)
Претенденты
на обучение
в Швеции на
шведском
языке
допускаются
к участию в
конкурсе
только при
наличии
сертификата
TISUS
(godkand)
25
Япония
Научные стажировки
Английский/
Япония
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Nouryekushiken
4 уровень
Претенденты
на обучение
в Японию на
японском
языке
(на общих
основаниях)
допускаются
к участию
в конкурсе
только при
наличии
сертификата
Nouryekushiken.
Техни-
ческие,
меди-
цинские
специаль-
ности
Магист-
ратура
Английский/
Японский
IELTS:
3.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 400
из 677
Nouryekushiken
4 уровень
TOEFL:
PBT 560
из 677
IBT 83
из 120
Nouryekushiken
1 уровень
ПРИМЕЧАНИЕ:
* Минимальный пороговый уровень знания языка страны прохождения научной стажировки, отсутствующей в данной таблице, определяется принимающей стороной, а уровень знания английского языка для прохождения научной стажировки в этой стране приравнивается к уровню необходимого знания, определенного для Великобритании.
** Сертификаты данной категории принимаются в случае получения их в результате прохождения тестирования в рамках конкурса на международную стипендию "Болашак"
Первый пороговый уровень:
для претендентов по техническим/медицинским специальностям, а также для претендентов, участвующих в рамках установленных квот - для направления на языковые курсы.
Второй пороговый уровень - для направления на академическое обучение.
Информация по наименованиям экзаменов:
IELTS (International English Language Testing System) - международная система тестирования на знание английского языка
_
D.E.L.E. (Diplomas de Espanol como Lengua Extranjera) - диплом, подтверждающий степень владения испанским языком, как иностранным
TCF (Test de connaissance du francais) - тест на знание французского языка
^
DALF (Diplome Approfondi de Langue Francaise) - диплом об углубленном знании французского языка
NT2 (Staatsexamen Nederlands als tweede taal) - государственный экзамен голландского языка как второго
Bergenstesten (Test i norsk - hөyere nivа) - тест на знание норвежского языка
TISUS (Test i svenska fоr universitets-och hоgskolestudier) - тест на знание шведского языка для обучения в университете
HSK - это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, хуацяо и представителей национальных меньшинств.
Nouryekushiken - экзамен по определению уровня японского языка
Test of Korean Language Proficiency - экзамен по определению уровня корейского языка
GRE (Graduate Record Examination) - тестирование базовых знаний по конкретной специальности
GMAT (General Management Admission Test) - электронный тест на определение уровня знаний и квалификации в области менеджмента
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) - сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком, как иностранным

CELI 1, 2, 3, 4, 5 (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana) – итальян тілін 1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші, және 5-ші деңгейлерде білу сертификаты
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – шет тілі ретінде ағылшын тілінен тест) келесі түрлерге бөлінеді:
ITP (Institutional Testing Program) – үміткердің дайындық деңгейін анықтайтын бейресми тест
PBT (Paper-based test) – қағаз тасымалдағышындағы ресми тест
CBT (Computer-based test) – компьютер арқылы тапсырылатын ресми тест
IBT (Internet-based test) – Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест
Қазақстан Республикасы Президентінің
"Болашақ" халықаралық стипендиясын
тағайындауға конкурсқа қатысатын
үміткерлердің құжаттарын қабылдау
және үміткерлерді конкурстық
іріктеуден өткізу жөніндегі
нұсқаулықтың 3-қосымшасы
"БОЛАШАҚ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлермен тәуелсіз сараптама комиссиясының дербес әңгімелесу парағы
I. Ү МІТКЕР ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ А Қ ПАРАТ
Тегі/Аты/Әкесінің аты:
Білімі туралы құжаттың орташа балы:
Дипломы бойынша мамандығы:
Оқу орны:
Оқу бағдарламасы, мамандығы, курсы:
Ағымдағы үлгерімі:
Жұмыс орны, лауазымы:
II. КОНКУРС БОЙЫНША А Қ ПАРАТ
Үміткердің санаты:
Квота бойынша қатысу:
Оқуға/ғылыми тағылымдамадан өтуге болжанып отырған ел:
Оқу бағдарламасы:
Болжанып отырған мамандық:
Шет тілінен тестілеу нәтижесі: ___ болуы тиіс ___
Мемлекеттік тілден тестілеу нәтижесі: ___ болуы тиіс ___
III. ДЕРБЕС ӘҢ ГІМЕЛЕСУ Н Ә ТИЖЕСІ
1. Қ аза қ стан Республикасыны ң
Конституциясы мен мемлекеттік
р ә міздерін білу                    - 5 - ө те жа қ сы
- 4 - жа қ сы
- 3 - қ ана ғ аттанарлы қ
- 2 – қ ана ғ аттанарлы қ емес
2. Қ аза қ стан тарихын білу:    - 5 - өте жақсы
- 4 - жақсы
- 3 - қанағаттанарлық
- 2 – қанағаттанарлық емес
3. Жалпы білім дайынды ғ ыны ң
де ң гейі:                           - 5 - өте жақсы
- 4 - жақсы
- 3 - қанағаттанарлық
- 2 – қанағаттанарлық емес
4. Та ң дап ал ғ ан о қ у ба ғ ыты
бойынша ү міткерді ң та ң дау ж ә не
дайынды қ т ү сінігі                  - 5 - өте жақсы
- 4 - жақсы
- 3 - қанағаттанарлық
- 2 – қанағаттанарлық емес
5. К ә сіби дайынды қ де ң гейі    - 5 - өте жақсы
- 4 - жақсы
- 3 - қанағаттанарлық
- 2 – қанағаттанарлық емес
Әң гімелесу қ орытындылары бойынша Т Ә УЕЛСІЗ САРАПТАМА КОМИССИЯСЫ М Ү ШЕЛЕРІНІ Ң ұ сынымдары _
| | ОДАН ӘРІ КОНКУРС Қ А Қ АТЫСУ Ү ШІН Ұ СЫНАМЫН
| | ОДАН Ә РІ КОНКУРС Қ А Қ АТЫСУ Ү ШІН Ұ СЫНБАЙМЫН
____________________________________________________________
( қ ыс қ аша т ү сініктеме)
____________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________________________   ___________________
Т ә уелсіз сараптама комиссиясыны ң Т.А. Ә .          қ олы 2009 ж. "____" ____________ ҮМІТКЕРДІҢ ЖЕКЕ ІСІМЕН ТАНЫСТЫМ                ___________________
қолы
IV. Қ ОРЫТЫНДЫ БА Ғ А
Б ұ л б ө лімді дербес әң гімелесу қ орытындысы бойынша
"Халы қ аралы қ ба ғ дарламалар орталы ғ ы" А Қ қ ызметкері толтырады
_______________ ________________________________ ___________
Қ орытынды ба ғ а    "Халы қ аралы қ ба ғ дарламалар        қолы
орталы ғ ы" А Қ жауапты
қ ызметкеріні ң Т.А. Ә .
"_____" ____________ 2009 ж.
Бағалау саясаты
Өте жақсы "5"
- Терең теориялық білім (жауаптардың толықтығы мен  дұрыстығы);
- Таңдаған мамандығының жеке басы үшін және кәсіби маңыздылығын саналы түрде сезінуі;
- Азаматтық көзқарасының толықтығы;
- Материалды сауатты және саналы түрде жеткізуі;
- Логикалық ойының жоғары дәрежеде дамуы
Жақсы "4"
- Теорияны жақсы білуі;
- Таңдаған мамандығының кәсіби маңыздылығын саналы түрде сезінуі;
- Азаматтық көзқарасының толықтығы;
- Материалды жеткілікті деңгейде сауатты саналы түрде жеткізуі;
- Логикалық ойының жеткілікті деңгейде дамуы
Қанағаттанарлық "3"
- Теория бойынша білімінің үзіктілігі;
- Таңдаған мамандығының кәсіби маңыздылығын жеткіліксіз деңгейде сезінуі;
- Материалды баяндауының сауаттылығы мен саналылығының жеткіліксіз деңгейі;
- Азаматтық ұстанымының нақты еместігі;
- Логикалық ойының жеткілікті деңгейде дамуы
Қанағаттанарлықсыз "2"
- Теорияны білмеуі;
- Таңдаған мамандығының кәсіби маңыздылығын жеткіліксіз деңгейде сезінуі;
- Логикалық ойының жеткіліксіз деңгейі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 19 мамырдағы
N 224 бұйрығымен бекітілген
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.1 N 191 (ресми жаряланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 19 мамырдағы
N 224 бұйрығымен бекітілген
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.1 N 191 (ресми жаряланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 19 мамырдағы
N 224 бұйрығымен бекітілген
4-қосымша
Ғылыми тағылымдамадан өту үшін "Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлерге арналған ұсыным хат
Осы ұсынымдық нысанды тек ұсынушы ұйымның бірінші басшысы ғана мемлекеттік немесе орыс тілдерінде, баспа әріпімен толтырады. Ұсынымдық нысанға бірінші басшы қол қояды және ұсынушы ұйымның ресми мөрімен куәландырылады.
Үміткердің Т.А.Ә.: _______________________________________________
Ұйымның атауы: ___________________________________________________
Ұйымның мекен-жайы: ______________________________________________
Ұйым мен басшының байланыс телефондары: __________________________
E-mail: __________________________________________________________

CELI 1, 2, 3, 4, 5 (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana) - сертификат на знание итальянского языка на 1-ом, 2-ом, 3-ем, 4-ом и 5-ом уровнях
TOEFL (Test of English as a Foreign Language - тест по английскому языку как иностранному) подразделяется на следующие виды:
ITP** (Institutional Testing Program) - неофициальный тест для предварительного определения уровня языковой подготовки претендентов
PBT (Paper-based test) - официальный тест на бумажном носителе
CBT (Computer-based test) - официальный тест, который сдается посредством компьютера
IBT (Internet-based test) - официальный тест, который сдается посредством Интернета
Приложение 3
к Инструкции по приему документов
и проведению конкурсного отбора
претендентов на присуждение
международной стипендии Президента
Республики Казахстан «Болашак»
Лист персонального собеседования независимой экспертной
комиссии с претендентом на присуждение международной
стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак»
для обучения по академической программе/прохождение
научной стажировки
I. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕТЕНДЕНТЕ
Фамилия/Имя/Отчество:
Средний балл документа об образовании:
Специальность по диплому:
Место обучения:
Программа, специальность, курс обучения:
Текущая успеваемость:
Место работы, должность:
II. ИНФОРМАЦИЯ ПО КОНКУРСУ
Категория претендента:
Участие по квоте:
Предполагаемая страна обучения/прохождения научной стажировки:
Программа обучения:
Предполагаемая специальность:
Результат тестирования иностранного языка: ___ из возможных ___
Результат тестирования государственного языка: ___ из возможных ___
III. РЕЗУЛЬТАТЫ ПЕРСОНАЛЬНОГО СОБЕСЕДОВАНИЯ
1.Знание Конституции и государственных     о 5 - отлично
символов Республики Казахстан              о 4 - хорошо
о 3 - удовлетворительно
о 2 – неудовлетворительно
2. Знание истории Казахстана:              о 5 - отлично
о 4 - хорошо
о 3 - удовлетворительно
о 2 - неудовлетворительно
3. Уровень общеобразовательной подготовки: о 5 - отлично
о 4 - хорошо
о 3 - удовлетворительно
о 2 – неудовлетворительно
4. Осознанность выбора и подготовка
претендента по выбранному                  о 5 - отлично
направлению обучения:                      о 4 - хорошо
о 3 - удовлетворительно
о 2 – неудовлетворительно
5. Уровень профессиональной                о 5 - отлично
подготовки:                                о 4 - хорошо
о 3 - удовлетворительно
о 2 - неудовлетворительно
Рекомендации ЧЛЕНА НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТНОЙ КОМИССИИ
по результатам собеседования
_
|_| РЕКОМЕНДУЮ ДЛЯ ДАЛЬНЕЙШЕГО УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ
_
|_| НЕ РЕКОМЕНДУЮ ДЛЯ ДАЛЬНЕЙШЕГО УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ
____________________________________________________________________
(краткий комментарий)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
IV. ИТОГОВАЯ ОЦЕНКА
Данный раздел заполняется сотрудником
АО «Центр международных программ» по итогам персонального
собеседования
__________________ ______________________________ _________________ Итоговая оценка    Ф.И.О. ответственного сотрудника     подпись
АО «Центр международных программ»
«__» ____________ 2009 г.
Политика оценивания
Отлично
«5»
- Глубокие теоретические знания
(полнота и правильность ответа);
- Осознание личной и профессиональной значимости выбранной
специальности;
- Зрелая гражданская позиция;
- Грамотное и осознанное изложение материала;
- Высокая степень развития логического мышления
Хорошо
«4»
- Хорошее знание теории;
- Осознание профессиональной значимости выбранной
специальности;
- Зрелая гражданская позиция;
- Достаточно грамотное и осознанное изложение материала;
- Достаточная степень развития логического мышления
Удовлетво-
рительно
«3»
- Фрагментарность знаний по теории;
- Недостаточное осознание профессиональной значимости
выбранной специальности;
- Недостаточно грамотное и осознанное изложение материала;
- Нечеткая гражданская позиция;
- Достаточная степень развития логического мышления
Неудовлет-
ворительно
«2»
- Незнание теории;
- Недостаточное осознание профессиональной значимости
выбранной специальности;
- Недостаточная степень развития логического мышления
Утверждена
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 мая 2009 года № 224
Үміткердің академиялық оқу үшін Қазақстан Республикасы
Президентінің «Болашақ» халық аралық стипендиясының
конкурсына қатысуға арналған сауалнамасы
Анкета претендента для участия в конкурсе на международную
стипендию «Болашак» для академического обучения
Сноска. Исключена приказом Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Утверждена
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 мая 2009 года № 224
Ғылыми тағлымдамадан өту үшін «Болашақ» халық аралық
стипендиясын тағайындау конкурсына қатысуға арналған
үміткер сауалнамасы
Анкета претендента для участия в конкурсе на международную
стипендию Президента Республики Казахстан «Болашак» для
прохождения научной стажировки
Сноска. Исключена приказом Министра образования и науки РК от 17.05.2011 № 191 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Утверждена
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 мая 2009 года № 224
Рекомендация направляющей организации (государственной научной
организации или высшего учебного заведения Республики Казахстан
для претендентов на международную стипендию Президента
Республики Казахстан «Болашак» для прохождения научной
стажировки
Настоящая рекомендательная форма заполняется только первым
руководителем направляющей организации на государственном или русском
языках, печатным шрифтом. Рекомендательная форма должна быть подписана
первым руководителем и заверена официальной печатью направляющей
организации.
Ф.И.О.
претендента: ___________________________________________________________________
Наименование организации: ______________________________________________________
Адрес организации:
________________________________________________________________________________
Контактный телефон организации и
руководителя:___________________________________________________________________
E-mail:
________________________________________________________________________________

1. Үміткерді қашаннан білесіз? ________________________________
2. Төменде келтірілген бағалау деңгейіне сәйкес үміткердің мынадай қасиеттеріне баға беріңіз:
Жоғары    Орта   Төмен    Білмеймін
_        _       _         _
Кәсіптік дамуы                   |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Проблемаларды шешуге             |_|      |_|     |_|       |_|
икемділігі
_        _       _         _
Бейімделу қабілеті               |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Талдау жасау қабілеті            |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Көшбасшылық әлеует               |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Тіл табыса алуы                  |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Шығармашылық ойлау               |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Конкурсқа қатысу уәждемесі       |_|      |_|     |_|       |_|
3. Төменде келтірілген бағалау деңгейіне сәйкес үміткердің ғылыми тағылымдамасының бағдарламасына баға беріңіз:
Жоғары    Орта   Төмен    Білмеймін
_        _       _         _
Өзектілігі                       |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Жаңашылдығы                      |_|      |_|     |_|       |_|
_        _       _         _
Ғылыми және тәжірибелік          |_|      |_|     |_|       |_|
маңыздылығы
4. Мамандығы, ғылыми-зерттеу дағдылары шеңберінде үміткердің кәсіби және санаткерлік дайындығы деңгейіне сондай-ақ басқа елдердің жағдайында үміткердің жұмыс істеу қабілетіне баға беріңіз.
5. Үміткердің конкурстық іріктеуден өтуге әсер ететін, қандай да бір қосымша ақпаратыңыз бар ма?
_______ ______________________________  _________________
(жетекшінің Т.А.Ә.)                  қолы          (М.О.)
___________
Күні
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2009 жылғы 19 мамырдағы
N 224 бұйрығымен бекітілген
5-қосымша
Бекітемін
____________________________
(басшының лауазымы және Т.А.Ә.)
2009 жылғы "___"___________
N ____
Ғылыми тағылымдамадан өту үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлерге арналған ғылыми тағылымдамадан өту бағдарламасының жобасына талаптар
1. Ғылыми тағылымдамадан өту бағдарламасының жобасында мынадай тармақтар көзделуі тиіс:
1. Ғылыми тағылымдамадан өтетін елі
2. Шетелдік ұйым
3. Ұзақтығы
4. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін Басым мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандығы
5. Тақырыбы
6. Өзектілігі мен жаңашылдығы
7. Мақсаты
8. Міндеттері

1. Как долго Вы знаете
претендента? ____________________________________________________
2. Пожалуйста, дайте оценку следующих качеств претендента
согласно шкале оценки, приведенной ниже:
Высокое   Среднее   Низкое  Не знаю
_          _        _        _
- Профессиональное развитие   |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Способность к решению       |_|        |_|      |_|      |_|
проблем
_          _        _        _
- Умение адаптироваться       |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Аналитические способности   |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Лидерский потенциал         |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Коммуникабельность          |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Творческое мышление         |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Мотивация участия в         |_|        |_|      |_|      |_|
конкурсе
3. Пожалуйста, дайте оценку программы научной стажировки
претендента согласно шкале оценки, приведенной ниже:
Высокое   Среднее   Низкое  Не знаю
_          _        _        _
- Актуальность                |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Новизна                     |_|        |_|      |_|      |_|
_          _        _        _
- Научная и практическая      |_|        |_|      |_|      |_|
значимость
4. Пожалуйста, дайте оценку уровню профессиональной и
интеллектуальной подготовки претендента в рамках его
специализации, научно-исследовательских навыков.
5. Имеется ли у Вас какая-либо дополнительная информация,
которая может повлиять на конкурсный отбор претендента.
______________________________           _________________
(Ф.И.О. руководителя)                      подпись      (М.П.)
_________________
Дата
Утверждена
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 мая 2009 года № 224
Утверждаю
_______________________________
(должность и ФИО руководителя)
от «__» ________ 2009 года № __
Требования к проекту программы прохождения научной стажировки
для претендентов на международную стипендию Президента
Республики Казахстан "Болашак" для прохождения научной
стажировки
1. В проекте программы прохождения научной стажировки должны
быть предусмотрены следующие пункты:
1. Страна прохождения
2. Зарубежная организация
3. Продолжительность
4. Специальность в соответствии с Перечнем приоритетных специальностей
для присуждения международной стипендии "Болашак"
5. Тема
6. Актуальность и новизна
7. Цель
8. Задачи