Қазақстан Республикасы қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті жариялау тәртібі мен мерзімдері және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк басқармасының 2009 жылғы 24 тамыздағы N 84 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5801 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 31 тамыздағы № 282 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.31 № 282 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы қаржы ұйымдарының қаржылық есептілігін жариялау тәртібі мен мерзімдерін белгілеу мақсатында және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының қабылдануына байланысты, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 3-тармағында көрсетілген ұйымдарды қоспағанда, қаржы ұйымдары және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) жыл сайын, жылдық қаржылық есептілікті ұсынғаннан кейін бір айдың ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында:
1) еншілес ұйымдары жоқтары – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін, аудиторлық ұйым растаған шоғырландырылмаған жылдық бухгалтерлік балансты, пайда және зиян туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті, капиталдағы өзгерістер туралы есепті, түсіндірме жазбаны және аудиторлық есепті;
2) еншілес ұйымдары барлары – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін, аудиторлық ұйым растаған шоғырландырылған жылдық бухгалтерлік балансты, пайда және зиян туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті, капиталдағы өзгерістер туралы есепті, түсіндірме жазбаны және аудиторлық есепті жарияласын.
2. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушылар тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, туроператордың және турагенттің жауапкершілігін міндетті сақтандыру, жыл сайын уәкілетті органға жылдық қаржылық есептілікті ұсынғаннан кейін бір айдың ішінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйым (еншілес ұйымдар) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті Қазақстан Республикасының барлық аумағына таратылатын кемінде екі мерзімдік баспа басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияласын.

О порядке и сроках публикации финансовой отчетности финансовыми организациями Республики Казахстан и внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2009 года № 5801. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 282
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2012 № 282 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях установления порядка и сроков публикации финансовой отчетности финансовыми организациями Республики Казахстан и принятием Закона Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Финансовым организациям, за исключением организаций, указанных в пункте 3 настоящего постановления, и Акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" ежегодно в течение одного месяца после представления годовой финансовой отчетности в государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), публиковать в средствах массовой информации:
1) не имеющим дочерних организаций – подтвержденные аудиторской организацией, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности неконсолидированные годовые бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительную записку и аудиторский отчет;
2) имеющим дочерние организации - подтвержденные аудиторской организацией, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности консолидированные годовые бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительную записку и аудиторский отчет.
2. Страховщикам, осуществляющим обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств, обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, обязательное страхование ответственности туроператора и турагента, ежегодно в течение одного месяца после представления годовой финансовой отчетности в уполномоченный орган дополнительно публиковать соответствующие международным стандартам финансовой отчетности консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.

3. Өз қызметін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензия негізінде жүзеге асыратын қаржы ұйымдары жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 мамырына дейін бұқаралық ақпарат құралдарына жылдық бухгалтерлік балансты, пайда және зиян туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті, капиталдағы өзгерістер туралы есепті және түсіндірме жазбаны жарияласын.
4. "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы және бағалы қағаздары шетелдік қор биржаларына айналысқа жіберілген екінші деңгейдегі банктер тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылған бухгалтерлік балансты және пайда және зиян туралы есепті жарияласын.
Екінші деңгейдегі өзге банктер тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-ына дейінгі мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылмаған бухгалтерлік балансты және пайда және зиян туралы есепті жарияласын.
5. Осы қаулының 6-тармағында көрсетілген ұйымдарды қоспағанда, қаржы ұйымдары және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы қаржылық есептілік жарияланғаннан кейін он күннен кешікпейтін мерзімде уәкілетті органға осы қаулының 1 және 4-тармақтарының орындалғаны туралы мәлімет ұсынсын.
6. Өз қызметін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензия негізінде жүзеге асыратын қаржы ұйымдары қаржылық есептілік жарияланғаннан кейін он күннен кешікпейтін мерзімде уәкілетті органға осы қаулының 3-тармағының орындалғаны туралы мәлімет ұсынсын.
7. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.02.25 № 11 (қолданысқа 2011.07.01 енгізіледі) Қаулысымен.
8. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 (2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорының бұқаралық ақпарат құралдарында қаржылық есепті жария етуі туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 469 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2663 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорының бұқаралық ақпарат құралдарында қаржылық есепті жария етуі туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 469 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 20 шілдедегі N 79 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4869 тіркелген).

3. Финансовым организациям, осуществляющим свою деятельность на основании лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан, ежегодно до 30 мая года, следующего за отчетным годом, публиковать в средствах массовой информации годовые бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительную записку.
4. Акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" и банкам второго уровня, ценные бумаги которых допущены к обращению на зарубежные фондовые биржи, ежеквартально в течение квартала, следующего за отчетным кварталом, публиковать в средствах массовой информации соответствующие международным стандартам финансовой отчетности консолидированные бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках.
Иным банкам второго уровня ежеквартально в срок до 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, публиковать в средствах массовой информации соответствующие международным стандартам финансовой отчетности неконсолидированные бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках.
5. Финансовым организациям, за исключением организаций, указанных в пункте 6 настоящего постановления, и Акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" в срок не позднее десяти дней после опубликования финансовой отчетности, представлять в уполномоченный орган сведения об исполнении пунктов 1 и 4 настоящего постановления.
6. Финансовым организациям, осуществляющим свою деятельность на основании лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан, в срок не позднее десяти дней после опубликования финансовой отчетности, представлять в Национальный Банк Республики Казахстан сведения об исполнении пункта 3 настоящего постановления.
7. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2011 № 11 (вводится в действие с 01.07.2011).
8. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 № 88 (вводится в действие с 01.07.2011).
9. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 469 "О публикации в средствах массовой информации финансовой отчетности накопительным пенсионным фондом" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2663);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 79 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 469 "О публикации в средствах массовой информации финансовой отчетности накопительным пенсионным фондом" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4869).

10. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
11. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Сизова С.И.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
12. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                            Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі агенттігі
Төрайым Бахмутова Е.Л.
_____________________
2009 жылғы 8 қыркүйек

10. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
11. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сизова С.И.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель Бахмутова Е.Л.
_________________
8 сентября 2009 года