Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгілік ережелерін, Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттардың тізбесін сақтау мерзімдерін көрсете отырып бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2009 жылғы 25 қыркүйектегі N 128 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5834 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 25 шілдедегі N 114 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 2012.07.25 N 114 бұйрығымен (бұйрықтың мемлекеттік тілдегі мәтіні берілмеген).
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгілік ережелері;
2) Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттардың тізбесін сақтау мерзімдерін көрсете отырып бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат және мұрағат комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы мемлекеттік ұйымдарында құжаттау мен құжаттаманы басқарудың Тұрпатты ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің Мұрағаттар мен құжаттаманы басқару жөніндегі комитет төрағасының 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 33 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізіліміне N 2331 болып тіркелген) бұйрығының;
2) "Қазақстан Республикасы мемлекеттік ұйымдарында құжаттау мен құжаттаманы басқарудың Тұрпатты ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің Мұрағаттар мен құжаттаманы басқару жөніндегі комитет төрағасының 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 33 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрінің м.а. 2005 жылғы 11 қазандағы N 266 ҚБП (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізіліміне N 3903 болып тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы                  Ж. Құрманғалиева
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2009 жылғы 25 қыркүйектегі
N 128 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелері

Об утверждении Типовых правил документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях, Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 сентября 2009 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2009 года № 5834. Утратил силу приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 июля 2012 года № 114
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 25.07.2012 № 114.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 4 июня 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам документационного обеспечения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Типовые правила документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях;
2) Перечень типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения.
2. Комитету информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа.
3. Признать утратившими силу:
1) приказ председателя Комитета по управлению архивами и документацией Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года № 33 "О Типовых правилах документирования и управления документацией в государственных организациях Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2331);
2) приказ и.о. Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 11 октября 2005 года № 266 ДСП "О внесении дополнений в приказ Председателя Комитета по управлению архивами и документацией Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года № 33 "Об утверждении Типовых правил документирования и управления документацией в государственных организациях Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3903).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан                       Ж. Курмангалиева
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 25 сентября 2009 года № 128
Типовые правила
документирования и управления документацией
в государственных и негосударственных организациях

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгілік ережесі (бұдан әрі – Үлгілік ережелер) "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Үлгілік ережелер басқарушылық қызметтегі құжаттау мен қағаздағы құпия емес құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда (бұдан әрі – ұйымдар) құжаттамалық қамтамасыз етуді басқару қызметінің жұмыс істеуінің жалпы талаптарын белгілейді және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттамаларға таратылады.
3. Басқарушылық қызметте қолданылатын құжаттардың құрамы ұйымның құзыреті мен функцияларына, мәселерді шешу тәртібіне (жекеше басқару тәртібімен немесе алқалық тәртіппен), басқа ұйымдармен байланыс жасаудың көлемі мен сипатына қарай анықталады.
4. Ұйымдар осы Үлгілік ережелерді қолданады немесе олардың негізінде:
1) құжаттаудың және құжаттаманы басқарудың ведомстволық (салалық) ережесін әзірлейді және Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат және мұрағат комитетімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісе отырып бекітеді.
2) мемлекеттік ұйымдардағы құжаттаудың ережелері мен басқарушылық құжаттарды, сонымен қатар, ұйымдардағы мемлекет меншігіне жататын акциялардың бақылау пакеттерін әзірлейді және облыстардың (республикалық маңызы бар қалалар, астаналар), мұрағат ісі және құжаттама саласындағы жергілікті атқарушы органдарымен, Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағатымен, Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік мұрағаттарымен, Қазақстан Республикасы Президенті мұрағатымен келісе отырып бекітіледі.
5. Бірыңғай техникалық саясат негізінде басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру, жүргізу мен жетілдіруді, құжаттармен жұмыс істеуде заманауи техникалық құралдарды қолдануды, ұйымдағы құжаттармен жұмыс істеудің бекітілген тәртіптің орындалуына әдістемелік басшылық жасау мен бақылау жүргізуді ұйым басшысымен бекітілген (1-қосымша) ұйымның құжаттамалық қызметі туралы Үлгілік ережесіне сәйкес жұмыс істейтін басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің функциялары жүктелген құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
Ұйымның штаттық кестесінде басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше қарастырылмаған жағдайда, аталмыш функция жауапты лауазымды тұлғаға жүктеледі.
6. Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз (бұдан әрі - БҚҚ қызметі) етудің функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе жауапты лауазымды тұлға ауысқан кезде құжаттар мен істер және олардың есептік тіркеу формалары жаңадан тағайындалған басшыға немесе жауапты лауазымды тұлғаға қабылдау-өткізу актісімен тапсырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах".
2. Типовые правила устанавливают общие требования к документированию управленческой деятельности и организации работы с документами несекретного характера на бумажных носителях, функционированию служб документационного обеспечения управления государственных и негосударственных организаций (далее - организации) и распространяются на организационно-распорядительную документацию.
3. Состав документов, используемых в управленческой деятельности, определяется компетенцией и функциями организации, порядком решения вопросов (в порядке единоличного распорядительства либо в коллегиальном порядке), объемом и характером связей с другими организациями.
4. Организации применяют данные Типовые правила или на их основе разрабатывают и утверждают по согласованию:
1) с Комитетом информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) - ведомственные (отраслевые) правила документирования и управления документацией;
2) с местными исполнительными органами в области архивного дела и документации областей, (городов республиканского значения, столицы), Национальным архивом Республики Казахстан, центральными государственными архивами Республики Казахстан, Архивом Президента Республики Казахстан - правила документирования и управления документацией в государственных организациях, а также в организациях, контрольный пакет акций которых принадлежит государству.
5. Организация, ведение и совершенствование системы документационного обеспечения управления на основе единой технической политики и применения современных технических средств в работе с документами, методическое руководство и контроль за соблюдением установленного порядка работы с документами в организации осуществляются структурным подразделением, на которое возложены функции по документационному обеспечению управления действующего в соответствии с Примерным положением о документационной службе организации, утверждаемой руководителем организации (Приложение 1).
В организации, в которой по штатному расписанию не предусмотрено структурное подразделение, осуществляющее функции по документационному обеспечению управления, эти обязанности возлагаются на ответственное должностное лицо.
6. При смене руководителя структурного подразделения, осуществляющего функции по документационному обеспечению управления или ответственного должностного лица (далее - служба ДОУ) документы и дела, а также регистрационные учетные формы к ним передаются вновь назначенному руководителю или ответственному должностному лицу по акту приема-передачи.

7. Мұрағат ісі және құжаттама саласындағы уәкілетті орган, облыстардың жергілікті атқарушы органдары (республикалық маңызы бар қалалар, астаналар), Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағаты, Қазақстан Республикасы Президентінің мұрағаты, облыстардың, қалалардың, аудандар мен олардың филиалдарының мемлекеттік мұрағаттары (бұдан әрі – мемлекеттік мұрағаттық мекемелер) ұйымдарға Үлгілік ережелерді енгізу жөнінде әдістемелік көмек көрсетеді және Қазақстан Республикасы Заңнамасымен қарастырылған жағдайда олардың талаптарының орындалуын бақылайды.
8. Осы Үлгілік ережелер мемлекеттік құпия мәліметтер бар қызметтік ақпараттармен жұмыс істеу тәртібіне таралмайды.
2-тарау. Құжаттау
§ 1. Құжаттарды дайындау мен рәсімдеу ережелері
9. Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық және құқықтық актілерді әзірлеу Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы N 251 Еңбек кодексіне, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213 Заңнамасына, "Әкімшілік рәсімдеулер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы N 107 Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Құжаттар мемлекеттік тілде дайындалады, қазақ тілімен қатар ресми түрде орыс тілі де қолданылады. "Қазақстан Республикасы тілдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен қарастырылған жағдайда басқа тілдер де қолданылады.
Мемлекеттік тілдегі және онымен бір мезгілде жасалған өзге тілдегі тең түпнұсқа құжаттардың әрқайсысы жеке бланкiлерде (жеке парақтарда) басылады және бірыңғай деректемелермен ресімделеді.
11. Қағаздағы құжатты әзірлеу мен ресімдеу кезінде белгіленген бірізділікпен орналасқан деректемелер құжаттар деректемелерінің орналасу сұлбасына сәйкес қолданылады (2-қосымша).
12. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері құжаттарды таза парақтарда дайындай алады. Құжаттарды таза парақтарға дайындау кезінде көрсетілуі қажет деректемелер:
1) құжатты шығарған ұйымның ресми атауы;
2) құжат түрінің атауы;
3) құжаттың уақыты;
4) құжаттың тіркеу нөмірі;
5) құжатқа қол қойған тұлға лауазымының атауы, қолы және қолының толық мәнінің жазылуы;
6) мөрдің бедерлемесі.
13. Құжат бланкісі А4 (210х297 мм), А5 (148х210 мм) форматтағы стандартты парақтарда дайындалады. Бланкте, бланкісіз дайындалған құжаттардың әр парағында мынадан кем болмайтын жиек болу керек:
сол жағынан – 20 мм;
оң жағынан – 10 мм;
жоғарғы жағынан – 10 мм;
төменгі жағынан – 10 мм.
14. Ұйымда мынадай құжат бланкілері қолданылады:

7. Уполномоченный орган, местные исполнительные органы в области архивного дела и документации областей, (города республиканского значения, столицы), Национальный архив Республики Казахстан, Архив Президента Республики Казахстан, центральные государственные, специальные государственные архивы Республики Казахстан, государственные архивы областей, городов, районов и их филиалы (далее - государственные архивные учреждения) оказывают организациям методическую помощь по внедрению Типовых правил и в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан, осуществляют контроль за выполнением их требований.
8. Настоящие Типовые правила не распространяются на порядок работы со служебной информацией, содержащей государственные секреты.
Глава 2. Документирование
§ 1. Правила подготовки и оформления документов
9. Подготовка нормативных правовых и правовых актов государственных органов осуществляется в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года № 251, Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года № 213, Законом "Об административных процедурах" от 27 ноября 2000 года № 107.
10. Документы составляются на государственном языке, наравне с которым официально употребляется русский язык, а в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", применяются и другие языки.
Документ на государственном языке и создаваемый одновременно аутентичный документ на другом языке печатаются каждый на отдельных бланках (отдельных листах) и оформляются едиными реквизитами.
11. При создании и оформлении документа на бумажном носителе используются реквизиты, располагаемые в определенной последовательности в соответствии со схемой расположения реквизитов документа (Приложение 2).
12. Субъекты малого и среднего предпринимательства могут составлять документы на чистых листах бумаги. При составлении документов на чистых листах бумаги необходимо указывать:
1) официальное наименование организации, издавшей документ;
2) наименование вида документа;
3) дату документа;
4) регистрационный номер документа;
5) наименование должности лица, подписавшего документ, подпись и расшифровку подписи;
6) оттиск печати.
13. Бланки документов изготавливаются на стандартных листах бумаги форматов А4 (210х297 мм), А5 (148х210 мм). Каждый лист документа, оформленный как на бланке, так и без него, должен иметь поля не менее:
20 мм - левое;
10 мм - правое;
10 мм - верхнее;
10 мм - нижнее.
14. В организации применяются следующие бланки документов:

1) ұйымның хат бланкісі (3-қосымша);
2) ұйымның нақты құжат түрінің бланкісі (4-қосымша);
3) ұйымның ортақ бланкісі (5-қосымша). Ортақ бланктер, нақты құжат түрінің бланкісін типографиялық жолмен басып шығару тиімсіз болған жағдайда қолданылады.
15. Құжат бланкісі типографиялық тәсілмен, жедел полиграфиялық құралдарын қолдану көмегімен немесе құжатты дайындау кезінде компьютер арқылы басылып шығарыла алады.
16. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы бар құжаттар бланкілері мемлекеттік ұйымның тапсырыс беруімен және есепке алына отырып, аталмыш қызмет түріне сәйкес лицензиясы бар, полиграфиялық кәсіпорын басып шығара алады.
17. Құжат бланкісі бағытына қарай қолданылуы қажет және ұйым басшының сәйкес рұқсатынсыз басқа ұйымдар мен тұлғаларға беріле алмайды.
18. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері бланк орнына таза парақта мөр бедерін сол жақ жоғарғы жағының бұрышына қою жолымен ұйымның атауы бейнеленген мөр табандарды қолдана алады.
19. Екі немесе одан көп ұйымдармен әзірленген құжатты ресімдеу кезінде (бірлескен бұйрық, бірлескен шешім, бірлескен хат) бланк қолданылмайды. Дәрежелері тең екі және одан да көп ұйымдар әзірлеген бірлескен құжатты ресімдеген кезде ұйымдардың ресми атаулары, ұйымның атауларының әліпбилік ретіне қарай бір деңгейде орналастырылады.
Екі және одан да көп ұйымдар әзірлеген бірлескен құжатты ресiмдеген кезде ресми атаулары ұйымның бағыныстылығына сәйкес кiшiрею жағына қарай жазылады.
Бірлескен құжат міндетті түрде ұйымдардың мөрлерімен куәландырылуы тиіс.
§ 2. Құжат деректемелерін ресімдеу кезінде қойылатын талаптар
20. Ұйымның құжат бланкісінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздер туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңына және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік ҚР СТ 989-2008 "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы. Формасы, көлемі және техникалық талаптар" стандартының белгіленген талаптарына сәйкес орналастырылады.
21. Эмблема, логотип немесе тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) бланкіге ұйымның құрылтайшылық құжаттарына сәйкес көшіріліп салынады.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген бланкіге эмблема, логотип немесе тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) салынбайды.
22. Ұйымның ресми атауы құрылтайшылық құжаттарда ұйымдастырушылық-құқықтық формасына сілтеме жасай отырып көрсетілген атауға сәйкес болуы тиіс.
Ұйымның қысқартылған атауы тиісті нормативтік құқықтық актілерде және/немесе құрылтайшылық құжаттарда бекітілген жағдайларда ғана келтіріледі және толық атауынан төмен жақша ішінде жазылады.
Ұйым филиалының, өкілдігінің немесе құрылымдық бөлімшелерінің атаулары, олар құжаттың авторы болған жағдайда ғана көрсетіледі және ол ұйым атауынан төмен орналастырылады.

1) бланк письма организации (Приложение 3);
2) бланк конкретного вида документа организации (Приложение 4);
3) общий бланк организации (Приложение 5). Общий бланк применяется в случаях, когда типографское изготовление бланков конкретного вида документа нецелесообразно.
15. Бланки документов изготавливаются типографским способом, с помощью средств оперативной полиграфии или воспроизводятся компьютером непосредственно при составлении документа.
16. Бланки документов с изображением Государственного Герба Республики Казахстан изготавливаются полиграфическими предприятиями, имеющими лицензию на соответствующий вид деятельности, по заказам государственных организаций и подлежат учету.
17. Бланки документов должны использоваться строго по назначению и без соответствующего разрешения руководства организации не могут передаваться другим организациям или иным лицам.
18. Субъекты малого и среднего предпринимательства вместо бланков могут использовать штамп с воспроизведением наименования организации, путем проставления оттиска штампа на чистых листах бумаги в левом верхнем углу.
19. При оформлении документа, разработанного двумя и более организациями (совместный приказ, совместное решение, совместное письмо), бланк не используется. При оформлении совместного документа, разработанного двумя и более равными организациями, официальные наименования организаций располагаются на одном уровне в алфавитном порядке наименований организаций.
При оформлении совместного документа, разработанного двумя и более организациями, официальные наименования располагаются в соответствии с убыванием иерархии организаций.
Совместный документ подлежит заверению печатями организаций.
§ 2. Требования к оформлению реквизитов документа
20. Изображение Государственного Герба Республики Казахстан размещается на бланке документа организации в соответствии с требованиями, установленными Конституционным законом Республики Казахстан "О государственных символах Республики Казахстан" и Государственным стандартом Республики Казахстан СТ РК 989-2008 "Государственный Герб Республики Казахстан. Форма, размеры и технические требования".
21. Эмблема, логотип или товарный знак (знак обслуживания) воспроизводится на бланке в соответствии с учредительными документами организации.
Эмблема, логотип или товарный знак (знак обслуживания) не размещается на бланке с изображением Государственного Герба Республики Казахстан.
22. Официальное наименование организации включает в себя название в соответствии с учредительными документами с указанием на организационно-правовую форму.
Сокращенное наименование организации приводится в том случае, когда оно закреплено в учредительных документах, и размещается в скобках ниже полного наименования.
Наименования филиала, представительства, структурного подразделения указываются в том случае, если они являются авторами документа, и располагаются ниже наименования организации.

23. Ұйым туралы анықтамалық деректерде: поштаның мекен-жайы, телефондардың, телефакстердің нөмірлері, электронды поштаның мекен-жайы және ұйым қажет деп тапқан басқа да мәліметтер енеді.
24. Ұйымнан шығатын құжат түрінің атауы ұйымның құрылтайшылық құжаттарымен регламенттеледі.
25. Құжаттың уақыты оған қол қойған уақыт (басқарушылық құжаттар, хаттар, анықтамалар және басқалары) немесе құжатта белгіленген оқиға уақыты (хаттама, акт және басқалары) болып табылады. Бекітілетін құжаттар үшін (ереже, регламент және басқалары) бекіту уақыты болып табылады.
Құжат уақытын құжатқа қол қоюшы немесе бекітуші лауазымды тұлға қояды. Құжаттың жобасын дайындау кезінде айы мен жылдың орнына белгілер ғана басылады.
Екі немесе одан көп ұйымдармен әзірленген құжаттың уақыты бірдей (бірыңғай) болуы қажет.
Құжаттың жылжуы мен орындалуына байланысты қызметтік белгілерге уақыт пен қол қойылуы қажет.
Құжат уақыты араб цифрімен мына ретте ресімделеді: айдың күні, айы, жылы. Күні мен айы екі жұп араб цифрімен нүкте арқылы, жылы төрт араб цифрімен ресімделеді.
Уақытты сөздік-цифрлық тәсілмен жазу басқарушылық, қаржылық сипаттағы мәліметтер бар құжаттарда, азаматтардың құқықтар мен қызығушылықтарын анықтайтын құжаттарда, сандай-ақ нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасағанда, сонымен қатар, соңғыларын ресімдеген кезде пайдаланылады. Мысалы: 1995 жылдың 5 сәуірі.
26. Құжаттың тіркеу нөмірі тіркеу-есепке алу нысанындағы реттік нөмірінен тұрады. Басқа деректемелер (құрылымдық бөлімшенің индексі, ұйымның істер номенклатурасы бойынша істің индексі) ұйымның ұйғарымы бойынша қойылады.
27. Кіріс құжаттың нөмірі мен уақытының сілтемесінде жауап беріліп отырған құжаттың тіркеу нөмірі мен уақыты көрсетіледі.
Жауап құжаттың мәтінін кіріс құжаттың уақыты мен нөміріне сілтеме жасаудан бастауға рұқсат етілмейді.
28. Хаттан басқа құжаттардың барлық түрлерін дайындаған кезде құжаттың жасалған немесе басып шығарылған жері көрсетіледі. Ішкі құжаттарда дайындалған немесе басып шығарылған жерін көрсетпеуге де болады.
29. Қол жеткізуді шектеу белгісі нешінші дана екені көрсетіліп бірінші парақтың жоғарғы оң жақ бұрышынан қойылады.
30. Адресат. Құжаттар ұйымдардың, олардың құрылымдық бөлімшелерінің, лауазымды немесе заңды тұлғалардың мекен-жайларына жолданады.
Ұйымның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, лауазымды тұлғаның мекен-жайына жолданған кезде, олардың атауы кіші әріппен, жартылай қалың шрифтпен атау септігінде, құжат жолдаған лауазымды тұлғаның атауы барыс септігінде жазылады.
Құжатты ұйым басшысына жолдаған кезде ұйым атауы құжат жолданған адресаттың лауазымының құрамына кіреді.
Құжатты жеке тұлғаның мекен-жайына жолдаған кезде пошталық мекен-жайы, тегі және есімінің бас әріптері көрсетіледі. Ұйым ішінде хат алмасу кезінде лауазымды тұлғаның тегі мен аты-жөнін барыс септігінде көрсетуге рұқсат етіледі.
Егер құжат біртекті ұйымдарға жолданған кезде олардың мекен-жайы жинақталып көрсетіледі.
Құжаттағы адрес төртеуден артық болмау керек. Екінші, үшінші, төртінші алушыларға "Көшірме" сөзі жазылмайды. Алушылардың саны көп болса, онда құжатты таратудың тізімі (тізілімі) жасалады.

23. В справочных данных об организации указываются: почтовый адрес, номера телефонов, телефаксов, адрес электронной почты и другие сведения по усмотрению организации.
24. Наименование вида документа, издаваемого организацией, регламентируется учредительными документами организации.
25. Датой документа является дата его подписания (распорядительные документы, письма, справки и другие.) или события, зафиксированного в документе (протокол, акт и другие). Для утверждаемого документа (положение, регламент, правила и другие) - дата утверждения.
Дата документа проставляется должностным лицом, подписывающим или утверждающим документ. При подготовке проекта документа печатается только обозначение месяца и года.
Документы, изданные совместно двумя и более организациями должны иметь одну (единую) дату.
Служебные отметки на документе, связанные с его прохождением и исполнением, должны датироваться и подписываться.
Дату документа оформляют арабскими цифрами в последовательности: день месяца, месяц, год. День месяца и месяц оформляют двумя парами арабских цифр, разделенными точкой; год - четырьмя арабскими цифрами.
Словесно-цифровой способ написания даты используется в распорядительных документах, документах, содержащих сведения финансового характера, определяющих законные права и интересы граждан, при ссылке на нормативные правовые акты, а также при оформлении последних, например, 5 апреля 1995 года.
26. Регистрационный номер документа состоит из порядкового номера документа в регистрационной учетной форме. Остальные реквизиты (индекс дела по номенклатуре дел организации, собственный корреспондентский номер) проставляются по усмотрению организации.
27. В ссылке на номер и дату входящего документа указывается регистрационный номер и дата документа, на который дается ответ.
28. Место составления или издания документа указывается на всех видах документов, кроме письма. На внутренних документах место составления или издания документа можно не указывать.
29. Гриф ограничения доступа проставляется в верхнем правом углу первого листа с указанием номера экземпляра.
30. Адресат. Документы адресуют организациям, их структурным подразделениям, должностным или физическим лицам.
При адресовании документа организации, ее структурному подразделению, должностному лицу, их наименования пишутся строчными буквами, полужирным шрифтом в именительном падеже, должность лица, которому адресован документ - в дательном падеже.
При адресовании документа руководителю организации ее наименование входит в состав наименования должности адресата. При адресовании документа физическому лицу указываются почтовый адрес, а затем фамилия и инициалы получателя. При переписке внутри организации допускается указание в дательном падеже только фамилии и инициалов должностного лица.
Если документ адресуется однородным организациям, их адресаты указываются обобщенно.
Документ не должен содержать более четырех адресатов. Слово "Копия" перед вторым, третьим, четвертым адресатами не указывается. При большем количестве адресатов составляется список (реестр) рассылки документа.

Құжатты тұрақты емес мекен-жайға жолдаған кезде, деректемелер құрамына орындаушымен ресімделген "Адресаттың" пошталық мекен-жайы кіреді. Пошталық мекен-жайдың элементтері, "Пошталық байланыс қызметтерін көрсету ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2005 жылғы 1 шілдедегі N 210-п бұйрығымен (2005 жылғы 11 тамыздағы мемлекеттік тіркеу нөмірі 3783) бекітілген бір ізділікпен көрсетіледі.
31. Құжатты бекітудің белгісі құжаттың бірінші парағының оң жақ жоғарғы жағының бұрышына қойылады.
Құжатты нақты лауазымды тұлғамен бекіткен кезде бекіту белгісі келесі элементтерден: "Бекітемін" (кіші әріптермен, тырнақшаларды қолданусыз ресімделеді) сөзінен, лауазым атауынан, қол таңбадан, тегі мен актының бас әріптерінен және бекіту уақытынан тұрады.
Құжатты лауазымы тең екі немесе одан көп тұлғалармен бекітілген кезде бекіту белгісі ұйымның ресми атауы әліпбилік реттілікпен орналастырылады.
Құжатты қаулымен, шешіммен, бұйрықпен, хаттамамен бекітілген кезде бекіту белгісі "Бекітілді (ген)" деген сөздер арқылы жазылады, өкімдік құжаттың түрі көмектес септігінде көрсетіледі және оның уақыты мен нөмірінен тұрады.
32. Бұрыштама. Бұрыштаманың құрамына орындаушының (орындаушылардың) тегі, тапсырманың (тапсырмалардың) мазмұны, орындалу мерзімі, қойылған қолы, уақыты енеді. Тапсырма лауазымы тең екі немесе бірнеше тұлғаға берілген жағдайда, егер басқасы бұрыштамада көрсетілмесе, жауапты орындаушы тапсырмадағы бірінші көрсетілген тұлға болып табылады.
Бұрыштама құжаттың бірінші парағына, оның жоғарғы бөлігіндегі мәтіннен бос орынға қойылады. Бұрыштаманы кіріске алынған тіркеу нөмірін бұрыштамаға қатысты және құжат деректемелері туралы белгілерді (авторды, құжаттың шығыс нөмірі мен уақытын) міндетті түрде көрсете отырып жеке бланкiде (фишкiде) ресімдеуге болады.
33. Құжат мәтінінің тақырыбы, құжаттың сол жақ жиегінен бері, жартылай қалың шрифтпен, сөз тасымалысыз ресімделеді және әр жолда 35 белгіден артық белгі болмау қажет. Әділет мекемелерінде мемлекеттік тіркеуді қажет етпейтін құжаттарда, 5 жолдан асатын тақырып құжаттың ортасында ресімделеді. Тақырыптың соңынан нүкте қойылмайды.
Мәтінге қойылатын тақырып қысқа, әрі мәтіннің мазмұнын дәл беретін болуы керек. Құжат түрінің атауымен келісілуі және "не туралы?" ("кім туралы?"), "нені?", "кімді?" деген сұрақтарға жауап беру қажет.
10 жолдан аз мәтінге және А5 пішінді бланкіге жасалған құжатқа тақырып қойылмайды.

В случае направления документа не постоянным адресатам, в состав реквизита "Адресат" включается почтовый адрес, который оформляется исполнителем. Элементы почтового адреса указываются в последовательности, в соответствии "Правилами предоставления услуг почтовой связи", утвержденными приказом председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 1 июля 2005 года № 210-П (государственный регистрационный № 3783 от 11 августа 2005 года).
31. Гриф утверждения документа располагается в правом верхнем углу первого листа документа.
При утверждении документа конкретным должностным лицом, гриф утверждения состоит из следующих элементов: слова "Утверждаю" (оформляется строчными буквами, без применения кавычек), наименования должности, подписи, инициала имени, фамилии и даты утверждения.
При утверждении документа двумя и более лицами равных должностей грифы утверждения располагаются в алфавитном порядке наименований организаций.
При утверждении документа постановлением, решением, приказом, протоколом гриф утверждения состоит из слова "Утвержден (а, о, ы)", вида распорядительного документа в творительном падеже, его даты и номера.
32. Резолюция. В состав резолюции входят фамилия исполнителя (исполнителей), содержание поручения (поручений), срок исполнения, подпись, и дата. В случаях, когда поручение дается двум и более лицам, основным исполнителем является лицо, указанное в поручении первым, если иное не установлено в самой резолюции.
Резолюция располагается в верхней части первого листа документа на свободном от текста месте. Допускается оформление резолюции на отдельном бланке (фишке) с указанием входящего регистрационного номера и отметки о реквизитах документа, к которому относится резолюция (автор, исходящий номер и дата документа), а также других элементов реквизита, предусмотренных настоящим пунктом.
33. Заголовок к тексту документа оформляется полужирным шрифтом от границы левого поля документа, без переноса слов и не должен содержать более 35 знаков в каждой строке. В документе, не требующем государственной регистрации в органах юстиции, при величине заголовка более 5 строк, допускается оформление заголовка по середине документа. Точка в конце заголовка не ставится.
Заголовок к тексту должен быть кратким, точно передавать содержание документа. Он должен быть согласован с наименованием вида документа и отвечать на вопросы: "о чем?" ("о ком?"), "чего?" ("кого?").
Заголовок к тексту документа менее 10 строк, а также к документу, выполненному на бланке формата А5, не составляется.

34. Құжаттың орындалуын бақылау туралы белгі "Бақылау", "Контроль" "Бақылауға алынды", "Взято на контроль" сөздерімен немесе мөртабандармен, арнайы (литерлі) "Б", "К" және құжаттың бірінші парағының сол жақ жоғарғы жиегінде тақырыптың жанында қойылады.
35. Құжат мәтіні сауалнама, диаграмма, кесте, байланыстырғыш мәтін немесе олардың қосындысы ретінде ресімделеді.
Сауалнама түрінде - белгілі бір белгілер жиынтығы бойынша анықталған бір нысан жайлы ақпаратты цифр немесе сөз арқылы баяндауда қолданылады.
Мәтінді сауалнама түрінде құрастырған кезде сипатталатын нысанның атауы зат есімде немесе екінші жақтағы етістік сөз тіркестерімен осы шақта не өткен шақтың көпше түрінде (бар, болған және басқалары) жазылады.
Сөз арқылы жазылған мінездеме белгілер атауымен келісілуі қажет.
Диаграмма түрінде - ақпаратты цифр немесе сөз арқылы баяндауда қолданылады. Диаграмма бөлінбеу және басқа бетке көшпеу керек.
Кесте түрінде – белгілеріне қарай қатар бірнеше нысандар туралы ақпаратты цифр немесе сөз арқылы баяндауда қолданылады.
Кестелердегі мәтінді бөліктерге бөлудің екі деңгейі бар: тік – бағана және көлденең – жол. Кестенің бағаны мен жолдарын зат есімнің атау септігінде жазылған тақырыбы болуы керек. Бағандар мен жолдардың тақырыпшалары тақырыппен үйлесімді болу керек.
Егер кесте екі немесе одан көп параққа басылатын болса, онда кесте бағандары нөмірленеді де келесі беттерге олардың тек нөмірлері ғана басылады.
Байланыстырғыш мәтін екі бөлімнен тұрады: Бірінші бөлімде себептер, мақсаттар, құжатты дайындауға себепші болған негіздеме, екінші (қортынды)- шешімдер, қорытындылар, өтініштер мен ұсыныстардан тұрады. Кей жағдайда бірінші бөлімде өтініштер мен ұсыныстар, ал екінші бөлімде негіздемелер мен айғақтар көрсетіледі. Мәтін бір қортынды бөлімнен (мысалы, бұйрықтың – басқарушылық бөлімін айқындаусыз, хаттарда - өтінішті түсіндірусіз) тұрады.
Басқа ұйымдар құжаттары негізінде немесе бұрын шығарылған құжаттарды негізге ала отырып дайындалған құжат мәтінінде олардың деректемелері беріледі: құжаттың атауы және автор-ұйым, уақыты, тіркеу нөмірі, мәтінің тақырыбы.
Егер мәтінде бірнеше шешімдер, тұжырымдамалар, ұсыныстар мен өтініштер болса, онда оны араб цифрларымен нөмірлеп, бөлім мен тарауларға бөлуге болады.
Құжат мәтіні жазу машинкасында бір жарым жоларалық интервал немесе компьютер техникасының құрылғылары көмегімен мөлшері 14 Тіmеs New Roman ғаріптерімен жоларалық бір интервалда басылады. Кейбір жағдайларда (кестені, қосымшаны, орындаушы туралы белгіні, ескертуді және басқаларын ресімдеуді) ғаріп мөлшері мен жоларалық интервал басқа болуы мүмкін.
Құжатты екі немесе одан да көп парақта ресімдеу кезінде, екінші және одан кейінгі парақтар нөмірленеді, нөмірлер араб цифрларымен парақтың жоғарғы жиегі ортасынан тыныс белгісінсіз қойылады.

34. Отметка о контроле за исполнением документа обозначается словами или штампами "Бақылау", "Контроль", "Бақылауға алынды", "Взято на контроль", литером "Б", "К" и проставляется в верхней половине левого поля первого листа документа возле заголовка.
35. Текст документа оформляется в виде, анкеты, диаграммы, таблицы связного текста или соединения этих форм.
Форма анкеты применяется при изложении цифровой или словесной информации об одном объекте по определенному набору признаков.
При составлении текста в виде анкеты наименования признаков характеризуемого объекта должны быть выражены именем существительным в именительном падеже или словосочетанием с глаголом второго лица множественного числа настоящего или прошедшего времени (имеете, были, находились). Характеристики, выраженные словесно, должны быть согласованы с наименованиями признаков.
Форма диаграммы применяется при изложении цифровой или словесной информации. Диаграмма не должна делиться, переходить на другую страницу.
Форма таблицы применяется при изложении цифровой или словесной информации о нескольких объектах по ряду признаков.
Таблицы имеют два уровня членения текста: вертикальный - граф и горизонтальный - строк. Графы и строки таблицы должны иметь заголовки, выраженные именем существительным в именительном падеже. Подзаголовки граф и строк должны быть согласованы с заголовками. Если таблицу печатают более чем на одной странице, графы таблицы должны быть пронумерованы и на следующих страницах должны быть напечатаны только номера этих граф.
Связный текст, как правило, состоит из двух частей. В первой части указываются причины, цели, основания создания документа; во второй (заключительной) - решения, выводы, просьбы, рекомендации. В некоторых случаях в первой части указываются просьбы, предложения, во второй - приводятся обоснования, аргументы. Текст может содержать одну заключительную часть (например, приказы - распорядительную часть без констатирующей, письма - просьбу без пояснения). В тексте документа, подготовленного на основании или во исполнение ранее изданного документа, указываются его реквизиты: наименование документа и организации-автора, дату, регистрационный номер, заголовок к тексту. Если текст содержит несколько решений, выводов, предложений, просьб, его можно разбить на разделы, пункты, которые нумеруются арабскими цифрами.
Текст документа печатается на пишущей машинке через полтора межстрочных интервала или при помощи устройств компьютерной техники размером 14 шрифта Times New Roman через один межстрочный интервал. В отдельных случаях (оформление таблиц, приложений, отметки об исполнителе, примечаний и другие) размеры шрифта и межстрочного интервала могут быть иными.
При оформлении документа на двух и более листах второй и последующие листы нумеруются. Номера проставляются арабскими цифрами в середине верхнего поля листа без знаков препинания.

36. Құжатқа қосымшаның бар болуы туралы белгі. Атауы бар құжат мәтінінің қосымшасында парақтар саны, данасы, орындалған тілі туралы белгі болады. Атауы жоқ құжат мәтінінің қосымшасында олардың нөмірі, атауы, парақтар мен данасының саны және орындалу тілі көрсетіледі, егер қосымша кітапшаланған болса онда даналардың саны ғана көрсетіледі.
Егер құжат басқа қосымшасы бар құжаттан тұрса, онда белгіде бар қосымшаның ерекшелігі көрсетіледі, сонымен қатар, қосымшалардың жалпы парақтар саны көрсетіледі.
Егер қосымша құжатта көрсетілген мекен-жайдың барлығына жолданбаса, онда қандай мекен-жайларға жіберілу керектігін көрсету қажет.
Басқарушылық құжат қосымшасының (бұйрық, өкім, ереже, нұсқаулық, шешім) бірінші парағының оң жақ жоғарғы жағында басқарушылық құжаттың атауы, оның уақыты мен тіркеу нөмірі көрсетіліп "Қосымша" сөзі жазылады.
37. Құжатта қойылған қолға:
1) қол қойған тұлға лауазымының атауы, құрылымдық бөлімшенің және ұйымның ресми атауы (егер құжат бланкіде рәсімделмеген болса);
2) жауапты тұлғаның өз қолы және қойылған қолдың толық мәні (есімінің бас әріптер мен тегі) енеді.
Құжатқа лауазымдары тең екі және одан да көп тұлғалар қол қойған кезде, олардың қойған қолдары ұйымдардың немесе құрылымдық бөлімшелердің ресми атауларындағы әліпбилік ретпен орналасады.
Құжатқа бірнеше лауазымды тұлға қол қойған кезде олардың қойған қолдары қызметтерінің лауазымдық бағыныстылығына сәйкес бірінен кейін бірі орналастырылады. Комиссия жасаған құжатта қол қоюшы тұлғалардың лауазым атаулары емес, олардың комиссия құрамындағы міндеттері көрсетіледі.
Ұйымның алқалы органдары (алқалар, кеңестер және басқалары) құжаттарына төраға мен хатшы (төрағалық етуші және жазбаны жүргізуші тұлға) қол қояды.
Егер дайындалған құжаттың жобасына қол қоюшы лауазымды тұлға жоқ болған жағдайда, құжатты оның міндетін атқарушы лауазымды тұлғаның атына қайта ресімделуі қажет. Қол қойғанда "үшін" көмекші сөзін қосуға немесе лауазым атауының алдына қиғаш сызықты (бөлгішті) қолдан қоюға жол берілмейді.
Құжатқа қол қоюшы лауазымды тұлға лауазымының атауы, қолдың толық мәні кіші әріптермен және жартылай қалың шрифтпен ресімделеді.
38. Құжатты келісу туралы белгі. Құжат жобасын келісу құжатқа бұрыштама (ішкі келісу) немесе келісу белгісімен (сыртқы келісу) ресімделеді.
Қол қоюға ұсынылған құжатқа орындаушының (жауапты орындаушының) құжат жобасын дайындаған құрылым басшысының, басқа да мүдделі лауазымды тұлғалардың, қажет жағдайда – ұйымның қаржы, экономика және заң қызметі басшыларының бұрыштамалары қойылады.
Бұрыштама ұйымда қалатын құжат данасының оң жақ бетіне (жоспардың жобасына, есептерге, хаттарға және басқалары) қолдың төменгі жағына қойылады. Басқарушылық құжат жобасына бұрыштама бірінші данасына ғана қойылады. Басқарушылық құжаттың соңғы парағының теріс жағына да бұрыштама қоюға рұқсат етіледі.
Бұрыштаманың құрамына бұрыштама қоюшының қолын, уақыты, қажет жағдайда қолтаңбаның мәні (есімнің бас әріптері мен тегі) бұрыштама қоюшы тұлғаның лауазымын көрсету жолымен ресімдеу енеді. Құжат жобасына қатысты ескертулер, пікірлер, толықтырулар құжат жобасына сәйкес белгілер қою жолымен, жеке парақта ресімделеді.
Құжатты сыртқы келісу белгісі соңғы парағының сол жақ төменгі бұрышына қойылады, "Келісілді" сөздері кіші әріптермен тырнақшаны қолданусыз ресімделеді, сонымен қатар, құжатты келісуші тұлғаның лауазымының атауы (ұйымның атауын қоса алғанда) жеке қолы және оның толық мәні мен келісу уақытынан тұрады.
Құжат лауазымдары тең екі және одан да көп тұлғалармен келісілген кезде келісу белгілері ұйымның ресми атауларындағы әліпбилік ретпен орналастырылады. Құжат бірнеше лауазымды тұлғалармен келісілген кезде, келісу белгілері қызметтерінің лауазымдық бағыныстылығына сәйкес орналастырылады.
Егер келісу хатпен, хаттамамен немесе басқа құжатпен жүзеге асырылатын болса, онда келісу белгісінде құжат түрі, ұйым атауы, құжат уақыты мен нөмірі көмектес септігінде көрсетіледі.
Құжатты бірнеше ұйыммен сырттан келісу - келісу парағы арқылы ресімделуі мүмкін (6-қосымша). Бұл жағдайда қолдан кейін "Келісу парағы қоса берілген" деген белгі қойылады.

36. Отметка о наличии приложения к документу. В отметке о наличии приложения, названного в тексте документа, проставляются количество листов, экземпляров, язык исполнения. При наличии приложений, не названных в тексте, указываются их номера, наименования, количество листов, количество экземпляров и язык исполнения, если приложения сброшюрованы указывается только количество экземпляров.
Если к документу прилагается другой документ, также имеющий приложение, то в отметке о наличии приложения оговаривается эта особенность, а также указывается общее количество листов в приложениях.
Если приложение направляют не во все указанные в документе адреса, то в отметке о его наличии указывается какому адресату он направлен.
В приложении к распорядительному документу (приказ, распоряжение, правила, инструкция, положение, решение) на первом его листе в правом верхнем углу пишут слово "Приложение" с указанием наименования распорядительного документа, его даты и регистрационного номера.
37. Подпись документа включает:
1) наименование должности лица, подписавшего документ, официальное наименование структурного подразделения или организации (если документ оформлен не на бланке);
2) личную подпись и расшифровку подписи (инициал имени и фамилия).
При подписании документа двумя и более лицами равных должностей их подписи располагаются в алфавитном порядке официальных наименований организаций или структурных подразделений.
При подписании документа несколькими должностными лицами их подписи располагаются одна под другой в соответствии с убыванием служебной иерархии должностей.
В документе, составленном комиссией, указываются не наименования должностей лиц, подписывавших документ, а их обязанности в составе комиссии.
Документы коллегиальных органов организации (коллегий, советов и других) подписываются председателем и секретарем (председательствующим и лицом, проводившим запись).
Если должностное лицо, подпись которого заготовлена на проекте документа, отсутствует, то документ подлежит переоформлению на лицо, исполняющее его обязанности. Не допускается подписывать документы с предлогом "за" или проставлением косой черты перед наименованием должности.
Наименования должностей лиц, подписывающих документ, и расшифровку подписей оформляют строчными буквами, полужирным шрифтом.
38. Отметка о согласовании документа. Согласование проекта документа оформляется визой на документе (внутреннее согласование) или грифом согласования (внешнее согласование).
Представляемые на подпись документы визируются исполнителем (ответственным исполнителем), руководителем подразделения, где готовился проект документа, другими заинтересованными должностными лицами, при необходимости - руководителями финансовой и юридической служб организации.
Визы проставляются на экземплярах документов, остающихся в организации, на лицевой стороне ниже подписи (проекты планов, отчеты, письма и другие). Проекты распорядительных документов визируются на первом экземпляре. Допускается визирование распорядительных документов на оборотной стороне последнего листа.
Виза включает в себя подпись визирующего, дату, при необходимости - расшифровку подписи (инициал имени, фамилию), наименование должности визирующего. Замечания, особые мнения и дополнения к проекту документа оформляются на отдельном листе, о чем в проекте документа делается соответствующая отметка. Замечания докладываются руководителю, подписывающему документ.
Внешнее согласование документа оформляется грифом согласования, который располагается в левом нижнем углу последнего листа документа, состоит из слова "Согласовано", оформляемых строчными буквами, без применения кавычек, а также наименования должности лица, с которым согласовывается документ (включая наименование организации), личной подписи и ее расшифровки, даты согласования.
При согласовании документа двумя и более лицами равных должностей грифы согласования располагаются в алфавитном порядке официальных наименований организаций. При согласовании документа несколькими должностными лицами грифы согласования располагаются в соответствии с убыванием служебной иерархии должностей.
Если согласование осуществляется письмом, протоколом или другим документом, то в грифе согласования указываются вид документа в творительном падеже, наименование организации в родительном падеже, дата и номер документа.
Внешнее согласование документа с несколькими организациями может быть оформлено листом согласования (Приложение 6). В этом случае на документе после подписи делается отметка "Лист согласования прилагается".

39. Мөр бедері лауазымды тұлғаның құжаттағы қолының түпнұсқа екендігін куәландырады. Мөр бедері лауазым атауы мен қойылған қол бөлігін қамтитын болуы керек.
40. Құжаттың көшірмесін куәландыру туралы белгі. Құжаттың түпнұсқамен сәйкестігін куәландыру үшін "Қол" деген деректеменің төменгі жағына "Көшірмесі дұрыс" (тырнақшаларсыз) деген куәландыру жазбасын, көшірмені куәландырған тұлғаның лауазым атауын, оның өз қолын және қойылған қолдың толық мәнін, ұйымның мөрін, куәландырылған уақытын қамтиды.
41. Құжатты орындаушы туралы белгі "Орынд." деген қысқартылған сөзді, құжатты орындаушының фамилиясын, аты-жөнін (өз есімінің және әкесі есімінің бас әріптерін), оның телефон нөмірін қамтиды және бұл құжаттың соңғы парағына, оның өң бетіне немесе қайырма бетіне сол жақ төменгі бұрышынан жазылады.
42. Құжаттың орындалғаны және іске жіберілгені туралы белгі оның орындалғандығын растайтын құжаттың тіркеу нөмірі мен уақытына сілтемені (мұндай құжат болмаған жағдайда - орындалуы жөнінде қысқаша мағлұматты), "Іске" сөзін, құжат сақталатын істің нөмірін қамтиды.
Құжаттың орындалғаны және іске жіберілгені туралы белгіге қол қойылады және ол құжаттың бірінші парағына, оның өң бетіндегі сол жақ төменгі бұрышынан немесе оның қайырма бетінен қойылады.
43. Файлдың атын, оператордың кодын, уақытын және құжаттың әрбір парағына сол жақ төменгі бұрышынан қойылатын басқа да іздестіру деректерін қамтитын белгі (колонтитул) құжаттың электрондық көшірмелеріне идентификатор (сәйкестендіргіш) болып табылады.
44. Құжаттың ұйымға келіп түскені туралы белгі кіріс құжаттың нөмірін қамтиды және құжаттың бірінші парағына оның өң бетінің оң жақ төменгі бұрышына қойылады.
§ 3. Бұйрық пен өкімді дайындау мен ресімдеудің ерекшеліктері
45. Бұйрықтар мен өкімдер құқықтық сипаттағы шешімдер, сонымен қатар, жедел, ұйымдастыру, кадр және ұйым жұмысына қатысты басқа да мәселелер бойынша ресімделеді (7-8-қосымша).
Бұйрықтардың (өкімдердің) жобалары ұйым басшысының, оның орынбасарының немесе бастамалық тәртіп негізінде әзірленеді және құрылымдарға енгізіледі. Кадр мәселесіне қатысты бұйрықтардың жобасы кадр қызметіне сәйкес құжаттардың (жеке еңбек шарттар, баяндау (қызметтік) жазбалар, ұсыным және басқалары) негізінде дайындалады.
Бұйрықтардың (өкімдердің) жобалары және олардың қосымшаларына жобаны енгізген орындаушының және құрылым басшысының, жобада тапсырмалар мен міндеттер қарастырылған құрылымдардың басшыларының, сонымен қатар, БҚҚ басшысы мен заң қызметінің басшыларының, міндерінің тағайындалуына байланысты ұйым басшысының орынбасарының бұрыштамасы қойылады.
Бұйрықтардың (өкімдердің) жобаларын келісу кезінде туындаған келіспеушіліктер, жобаға қоса берілетін анықтама түрінде баяндалады. Егер келісу кезінде бұйрық жобасына түбегейлі сипаттағы өзгерістер енгізілсе, онда ол пысықталып қайта келісуден өтеді.
Бұйрықтар күнтізбелік жыл шегіндегі реттік нөмірмен нөмірленеді. Негізгі қызмет бойынша, жеке құрам бойынша бұйрықтар және өкімдер бөлек нөмірленіп, өздеріне тиісті журналдарда тіркеледі.
Бұйрықтардың (өкімдердің) көшірмелері немесе олардың көбейтілген даналары мөртабанмен куәландырылады және орындаушы құрастырған және қол қойған жіберілу тізіміне сәйкес мекен-жайларға жолданады.
Бұйрықтың мәтіні екі бөлімнен тұрады: айқындаушылық (кіріспе) және өкімдік.
Айқындаушылық бөлімде бұйрықты дайындауға негіз болған мақсаттар мен міндеттер, фактілер мен оқиғалар баяндалады. Егер бұйрық басқа құжаттардың негізінде дайындалса, онда айқындаушылық бөлімде аталмыш құжаттың атауы ілік септігінде, оның авторы, уақыты, нөмірі мен тақырыбы көрсетіледі. Әділет органдарында тіркелген  нормативтік құқықтық актіге сілтеме жасаған кезде, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде тіркелген нөмірі қосымша көрсетіледі.
Бұйрық жобасындағы кіріспе "БҰЙЫРАМЫН" сөзімен аяқталады.
Өкімдік бөлімде берілген тапсырмаларды тізбелеу әр іс-қимылдың орындаушысы мен орындалу мерзімін қамтуы қажет. Өкімдік бөлім тармақтар мен тармақшаларға, абзацқа бөліне алады. Тармақтар мен тармақшалар араб цифрмен нөмірленеді. Абзацтың алдында сызықша немесе басқа белгілер қойылмайды.
Бір сипаттағы іс-қимылдар бір тармақшада тізбелене алады. Орындаушылар ретінде құрылымдық бөлімшелер немесе нақты лауазымды тұлға көрсетіле алады. Өкімдік бөлімнің соңғы тармағында бұйрықтың орындалуын бақылау жүктелген құрылым немесе лауазымды тұлға туралы мәліметтер болуы мүмкін.
"Құжатқа қосымшаның бар болуы туралы" деректеме бұйрық мәтінінен кейін дербес ресімделмейді.
§ 4. Ережені, нұсқаулықты дайындау мен ресімдеудің ерекшеліктері

39. Оттиск печати заверяет подлинность подписи должностного лица на документе. Оттиск печати следует проставлять таким образом, чтобы он захватывал часть наименования должности и подписи.
40. Отметка о заверении копии документа. Для заверения соответствия документа подлиннику ниже реквизита "Подпись" проставляется заверительная надпись "Копия верна" (без кавычек), наименование должности лица, заверившего копию, личная подпись и ее расшифровка, оттиск печати организации, дата заверения.
41. Отметка об исполнителе документа включает сокращенное слово "Исп.", фамилию, инициалы имени и отчества исполнителя документа, номер его телефона и располагается на лицевой или оборотной стороне последнего листа документа в левом нижнем углу.
42. Отметка об исполнении документа и направлении его в дело включает ссылку на номер и дату документа, свидетельствующую об исполнении (при отсутствии такого документа - краткие сведения об исполнении), слово "В дело", номер дела, в котором будет храниться документ и подпись исполнителя.
Отметка об исполнении документа и направлении его в дело проставляется в левом нижнем углу лицевой стороны первого листа документа или на его оборотной стороне.
43. Идентификатором электронной копии документа является отметка (колонтитул), содержащая наименование файла, код оператора, дату и другие поисковые данные, проставляемые на нижнем поле каждого листа документа.
44. Отметка о поступлении документа в организацию проставляется в правом нижнем углу лицевой стороны первого листа документа и содержит порядковый номер входящего документа и дату поступления.
§ 3. Особенности подготовки и оформления приказа, распоряжения
45. Приказами и распоряжениями оформляются решения правового характера, а также по оперативным, организационным, кадровым и другим вопросам работы организации (Приложения 7-8).
Проекты приказов (распоряжений) готовят и вносят подразделения на основании поручений руководителя организации, его заместителя, либо в инициативном порядке. Проекты приказов по кадровым вопросам готовит кадровая служба на основании соответствующих документов (индивидуальные трудовые договоры, заявления, докладные (служебные) записки, представления и другие).
Проекты приказов (распоряжений) и приложения к ним визируются исполнителем и руководителем подразделения, внесшим проект, руководителями подразделений, которым в проекте предусматриваются задания и поручения, а также руководителем ДОУ и юридической службы, заместителями руководителя организации в соответствии с распределением обязанностей.
Возражения по проекту приказа (распоряжения), возникающие при согласовании, излагаются в справке, которая прилагается к проекту. Если в процессе согласования в проект приказа вносятся изменения принципиального характера, то он дорабатывается и проходит повторное согласование.
Приказы нумеруются порядковой нумерацией в пределах календарного года. Приказы по основной деятельности, по личному составу и распоряжения нумеруются отдельно и регистрируются в соответствующих журналах.
Копии приказов (распоряжений) или их размноженные экземпляры заверяются печатью и направляются адресатам в соответствии с указателем рассылки, который составляется и подписывается исполнителем.
Текст приказа, как правило, состоит из двух частей: констатирующей (преамбулы) и распорядительной.
В констатирующей части кратко излагаются цели и задачи, факты и события, послужившие основанием для издания приказа. Если приказ издается на основании другого документа, то в констатирующей части указывается наименование этого документа в родительном падеже, его автор, дата, номер и заголовок. При ссылке на нормативный правовой акт, зарегистрированный в органах юстиции, дополнительно указывается номер, под которым он зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов.
Преамбула в проектах приказов завершается словом "ПРИКАЗЫВАЮ" .
Распорядительная часть должна содержать перечисление предписываемых действий с указанием исполнителя каждого действия и сроков исполнения. Распорядительная часть может делиться на пункты, подпункты и абзацы. Пункты и подпункты нумеруются арабскими цифрами. Перед абзацами дефис или иные знаки не ставятся.
Действия однородного характера могут быть перечислены в одном пункте. В качестве исполнителей указываются структурные подразделения или конкретные должностные лица. Последний пункт распорядительной части может содержать сведения о подразделении или должностном лице, на которое возлагается контроль за исполнением приказа.
Реквизит "отметка о наличии приложения к документу" после текста приказа самостоятельно не оформляется.
§ 4. Особенности подготовки и оформления
положения, правил, инструкции, устава

46. Ереже (тәртіп, нұсқаулық, жарғы) жоғары тұрған орган немесе ұйым басшысымен бекіту белгісін ресімдеу немесе оларды бекіту туралы өкімдік құжаттарды шығару арқылы бекітіледі. Өкімдік құжаттарда ережені (нұсқаулықты) енгізу уақыты белгіленеді және оны енгізуге қажет іс-қимылдар тізбеленеді.
Ереженің (тәртіптің, нұсқаулықтың, жарғының) жобасы ұйымның ортақ бланкісінде басылып шығарылады. Егер ереженің (тәртіптің, нұсқаулықтың, жарғының) жобасы өкімдік құжатпен бекітілетін болса, онда ереже (тәртіп, нұсқаулық, жарғы) А4 форматтағы парақ бетінде басылып шығарылады (9-қосымша).
Ереже (нұсқаулық) мәтінің тақырыбы "Не туралы?" деген сұраққа жауап беруі қажет; лауазымды талаптар мен жұмысты жүргізудің тәртібі жазылған (лауазымдық нұсқаулық) нұсқаулықтың тәртібі "Кімді?"деген сұраққа (Бас маманның лауазымдық нұсқаулығы) жауап беруі қажет.
Мәтін жекеше немесе көпше түрдің үшінші жағынан жазылады. Мәтінде: "тиіс", "қолдану", "қажет", "тыйым салынады", "рұқсат етілмейді" деген сөздер қолданылады.
Ереже (нұсқаулық) мәтінінің айқындаушылық бөлім ретінде негізгі мақсаттар, таралу ортасы, оны бұзғаны үшін жауапкершілік көрсетілген "Жалпы ережелер" бөлімі қызмет атқарады.
Ереженің (нұсқаулықтың) негізгі мәтіні тарауға, бөлімге, бөлімшеге, параграфқа, тамаққа, тармақшаға және абзацқа бөліне алады. Тараулардың, бөлімдердің, бөлімшелердің және параграфтардың жартылай қалың шрифтпен бөлінген атаулары болуы керек.
Тараулар, бөлімдер, бөлімшелер және параграфтар, тармақтар және тармақшалар араб цифрмен нөмірленеді. Тараулар, бөлімдер және параграфтар тура нөмірлермен (сквозной) нөмірленеді. Тармақшалардың нөмірлері әр тармақша өзіндік болып табылады. Әр тараудағы параграф пен әр бөлімдегі бөлімшелердің нөмірлері де өзіндік болады.
Тармақшалардың ішінде абзацпен бөлінген мәтіннің бөлімдері болады. Абзац деп мағыналық жағынан біртұтас, бірінші жолда бөлу белгілерімен бөлінген және бас әріппен жазылған бірінші абзацтан басқасы кіші әріптермен жазылатын мәтінің бөлімі есептеледі.
Абзацтарды дефис немесе басқа бөлу белгілерімен бөлуге рұқсат етілмейді.
§ 5. Хаттаманы дайындау мен ресімдеудің ерекшеліктері
47. Хаттама кеңес (отырыс) жиналыс кезінде жазылған, баяндама мен сөйлеген сөздерден ұсынған тезистер, анықтамалар, шешімдер жобасы мен басқа да материалдар негізінде хаттама бланкісінде немесе ортақ бланкте хаттама мәтінінің құрылымына сәйкес басылып шығарылады (9-қосымша).
Ұйымдарда хаттамалар толықтай немесе қысқаша түрде басып шығарыла алады.
Толықтай хаттаманың мәтіні әдетте екі: кіріспе және негізгі бөлімнен тұрады.
Кіріспе бөлімде тақырыптан кейін: отырыс (жиналыс) төрағасының (төрағалық етушінің) және хатшының тегі мен аттарының бас әріптері, қатысқандар тізімі немесе қатысушылар саны 10 адамнан аспайтын болса, қоса беріліп отырған тізімнің жіберілгендігі көрсетіледі.
Тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган отырысының хаттамасында алқалы органның қатысқан мүшелерінің тегі әліпбилік тәртіп бойынша дербес жазылады. Олардан кейін лауазымы мен ұйым атауын көрсете отырып шақырылғандардың тегі жазылады.
Кіріспе бөлім күн тәртібімен – күн тәртібінде әр тармақтағы баяндаушыны көрсете отырып маңыздылығына қарай орналастырылған, қарастырылатын мәселелердің тізімімен аяқталады. Әр мәселе араб цифрмен нөмірленеді және оның атауы сол жақ жиегінің шегіне басылып шығарылатын "Туралы" деген көмекші сөзбен басталады. Кейбір жағдайда күн тәртібі хаттамаға қоса беріле алады, бұл жағдайда хаттамада мәтінің алдында "Күн тәртібі бар" деген жазба жазылады.
Хаттаманың негізгі бөлімі күн тәртібінің тармақтарына сәйкес келетін бөлімдерден тұрады. Әр бөлімнің мәтіні: бас әріптермен жазылатын ТЫҢДАДЫ – СӨЗ СӨЙЛЕДІ – ҚАУЛЫ ЕТІ (ШЕШТІ) деген жүйе бойынша құрастырылады.
Баяндамалар мен сөйлеген сөздердің негізгі мазмұны хаттама мәтінінде орналастырылады немесе оған қоса беріледі; соңғы жағдайда мәтінде "Сөйлеген сөздердің мәтіні бар" деген сілтеме жасалады. Қабылданған шешімдер толық басылып шығарылады, қажет жағдайда дауыс берудің қорытындысы көрсетіледі.
Қысқаша хаттаманың мәтіні де екі бөлімнен тұрады. Кіріспе бөлімде күн тәртібі көрсетілмейді.
Қысқаша хаттаманың негізгі бөліміне қарастырылып отырған мәселелер және олар жөнінде қабылданған шешімдер енгізіледі. Мәселелердің атауы нөмірленеді және "Туралы" деген көмекші сөзден басталады, орта жолда басып шығарылады және соңғы жолдың төменгі жағынан бір сызықпен сызылады. Сызықтың астыңғы жағында аталмыш мәселенің талқылауына қатысқан лауазымды тұлғаның тегі, мәселеге қатысты қабылданған шешім көрсетіледі.
Хаттаманың тақырыбына алқалы қызмет түрі мен алқалы органның атауы атау септігінде көрсетіле отырып (қызметкерлердің жиналысы, кеңес отырысы және басқалары) енгізіледі.
Хаттамаға отырысқа төрағалық етуші мен хатшы қол қояды. Хаттаманың уақыты, отырыстың уақыты болып табылады.
Хаттамалардағы әр топқа күнтізбелік жыл шегінен реттік нөмір қойылады: жиналыстар, кеңестер, алқалық хаттамалар, техникалық, ғылыми және сараптамалық кеңестердің және басқаларының хаттамалары. Бірлескен отырыстардың хаттамаларында кеңеске қатысқан ұйымдар хаттамаларының реттік нөмірлерінен тұратын құрамалы нөмірлер болады.
Хаттамалардың көшірмелері немесе қабылданған шешімдер хаттамадан үзінді ретінде мүдделі ұйымдар мен лауазымды тұлғаларға таратылу тізіміне сәйкес жіберіледі. Таратылу тізімдемесін қарастырылған мәселені әзірлеген құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысы құрастырады және қол қояды. Хаттамалардың көшірмелері мен олардың үзінділері ұйым мөрімен куәландырылады.
§ 6. Акті дайындау мен ресімдеудің ерекшеліктері

46. Положения (правила, инструкция, устав) утверждаются руководителем, вышестоящего органа или организации путем оформления грифа утверждения или издания распорядительного документа об их утверждении. В распорядительных документах устанавливается срок введения в действие положения (правила, инструкции, устава), перечисляются организационные мероприятия, необходимые для его введения.
Положение (правила, инструкция, устав) печатается на общем бланке организации. Если положения (правила, инструкция, устав) утверждается распорядительным документом, то положение (правила, инструкция, устав) печатается на листе бумаги формата А 4.
Заголовок к тексту положения (правил, инструкции, устава) отвечает на вопрос "о чем?"; заголовок к инструкции, содержащей должностные требования и порядок проведения работ (должностная инструкция), отвечает на вопрос "кого?" (Должностная инструкция главного специалиста).
Текст излагается от третьего лица единственного или множественного числа. В тексте используются слова: "должен", "следует", "необходимо", "запрещается", "не допускается".
Констатирующей частью текста положения (правил, инструкции, устава) служит раздел "Общие положения", в котором указываются основные цели, сфера распространения, ответственность за его нарушение.
Основной текст положения (правил, инструкции, устава) может делиться на главы, разделы, подразделы, параграфы, пункты, подпункты и абзацы. Главы разделы, подразделы и параграфы должны иметь названия, выделяемые полужирным шрифтом.
Нумерация глав, разделов, подразделов, параграфов пунктов и подпунктов производится арабскими цифрами. Нумерация глав, разделов и пунктов является сквозной. Нумерация подпунктов является самостоятельной для каждого пункта. Самостоятельной является также нумерация параграфов в каждой главе и нумерация подразделов в каждом разделе.
Внутри подпунктов могут быть части текста, выделяемые абзацами. Абзацем считается часть текста, представляющая собой смысловое единство, выделяемая отступом в первой строке и начинающаяся со строчной буквы, кроме первого абзаца части, который начинается с заглавной буквы. Не допускается обозначение абзацев дефисами или иными знаками.
§ 5. Особенности подготовки и оформления протокола
47. Протокол печатается на бланке протокола или на общем бланке на основании записей, произведенных во время совещания (заседания) собрания, представленных тезисов докладов и выступлений, справок, проектов решений и других материалов в соответствии со структурой текста протокола (Приложение 9).
В организациях протоколы могут издаваться в полной или краткой форме.
Текст полного протокола, как правило, состоит из двух частей: вводной и основной.
В вводной части после заголовка протокола указываются: фамилии и инициалы председателя (председательствующего) и секретаря заседания (собрания), список присутствовавших или отсылка к прилагаемому списку присутствовавших, если их количество превышает 10 человек.
В протоколе заседания постоянно действующего коллегиального органа присутствовавшие члены коллегиального органа перечисляются персонально по фамилиям в алфавитном порядке. После них записываются фамилии приглашенных с указанием их должности и названия организации.
Вводная часть заканчивается повесткой дня перечнем рассматриваемых вопросов, перечисленных в порядке их значимости с указанием докладчика по каждому пункту повестки дня. Каждый вопрос нумеруется арабской цифрой, и его наименование начинается с предлога "О", "Об", которое печатается от границы левого поля. В отдельных случаях повестка дня может прилагаться к протоколу, а в самом протоколе перед текстом делается запись: "Повестка дня прилагается"
Основная часть протокола состоит из разделов, соответствующих пунктам повестки дня. Текст каждого раздела строится по схеме: СЛУШАЛИ - ВЫСТУПИЛИ - ПОСТАНОВИЛИ (РЕШИЛИ), которые пишутся прописными буквами.
Основное содержание докладов и выступлений помещается в тексте протокола или прилагается к нему; в последнем случае делается в тексте сноска "Текст выступления прилагается". Принятое решение печатается полностью, при необходимости, приводятся итоги голосования.
Текст краткого протокола также состоит из двух частей. Во вводной части повестка дня не указывается.
Основная часть краткого протокола включает рассматриваемые вопросы и принятые по ним решения. Наименование вопроса нумеруется и начинается с предлога "О", "Об", печатается центровано (начало и конец каждой строки равно удалены от границ зоны расположения) и подчеркивается одной чертой ниже последней строки. Под чертой указываются фамилии должностных лиц, выступивших при обсуждении данного вопроса. Затем указывается принятое по вопросу решение.
В заголовок протокола входит указание вида коллегиальной деятельности и название коллегиального органа в родительном падеже (собрания сотрудников, заседания совета и другое).
Протокол подписывается председательствующим на заседании и секретарем. Датой протокола является дата заседания.
Протоколам присваиваются порядковые номера в пределах календарного года отдельно по каждой группе протоколов: протоколы собраний, заседаний коллегии, протоколы технических, научных и экспертных советов и другие. Протоколы совместных заседаний имеют составные номера, включающие порядковые номера протоколов организаций, принимавших участие в заседании.
Копии протоколов или принятые решения в виде выписок из протоколов рассылаются заинтересованным организациям и должностным лицам в соответствии с указателем рассылки. Указатель рассылки составляет и подписывает ответственный исполнитель подразделения, готовившего рассмотрение вопроса. Копии протоколов и выписок из них заверяются печатью организации.
§ 6. Особенности подготовки и оформления акта

48. Акт ортақ бланк негізінде актінің үлгісіне сәйкес (10-қосымша) ресімделеді.
Акт мәтіні үш бөлімнен: кіріспе, айқындаушылық бөлімнен, тұжырымдамадан тұрады.
Кіріспеде акті құрастырудың негізі көрсетіледі, құрастырушылар және қажет жағдайда қатысқан тұлғалар тізбеленеді.
Актінің айқындаушылық бөлімі: атқарылған жұмыстың мәні мен сипатын, белгіленген фактілерді, тиісті мәліметтерді көрсету арқылы баяндалады.
Тұжырымдамада орындалу қажет іс-шаралар көрсетіледі және қортынды жасалады. Мәтінің аяғында, қойылатын қолдардың алдында акт данасы мен олардың орналасқан жері туралы мәліметтер орналастырылады.
Актіге төраға және комиссия мүшелері қол қояды. Қолтаңбаны ресімдеу кезінде қол қоюшы тұлғалардың лауазымдары көрсетілмейді.
§ 7. Анықтаманы дайындау мен ресімдеудің ерекшеліктері
49. Анықтамамен осы немесе басқа да оқиғаларды сипаттау және растау арқылы ресімделеді. Ұйымнан тыс жерлерге жолданатын анықтама ортақ бланкте анықтаманың үлгісіне сәйкес ресімделеді. Ұйым ішіндегі анықтамалар таза парақтарға ресімделе алады (11-қосымша).
Анықтама мәтіні бірнеше бөлімдерден және кестелерден, түсіндірме жазбалардан, сілтемелерден, қосымшалардан тұра алады.
Жұмыс орнын, еңбек ақысын растау туралы және басқа да мәліметтер бар азаматтарға берілетін анықтаманың мәтіні анықтаманың үлгісіне сәйкес, беріліп отырған тұлғаның аты-жөні, тегі атау септігінде көрсетіледі (13-қосымша).
Мәтінің соңында немесе оң жақ жоғарғы жағында оны беретін ұйым көрсетіледі
Мұндай анықтамалардың мәтінде: "осы анықтама", "шынында растайды (оқиды, жұмыс істейді)" деген айналымдар қолданылмайды.
§ 8. Хаттарды дайындау мен ресімдеудің ерекшеліктері
50. Сұранымдар, хабарламалар, келісімдер, талаптар (бас тартулар), тапсырмалар, хабарлар, еске салулар, жауаптар, өтініштер, пікірлер, ұсыныстар, ескертулер, хабарлаулар, шақырулар, растау және басқалар (14-қосымша) хаттың мазмұны бола алады.
Ұйым хаттары:
1) жоғары тұрған органның тапсырмасының орындалуы туралы жауап ретінде;
2) жеке тұлғалар мен әр түрлі ұйымдардың сұраныстарына жауап ретінде;
3) бастамашылық хат ретінде;
4) әр түрлі құжаттарға ілеспе хат ретінде дайындалады.
Жауап хаттың дайындалу мерзімі сұраныстар мен тапсырмаларды орындау мерзімінің негізінде басшының бұрыштамасымен немесе бұрыштама авторының шешімімен бекітіледі. Бастамашылық хаттың орындалу мерзімдері ұйым немесе құрылымдық бөлімшенің басшысымен анықталады.
Хаттың мәтіні әдетте бір немесе екі мағыналық бөлімнен тұрады.
Бір бөлімнен тұратын хаттарға – түсіндірмесіз өтініш, кіріспесіз ескертулер, негізсіз хабарламалар және басқалары жатады.
Егер қызметтік хаттың мәтіні екі бөліктен: айқындаушыдан және қорытындыдан тұратын болса, бірінші бөлімде хатты дайындауға негіз болған құжатқа сілтеме жасалады, хатты құрастырудың негізі немесе негіздемесі, салдары баяндалады. Екінші бөлімінде абзацтан басталады, тұжырымдама, ұсыныстар, өтініштер, шешімдер және басқалары орналастырылады.
Мәтінің кері құрылымы (қортынды - айқындаушы) әдетте қабылданбаған хаттарда қолданылады.
Хаттарда баяндаудың келесі түрлері:
көпше түрдің бірінші жағы ("ұсынуды сұраймыз...", "Сіздерге жолдаймыз");
жекеше түрдің бірінші жағы ("жіберуді сұраймын", "қажет деп санаймын");
жекеше түрдің үшінші жағы ("министрлік қарсы емес") қолданылады.

48. Акт оформляется на основе общего бланка в соответствии с образцом акта. (Приложение 10).
Текст акта состоит из трех частей: введение, констатирующая часть, выводы.
Во введении указывается основание для составления акта, перечисляются составители и, в случае необходимости, присутствующие при этом лица.
В констатирующей части акта излагаются: существо и характер проведенной работы, установленные факты, приводятся соответствующие данные.
В выводах дается заключение, указание мероприятий, которые необходимо выполнить. В конце текста перед подписями помещаются сведения о количестве экземпляров акта и месте их нахождения.
Акт подписывается председателем и членами комиссии. При оформлении подписей должности подписывающих не указываются.
§ 7. Особенности подготовки и оформления справки
49. Справкой оформляется описание и подтверждение тех или иных фактов или событий. Справки, направляемые за пределы организации, составляются на общем бланке в соответствии с образцом справки. (Приложение 11). Внутренняя справка может быть оформлена на чистых листах.
Текст справки может состоять из нескольких разделов, содержать таблицы, пояснения, ссылки, иметь приложения.
Тексты справок, выдаваемых гражданам о подтверждении места работы, должности, заработной платы и другие должны начинаться с указания в именительном падеже фамилии, имени, отчества лица, о котором сообщаются сведения в соответствии с образцом справки. (Приложение 13)
В конце текста или в правом верхнем углу указывается организация, куда представляется справка.
В тексте такой справки не должны использоваться обороты: "настоящая справка", "действительно проживает (учится, работает)".
§ 8. Особенности подготовки и оформления письма
50. Содержанием писем могут быть запросы, уведомления, соглашения, претензии (рекламации), задания, сообщения, напоминания, ответы, просьбы, отзывы, предложения (оферта), замечания, извещения, приглашения, подтверждения и другие.
Письма организации готовятся на бланке, в соответствии с образцом приведенном в Приложение 13:
1) как ответы о выполнении поручений вышестоящих организаций;
2) как ответы на запросы различных организаций, и частных лиц;
3) как инициативные письма;
4) как сопроводительные письма к различным документам.
Сроки подготовки ответных писем устанавливаются резолюцией руководителя на основании имеющихся сроков исполнения поручений, запросов или по решению автора резолюции. Сроки подготовки инициативных писем определяются руководителями организаций или структурных подразделений.
Текст письма, как правило, имеет одну или две смысловые части.
Письмо, состоящее из одной части, - это просьба без пояснения, напоминание без преамбулы, сообщение без основания и другие.
Если текст письма состоит из двух частей: констатирующей и заключительной, в первой части излагается причина, основание или обоснование составления письма, приводятся ссылки на документы, являющиеся основанием подготовки письма. Во второй части, начинающейся с абзаца, помещаются выводы, предложения, просьбы, решения.
Обратные конструкции текста (заключение - констатация) возможны обычно в письмах-отказах.
В письмах используют следующие формы изложения:
от первого лица множественного числа ("просим предоставить...", "направляем Вам");
от первого лица единственного числа ("прошу выслать", "считаю необходимым");
от третьего лица единственного числа ("министерство не возражает").

3-тарау. Құжаттаманы басқару
§ 1. Құжат айналымын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар және оның көлемін қарастыру жолдары
51. Ұйымда құжаттың пайда болған немесе алынған кезден бастап, оның орындалу немесе жіберілген аралықта қозғалу құжат айналымды қалыптастырады.
52. Құжат айналымын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар құжат қозғалысының және онымен операциялардың біртұтас технологиялық сұлбасын әзірлеу, қызметкерлердің құжаттармен жұмыс функцияларын регламенттеу, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз ету, құжат айналымы көлемін тұрақты талдау болып табылады.
53. Құжат айналымының көлемі ай, тоқсан, жыл ішіндегі кіріс, шығыс, ішкі құжаттардың жалпы мөлшерімен анықталады.
54. Ұйым құжаттар өтуінің берік қалыптастырылған технологиясын жасауға және олардың орындалуын бақылауды ұйымдастыруға:
1) құжаттардың өту тәртібін нақты айқындау мен олардың орындалуын ұйымдастыру;
2) құжатқа қосымша сұранымдардың тууын болдырмайтындай құжаттың дер кезінде және сапалы орындалуына;
3) ішкі құжаттардың көлемін азайтуға;
4) құжаттар көшірмелерінің санын оңтайлы анықтауға мүмкіндік беретін құжат айналымы көлемін қысқарту шараларын қабылдауы тиіс.
§ 2. Кіріс құжаттарының өңдеу тәртібі
55. Ұйымға қағаздағы құжат келіп түскеннен кейін ол, бастапқы өңдеуден өткізіледі, алдын-ала қарастырылады, тіркеледі, басшымен қарастырылады және орындаушыға жіберіледі.
56. Қабылдап алу, құжатты бастапқы өңдеуден өткізу және алдын-ала қарастыру БҚҚ қызметімен орталықтандырылып жүзеге асырылады.
57. Кіріс құжаттарын бастапқы өңдеу - жеткізудің дұрыстығын және салымдардың тұтастығын тексеру, ұйымға құжаттардың келіп түсу фактісін жазу, құжаттарды бағдары бойынша тапсыруға дайындау болып табылады.
Құжаттар салынған конверттер БҚҚ қызметімен ашылады,  құжаттардың нақты көрсетілген мекен-жайға жеткізілуі, бумасының бүтіндігі тексеріледі.
Егер құжат түгел болмай шықса немесе бүлінгені анықталса, оның соңғы парағына төменгі жиегінен, сондай-ақ тіркеу-есепке алу нысанына тиісті белгілер қойылады және еркін нысанда үш данада акті жасалады. Бір данасы жөнелтушіге жіберіледі, екіншісі - БҚҚ қызметінде қалады, үшіншісі - құжатты орындаушыға тапсырылады. Құжатты жөнелтушінің мекен-жайын, жөнелтілген және алынған уақытын конверттер арқылы ғана анықтауға болатын жағдайда, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттар келіп түскенде конверттер жойылмай сақталады.
"Жеке өзіне" белгісімен жолданған конверттер ашылмастан адресте  көрсетілген иесіне табыс етіледі. Жаңылысып түскен хат-хабарлар пошта бөліміне қайтарылады.
Алынған (тіркелетін және тіркелмейтін) құжаттарға келіп түскен уақыты көрсетіліп тіркеу мөртабаны қойылады.

Глава 3. Организация документооборота
§ 1. Общие требования к организации документооборота
и пути сокращения его объема
51. Движение документов в организации с момента их создания или получения до завершения исполнения или отправления образует документооборот.
52. Общие требования к организации документооборота заключаются в разработке единой технологической схемы движения документов и операций с ними, регламентации функций работников по работе с документами, обеспечении контроля за их исполнением, регулярном анализе объемов документооборота.
53. Объем документооборота определяется общим количеством входящих, исходящих, внутренних документов и их копий за месяц, квартал, год.
54. Организация должна принимать меры к сокращению объема документооборота, которому способствует:
1) четко отлаженный порядок прохождения документов и организация контроля их исполнения;
2) своевременное и качественное исполнение документов, исключающее возникновение дополнительных запросов по содержанию документа;
3) снижение количества внутренних документов, создание которых не продиктовано деловой необходимостью;
4) определение оптимального количества копий документов.
§ 2. Порядок обработки входящих документов
55. Документы, поступающие в организацию на бумажных носителях, проходят первичную обработку, предварительное рассмотрение, регистрацию, рассмотрение руководством и доставляются исполнителям.
56. Прием, первичная обработка документов и предварительное рассмотрение осуществляется централизованно службой ДОУ.
57. Первичная обработка входящих документов заключается в проверке правильности доставки и целостности вложений, фиксации факта поступления документов в организацию и подготовке документов к передаче по назначению.
Конверты с документами вскрываются службой ДОУ, проверяется правильность доставки по назначению, целостность упаковки документов.
Если обнаруживается некомплектность или повреждение документа, то на нижнем поле его последнего листа, а также в регистрационной учетной форме проставляются соответствующие отметки и составляется акт произвольной формы в трех экземплярах. Один экземпляр направляется отправителю, второй - остается в службе ДОУ, третий - передается исполнителю документа. Конверты не уничтожаются в случаях, когда только по ним можно определить адрес отправителя, дату отправки и получения документа, а также при поступлении личных документов.
Конверты с пометкой "Лично" без вскрытия передаются по назначению. Ошибочно доставленная корреспонденция возвращается в почтовое отделение.
На полученных документах (регистрируемых и нерегистрируемых) проставляется регистрационный штамп организации с указанием даты поступления.

58. Келіп түскен құжаттарды алдын ала қарастырудың басты мақсаты – ұйым басшысымен міндетті түрде қарастырылатын және қарастырылмайтындарға жіктеу болып табылады. Басшының міндетті түрде қарастыруын талап етпейтін құжаттар тікелей құрылымдық бөлімшілер мен жауапты тұлғаларға жолданады.
59. Басшымен міндетті түрде қарастыруға Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінен, Қазақстан Республикасы Парламентінен, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінен, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан, жоғары тұрған органдардан, жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен құжаттар жатады.
60. Құжаттарды алдын ала қарастыру, оның мазмұнын, авторын, ұйымда бекітілген міндеттердің негізінде қойылған сұрақтың қиындығы мен жаңашылдығын бағалау арқылы жүзеге асырылады.
61. Құжаттарды алдын-ала қараудың алғашқы кезеңінде оларды тіркеуге алынатын және тіркеуге алынбайтын құжаттар ретінде іріктейді. Тіркелмейтін құжаттар тізбесі ұйым басшысымен (15-қосымша) бекітіледі. Тіркелмейтін құжаттар тиісті құрылымдық бөлімшелерге жолданады.
62. Тіркеуге алынатын құжаттар есептік түрде тіркеуден келіп түскен күні ұйым басшысының, құрылымдық бөлімшенің (лауазымды тұлғаның) қарауына беріледі.
Қажет жағдайда кідірмей орындауға жататын құжатты ұйым басшының қарастырусыз құжаттың мазмұнымен орындаушыға таныстыруға рұқсат етіледі.
63. Ұйым басшысы қараған құжаттар БҚҚ қызметіне (лауазымды тұлғаға) қайтарылады, ондағы бұрыштаманың мазмұны тiркеу-есепке алу нысанына енгізіледі және орындауға тапсырылады. Орындалуы бiрнеше құрылымдық бөлімшелерге жүктелген құжат оларға кезекпен беріледі немесе бір уақытта көшірмелері тапсырылады. Түпнұсқа бұрыштамада бірінші тұрған орындаушыға беріледі.
64. Мәселелерді жедел шешу кезінде құжатқа қосымша құжаттарды ресімдеудің орнына орындау құжатқа: құжаттың келіп түскен уақыты туралы (егер құжат келіп түскен уақыт пен орындаушыға жолданған уақыт ішінде аралық пайда болса), аралық орындау уақыты туралы (мәліметтер сұрату, телефон арқылы сөйлесу және басқалары), ақырғы орындаудың уақыты мен нәтижелері туралы белгі қояды.
Барлық белгілер мәтіннен бос орында орналастырылады.
§ 3.Шығыс құжаттарын дайындау және өңдеу тәртібі
65. Құжат жолдауға берілген кезде толық ресімделіп және тіркелуі қажет. Құжатты жолдауға қабылдап алған БҚҚ қызметі оның дұрыс ресімделгенін, құжатта көрсетілген қосымшалардың бар болуын тексеріп алу қажет. Дұрыс ресімделмеген құжат орындаушыға қайтарылады.

58. Главная цель предварительного рассмотрения поступивших документов - распределение их на требующие обязательного рассмотрения руководством организации и не требующие этого. Документы, не требующие обязательного рассмотрения руководством, направляются непосредственно в структурные подразделения и ответственным исполнителям.
59. Обязательному рассмотрению руководством подлежат документы, поступившие из Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, центральных и местных государственных органов, вышестоящей организации, обращения физических и юридических лиц.
60. Предварительное рассмотрение документов осуществляется исходя из оценки их содержания, авторства, сложности и новизны поставленных вопросов на основании установленного в организации распределения обязанностей.
61. При предварительном рассмотрении документов производится сортировка их на регистрируемые и нерегистрируемые. Перечень нерегистрируемых документов разрабатывается на основе Примерного перечня документов, не подлежащих регистрации в службе ДОУ (Приложение 14) и утверждается руководителем организации.
Нерегистрируемые документы передаются в соответствующие структурные подразделения организации.
62. Регистрируемые документы после их регистрации в регистрационной учетной форме передаются на рассмотрение руководителю организации, структурному подразделению (должностному лицу) в день их поступления.
При необходимости безотлагательного исполнения поступившего документа допускается ознакомление исполнителя с его содержанием до рассмотрения документа руководством организации.
63. Документы, рассмотренные руководством организации, возвращаются в службу ДОУ, где в регистрационную учетную форму вносятся содержания резолюций, а документы передаются исполнителям под роспись. Документ, исполнение которого возложено на несколько структурных подразделений, передается им поочередно или одновременно в копиях. Подлинник передается исполнителю, указанному в резолюции первым.
64. При оперативном решении вопросов без составления дополнительных документов исполнитель делает отметки на документе: о дате поступления (если образовался интервал времени между поступлением документа и его доставкой исполнителю), о датах промежуточного исполнения (запрос сведений, телефонные переговоры и другие), о дате и результатах окончательного исполнения.
Все отметки размещаются на свободных от текста местах.
§ 3. Порядок обработки исходящих документов
65. Документы для отправки передаются полностью оформленными и зарегистрированными. Служба ДОУ, принимающая документы для отправки, обязана проверить правильность их оформления, наличие приложений, указанных в основном документе. Неправильно оформленные документы возвращаются исполнителям.

66. Қол қойылған құжаттар тіркеледі және адресатқа (адресаттарға) қол қойылған (бекітілген) күні немесе келесі жұмыс күні кешіктірілмей жіберіледі, телеграмма мен телефакстерді кідірмей жіберіледі.
67. Егер басқа ұйымға жолданған құжат қайтарылуы тиіс болса, онда құжаттың бірінші парағында мәтіннен бос жиегінің оң жақ жоғарғы жағына мөр немесе қайтарылуы тиіс белгі қойылады, бұндай белгіні тіркеу есептеу түрінде жасалады (автоматтандырылған ақпараттық жүйеде деректеме түрінде).
§ 4. Ішкі құжаттармен жұмыстың тәртібі
68. Ішкі құжаттардың әзірлеу мен ресімделу сатыларынан өтуі шығыс құжаттарға, ал орындалу сатыларында кіріс құжаттарға сәйкес жүзеге асады.
69. Құрылымдық бөлімшелер арасында ішкі құжат алысу, құрылымдық бөлімшелердің құжаттау мен құжаттамалық басқаруға жауапты тұлғалар арқылы жүзеге асады. Құжаттарды тіркеу-есептеу түрінің белгілері қойылып беріледі.
70. Орындалған ішкі құжаттардың түпнұсқасы ұйым істер номенклатурасына сәйкес қалыптастыратын құрылымдық бөлімшеге жолданады.
71. Басшымен қол қойылған немесе өкімдік құжатпен тіркелген құжаттардың көбейтілген даналары, құжатта қарастырылып отырған мәселе қарамағына кіретін құрылымдық бөлімшелерге міндетті түрде жолданады.
§ 5. Құжаттарды тіркеу тәртібі
72. Есепке алуды және орындауды қажет ететін, ақпараттық-анықтамалық мақсаттарда пайдаланылатын барлық құжаттар тіркеуге алынуы тиіс.
73. Құжаттарды тіркеу әдетте БҚҚ қызметімен орталықтандырылып жүргізіледі.
Құжат айналым көлемі көп ұйымдарда орталықтандырылмаған құжаттарды тіркеу рұқсат етіледі. Бұл жағдайда ұйым басшысының қарауына келіп түскен құжаттар ұйымның өкімдік құжаттары, азаматтардың өтініштері және басшы қол қойған хат алмасулар БҚҚ қызметінде тіркеледі.
Құрылымдық бөлімшелердің аттарына келіп түскен құжаттар, басшының қол қойылған хат алмасулар тиісті құрылымдық бөлімшелерде тіркеледі.
Байланыс каналдары арқылы құжаттарды беру немесе қабылдап алу БҚҚ қызметінде немесе қабылдап алуды (беруді) жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеде тіркеледі.
74. Құжат ұйымдар бір рет тіркеледі: кіріс - келіп түскен күні, шығыс және ішкі – қол қойылған (бекітілген) күні. Құжат бір құрылымдық бөлімшеден екінші құрылымдық бөлімшеге жолданған кезде, құжатқа жаңа тіркеу нөмірі қойылады.
Қызметтік хат алмасулар мен азаматтық өтініштер бөлек тіркеледі.

66. Подписанные документы регистрируются и отправляются адресату (адресатам) в день их подписания (утверждения) или не позднее следующего рабочего дня, телеграммы и телефаксы - незамедлительно.
67. Если документ, направленный в другую организацию, должен быть возвращен, то в правом верхнем углу первого листа документа на свободном от текста поле проставляют штамп или делают пометку о возврате, такую же пометку делают в регистрационной учетной форме (форме электронных данных в автоматизированной информационной системе).
§ 4. Порядок прохождения внутренних документов
68. Прохождение внутренних документов на этапах их подготовки и оформления должно соответствовать прохождению исходящих документов, на этапе исполнения - входящих документов.
69. Передача внутренних документов между структурными подразделениями осуществляется должностными лицами, ответственными за документирование и управление документацией в структурных подразделениях. Документы передаются с соответствующей отметкой в регистрационной учетной форме.
70. Оригиналы исполненных внутренних документов передаются в те структурные подразделения, которые производят формирование соответствующих дел согласно номенклатуре дел организации.
71. Размноженные экземпляры подписанных руководителем и зарегистрированных распорядительных документов в обязательном порядке рассылаются в структурные подразделения, в ведении которых находятся рассматриваемые вопросы.
§ 5. Порядок регистрации документов
72. Регистрации подлежат все документы, требующие учета, исполнения, и использования в информационно-справочных целях.
73. Регистрация документов, как правило, осуществляется централизовано службой ДОУ.
В организациях с большим объемом документооборота допускается децентрализованная регистрация документов. В этом случае документы, поступающие на рассмотрение руководства организации, распорядительные документы организации, обращения граждан, и переписка за подписью руководства регистрируются в службе ДОУ.
Документы, поступающие в адрес структурных подразделений организаций, переписка за подписью руководства структурного подразделения регистрируется в соответствующих структурных подразделениях.
Документы, передаваемые или принимаемые по каналам связи, регистрируются в службе ДОУ или в структурных подразделениях, осуществляющих их прием (передачу).
74. Документы регистрируются в организации один раз: входящие - в день поступления, исходящие и внутренние - в день подписания (утверждения). При передаче документа из одного подразделения в другое новый регистрационный номер на документе, как правило, не проставляется.
Отдельно регистририруются служебная переписка, обращения граждан.

75. Ұйымда мынадай тіркеу-бақылау түрлері (бұдан әрі - ТБТ) қолданылады:
1) карточкалы (16-қосымша);
2) журналдық (17-қосымша);
3) автоматтандырылған ақпараттық жүйеде – электрондық тіркеу бақылау карточкасы (бұдан әрі – ЭТБК).
76. Міндетті түрде тіркелуі қажет құжат туралы келесі мәліметтерден тұрады:
1) ұйым авторы (автор немесе корреспондент);
2) құжат түрінің атауы;
3) келіп түскен құжаттың уақыты мен тіркеу нөмірі;
4) мәтінің тақырыбы (құжаттың қысқаша мазмұны);
5) бұрыштама (орындаушы, тапсырманың мазмұны, авторы, уақыты);
6) құжаттың орындалу уақыты;
7) құжаттың алынғаны туралы орындаушының қолы;
8) құжаттың орындалу және оның іске жіберілгендігі туралы белгі.
Құжаттың сипаты мен ақпаратты қолданудың міндеттеріне қарай міндетті мәліметтер құрамы басқа да мәліметтермен толықтырыла алады (қосымшаның бар болуы, парақтар саны, мекеме ішіндегі құжаттың қозғалуы, орындалу мерзімі мен басқалары).
77. Жауап-құжаттарды бастапқы құжаттардың ТБТ тіркеу жолымен жүзеге асырылады. Жауап-құжатқа тиісті тіркеу нөмірлер шегінде реттік нөмір беріледі.
78. Ақпараттық-іздеу жүйесінде тіркелген кезде алынған құжат туралы ақпаратқа картотека мен топтастырылған анықтамалар енеді.
79. Карточкалық тіркеу кезінде БТК картотеканы құрай алатын саны: корреспонденттер, құжат түрлері, құжат авторы бойынша, бақылаушылық, кодификациялық, азаматтардың өтініштері бойынша ақпараттық іздеудің мәселелеріне қатысты басылып шығарылады.
80. Ақпараттық-іздеу жүйесінің тиімді жұмыс істеуіне топтастырылған анықтамалар әзірлеу жолымен қол жеткізуге болады: (ұйым қызметі мәселелерінің топтасу, құжаттардың түрлеріне қарай топтастыру, корреспонденттердің топтастырылу, істер номенклатурасы және басқалары).
81. Автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесінің деректер базасының жазбалар жиегі құжатты жедел іздестіру мен орындалуын бақылау толық жауап беруі қажет.
§ 6. Құжаттың орындалуын бақылау
82. Құжаттардың орындалуын бақылауға алуға, құжаттарды бақылауға алу, орындалу барысын қадағалау, орындалған құжатты бақылаудан алу, орындалған құжаттарды іске жіберу, есепке алу, жалпылау мен құжат барысын сараптау және құжаттардың орындалу нәтижелері, басшылықты құжаттардың орындалуы жайлы ақпараттандыру жатады (18 және 19-қосымша).

75. В организации применяются следующие регистрационно-контрольные формы (далее - РКФ):
1) карточная (Приложение 15);
2) журнальная (Приложение 16);
3) в автоматизированной информационной системе - электронная регистрационная контрольная карточка (далее - ЭРКК).
76. Устанавливается следующий состав сведений о документе, подлежащих обязательной регистрации:
1) наименование организации (автора или корреспондента);
2) наименование вида документа;
3) дата и регистрационный номер поступившего документа;
4) заголовок к тексту (краткое содержание документа);
5) резолюция (исполнитель, содержание поручения, автор, дата);
6) срок исполнения документа;
7) подпись исполнителя о получении документа;
8) отметка об исполнении документа и направлении его в дело.
Состав обязательных сведений в зависимости от характера документа и задач использования информации может дополняться другими сведениями (наличие приложений, количество листов, перемещение документа внутри учреждения, перенос сроков исполнения и другие).
77. Регистрация документов-ответов осуществляется в РКФ инициативных документов. Документу-ответу присваивается порядковый номер в пределах соответствующего регистрационного массива.
78. Информация о документах, полученная при их регистрации поступает в информационно-поисковую систему, которая включает в себя картотеки и классификационные справочники.
79. При карточной регистрации печатается необходимое количество регистрационно-контрольных карточек (далее - РКК), которые могут составлять следующие картотеки: по корреспондентам, видам документов, авторам документов, контрольные, кодификационные, по обращениям граждан и другие в зависимости от задач поиска информации.
80. Эффективность работы информационно-поисковой системы достигается путем разработки классификационных справочников: (классификатор вопросов деятельности организации, классификатор видов документов, классификатор корреспондентов, номенклатуры дел и другие).
81. Поля записи базы данных автоматизированной информационно-поисковой системы должны полностью отвечать параметрам последующего оперативного поиска документов и контроля за исполнением документов.
§ 6. Контроль исполнения документов
82. Контроль исполнения документов включает постановку документа на контроль, регулирование хода исполнения, снятие исполненного документа с контроля, направление исполненного документа в дело, учет, обобщение и анализ хода и результатов исполнения документов, информирование руководства о состоянии исполнения документов (Приложения 17 и 18).

83. Орындалуды және тіркеуді талап ететін барлық құжаттар бақылауға алынады.
84. Құжаттардың орындалуын бақылау мәселе мәніне қарай құрылымдық бөлімшелердің басшыларына немесе лауазымды тұлғаларға жүктеледі.
Құжаттарды орындаудың мерзімдеріне бақылау жасауды БҚҚ қызметі жүзеге асырады.
85. Құжаттардың орындалуына бақылауды ұйымдастырған кезде ТБК (ЭТБК) пайдаланылады. Бақылаушылық картотека құжаттың орындалу мерзіміне, орындаушыларға, құжаттардың топтарына қарай жүйеленеді.
Бақылауға алынатын құжаттар саны аз болған жағдайда, бақылауға алу тіркеу журналында тиісті белгілер қою арқылы жүзеге асады.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйедегі ЭТБК тиісті деректемелерін толтыру құжатты автоматты түрде бақылауға қояды.
86. Құжатты бақылаудан тапсырма берген басшы немесе оның тапсырмасы бойынша - БҚҚ қызметі алады.
§ 7. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмыс
87. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша іс жүргізу "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қараудың тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 ақпандағы N 221 Заңына сәйкес жалпыдан бөлек жүргізіледі.
88. Азаматтардың өтініштері (ұсыныстар, арыздар, шағымдар, лебіздер және сұрау салулар) бір орталықтан есепке алынады және ТБТ ұйымға келіп түскен күнінде тіркеледі.
Лауазымды тұлғалар жеке және заңды тұлғаларды жеке қабылдаған кезде алған жазбаша және ауызша өтініштер де орталықтандырылған тіркеуге алынуы тиіс.
89. Жеке тұлғалардың өтініштерің тіркеу нөмірлері "ЖТ" әріптік индексінен, автор тегінің бас әрпінен және ТБТ бойынша реттік нөмірінен тұрады.
Заңды тұлғалардың өтініштерің тіркеу нөмірлері "ЗТ" әріптік индексінен, өтінішке қол қойған лауазымды тұлғаның тегінің бас әрпінен, және ТБТ реттік нөмірінен тұрады.
Өтініштің авторын белгілеу мүмкін емес өтініштердің тіркеу нөмірі "АБМ" әріптік индексінен және ТБТ реттік нөмірінен тұрады.
90. Өтініш қайталанып түскен кезде оған кезекті тіркеу нөмірі беріледі, ал ТБТ құжаттың алғашқы нөмірі көрсетіледі. Қайталанған өтініштің бірінші парағына жоғарғы оң жақ бұрышынан және ТБТ "Қайталанған" белгісі қойылады. Егер тұлға, бір мәселе бойынша екі реттен кем емес өтініш жолдаған болса, алғашқы жолдаған өтінішіне алған жауабымен келіспейтін болса, егер өтініш келіп түскен уақытынан қарау мерзімі өтіп кеткен болса, өтініш беруші жауап алмаған болса, өтінішті қарау және мәселелерді шешуде қемшіліктер кеткен болса, онда өтініші қайталанған деп есептеледі.

83. Контролю подлежат все зарегистрированные документы, требующие исполнения.
84. Контроль исполнения документов по существу вопроса возлагается на руководителей структурных подразделений или должностные лица.
Контроль за сроками исполнения документов осуществляется службой ДОУ.
85. При организации контроля исполнения используются РКК (ЭРКК), журналы регистрации. Контрольная картотека систематизируется по срокам исполнения документов, по исполнителям, группам документов.
При незначительных объемах контролируемых документов, контроль осуществляется путем нанесения необходимых отметок в журналах регистрации.
Заполнение соответствующих реквизитов ЭРКК в автоматизированной информационной системе автоматически ставит документ на контроль.
86. Документ снимается с контроля руководителем, поставившим его на контроль, или по его поручению - службой ДОУ.
§ 7. Работа с обращениями физических и юридических лиц
87. Делопроизводство по обращениям физических и юридических лиц в соответствии с Законом Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" от 12 января 2007 года № 221 ведется отдельно от общего делопроизводства.
88. Обращения лиц (предложения, заявления, жалобы, отклики и запросы) учитываются централизованно и регистрируются в РКФ в день их поступления в организацию.
Письменные и устные обращения, полученные должностными лицами во время личного приема лиц также, подлежат централизованной регистрации.
89. Регистрационный номер обращения физического лица состоит из буквенного индекса "ФЛ", начальной буквы фамилии автора и порядкового номера в РКФ.
Регистрационный номер обращения юридического лица состоит из буквенного индекса "ЮЛ", начальной буквы фамилии должностного лица, подписавшего обращение и порядкового номера в РКФ.
Регистрационный номер анонимного обращения состоит из буквенного индекса "АНМ" и порядкового номера в РКФ.
90. При поступлении повторного обращения ему присваивается очередной регистрационный номер, а в РКФ указывается номер первого документа. В верхнем правом углу первого листа повторного обращения и в РКФ проставляется пометка "Повторно". Повторным считается обращение, поступившее от одного и того же лица по одному и тому же вопросу не менее двух раз, в котором обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению, сообщается о несвоевременном рассмотрении ранее направленного обращения, если со времени его поступления истек установленный срок рассмотрения, но ответ заявителем не получен, указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения.

91. Сол бір тұлғаның сол бір мәселе бойынша әртүрлі мекен-жайға бағыттаған, сөйтіп қарау үшін бір ұйымға келіп түскен өтініштері қиғаш сызық (бөлгіш) арқылы реттік нөмір қосылып бірінші өтінішінің тіркеу нөмірімен есепке алынады.
92. Өтініштің авторын белгілеу мүмкін емес, қолтаңбасы, оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбасы, арыз берушінің пошталық мекен-жайы жоқ жеке және заңды тұлғалардың өтініштері иесі бүрмеленген өтініш болып есептеледі және қарастыруға жатпайды. Мазмұнында дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстарға және мемлекеттік немесе қоғамдық қауіпсіздікке қатысты мәліметтер бар өтініштерден басқасы. Лауазымдық міндеттерінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен жұмыс істеу көрсетілген, лауазымдық тұлға бұндай өтініштерді кешіктірмей құзыретті мемлекеттік органдарға жолдауы тиіс.
Сұрақтың мазмұны баяндалмаған жеке және заңды тұлғалардың өтініштері қаралмайды.
93. Жеке және заңды тұлғаның өтінішінің көлемі көп болса ұйымда өтініш авторлары - азаматтар фамилиясының әліпбилік көрсеткіші жасалады.
94. Өтініштерге жауапты ұйым немесе құрылымдық бөлімше (лауазымды тұлғамен) басшысы ауызша немесе жазбаша түрде береді. Жауап ауызша берілгенде тіркеу-есепке алу нысанына тиісті жазба жасалады. Жазбаша жауаптың тіркеу нөмірі құрылымдық бөлімше индексінен, істің істер номенклатурасындағы нөмірінен және өтініштің тіркеу нөмірінен тұрады.
Ауызша жауап берілсе тиісті тіркеу-есепке алу нысанына жазба жазылады. Жазбаша берілген жауаптың тіркеу нөмірі құрылымдық бөлімшенің индексінен, істер номенклатурасы бойынша істің нөмірінен және өтініштердің тіркелу нөмірлерінен құрылады.
95. Орындалған өтініштер тиісті құжаттарымен бірге жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жұмыс жүргізуші жауапты тұлғаға істерді бір орталықтан жасақтау үшін қайтарылады.
96. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері іске ұйым қызметінің бағыттары немесе түрлері, мәселелері бойынша тізіледі. Өтініштердің көлемі аз болған кезде істерді өтініштер авторларының фамилиялары бойынша әліпбилік ретпен жасақтауға болады.
§ 8. Мөрлерді, мөртабандарды және бланкілерді есепке алу мен сақтау
97. Ұйым атауы көрсетілген мөрлер, мөртабандар мен бланкілер міндетті түрде есепке алынуы және сейфтерде немесе жанбайтын темір шкафтарда сақталуы тиіс. Есепке алуды және сақтауды жүргізетін қызметкер ұйым басшысының бұйрығымен (өкімімен) анықталады.
98. Ұйым атауы көрсетілген мөрлерді, мөртабандарды және бланкiлердi есепке алу тиісті тiркеу-есепке алу нысандарында 19-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Қорғалуы тиіс баспа-бланкі өнімдері, мөрлерді, мөртабандарды және құжаттарды құралдарын есепке алу мемлекеттік ұйымдар үшін белгіленген тіркеу-есепке алу түрінде жүргізіледі.

91. Обращения одного и того же лица по одному и тому же вопросу, направленные различным адресатам и поступившие для рассмотрения в одну организацию, учитываются под регистрационным номером первого обращения с добавлением порядкового номера, проставляемого через косую черту (дробь).
92. Обращение, по которому невозможно установить авторство, отсутствует подпись, в том числе электронная цифровая подпись, почтовый адрес заявителя, считается анонимным обращением и рассмотрению не подлежит. Исключение составляют случаи, когда в подобных обращениях содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях либо об угрозе государственной или общественной безопасности. Должностное лицо, в функциональные обязанности которого входит работа с обращениями физических и юридических лиц, должно немедленно перенаправить данное обращение в соответствующий компетентный государственный орган.
Не подлежат рассмотрению обращения физических или юридических лиц, в которых не изложена суть вопроса.
93. При больших объемах обращений физических и юридических лиц в организации заводится алфавитный указатель фамилий физических лиц - авторов обращений, фамилий должностных лиц, подписавших обращение.
94. Ответы на обращения даются руководителем организации или структурного подразделения (должностным лицом) в устной или письменной форме.
При устном ответе в регистрационной учетной форме проставляется соответствующая запись. Регистрационный номер письменного ответа состоит из индекса структурного подразделения, номера дела по номенклатуре дел и регистрационного номера обращения.
95. Исполненные обращения с соответствующими документами возвращаются должностному лицу, выполняющему работу с обращениями физических и юридических лиц, для централизованного формирования дел.
96. Обращения физических и юридических лиц формируются в дела по вопросам, направлениям или видам деятельности организации. При незначительных объемах обращений допускается формирование дел по фамилиям авторов обращений в алфавитном порядке.
§ 8. Учет и хранение печатей, штампов и бланков
97. Печати, штампы и бланки с указанием наименования организации подлежат учету и хранению в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах. Работники, осуществляющие учет и хранение определяются приказом (распоряжением) руководителя организации.
98. Учет, использование, хранение и уничтожение печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, и средств защиты документов ведется в соответствующих регистрационных учетных формах в соответствии с Приложением 19.
Учет печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, и средств защиты документов для организаций ведется в регистрационных учетных формах.

99. Бүлінген бланкілерді жою тиісті тiркеу-есепке алу нысанына белгі салу арқылы акті бойынша жүзеге асырылады.
4-тарау. Істердің номенклатурасын әзірлеу, істерді жасақтау және ұйымның ведомстволық мұрағатына тапсыру
§ 1. Істердің номенклатурасы
100. Істер номенклатурасы орындалған құжаттарды істерге топтастыру, істерді жүйелеу мен есепке алу, олардың сақтау мерзімдерін анықтау және тұрақты және уақытша (10 жылдан жоғары) сақтаудағы істердің тізімдемесін құрастыруға негіз болады, сонымен қатар, уақытша (10 жылға дейінгі) сақтаудағы құжаттарды есепке алу үшін арналған.
101. Ұйымның істер номенклатурасын әзірлеген кезде құрылтайшылық құжаттарын, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді, құжаттардың сақтау мерзімдері көрсетілген үлгілік, салалық (ведомстволық) тізбелерін, істердің үлгілік (үлгі) номенклатураларын, құрылымын (штат кестесін) басшылыққа алады, ұйым қызметінде жасалған құжаттардың түрлері, құрамы және мазмұны зерттеледі.
102. Ұйымның істер номенклатурасы (28-қосымша) құрылымдық бөлімшелердің істер номенклатуралы негізінде БҚҚ қызметімен құрастырылады.
103. Құрылымдық бөлімшелердің істер номенклатурасы (ағымдағы жылдың 15 қарашасынан кешіктірмей) бөлімшедегі іс жүргізуге жауапты қызметкермен құрастырылады, БҚҚ қызметімен келісіледі, бөлімшенің басшысы қол қояды және БҚҚ қызметіне жіберіледі.
Жаңадан құрылған бөлімшелер бір ай мерзімінде істердің номенклатурасын әзірлеп және оны БҚҚ қызметіне ұсынуға міндетті.
104. Ұйымның істер номенклатурасына БҚҚ қызметінің басшысы қол қояды, ұйымның сараптау комиссиясымен (бұдан әрі - СК), болашақта құжаттар тұрақты сақтауға берілетін мемлекеттік мұрағаттардың сараптау тексеру комиссиясымен (бұдан әрі - СТК), келісіледі және ұйым басшысымен (ағымдағы жылдың аяғына дейін кешіктірілмей) бекітіледі. Істер номенклатурасы егер ұйымның функциясы мен құрылымында түбегейлі өзгерістер болмаса, мемлекеттік мұрағат мекемелерімен 5 жылда бір рет келісіледі.
Мемлекеттік мұрағаттардың толықтыру көздері болып табылмайтын ұйымдар істер номенклатурасын СТК келісуге ұсынбаса да болады.
105. Істер номенклатурасы қажетті данада басылып шығарылады. Бекітілген номенклатураның бір данасы оны келіскен мемлекеттік мұрағатта сақталынады.
106. Істер номенклатурасы жыл соңында нақтыланады, ұйымның басшысымен бекітіледі және келесі іс жүргізу жылының 1-қаңтарынан қолданысқа енгізіледі.

99. Уничтожение испорченных бланков осуществляется по акту с отметкой в соответствующей регистрационной учетной форме.
Глава 4. Составление номенклатуры дел, формирование и хранение дел.
Передача дел в архив организации
§ 1. Номенклатура дел
100. Номенклатура дел предназначена для группировки исполненных документов в дела, систематизации и учета дел, определения сроков их хранения и является основой для составления описей дел постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения, а также для учета дел временного (до 10 лет включительно) хранения.
101. При составлении номенклатуры дел руководствуются учредительными документами, положениями о структурных подразделениях, должностными инструкциями работников, типовыми, отраслевыми (ведомственными) перечнями документов с указанием сроков хранения, типовыми (примерными) номенклатурами дел, структурой (штатным расписанием), планами и отчетами о работе, изучаются виды, состав и содержание документов, образующихся в деятельности организации.
102. Номенклатура дел (Приложение 28) составляется службой ДОУ на основе номенклатур структурных подразделений.
103. Номенклатура дел структурного подразделения составляется (не позднее 15 ноября текущего года) сотрудником подразделения, ответственного за делопроизводство, согласовывается со службой ДОУ, подписывается руководителем подразделения и представляется в службу ДОУ.
Вновь созданное подразделение обязано в месячный срок разработать номенклатуру дел подразделения и представить ее в службу ДОУ.
104. Номенклатура дел организации подписывается руководителем службы ДОУ, согласовывается с экспертной комиссией организации (далее - ЭК), с экспертной проверочной комиссией государственного архива (местного исполнительного органа) (далее - ЭПК), в который документы передаются на постоянное хранение, и утверждается (не позднее конца текущего года) руководителем организации. Согласовывается номенклатура дел с государственным архивным учреждением не реже одного раза в 5 лет, если не было концептуальных изменений в функциях и структуре организации.
Организации не являющиеся источниками пополнения Национального архивного фонда могут не представлять номенклатуры дел на согласование ЭПК.
105. Номенклатура дел печатается в необходимом количестве экземпляров. Один экземпляр утвержденной номенклатуры хранится в государственном архиве, с которым она согласовывалась.
106. Номенклатура дел в конце каждого года уточняется, утверждается руководителем организации и вводится в действие с 1 января следующего календарного года.

107. Істер номенклатурасының бөлімдерінің атаулары ұйымның бекітілген құрылымымен (штаттық кестеге) сәйкес орналастырылған құрылымдық бөлімшелердің атаулары болып табылады. Бұл ретте БҚҚ қызметі басшылықтың өкімдік құжаттарын сақтаушы ретінде істер номенклатурасында бірінші болып орналасады.
108. Аймақтық бөлімшелер, филиалдар мен өкілеттіктердің құжаттары ұйымның істер номенклатурасына бөлек тарау ретінде енгізіледі.
Қоғамдық бірлестіктің атауы істер номенклатурасының дербес бөлімі бола алады. Аталмыш бөлім ұйымның істер номенклатурасының бөлімдерінен кейін орналасады.
109. Құрылымдық бөлімшелері жоқ ұйымдар үшін істер номенклатурасы өндірістік - салалық немесе қызметтік сызба бойынша құрылады. Тараулардың атаулары ұйым қызметінің бағыттармен сәйкес келуі қажет.
110. Ұйымдардың бөлімшелері жеке істер номенклатураларын әзірлейді.
111. Жоғары тұрған органның (ұйымның) құжаттама қызметі құжаттар құрамы біртектес ведомствоға қарасты ұйымдар үшін істердің үлгілік (үлгі) номенклатурасын әзірлейді. Бұндай номенклатуралар мұрағат ісі саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
§ 2. Істердің номенклатурасын ресімдеу
112. Істер номенклатурасына ұйымның құжатталатын жұмыс учаскелері көрсетілген істер тақырыптарының барлығы, соның ішінде жеке істер, істер тізімдесі, тіркеу-есепке алу нысандары, бақылау-анықтамалық, тақырыптық және басқа картотекалар енгізіледі.
Істер номенклатурасына баспа басылымдары енгізілмейді.
113. Істер номенклатурасының 1-бағанында номенклатураға енгізілген әр істің индексі қойылады. Істің индексі құрылымдық бөлімшенің цифрлық белгілерден және құрылымдық бөлімше шегіндегі номенклатура бойынша істер тақырыбының реттік нөмірінен құрылады. Индекстің элементтері бір-бірінен дефис арқылы ажыратылады.
Номенклатурада әр түрлі құрылымдық бөлімшелер шегінде біртектес істер үшін бірдей индекстер сақталады.
114. Істер номенклатурасының 2-бағанына істердің тақырыптары (том, бөлім) енгізіледі:
Тақырыпқа қойылатын талаптар:
1) істің тақырыбы жинақталған түрде негізгі мазмұны мен істердегі құжаттардың құрамын нақты баяндау қажет.
2) істің тақырыптарында нақты емес тұжырымдамаларды ("әр түрлі материалдар", "жалпы хат алмасулар", "шығыс құжаттар" және басқалары) сонымен қатар, кіріспе және оралымы күрделі сөздерді қолдануға рұқсат етілмейді.
3) істің тақырыбы мынадай реттілікпен орналасқан элементтерден құралуы қажет: іс түрінің атауы (хат алмасу, журнал, кітап) немесе құжаттардың әр түрлілігі (хаттамалар, бұйрықтар және басқалары); ұйымның немесе құрылымдық бөлімшенің атауы (құжат авторы); адресатталатын немесе құжат алатын ұйымның атауы (адресат немесе құжат алушы); құжаттың қысқаша мазмұны; құжаттың мазмұнына байланысты жергіліктің (территорияның) атауы; істердегі құжаттар жататын уақыт (жиелік).

107. Названиями разделов номенклатуры дел являются наименования структурных подразделений, которые располагаются в соответствии с утвержденной структурой организации (штатное расписание). При этом служба ДОУ, которая, как правило, хранит распорядительные документы руководства, располагается в номенклатуре первой.
108. Документы территориальных подразделений, филиалов и представительств вносятся в качестве самостоятельных разделов в номенклатуру дел организации.
Самостоятельным разделом номенклатуры дел может быть наименование общественной организации. Данный раздел располагается после всех разделов номенклатуры дел организации.
109. Для организации, не имеющей структуры, номенклатура дел строится по производственно-отраслевой или функциональной схеме. Наименования разделов должны соответствовать направлениям деятельности организации.
110. Филиалы организации разрабатывают собственные номенклатуры дел.
111. Для подведомственных организаций с однородным составом документов документационной службой вышестоящего органа (вышестоящей организации) разрабатываются типовые (примерные) номенклатуры дел. Такие номенклатуры подлежат согласованию с уполномоченным или местными исполнительным органами в области архивного дела.
§ 2. Оформление номенклатуры дел
112. В номенклатуру дел включаются заголовки дел, отражающие все документируемые участки работы организации, в том числе личные дела, описи дел, регистрационные учетные формы, контрольно-справочные, тематические и другие картотеки.
Печатные издания в номенклатуру дел не включаются.
113. В графе 1 номенклатуры дел проставляются индексы каждого дела, включенного в номенклатуру. Индекс дела состоит из цифрового обозначения структурного подразделения и порядкового номера заголовка дела по номенклатуре в пределах структурного подразделения. Элементы индекса отделяются друг от друга дефисом.
В номенклатуре дел рекомендуется сохранять одинаковые индексы для однородных дел в пределах разных структурных подразделений; для переходящих дел индекс сохраняется.
114. В графу 2 номенклатуры дел включаются заголовки дел (томов, частей).
Требования к заголовку:
1) заголовок дела должен четко, в обобщенной форме отражать основное содержание и состав документов дела;
2) не допускается употребление в заголовке дела неконкретных формулировок ("разные материалы", "общая переписка", "исходящая корреспонденция", "входящие документы"), а также вводных слов и сложных оборотов;
3) заголовок дела должен состоять из элементов, располагаемых в следующей последовательности: название вида дела (переписка, журнал и другие) или разновидности документов (протоколы, приказы и другие); название организации или структурного подразделения (автор документа); название организации, которой будут адресованы или от которой будут получены документы (адресат или корреспондент документа); краткое содержание документов дела; название местности (территории), с которой связано содержание документов дела; дата (период), к которым относятся документы дела;

4) істің тақырыптары құрамы жағынан бір мәселеге қатысты, бірақ орындалу реттілігімен байланысты емес құжаттарға істің түрі ретінде "құжат" термині қолданыла алады, ал тақырып соңында тырнақшаның ішінде істе топтастырылған құжаттардың негізгі түрлері (жоспар, тізім, баяндама және басқалары);
5) хат алмасудан тұратын істердің тақырыптарында хат алмасу кіммен және қандай мәселе бойынша жүргізілгені көрсетіледі. Біртектес хат-хабарлар хат алмасуы бар істердің тақырыптарында хат-хабарлар тізіп аталмайды, бірақ олардың жалпы түрлік атауы көрсетіледі;
6) үш түрлі хат алушылармен хат алмасқан кезде істің тақырыбында олардың атаулары тізілмейді;
7) істің тақырыбында әкімшілік-аймақтық бірліктерді есепке алу кезінде мыналар ескеріледі:
егер құрамы жағынан істер бірнеше біртұтас әкімшілік-аймақтық бірліктерге қатысты болса, онда істің тақырыбында олардың нақты атаулары көрсетілмейді және олардың атауларының жалпы түрлері көрсетіледі;
егер істің мазмұны бір әкімшілік-аймақтық бірлікке (елді мекенге) қатысты болса, онда істің тақырыбында оның атауы көрсетіледі;
8) құрамында жоспар немесе есептік құжаттар бар істің тақырыбында жоспар (есеп) дайындалған мерзім (тоқсан, жыл) көрсетіледі;
9) сот, тергеу, жеке, персоналдық, төрелік сот және басқа бір мәселе бойынша жалғасты түрде іс жүргізуге байланысты іс тақырыптары "іс" сөзімен басталады.
10) егер іс бірнеше томдар мен бөлімдерден тұрса онда, жалпы істің тақырыбы құрастырылады, содан кейін қажет жағдайда әр томға (бөлімге) мазмұнын нақтылайтын тақырыптар құрастырылады.
Істердің номенклатура бөлімдері ішіндегі тақырыптары істерді құрайтын құжаттар маңыздылығы дәрежесіне және олардың өзара байланысына сәйкес орналастырылады.
Алдымен нормативтік құқықтық құжаттамадан тұратын істердің тақырыптары орналастырылады. Бұл орайда жоғары тұрған ұйымның қаулылары мен бұйрықтарынан тұратын істер тақырыптары ұйым бұйрықтарынан тұратын істер тақырыптарының алдына орналасады. Бұдан әрі жоспарлы және есептік құжаттардан тұратын істер тақырыптары орналасады.
Өкімдік құжаттардың жобалары және оларды дайындауға, жоспарларға өзгерістер енгізуге, бұйрықтарға негіз болған басқа да құжаттар істер номенклатурасында тиісті негізгі құжаттардан кейін орналасады.
Географиялық және хат-хабарлық белгілер бойынша жүргізілген істердің тақырыптары істер номенклатурасына географиялық атаулар мен хат-хабарлар әліпбиі бойынша енгізіледі.
Істердің тақырыптары қалыптастыру және ресімделу кезінде нақтылана алады. Егер ағымдағы жыл ішінде істе қарастырылмаған құжаттаманың жаңа жұмыс түрі пайда болса, онда ол номенклатураға толықтырулар енгізіледі.

4) в заголовках дел, содержащих документы по одному вопросу, но не связанных последовательностью исполнения, в качестве вида дела употребляется термин "документы", а в конце заголовка в скобках указываются основные разновидности документов, которые должны быть сгруппированы в деле (планы, списки, доклады и другие);
5) в заголовках дел, содержащих переписку, указывается, с кем и по какому вопросу она ведется. В случае ведения переписки с однородными корреспондентами, в заголовках указывается их общее видовое название;
6) в заголовках дел, содержащих переписку с более тремя разнородными корреспондентами, их наименования не перечисляются;
7) при обозначении в заголовках дел административно-территориальных единиц учитывается следующее:
если содержание дела касается нескольких однородных административно-территориальных единиц, в заголовке дела не указываются их конкретные названия, а указывается их общее видовое название;
если содержание дела касается одной административно-территориальной единицы (населенного пункта), ее (его) название указывается в заголовке дела;
8) в заголовках дел, содержащих плановую или отчетную документацию, указывается период (квартал, год) на (за) который составлены планы (отчеты);
9) заголовки судебных, следственных, личных, персональных, арбитражных и других дел, содержащих документы, связанные последовательностью делопроизводства по одному вопросу, начинаются со слова "дело";
10) если дело будет состоять из нескольких томов или частей, то составляется общий заголовок дела, а затем при необходимости составляются заголовки каждого тома (части), уточняющие содержание заголовка дела.
Заголовки дел внутри разделов номенклатуры располагаются в соответствии со степенью важности документов, составляющих дела, и их взаимосвязью.
Вначале располагаются заголовки дел, содержащих нормативную правовую документацию. При этом заголовки дел, содержащих постановления и приказы вышестоящих организаций, располагаются перед заголовками дел с приказами организации. Далее располагаются заголовки дел, содержащих плановые и отчетные документы.
Проекты распорядительных документов и другие документы по их подготовке, изменения к планам, основания к приказам помещаются в номенклатуре дел вслед за соответствующими основными документами.
Заголовки дел, заведенных по географическому и корреспондентскому признакам, вносятся в номенклатуру дел по алфавиту географических названий и корреспондентов.
Заголовки дел могут уточняться в процессе формирования и оформления дел. Если в течение года возникают новые документированные участки работы, не предусмотренные дела, они дополнительно вносятся в номенклатуру.

115. 3-баған іс жүргізу жылы аяқталғаннан кейін толтырылады.
116. 4-бағанда сақтау мерзімдері көрсетілген құжаттардың үлгілік немесе ведомстволық (салалық) тізбесі баптары нөмірлердің тармақтарын (баптарын), олар болмаған жағдайда - істердің үлгілік (үлгі) номенклатурасына сілтеме жасай отырып істердің сақталу мерзімдері көрсетіледі.
117. 5-бағанда ұйымның БҚҚ қызметі істерді сақтау мерзімдерін анықтаған кезде пайдаланған құжаттар тізбесінің, істер үлгілік (үлгі) номенклатурасы атауларын көрсетеді және өтетін істер, аса құнды құжаттар мен істер, істерді құрылымдық бөлімшелерге немесе оларды жалғастыру үшін басқа ұйымдарға, ұйымның ведомстволық мұрағатына беру туралы істер, құжаттардың электрондық көшірмелерінің бар-жоғы, олардың жеткізгіштерінің түрлері мен сақталу орындары, істерді қалыптастыруға жауапты кісілер жөніндегі белгілерді қояды.
118. Жыл соңында істер номенклатурасының соңында түзілген істер туралы жиынтық жазба жазылады.
Жүргізілген істер саны туралы мәліметтер ұйымның мұрағатына хабарланады.
§ 5. Істерді қалыптастыру
119. Орындалған құжаттар, оларды істер номенклатурасына сәйкес іске қалыптастыру үшін, құрылымдық бөлімшелердегі іс жүргізуге жауапты орындаушы тұлғаларға беріледі. Құжат тіркелуге тиіс істің нөмірін істер номенклатурасына сәйкес құрылымдық бөлімшенің басқарушысы немесе орындаушы айқындайды.
120. Істердің қалыптастырылуын бақылауды БҚҚ қызметі жүргізеді.
121. Істерді қалыптастыру кезінде мынадай жалпы талаптар сақталады:
1) іске орындалған, номенклатурасы бойынша іс тақырыптарына сәйкес дұрыс ресiмделген құжаттар ғана салынады;
2) бір мәселені шешуге қатысты барлық құжаттар бірге салынады;
3)құжаттың мемлекеттік, орыс және басқа тілдердегі нұсқалары бірге топтастырылады;
4) іске келер жылға өтетін және жеке істерден басқа бір күнтізбе жылының құжаттары бірге топтастырылады;
5) сақтау мерзімдері тұрақты және уақытша құжаттар іске бөлек-бөлек топтастырылады;
6) жедел хаттар, факсограммалардың көшірмелері, телефонограммалар іске істер номенклатурасына сәйкес жалпы негізде салынады;
7) істерге қайтарылу тиіс құжаттар, шимай жазбалар мен артық даналарды салуға болмайды;
8) істердің көлемі 250 парақтан аспау қажет;
9) істе бірнеше томдар (бөлімдер) бар болса, онда оларды нөмірлеу (индекс) және әр томдағы істің тақырыбы томның (бөлімнің) нөмірін қою және соңғы томға (бөлімге) "соңғы" сөзін қосу арқылы жазылады.

115. Графа 3 заполняется после завершения календарного года.
116. В графе 4 указываются сроки хранения дела со ссылкой на номера пунктов (статей) типового или ведомственного (отраслевого) перечня документов с указанием сроков их хранения, при их отсутствии - на типовую (примерную) номенклатуру дел.
117. В графе 5 службой ДОУ указываются наименования перечня документов, типовой (примерной) номенклатуры дел, использованных при определении сроков хранения дел, и делаются отметки о переходящих делах, особо ценных документах и делах, передаче дел в другое структурное подразделение или организацию для их продолжения, в ведомственный архив организации, наличии электронных копий документов, виде и месте хранения их носителей.
118. По окончании года в конце номенклатуры дел делается итоговая запись о количестве заведенных дел (томов).
Сведения о количестве заведенных дел сообщаются архиву организации.
§ 3. Формирование дел
119. Исполненные документы сдаются исполнителем лицам, ответственным за ведение делопроизводства в структурном подразделении, для формирования их в дела в соответствии с номенклатурой дел. Номер дела, в которое должен быть подшит документ, определяет руководитель структурного подразделения или исполнитель в соответствии с номенклатурой дел. Формирование дел вне номенклатуры дел не допускается.
Субъекты малого и среднего предпринимательства могут осуществлять централизованное формирование дел.
120. Контроль за формированием дел осуществляет служба ДОУ.
121. При формировании дел соблюдаются следующие общие требования:
1) в дела помещаются только исполненные, правильно оформленные документы в соответствии с заголовками дел по номенклатуре;
2) помещаются вместе все документы, относящиеся к решению одного вопроса;
3) совместно группируются версии документа на государственном, русском и иных языках;
4) группируются в дела документы одного делопроизводственного года, за исключением переходящих и личных дел;
5) раздельно группируются в дела документы постоянного и временного сроков хранения;
6) телеграммы, ксерокопии факсограмм, телефонограммы помещаются в дела на общих основаниях в соответствии с номенклатурой дел;
7) в дело не должны помещаться документы, подлежащие возврату, черновики и лишние экземпляры;
8) по объему дело не должно превышать 250 листов;
9) при наличии в деле нескольких томов (частей) номер (индекс) и заголовок дела проставляется на каждом томе с добавлением нумерации томов (частей), в последнем томе (части) добавляется слово "последний" ("последняя").

122. Құжаттар мәселенің шешу ретіне (шешілетін мәселелердің хронологиялық ретімен) сәйкес орналасады немесе іске бірінші бастамашылық құжат, содан кейін - мәселесі толық шешімнің тапқан құжат, бұдан әрі мәселенің шешілу барысын көрсететін басқа құжаттар салынады.
123. Жоғарыда тұрған ұйымның тапсырмасы мен актілердің орындалуы бойынша есептік және ақпараттық сипаттағы барлық құжаттар жоғарыда тұрған ұйымның тапсырмасы бойынша негізгі орындаушы болып табылатын ұйымда жеке істерде тігіледі. Қалған жағдайларда бұл құжаттар ағымдағы жылдағы хат алмасуға тігіледі.
124. Өкімдік құжат пен оған қосымшалар бір іске салынады.
125. Негізгі қызмет бойынша бұйрықтар (өкімдер), жеке құрам бойынша бұйрықтар (өкімдер) жеке-жеке істерге салынады.
126. Хаттамалар істе нөмірі бойынша хронологиялық тәртіппен және оған қатысты барлық құжаттармен орналастырылады.
127. Хат алмасулар, әдетте іс жүргізу жылымен топтастырылады және хронологиялық ретте жүйеленеді, мұнымен бірге сұраным-құжаттан кейін жауап-құжат салынады. Өткен жылы белгілі бір мәселе бойынша басталған хат алмасу қайтадан жалғасқан кезде оның құжаттары ағымдағы жылдың ісіне енгізіледі.
128. Қызметкерлердің жеке істері құжаттары келіп түсуіне сәйкес хронологиялық ретпен орналасады.
129. Еңбек ақы бойынша дербес есепшоттары жеке істерге салынады және оларда қызметкерлердің фамилиялары әліпбилік ретпен орналасады.
130. Еңбек шарттары жеке істер құрамында немесе қызметкерлер тегінің әліпбилік ретімен жеке жасақталады.
131. Жеке тұлғалардың тізімдері және жинақтау зейнетақы қорына міндетті зейнеткерлік жарна аударуға төлем тапсырмалары бір іске салынады.
Жеке тұлғалардың тізімдері және әлеуметтік төлем тапсырмалары бір іске салынады.
132. Жоспарлар, есептер, сметалар, лимиттер және штат кестелері жасалған, бекітілген немесе түскен уақытына қарамастан қай жылға арналып құрастырылған болса, сол жылдың тиісті істеріне салынады.
§ 4. Істі ресімдеу
133. Ұйымдағы істер оларды бастағанда және жыл соңында ресімделеді. Істерді ресімдеу-істерді сақтауға дайындау. Ресімдеу мұқабада істі тізімдеу, түптеу, парақтарды нөмірлеу мен куәландырма парақтарын құрастыру жұмыстарының кешенінен тұрады. Ресімдеуді БҚҚ қызметі мен істерді жүргізу мен қалыптастыру міндеттері кіретін құрылымдық бөлімшенің қызметкеріне әдістемелік көмек көрсетіп және қызметтің бақылауына ала отырып жүргізіледі.
134. Сақтау мерзімдеріне қарай істер толықтай немесе жартылай ресімделеді. Толықтай ресімделуге сақтау мерзімдері тұрақты, уақытша (10 жылдан жоғары) және жеке құрам бойынша істер жатады. Істерді толықтай ресімдеуге: іс мұқабасының деректемелерін ресімдеу; істердегі парақтарды нөмірлеу; істің куәландырма парақтарын құрастыру (21-қосымша); қажет жағдайда іс құжаттарының ішкі тізімдемесі құрастырылады (29-қосымша); істі тігу мен түптеу; іс мұқабасының деректемелеріне қажетті нақтылауларды енгізу.

122. Документы располагаются в соответствии с последовательностью решения вопроса (хронологическом порядке по решаемым вопросам) или в начале дела помещается инициативный документ, затем - документ с окончательным решением вопроса, далее - иные документы, освещающие ход решения вопроса.
123. Все документы отчетного и информационного характера по исполнению актов и поручений вышестоящих организаций, в которых организация являлась основным исполнителем, подшиваются в отдельные дела по их исполнению. В остальных случаях эти документы подшиваются в дело переписки за текущий год.
124. Распорядительные документы и приложения к ним формируются в одно дело.
125. Приказы (распоряжения) по основной деятельности, приказы (распоряжения) по личному составу формируются в отдельные дела.
126. Протоколы в деле располагаются в хронологическом порядке по номерам вместе с документами к ним.
127. Переписка группируется, за делопроизводственный год и систематизируется в хронологической последовательности, при этом документ-ответ помещается за документом-запросом. При возобновлении переписки по определенному вопросу, начавшейся в предыдущем году, документы включаются в дело текущего года.
128. Документы личных дел работников располагаются в хронологическом порядке в соответствии с их поступлением.
129. Лицевые счета по заработной плате формируются в отдельные дела и располагаются в них в алфавитном порядке фамилий работников.
130. Трудовые договоры формируются в составе личных дел или отдельно в алфавитном порядке фамилий работников.
131. Списки физических лиц и платежные поручения на перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды формируются в одно дело.
Списки физических лиц и платежные поручения на перечисление социальных отчислений формируются в одно дело.
132. Планы, отчеты, сметы, лимиты и штатные расписания формируются в соответствующие дела того года, на который или за который они составлены, независимо от даты их составления, утверждения или поступления.
§ 4. Оформление дел
133. Дела организации подлежат оформлению при их заведении и по завершении года. Оформление дела - подготовка дела к хранению. Оформление дела включает в себя комплекс работ по описанию дела на обложке, брошюровке, нумерации листов и составлению заверительной надписи. Оформление дел проводится работниками службы ДОУ и соответствующих структурных подразделений, в обязанность которых входит заведение и формирование дел, при методической помощи и под контролем службы.
134. В зависимости от сроков хранения проводится полное или частичное оформление дел. Полному оформлению подлежат дела постоянного, временного (свыше 10 лет) хранения и по личному составу. Полное оформление дела предусматривает: оформление реквизитов обложки дела; нумерацию листов в деле; составление листа-заверителя дела (Приложение 21); составление в необходимых случаях внутренней описи документов дела (Приложение 29); подшивку или переплет дела; внесение необходимых уточнений в реквизиты обложки дела.

135. Тұрақты, уақытша және жеке құрам бойынша істердің мұқабаларында мынадай деректемелер көрсетіледі: ұйымның атауы; құрылымдық бөлімшенің атауы; ұйым орналасқан елді мекеннің атауы; істің нөмірі (индексі); істің тақырыбы; істің (томның, бөлімнің) уақыты; істегі парақтар саны; істің сақталу мерзімі; істің мұрағаттық шифрі.
136. Істің мұқабасына қойылатын деректемелер келесідей ресімделеді: толықтай атаудан кейін жақшаның ішінде ресми түрде қабылданған ұйымның қысқартылған атауын көрсете отырып, ұйымның атауы жарғылық құжаттарға сәйкес толықтай атау септігінде көрсетіледі; құрылымдық бөлімшенің атауы – бекітілген құрылымға сәйкес құрылымдық бөлімшенің атауы жазылады; істің нөмірі – ұйымның істер номенклатурасы бойынша істің цифрлық (индекс) белгісі қойылады; істің тақырыбы – істер номенклатурасынан тасымалданады; істің уақыты – іс жүргізуде басталған және аяқталған істің жылы (дары) көрсетіледі. Өкімдік құжаттардың, сонымен қатар, бірнеше томнан (бөлімдерден) тұратын істердің уақыты олардың ақырғы уақыты, яғни іске енгізілген ең алғашқы және ең соңғы құжаттың уақыты (күні, айы, жылы) болып табылады. Жеке томға ресімделген құжат қосымшасының уақыты, осы томға енгізілген негізгі құжаттың тіркелген уақыты болып табылады. Бұл ретте күн мен жыл араб цифрмен белгіленеді, ал айдың аты толықтай сөзбен жазылады.
137. Іске енгізілген құжаттардың орналасу тәртібін бекіту мен сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оның барлық парақтары, оның ішінде жеке парақтарға ресімделген бұрыштамалар (фишкалар), куәландырма парақтары мен ішкі тізбеден басқа парақтардың барлығы нөмірленеді. Парақтар қара қарындашпен нөмірленеді және парақтың оң жақ жоғарғы жағына қойылады.
138. Істің парақтарын нөмірлеу тәртібі:
1) А4 форматындағы парақ бір жағынан тігіледі, оң жақ жоғарғы жағында бір парақ ретінде нөмірленеді;
2) өзіндік нөмірі бар құжаттардың парақтары, оның ішінде баспа өнімдері жалпы тәртіп бойынша нөмірленеді;
3) бірнеше том немесе бөлімдерден тұратын істің парақтары әр том немесе бөлім бойынша жеке нөмірленеді;
4) істе жеке парақты құрайтын суреттер, сызбалар, диаграммалар және басқа да суреттер (иллюстративті) және ерекше құжаттар теріс жағынан сол жақ жоғары бұрышынан нөмірленеді;
5) іске тігілген салымдары бар конверттерді нөмірлеу: бірінші конверт, содан кейін реттік нөмірмен ішіндегі салымдар нөмірлеу арқылы жүзеге асырылады;

135. На обложке дела постоянного, временного (свыше 10 лет) хранения и по личному составу указываются следующие реквизиты: наименование организации; наименование структурного подразделения; наименование населенного пункта, в котором дислоцирована организация; номер (индекс) дела; заголовок дела; дата дела (тома, части); количество листов в деле; срок хранения дела; архивный шифр дела.
136. Реквизиты, проставляемые на обложке дела, оформляются следующим образом: наименование организации в соответствии с учредительскими документами указывается полностью, в именительном падеже, с указанием официально принятого сокращенного наименования, которое указывается в скобках после полного наименования; наименование структурного подразделения - записывается название структурного подразделения в соответствии с утвержденной структурой; номер дела - проставляется цифровое обозначение (индекс) дела по номенклатуре дел организации; заголовок дела - переносится из номенклатуры дел; дата дела - указывается год (ы) заведения и окончания дела в делопроизводстве. Датой дел, содержащих распорядительную документацию, а также для дел, состоящих из нескольких томов (частей), являются крайние даты документов дела, т.е. даты (число, месяц, год) регистрации (составления) самого раннего и самого позднего документов, включенных в дело. Датой приложения к делу, сформированному в отдельный том, является дата регистрации основного документа, приложение к которому помещено в этот том. При этом число и год обозначаются арабскими цифрами, название месяца пишется полностью словами.
137. В целях обеспечения сохранности и закрепления порядка расположения документов, включенных в дело, все его листы, в том числе резолюции, составленные на отдельном листе (фишки), кроме листа заверителя и внутренней описи, нумеруются. Листы нумеруются простым карандашом, цифры проставляются в правом верхнем углу листа.
138. Порядок нумерации листов дела:
1) лист более формата А4, подшитый за один край, нумеруется как один лист в правом верхнем углу;
2) документы с собственной нумерацией листов, в том числе печатные издания, нумеруются в общем порядке;
3) листы дел, состоящих из нескольких томов или частей, нумеруются по каждому тому или части отдельно;
4) фотографии, чертежи, диаграммы и другие иллюстративные и специфические документы, представляющие самостоятельный лист в деле, нумеруются на оборотной стороне в левом верхнем углу;
5) подшитые в дело конверты с вложениями нумеруются: сначала конверт, а затем очередным номером каждое вложение в конверте;

6) істің түптелген қосымшасы жеке том ретінде ресімделеді және бөлек нөмірленеді.
139. Парақтарды нөмірлеу аяқталғаннан кейін оған куәландырма жазба жазылады, онда оны құрастырған тұлғаның қолы қойылады және қолының толық мәні мен лауазымы және құрастырған уақыты көрсетіледі.
140. "Істің сақтау мерзімі" деген деректеме істің мұқабасына тиісті істер номенклатурасынан сақтау мерзімдері көрсетілген құжаттар  тізбесімен салыстырғаннан кейін ғана тасымалданады.
141. Тұрақты сақталатын істерге "Тұрақты сақтау керек" деген сөз жазылады.
142. Тұрақты істің мұқабасына істің мұрағаттық шифры (қор нөмірінен, тізімдеме нөмірі мен тізімдеме бойынша істің нөмірінен құрылады), бұл істерді жиынтық тізімдемеге енгізгеннен және СТК бекіткеннен кейін мұрағатпен (оған дейін карандашпен қойылады) қойылады.
143. Жыл аяқталғаннан кейін тұрақты және уақытша (10 жылдан жоғары) сақталатын істердің мұқабасындағы жазбалар нақтыланады: егер мұқабадағы тақырып, істе тігілген құжаттардың мазмұнына сәйкес келмесе істің тақырыбына өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
144. Құжаттардың ерекшелігінен туындайтын (аса бағалы, жеке істер және басқалары) белгілі бір дәрежедегі тұрақты және уақытша (10 жылдан жоғары) сақталатын құжаттарды есепке алу үшін, істегі құжаттарға ішкі тізімдеме құрастырылады (30-қосымша).
Істегі құжаттардың ішкі тізімдемесі егер олар құжаттардың нақты мәтінін көрсетпейтін, құжаттардың әртүрлілігіне қарай құрастырылған болса, онда олар үнемі және уақытша (10 жылдан жоғары) сақталатын істерге де жасалады.
145. Істі құрастыратын құжаттар, барлық құжаттарды мәтіні оқыла алатындай түптеледі немесе қатты картон мұқабада төрт тесік шығару арқылы тігіледі. Істі тігуге (түптеуге) дайындағанда темір бекітпелер (түйреуіштер, қыстырғыштар және басқалар) құжаттардан алынады.
146. Уақытша (10 жылға дейінгі) сақталатын істерді жабдықталған мұқабаға (скоросшивательге) сақтауға, істегі құжаттарға қайта жүйелеу жүргізбеуге, істің парақтарын нөмірлемеуге, куәландырма жазбаларын құрастырмауға рұқсат етіледі.
§ 5. Құжаттарды жедел түрде сақтау
147. Іс жүргізу қызметінде жасақталып болған құжаттар ұйымның мұрағатына тапсырылғанға дейін сол орнындағы істер екі жыл бойы сақталады.
148. Ұйымның БҚҚ қызметі, құрылымдық бөлімшелер басшылары құжаттар мен істердің сақталуын қамтамасыз етеді. Істер жұмыс кабинеттеріндегі немесе осы мақсат үшін арнайы бөлінген үй-жайлардағы шкафтарда және сейфтерде сақталады.

6) приложения к делу, поступившие в переплете, оформляются как самостоятельный том и нумеруются отдельно.
139. После завершения нумерации листов составляется заверительная надпись, которая подписывается ее составителем с указанием расшифровки подписи, должности и даты составления. Количество листов в деле проставляется на обложке дела в соответствии с итоговой надписью.
140. Реквизит "срок хранения дела" переносится на обложку дела из соответствующей номенклатуры дел после сверки его со сроком хранения, указанными в перечнях документов, с указанием сроков хранения.
141. На делах постоянного хранения пишется: "Хранить постоянно".
142. Архивный шифр дела (состоит из номера фонда, номера описи и номера дела по описи) на обложках дел постоянного хранения проставляется в архиве только после включения этих дел в разделы сводных описей, утвержденных ЭПК (до этого он проставляется карандашом).
143. По окончании года в надписи на обложках дел постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения вносятся уточнения: при несоответствии заголовка дел на обложке содержанию подшитых документов в заголовок дела вносятся изменения и дополнения.
144. Для учета документов определенных категорий постоянного и временного сроков (свыше 10 лет) хранения, учет которых вызывается спецификой данной документации (особо ценные, личные дела и другие), составляется внутренняя опись документов дела (Приложение 30).
Внутренняя опись документов дела составляется также на дела постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения, если они сформированы по разновидностям документов, заголовки которых не раскрывают конкретное содержание документов.
145. Документы, составляющие дело, подшиваются на четыре прокола в твердую обложку из картона или переплетаются с учетом возможного свободного чтения текста всех документов. При подготовке дел к подшивке (переплету) металлические скрепления (булавки, скрепки и другие) из документов удаляются.
146. Дела временного (до 10 лет включительно) хранения допускается хранить в скоросшивателях, не проводить пересистематизацию документов в деле, листы дела не нумеровать, заверительные надписи не составлять.
§ 5. Оперативное хранение документов
147. После завершения в делопроизводстве документы до передачи в архив организации в течение двух лет хранятся в делах по месту их формирования.
148. Служба ДОУ, руководители структурных подразделений организации обеспечивают сохранность документов и дел. Дела хранятся в шкафах и сейфах в рабочих кабинетах или специально отведенных для этой цели помещениях.

149. Істер ұйымның бекітілген іс номенклатурасына сәйкес қойылады, мұқабалар түбіртектерінде олардың индекстері көрсетіледі.
150. Істер басқа ұйымдардың уақытша пайдалануына ұйым басшысының рұқсатымен ғана беріледі. Басқа құрылымдық бөлімшелерге істерді беру, құрылымдық бөлімше басшысының рұқсатымен ғана, ал құрылым ішінде қол хатпен беріледі.
Берілген істерге ізбасар - парақша толтырылады. Онда құрылымдық бөлімше, істің индексі, берілген уақыты, істің кімге берілгені, оның қайтарылу уақыты туралы мәліметтер көрсетіледі және істі алу мен өткізу жөнінде қол қою бағандарын қарастырады.
151. Істен құжаттар алғанда Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес құжаттардың куәландырылған көшірмесін және түпнұсқалардың алынғаны туралы актіні істе қалдырады.
§ 6. Істерді мұрағатқа тапсыру
152. Істерді құрылымдық бөлімшелерден ұйымның мұрағатына тапсыру іс жүргізілуі аяқталған құжаттар мен істер құндылығына сараптама қорытындысы бойынша құрастырылған істер тізімдемелеріне сәйкес жүзеге асырылады. Уақытша (10 жыл) сақтаудағы құжаттар ұйымның мұрағатына істер номенклатурасы бойынша тапсырылады.
153. Тұрақты, уақытша (10 жылдан жоғары) сақтаудағы және жеке құрам бойынша істерге тізімдемелер нысанға (31-қосымша) сәйкес жеке-жеке жасалады.
154. Істер тізімдемесінің бағандары іс мұқабасына жазылған мәліметтерге дәл сәйкестікпен толтырылады. Тізімдемеге тақырыптары бірдей істер қатарынан енгізілген кезде бірінші істің тақырыбы толық жазылып, қалған біртектес істер "бұл да сондай" сөзімен белгіленеді де, олар туралы басқа мәліметтер тізімдемеге толығымен жазылады. Тізімдеменің жаңа парағына біртектес істердің тақырыптары толық көшіріледі.
155. Тізімдемеге әрбір іс (істің томы, бөлімі) жеке реттік нөмірімен енгізіледі.
156. Тізімдеменің "Ескерту" бағаны істің физикалық жай-күйі ерекшеліктері туралы, басқа құрылымдық бөлімшеге (басқа ұйымға) істің берілгені туралы белгілерді қою үшін пайдаланылады.
157. Істер тізімдемесі екі данада жасалып, олардың біреуі істермен бірге ведомстволық мұрағатқа беріледі, ал екіншісі - бақылау құралы ретінде құрылымдық бөлімшеде қалады.
158. Істі қалыптастырудың және мұрағатқа тапсыруға дайындаудың дұрыстығын БҚҚ қызметі тексереді. Табылған кемшіліктер ұйымның құрылымдық бөлімшесі арқылы реттеледі.
159. Әр істі қабылдауды құрылымдық бөлімше қызметкерінің қатысуымен мұрағатқа жауапты қызметкер жүзеге асырады. Бұл ретте тізімдеменің екі данасына және оған енгізілген әр істің жанына істер туралы белгі қойылады. Әр тізімдеменің соңында цифрмен және жазбаша нақты қабылданған істердің саны, істердің қабылданған уақыты, сонымен қатар, мұрағатқа жауапты қызметкер мен істерді өткізген тұлғаның қолдары қойылады.

149. Дела располагаются в соответствии с утвержденной номенклатурой дел организации, на корешках обложек указываются их индексы.
150. Выдача дел во временное пользование иным организациям производится только с разрешения руководителя организации. Выдача дел другим подразделениям организации производится с разрешения руководителя структурного подразделения, а внутри структурного подразделения - под расписку.
На выданное дело заводится карта-заместитель дела. В ней указываются структурное подразделение, индекс дела, дата его выдачи, кому дело выдано, дата его возвращения, предусматриваются графы для расписок в получении и приеме дела.
151. Изъятие документов из дел производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при этом в дело вкладывают копии документов и акт об изъятии подлинников.
§ 6. Передача дел в архив организации
152. Передача дел из структурных подразделений в архив организации осуществляется по описям дел, составляемым по результатам экспертизы ценности документов и дел, завершенных в делопроизводстве. Документы временного (до 10 лет включительно) хранения передаются в архив организации по номенклатуре дел.
153. Описи составляются отдельно на дела постоянного, временного (свыше 10 лет) хранения и по личному составу по форме (Приложение 31).
154. Графы описи дел заполняются в точном соответствии с теми сведениями, которые вынесены на обложки дел. При внесении в опись подряд дел с одинаковыми заголовками пишется полностью заголовок первого дела, все остальные однородные дела обозначаются словом "то же", при этом другие сведения о них вносятся в опись полностью. На новом листе описи заголовок однородных дел воспроизводится полностью.
155. Каждое дело (том, часть дела) вносится в опись под самостоятельным порядковым номером.
156. Графа описи "Примечание" используется для простановки отметок об особенностях физического состояния дела, о передаче дела другому структурному подразделению (другой организации).
157. Опись дел составляется в двух экземплярах, один из которых передается вместе с делами в архив организации, а второй - остается в качестве контрольного в структурном подразделении.
158. Правильность формирования и подготовки дел к передаче в архив организации проверяется службой ДОУ. Имеющиеся нарушения устраняются структурным подразделением организации.
159. Прием каждого дела производится работником, ответственным за архив организации в присутствии работника структурного подразделения. При этом на обоих экземплярах описи против каждого дела, включенного в нее, делается отметка о наличии дела. В конце каждого экземпляра описи указываются цифрами и прописью количество фактически принятых дел, дата приема-передачи дел, а также подписи работника, ответственного за архив и лица, передавшего дела.

160. Істермен бірге мұрағатқа өткізілетін істердің орындалу мен тіркелуі туралы ақпарат бар құжаттың тіркеу карточкасы және (немесе) бағдарламалық құралдар мен деректер базасы өткізіледі. Картотека мен деректер базасының тақырыптары тізімдемеге енгізіледі.
161. Құрылымдық бөлімше таратылып немесе қайта құрылған кезде, осы құрылымдық бөлімшедегі іс жүргізуге жауапты тұлға таратылу іс-шаралар кезінде бар құжаттарды істерге қалыптастырып, істерді ресімдеп және сақтау мерзімдеріне қарамастан атқарушы биліктің федералдық органының мұрағатына тапсырады.
Істерді өткізу істер тізімдемесі мен істер номенклатурасы бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
1-қосымша
Ұйымның құжаттама қызметі туралы Үлгілік ереже 1. Жалпы ережелер
1.Мемлекеттік ұйымдарда негізгі міндеттер мен функцияларды жүзеге асыруда құжаттау мен құжаттаманы басқару процестерін ұйымдастыру мақсатында құрылымдық бөлімшелер құқығында жұмыс жасайтын құжаттама қызметі құрылады.
2. Құжаттама қызметінің құрамына әдеттегідей есепке алу және тіркеу, орындалуын бақылау, құжаттармен жұмысты жетілдіру және техникалық құралдарды ендіру, азаматтардың өтініштерін қарау жөніндегі бөлімшелері, ұйымның секретариаты, ведомстволық мұрағаты енеді.
Құжаттама қызметі жоқ ұйымдарда құжаттау мен құжаттаманы басқару жауапкершілігі лауазымды тұлғаға жүктеледі.
3. Құжаттама қызметі (лауазымды тұлға) өз жұмысында Қазақстан Республикасы заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасы уәкілетті органының нормативтік құқықтық актілерін, ұйым басшысының өкімдік құжаттары мен нұсқауларын және құжаттама қызметі туралы Ережені басшылыққа алады.
2. Құжаттама қызметінің негізгі міндеттері және функциялары
4. Құжаттама қызметінің негізгі міндеттері:
1) ұйымда құжаттармен жұмыстың нысандарын және әдістерін жетілдіру;
2) құжаттаудың бірыңғай тәртібін, құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, ақпараттық іздеу жүйесін құру және жүргізуді, құжаттардың орындалуын бақылауды және құжаттарды ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатына тапсыруға дайындалуды қамтамасыз ету;
3) ұйымда құжат айналымының көлемін қысқарту;
4) ұйымдастырушылық және есептеу техникалары құралдарын пайдалану негізінде құжаттармен және құжатты ақпаратпен жаңа технологиялық процестерді әзірлеу, ендіру, соның ішінде құжаттар құрамын және ақпараттық көрсеткіштерді ретке келтіру болып табылады.

160. Вместе с делами в архив передаются регистрационные картотеки на документы и (или) программные средства и базы данных, содержащие информацию о регистрации и исполнении передаваемых документов. Заголовок каждой картотеки или базы данных включается в опись.
161. В случае ликвидации или реорганизации структурного подразделения, ответственное лицо за ведение делопроизводства данного структурного подразделения, в период проведения ликвидационных мероприятий формирует все имеющиеся документы в дела, оформляет дела и передает их в архив организации независимо от сроков хранения.
Передача дел осуществляется по описям дел и номенклатуре дел.
Приложение 1
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Примерное положение
о документационной службе организации
1. Общие положения
1. В целях организации процессов документирования и управления документацией при реализации основных задач и функций в организации создается документационная служба, действующая на правах структурного подразделения.
2. В состав документационной службы, как правило, включаются подразделения по учету и регистрации, контролю исполнения, совершенствованию работы с документами и внедрению технических средств, рассмотрению обращений физических и юридических лиц, секретариат.
В организации, не имеющей документационную службу, ответственность за документирование и управление документацией возлагается на должностное лицо.
3. Документационная служба (должностное лицо) в своей работе руководствуется законодательством Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, актами Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами уполномоченного органа Республики Казахстан, распорядительными документами руководителя организации и Положением о документационной службе.
2. Основные задачи и функции документационной службы
4. Основными задачами документационной службы являются:
1) совершенствование форм и методов работы с документами в организации;
2) обеспечение единого порядка документирования, организации работы с документами, создания и ведения информационно-поисковых систем, контроля исполнения документов и подготовки документов для передачи в ведомственный (частный) архив организации;
3) сокращение объема документооборота в организации;
4) разработка, внедрение новых технологических процессов с документами и документной информацией на основе использования средств организационной и вычислительной техники, в том числе упорядочение состава документов и информационных показателей.

5. Құжаттама қызметі негізгі міндеттерді не сәйкес мынандай функцияларды жүзеге асырады:
1) ұйым қызметінде жасалатын құжаттар жіктегіштерін әзірлейді және жетілдіреді;
2) құжаттарды алғашқы өңдеуді, алдын-ала қарауды, тіркеуді, есепке алуды, сақтауды, жеткізуді және таратуды жүзеге асырады;
3) кіріс құжаттарын ұйым басшысының уақытылы қарауын ұйымдастырады, басшылықтың қол қоюына берілетін құжаттардың ресімделуіне бақылауды жүзеге асырады;
4) белгіленген мерзімдерде құжаттардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады, құжаттардың орындалуының нәтижелері туралы ұйым басшысын жүйелі түрде хабардар етеді;
5) анықтамалық-бақылау және басқа картотекаларды қалыптастырады және жүргізеді;
6) құжаттарды басуды, көшірмелеуді және көбейтуді ұйымдастырады;
7) ұйымның ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар бланкілерінің жобаларын әзірлейді және тиісті мемлекеттік мұрағат мекемелерімен келіседі;
8) іс жүргізу жөніндегі және құжаттау мен құжаттаманы басқару жөніндегі басқа нормативтік-әдістемелік құжаттарды әзірлейді;
9) ұйымның істер номенклатурасын жасайды, істің тұрпатты (үлгі) номенклатурасын әзірлейді, істердің жедел сақталуын және оларды белгіленген тәртіпте ведомстволық (жеке) мұрағатқа тапсырғанға дейін пайдалануды қамтамасыз етеді;
10) құжаттармен жұмыстың нысандарын және әдістерін жетілдіру, орындаушылық тәртіпті арттыру іс-шараларын әзірлейді;
11) құрылымдық бөлімшелердегі істерді ресімдеу және қалыптастырудың дұрыстығына бақылауды жүзеге асырады, оларды ведомствалық (жеке) мұрағатқа тапсыру мақсатында олардың құндылығын сараптауды ұйымдастырады;
12) құжаттама қызметі қызметкерлерінің іскерлік-біліктілігін арттыруды ұйымдастырады, құжаттау және құжаттаманы басқару мәселелері бойынша семинар-кеңестер және кеңес берулер өткізеді.
3. Құжаттама қызметінің құқығы мен жауапкершілігі
6. Құжаттама қызметінің мынандай құқығы бар:
1) құжаттармен жұмыстың белгіленген ережелерінің орындалуын бақылауға және құрылымдық бөлімше басшыларынан талап етуге;
2) ұйымның құрылымдық бөлімшелерінен құжаттама қызметі жұмысына қажетті мәліметтерді сұрауға;
3) ұйымдағы құжат айналым көлемін қысқартуға бақылауды жүзеге асыруға;
4) құрылымдық бөлімшелерде құжаттау мен құжаттаманы басқарудың ұйымдастырылуына тексеру жүргізуге және шара қабылдау үшін осы тексерудің қорытындыларын ұйым басшысына дейін жеткізуге;
5) белгіленген ережелер бұрмаланып дайындалған құжаттарды жетілдіру үшін қайтаруға.
4. Құжаттама қызметінің басқа құрылымдық бөлімшелерімен өзара қарым-қатынастары

5. В соответствии с основными задачами документационная служба осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает и совершенствует классификаторы документов, образующихся в деятельности организации;
2) осуществляет первоначальную обработку, предварительное рассмотрение, регистрацию, учет, хранение, доставку и рассылку документов;
3) организует своевременное рассмотрение руководителем организации документов, осуществляет контроль за оформлением документов, представляемых на подпись руководителю;
4) осуществляет контроль за исполнением документов в установленные сроки, регулярно информирует руководителя организации о результатах исполнения документов;
5) формирует и ведет контрольно-справочную и другие картотеки;
6) организует печатание, копирование и размножение документов;
7) разрабатывает и согласовывает с соответствующим государственным архивным учреждением проекты бланков организационно-распорядительных документов организации;
8) разрабатывает инструкцию по делопроизводству и другие нормативно-методические документы по документированию и управлению документацией;
9) составляет номенклатуру дел организации, разрабатывает типовую (примерную) номенклатуру дел, обеспечивает оперативное хранение дел и их использование до передачи в установленном порядке в ведомственный (частный) архив;
10) разрабатывает мероприятия по совершенствованию форм и методов работы с документами, повышению исполнительской дисциплины;
11) осуществляет контроль за правильностью оформления и формирования дел в структурных подразделениях, организует экспертизу ценности документов с целью передачи их в ведомственный (частный) архив организации;
12) организует повышение квалификации работников документационной службы, проводит совещания-семинары и консультации по вопросам документирования и управления документацией.
3. Права и ответственность документационной службы
6. Документационная служба имеет право:
1) контролировать и требовать от руководителей структурных подразделений выполнения установленных правил работы с документами;
2) запрашивать от структурных подразделений организации сведения, необходимые для работы документационной службы;
3) осуществлять контроль за сокращением объема документооборота в организации;
4) проводить проверку организации документирования и управления документацией в структурных подразделениях и доводить итоги данных проверок до руководителя организации для принятия мер;
5) возвращать на доработку документы, подготовленные с нарушениями установленных правил.
4. Взаимоотношения документационной
службы с другими структурными подразделениями

7. Құжаттама қызметі:
1) құжаттау мен құжаттаманы басқару мәселелері бойынша - ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен;
2) құқықтық мәселелер бойынша құжаттар дайындаумен байланысты - заң қызметімен;
3) құпиялылық режімді, мемлекеттік құпиялардың таралуын, ресми құжаттардың жоғалуын болдырмауды, ғимаратқа рұқсатнама режимді қамтамасыз ету мәселелері бойынша - кадрлармен жұмыс жөніндегі бөлімшемен және бухгалтериямен;
4) есептеу және ұйымдастырушылық техника құралдарымен, ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар бланкілерімен және кеңсе заттарымен қамтамасыз ету мәселелері бойынша - материалдық техникалық жабдықтау және шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі бөлімшелермен өзара бірлесіп әрекет етеді.
5) есептеу және ұйымдастырушылық техника құралдарымен, ұйымдастырушылық-өкілдік құжаттар бланкілерімен және кеңсе заттарымен қамтамасыз ету мәселелері бойынша - материалдық техникалық жабдықтау және шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі бөлімшелермен өзара бірлесіп әрекет етеді.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
2-қосымша
Құжат деректемелерінің орналасу сұлбасы
(қағаз мәтініне қараңыз)
Ескертпе.
1 - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы немесе                эмблема, логотип немесе тауардың белгісі (қызмет көрсету
белгісі);
2 - ұйымның ресми атауы;
3 - ұйым туралы анықтамалық деректер;
4 - құжат түрінің атауы;
5 - құжат уақыты;
6 - құжаттың тіркеу нөмірі (индекс);
7 - кіріс құжатының күніне және тіркеу нөміріне (индекс)
сілтеме;
8 - құжаттың жасалған немесе басып шығарылған жері;
9 - құжатқа рұқсатты шектеу мөртаңбасы;
10 - адресат;
11 - құжатты бекіту белгі;
12 - бұрыштама;
13 - құжат мәтініне тақырып;
14 - бақылауға алынғандығы туралы белгі;
15 - құжаттың мәтіні;
16 - құжатқа қосымшаның бар екендігі туралы белгі;
17 - қолы;
18 - құжаттың келісілгені туралы белгі;
19 - мөр бедерлемесі;
20 - құжат көшірмесінің куәландырылғаны туралы белгі;
21 - құжат орындаушысы туралы белгі;
22 - құжаттың орындалғаны және іске жөнелтілгені туралы белгі;
23 - құжаттың электронды көшірмесінің идентификаторы;
24 - құжаттың ұйымға келіп түскендігі туралы белгі.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
3-қосымша
Ұйымның хат бланкісі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы немесе ұйымның                            эмблемасы (тауар белгісі)
Ұйымның ресми атауы                Ұйымның ресми атауы
(мемлекеттік тілде)                     (орыс тілінде)
Ұйым туралы анықтамалық               Ұйым туралы анықтамалық
деректер                               деректер
(мемлекеттік тілде)                     (орыс тілінде)
___________ N ____________                   Адресат
(уақыты)      (индексі)
__________________________
(құжаттың кіріс нөміріне
және күніне сілтеме)
Құжат мәтінінің тақырыбы
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
4-қосымша
Ұйым құжатының өзге түрлерінің бланкісі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы немесе ұйымның
эмблемасы (тауар белгісі)
Ұйымның ресми атауы               Ұйымның ресми атауы            (мемлекеттік тілде)                      (орыс тілінде)
Құжат түрінің атауы               Құжат түрінің атауы
(мемлекеттік тілде)               (орысша немесе басқа тілдерде)
________________________                  N ____________
(уақыты)
Шыққан жері                            Шыққан жері
(мемлекеттік тілде)                 (орысша немесе басқа тілдерде)
Құжат мәтінінің тақырыбы
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
5-қосымша
Ұйымның ортақ бланкісі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы немесе ұйымның                          эмблемасы (тауар белгісі)
Ұйымның ресми атауы             Ұйымның ресми атауы
(мемлекеттік тілде)                   (орыс тілінде)
________________________               N ____________
(уақыты)
Шыққан жері                            Шыққан жері
(мемлекеттік тілде)             (орысша немесе басқа тілдерде)
Құжат мәтінінің тақырыбы
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
6-қосымша
КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
Құжат жобасының түр атауы, мәтінге тақырып
Келісілді                          Келісілді
Ұйым атауы көрсетілген           Ұйым атауы көрсетілген
лауазым атауы                    лауазым атауы
_____________ Қолтаңбаның        _____________ Қолтаңбаның
(өз қолы)     толық мәні           (өз қолы)   толық мәні
Уақыты                            Уақыты
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
7-қосымша
"ЖҮЙЕЛЕРДІ МОДЕЛЬДЕУДІҢ               Товарищество с ограниченной
ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ИНСТИТУТЫ"                     ответственностью
ИННОВАЦИЯЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ"                  "ИННОВАЦИОННЫЙ ЦЕНТР
жауапкершілігі шектеулі                  "КАЗАХСТАНСКИЙ ИНСТИТУТ
серіктестік                         МОДЕЛИРОВАНИЯ СИСТЕМ"
БҰЙРЫҚ                                  ПРИКАЗ

7. Документационная служба взаимодействует:
1) со структурными подразделениями организации - по вопросам документирования и управления документацией;
2) с юридической службой - по правовым вопросам, связанным с подготовкой документов;
3) с подразделением по защите государственных секретов - по вопросам обеспечения режима секретности, недопущения утечки государственных секретов, утрат официальных документов, пропускного режима в здание;
4) с подразделением по работе с кадрами и бухгалтерией - по вопросам подбора и расстановки кадров документационной службы и повышения их квалификации;
5) с подразделениями по материально-техническому снабжению и хозяйственному обслуживанию - по вопросам обеспечения средствами вычислительной и организационной техники, бланками организационно-распорядительных документов и канцелярскими принадлежностями.
Приложение 2
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Схема расположения реквизитов документа
(см. бумажный вариант)
Примечание.
1 - Изображение Государственного Герба Республики Казахстан или
эмблемы, логотипа, товарного знака (знак обслуживания);
2 - официальное наименование организации;
3 - справочные данные об организации;
4 - наименование вида документа;
5 - дата документа;
6 - регистрационный номер (индекс) документа;
7 - ссылка на регистрационный номер (индекс) и дату входящего
документа;
8 - место составления или издания документа;
9 - гриф ограничения доступа к документу;
10 - адресат;
11 - гриф утверждения документа;
12 - резолюция;
13 - заголовок к тексту документа;
14 - отметка о контроле;
15 - текст документа;
16 - отметка о наличии приложения к документу;
17 - подпись;
18 - отметка о согласовании документа;
19 - оттиск печати;
20 - отметка о заверении копии документа;
21 - отметка об исполнителе документа;
22 - отметка об исполнении документа и направлении его в дело;
23 - идентификатор электронной копии документа;
24 - отметка о поступлении документа в организацию.
Приложение 3
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Бланк письма организации
Государственный Герб Республики Казахстан или эмблема
(товарный знак) организации
Официальное наименование    Официальное наименование
организации                   организации
(на государственном языке)   (на русском или ином языке)
Справочные данные об         Справочные данные об
организации                   организации
(на государственном языке)   (на русском или ином языке)
_                        _
___________ № ____________  | Адресат                  |
(дата)        (индекс)
_____________________________________
(ссылка на номер и дату вх. документа)
_                       _
|Заголовок к тексту письма|
Формат А4 (210Х297)
Приложение 4
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Бланк конкретного вида документа организации
Государственный Герб Республики Казахстан или эмблема
(товарный знак) организации
Официальное наименование     Официальное наименование
организации                    организации
(на государственном языке)     (на русском или ином языке)
Наименование вида             Наименование вида
документа                      документа
(на государственном языке)     (на русском или ином языке)
________________________       № ____________
(дата)
Место издания                  Место издания
(на государственном языке)     (на русском или ином языке)
_                          _
|Заголовок к тексту документа|
Формат А4 (210Х297)
Приложение 5
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Общий бланк организации
Государственный Герб Республики Казахстан или эмблема
(товарный знак) организации
Официальное наименование    Официальное наименование
организации                  организации
(на государственном языке)    (на русском или ином языке)
________________________       № ____________
(дата)
Место издания                   Место издания
(на государственном языке)    (на русском или ином языке)
_                          _
|Заголовок к тексту документа|
Формат А4 (210Х297)
Приложение 6
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
ЛИСТ СОГЛАСОВАНИЯ
Наименование вида проекта документа, заголовок к тексту
Согласован                              Согласован
Наименование должности                  Наименование должности
с указанием наименования                с указанием наименования
организации                             организации
________________ Расшифровка            ________________ Расшифровка
(личная подпись) подписи                (личная подпись) подписи
Дата                                    Дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 7
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
"ЖҮЙЕЛЕРДІ МОДЕЛЬДЕУДІҢ        Товарищество с ограниченной
ҚАЗАҚСТАНДЫҢ ИНСТИТУТЫ"             ответственностью
ИННОВАЦИЯЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ"          "ИННОВАЦИОННЫЙ ЦЕНТР
жауапкершілігі шектеулі          "КАЗАХСТАНСКИЙ ИНСТИТУТ
серіктестік                   МОДЕЛИРОВАНИЯ СИСТЕМ"
БҰЙРЫҚ                             ПРИКАЗ

2009 жыл 15 наурыз N 51
Астана қаласы                                  город Астана
Қызметкерлердің қызметтік
нұсқауына өзгерістер енгізу
туралы
____________________________________________________________________
(негіз)
____________________________________________________________________
__________________________________________________________ байланысты
БҰЙЫРАМЫН:
1. ЖШС қызметкерлерінің қызметтік нұсқауларына келесі
өзгерістерді енгізу
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ___________________________
жүктелсін.
Бас директор          (қолы)          (қолтаңбаның толық жазылуы)
Бұрыштамалар:
Орын.: Козлова А. С.
Тел. 74-12-96
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
8-қосымша
"ЖҮЙЕЛЕРДІ МОДЕЛЬДЕУДІҢ               Товарищество с ограниченной
ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ИНСТИТУТЫ"                     ответственностью
ИННОВАЦИЯЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ"                  "ИННОВАЦИОННЫЙ ЦЕНТР
жауапкершілігі шектеулі                  "КАЗАХСТАНСКИЙ ИНСТИТУТ
серіктестік                         МОДЕЛИРОВАНИЯ СИСТЕМ"
БҰЙРЫҚ                                  ПРИКАЗ
2009 жыл 15 наурыз N 51 ж/қ
Астана қаласы                                  город Астана
Жеке құрам бойынша
1. Маркетинг бөлімінің бас менеджері қызметіне 2009 жылдың 15 наурызынан бастап Еркебұлан Амантаевич Ескендиров ҚАБЫЛДАНСЫН.
Негізі: 2009 жылғы 15 наурыздағы N 31 жеке еңбек шарты және Е.А. Ескендировтың өтініші.
2. Анастасия Викторовна Зубарева 2009 жылдың 16 наурызынан бастап аға бухгалтер қызметінен бас бухгалтер қызметіне АУЫСТЫРЫЛСЫН.
Негізі: 2007 жылғы 14 сәуірдегі N 28 жеке еңбек шартына қосымша келісім шарт және А.В. Зубареваның өтініші.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 51-бабының 1) тармақшасына сәйкес 2009 жылдың 15 наурызынан Марат Серикович Керимов өз еркімен ШЫҒАРЫЛСЫН.
Негізі: М.С. Керимовтың өтініші
4. жобалау бөлімінің менеджері Салтанат Абаевна Пазыловаға СӨГІС ЖАРИЯЛАНСЫН.
Негізі: жобалау бөлім бастығы П.Г. Салованың баяндама жазбасы және С.А. Пазылованың түсіндірме жазбасы.
Бас директор           (қолы)         (қолтаңбаның толық мәні)
Бұрыштамалар:
Орын.: Козлова А.
Тел. 74-12-96
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
9-қосымша
Хаттама мәтінінің құрылымы
Ұйымның ресми атауы               Ұйымның ресми атауы
(мемлекеттік тілде)                (орыс немесе басқа тілде)
ХАТТАМА                          ПРОТОКОЛ
(мемлекеттік тілде)                (орыс немесе басқа тілде)
________________________                 N ____________
(уақыты)
Шыққан жері                           Шыққан жері
(мемлекеттік тілде)                (орыс немесе басқа тілде)
... комиссия отырысына
Төраға – Тегі мен атының бас әріптері           |
Хатшы – Тегі мен атының бас әріптері            |
Қатысқандар: (саны) адам (тізім бар)             \Кіріспе бөлім
КҮН ТӘРТІБІ              /

15 марта 2009 года    № 51
Астана қаласы                             город Астана
_                      _
|О внесении изменений в|
должностные инструкции
сотрудников
В связи с _____________________________________________________
(основание)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в должностные инструкции сотрудников ТОО следующие
изменения:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ____
________________.
Генеральный директор          (подпись)       (расшифровка подписи)
Визы:
Исп.: Козлова А.С.
Тел. 74-12-96
Формат А4 (210Х297)
Приложение 8
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
"ЖҮЙЕЛЕРДІ МОДЕЛЬДЕУДІҢ       Товарищество с ограниченной
ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ИНСТИТУТЫ"           ответственностью
ИННОВАЦИЯЛЫҚ ОРТАЛЫҒЫ"         "ИННОВАЦИОННЫЙ ЦЕНТР
жауапкершілігі шектеулі        "КАЗАХСТАНСКИЙ ИНСТИТУТ
серіктестік                 МОДЕЛИРОВАНИЯ СИСТЕМ"
БҰЙРЫҚ                           ПРИКАЗ
15 марта 2009 года     № 51 л/с
Астана қаласы                           город Астана
_                  _
|По личному составу|
1. ПРИНЯТЬ Ескендирова Еркебулана Амантаевича на должность
главного менеджера маркетингового отдела с 15 марта 2009 года.
Основание: Индивидуальный трудовой договор № 31 от 15 марта
2009 года и заявление Ескендирова Е.А.
2. ПЕРЕВЕСТИ Зубареву Анастасию Викторовну старшего бухгалтера
на должность главного бухгалтера с 16 марта 2009 года.
Основание: Дополнительное соглашение к индивидуальному трудовому
договору № 28 от 14 апреля 2007 года и заявление Зубаревой А.В.
3. УВОЛИТЬ Керимова Марата Сериковича старшего оператора по
собственному желанию с 15 марта 2009 года в соответствии с п.п. 1)
статьи 51 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Основание: заявление Керимова М.С.
4. ОБЪЯВИТЬ ВЫГОВОР Пазыловой Салтанат Абаевне менеджеру
проектного отдела.
Основание: докладная записка начальника проектного отдела
Салова П.Г. и объяснительная записка Пазыловой С.А.
Генеральный директор          (подпись)       (расшифровка подписи)
Визы:
Исп.: Козлова А.
Тел. 74-12-96
Формат А4 (210Х297)
Приложение 9
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Структура текста протокола
Официальное наименование       Официальное наименование
организации                      организации
(на государственном языке)       (на русском или ином языке)
ХАТТАМА                       ПРОТОКОЛ
(на государственном языке)       (на русском или ином языке)
________________________        № ____________
(дата)
Место издания                   Место издания
(на государственном языке)     (на русском или ином языке)
_                         _
|Заседания комиссии по...|                          _
Председатель - Ф.И.О.                                     |
Секретарь - Ф.И.О.                                        |
Присутствовали: (количество) человек (список приалгается)  \  Вводная
/  часть
|
ПОВЕСТКА ДНЯ                  |
|

1. Талдама мен принципі туралы …          |
Меңгерушінің хаттамасы …                  |
2. … туралы                              _|
1. ТЫҢДАҒАНДАР:                           |
Тегі мен атының бас әріптері – хаттама    |
мәтіні бар.                                     |
СӨЗ СӨЙЛЕГЕНДЕР:                                |
Тегі мен атының бас әріптері – сөйленген  |
сөздердің қысқышы жазбасы.                      |
Тегі мен атының бас әріптері –             \ Негізгі
ШЕШТІ:                                     /  бөлім
1. мақұлдау …                             |
2. …                                      |
2. ТЫҢДАҒАНДАР:                                 |
СӨЗ СӨЙЛЕГЕНДЕР:                               _|
ШЕШТІ:
Төраға       қолы   қолтаңбаның толық мәні
Хатшы        қолы   қолтаңбаның толық мәні
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
10-қосымша
Актінің үлгісі
Ұйымның ресми атауы              Ұйымның ресми атауы
(мемлекеттік тілде)                (орыс немесе басқа тілде)
АКТ                              АКТ
(мемлекеттік тілде)                (орыс немесе басқа тілде)
________________________                 N ____________
(уақыты)
Шыққан жері                               Шыққан жері
(мемлекеттік тілде)                (орыс немесе басқа тілде)
Тексеру нәтижесі туралы ...
Негізі: "Тексеру өткізу туралы ..." (немесе басқа құжат: жұмыс жоспары, жоғарғы органның тапсырмасы және с.с..) ұйым басшысының бұйрығы (уақыты) N ______
Құрамында төмендегідей комиссиялармен құрылды:
Комиссия төрағасы _________________________________________
қызметі, тегі, бас әріптері
Комиссия мүшелері:
1._____________________________________________
қызметі, тегі,бас әріптері
2._____________________________________________
қызметі, тегі, бас әріптері
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
мәтін
_______________________________________________________________
Екі данада дайындалды:
1-ші данасы: 5-7 істе
2-ші данасы: тексеруші ұйымға жіберілді
Комиссия төрағасы          қолы     қолтаңбаның толық мәні
Комиссия мүшесі            қолы     қолтаңбаның толық мәні
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
11-қосымша
Анықтама үлгісі
ЕЛТАҢБА
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ           ГУ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР
МӘДЕНИЕТ ЖӘНЕ АҚПАРАТ                АРХЕОГРАФИИ И
МИНИСТРЛІГІНІҢ АҚПАРАТ          ИСТОЧНИКОВЕДЕНИЯ КОМИТЕТА
ЖӘНЕ МҰРАҒАТ КОМИТЕТІНІҢ            ИНФОРМАЦИИ И АРХИВОВ
АРХЕОГРАФИЯ ЖӘНЕ ДЕРЕКТАНУ         МИНИСТЕРСТВА КУЛЬТУРЫ И
ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ" ММ              ИНФОРМАЦИИ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН"
АНЫҚТАМА                          СПРАВКА

1. О разработке и принципах ...                     |
Доклад заведующего ...                              |
2. О ...                                           _|
1. СЛУШАЛИ:                                              _
Ф.И.О. - текст доклада прилагается.                 |
ВЫСТУПИЛИ:                                                |
Ф.И.О. - краткая запись выступления.                |
Ф.И.О. -                                             \  Основная
ПОСТАНОВИЛИ:                                               /  часть
1. Одобрить ...                                     |
2. ...                                              |
2. СЛУШАЛИ:                                               |
ВЫСТУПИЛИ:                                                |
ПОСТАНОВИЛИ:                                             _|
Председатель                подпись            Расшифровка подписи
Секретарь                   подпись            Расшифровка подписи
Формат А4 (210Х297)
Приложение 10
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Образец акта
Официальное наименование      Официальное наименование
организации                     организации
(на государственном языке)      (на русском или ином языке)
АКТ                              АКТ
(на государственном языке)      (на русском или ином языке)
________________________        № ____________
(дата)
Место издания                    Место издания
(на государственном языке)       (на русском или ином языке)
_                     _
|Об итогах проверки...|
Основание: приказ руководителя организации от (дата) № ______
"О проведении проверки..." (или иной документ: план работы, поручение
вышестоящего органа и т.д.).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Члены комиссии: 1. ____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
2. ____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
текст
_____________________________________________________________________
Составлен в 2-х экземплярах:
1-й экземпляр: в деле 5-7
2-й экземпляр: направлен проверяемой организации
Председатель комиссии            подпись        расшифровка подписи
Члены комиссии                    подпись        расшифровка подписи
Формат А4 (210Х297)
Приложение 11
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Образец справки
____
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ  |ГЕРБ|  ГУ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР
МӘДЕНИЕТ ЖӘНЕ АҚПАРАТ               АРХЕОГРАФИИ И
МИНИСТРЛІГІНІҢ АҚПАРАТ ЖӘНЕ      ИСТОЧНИКОВЕДЕНИЯ КОМИТЕТА
МҰРАҒАТ КОМИТЕТІНІҢ             ИНФОРМАЦИИ И АРХИВОВ
АРХЕОГРАФИЯ ЖӘНЕ ДЕРКТАНУ        МИНИСТЕРСТВА КУЛЬТУРЫ И
ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ" ММ       ИНФОРМАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
АНЫҚТАМА                           СПРАВКА

15.10.2009 ж.      N 3-5/171
Астана қаласы                                Астана қаласы
Ақпарат және мұрағат комитеті
ҚР МАМ
"Шет ел мұрағаттарындағы
Қазақстан тарихы (XVI-XX ғғ.)"
ақпараттық анықтаманы
дайындау жұмысының
жағдайы туралы
МӘТІН
Директор                қолы          Б. Қонысбаева
Орын.: Пәрімбекова К.
Тел.: 24-06-32
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
12-қосымша
Анықтама үлгісі
ЕЛТАҢБА
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ           ГУ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР
МӘДЕНИЕТ ЖӘНЕ АҚПАРАТ                АРХЕОГРАФИИ И
МИНИСТРЛІГІНІҢ АҚПАРАТ          ИСТОЧНИКОВЕДЕНИЯ КОМИТЕТА
ЖӘНЕ МҰРАҒАТ КОМИТЕТІНІҢ            ИНФОРМАЦИИ И АРХИВОВ
АРХЕОГРАФИЯ ЖӘНЕ ДЕРЕКТАНУ         МИНИСТЕРСТВА КУЛЬТУРЫ И
ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ" ММ              ИНФОРМАЦИИ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН"
АНЫҚТАМА                          СПРАВКА
25.10.2009 ж.      N 2-1/10
Астана қаласы                                Астана қаласы
КСК "Егемен"
|_                      _|
Аяпбергенова Күлжан Хайбулловна Археография және деректану ұлттық орталығының бас бухгалтері болып жұмыс істейді.
Директор               қолы         Б. Қонысбаева
Орын.: Закирова А.
Тел.: 24-04-70
А5 (148Х210) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
13-қосымша
Хаттың үлгісі
Жабық акционерлік қоғамы      Закрытое акционерное общество
"БАРЫС"
010000 Астана қ., Абай д-лы     010000 г. Астана, пр. Абая 10
Тел./факс 8 (7172) 35-39-22,    Тел./факс 8 (7172) 35-39-22,
35-46-47                        35-46-47
Е-mail: Baris@inbox.ru          Е-mail: Baris@inbox.ru
19.01.2009.       N 4-7/151
____________________________
(кіріс құж. нөмірі мен уақытына сілтеме)
ЖШС "Кұлагер"
15.03.2008 жылғы N 44/56            Құқықтық бөлім
шартқа шағым туралы                 020000 Алматы қ.
Рысқұлов даң. 12
Құрметті мырзалар!
2008 жылғы 15 ақпандағы N 44/56 келісім шартқа сәйкес 2008 жылғы 28 желтоқсандағы N 324 темір жол жүк құжаты және лак және бояу жиыныны 2009 жылдың 12 қаңтарындағы N 3 коммерциялық актімен куәланды. Соққы және басқа да механикалық әсер салдарынан 3 қорап жарамсыз деп танылды. Зардап шеккен қораптардағы лак және бояу тауарлар пайдалануға жарамайды. Тауар жиынының Біздің тарапымыздан толықтай төлемі N 33-675 есебіне сәйкес жасалды.
Сіздерден 175 мың 570 теңге көлемінде шығынды төлеулеріңізді сұраймыз. Ақшаны Біздің есеп шотымызға аударыңыздар.

15.10.2009 г.        № 3-5/171
Астана қаласы                                   город Астана
_                                 _         Комитет информации и
|О состоянии работы по подготовке|        архивов МКИ РК
информационного справочника
"История Казахстана в
зарубежных архивах (XVI-XX вв.)"
ТЕКСТ
Директор                      подпись               Б. Конысбаева
Исп.: Паримбекова К.
Тел.: 24-06-32
Формат А4 (210Х297)
Приложение 12
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Образец справки
____
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ  |ГЕРБ|  ГУ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР
МӘДЕНИЕТ ЖӘНЕ АҚПАРАТ               АРХЕОГРАФИИ И
МИНИСТРЛІГІНІҢ АҚПАРАТ ЖӘНЕ      ИСТОЧНИКОВЕДЕНИЯ КОМИТЕТА
МҰРАҒАТ КОМИТЕТІНІҢ             ИНФОРМАЦИИ И АРХИВОВ
АРХЕОГРАФИЯ ЖӘНЕ ДЕРКТАНУ        МИНИСТЕРСТВА КУЛЬТУРЫ И
ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ" ММ       ИНФОРМАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
АНЫҚТАМА                           СПРАВКА
25.10.2009 г.      № 2-1/10
Астана қаласы                                 город Астана
_                     _
|                       |                КСК "Егемен"
Аяпбергенова Кульжан Хайбулловна работает главным бухгалтером
Национального центра археографии и источниковедения.
Директор                  подпись              Б. Конысбаева
Исп.: Закирова А.
Тел.: 24-04-70
Формат А5 (148Х210)
Приложение 13
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Образец письма
Жабық акционерлық қоғамы    Закрытое акционерное общество
"БАРЫС"
010000 Астана қ., Абай д-лы      010000 г. Астана, пр. Абая 10
Тел./факс 8 (7172) 35-39-22,     Тел./факс 8 (7172) 35-39-22,
35-46-47                        35-46-47
Е-mail: Baris@inbox.ru           Е-mail: Baris@inbox.ru
19.01.2009.      № 4-7/151.
______________________________________
(ссылка на номер и дату вх. документа)
_                       _                ТОО "Кулагер"
|О претензии по договору|               Юридический отдел
от 15.03.2008 № 44/56                  020000 г. Алматы
пр. Рыскулова 12
Уважаемые господа!
В партии лакокрасочных материалов, отгруженных Вами 28.12.2008
по железнодорожной накладной № 324 в соответствии с договором от
15.03.2008 № 44/56 обнаружено 3 деформированных вследствие удара или
иного механического воздействия ящика, о чем свидетельствует
коммерческий акт от 15.01.2009 № 23. Лакокрасочные изделия,
находящиеся в поврежденных ящиках реализации не подлежат. Оплата
партии товара произведена нами в полном объеме по счету № 33-675.
Просим Вас возместить понесенные нами убытки в размере 175 тыс.
570 тенге. Сумму следует перечислить на наш расчетный счет.

Қосымша: 2 п.1 д.
Құрметпен,
Коммерциялық директор     (қолы)    (Қолтаңбаның толық мәні)
Орын.: Петрова Н.Н.
тел. 35-45-44
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
14-қосымша
Ұйымның құжаттама қызметінде тіркеуге жатпайтын
құжаттардың үлгі тізбесі
Мәлімет үшін көшірмелері түрінде жіберілген хаттар.
Жарнамалық хабарламалар, бағыттамалар, плакаттар, кеңестің бағдарламалары.
Бухгалтерлік есептердің алғашқы құжаттары (ұйым бухгалтериясында тіркеледі).
Оқу жоспарлары, бағдарламалары (ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелерінде тіркеледі).
Айлық, тоқсандық және басқа есептер (ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелерінде тіркеледі).
Статистикалық есеп беру нысандары (ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелерінде тіркеледі).
Кеңестер, мәжілістер туралы хабарламалар.
Құттықтау хаттар, құттықтау жеделхаттары, шақыру билеттері.
Баспалық басылымдар (кітаптар, журналдар, газеттер, бюллетеньдер).
Іссапарларға рұқсат беру туралы жеделхаттар мен хаттар.
Конвертте "Жеке өзіне" белгісімен келген құжаттар.
Тақырып бойынша ғылыми есептер (ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелерінде тіркеледі).
Баға көрсеткілері.
Материалдар шығынының нормалары (ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелерінде тіркеледі).
Мәліметтер.
Кадрлар бойынша есептік деректер.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
15-қосымша
148
20
Корреспондент
Құжаттың түрі
15
Құжаттың түскен уақыты және индексі
Құжаттың уақыты және индексі
30
105
Құжаттың тақырыбы немесе қысқаша мазмұны
Бұрыштама немесе құжат жөнелтілген тұлға
Орындау мерзімі
20
Уақыты көрсетілген алғандығы туралы қолхат
Құжаттың орындалғаны және іске жөнелтілгені туралы белгі
210
Оң жақ беті
15 қосымшаның жалғасы
148
Құжаттың орындалу барысы, орындалу уақытының ауыстырылуы, аралық жауаптың (сұранымның) түсуі және т.б. туралы мағлұматтар.
Бақылау белгісі
10
N Қор
N Тізімдеме
N Іс
70
70
210
Теріс жағы
А5 (148x210) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
16-қосымша
Кіріс құжаттарын тіркеу журналының формасы
N N р.р
Келіп түскен уақыты
Хат алмасушы, кіріс құжатының уақыты және индексі
Құжат түрі, кіріс құжатының тақырыбы немесе қысқаша мазмұны
Бұрыштама немесе құжат орындауға кімге жіберді
Құжатты алу туралы қолхат, уақыты
Құжаттың орындалғаны туралы белгі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8

Приложение: на 2 л. в 1 экз.
С уважением,
Коммерческий директор          (подпись)      (расшифровка подписи)
Исп.: Петрова Н.Н.
тел. 35-45-44
Формат А4 (210Х297)
Приложение 14
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Примерный перечень документов, не подлежащих регистрации
в документационной службе организации
Письма, направленные в копиях для сведения.
Рекламные извещения, проспекты, плакаты, программы совещаний.
Первичные документы бухгалтерского учета (регистрируются в бухгалтерии организации).
Учебные планы, программы (регистрируются в соответствующем структурном подразделении организации).
Месячные, квартальные и другие отчеты (регистрируются в соответствующем структурном подразделении организации).
Формы статистической отчетности (регистрируются в соответствующем структурном подразделении организации).
Сообщения о совещаниях, заседаниях.
Поздравительные письма, поздравительные телеграммы, пригласительные билеты.
Печатные издания (книги, журналы, газеты, бюллетени).
Телеграммы и письма о разрешении командировок.
Телефонограммы о проведении заседаний, совещаний, семинаров и другие.
Документы с пометой на конверте "Лично".
Научные отчеты по темам (регистрируются в соответствующем структурном подразделении организации).
Прейскуранты.
Нормы расхода материалов, заявки на канцелярские принадлежности и организационную технику (регистрируются в соответствующем структурном подразделении организации).
Сводки.
Учетные данные по кадрам.
Приложение 15
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
148
|
20 |
|
Корреспондент
Вид документа
|
15 |
|
Дата поступления и индекс
документа
Дата и индекс документа
|
30 |
|
105            |
|
Заголовок документа или краткое содержание
Резолюция или кому
направлен документ
Срок исполнения
|
20 |
|
Расписка в получении с
указанием даты
Отметка об исполнении
документа и направлении в
дело
Лицевая
сторона
210
Сведения о ходе исполнения документа, переноса сроков
исполнения, о поступлении промежуточных ответов
(запросов) и т.д.
Контрольные отметки
|
10 |
|
Фонд №
Опись №
Дело №
70       |         70        |
|                   |
210
Оборотная сторона                                 Формат А5 (148x210)
Приложение 16
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Форма журнала регистрации входящих документов
№ №
п.п
Дата
пос-
туп-
ления
Коррес-
пондент,
дата и
индекс
входящего
документа
Вид
документа,
заголовок
или
краткое
содержание
входящего
документа
Резолюция
или кому
направлен
документ
на
исполнение
Расписка в
получении
документа,
дата
Отметка
об
испол-
нении
доку-
мента
При-
ме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8

А3 (420Х197) пішін
Шығыс және ішкі құжаттарды тіркеу журналының формасы
N N р.р
Шығыс (ішкі) құжатының уақыты және индексі
Хат алушы
Құжаттың тақырыбы немесе қысқаша мазмұны
Құжаттың орындалғаны туралы белгі және іске жолдау
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
А3 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
17-қосымша
_______________ жағдайы бойынша
(күні, айы, жылы)
Бақылауға жататын құжаттардың орындалуы туралы
МӘЛІМЕТТЕР
N N р/р
Құрылымдық бөлімшелер атауы
Бақылаудағы құжаттар
Олардың ішіндегі құжаттардың
барлығы
өткен айда түскені
орындалғандары
орындауда тұрғандары
орындау мерзімі ұзартылған
мерзімі өтіп кеткендері
1
2
3
4
5
6
7
8
БҚҚ қызметі басшысының                         Қолтаңбаның
лауазым атауы           ___________________     толық мәні
(өз қолы)
А4 (210Х297) пішін
Ескертпе.
Мәліметтер құжат түріне қарай бағандармен (бұйрықтар, коллегия шешімі және басқалар), олардың тіркеу нөмірімен, орындаушының тегімен толығуы мүмкін.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
18-қосымша
_______________ жағдайы бойынша
(күні, айы, жылы)
азаматтар өтінішінің орындалуы туралы
МӘЛІМЕТТЕР
N N р/р
Құрылымдық бөлімшелердің атауы
Орындалу үстінде
Олардың ішінен
барлығы
өткен айда түскендер
мерзімінде орындалғаны
мерзімі өткендері
барлығы
мерзімі ұзартылды
1
2
3
4
5
6
7
БҚҚ қызметі басшысының                        Қолтаңбаның
лауазым атауы               _____________      толық мәні
(өз қолы)
А4 (210Х297)Пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
19-қосымша
Қорғауға жататын мөр-бланкалық өнімдерді,
мөрлерді, мөртабандарды және құжаттарды қорғау
құралдарын есепке алу пайдалану, сақтау және жою
1. Қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімдерді, мөрлерді, мөртабандарды және құжаттарды қорғау құралдарын есепке алуды, пайдалануды, сақтауды және жоюды ұйым басшысының бұйрығымен (өкімімен) белгіленген жауапты тұлғамен іске асады.
2. Ұйымда қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімді, мөрлерді, мөртабандарды және құжаттарды қорғау құралдарын пайдаланудың тәртібі басшының бұйрығымен (өкімімен) айқындалады.
3. Мемлекеттік ұйымда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген бір ғана мөр болады.
Қажет болған жағдайда мемлекеттік ұйымның құрылымдық бөлімшелерінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөр (мөртабан) болады, мәтіндік бөлігі реттік нөмірмен немесе символмен (символдармен) толтырылады.

Формат А3 (420Х197)
Форма журнала регистрации исходящих и внутренних документов
№ №
п.п.
Дата и индекс
исходящего
(внутреннего)
документа
Коррес-
пондент
Заголовок
или краткое
содержание
документа
Отметка об
исполнении
документа и
направлении
в дело
Примечание
1
2
3
4
5
6
Формат А3 (210Х297)
Приложение 17
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
СВЕДЕНИЯ
об исполнении документов, подлежащих контролю
по состоянию на ___________________
(число, месяц, год)
№ №
п/п
Наименования
структурных
подразделе-
ний
Документы на
контроле
Из них документы
всего
посту-
пило в
преды-
дущем
месяце
испол-
ненные
находя-
щиеся на
испол-
нении
с прод-
ленным
сроком
испол-
нения
прос-
рочен-
ные
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование должности руководителя                    Расшифровка
службы ДОУ                            ________________    подписи
(личная подпись)
Формат А4 (210Х297)
Примечание.
Сведения могут быть дополнены графами по видам документов
(приказы, решения коллегии и другие), их регистрационными номерами,
фамилиями исполнителей.
Приложение 18
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
СВЕДЕНИЯ
об исполнении обращений физических и юридических лиц
по состоянию на _________________
(число, месяц, год)
№ №
п/п
Наименования
структурных
подразделений
Находится на
исполнении
Из них
всего
поступило
за
предыдущий
месяц
исполняются
в срок
просрочены
всего
срок
продлен
1
2
3
4
5
6
7
Всего:
Наименование должности руководителя                    Расшифровка
службы ДОУ                            ________________    подписи
(личная подпись)
Формат А4 (210Х297)
Приложение 19
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Учет, использование, хранение и уничтожение
печатно-бланочной продукции, печатей, штампов,
подлежащих защите, и средств защиты документов
1. Учет, использование, хранение и уничтожение печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, и средств защиты документов, осуществляются должностными лицами, назначаемыми приказами (распоряжениями) руководителей организаций.
2. Порядок использования печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, и средств защиты документов в организации определяется приказом (распоряжением) ее руководителя.
3. Государственная организация имеет одну печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан.
При необходимости структурные подразделения государственной организации имеют печати (штампы) с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и одинаковым текстовым содержанием, текстовая часть дополняется порядковым номером или символом (символами).

4. Қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімді, мөрді, мөртабанды және құжаттарды қорғау құралдарын тіркеу осы Ережемен белгіленген тіркеу есептік алу формасымен жүргізіледі.
5. Қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімді есепке алу, оның ішінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленгені, және оларды беру қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімді есепке алу және беру журналы бойынша жүргізіледі (1-қосымша).
Берілген журнал қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімнің әрбір түріне жүргізіледі.
6. Қорғауға жататын толтырылған бланкаларды беру ұйымның ведомствалық нұсқауымен қарастырылған сәйкес тіркеу есепке алу формасында қолхат бойынша жүргізіледі.
7. Жөнелтуге бағытталған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленіп толтырылған бланканың көшірмелерінде нұсқаның нөмірі және ұйымның мөрі қойылады.
8. Қорғауға жататын толтырылмаған бланкаларды тез полиграфиялық әдістермен көбейту және көшіруге болмайды.
9. Қорғауға жататын мөрлерді, мөртабандарды, және арнайы штемпельді бояуды жасандылықтан сақтау мақсатында өзіндік қасиеті бар химиялық қоспаларымен қоса есепке алу, сонымен қатар оларды беру мөрлерді, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөртабандарды және арнайы штемпельді бояуды есепке алу және тіркеу журналында жүргізіледі (2 қосымша).
10. Қызметтік тұлғаның қолын жасанды қоюдан сақтайтын, өзіндік қасиеті бар химиялық қоспасымен қоса, арнай сиямен толтырылған автоқаламдарды есепке алу, және оларды беру арнайы сиямен толтырылған автоқаламдарды есепке алу және тіркеу журналында жүргізіледі (3-қосымша).
11. N 1, N 2, N 3 формадағы журналдардың тақырыбы ұйымның істер номенклатурасына енгізіледі.
Журналдар парағы нөмірленеді, тігіледі және мөр басылады.
12. Қорғауға жататын пайдаланылмаған мөр-бланкалы өнімдерді, мөрлерді, мөртабандарды, сонымен қатар құжаттарды қорғау құралдарды және тіркеу формаларын басқа қызметтік тұлғаға беру, сақтауға жататын мөр – бланкалы өнімдерді, мөрлерді, мөртабандарды, және құжаттарды қорғау құралдарын және оларға тіркеу есепке алу формаларын (4-қосымша) қабылдау-тапсыру актісі бойынша іске асады.
13. Қорғауға жататын мөр-бланкалы өнім, мөрлер, мөртабандар, және құжаттарды қорғау құралдары арнайы мөр басылған сейфтерде немесе металл шкафтарда сақталады.
14. Қорғауға жататын толтыру кезінде жарамсыз болған мөр-бланкалы өнімдерді жою үшін қорғауға жататын зақымданған мөр-бланкалы өнімдердің даналарын жою туралы акт жасалады (5-қосымша) және қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімдерді тіркеу және беру журналына сәйкес белгі қойылады.

4. Учет печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, и средств защиты документов ведется в регистрационных учетных формах, определенных настоящими Правилами.
5. Учет печатно-бланочной продукции, подлежащей защите, в том числе с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, и выдача ведется в журнале учета и выдачи печатно-бланочной продукции, подлежащей защите (Приложение 20).
Данный журнал заводится на каждый вид печатно-бланочной продукции, подлежащей защите.
6. Выдача заполненных бланков, подлежащих защите, производится под расписку в соответствующих регистрационных учетных формах, предусмотренных ведомственными инструкциями организаций.
7. На копиях заполненных бланков с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, предназначенных для рассылки, проставляется номер экземпляра и печать организации.
8. Размножение и копирование средствами оперативной полиграфии незаполненных бланков, подлежащих защите, не допускается.
9. Учет печатей, штампов, подлежащих защите, и специальной штемпельной краски с химическими добавками, имеющими индивидуальные свойства с целью защиты от подделки, а также их выдача ведется в журнале учета и выдачи печатей, штампов с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и специальной штемпельной краски (Приложение 21).
10. Учет перьевых авторучек, заправленных специальными чернилами с химическими добавками, имеющих индивидуальные свойства с целью защиты от подделки подписей должностных лиц, и их выдача ведется в журнале учета и выдачи перьевых авторучек, заправленных специальными чернилами (Приложение 22).
11. Заголовки журналов включаются в номенклатуру дел организации.
Листы журналов нумеруются, прошиваются и опечатываются.
12. Передача другому должностному лицу неиспользованной печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, а также средств защиты документов и регистрационных форм к ним оформляется актом их приема-передачи печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, средств защиты документов и регистрационных учетных форм к ним (Приложение 23).
13. Печатно-бланочная продукция, печати, штампы, подлежащие защите, и средства защиты документов хранятся в опечатываемых сейфах или металлических шкафах.
14. Уничтожение испорченных при заполнении печатно-бланочной продукции, подлежащей защите, производится с составлением акта о выделении к уничтожению испорченных экземпляров печатно-бланочной продукции, подлежащей защите (Приложение 24) и проставлением соответствующих отметок в журналах учета и выдачи печатно-бланочной продукции, подлежащей защите.

15. Қорғауға жататын мөрлер мен мөртабандарды жою үшін қорғауға жататын мөрлер мен мөртабандарды жою туралы акт жасау арқылы жүзеге асады (6-қосымша) және мөрлерді, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөртабандарды және арнайы штемпельді бояуды тіркеу және беру журналына сәйкес белгі қойылады.
16. Құжаттарды қорғау құралдарын (оның ішінде арнайы сияға және штемпельді бояуға арналған ыдысты; арнайы сиялармен толтырылған зақымданған штемпельді жастықшаларды; арнайы сиямен толтырылған автоқалам) жою үшін құжаттарды қорғау құралдарын жою туралы акт арқылы жүзеге асады (7-қосымша) және тіркеу және беру журналына сәйкес белгі енгізіледі.
17. Ұйымдар қайта құрылған немесе таратылған кезде пайдаланылмаған қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімдерді, мөрлерді, мөртабандарды, сонымен қатар құжаттарды қорғау құралдарын жою (678-қосымша) ұйымның басшылығымен немесе жою комиссиясының төрағасы мақұлдаған акт арқылы жүзеге асады, және тіркеу және беру журналында сәйкес белгі қойылады.
Журналдарды және басқа да тіркеу есепке алу формаларын жою немесе әрі қарай сақтау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталық мемлекеттік орган мұрағаттар мен құжаттама басқармасымен немесе облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астаналар) жергілікті атқарушы органдармен сәйкесе отырып жүзеге асады.
18. Қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімдердің, мөрлердің, мөртабандардың, және құжаттарды қорғау құралдарының бар болуын тексеру ұйым басшысының бұйрығымен (өкімімен ) құрылған комиссиямен жылына бір реттен жүргізіледі.
19. Тексеру нәтижелері есепке алу және беру журналына белгіленеді (123-қосымша).
Олқылықтар табылған жағдайда актімен толтырылатын комиссия қызметтік тексеру жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолдану үшін ұйым басшылығын хабардар етеді.
20. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлер (мөртабандар) жоғалған жағдайда іздеу үшін барлық шаралар жасалады, егер табылмаған жағдайда ұйым басшылығымен бекітілген еркін формадағы акт жасалады.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
20-қосымша
Келіп түскендер
Берілгендер
Келіп түскен уақыты
Жолдама құжаттың уақыты және нөмірі
Дайындаушы мекеменің атауы
Даналар саны
Бланктердің сериялары және нөмірлері
Берілген уақыты
Берілетін құжаттың уақыты және нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Берілгендер
Кімге берілді
Даналар саны
Бланктердің сериялары және нөмірлері
Алғандығы туралы қолхат
Ескертпе, мөр-бланкалы өнімнің зақымданған даналарын жою туралы белгі
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Қабылдап алушының тегі мен бас әріптері
8
9
10
11
12
13
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
21-қосымша
N N р.с
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөр және мөртабандардың атаулары мен мөр басулары
Кімге берілді
Қайтарылған уақыты және қабылдау туралы қолхаты
Ескертпе, мөрлерді, мөртабандарды және арнайы штемпельді бояуды жою туралы белгі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлерді, мөртабандарды және арнайы штемпельді бояуларды сақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелердің атауы
Қабылдаушы жауапты тұлғаның тегі мен бас әріптері
Аланғандығы туралы қолхат және уақыты
1
2
3
4
5
6
7
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
22-қосымша
N N р.р
Арнайы сиямен толтырылатын авторучкаларды сақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің аты
Арнайы сиямен толтырылатын авторучкаларды сақтауды жүзеге асыратын жауапты тұлғаның тегі мен бас әріптері
Арнайы сиямен толтырылған авторучканы алған тұлғаның қызметі мен тегі
Берілген уақыты және алғандығы туралы қолхат
Қайтарылған уақыты және қабылданғаны туралы қолхат
Арнай сиямен толтырылған авторучканы жою туралы ескертпе, белгі
1
2
3
4
5
6
7
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
23-қосымша
Мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік ұйымдардың)
АКТ
____________________                        N _________________
(уақыты)
Басылған жері                               Басылған жері
(мемлекеттік тілде)                         (орыс немесе басқа тілде)
Сақтауға жататын мөр-бланктік           Бекітемін
өнімді, мөрді, мөртабанды,               Мемлекеттік орган
құжаттарды және оларды тіркеп            басшысының
құралдарын қабылдау-тапсыру              лауазым атауы
(мемлекеттік ұйымның)
_________ Қолтаңбаның
(өз қолы) толық мәні
Уақыт
Негіз: ұйым басшысының (уақыты) N _______ "........ тексеру жүргізу туралы" бұйрығы (немесе басқа құжат: жұмыс жоспары, жоғары тұрған ұйымның тапсырмасы және т.б.).
Құрамында төмендегідей комиссиялармен құрылды:
Комиссия төрағасы ________________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
Комиссия мүшелері: 1._____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
2._____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
____________________________________________________________________

15. Уничтожение печатей и штампов, подлежащих защите, производится с составлением акта о выделении к уничтожению печатей и штампов, подлежащих защите (Приложение 25) и проставлением соответствующих отметок в журнале учета и выдачи печатей, штампов с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и специальной штемпельной краски.
16. Уничтожение средств защиты документов (в том числе емкостей из-под специальных чернил и штемпельной краски; испорченные штемпельные подушки, заправленные специальными штемпельными красками; перьевые авторучки, заправленные специальными чернилами) производится с составлением акта о выделении к уничтожению средств защиты документов (Приложение 26) и проставлением отметок в соответствующих журналах учета и выдачи.
17. При реорганизации или ликвидации организации уничтожение неиспользованных печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, а также средств защиты документов производится с составлением актов (Приложения 252627), утверждаемых руководителем организации или председателем ликвидационной комиссии, и проставлением отметок в соответствующих журналах учета и выдачи.
Уничтожение или дальнейшее хранение журналов и других регистрационных учетных форм осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с центральным государственным органом управления архивами и документацией или местным исполнительным органом в области архивного дела и документации области (города республиканского значения, столицы).
18. Проверка наличия экземпляров печатно-бланочной продукции, печатей, штампов, подлежащих защите, и средств защиты документов производится не реже одного раза в год комиссией, создаваемой приказом (распоряжением) руководителя организации.
19. Отметки о результатах проверок проставляются в журналах учета и выдачи (Приложения 202122).
В случае обнаружения нарушений комиссия проводит служебное расследование, результаты которой оформляются актом и доводятся до сведения руководителя организации для принятия мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. При утере печати (штампа) с изображением Государственного Герба Республики Казахстан предпринимаются все необходимые меры по розыску, в случае отрицательного результата розыска составляется акт произвольной формы, утверждаемый руководителем организации.
Приложение 20
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Поступление
Дата
поступления
Дата и номер сопроводительного документа
Наименование предприятия - изготовителя
Количество экземпляров
Серия и номера бланков
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Выдача
Дата
вы-
дачи
Дата и
номер
доку-
мента
на
выдачу
Кому выдано
Коли-
чество
экзем-
пляров
Серия и
номера
бланков
Расписка
в полу-
чении
Примечание,
отметка об
уничтожении
испорченных
экземпляров
печатно-
бланочной
продукции
Наиме-
нование
струк-
турного
подраз-
деления
Фамилия
и
инициалы
получа-
теля
6
7
8
9
10
11
12
13
Формат А4 (210Х297)
Приложение 21
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
п.
п.
Наимено-
вания и
оттиски
печатей и
штампов с
изобра-
жением
Государ-
ственного
Герба
Респуб-
лики
Казахстан
Кому выдано
Дата
возв-
рата и
рас-
писка
в
приеме
Примечание,
отметки об
уничтожении
печатей,
штампов и
специальной
штемпельной
краски
Наименование
структурного
подразделения,
осуществляюще-
го хранение
печатей,
штампов с
изображением
Государствен-
ного Герба
Республики
Казахстан и
специальной
штемпельной
краски
Фамилия и
инициалы
должност-
ного
лица-по-
лучателя
Дата и
рас-
писка
в
полу-
чении
1
2
3
4
5
6
7
Формат А4 (210Х297)
Приложение 22
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
п.
п.
Наименование
структурного
подразделе-
ния, осуще-
ствляющего
хранение
перьевых
авторучек,
заправленных
специальными
чернилами
Фамилия и
инициалы
должност-
ного лица,
осуществ-
ляющего
хранение
перьевых
авторучек,
заправлен-
ных спе-
циальными
чернилами
Должность
и фамилия
лица,
получив-
шего
перьевую
авторуч-
ку, зап-
равленную
специаль-
ными
чернилами
Дата
выдачи
и
рас-
писка
в
полу-
чении
Дата
возвра-
та и
распис-
ка в
приеме
Примечание,
отметка об
уничтожении
перьевой
авторучки,
заправленной
специальными
чернилами
1
2
3
4
5
6
7
Формат А4 (210Х297)
Приложение 23
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
___________________________________________________________________
название государственного органа (государственной организации)
АКТ
___________________                  № ___________
(дата)
Место издания                        Место издания
(на государственном языке)           (на русском или ином языке)
Приема передачи печатно-          Утверждаю
бланочной продукции, печатей,     Наименование должности
штампов, подлежащих защите,       руководителя государственного
средств защиты документов и       органа (государственной
регистрационных учетных           организации)
документов и регистрационных      ____________ Расшифровка
учетных форм к ним                 (личная подпись) подписи
Дата
Основание: приказ руководителя организации от (дата) № ______
"О проведении проверки..." (или иной документ: план работы, поручение
вышестоящего органа и т.д.).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Члены комиссии: 1._____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
2. ____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
_____________________________________________________________________

1. Сақтауға жататын пайдаланылмаған мөр-бланктік өнімнің (түріне қарай бөлек) сериясы ____ N ___ бастап N ___ саны __________________ дана.                                           (санмен және жазумен)
2. Қорғауға жататын жарамсыз мөр-бланкалы өнімді жоюға бөлу туралы акт _________________________________________________________________
(бланк түрлері бойынша акт данасының саны, уақыты, нөмірі)
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлердің саны _______________________ дана
(санмен және жазумен)
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөртабандардың саны ___________________ дана.
(санмен және жазумен)
5. Құжаттарды қорғау құралы: _______________________________________
(қорғау құралының атауы)
саны ___________________ дана.
(санмен және жазумен)
6. Тіркеу есептік формасы: _________________________________________
(тіркеу формасының түрлері, іс номенклатурасы
____________________________________________________________________
бойынша олардың нөмірі, томдардың нөмірі, алғашқы және соңғы
____________________________________________________________________.
жазбалардың уақыты, парақтар саны)
Қорғауға жататын мөр-бланкалы өнімдерді, мөрлерді, мөртабандарды және құжаттарды қорғау құралдарын тіркеу жұмыстарының жағдайы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(тіркеу жұмыстары жағдайының жалпы сипаттамасы)
Тапсырған         _____________       Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Қабылдаған        _____________       Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
_____ данада(ларда) дайындалды:
1-ші дана: N істе
2-ші дана: (адресат)
Комиссия төрағасы       қолы       Қолтаңбаның толық мәні
Комиссия мүшелері        қолы       Қолтаңбаның толық мәні
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
24-қосымша
_________________________________________________________________
Мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік ұйымдардың)
АКТ
_________________                        N _____________
(уақыт)
Шығарылған жері                          Шығарылған жері
(мемлекеттік тілде)                      (орыс немесе басқа тілде)
Сақтауға жататын мөр-бланктік        Бекітемін
өнімнің жарамсыз нұсқасын             Мемлекеттік органның
жоюға бөлу туралы                      басшысының
Лауазым атауы
(мемлекеттік ұйымдардың)
____________ Қолтаңбаның
(өз қолы)   толық мәні
Уақыты
Негіз: ұйым басшысының (уақыты) N _______ "........тексеру жүргізу туралы" бұйрығы (немесе басқа құжат: жұмыс жоспары, жоғары тұрған ұйымның тапсырмасы және т.б.).
Құрамында төмендегідей комиссиялармен құрылды:
Комиссия төрағасы ________________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
Комиссия мүшелері: 1. _____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
2. _____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
____________________________________________________________________
Сақтауға жататын мөр-бланктік өнімнің келесі жарамсыз нұсқалары жоюға таңдалып алынды:
N N р.р
Сақтауға жататын мөр-бланктік өнім түрінің атауы
Сақтауға жататын мөр-бланктік өнім түрінің сериясы мен нөмірі
Сақтауға жататын жарамсыз мөр-бланктік өнім түрінің саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Сақтауға жататын жарамсыз мөр-бланктік өнімнің жиынтық саны_______________________
(санмен және жазумен)
_____ данада(ларда) дайындалды:
1-ші дана: N істе
2-ші дана: (адресат)
Комиссия төрағасы _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Комиссия мүшелері _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Сақтауға жататын мөр-бланкалі өнімді тіркеу және беру журналына белгі енгізілді, зақымданған түрлері ___________________ көлемде
(санмен және жазумен)
______________ жойылды.
(жоюдың түрі)
Қызметінің атауы  ______________     Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Уақыт
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
25-қосымша
_______________________________________________________________
Мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік ұйымның)
АКТ
____________________                    N_________________
(уақыты)
Басылған жері                           Басылған жері
(мемлекеттік тілде)                     (орыс немесе басқа тілде)
Сақтауға жататын мөрлер мен         Бекітемін
мөртабандарды жоюға бөлу туралы      Мемлекеттік орган
басшысының
лауазым атауы
(мемлекеттік ұйымның)
________  Қолтаңбаның
(өз қолы) толық мәні
Уақыт
Негіз: ұйым басшысының (уақыты) N _______ "........тексеру жүргізу туралы" бұйрығы (немесе басқа құжат: жұмыс жоспары, жоғары тұрған ұйымның тапсырмасы және т.б.).
Құрамында төмендегідей комиссиялармен құрылды:
Комиссия төрағасы ________________________________________
қызметі, тегі, бас әріптері
Комиссия мүшелері: 1. _____________________________________
қызметі, тегі, бас әріптері
2. _____________________________________
қызметі, тегі, бас әріптері
____________________________________________________________________
Сақтауға жататын келесі мөрлер мен мөртабандар жоюға таңдап алынды:
N N р.р.
Атауы
Саны
Ескертпе
1
2
3
4
_____ данада(ларда) дайындалды:
_____ данада(ларда) дайындалды:
1-ші дана: N істе
2-ші дана: (адресат)
Комиссия төрағасы _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Комиссия мүшелері _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Сақтауға жататын мөр-бланкалі өнімді тіркеу және беру журналына белгі енгізілді, зақымданған түрлері ___________________ көлемде
(санмен және жазумен)
______________ жойылды.
(жоюдың түрі)
Қызметінің атауы  ______________     Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Уақыт
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
26-қосымша
_______________________________________________________________
Мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік ұйымның)
АКТ
____________________                    N_________________
(уақыты)
Басылған жері                           Басылған жері
(мемлекеттік тілде)                     (орыс немесе басқа тілде)
Құжаттарды қорғау құралын           Бекітемін
жоюға бөлу туралы _                  Мемлекеттік орган
басшысының
лауазым атауы
(мемлекеттік ұйымның)
________ Қолтаңбаның
(өз қолы) толық мәні
Уақыт
Негіз: ұйым басшысының (уақыты) N _______ "........ тексеру жүргізу туралы" бұйрығы (немесе басқа құжат: жұмыс жоспары, жоғары тұрған ұйымның тапсырмасы және т.б.).
Құрамында төмендегідей комиссиялармен құрылды:
Комиссия төрағасы ________________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
Комиссия мүшелері: 1. _____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
2. _____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
Келесі құжаттарды қорғау құралдарының түрі жоюға алынды:
N N р.р.
Атауы
Саны
Ескертпе
1
2
3
4
_____ данада(ларда) дайындалды:
_____ данада(ларда) дайындалды:
1-ші дана: N __ істе
2-ші дана: (адресат)
Комиссия төрағасы _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Комиссия мүшелері _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
N N ____ есепке алу журналына белгілер енгізілді, құжаттарды қорғау құралдары ______________ жолымен жойылды.
(жоюдың түрі)
Қызметінің атауы  ______________     Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Уақыт
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
27-қосымша
_______________________________________________________________
Мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік ұйымның)
АКТ
____________________                    N_________________
(уақыты)
Басылған жері                           Басылған жері
(мемлекеттік тілде)                     (орыс немесе басқа тілде)
Қорғауға жататын пайдаланылмаған    Бекітемін
мөр-бланкалы өнімді                  Мемлекеттік орган
жоюға бөлу туралы                     басшысының
лауазым атауы
(мемлекеттік ұйымның)
________ Қолтаңбаның
(өз қолы) толық мәні
Уақыт
Негіз: ұйым басшысының (уақыты) N _______ "........ тексеру жүргізу туралы" бұйрығы (немесе басқа құжат: жұмыс жоспары, жоғары тұрған ұйымның тапсырмасы және т.б.).
Құрамында төмендегідей комиссиялармен құрылды:
Комиссия төрағасы  ________________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
Комиссия мүшелері: 1._____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
2._____________________________________
қызметі, тегі, есімінің бас әріптері
_________________________  __________________________________________
(тарату, қайта құру)           (мемлекеттік органның (ұйымның)
_______________________________________ практикалық мәнін жоғалтқан
ресми атауы)
пайдаланылмаған мөр-бланкалы өнімнің келесі түрлері жоюға алынды:
N N р.р.
Мөр-бланкалы өнім түрінің атауы
Мөр-бланкалы өнім данасының сериясы және нөмірі
Пайдаланылмаған даналардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қорытынды ____________________ қорғауға жататын мөр-бланкалы
(санмен және жазумен)
пайдаланылмаған өнім.
Комиссия төрағасы _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Комиссия мүшелері _____________    Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Мөр-бланкалы өнімді тіркеу және беру журналына белгі енгізілді, пайдаланылмаған даналар саны ____________________ салмағы ____ кг
(санмен және жазумен)
________________ жолмен жойылды.
(жоюдың түрі)
Қызметінің атауы  ______________     Қолтаңбаның толық мәні
(өз қолы)
Уақыт
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
28-қосымша
Ұйымның ресми атауы                   Ұйымның ресми атауы
(мемлекеттік тілде)                      (орыс немесе басқа тілдерде)
ІСТЕРДІҢ НОМЕНКЛАТУРАСЫ               НОМЕНКЛАТУРА ДЕЛ
__________ N _____________
(уақыты)       (индекс)
Бекітемін
2010 жылға                       Ұйым басшысының
лауазым атауы
____________ Қолтаңбаның
(өз қолы) толық жазылуы
Уақыты
Істің индексі
Істің (томның, бөлімнің) тақырыбы
Істер (томдар, бөлімдер) саны
Тізбе бойынша істің (томның,бөлімнің) сақтау мерзімі және бап нөмірі
Ескерту
1
2
3
4
5
БҚҚ қызметі басшысының _____________          Қолтаңбаның
лауазым атауы            (өз қолы)            толық мәні
Уақыты
Құрылымдық бөлімше басшыларының бұрыштамалары.
Ұйымның ОСК (СК)                     Мемлекеттік мұрағат
хаттамасымен                         мекемесінің СТК хаттамасымен
келісілді                            келісілді
(хаттаманың уақыты және нөмірі)      (хаттаманың уақыты және нөмірі)
______________ жылғы түзілген істердің
сипаттары және көлемі туралы жиынтық жазба
Сақтау мерзімі бойынша
барлығы
Оның ішінде
келесі жылға өткендер
"СТК" белгісімен
Тұрақты
Уақытша (10 жылдан жоғары)
Уақытша (10 жыл)
Жиынтық:
БҚҚ қызметі басшысының                       Қолтаңбаның
лауазым атауы               _____________    толық мәні
(өз қолы)
Уақыты
Жиынтық мәлімет ұйымның мұрағатына тапсырылды.
Мәлімет берген қызметкердің                  Қолтаңбаның
лауазым атауы               _____________    толық мәні
(өз қолы)
Уақыты
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
29-қосымша
ІСТІҢ КУӘЛАНДЫРМА ПАРАҒЫ
N _____ Қор   N ________ Тізімдеме   N _____ іс
Іске ___________________ парақ(тар) тігілді (салынды) және
нөмірленді:
оның ішінде: N N __________________________литерлі парақтар
есепке алынбаған парақтар N N ___________________
есепке алынған таза парақтар ___________________
+ іс құжаттарының ішкі тізімдеме парақтары _______________________
Нөмірлеуге жатпайтын салынған және қосымша түрдегі
____________________________________ құжаттар есепке алынады
(құжаттар түрлері және олардың саны)
Іс құжаттарын түзудің, ресімдеудің, физикалық жай-күйінің есепке алынуының ерекшеліктері
парақтар N N
1
2

1. Неиспользованную печатно-бланочную продукцию, подлежащую защите
(отдельно по видам) серии ____ с № ___ по № ___ в количестве
_________________ экземпляров.
(цифрами и прописью)
2. Акты о выделении к уничтожению испорченных экземпляров
печатно-бланочной продукции, подлежащей защите ______________________
(даты, номера, количество экземпляров
________________________.
актов по видам бланков)
3. Печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан
в количестве _________________ штук.
(цифрами и прописью)
4. Штампы с изображением Государственного Герба Республики Казахстан
в количестве ___________________ штук.
(цифрами и прописью)
5. Средства защиты документов: ______________________________________
(наименования средств защиты)
в количестве ___________________ штук.
(цифрами и прописью)
6. Регистрационные учетные формы: ___________________________________
(виды регистрационных учетных форм, их номера
__________________________________________________________________.
по номенклатуре дел, номера томов, даты первой и последней записи,
количество листов)
Состояние учетной работы с печатно-бланочной продукцией,
печатями, штампами, подлежащими защите, и средствами защиты
документов __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
(общая характеристика состояния учетной работы)
Передал (а)           ________________         Расшифровка подписи
(личная подпись)
Принял (а)            ________________         Расшифровка подписи
(личная подпись)
Составлен в ____ экземпляре (ах):
1-й экземпляр: в деле №
2 экземпляр: (адресат)
Председатель комиссии             подпись       расшифровка подписи
Члены комиссии                     подпись       расшифровка подписи
Формат А4 (210Х297)
Приложение 24
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
____________________________________________________________________
название государственного органа (государственной организации)
АКТ
___________________                 № ___________
(дата)
Место издания                       Место издания
(на государственном языке)         (на русском или ином языке)
О выделении к уничтожению        Утверждаю
испорченных экземпляров          Наименование должности
печатно-бланочной продукции,     руководителя государственного
подлежащей защите                 органа (государственной
организации)
____________ Расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Основание: приказ руководителя организации от (дата) № ______
"О проведении проверки..." (или иной документ: план работы, поручение
вышестоящего органа и т.д.).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Члены комиссии: 1._____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
2. _____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
_____________________________________________________________________
Отобраны к уничтожению испорченные экземпляры следующих видов
печатно-бланочной продукции, подлежащей защите:
№ №
п.п.
Наименование
вида печатно-
бланочной
продукции,
подлежащей
защите
Серия и номера
экземпляров
печатно-бланочной
продукции,
подлежащей защите
Количество
экземпляров
испорченных
печатно-бланочной
продукции,
подлежащей защите
Примечание
1
2
3
4
5
Итого ___________________ испорченных экземпляров
(цифрами и прописью)
печатно-бланочной продукции, подлежащей защите.
Составлен в ____ экземпляре (ах):
1-й экземпляр: в деле №
2 экземпляр: (адресат)
Председатель комиссии ________________   Расшифровка подписи
(личная подпись)
Члены комиссии         ________________   Расшифровки подписей
(личные подписи)
Отметки в журналы учета и выдачи печатно-бланочной продукции,
подлежащей защите, внесены, испорченные экземпляры в количестве
____________________ уничтожены путем _________________.
(цифрами и прописью)                  (вид уничтожения)
Наименование должности     ________________ Расшифровка подписи
(личная подпись)
Дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 25
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
_____________________________________________________________________
название государственного органа (государственной организации)
АКТ
___________________                 № ___________
(дата)
Место издания                       Место издания
(на государственном языке)         (на русском или ином языке)
О выделении к уничтожению        Утверждаю
печатей и штампов,                Наименование должности
подлежащих защите                 руководителя государственного
органа (государственной
организации)
____________ Расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Основание: приказ руководителя организации от (дата) № ______
"О проведении проверки..." (или иной документ: план работы, поручение
вышестоящего органа и т.д.).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Члены комиссии: 1._____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
2. _____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
_____________________________________________________________________
Отобраны к уничтожению следующие печати и штампы, подлежащие
защите:
№№ п.п.
Наименование
Количество
Примечание
1
2
3
4
Составлен в ____ экземпляре (ах):
1-й экземпляр: в деле №
2 экземпляр: (адресат)
Председатель комиссии ________________   Расшифровка подписи
(личная подпись)
Члены комиссии         ________________   Расшифровки подписей
(личные подписи)
Отметки в журнал внесены, печати и штампы, подлежащие защите, в
количестве ___________________ штук уничтожены путем _______________.
(цифрами и прописью)                      (вид уничтожения)
Наименование должности       ________________ Расшифровка подписи
(личная подпись)
Дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 26
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
_____________________________________________________________________
название государственного органа (государственной организации)
АКТ
___________________                 № ___________
(дата)
Место издания                       Место издания
(на государственном языке)         (на русском или ином языке)
О выделении к уничтожению        Утверждаю
средств защиты документов        Наименование должности
руководителя государственного
органа (государственной
организации)
____________ Расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Основание: приказ руководителя организации от (дата) № ______
"О проведении проверки..." (или иной документ: план работы, поручение
вышестоящего органа и т.д.).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Члены комиссии: 1._____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
2. _____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Отобраны к уничтожению следующие виды средств защиты
документов:
№ № п.п.
Наименование
Количество
Примечание
1
2
3
4
Составлен в ____ экземпляре (ах):
1-й экземпляр: в деле №
2 экземпляр: (адресат)
Председатель комиссии ________________   Расшифровка подписи
(личная подпись)
Члены комиссии         ________________   Расшифровки подписей
(личные подписи)
Отметки в журналы учета № № ____ внесены, средства защиты
документов уничтожены путем _________________.
(виды уничтожения)
Наименование должности        _______________ Расшифровка подписи
(личная подпись)
Дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 27
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
_____________________________________________________________________
название государственного органа (государственной организации)
АКТ
___________________                 № ___________
(дата)
Место издания                       Место издания
(на государственном языке)         (на русском или ином языке)
О выделении к уничтожению        Утверждаю
неиспользованной печатно-        Наименование должности
бланочной продукции,              руководителя государственного
подлежащей защите                 органа (государственной
организации)
____________ Расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Основание: приказ руководителя организации от (дата) № ______
"О проведении проверки..." (или иной документ: план работы, поручение
вышестоящего органа и т.д.).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Члены комиссии: 1._____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
2. _____________________________________________
должность, фамилия, инициалы
Отобраны к уничтожению утратившие в связи
_____________________________ _________________________
(ликвидацией, реорганизацией) (официальное наименование
_____________________________________ практическое значение следующие
государственного органа (организации)
виды неиспользованной печатно-бланочной продукции:
№ №
п.п.
Наименование вида
печатно-бланочной
продукции
Серия и
номера
экземпляров
печатно-
бланочной
продукции
Количество
неиспользо-
ванных
экземпляров
Примечание
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
Итого ____________________ неиспользованных экземпляров
(цифрами и прописью)
печатно-бланочной продукции, подлежащей защите.
Председатель комиссии ______________   Расшифровка подписи
(личная подпись)
Члены комиссии         ______________   Расшифровки подписей
(личные подписи)
Отметки в журналы учета и выдачи печатно-бланочной продукции
внесены, неиспользованные экземпляры в количестве _________________
(цифрами и прописью)
весом ____ кг уничтожены путем ________________.
(вид уничтожения)
Наименование должности _____________   Расшифровка подписи
(личная подпись)
Дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 28
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Официальное наименование        Официальное наименование
организации                        организации
(на государственном языке)         (на русском или ином языке)
ІСТЕРДІҢ НОМЕНКЛАТУРАСЫ             НОМЕНКЛАТУРА ДЕЛ
___________ № _____________
(дата)       (индекс)
_          _                       Утверждаю
|На 2010 год|                      Наименование должности
руководителя организации
_____________
(личная подпись) Расшифровка
подписи
Дата
Индекс
дела
Заголовок дела
(тома, части)
Количество
дел (томов,
частей)
Срок хранения дела
(тома, части) и
номер статьи по
перечню
Примечание
1
2
3
4
5
Наименование должности руководителя      _____________ Расшифровка
службы ДОУ                              (личная подпись) подписи
дата
Визы руководителей структурных подразделений
Согласована                             Согласована
протоколом ЦЭК (ЭК)                     протоколом ЭПК
организации                             государственного архивного
учреждения
(дата и номер протокола)                (дата и номер протокола)
Итоговая запись о категориях и количестве дел,
заведенных в _________ году
По срокам хранения
Всего
В том числе
переходящих
с отметкой "ЭПК"
Постоянного
Временного (свыше 10 лет)
Временного (до 10 лет
включительно)
Итого:
Наименование должности руководителя                 Расшифровка
службы ДОУ                          _______________ подписи
(личная подпись)
дата
Итоговые сведения переданы в архив организации.
Наименование должности работника,                     Расшифровка
передавшего сведения                  _______________ подписи
(личная подпись)
дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 29
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
ЛИСТ-ЗАВЕРИТЕЛЬ ДЕЛА
Фонд № _____ Опись № ________ Дело № _____
В дело подшито и пронумеровано ______________ лист (ов), в том числе:
литерные № № листов _________________________________________________
пропущенные № № листов ______________________________________________
пронумерованные чистые листы ________________________________________
+ листов внутренней описи ___________________________________________
Учтено документов в виде вложений и приложений, не подлежащих
нумерации ___________________________________________________________
(разновидности документов и их количество)
Особенности формирования, оформления,
физического состояния и учета документов дела
№ № листов
1
2

1. Кітапшалар және басқа баспалық басылымдар
2. Үндеухаттар
3. Газеттерден қиындылар
4. Ашық хаттар
5. Конверттер
6. Пошталық маркілер
7. Елтаңбалы маркілер
8. Пошталық мөрқалыптар жән басқалар
9. Арнайы пошталық белгілер
10. Сүргіштік бекіту мөрлері
11. Фотоқұжаттар
12. Карталар, жоспарлар, сызбалар және басқа да  ғылыми-техникалық құжаттама
13. Суреттер, ойма жазулар, акварелдер
14. Көрнекті қайраткерлердің қолтаңбалары
15. Желімденген парақтар
16. Парақ бөліктерінің жойылуы
17. Өшуге айналған мәтін
Істің куәландырушы парағын толтырушы           Қолтаңбаның
Тұлғаның лауазым атауы       ________________  толық мәні
(өз қолы)
Уақыты
А4 (210Х297) пішін
Ескертпе.
1. Куәландырма парағы істегі парақтарды есепке алу және олардың нөмірлену ерекшеліктерін жазу үшін жасалады.
2. Куәландырма парағы жеке парақта (парақтарда) жасалады және істің соңына тігіледі (салынады).
3. Куәландырма парағында істің нөмірленген парақтарының саны цифрмен және жазбаша, іс құжаттарының ішкі тізімдемесінің парақтар саны «+» (қосу) белгісі арқылы бөлек көрсетіледі.
4. Куәландырма парағында іс құжаттарын нөмірлеудің, ресімдеудің және олардың физикалық жай-күйінің мынандай ерекшеліктері белгіленеді:
1) пошталық айналым құралдары (маркінің барлық түрлері, конверттер, ашық хаттар, бланкілер, мөрқалыптар, мөртаңбалар, пломбалар);
2) мөрлер және олардың бедерлері;
3) мемлекеттік және қоғамдық көрнекті қайраткерлердің, ғылым, техника және мәдениет қайраткерлерінің қолтаңбалары;
4) фотоқұжаттар;
5) суреттер, оймажазбалар, акварелдер;
6) үлкен пішінді құжаттар;
7) желімденген парақтар, құжаттардың бүлінуі;
8) фотосуреттер, құжаттар жапсырылған парақтар;
9) конверттер және оларда салынған парақтар (заттар саны);
10) жеке нөмірлері бар құжаттар (соның ішінде баспалық материалдар) және олардың парақтарының (беттерінің) саны;
5. Егер істің бір парағында құжатты ресімдеудің бірнеше ерекшеліктері бар болса, онда куәландырма парағының 2-бағанында 1-бағандағы әрбір позицияға қарсы осы парақтың нөмірі қойылады.
6. Егер құжаттың бір парағында бірнеше маркілер және басқа да материалдар бар болса, онда 2-бағанда істің парақ нөмірлерін кейін олардың саны жақшада көрсетіледі.
7. Егер істе нөмірлеуге мүмкіндік болмайтын ерекше материалдардан жасалған заттар (шыны, металл, мата және басқалар) болса, онда 2-бағанда арасында зат тұрған парақтар нөмірі көрсетіледі.
8. Істің құрамындағы және жай-күйіндегі барлық келесі өзгерістер (бүліну, түпнұсқалардың көшірмелерімен ауыстырылуы, жаңа құжаттардың қосылуы және басқалар) куәландырма парағында тиісті актілерге сілтемемен белгіленеді.

1. Брошюры и другие печатные издания
2. Листовки
3. Вырезки из газет
4. Открытки
5. Конверты
6. Марки почтовые
7. Марки гербовые
8. Штемпели почтовые и другие
9. Специальные почтовые отметки
10. Сургучные, мастичные печати
11. Фотодокументы
12. Карты, планы, чертежи и другая научно-
техническая документация
13. Рисунки, гравюры, акварели
14. Автографы видных деятелей
15. Склеенные листы
16. Утрата части листов
17. Угасающий текст
Наименование должности лица,                       Расшифровка
заполнившего лист-заверитель дела ________________ подписи
(личная подпись)
дата
Формат А4 (210Х297)
Примечание.
1. Лист-заверитель составляется для учета количества листов в деле и фиксации особенностей их нумерации.
2. Лист-заверитель составляется на отдельном листе (листах) и подшивается в конце дела.
3. В листе-заверителе указывается цифрами и прописью количество пронумерованных листов дела и отдельно, через знак "+" (плюс), количество листов внутренней описи документов дела.
4. В листе-заверителе отмечают следующие особенности нумерации, оформления и физического состояния документов дела:
1) средства почтового обращения (марки всех видов, конверты, открытки, бланки, штемпели, штампы, пломбы);
2) печати и их оттиски;
3) автографы видных государственных и общественных деятелей, деятелей науки, техники и культуры;
4) фотодокументы;
5) рисунки, гравюры и акварели;
6) крупноформатные документы;
7) склеенные листы, повреждения документов;
8) листы с наклеенными фотографиями, документами;
9) конверты с вложениями и количество вложенных в них листов (предметов);
10) документы, имеющие самостоятельную нумерацию (в том числе и типографские материалы), и количество их листов (страниц).
5. Если на одном листе дела имеется несколько особенностей оформления документа, то в графе 2 листа-заверителя проставляется номер этого листа против каждой позиции графы 1.
6. Если в документе на одном листе имеется несколько марок и иных материалов, то в графе 2 в скобках после номера листа дела указывается их количество.
7. Если в деле имеются предметы, нумерация которых невозможна из-за особенностей материала, из которого они исполнены (стекло, металл, ткань и другие), то в графе 2 указываются номера листов, между которыми находится данный предмет.
8. Все последующие изменения в составе и состоянии дела (повреждение, замена подлинных документов копиями, присоединение новых документов) отмечаются в листе-заверителе со ссылкой на соответствующий акт.

9. Куәландырма парағы нөмірленбейді.
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
30-қосымша
N _________іс құжаттарының
ІШКІ ТІЗІМДЕМЕСІ
N N р/р
Іс жүргізудің индексі
Құжат уақыты
Құжат тақырыбы
Іс парақтарының нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Барлығы _____________________________ құжаттар парағы
(цифрмен және жазбаша)
Ішкі тізімдеменің парақтар саны _________________________
(цифрмен және жазбаша)
Іс құжаттарының ішкі
тізімдемесін толтырушы                        Қолтаңбаның
тұлғаның лауазым атауы    _____________       толық мәні
(өз қолы)
Уақыты
А4 (210Х297) пішін
Мемлекеттік және мемлекеттік
емес ұйымдарда құжаттау
мен құжаттаманы басқарудың
Үлгілік ережелеріне
31-қосымша
Ұйымның құрылымдық бөлімшесіндегі
істер тізімдемесінің нысаны
Ұйымның құрылымдық                     Бекітемін
бөлімшесінің ресми                     Құрылымдық бөлімше
атауы басшысының лауазым атауы
_______________ Қолтаңбаның
(өз қолы)      толық жазылуы
Уақыты
_________ жылғы(дардағы) N______тізімдеме
N N р/р
Істің индексі
Істің (томның, бөлімнің) тақырыбы
Істің (томның, бөлімнің) соңғы уақыты
Істің (томның, бөлімнің) сақтау мерзімі
Істегі (томдағы бөлімдегі) парақтар саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Тізімдемеге N ___ ден N___ дейінгі _______ істер енгізілді,
оның ішінде:                   (цифрмен және жазумен)
литерлі нөмірі:
түсіп қалған нөмірі:
Тізімдеме жасаушының                       Қолтаңбаның
Лауазым атауы           ________________   толық жазылуы
(өз қолы)
Уақыты
ҚБ қызметінің                              Қолтаңбаның
басшысы                 ________________   толық жазылуы
(өз қолы)
Уақыты
Ұйым мұрағатының                           Қолтаңбаның
қызметкері              ________________   толық жазылуы
(өз қолы)
Уақыты
А4 (210Х297) пішін
Ескертпе.
Тұрақты сақтаудағы істер тізімдемесінде 5-баған толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2009 жылғы 25 қыркүйектегі
N 128 бұйрығымен
бекітілген
1. Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде
жасалатын үлгілік құжаттардың тізбесін сақтау мерзімдерін
көрсете отырып бекіту
Тармақ нөмірі
Құжат түрі
Құжаттардың сақтау мерзімдері
Ескерту
1
2
3
4
1-бөлім. Басқару жүйесін ұйымдастыру
1-тарау. Басқару қызметі
1
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Заң актілері:
1) әзірленген, қол қойылған (бекітілген), мемлекеттік тіркеу орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін1
1Ұйым қызметіне қатысы бары - тұрақты
2
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Бас прокурорының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкісінің, Қазақстан Республикасы министрліктерінің, Қазақстан Республикасы агенттіктерінің, ведомстволарының, жергілікті өкілетті және атқарушы органдарының заң күшіндегі нормативтік құқықтық актілері:

9. Лист-заверитель не нумеруется.
Приложение 30
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
ВНУТРЕННЯЯ ОПИСЬ
документов дела № ___
№ №
п/п
Делопроизводст-
венный индекс
Дата
документа
Заголовок
документа
Номера
листов дела
Примечание
1
2
3
4
5
6
Итого _____________________________ листов документов
(цифрами и прописью)
Количество листов внутренней описи _________________________
(цифрами и прописью)
Наименование должности лица,
заполнившего внутреннюю опись                    Расшифровка
документов дела                  _______________ подписи
(личная подпись)
дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 31
к Типовым правилам
документирования и управления
документацией в государственных
и негосударственных организациях
Форма описи дел
структурного подразделения организации
Официальное наименование          Утверждаю
структурного подразделения        Наименование должности руководителя
организации                       структурного подразделения
_______________ Расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Опись № _______ за _________ год (ы)
№ №
п/п
Индекс
дела
Заголовок
дела
(тома,
части)
Крайние
даты
(тома,
части)
Срок
хранения
дела (тома,
части)
Количество
листов в
деле (томе,
части)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
В данную опись внесено ______________ дел с № __ по № __, в том
(цифрами и прописью)
числе:
литерные номера:
пропущенные номера:
Наименование должности                       Расшифровка
составителя описи           ________________ подписи
(личная подпись)
дата
Руководитель службы                          Расшифровка
ДОУ                         ________________ подписи
(личная подпись)
дата
Работник                                     Расшифровка
архива организации          ________________ подписи
(личная подпись)
дата
Формат А4 (210Х297)
Примечание.
В описи дел постоянного хранения графу 5 не заполняют.
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 25 сентября 2009 года № 128
Перечень
типовых документов, образующихся в деятельности государственных
и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения
Номер
пункта
Вид документа
Срок
хранения
документов
Примечание
1
2
3
4
Раздел 1. Организация системы управления
Глава 1. Распорядительная деятельность
1
Законодательные акты Президента
Республики Казахстан, Парламента
Республики Казахстан, Сената
Парламента Республики Казахстан,
Мажилиса Парламента Республики
Казахстан:
1) по месту разработки, подписания
(утверждения), государственной
регистрации
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобнос-
ти1
1Относя-
щиеся к деятель-
ности
органи-
зации –
постоянно
2
Подзаконные нормативные правовые
акты Президента Республики
Казахстан, Парламента Республики
Казахстан, Сената Парламента
Республики Казахстан, Мажилиса
Парламента Республики Казахстан,
Правительства Республики Казахстан,
Конституционного Совета Республики
Казахстан, Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан, Верховного
Суда Республики Казахстан,
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, Национального
Банка Республики Казахстан,
министерств Республики Казахстан,
агентств Республики Казахстан,
ведомств, местных представительных и
исполнительных органов:

1) әзірленген, бекітілген, мемлекеттік тіркеу орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін1
1Ұйым қызметіне қатысы бары - тұрақты
3
Заң актілерінің және заң күшіндегі нормативтік құқықтық актілердің жобалары; оларға қатысты құжаттар (түсіндірме хаттар, анықтама-негіздемелер, келісу парақтар, сараптама қорытындылар, тізбелер, салыстырмалы кестелер, хаталмасулар):
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
4
Нормативтік құқықтық актілерді дайындау жоспары:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
5
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін1
1Ұйым қызметіне қатысы бары - тұрақты
6
Ұйым басшысының бұйрықтары, өкімдері; оларға қатысты құжаттар (анықтамалар, мәліметтер, ақпараттар, баяндаухаттар және басқалар):
1) негізгі қызмет бойынша
Тұрақты1
1Мәлімет үшін жіберілгені - қажеттілігі өткенге дейін
2) жеке құрам бойынша
75 жыл1 СТК
3) демалыс, жаза, іссапар, әкімшілік-шаруашылық мәселелерi бойынша
5 жыл
7
Ұйым басшысы бұйрықтарының, өкімдерінің жобалары; ұйым басшысының жеке құрам және қолданылған жаза (жеке істер құрамына енгізілмегені) бойынша, демалыс, іссапарлар және әкімшілік-шаруашылық мәселелері жөніндегі бұйрықтарына негіздер
1 жыл
8
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, орталық мемлекеттік органдары, жергілікті мемлекеттік басқару органдары басшыларының орындауына тапсырмалар; олардың орындалуы жөніндегі құжаттар (шолулар, баяндамалар, есеп айырысулар, қорытындылар, анықтамалар және басқалар)
Тұрақты
9
Мемлекеттік органдарға жіберілген бастамашылық ұсыныстар; оларды әзірлеу туралы құжаттар (баяндаухаттар, қорытындылар, анықтамалар және басқалар)
Тұрақты
10
Мәжіліс хаттамалары, қаулылары, шешімдері, ұсынымдары, стенограммалары (дыбыстық бейнежазбалары); оларға (шақыру қағаздар, анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпараттар, баяндаухаттар, мәліметтер, үзінділер, дауысқа салу бюллетендері және басқа) құжаттар:
1) алқалы мемлекеттік органының
Тұрақты1
1Мәлімет үшін жіберілгені - қажеттілігі өткенге дейін
2) мемлекеттік мекеме мен кәсіпорынның алқалы, кеңесші органдарының
Тұрақты1
3) мемлекеттік шаруашылық серіктестігінің жоғарғы және алқалы органдарының
Тұрақты1
4) мемлекеттік бюджеттен тыс қорлар басқармасы алқалы органының
Тұрақты1
5) тұрақты және уақытша комиссияларының
Тұрақты1

1) по месту разработки, утверждения
и государственной регистрации
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобнос-
ти1
1Относя-
щиеся к деятель-
ности
органи-
зации –
постоянно
3
Проекты законодательных актов и
подзаконных нормативных правовых
актов; документы (пояснительные
записки, справки – обоснования,
листы согласования, экспертные
заключения, перечни, сравнительные
таблицы, переписка) к ним:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
4
Планы подготовки нормативных
правовых актов:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
5
Распоряжения Президента Республики
Казахстан, Премьер-Министра
Республики Казахстан:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобнос-
ти1
1Относя-
щиеся к деятель-
ности
органи-
зации –
постоянно
6
Приказы, распоряжения руководителя
организации; документы (справки,
сводки, информации, докладные
записки и другие) к ним:
1) по основной деятельности
Постоянно1
1Направ-
ленные для
сведения –
до
минования
надобности
2) по личному составу
75 лет1
ЭПК
3) о предоставлении отпусков,
взысканиях, командировках, по
административно-хозяйственным
вопросам
5 лет
7
Проекты приказов, распоряжений
руководителя организации; основания
к приказам руководителя организации
по личному составу и взысканиях (не
вошедшие в состав личных дел), о
предоставлении отпусков,
командировках и по административно-
хозяйственным вопросам
1 год
8
Поручения Президента Республики
Казахстан, Премьер-Министра
Республики Казахстан, руководителей
центральных государственных органов,
органов местного государственного
управления; документы (обзоры,
доклады, расчеты, заключения,
справки и другие) по их выполнению
Постоянно
9
Инициативные предложения, внесенные
в государственные органы; документы
(докладные записки, заключения,
справки и другие) по их разработке
Постоянно
10
Протоколы, постановления, решения,
рекомендации, стенограммы
(аудиовизуальные записи) заседаний;
документы (повестки заседаний,
справки, заключения, доклады,
информации, докладные записки,
сводки, выписки, бюллетени
голосования и другие) к ним:
1) коллегиального органа
(организации)
Постоянно1
1Направлен-
ные для
сведения –
до
минования
надобности
2) коллегиальных, консультативно-
совещательных органов учреждения и
предприятия
Постоянно1
3) высшего и коллегиальных органов
хозяйственного товарищества,
производственного кооператива,
общественного объединения
Постоянно1
4) коллегиального органа управления
государственным внебюджетным фондом
Постоянно1
5) постоянных и временных комиссий
Постоянно1

6) ұйым басшысы өткiзетiн күнделікті (аппараттық) кеңестерінің
Тұрақты1
7) ұйым қызметкерлерінің жалпы жиналыстарының
Тұрақты
8) ұйымның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің жиналыстарының
5 жыл
СТК
11
Халықаралық, республикалық, салалық съездер, конгрестер, симпозиумдар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, мерейтойлық даталар, салтанатты қабылдаулар, кездесулер өткізу (жүргізу) жөніндегі құжаттар (қаулылар, шешімдер, ұсынымдар, хаттамалар, стенограммалар, сөйлеген сөздер мен тезистердің мәтіндері, прайс-парақтар, құттықтау хаттар, хабарлаулар, шақырулар, тақырыпты фотоальбомдар, бейнежазбалар, хат алмасулар):
1) өткізілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
12
Съездер, конгрестер, симпозиумдар, конференциялар, кеңестер, семинарлар қабылдаған қаулыларды, шешімдерді, ұсынымдарды жүзеге асыру туралы құжаттар (анықтамалар, есептер, баяндамалар, шолулар)
Тұрақты
13
Ұйым қызметінің негізгі мәселелері бойынша хаталмасулар
Тұрақты
2-тарау. Бақылау
14
Ұйым қызметін тексерудің құжаттары (баяндамалар, анықтамалар, есептер, актілер, баяндаухаттар):
1) тексеру орнында және тексеруші ұйымда
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
15
Ұйымды тексерістiң, зерттеп-тексерудің (176-тармақта көзделген кезеңдік бухгалтерлік тексерістердің құжаттарынан басқа) құжаттары (бағдарламалар, актілер, анықтамалар, баяндаухаттар және басқалар)
Тұрақты
16
Қаржы бақылау органдарының, тексеру комиссияларының, аудиторларының қорытындылары
Тұрақты
17
Тексеру, тексерiс және зерттеп-тексеру жүргізу туралы хаталмасулар
5 жыл
18
Қабылданған шешімдердің (жазбаша өкімдердің) орындалуын тексерулерді, тексерiстердi, зерттеп-тексерулерді және бақылауды есепке алудың журналдары, кітаптары
5 жыл
СТК
19
Тексерулердің, тексерiстердің және зерттеп-тексерулердің нәтижесінде қабылданған шешімдердің (жазбаша өкімдердің) орындалуы туралы хаталмасулар
5 жыл
СТК
20
Қазақстан Республикасы Парламент Сенаты, Қазақстан Республикасы Парламент Мәжілісі, мәслихаттар депутаттарының сұранымдары және олардың орындалуы бойынша құжаттар (анықтамалар, қорытындылар, шолулар, есептер, хаталмасулар)
Тұрақты
21
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері; олардың орындалуы бойынша құжаттар (анықтамалар, мағлұматтар, хаталмасулар және басқалар):
1) шығармашылық сипаттағы ұсыныстар, көңіл аударуды талап ететін кемшіліктер, сыбайлас жемқорлық пен теріс пайдалану фактілері туралы мағлұматтары бар
Тұрақты
2) жеке сипаттағы
5 жыл
СТК1
1Бірнеше рет өтініш жасаған жағдайда -соңғы рет қаралғаннан кейін 5 жыл
3) екінші дәрежедегі, жедел (күнделікті) сипаттағы

6) оперативных (аппаратных)
совещаний у руководителя организации
Постоянно1
7) общих собраний работников
организации
Постоянно
8) собраний работников структурных
подразделений организации
5 лет
ЭПК
11
Документы (постановления, решения,
рекомендации, протоколы,
стенограммы, тексты выступлений и
тезисов, прайс-листы,
поздравительные адреса, извещения,
приглашения, тематические
фотоальбомы, видеозаписи, переписка)
по проведению международных,
республиканских, отраслевых съездов,
конгрессов, симпозиумов,
конференций, совещаний, семинаров,
юбилейных дат, торжественных
приемов, встреч:
1) по месту проведения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
12
Документы (справки, отчеты, доклады,
обзоры) о реализации постановлений,
решений, рекомендаций съездов,
конгрессов, симпозиумов,
конференций, совещаний, семинаров
Постоянно
13
Переписка по основным вопросам
деятельности организации
Постоянно
Глава 2. Контроль
14
Документы (доклады, справки, отчеты,
акты, докладные записки) проверок
деятельности организации:
1) по месту проверки и в проверяющей
организации
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
15
Документы (программы, акты, справки,
докладные записки и другие) ревизий,
обследований организации (за
исключением документов периодических
бухгалтерских ревизий,
предусмотренных пунктом 176)
Постоянно
16
Заключения органов финансового
контроля, ревизионных комиссий,
аудиторов
Постоянно
17
Переписка о проведении проверок,
ревизий и обследований
5 лет
18
Журналы, книги учета проверок,
ревизий, обследований и контроля за
выполнением принятых решений
(предписаний)
5 лет
ЭПК
19
Переписка о выполнении решений
(предписаний) проверок, ревизий и
обследований
5 лет
ЭПК
20
Запросы депутатов Сената Парламента
Республики Казахстан, Мажилиса
Парламента Республики Казахстан,
маслихатов и документы (справки,
заключения, обзоры, отчеты,
переписка) по их исполнению
Постоянно
21
Обращения физических и юридических
лиц; документы (справки, сведения,
переписка и другие) по их
исполнению:
1) содержащие предложения
творческого характера, сведения о
серьезных недостатках, фактах
коррупции и злоупотреблениях
Постоянно
2) личного характера
5 лет
ЭПК1
1В случае
неоднок-
ратного
обращения
– 5 лет
после
последнего
рассмот-
рения
3) второстепенного, оперативного
характера

5 жыл1
22
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау жөніндегі құжаттар (шолулар, талдау анықтамалары)
Тұрақты
23
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау жөніндегі жұмыстың жай-күйі туралы құжаттар (баяндаухаттар, анықтамалар, мәліметтер, мағлұматтар, хаталмасулар):
1) жасалған орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
24
Жеке және заңды тұлғалардың қабылдауды, тіркеуді және азаматтар өтініштерінің орындалуын бақылауды есепке алу кітаптары, журналдары, карточкалары (деректер базасы)
5 жыл
25
Мемлекеттік қызметшілер этикасын бақылау кітабы
5 жыл
СТК
3-тарау. Басқарудың ұйымдастырушылық негіздері
26
Жарғылар, ережелер, қағидалар, нұсқаулықтар, регламенттер, нұсқаулар және әдістемелік ұсынымдар:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
27
Жарғылар, ережелер, қағидалар, нұсқаулықтар, регламенттер, нұсқаулар және әдістемелік ұсынымдардың жобалары; оларды әзірлеу туралы құжаттар (қорытындылар, ұсыныстар, анықтамалар, баяндаухаттар, хаталмасулар)
3 жыл1
1Бекіткеннен кейін
28
Ұйымды тіркеу, қайта тіркеу, салық төлеушіге тіркеу нөмірін беру туралы куәлік
Тұрақты
29
Ұйымның статистикалық картасы
Тұрақты
30
Орталық және жергілікті мемлекеттік басқару органдарының тұрпатты құрылымдары:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
31
Орталық және жергілікті мемлекеттік басқару органдарының тұрпатты құрылымдарының жобалары
3 жыл1
1Бекіткеннен кейін
32
Орталық және жергілікті мемлекеттік басқару органдарының тұрпатты құрылымдарын әзірлеу туралы хаталмасулар
5 жыл
33
Мемлекеттік органның аумақтық органдары мен ведомствосына қарасты ұйымдар-мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
3 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
34
Қызметті лицензиялау туралы құжаттар (лицензия, біліктілік талаптар, өтініштер, квоталар (үлестер), хаттамалар, шешімдер, тіркеу кітаптары және басқалар)
Тұрақты
35
Лицензияландырылатын қызмет түрлерінің тізбесі:

5 лет1
22
Документы (обзоры, аналитические
справки) о рассмотрении обращений
физических и юридических лиц
Постоянно
23
Документы (докладные записки,
справки, сводки, сведения,
переписка) о состоянии работы по
рассмотрению обращений физических и
юридических лиц:
1) по месту составления
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
24
Книги, журналы, карточки (базы
данных) учета приема физических и
юридических лиц, регистрации и
контроля исполнения обращений
физических и юридических лиц
5 лет
25
Книги контроля этики государственных
служащих
5 лет
ЭПК
Глава 3. Организационные основы управления
26
Уставы, положения, правила,
инструкции, регламенты, указания и
методические рекомендации:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
27
Проекты уставов, положений, правил,
инструкций, регламентов, указаний и
методических рекомендаций; документы
(заключения, предложения, справки,
докладные записки, переписка) по их
разработке
3 года1
1После
утвержде-
ния
28
Свидетельства о регистрации,
перерегистрации организации,
присвоении регистрационного номера
налогоплательщика
Постоянно
29
Статистические карты организации
Постоянно
30
Типовые структуры центральных и
местных органов государственного
управления:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
31
Проекты типовых структур центральных
и местных органов государственного
управления
3 года1
1После
утвержде-
ния
32
Переписка о разработке типовых
структур центральных и местных
органов государственного управления
5 лет
33
Перечни государственных учреждений –
территориальных органов и
подведомственных организаций
государственного органа:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
3 года1
1После
замены
новыми
34
Документы (лицензии,
квалификационные требования,
заявления, квоты, протоколы,
решения, книги регистрации и другие)
о лицензировании деятельности
Постоянно
35
Перечни видов лицензируемой
деятельности:

1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен аустырғанға дейін
36
Аттестаттау, аккредитациялау (тіркеу), сертификаттау бойынша құжаттар (ережелер, ұсыныстар, хаттамалар, сертификаттар, куәліктер, аттестаттар, тіркеу кітаптары)
Тұрақты
37
Акционерлер тізілімі
Тұрақты
38
Құнды қағаз иелерінің тізілімі
Тұрақты
39
Топқа біріккен тұлғалар тізімі, үлеспайдаға (дивидендке) құқығы бар тұлғалардың тізімі
Тұрақты
40
Акция пакеттерін қабылдау-тапсыру жөніндегі құжаттар (акция пакеттерін, акцияларды мемлекеттік тіркеуге алғаны туралы сертификаттар, акттер)
Тұрақты
41
Акция пакеттерін сатып алу-сату туралы шарттар
Тұрақты
42
Акция пакеттерімен жұмысты және акционерлер тізілімінен берілген үзіндіні есепке алу журналдары, кітаптары
Тұрақты
43
Үлестік меншік, акция пакеттері, құнды қағаздар, акция үлгілері, акция эмиссиялары бағыттамаларын шығару және бөлу туралы ережелер
Тұрақты
44
Ұйымның штаттық кестесі; штаттық кестеге өзгертулер
Тұрақты
45
Қызметкерлердің функционалдық міндеттері туралы нұсқаулықтар
Тұрақты1
1Мәлімет үшін жіберілгені - қажеттілігі өткенге дейін
46
Ұйымды қайта ұйымдастыру, көшіру, оның атауын өзгерту туралы құжаттар (есептер, анықтамалар, баяндаухаттар, актілер, қорытындылар, есепайырысулар, хаталмасулар және басқалар)
Тұрақты
47
Ұйымды жою (тарату) туралы құжаттар (хаттамалар, актілер, баланстар, қорытындылар, хабарландырулар, сот шешімдері, хаталмасулар және басқалар)
Тұрақты
48
Қабылдау-тапсыру актілері және оған жасалған қосымшалар:

1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
36
Документы (положения, представления,
протоколы, сертификаты,
свидетельства, аттестаты, книги
регистрации) по аттестации,
аккредитации, сертификации
Постоянно
37
Реестры акционеров
Постоянно
38
Реестры владельцев ценных бумаг
Постоянно
39
Списки аффилированных лиц, списки
лиц, имеющих право на дивиденды
Постоянно
40
Документы (сертификаты,
свидетельства о государственной
регистрации пакета акций, акты) о
приеме-передаче пакета акций
Постоянно
41
Договоры о продаже-покупке пакета
акций
Постоянно
42
Журналы, книги учета работы с
пакетом акций и выдачи выписок из
реестра акционеров
Постоянно
43
Положения о долевой собственности,
выпуске и распределении пакета
акций, ценных бумаг, образцы акций,
проспекты эмиссий акций
Постоянно
44
Штатные расписания организации;
изменения к штатным расписаниям
Постоянно
45
Инструкции о функциональных
обязанностях работников
Постоянно1
1Направ-
ленные для
сведения –
до
минования
надобности
46
Документы (отчеты, справки,
докладные записки, акты, заключения,
расчеты, переписка и другие) о
реорганизации, переименовании,
передислокации организации
Постоянно
47
Документы (протоколы, акты, балансы,
заключения, уведомления, решения
судов, переписка и другие) о
ликвидации организации
Постоянно
48
Акты приема-передачи и приложения к
ним, составленные при смене:

1) ұйым басшысы
Тұрақты
2) жауапты лауазымды және материалдық-жауапты тұлғалар ауыстырылған кезде
5 жыл
49
Ұйымның негізгі қызметі туралы құжаттар (талдау жасалған шолулар, баяндамалар, анықтамалар, мәліметтер, мағлұматтар, баяндаухаттар және басқалар)
Тұрақты
50
Ұйымның жедел қызметі туралы құжаттар (ақпараттар, анықтамалар, мәліметтер, мағлұматтар, баяндаухаттар және басқалар)
5 жыл
51
Қызметті ұйымдастырудың мәселелері туралы хаталмасулар
5 жыл
СТК
52
Ұйым басшысына құрылымдық бөлімшелер ұсынған құжаттар (баяндаухаттар, ұсыныстар, шолулар, мәліметтер, анықтамалар)
5 жыл
СТК
53
Ұйым қызметкерлерінің іссапарлары туралы құжаттар (бағдарламалар, техникалық тапсырмалар, жоспарлар-тапсырмалар, баяндамалар, анықтамалар, есептер, хаталмасулар)
5 жыл
СТК
54
Ұйым қызметі туралы құжаттар (анықтамалар, шолулар, сөйлеген сөздер мәтіні, жарияланымдарды іріктеу, бейне жазбалар, фотоқұжаттар, баспасөз хабарламасы және басқалар)
Тұрақты
55
Веб-парақты (Web-сайт) әзірлеу және қолдау жөніндегі құжаттар (ұйымның міндеттері, функциялары, құрылымы туралы мағлұматтар, хаталмасулар)
Тұрақты

1) руководителя организации
Постоянно
2) должностных ответственных и
материально-ответственных лиц
5 лет
49
Документы (аналитические обзоры,
доклады, справки, сводки, сведения,
докладные записки и другие) по
основной деятельности организации
Постоянно
50
Документы (информации, справки,
сводки, сведения, докладные записки
и другие) по оперативной
деятельности организации
5 лет
51
Переписка по организационным
вопросам деятельности
5 лет
ЭПК
52
Документы (докладные записки,
предложения, обзоры, сводки,
справки) структурных подразделений,
предоставляемые руководству
организации
5 лет
ЭПК
53
Документы (программы, технические
задания, планы-задания, доклады,
справки, отчеты, переписка) о
командировках работников организации
5 лет
ЭПК
54
Документы (справки, обзоры, тексты
выступлений, подборки публикаций,
видео, фотодокументы, пресс-релизы и
другие) о деятельности организации
Постоянно
55
Документы (сведения о задачах,
функциях, структуре организации,
переписка) по разработке и поддержке
Веб-сайта (Веб-страниц)
Постоянно

4-тарау. Қызметті құқықтық жағынан қамтамасыз ету
56
Мүлікті жеке меншіктеу, иелену, пайдалану, ұстау құқығын, тауар белгілерін, логотиптерді тіркеу және қайта тіркеу құжаттары (куәліктер, шарттар, патенттер және басқалар)
Тұрақты
57
Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын құқықтық сипаттағы өзге мәселелерде де сақтау туралы құжаттар (қаулылар, анықтамалар, прокурорлық әсер ету актілері, шешімдер, қорытындылар, жазбаша өкімдер, өтініштер, хаталмасулар)
5 жыл
СТК
58
Әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі құжаттар (хаттамалар, актілер, жазбаша өкімдер, хаталмасулар және басқалар)
5 жыл
59
Тергеу, сот органдары мен прокуратура органдарына жіберілген құжаттар көшірмелері (талап ету арыздары, сенімхаттар, актілер, анықтамалар, хаттамалар, мінездемелер)
5 жыл1
1Шешім шығарғаннан кейін
60
Ұйымдағы құқықтық жұмыстың жай-күйі туралы құжаттар (шолулар, анықтамалар, баяндаухаттар, мағлұматтар, хаталмасулар)
5 жыл
СТК
61
Ұйым қызметкерлерін жалпыға міндетті құқықтық оқыту туралы құжаттар (бағдарламалар, сабақ кестелері, тесттер, хаттамалар)
5 жыл
62
Заң қызметін көрсету туралы шарттар, келісімдер
5 жыл1
1Шарттар, келісімдер мерзімі өткеннен кейін
63
Құқық мәселелерi туралы хаталмасулар
3 жыл
64
Нормативтік құқықтық актілерге кодификациялық карточкалар (электрондық жеткізгіштердегі деректер базасы)
Тұрақты1
1Мемлекеттік мұрағаттарға тұрақты сақтауға тапсырылмайды
5-тарау. Құжаттамамен қамтамасыз ету және құжаттарды  сақтауды ұйымдастыру
65
Сақтау мерзімдері көрсетілген құжаттар тізбесі:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
66
Тұрпатты және үлгі істер номенклатурасы:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
67
Істер номенклатурасы:
1) ұйымның
2) құрылымдық бөлімшелердің
Тұрақты
5 жыл
68
Ұйымның құжат айналымы туралы анықтамалар, мәліметтер, мағлұматтар
3 жыл
69
Құжаттау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтаудың мәселелері туралы хаталмасулар
3 жыл
70
Жөнелтілген құжаттарға тізілімдер, тізімдер
1 жыл
71
Тіркеу және бақылау (автоматтандырылған ақпарат жүйесіндегі электрондық деректер) кітаптары, карточкалары, журналдары:
1) нормативтік құқықтық актілерді
Тұрақты
2) ұйым басшысының бұйрықтарын, өкімдерін
Тұрақты1
1Ұйымда сақталады.
Егер ғылыми-анықтамалық аппарат ретінде пайдалану мүмкін болса, мемлекеттік мұрағатта тұрақты сақтауға қабылдануға жатады.
3) кіріс, шығыс және ішкі құжаттарды
3 жыл
4) жеделхаттарды, телефонограммаларды
3 жыл
5) дыбыстық бейнелік құжаттарды
5 жыл
СТК1
72
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы, ұйымның логотипі, эмблемасы, тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) бейнеленген мөрлердi және мөртабандарды бекіту туралы хаталмасулар
3 жыл
73
Есепке алу және беру журналы, кітабы:

Глава 4. Правовое обеспечение деятельности
56
Документы (свидетельства, договоры,
патенты и другие) на право
собственности, владения,
пользования, распоряжения
имуществом, регистрации и
перерегистрации товарных знаков,
логотипов
Постоянно
57
Документы (постановления,
определения, акты прокурорского
реагирования, решения, заключения,
предписания, запросы, переписка) о
соблюдении норм законодательства
Республики Казахстан, иных вопросов
правового характера
5 лет
ЭПК
58
Документы (протоколы, акты,
предписания, переписка и другие) по
административным правонарушениям
5 лет
59
Копии документов (исковых заявлений,
доверенностей, актов, справок,
протоколов, характеристик),
направляемых в следственные,
судебные органы и органы прокуратуры
5 лет1
1После
вынесения
решения
60
Документы (обзоры, справки,
докладные записки, сведения,
переписка) о состоянии правовой
работы в организации
5 лет
ЭПК
61
Документы (программы, расписания
занятий, тесты, протоколы) по
правовому всеобучу работников
организации
5 лет
62
Договоры, соглашения об оказании
юридических услуг
5 лет1
1После
истечения
срока
договора,
соглашения
63
Переписка по правовым вопросам
3 года
64
Кодификационные карточки (базы
данных на электронных носителях) на
нормативные правовые акты
Постоянно1
1На
постоянное
хранение в
государст-
венные
архивы не
передаются
Глава 5. Документационное обеспечение и организация хранения
документов
65
Перечни документов с указанием
сроков хранения:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
66
Типовые и примерные номенклатуры
дел:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
67
Номенклатуры дел:
1) организации
Постоянно
2) структурных подразделений
5 лет
68
Справки, сводки, сведения о документо-
обороте в организации
3 года
69
Переписка по вопросам
документирования, управления
документацией и хранения документов
3 года
70
Реестры, списки на отправленные
документы
1 год
71
Книги, карточки, журналы регистрации
и контроля (электронные данные в
автоматизированной информационной
системе):
1) нормативных правовых актов
Постоянно
2) приказов, распоряжений
руководителя организации
Постоянно1
1Хранятся в
организа-
ции.
Подлежат
приему на
постоянное
хранение в
государст-
венные
архивы,
если могут
быть ис-
пользованы
в качестве
научно-
справочно-
го
аппарата
3) входящих, исходящих и внутренних
документов
3 года
4) телеграмм, телефонограмм
3 года
5) аудиовизуальных документов
5 лет
ЭПК1
72
Переписка об утверждении,
изготовлении печатей и штампов с
изображением Государственного герба
Республики Казахстан, с изображением
логотипа, эмблемы, товарного знака
(знака обслуживания) организации
3 года
73
Журналы, книги учета и выдачи:

1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы, ұйымның логотипі, эмблемасы, тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) бейнеленген баспа-бланкілік өнімдерді
5 жыл
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген мөрлердi, мөртабандарды және арнайы мөрқалып бояуларын
5 жыл
3) арнайы сиямен толтырылған ұшты автоқаламдарды
5 жыл
4) жекелеген парақтарды, сызбаларды, арнайы блокноттарды, фотонегативтерді, фототаңбаларды, магнитті таспаларды, кино және бейне үлдірлерді, дыбыстық кассеталарды
Қажеттілігі өткенге шейін
5) құжаттарды және істерді
3 жыл1
1Құжаттар мен істер қайтарылғаннан кейін
74
Жоюға бөлу туралы актілер:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасы, ұйымның логотипі, эмблемасы, тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) бейнеленген баспа-бланкілік өнімдердің бүлінген, пайдаланылмаған даналарын
3 жыл
2) мөрлердi және мөртабандарды
3 жыл
3) құжаттарды қорғау құралдарын
3 жыл
75
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағаты мұрағаттық қорының істері (тарихи анықтама; іс жүргізілуі аяқталған мұрағаттық қорлардың парақтары; ұйымның құрылымдық бөлімшелері жылдық істерінің тізімдемелері; толықтыру көздері-ұйым істерінің тізімдемелері; істерді мемлекеттік мұрағатқа тұрақты сақтауға қабылдап алу актілері; сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы актілер; істердің қайта қалпына келместей бүлінуі туралы актілер; істердің толықтығы мен жай-күйін тексеру актілері)
Тұрақты1
1Құқықтық мұрагері жоқ ұйым таратылған кезде мемлекеттік мұрағатқа тұрақты сақтауға тапсырылады
76
Істердің бекітілген жиынтық тізімдемесі:
1) тұрақты сақтаудағы
Тұрақты1
1Бекітілмегендері қажеттілігі өткенге дейін
2Істерді жойғаннан кейін
2) жеке құрам бойынша
3 жыл2
3) уақытша (10 жылдан жоғары) сақтаудағы
3 жыл2
77
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатының төлқұжаты
Тұрақты
78
Топографиялық карточкалар
1 жыл1
1Жаңасымен ауыстырғаннан кейін
79
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатына келіп түскен және шыққан құжаттарды есепке алу кітабы (автоматтандырылған ақпарат жүйесіндегі электрондық деректер)
Тұрақты
80
Құжаттар мен істерді уақытша пайдалануға беру туралы құжаттар (актілер, талаптар, өтінімдер, тапсырыстар)
3 жыл1
1Құжаттар мен істерді қайтарғаннан кейін
81
Берілген мұрағаттық анықтамаларды, мұрағаттық құжаттардан үзінділерді, көшірмелерді тіркеу журналдары
5 жыл
82
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағаты берген мұрағаттық анықтамалар, мұрағаттық құжаттардың көшірмелері, мұрағаттық құжаттардан үзінділер; оларға қатысты құжаттар (өтініштер, сұранымдар, нотариалды куәландырылған сенімхаттар, хаталмасулар)
5 жыл
83
Мұрағат қоймасындағы температураны және ылғалдылықты өлшейтін құралдардың көрсеткіштерін тіркеу кітаптары
1 жыл

1) печатно-бланочной продукции с
изображением Государственного герба
Республики Казахстан, логотипа,
эмблемы, товарного знака (знака
обслуживания)
5 лет
2) печатей, штампов с изображением
Государственного герба Республики
Казахстан и специальной штемпельной
краски
5 лет
3) перьевых авторучек, заправленных
специальными чернилами
5 лет
4) отдельных листов, чертежей,
специальных блокнотов,
фотонегативов, фотоотпечатков,
магнитных лент, кино и видеопленок,
аудиокассет
До
минования
надобности
5) документов и дел
3 года1
1После
возвра-
щения
документов
и дел
74
Акты о выделении к уничтожению:
1) испорченных, неиспользованных экземпляров печатно-бланочной продукции с изображением Государственного герба Республики Казахстан, логотипа, эмблемы, товарного знака (знака обслуживания) организации
3 года
2) печатей, штампов
3 года
3) средств защиты документов
3 года
75
Дела архивных фондов ведомственного
(частного) архива организации
(исторические справки; листы
архивных фондов, завершенных в
делопроизводстве; годовые описи дел
структурных подразделений
организации; описи дел организаций-
источников комплектования; акты
приема-передачи дел на постоянное
хранение в государственный архив;
акты о выделении к уничтожению
документов, не подлежащих хранению;
акты о неисправимых повреждениях
дел; акты проверок наличия и
состояния дел)
Постоянно1
1На
постоянное
хранение в
государст-
венные
архивы
передаются
при
ликвидации
органи-
зации без
право-
преемников
76
Утвержденные сводные описи дел:
1) постоянного хранения
Постоянно1
1Неутверж-
денные –
до
минования
надобности
2) по личному составу
3 года2
2После
уничтоже-
ния дел
3) временного (свыше 10 лет)
хранения
3 года2
77
Паспорта ведомственного (частного)
архива организации
Постоянно
78
Топографические карточки
1 год1
1После
замены
новыми
79
Книги (электронные данные в
автоматизированной информационной
системе) поступлений и выбытия
документов ведомственного (частного)
архива организации
Постоянно
80
Документы (акты, требования, заявки,
заказы) о выдаче документов и дел во
временное пользование
3 года1
1После
возвра-
щения
документов
и дел
81
Журналы регистрации выдачи архивных
справок, архивных выписок, архивных
копий
5 лет
82
Архивные справки, копии архивных
документов, выписки из архивных
документов, выданные ведомственным
(частным) архивом организации;
документы (заявления, запросы,
нотариально заверенные доверенности,
переписка) к ним
5 лет
83
Книги регистрации показаний приборов
температуры и влажности в
архивохранилищах
1 год

2-бөлім. Болжау және жоспарлау
1-тарау. Болжау мен жоспарлауды ұйымдастыру және оның әдістемесі
84
Жоспар жобаларын әзірлеуге қажетті көрсеткіштердің және нысандардың тізбелері:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
85
Болжауды және жоспарлауды ұйымдастыру, оның әдістемесі туралы хаталмасулар
5 жыл
СТК
2-тарау. Болжау
86
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауы, әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамудың мемлекеттік, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламалары, стратегиялары, тұжырымдамалары:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
87
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының, әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық даму мемлекеттік, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламаларының, стратегияларының, тұжырымдамаларының жобалары:
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
88
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын, әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамудың мемлекеттік, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламаларын, стратегияларын, тұжырымдамаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспарлары:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
89
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын, әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамытудың мемлекеттік, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларының жобалары:
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
90
Әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамудың мемлекеттік, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламаларын, стратегияларын, тұжырымдамаларын әзірлеу, түзету және орындау туралы құжаттар (баяндамалар, есептер, ақпараттар, анықтамалар, есеп айырысулар, кестелер, хат алмасулар және басқалар)
Тұрақты
91
Қазақстан Республикасын, облыстарды, республикалық мәні бар қалалаларды, астананы әлеуметтік-экономикалық жағынан дамытудың индикативтік жоспарлары; ұлттық компаниялар мен ірі мемлекеттік кәсіпорындарды дамытудың жоспарлары:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
92
Қазақстан Республикасын, облыстарды, республикалық мәні бар қалалаларды, астананы әлеуметтік-экономикалық жағынан дамыту индикативтік жоспарларының жобалары; ұлттық компаниялар мен ірі мемлекеттік кәсіпорындарды дамыту жоспарларының жобалары:

Раздел 2. Прогнозирование и планирование
Глава 1. Организация и методика прогнозирования и
планирования
84
Перечни показателей и форм к
разработке проектов планов:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
85
Переписка об организации и методике
прогнозирования и планирования
5 лет
ЭПК
Глава 2. Прогнозирование
86
Послания Президента Республики
Казахстан народу Казахстана,
государственные, отраслевые
(секторальные), региональные
программы, стратегии, концепции
социально-экономического и
научно-технического развития:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
87
Проекты посланий Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана, государственных,
отраслевых (секторальных),
региональных программ, стратегий,
концепций социально-экономического и
научно-технического развития:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
88
Планы мероприятий по реализации
посланий Президента Республики
Казахстан народу Казахстана,
государственных, отраслевых
(секторальных), региональных
программ, стратегий, концепций
социально-экономического и
научно-технического развития:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
89
Проекты планов мероприятий по
реализации посланий Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана, государственных,
отраслевых (секторальных),
региональных программ
социально-экономического и
научно-технического развития:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
90
Документы (доклады, отчеты,
информации, справки, расчеты,
таблицы, переписка и другие) по
разработке, корректировке и
выполнению государственных,
отраслевых (секторальных),
региональных программ, стратегий,
концепций социально-экономического и
научно-технического развития
Постоянно
91
Индикативные планы социально-
экономического развития Республики
Казахстан, областей, города
республиканского значения, столицы;
планы развития национальных компаний
и крупных государственных
предприятий:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
92
Проекты индикативных планов
социально-экономического развития
Республики Казахстан, областей,
города республиканского значения,
столицы; проекты планов развития
национальных компаний и крупных
государственных предприятий:

1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
93
Қазақстан Республикасын, облыстарды, республикалық мәні бар қалалаларды, астананы әлеуметтік-экономикалық жағынан дамытудың индикативтік жоспарларын; ұлттық компаниялар мен ірі мемлекеттік кәсіпорындарды дамытудың жоспарларын әзірлеу, түзету және орындау туралы құжаттар (баяндамалар, есептер, ақпараттар, анықтамалар, есеп айырысулар, кестелер, хат алмасулар және басқалар)
Тұрақты
3-тарау. Ағымдағы жоспарлау
94
Жоспарлар, бизнес-жоспарлар; оларға құжаттар (түсіндірме хаттар, негіздемелер, техникалық-экономикалық көрсеткіштер, анықтамалар, мағлұматтар, талдаулар, кестелер, қорытындылар, есеп айырысулар, кескіндемелер, хаталмасулар):
1) жылдық
Тұрақты
2) жарты жылдық
5 жыл1
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық, жарты жылдық жоспарлар болмаған жағдайда – тұрақты

1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
93
Документы (доклады, отчеты,
информации, справки, расчеты,
таблицы, переписка и другие) по
разработке, корректировке и
выполнению индикативных планов
социально-экономического развития
Республики Казахстан, областей,
города республиканского значения,
столицы; планов развития
национальных компаний и крупных
государственных предприятий
Постоянно
Глава 3. Текущее планирование
94
Планы, бизнес-планы; документы
(пояснительные записки, обоснования,
технико-экономические показатели,
справки, сведения, анализы, таблицы,
заключения, справки, расчеты,
графики, переписка) к ним:
1) годовые
Постоянно
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
2) полугодовые
5 лет1

3) тоқсандық
3 жыл2
4) айлық
1 жыл
95
Жылдық жоспарлардың, бизнес-жоспарлардың жобалары
5 жыл СТК
96
Мемлекеттік тапсырыстар
Тұрақты
97
Ұйым қызметінің барлық бағыттары бойынша жедел жоспарлар
Қажеттілігі өткенге дейін
98
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жылдық жоспарлары
3 жыл
99
Ұйымның жылдық жоспарын өзгерту туралы құжаттар (баяндаухаттар, анықтамалар, мағлұматтар, есеп айырысулар, хат алмасулар)
5 жыл СТК
100
Ұйымның жылдық жоспарының орындалуы туралы талдаухаттар (талдаулар)
Тұрақты
101
Ұйымның әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытындылары туралы құжаттар (талдаухаттар, баяндамалар, анықтамалар және басқалар)
5 жыл СТК
102
Жоспарлау мәселелері туралы хаталмасулар
5 жыл
4-тарау. Баға белгілеу
103
Тауарлардың, қызметтiң және қызмет көрсетудің баға көрсеткілері, бағалары, тарифтері:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
104
Тауарларға, қызметке және қызмет көрсетуге қойылатын бағалар мен тарифтерді болжау (шамалау) туралы талдаулар, анықтамалар, есеп айырысулар
Тұрақты
105
Тауарларға, қызметтерге және қызмет көрсетуге бағалар мен тарифтерді әзірлеу, түзету және қолдану туралы құжаттар (анықтамалар, негіздемелер, қорытындылар, нормативтік өлшемдер):
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
106
Мемлекет реттейтін бағаларды және тарифтерді қолданатын тауарларға, қызметке және қызмет көрсетуге белгіленген бағалардың, тарифтердің негізділігін тексеру қорытындылары туралы жинақ есеп айырысу деректері:
1) тексеру орны бойынша және тексеруші ұйымда
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
107
Тауарларға, қызметтерге және қызмет көрсетуге бағалар мен тарифтерді келісу туралы құжаттар (хаттамалар, сараптама қорытындылары, есеп айырысулар, анықтамалар, негіздемелер, шешімдер)
5 жыл
108
Өндірушілер мен жеткізушілер арасындағы баға келісімдері
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
109
Баға белгілеу мәселелері туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
3-бөлім. Қаржыландыру, несие беру
110
Қаржыландырудың жоспарлары (бағдарламалары, шағын бағдарламалар):
1) жылдық жинақ
Тұрақты
2) жылдық
Тұрақты
3) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық жоспарлар болмаған жағдайда - тұрақты
111
Қаржы жоспарының (бағдарламаларының) жобалары, оларға есеп айырысулар
Тұрақты
112
Қаржы жоспарларын әзірлеу, түзету және өзгерту туралы құжаттар (хабарландырулар, есеп айырысулар, кестелер, анықтамалар, мағлұматтар, тізімдемелер, тапсырмалар, қорытындылар, негіздемелер, хаталмасулар)
Тұрақты
113
Бюджеттік бағдарламалардың төлқұжаты
Тұрақты
114
Ұйымның кіріс жоспарлары және оларға құжаттар (қорытындылар, есеп айырысулар, анықтамалар):

3) квартальные
3 года2
4) месячные
1 год
2При
отсутствии
годовых,
полугодо-
вых –
постоянно
95
Проекты годовых планов,
бизнес-планов
5 лет
ЭПК
96
Государственные заказы
Постоянно
97
Оперативные планы по всем
направлениям деятельности
организации
До
минования
надобности
98
Годовые планы структурных
подразделений организации
3 года
99
Документы (докладные записки,
справки, сведения, расчеты,
переписка) об изменении годовых
планов организации
5 лет
ЭПК
100
Аналитические записки (анализы) о
выполнении годовых планов
организации
Постоянно
101
Документы (аналитические записки,
доклады, справки и другие) об итогах
социально-экономического развития
организации
5 лет
ЭПК
102
Переписка по вопросам планирования
5 лет
Глава 4. Ценообразование
103
Прейскуранты, ценники, тарифы на
товары, работы и услуги:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
104
Анализы, справки, расчеты по
прогнозированию цен и тарифов на
товары, работы и услуги
Постоянно
105
Документы (справки, обоснования,
заключения, нормативные индикаторы)
о разработке, корректировке и
применении цен, тарифов на товары,
работы и услуги:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
106
Сводные расчетные данные о
результатах проверок обоснованности
цен, тарифов на товары, работы и
услуги, на которые применяются
регулируемые государством цены и
тарифы:
1) по месту проверки и в проверяющей
организации
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
107
Документы (протоколы, экспертные
заключения, расчеты, справки,
обоснования, решения) по
согласованию цен, тарифов на товары,
работы и услуги
5 лет
108
Ценовые соглашения между
производителями и поставщиками
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
соглашения
109
Переписка по вопросам
ценообразования
5 лет
ЭПК
Раздел 3. Финансирование, кредитование
110
Планы (программы, подпрограммы)
финансирования:
1) сводные годовые
Постоянно
2) годовые
Постоянно
3) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
111
Проекты финансовых планов
(программ), расчеты к ним
Постоянно
112
Документы (уведомления, расчеты,
таблицы, справки, сведения,
ведомости, поручения, заключения,
обоснования, переписка) о
разработке, корректировке и
изменении финансовых планов
Постоянно
113
Паспорта бюджетных программ
Постоянно
114
Планы доходов организации и
документы (заключения, расчеты,
справки) к ним:

1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық, жарты жылдық жоспарлар болмаған жағдайда – тұрақты
3) айлық
3 жыл2
115
Кiрiстің, қаржыландырудың және несие берудің жоспарын өзгерту туралы құжаттар (есеп айырысулар, мағлұматтар, анықтамалар, негіздемелер)
Тұрақты
116
Ақылы қызмет көрсетуді жүзеге асырудан түсетін қаражаттар кірісінің және шығысын қаржыландырудың жоспарлары
Тұрақты
117
Кiрiстің, қаржыландырудың және несие берудің жоспарын орындау жөніндегі есептер:
1) жылдық
Тұрақты
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық және тоқсандық жоспарлар болмаған жағдайда – тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
3) айлық
3 жыл2
118
Республикалық (жергілікті) бюджет қаражатын игеру жөніндегі жедел есептер
5 жыл
119
Қаржы-экономикалық және конъюнктуралық шолулар:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
120
Құрылысты қаржыландырудың негізгі қорлары мен инвестицияларын сатып алудың дереккөздері жөніндегі мағлұматтар:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
121
Салаларды, ұйымдарды, шағын және орташа кәсіпкерлік субъектілерді қаржыландыру туралы құжаттар (жоспарлар, анықтамалар, баяндаухаттар, ақпараттар, есептер)
Тұрақты
122
Ұйымның басқару аппаратын қаржыландыру туралы құжаттар (есептер, анықтамалар, баяндаухаттар, ақпараттар)
Тұрақты
123
Ұйымның басқару аппаратын жетілдіру туралы құжаттар (жоспарлар, негіздемелер, есеп айырысулар, хаталмасулар)
5 жыл СТК
124
Ұйымның басқару аппаратын және әкімшілік-шаруашылық мұқтаждарын қаржыландырудың шығыстарына өзгертулер ендіру туралы хаталмасулар
5 жыл
125
Ұйымның күрделі салымдар жоспары (сметалары):
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық және тоқсандық жоспарлар болмаған жағдайда – тұрақты
3) айлық
3 жыл2
126
Ұйымның күрделі салымдар жоспарының орындалуы туралы есептері:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық есеп болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық және тоқсандық есептер болмаған жағдайда – тұрақты
3) айлық
3 жыл2

1) годовые
Постоянно
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
2) квартальные
5 лет1
3) месячные
3 года2
2При
отсутствии
годовых и
кварталь-
ных –
постоянно
115
Документы (расчеты, сведения,
справки, обоснования) об изменении
планов доходов, финансирования и
кредитования
Постоянно
116
Планы доходов и финансирования
расходов средств, получаемых от
реализации платных услуг
Постоянно
117
Отчеты об исполнении планов доходов,
финансирования и кредитования:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
3) месячные
3 года2
2При
отсутствии
годовых и
кварталь-
ных –
постоянно
118
Оперативные отчеты по освоению
средств республиканского (местного)
бюджета
5 лет
119
Финансово-экономические и
конъюнктурные обзоры:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
120
Сведения об источниках
финансирования строительства,
приобретения основных фондов и
инвестиций
1) годовые
Постоянно
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
2) квартальные
5 лет1
121
Документы (планы, справки, докладные
записки, информации, отчеты) о
финансировании отраслей,
организаций, субъектов малого и
среднего предпринимательства
Постоянно
122
Документы (отчеты, справки,
докладные записки, информации) о
финансировании аппарата управления
организации
Постоянно
123
Документы (планы, обоснования,
расчеты, переписка) о
совершенствовании аппарата
управления организации
5 лет
ЭПК
124
Переписка об изменении расходов на
содержание аппарата управления
организации и административно-
хозяйственные нужды
5 лет
125
Планы (сметы) капитальных вложений
организации:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
3) месячные
3 года2
2При
отсутствии
годовых и
кварталь-
ных –
постоянно
126
Отчеты о выполнении планов капитальных вложений организации:
1) годовые
Постоянно
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
2) квартальные
5 лет1
3) месячные
3 года2
2При
отсутствии
годовых и
кварталь-
ных –
постоянно

127
Қосымша күрделі салымдар бөлу және оларды қайта бөлісу туралы құжаттар (қорытындылар, анықтамалар, есептер)
Тұрақты
128
Күрделі салымдар туралы хаталмасулар
5 жыл
129
Күрделі құрылысты қаржыландыру жөніндегі есептер және есептерге жасалған талдаулар:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
130
Ғимараттар мен құрылыстарды қайта жаңартуға және жөндеуге арналған сметалар
10 жыл1
1Мемлекеттің қорғауында тұрған архитектура ғимараттары мен құрылыс- ескерткіштерін қайта жаңартуға және жөндеуге сметалар – тұрақты

127
Документы (заключения, справки,
отчеты) о выделении дополнительных
капиталовложений и их
перераспределении
Постоянно
128
Переписка о капитальных вложениях
5 лет
129
Отчеты и анализы отчетов о
финансировании капитального
строительства:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
130
Сметы на реконструкцию и ремонт
зданий и сооружений
10 лет1
1Сметы на
реконст-
рукцию и
ремонт
зданий и
сооружений
памятников
архитекту-
ры, нахо-
дящихся
под
охраной
государст-
ва –
постоянно

131
Міндетті резервтерді, күрделі салымдарды қаржыландырудың мөлшерлері туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
132
Қаржыны жоспарлау туралы хаталмасулар
5 жыл
133
Ұйым қызметінің барлық түрлерін қаржыландыру туралы құжаттар (анықтамалар, мағлұматтар, есеп айырысулар, шығыс кестелері, бюджеттік тапсырмалар, өтінімдер, хаталмасулар)
5 жыл СТК
134
Кіріс және шығыс баланстарының орындалуы жөніндегі есеп деректеріне жасалған талдаулар
5 жыл СТК
135
Қаржы тәртібін сақтау туралы құжаттар (актілер, баяндаухаттар, хаталмасулар)
5 жыл
136
Ұйым қорларын қалыптастыру және оларды жұмсау туралы құжаттар (ережелер, анықтамалар, есеп айырысулар, баяндау-хаттар, қорытындылар)
5 жыл СТК
137
Қазыналық рұқсаттар, министрліктің, агенттіктің (ведомствоның), бюджеттік бағдарламаларды төмендегі басқарушылардың, министрлікаралық (ведомствоаралық), бюджеттік, қаржылық рұқсаттар
5 жыл
138
Қаржы мекемесі органдарында бюджеттік, жедел (күнделікті), валюталық және өзге де есеп шоттарды және екінші дәрежедегі банктерде ағымдағы есеп шоттарды ашу, жабу, төлеу, оның жай-күйі, есеп шоттар бойынша ақша - есеп айырысулар операциясын жүргізуге өкілеттікті ресімдеу туралы құжаттар (тіркеу куәліктердің, жарғылардың, ұйым туралы ережелердің нотариалды куәландырылған көшірмелері, карточкалар, хаталмасулар)

131
Переписка о нормах обязательных
резервов, финансировании
капиталовложений
5 лет
ЭПК
132
Переписка о финансовом планировании
5 лет
133
Документы (справки, сведения,
расчеты, расходные расписания,
бюджетные поручения, заявки,
переписка) о финансировании всех
видов деятельности организации
5 лет
ЭПК
134
Анализы отчетных данных об
исполнении балансов доходов и
расходов
5 лет
ЭПК
135
Документы (акты, докладные записки,
переписка) о соблюдении финансовой
дисциплины
5 лет
136
Документы (положения, справки,
расчеты, докладные записки,
заключения) о формировании фондов
организации и их расходовании
5 лет
ЭПК
137
Казначейские разрешения, разрешения
министерства, агентства (ведомства),
нижестоящего распорядителя бюджетных
программ, межминистерские
(межведомственные), бюджетные,
финансовые
5 лет
138
Документы (нотариально заверенные
копии регистрационных свидетельств,
уставов, положений об организации,
карточки, переписка) об открытии,
закрытии, состоянии, оплате
бюджетных, текущих, валютных и
других счетов в органах казначейства
и текущих счетов в банках второго
уровня, по оформлению полномочий на
совершение денежно-расчетных
операций по счетам

5 жыл1
1Есеп шоттар жабылғаннан кейін
139
Банк есеп шоттары шарттары
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
140
Шарттар, келісімдер (несие беру, шаруашылық, операциялық)
5 жыл1 СТК
1Шарттар, келісімдер күшінің мерзімі өткеннен кейін
141
Қаржыландыру және несие беру лимиттері (лимиттік анықтамалар), экономикалық нормативтері және оларды бөлу; оларға есеп айырысулар
Тұрақты
142
Лимиттер және экономикалық нормативтер туралы хаталмасулар
5 жыл
143
Сметалардан тыс және мақсатты қаржыландырулар туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
144
Акциялар пакетін, салымдарды орналастыру, үлеспайдаларды (дивидендтерді) есептеу туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
145
Шұғыл қаржы хабарламалары, жедел (күнделікті) есептер мен мағлұматтар
1 жыл
146
Еңбек бойынша жоспарлар:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық жоспар болмаған жағдайда – тұрақты
147
Несие ресурстарын реттеу туралы ақпараттар және мағлұматтар
Тұрақты
148
Несие беру жүйесін ұйымдастыру туралы құжаттар (хаттамалар, ақпараттар, анықтамалар, баяндамалар, хаталмасулар)
Тұрақты
149
Ақша-несие жүйесінің негізгі көрсеткіштерінің жай-күйі туралы құжаттар (есептер, баяндаухаттар, анықтамалар, ұсыныстар)
Тұрақты
150
Несие беру саясатының негізгі бағыттары туралы хаталмасулар
Тұрақты
151
Несие берудің жоспарлары, оларға есеп айырысулар:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық есеп болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық және тоқсандық есептер болмаған жағдайда – тұрақты
3) айлық
3 жыл2

5 лет1
1После
закрытия
счета
139
Договор банковского счета
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
140
Договоры, соглашения (кредитные,
хозяйственные, операционные)
5 лет1
ЭПК
1После
истечения
срока
действия
договора,
соглашения
141
Лимиты (лимитные справки),
экономические нормативы
финансирования и кредитования и их
распределения; расчеты к ним
Постоянно
142
Переписка о лимитах и экономических
нормативах
5 лет
143
Переписка о внесметных и целевых
ассигнованиях
5 лет
ЭПК
144
Переписка о размещении пакета акций,
вкладов, начислении дивидендов
5 лет
ЭПК
145
Срочные финансовые донесения,
оперативные отчеты и сведения
1 год
146
Планы по труду:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
147
Информации и сведения о
регулировании кредитных ресурсов
Постоянно
148
Документы (протоколы, информации,
справки, доклады, переписка) об
организации кредитной системы
Постоянно
149
Документы (отчеты, докладные
записки, справки, предложения) о
состоянии основных показателей
денежно-кредитной системы
Постоянно
150
Переписка об основных направлениях
кредитной политики
Постоянно
151
Кредитные планы, расчеты к ним:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
3) месячные
3 года2
2При
отсутствии
годовых и
кварталь-
ных –
постоянно

152
Несие беру және инвестициялық қызмет туралы құжаттар (қолдаухаттар, экономикалық есеп айырысулар, инвестициялық жобалар, гранттар, кестелер, қорытындылар)
Тұрақты
153
Несие беру туралы құжаттар (баяндаухаттар, хабарлар, ақпараттар, хабарлаулар, анықтамалар, есептер, хаталмасулар)
5 жыл СТК
154
Ашық несиелер бойынша жинақ тізімдемесі
Тұрақты
155
Несиелерді тұтыну жөніндегі есептер:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл
3) айлық
1 жыл
156
Несие беру, несие ресурстарының жай-күйі және оны пайдалану мәселелері туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
157
Инвестициялық бағдарламаларды несиелеу туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
158
Кассалар шығысының кестелері және несиелер туралы хабарландырулар
5 жыл
159
Несиелер алуға өтінімдер, кассалық өтінімдер
1 жыл
160
Кассалық жоспарлар:
1) жылдық
5 жыл
2) тоқсандық
3 жыл
3) айлық
1 жыл
161
Кассалық жоспарлар бойынша есептер
5 жыл
4-бөлім. Есепке алу және есеп беру
1-тарау. Бухгалтерлік есепке алу және есеп беру
162
Бухгалтерлік құжаттама нысанының альбомдары:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
163
Бухгалтерлік баланстар мен есептер, өндіріс, дайын өнімді өткізу, тауарлар, қызметтер және қызмет көрсету, ақша қаражатының айналыстары туралы есептер;
оларға түсіндірме хаттар және қосымшалар:
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық есептер болмаған жағдайда - тұрақты
164
Өткiзу, бөлу, тарату (жою), айналым баланстары; оларға қатысты қосымшалар, түсіндірме хаттар
Тұрақты
165
Жылдық баланстар мен есептерді талдау бойынша құжаттар (кестелер, талдаухаттар, баяндамалар және басқалар)
Тұрақты
166
Баланстар мен есептерді бекіту және нақтылау туралы хаталмасулар
5 жыл
167
Баланстар мен есептерді қарау және бекіту жөніндегі құжаттар (хаттамалар, актілер, қорытындылар):
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық есептер болмаған жағдайда - тұрақты
168
Бухгалтерлік есептің жинақтамалық, талдау, материалдық есеп шоттары
5 жыл
169
Бухгалтерлік және қаржы есептерін ұсынудың мерзімдері туралы хаталмасулар
1 жыл
170
Бюджетке түсетін салықтар және өзге де міндетті төлемдер бойынша есептер; оларға құжаттар  (декларациялар (мәлімдемелер), есеп айырысулар және басқалар):
1) жылдық
Тұрақты
2) тоқсандық
5 жыл1
1Жылдық есеп болмаған жағдайда – тұрақты
2Тоқсандық есеп болмаған жағдайда - 5 жыл
3) айлық

152
Документы (ходатайства,
экономические расчеты,
инвестиционные проекты, гранты,
таблицы, заключения) о кредитовании
и инвестиционной деятельности
Постоянно
153
Документы (докладные записки,
сообщения, информации, извещения,
справки, отчеты, переписка) по
кредитованию
5 лет
ЭПК
154
Сводные ведомости по открытым
кредитам
Постоянно
155
Отчеты о расходовании кредитов:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет
3) месячные
1 год
156
Переписка по вопросам кредитования,
состояния и использования кредитных
ресурсов
5 лет
ЭПК
157
Переписка о кредитовании
инвестиционных программ
5 лет
ЭПК
158
Расходные кассовые расписания и
уведомления о кредитах
5 лет
159
Заявки на кредиты, кассовые заявки
1 год
160
Кассовые планы:
1) годовые
5 лет
2) квартальные
3 года
3) месячные
1 год
161
Отчеты по кассовым планам
5 лет
Раздел 4. Учет и отчетность
Глава 1. Бухгалтерский учет и отчетность
162
Альбомы форм бухгалтерской
документации:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
163
Бухгалтерские балансы и отчеты,
отчеты о производстве, реализации
готовой продукции, товаров, работ и
услуг, движении денежных средств;
пояснительные записки и приложения к
ним:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
164
Передаточные, разделительные,
ликвидационные, оборотные балансы;
приложения, пояснительные записки к
ним
Постоянно
165
Документы (таблицы, аналитические
записки, доклады и другие) по
анализу годовых балансов и отчетов
Постоянно
166
Переписка об утверждении и уточнении
балансов и отчетов
5 лет
167
Документы (протоколы, акты,
заключения) о рассмотрении и
утверждении балансов и отчетов:
1) годовых
Постоянно
2) квартальных
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
168
Синтетические, аналитические,
материальные счета бухгалтерского
учета
5 лет
169
Переписка о сроках представления
бухгалтерской и финансовой
отчетности
1 год
170
Отчеты по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет;
документы (декларации, расчеты и
другие) к ним:
1) годовые
Постоянно
2) квартальные
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
3) месячные

1 жыл2
171
Бюджетке түсетін салықтар және өзге де міндетті төлемдерді, солар бойынша қарыздарды есептеу туралы құжаттар (анықтамалар, мәліметтер, мағлұматтар, хабарлар, хаталмасулар)
5 жыл
172
Қаржы-шаруашылық қызметі туралы (қорларды есепке алу жөнінде, үстеме және өндіріп алу айыппұлы, материалдық құндылықтарды қабылдау, тапсыру, есептен шығару мен өзге де мәселелер туралы) хаталмасулар
5 жыл
173
Бюджетке түсетін салықтар мен өзге де міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі құжаттар (салыстырма тексеріс актілері, анықтамалар)

1 год2
2При
отсутствии
кварталь-
ных – 5
лет
171
Документы (справки, сводки,
сведения, сообщения, переписка) о
зачислении налогов и других
обязательных платежей в бюджет,
задолженности по ним
5 лет
172
Переписка о финансово-хозяйственной
деятельности (об учете фондов, о
наложении и взыскании штрафов,
приеме, сдаче, списании материальных
ценностей и другим вопросам)
5 лет
173
Документы (акты сверок, справки) об
уплате налогов и других обязательных
платежей в бюджет

5 жыл1
1Қарызын өтегеннен кейін
174
Қызметкерлердiң жылдық жиынтық табысы, активтерi мен мүлкi туралы мәлімдеме тапсыруы жөнiндегi анықтамалар
5 жыл
175
Бюджетке түсетін салықтар мен өзге де міндетті төлемдерді есептеу, өндіріп алу және өндіріп алу мәселелері жөнiндегi қайшылықтар туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
176
Қаржы-шаруашылық қызметке құжатты тексеріс, аудиторлық тексеру, кассаларды, бюджетке түсетін салықтар мен өзге де міндетті төлемдерді төлеудің, жинақтау зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасын аударудың дұрыстығына тексерулер жүргізу туралы құжаттар (жоспарлар, есептер, хаттамалар, актілер, анықтамалар, баяндаухаттар, хаталмасулар және басқалар)

5 лет1
1После
погашения
задолжен-
ностей
174
Справки о сдаче работниками
деклараций о годовом совокупном
доходе, активах и имуществе
5 лет
175
Переписка об исчислении, взимании, о
разногласиях по вопросам взимания
налогов и других обязательных
платежей в бюджет
5 лет
ЭПК
176
Документы (планы, отчеты, протоколы,
акты, справки, докладные записки,
переписка и другие) о проведении
документальных ревизий финансово-
хозяйственной деятельности,
аудиторской проверки, проверок
кассы, правильности уплаты налогов и
других обязательных платежей в
бюджет, перечислений обязательных
пенсионных взносов в накопительные
пенсионные фонды

5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
177
Аудиторлармен (аудиторлық фирмалармен) жасасқан шарттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
178
Бухгалтерлік есеп тізімдері ("Бас-Журнал" кітабы, мемориальдық ордерлер, жұмыс кестелері және басқалар)
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
179
Жалақы қорларының бекітілген лимиттері:
1) әзiрленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін

5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
177
Договоры с аудиторами (аудиторскими
фирмами)
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
178
Бухгалтерские учетные регистры
(Книга "Журнал-главная",
мемориальные ордера, разработочные
таблицы и другие)
5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
179
Утвержденные лимиты фондов
заработной платы:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности

180
Шаруашылық операциялардың жасалғаны туралы фактілер жазылған және бухгалтерлік жазбалар үшін негіз болып табылатын алғашқы құжаттар (кассалық, банкілік құжаттары, банк чек кітапшаларының түбіртегі, ордерлер, тізімдіктер (табельдер), банктің хабарлаулары және ақша аудару талаптары, активтер мен материалдық құндылықтарды қабылдау, тапсыру, есептен шығару жөніндегі актілер, түбіртектер (квитанция), оларға түбіртектер (корешки), есеп шот-фактуралар, жөнелтпе құжаттар, аванстық есептер және басқалар) және оларға қосымшалар

180
Первичные документы и приложения к
ним, зафиксировавшие факт совершения
хозяйственной операции и явившиеся
основанием для бухгалтерских записей
(кассовые, банковские документы,
корешки банковских чековых книжек,
ордера, табели, извещения банков и
переводные требования, акты о
приеме, сдаче, списании активов и
материальных ценностей, квитанции,
корешки к ним, счета-фактуры,
накладные, авансовые отчеты и
другие)

5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
181
Ұйымдар арасындағы өзара есеп айырысулар мен қайта есеп айырысулар туралы құжаттар (актілер, мағлұматтар, хаталмасулар)
5 жыл
182
Бухгалтерлік есепке алу мен есеп беруді ұйымдастыру туралы хаталмасулар
5 жыл
183
Қызметкерлердің анықтама-карточкалары (дербес есеп шоттары)
75 жыл СТК

5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
181
Документы (акты, сведения,
переписка) о взаимных расчетах и
перерасчетах между организациями
5 лет
182
Переписка об организации
бухгалтерского учета и отчетности
5 лет
183
Карточки-справки (лицевые счета)
работников
75 лет
ЭПК

184
Төлем-есеп айырысу, төлем тізімдемесі
5 жыл1
1Дербес есеп шоттары болмаған жағдайда - 75 жыл
185
Қызметкерлерге сыйлық беру туралы Ереже
5 жыл1 СТК
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
186
Еңбекақы, арнайы мемлекеттік және өзге де жәрдемақылар, қаламақылар, материалдық көмектер мен басқа да төлемдер төлеу жөніндегі құжаттар (қызметкерлердің төлем-есеп айырысулар тізімдемесі, төлем тізімдемесі, мемориальдық ордерлері, жалақыдан шегерілгендер тізілімдері, анықтама-карточкалары, жұмыс уақытын есепке алу мен жалақыны санау табелі, нарядтары, тізімдері және басқалары)1
5 жыл2
1Дербес есеп шоттары болмаған жағдайда - 75 жыл
2Қаржы- шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады

184
Расчетно-платежные, платежные
ведомости
5 лет1
1При
отсутствии
лицевых
счетов –
75 лет
185
Положения о премировании работников
5 лет1
ЭПК
1После
замены
новыми
186
Документы (расчетно-платежные
ведомости, платежные ведомости,
мемориальные ордера, реестры
удержания из заработной платы,
карточки-справки, табели учета
рабочего времени и подсчета
заработка, наряды, списки работников
и другие) по выплате заработной
платы, специальных государственных и
иных пособий, гонораров,
материальной помощи и других выплат1
5 лет2
1При
отсутствии
лицевых
счетов –
75 лет
2При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения

187
Еңбекақы төлеу туралы хаталмасулар
5 жыл
188
Айналым қаражатын құру, бөлу, жинақтау туралы және айналым қаражаттары бойынша есеп айырысулар туралы хаталмасулар
5 жыл
189
Құрал-жабдықтар алу, ұйымның өндірістік қорына жұмсалған шығындар туралы құжаттар (өтінімдер, анықтамалар, лимиттер, есеп айырысулар)
5 жыл
190
Шетел валюталарын бөлу туралы құжаттар (өтінімдер, актілер, анықтамалар, хаталмасулар)
5 жыл
191
Валюталық және конверсиялық операциялар жүргізу, гранттармен операциялар туралы құжаттар (есептер, мәліметтер)
Тұрақты
192
Шетелдік іссапарда жұмсалған шетел валюталары туралы есептер
5 жыл
193
Кепілдеме хаттар
5 жыл
194
Қызметкерлердің жалақысын есеп шот-карточкасына, банкідегі салымдарына аудару жөніндегі құжаттар (тізімдер, өтініштер және басқалар)
Қажеттілігі өткенге дейін
195
Еңбекақы қорларын, лимиттерін есепке алу және оларды бөлуді бақылау туралы, артық шығыстар мен еңбекақы бойынша қарыздар туралы есеп айырысу, жалақыдан ұстап қалу, еңбек демалысы мен демалыс жәрдемақыларын төлеу жөніндегі мағлұматтар
5 жыл
196
Несие беру және қайтару туралы хаталмасулар
5 жыл1
1Несиелерді өтегеннен кейін
197
Атқару парақтары
Қажеттілігі өткенге шейін1
1Кем дегенде 5 жыл
198
Амортизациялық төлемдер туралы құжаттар (банк актілері, үзінділері, баяндаухаттар, тізімдемелер, есеп айырысулар, хаталмасулар)
5 жыл
199
Түгендеу (активтер) тізiмдері
5 жыл

187
Переписка о выплате заработной платы
5 лет
188
Переписка об образовании,
распределении, накоплении оборотных
средств и о расчетах по оборотным
средствам
5 лет
189
Документы (заявки, справки, лимиты,
расчеты) о расходах на приобретение
оборудования, производственного
фонда организации
5 лет
190
Документы (заявки, акты, справки,
переписка) о выделении иностранной
валюты
5 лет
191
Документы (отчеты, сводки) о ведении
валютных и конверсионных операций,
операций с грантами
Постоянно
192
Отчеты о расходовании иностранной
валюты на загранкомандировки
5 лет
193
Гарантийные письма
5 лет
194
Документы (списки, заявления и
другие) по перечислению заработной
платы работников на карт-счета, на
вклады в банки
До
минования
надобности
195
Сведения об учете фондов, лимитов
заработной платы и контроле за их
распределением, о расчетах по
перерасходу и задолженности по
заработной плате, об удержании из
заработной платы, о выплате
отпускных и выходных пособий
5 лет
196
Переписка о выдаче и возврате ссуд
5 лет1
1После погашения ссуды
197
Исполнительные листы
До
минования
надобнос-
ти1
1Не менее 5
лет
198
Документы (акты, выписки банков,
докладные записки, ведомости,
расчеты, переписка) об
амортизационных отчислениях
5 лет
199
Инвентарные списки активов
5 лет

200
Айналым тізімдемелері (ведомостары)
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
201
Келісімдер төлқұжаты
5 жыл
202
Орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер
5 жыл
203
Толық материалдық жауапкершілік туралы шарттар
5 жыл1
1Материалдық жауапкершілік жүктелген жауапты тұлға жұмыстан шыққаннан кейін
204
Материалдық-жауапты тұлғалар қойған қолдар үлгілері
Қажеттілігі өткенге дейін
205
Мүлік сақтандыру шарттары

200
Оборотные ведомости
5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
201
Паспорта сделок
5 лет
202
Акты приема выполненных работ
5 лет
203
Договоры о полной материальной
ответственности
5 лет1
1После
увольнения
материаль-
но ответ-
ственного
лица
204
Образцы подписей материально-
ответственных лиц
До
минования
надобности
205
Договоры имущественного страхования

5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
206
Кассалық кіріс, шығыс ордерлері, кассалық кітаптар
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
207
Актілер:
1) активтер қабылдап алу (орнын ауыстыру)
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
2) материалдық емес активтерді қабылдап алу
5 жыл1
208
Негізгі құралдарды, мүліктерді, ғимараттар мен құрылыстарды, тауар-материалдық құндылықтарды (активтерді) түгендеу туралы құжаттар (хаттамалар, түгендеу тізімдемесі (описи), актілер, салыстырмалы тізімдемелері (ведомостар)
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
209
Есепке алу кітаптары, журналдары, карточкалары:
1) шарттарды, келісім-шарттарды, келісімдерді
5 жыл1 СТК
1Шарттар, келісім-шарт-тар, келісімдер күшінің мерзімі өткеннен кейін
2Активтер мен материалдық құндылықтар және қорлар жойылғаннан кейін құжатты тексеріс аяқталған жағдайда
3Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
2) активтерді, материалдық емес активтерді, материалдық құндылықтар мен қорларды
5 жыл2
3) құны аз және тез тозатын заттарды
5 жыл3
4) лимиттерді (қаржыландырулар) және шығындарды, ашық лимиттерді, кассалар шығысын
5 жыл3
5) кассаның кіріс және шығыс құжаттарын
5 жыл3
6) арнаулы қаражаттарды
5 жыл3
7) бюджет қаражаты есебінен орталықтандырылған тәртіппен төленген материалдық құндылықтарды
5 жыл3
8) бюджеттен тыс есеп шоттар мен есеп айырысуларды
5 жыл3
9) атқару парақтарын
5 жыл
10) депозитке салынған жалақылар мен стипендияларды
5 жыл
11) берілген сенімхаттарды
5 жыл3
12) жол парақтар алу, беру, пайдалану
5 жыл3
210
Бақылау кітаптары, карточкалары:
1) лимиттер бөлуді
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар, тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
2) қолма-қол ақшаны белгілі мақсатқа пайдалануды
5 жыл1
3) қаржы міндеттерін
5 жыл1
211
Активтерді есепке алу бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі
Қажеттілігі өткенге дейін
212
Бухгалтерлік есепке алу және есеп беру автоматтандырылған жүйелерін ұйымдастыру мен ендіру бойынша басшылық, бағдарламалар
Тұрақты

5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
206
Приходные, расходные кассовые
ордера, кассовые книги
5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
207
Акты:
1) приема-передачи (перемещения)
активов
5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
2) приема-передачи нематериальных
активов
5 лет1
208
Документы (протоколы, инвентарные
описи, акты, сличительные ведомости)
об инвентаризации основных средств,
имущества, зданий и сооружений,
товарно-материальных ценностей
(активов)
5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
209
Книги, журналы, карточки учета:
1После
истечения
срока
действия
последнего
договора,
контракта,
соглашения
2После
ликвидации
активов и
мате-
риальных
ценностей
и запасов,
при
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
3При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
1) договоров, контрактов, соглашений
5 лет1
ЭПК
2) активов, нематериальных активов,
материальных ценностей и запасов
5 лет2
3) малоценных и быстроизнашивающихся
предметов
5 лет3
4) лимитов (ассигнований) и
расходов, открытых лимитов, кассовых
расходов
5 лет3
5) приходных и расходных кассовых
документов
5 лет3
6) специальных средств
5 лет3
7) материальных ценностей,
оплаченных в централизованном
порядке за счет средств бюджета
5 лет3
8) внебюджетных счетов и расчетов
5 лет3
9) исполнительных листов
5 лет
10) депонированной заработной платы
и стипендий
5 лет
11) выданных доверенностей
5 лет3
12) движения путевых листов
5 лет3
210
Книги, карточки контроля:
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово-
хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
1) распределения лимитов
5 лет1
2) использования наличных денег по
целевому назначению
5 лет1
3) финансовых обязательств
5 лет1
211
Описи инвентарных карточек по учету
активов
До
минования
надобности
212
Программы, руководства по
организации и внедрению
автоматизированных систем
бухгалтерского учета и отчетности
Постоянно

213
Ұйымда бухгалтерлік есепке алу мен есеп берудің автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру және ендіру туралы хаталмасулар
5 жыл
214
Бухгалтерлік есепке алу және есеп беру үшін пайдаланатын бланкілерге тапсырыстар
1 жыл
2-тарау.
Есеп беру, статистикалық есепке алу және статистикалық есеп беру
215
Бағдарламаларды, жоспарларды орындау туралы ұйым есептері:
1) жылдық жинақ және үлкен мерзімді
Тұрақты
2) жылдық және үлкен мерзімді
Тұрақты
3) жартыжылдық
5 жыл1
1Жылдық болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық, жартыжылдық болмаған жағдайда – тұрақты
3Жылдық, жартыжылдық, тоқсандық болмаған жағдайда – тұрақты
4) тоқсандық
3 жыл2
5) айлық
1 жыл3
216
Қызметтің барлық негізгі бағыттары мен түрлері бойынша статистикалық есептер және кестелер:
1) жылдық жинақ және үлкен мерзімді
Тұрақты
2) жылдық және үлкен мерзімді
Тұрақты
3) жартыжылдық
5 жыл1
1Жылдық болмаған жағдайда – тұрақты
2Жылдық, жартыжылдық болмаған жағдайда – тұрақты
3Жылдық, жартыжылдық, тоқсандық болмаған жағдайда – тұрақты
4) тоқсандық
3 жыл2
5) айлық
1 жыл3
6) бір жолғы
Тұрақты

213
Переписка об организации и внедрении
автоматизированных систем
бухгалтерского учета и отчетности в
организации
5 лет
214
Заказы на бланки бухгалтерского
учета и отчетности
1 год
Глава 2. Отчетность,
статистический учет и статистическая отчетность
215
Отчеты организации о выполнении
программ, планов:
1) сводные годовые и с большей
периодичностью
Постоянно
2) годовые и с большей
периодичностью
Постоянно
3) полугодовые
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
4) квартальные
3 года2
2При
отсутствии
годовых,
полугодо-
вых –
постоянно
5) месячные
1 год3
3При
отсутствии
годовых,
полугодо-
вых, квар-
тальных –
постоянно
216
Статистические отчеты и таблицы по
всем основным направлениям и видам
деятельности:
1) сводные годовые и с большей
периодичностью
Постоянно
2) годовые и с большей
периодичностью
Постоянно
3) полугодовые
5 лет1
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
4) квартальные
3 года2
2При
отсутствии
годовых,
полугодо-
вых –
постоянно
5) месячные
1 год3
3При
отсутствии
годовых,
полугодо-
вых, квар-
тальных –
постоянно
6) единовременные
Постоянно

217
Ұйым қызметінің қорытындылары туралы құжаттар (баяндамалар, талдау кестелері және анықтамалар)
Тұрақты
218
Қызметтің барлық қосалқы бағыттары мен түрлері бойынша статистикалық есептер мен кестелер
5 жыл
219
Статистикалық жинақ есептерін жасау туралы құжаттар (кестелер, есеп айырысулар, анықтамалар)
5 жыл
220
Ұйым жоспарын орындау туралы жедел (күнделікті) статистикалық мәліметтер
1 жыл
221
Берілген статистикалық деректерді есепке алу журналы
5 жыл

217
Документы (доклады, аналитические
таблицы и справки) об итогах
деятельности организации
Постоянно
218
Статистические отчеты и таблицы по
всем вспомогательным направлениям и
видам деятельности
5 лет
219
Документы (таблицы, расчеты,
справки) о составлении сводных
статистических отчетов
5 лет
220
Оперативные статистические сводки о
выполнении планов организации
1 год
221
Журналы учета передаваемых
статистических данных
5 лет

222
Жедел (күнделікті) және статистикалық есепке алу мен есеп беру туралы қосымша кітаптар
1 жыл
223
Статистикалық есеп жасау, ұсыну және тексеру туралы хаталмасулар
5 жыл
224
Статистикалық есеп (жүйелендірілген жинақ) бланкілерінің нысаны:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
5-бөлім. Мемлекеттік мүлікті басқару
225
Жылжымайтын мүліктер құндылығының деңгейін куәландыратын жылжымайтын мүліктер, табиғи ресурстар кадастрлары, жер қыртысының баллдық карталары және басқа құжаттар (кестелер, тізбелер):
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты

222
Вспомогательные книги по
оперативному и статистическому учету
и отчетности
1 год
223
Переписка о составлении,
представлении и проверке
статистической отчетности
5 лет
224
Бланки форм статистической
отчетности (систематизированный
комплект):
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
Раздел 5. Управление государственным имуществом
225
Кадастры недвижимого имущества,
природных ресурсов, карты балльности
почвы и другие документы (таблицы,
перечни), свидетельствующие о
степени ценности недвижимого
имущества:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно

2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
226
Ұйым мүлкін тіркеу туралы куәліктер
Тұрақты
227
Мүлік иелігін растайтын актілер (куәліктер)
Ұйым таратылғанға дейін
228
Ұйым мүлкін бағалау туралы есептер
Тұрақты
229
Ұйым қызметінің мониторингі туралы есептер
Тұрақты
230
Ұйымды мемлекет иелігінен алу туралы құжаттар (қаулылар, хаттамалар, жарғылар, жоспарлар, баланстар, актілер, шарттар, келісім-шарттар, куәліктер)
Тұрақты
231
Акциялау жөніндегі құжаттар (қол қою парағы, акцияларды сатып алуға өтінімдер, растау парақтары, акционерлер кірісін есепке алу карточкалары және басқалар)
Тұрақты

2) в других организациях
До
минования
надобности
226
Свидетельства о регистрации
имущества организации
Постоянно
227
Акты (свидетельства) на владение
имуществом
До
ликвидации
органи-
зации
228
Отчеты об оценке имущества
организации
Постоянно
229
Отчеты о мониторинге деятельности
организации
Постоянно
230
Документы (постановления, протоколы,
уставы, планы, балансы, акты,
договоры, контракты, свидетельства)
о разгосударствлении организации
Постоянно
231
Документы (подписные листы, заявки
на приобретение акций, листы
подтверждения, карточки учета
доходов акционеров и другие) по
акционированию
Постоянно

232
Ғимараттар1, құрылыстар1 және жабдықтардың төлқұжаттары
5 жыл2 СТК
1Архитектура ескерткіштері – ғимараттардың, құрылыстардың төлқұжаттары -тұрақты.
2Ғимараттар, құрылыстар жойылып, жабдықтар есептен шығарылғаннан кейін
233
Ғимараттарды, үйлерді республикалық, коммуналдық меншікке беру туралы құжаттар (анықтамалар, ақпараттар, тізбелер, шарттар, хаталмасулар)
Тұрақты
234
Сауда-саттыққа (аукциондарға, конкурстарға) ұсынылған республикалық және коммуналдық меншіктегі жер учаскелерін, ғимараттарды, өзге де нысаналарды сату-сатып алу туралы құжаттар тізімдемесі:

232
Паспорта зданий1, сооружений1 и
оборудования
5 лет2
ЭПК
1Паспорта
зданий и
сооружений
– памятни-
ков архи-
тектуры –
постоянно.
2После
ликвидации
здания,
сооруже-
ния,
списания
оборудо-
вания
233
Документы (справки, информации,
перечни, договоры, переписка) о
передаче зданий, помещений в
республиканскую, коммунальную
собственность
Постоянно
234
Опись документов, представляемых на
торги (аукционы, конкурсы) по
купле-продаже земельных участков,
зданий, иных объектов
республиканской и коммунальной
собственности:

1) жүргізілген орны бойынша
5 жыл1
1Саудалау (аукцион, конкурс) жүргізілгеннен кейін
2) өзге ұйымдарда
Ұйым таратылғанға дейін
235
Республикалық және коммуналдық меншіктегі жер учаскелерін, ғимараттарды, өзге де нысаналарды сату-сатып алу туралы жүргізілген сауда-саттықтың (аукциондар, конкурстар) барысы жазылған хаттамалар
1) жүргізілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Ұйым таратылғанға дейін
236
Республикалық және коммуналдық меншіктегі жер учаскелерін, ғимараттарды, өзге де нысаналарды сату-сатып алу туралы шарттар; оларға құжаттар (жобалау-зерттеудің қорытындылары, құрылыс салуға берілген рұқсат қағаздар және басқалар)
Тұрақты

1) по месту проведения
5 лет1
1После
проведения
торгов
(аукциона,
конкурса)
2) в других организациях
До
ликвидации
органи-
зации
235
Протоколы торгов (аукционов, конкурсов) по купле-продаже земельных участков, зданий, иных объектов республиканской и коммунальной собственности:
1) по месту проведения
Постоянно
2) в других организациях
До
ликвидации
органи-
зации
236
Договоры о купле-продаже земельных
участков, зданий, иных объектов
республиканской и коммунальной
собственности; документы (проектно-
изыскательское заключение,
разрешение на строительство и
другие) к ним
Постоянно

237
Мүлікті иеленуді, пайдалануды, басқаруды есепке алу туралы құжаттар (тізілімге, есепке алу карталары, деректер базасына ендіру және басқалар туралы)
Тұрақты
238
Ғимараттарды, үйлерді, жер учаскелерін пайдалану, қарамағына алу, жалдау, меншік иелігіне қабылдау және тапсыру актілері
Тұрақты
239
Республикалық және коммуналдық меншікті пайдаланғаны туралы құжаттар (есептер, ақпараттар, мағлұматтар)
Тұрақты
240
Жекешелендіруден бюджетке келіп түскен қаржылар туралы анықтамалар және актілер
Тұрақты
241
Республикалық және коммуналдық меншікті есепке алу және басқару туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
242
Мемлекеттік мүлікті бағалау туралы хаталмасулар
5 жыл СТК1
1Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдарда - тұрақты
243
Мемлекеттік мүлікті түгендеу туралы хаталмасулар

237
Документы (свидетельства о включении
в реестр, карты учета, базы данных и
другие) об учете владения,
пользования, распоряжения имуществом
Постоянно
238
Акты приема и передачи зданий,
помещений, земельных участков в
пользование, распоряжение, аренду,
собственность
Постоянно
239
Документы (отчеты, информации,
сведения) об использовании
республиканской, коммунальной и
частной собственности
Постоянно
240
Справки и акты проверок о
поступлении в бюджет средств от
приватизации
Постоянно
241
Переписка об учете и управлении
республиканской, коммунальной и
частной собственностью
5 лет
ЭПК
242
Переписка об оценке имущества
5 лет
ЭПК1
1В уполно-
моченных
государст-
венных
органах по
управлению
государст-
венным
имуществом
постоянно
243
Переписка об инвентаризации
имущества

5 жыл1
1Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдарда - тұрақты
244
Мүліктерді республикалық, коммуналдық және жеке меншікке беру туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
245
Мемлекеттік меншік нысаналарын мемлекет иелігінен алу және реструктуризациялау (меншік нысаны мен құрылымының толығынан өзгертілуі) туралы хаталмасулар
Тұрақты
246
Тұрғын үйлерді жекешелендіру туралы құжаттар (өтініштер, анықтамалар, есеп айырысулар және құнды бағалау актілері, шешімдер және басқалар)
Тұрақты
6-бөлім. Еңбек қатынастары

5 лет1
1В уполно-
моченных
государст-
венных
органах по
управлению
государст-
венным
имуществом
постоянно
244
Переписка о передаче имущества в
республиканскую, коммунальную и
частную собственность
5 лет
ЭПК
245
Переписка о разгосударствлении и
реструктуризации объектов
государственной собственности
Постоянно
246
Документы (заявления, справки,
расчеты и акты оценки стоимости,
решения и другие) о приватизации
жилья
Постоянно
Раздел 6. Трудовые отношения

1-тарау. Жұмысқа орналастыру
247
Қызметкерлердің бары, орындарынан ауыстырылуы, толықтырылуы, пайдаланылуы туралы құжаттар (ақпараттар, анықтамалар, мағлұматтар, тізімдемелер (ведомостар), есептер)
5 жыл СТК
248
Қызметкерлерді жұмыстан босату және оларға деген мұқтаждық, жұмыс орындарын құру, жұмыстан босатылған және жұмысқа қажетті қызметкерлердің жынысы, жасы және кәсіби-біліктілігі туралы құжаттар (анықтамалар, мағлұматтар, тізімдер)
5 жыл СТК
249
Жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша хаталмасулар
5 жыл
2-тарау. Еңбекті ұйымдастыру

Глава 1. Трудоустройство
247
Документы (информации, справки,
сведения, ведомости, отчеты) о
наличии, движении, комплектовании,
использовании работников
5 лет
ЭПК
248
Документы (справки, сведения,
списки) о высвобождении и
потребности в работниках, создании
рабочих мест, половозрастной
структуре и профессионально-
квалификационном составе
высвобожденных и необходимых
работников
5 лет
ЭПК
249
Переписка по вопросам
трудоустройства
5 лет
Глава 2. Организация труда

250
Еңбек процестерін жетілдіру туралы құжаттар (анықтамалар, жоспарлар, есеп айырысулар, сұлбалар, карталар)
5 жыл СТК
251
Қызметкерлердің кәсіби жарамдылығын анықтау туралы құжаттар (ұсынымдар, психофизиологиялық нормалар (өлшемдер), анықтамалар):
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
252
Бірнеше лауазымды қатар атқарған кездегі еңбекті ұйымдастыру туралы құжаттар (актілер, хаттамалар, анықтамалар, баяндаухаттар)
Тұрақты

250
Документы (справки, планы, расчеты,
схемы, карты) о совершенствовании
процессов труда
5 лет
ЭПК
251
Документы (рекомендации,
психофизиологические нормы, справки)
о диагностике профессиональной
пригодности работников:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
252
Документы (акты, протоколы, справки,
докладные записки) об организации
труда при совмещении должностей
Постоянно

253
Бірнеше лауазымды қатар атқаратын қызметкерлерді есепке алу журналдары
Қажеттілігі өткенге дейін
254
Еңбек өнімділігін арттыруды болжау туралы құжаттар (есеп айырысулар, ұсынымдар, негіздемелер, қорытындылар)
5 жыл СТК
255
Әлеуметтік әріптес тараптар арасындағы ұжымдық шарттар, келісімдер (басты, салалық (тарифтік), аймақтық)
Тұрақты
256
Ұжымдық шарттар талаптарының орындалуын тексеру туралы құжаттар (хаттамалар, анықтамалар, актілер, жазбаша өкімдер, хаталмасулар)
Тұрақты

253
Журналы учета работников,
совмещающих должности
До
минования
надобности
254
Документы (расчеты, рекомендации,
обоснования, заключения) о
прогнозировании повышения
производительности труда
5 лет
ЭПК
255
Коллективные договоры, соглашения
(генеральные, отраслевое (тарифное),
региональное) между сторонами
социального партнерства
Постоянно
256
Документы (протоколы, справки, акты,
предписания, переписка) о проверке
выполнения условий коллективных
договоров
Постоянно

257
Келістіруші комиссиялардың еңбек дауларын шешуге байланысты құжаттары (өтініштер, мәжіліс хаттамалары, шешімдер, хаталмасулар)
5 жыл СТК
258
Еңбек тәртібінің бұзылғаны туралы құжаттар (актілер, хабарлау, ақпараттар, мінездемелер, баяндаухаттар, анықтамалар, хаталмасулар)
3 жыл
259
Жұмыс уақытының ұзақтығын есепке алу туралы құжаттар (мәліметтер, мағлұматтар, баяндаухаттар, жұмыс уақытының баланстары)
3 жыл
260
Жұмыс уақытын есепке алу тізімдіктері (табелдері) (кестелері), журналдары
1 жыл

257
Документы (заявления, протоколы
заседаний, решения, переписка) о
разрешении трудовых споров
согласительными комиссиями
5 лет
ЭПК
258
Документы (акты, сообщения,
информации, характеристики,
докладные записки, справки,
переписка) о нарушениях трудовой
дисциплины
3 года
259
Документы (сводки, сведения,
докладные записки, балансы рабочего
времени) об учете продолжительности
рабочего времени
3 года
260
Табели (графики), журналы учета
рабочего времени
1 год

3-тарау. Еңбекті нормалау, тарифтеу, еңбекақы төлеу
261
Еңбек нормалары (уақыт, өнімділік, қызмет көрсету, сандық нормалары, нормаланған тапсырмалар, бірыңғай және типтік нормалар):
1) әзiрленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен аустырғанға дейін
262
Еңбек нормаларын әзірлеу туралы құжаттар (анықтамалар, есепайырысулар, баяндаухат-тар, ұсыныстар, хаталмасулар)
5 жыл СТК
263
Жұмыс және жұмысшы мамандықтардың бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтама-лығы, қызметші лауазымдардың Біліктілік анықтамалығы:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен аустырғанға дейін

Глава 3. Нормирование труда, тарификация, оплата труда
261
Нормы труда (нормы времени,
выработки, обслуживания,
численности, нормированные задания,
единые и типовые нормы):
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
262
Документы (справки, расчеты,
докладные записки, предложения,
переписка) о разработке норм труда
5 лет
ЭПК
263
Единый тарифно-квалификационный
справочник работ и профессий
рабочих, квалификационный справочник
должностей служащих:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми

264
Саяси мемлекеттік қызметші лауазымдарының тізілімдері, әкімшілік мемлекеттік қызметші лауазымдарының санаттары мен тізілімдері, мемлекеттік қызметші емес тұлғалардың тізбелері, басшылар, мамандар және басқа да қызметші лауазымдарының біліктілік анықтамалықтары:
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен аустырғанға дейін
265
Тарифтік-біліктілік сеткасы (торы)
25 жыл
266
Еңбек нормаларын, біліктілік анықтамалықтарын, тарифтік-біліктілік сеткаларын (торларын) қайта қарау және пайдалану туралы құжаттар (есеп айырысулар, талдаулар, анықтамалар)
5 жыл СТК

264
Реестры должностей политических
государственных служащих, категории
и реестры должностей административ-
ных государственных служащих,
перечни лиц, не являющихся
государственными служащими,
квалификационные справочники
должностей руководителей,
специалистов и других служащих:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
265
Тарификационно-квалификационные
сетки
25 лет
266
Документы (расчеты, анализы,
справки) о пересмотре и применении
норм труда, квалификационных
справочников, тарифно-
квалификационных сеток
5 лет
ЭПК

267
Еңбекті нормалау және төлем ережелерін сақтауды бақылау туралы құжаттар (анықтамалар, баяндаухаттар, актілер, есептер, хаттамалар)
5 жыл СТК
268
Қызметкерлер еңбегінің еңбекақы дәрежелерін белгілеу туралы құжаттар (хаттамалар, анықтамалар, өтініштер және басқалар)
Тұрақты
269
Еңбекақы мәселелері туралы хаталмасулар
5 жыл
4-тарау. Еңбекті қорғау
270
Техникалық қауіпсіздік туралы актілер, жазбаша өкімдер; оларды орындау жөніндегі құжаттар (анықтамалар, баяндаухаттар, есептер)
5 жыл СТК

267
Документы (справки, докладные
записки, акты, отчеты, протоколы) о
контроле за соблюдением правил
нормирования и оплаты труда
5 лет
ЭПК
268
Документы (протоколы, справки,
заявления и другие) по установлению
разрядов оплаты труда работников
Постоянно
269
Переписка по вопросам оплаты труда
5 лет
Глава 4. Охрана труда
270
Акты, предписания по технике
безопасности; документы (справки,
докладные записки, отчеты) об их
выполнении
5 лет
ЭПК

271
Еңбек жағдайларын жақсарту, қорғау, техникалық қауіпсіздік пен санитарлық-сауықтыру іс-шараларының жоспарлары
Тұрақты
272
Еңбек жағдайларын жақсарту, қорғау, техникалық қауіпсіздік пен санитарлық-сауықтыру іс-шаралары жоспарларын әзірлеу және орындау барысы туралы хаталмасулар
5 жыл
273
Еңбек жағдайларын жақсартудың, қорғаудың, техникалық қауіпсіздіктің жай-күйі және шаралары туралы құжаттар (анықтамалар, ұсыныстар, негіздемелер, ұсынымдар)
Тұрақты
274
Еңбекті қорғаудың жай-күйін тексерудің қорытындылары туралы құжаттар (актілер, анықтамалар, ақпараттар)
Тұрақты

271
Планы улучшения условий, охраны
труда, техники безопасности и
санитарно-оздоровительных
мероприятий
Постоянно
272
Переписка о разработке и ходе
выполнения планов улучшения условий,
охраны труда, техники безопасности и
санитарно-оздоровительных
мероприятий
5 лет
273
Документы (справки, предложения,
обоснования, рекомендации) о
состоянии и мерах по улучшению
условий и охраны труда, техники
безопасности
Постоянно
274
Документы (акты, справки,
информации) о результатах проверок
состояния охраны труда
Постоянно

275
Әйелдер еңбек жағдайының жай-күйі және оны пайдалану туралы құжаттар (баяндаухаттар, анықтамалар, баяндамалар, есептер, актілер, хаталмасулар)
5 жыл СТК
276
Әйелдер еңбегін қолдануға рұқсат етілмейтін, еңбек жағдайлары ауыр және зиянды өндірістік орындардың, мамандықтардың және жұмыстың тізімі:
1) әзiрленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен аустырғанға дейін
277
Қосымша төленетін жыл сайынғы еңбек демалысына және жұмыс уақытының мерзімін қысқартуға құқық беретін еңбек жағдайлары зиянды (аса зиянды) және (немесе) ауыр (аса ауыр), қауіпті (өте қауіпті) өндірістік орындардың, цехтардың, мамандықтар мен лауазымдардың тізбесі:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен аустырғанға дейін

275
Документы (докладные записки,
справки, доклады, отчеты, акты,
переписка) о состоянии условий и
применении труда женщин
5 лет
ЭПК
276
Список производств, профессий и
работ с тяжелыми и вредными
условиями труда, на которых
запрещается применение труда женщин:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
277
Список (Перечень) производств,
цехов, профессий и должностей с
вредными (особо вредными) и (или)
тяжелыми (особо тяжелыми), опасными
(особо опасными) условиями труда,
работа в которых дает право на
ежегодный оплачиваемый
дополнительный трудовой отпуск и
сокращенную продолжительность
рабочего времени:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми

278
Еңбек жағдайлары зиянды (өте зиянды) және (немесе) ауыр (өте ауыр), қауіпті (өте қауіпті) өндірістік орындарда жұмыс жасайтындардың тізімдері
75 жыл
279
Зиянды (өте зиянды) және (немесе) ауыр (өте ауыр), қауіпті (өте қауіпті) өндірістік орындарда жұмыс жасайтын қызметкерлердің тiзiмдiктері мен нарядтары
75 жыл
280
Еңбек қызметіне байланысты қызметкерлер денсаулығына әсер еткен сәтсіз оқиғалар мен өзге де зақымдарды тексеру (арнайы тексеру) туралы құжаттар (қызметкерлер денсаулығына әсер еткен сәтсіз оқиғалар мен өзге де зақымдар туралы хабарлар, өтініштер, қорытындылар, мағлұматтар, жоспарлар-сұлбалар, фотосуреттер, үзінділер, актілер, сәтсіз оқиғаларды арнайы тексеру актілері, сауалдама хаттамалары, хаталмасулар және басқалар)
45 жыл СТК
281
Жұмысқа барар жолда немесе жұмыстан қайтар жолда болған сәтсіз оқиғаларды тексерудің актілері
5 жыл
282
Қызметкерлерді техникалық қауіпсіздікке оқыту туралы құжаттар (бағдарламалар, тізімдер, хаталмасулар)
5 жыл

278
Списки работающих на производстве с
вредными (особо вредными) и (или)
тяжелыми (особо тяжелыми), опасными
(особо опасными) условиями труда
75 лет
279
Табели и наряды работников,
работающих на вредных (особо
вредных) и (или) тяжелых (особо
тяжелых), опасных (особо опасных)
производствах
75 лет
280
Документы (сообщения, заявления,
заключения, сведения, планы-схемы,
фотоснимки, выписки, акты о
несчастных случаях или иных
повреждениях здоровья работников,
акты специальных расследований
несчастных случаев, протоколы
опросов, переписка и другие) по
расследованиям (специальным
расследованиям) несчастных случаев и
иных повреждений здоровья
работников, связанных с трудовой
деятельностью
45 лет
ЭПК
281
Акты расследований несчастных
случаев в пути следования на работу
или с работы
5 лет
282
Документы (программы, списки,
переписка) об обучении работников
технике безопасности
5 лет

283
Техникалық қауіпсіздік туралы өткізілген аттестациялардың хаттамалары
5 жыл
284
Есепке алу журналдары, кітаптары:
1) техникалық қауіпсіздік бойынша жүргізілген алдын-алу (профилактикалық) жұмыстарды
10 жыл
2) техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаманы
10 жыл
3) техникалық қауіпсіздік бойынша аттестация өткізуді
5 жыл
285
Қызметкерлердің еңбек қызметіне байланысты болған сәтсіз оқиғаларды тіркеу журналы
Тұрақты
286
Зиянды (өте зиянды) және (немесе) ауыр (өте ауыр), қауіпті (өте қауіпті) еңбек жағдайлар, жарақат (травматизм) және кәсіби сырқат туралы құжаттар (баяндамалар, хаттамалар, анықтамалар, қорытындылар, талдаулар, хаталмасулар)
10 жыл СТК

283
Протоколы аттестации по технике
безопасности
5 лет
284
Журналы, книги учета:
1) профилактических работ по технике
безопасности
10 лет
2) инструктажа по технике
безопасности
10 лет
3) проведения аттестации по технике
безопасности
5 лет
285
Журналы регистрации несчастных
случаев, связанных с трудовой
деятельностью работников
Постоянно
286
Документы (доклады, протоколы,
справки, заключения, анализы,
переписка) о вредных (особо вредных)
и (или) тяжелых (особо тяжелых),
опасных (особо опасных) условиях
труда, травматизме и
профессиональных заболеваниях
10 лет
ЭПК

287
Зиянды (өте зиянды) және (немесе) ауыр (өте ауыр), қауіпті (өте қауіпті) еңбек жағдайларға байланысты жұмыс уақытын қысқарту туралы құжаттар (актілер, баяндаухаттар, қорытындылар, хаталмасулар)
5 жыл СТК
288
Ұйымның санитарлық жай-күйі туралы құжаттар (қаулылар, актілер, баяндамалар, анықтамалар)
5 жыл
289
Санитарлық нормалар мен ережелердің бұзылғаны туралы әкімшілік жазалардың және жазбаша өкімдердің орындалуын есепке алу мен тіркеу журналы
5 жыл

287
Документы (акты, докладные записки,
заключения, переписка) о сокращении
продолжительности рабочего дня в
связи с вредными (особо вредными) и
(или) тяжелыми (особо тяжелыми),
опасными (особо опасными) условиями
труда
5 лет
ЭПК
288
Документы (постановления, акты,
доклады, справки) о санитарном
состоянии организации
5 лет
289
Журналы учета и регистрации
административных взысканий и
исполнения предписаний о нарушениях
санитарных норм и правил
5 лет

290
Профилактикалық, гигиеналық іс-шаралар, қызметкерлерге медициналық тексеру өткізу туралы құжаттар (тізімдер, тізбелер, хаталмасулар)
3 жыл
7-бөлім. Кадрмен қамтамасыз ету
1-тарау. Қызметкерлерді жұмысқа қабылдау, ауыстыру және олардың жұмыстан шығуы
291
Кадрлармен жұмыстың жай-күйі және оны тексеру туралы құжаттар (баяндамалар, мәліметтер, анықтамалар, мағлұматтар)
Тұрақты
292
Кадрларды қабылдау, тексеру, бөлу, ауыстыру, есепке алу туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
293
Ұйымның қызметкерлерге деген мұқтаждығы, қызметкерлерді жұмыстан қысқарту (босату) туралы құжаттар (өтінімдер, мағлұматтар, хаталмасулар)
5 жыл СТК
294
Еңбек шарттар, келісім-шарттар
75 жылдан қызметкердің жасын шегеру1
1Жеке істер құрамында сақталады
295
Жеке істері (өтініштер, өмірбаяндар, жарлықтардан, қаулылардан, бұйрықтардан, өкімдерден көшірмелер және үзінділер, жеке құжаттар көшірмелері, мінездемелер, түйіндер, кадрларды есепке алу жөніндегі қағаздар, сауалнамалар, қызмет тізімдері, аттестациялық парақтар және басқалар):

290
Документы (списки, перечни,
переписка) о проведении
профилактических, гигиенических
мероприятий, медицинских осмотров
работников
3 года
Раздел 7. Кадровое обеспечение
Глава 1. Прием, перемещение и увольнение работников
291
Документы (доклады, сводки, справки,
сведения) о состоянии и проверке
работы с кадрами
Постоянно
292
Переписка о приеме, проверке,
распределении, перемещении, учете
кадров
5 лет
ЭПК
293
Документы (заявки, сведения,
переписка) о потребности в
работниках, сокращении
(высвобождении) работников
организации
5 лет
ЭПК
294
Трудовые договоры, контракты
75 лет
минус
возраст
работника1
1Хранятся в
составе
личных дел
295
Личные дела (заявления,
автобиографии, копии и выписки из
указов, постановлений, приказов,
распоряжений, копии личных
документов, характеристики, резюме,
листки по учету кадров, анкеты,
послужные списки, аттестационные
листы и другие):

1) саяси мемлекеттік қызметшілердің
Тұрақты
2) республикалық, облыстық деңгейдегі, республикалық маңызы бар және астана қалалары деңгейіндегі ұйым басшыларының
Тұрақты
3) озат белгісі, мемлекеттік және өзге де құрметті атағы, марапаттаулары, ғылыми дәрежелері бар қызметкерлердің
Тұрақты
4) қызметкерлердің
75 жылдан қызметкердің жасын шегеру СТК
296
Қызметкерлердің жеке карточкалары
75 жылдан қызметкердің жасын шегеру СТК
297
Қызметке қабылданбаған тұлғалар құжаттары (сауалнамалар, өмірбаяндар, кадрларды есепке алу жөніндегі парақтар, өтініштер, түйіндер және басқалар)

1) политических государственных
служащих
Постоянно
2) руководителей организаций
республиканского, областного
уровней, уровней города
республиканского значения и столицы
Постоянно
3) работников, имеющих высшие знаки
отличия, почетные государственные и
иные звания, награды, ученые степени
Постоянно
4) работников
75 лет
минус
возраст
работника
ЭПК
296
Личные карточки работников
75 лет
минус
возраст
работника
ЭПК
297
Документы (анкеты, автобиографии,
листки по учету кадров, заявления,
резюме и другие) лиц, не принятых на
работу

1 жыл1
1Жеке құжаттарды алғаннан кейін
298
Түпнұсқа жеке құжаттар (еңбек кітапшалар, дипломдар, аттестаттар, жеке куәліктер, куәліктер, жеке еңбек шарттары)
Талап еткенге дейін1
1Талап етілмегендері – кем дегенде 50 жыл (талап етілмеген еңбек кітапшалары - қызметкер жалпы белгіленген зейнеткер жасына жеткеннен кейін 10 жыл)
299
Бос лауазымдар орнына уақытша отыру, қызметке таңдау жөніндегі конкурстық комиссия отырысының (мәжілісінің) хаттамалары
Тұрақты
300
Бос лауазымдар орнына уақытша отыру, қызметке таңдау бойынша конкурстық комиссияның құжаттары (хаттамалардан үзінділер, еңбек тізімдері, есептер, пікірлер)
75 жылдан қызметкердің жасын шегеру1
1Жеке істер құрамында сақталады
301
Бос лауазымдар орнына уақытша отыру, қызметке таңдау туралы хаталмасулар
3 жыл
302
Еңбек кітапшалардың бланкілерін және оларға қосымша беттерді есепке алу кіріс-шығыс кітаптары
50 жыл
303
Қызметкерлердің еңбек өтілдерін белгілеу туралы хаттамалар
15 жыл
304
Тәртіп комиссиялары (кеңестері) отырыстарының (мәжілістерінің) хаттамалары; оларға құжаттар (шешімдер, ұсыныстар, сұранымдар, түсініктемелер, орындауға тапсырмалар, ұсынымдар, хаталмасулар және басқалар)
Тұрақты
305
Қызметкерлер тізімі (штаттық-тізім бойынша құрамы)
Тұрақты
306
Тізімдері:

1 год1
1После
изъятия
личных
документов
298
Подлинные личные документы (трудовые
книжки, дипломы, аттестаты,
удостоверения, свидетельства,
индивидуальные трудовые договоры)
До вост-
ребования1
1Невостре-
бованные
– не менее
50 лет
(невостре-
бованные
трудовые
книжки –
10 лет
после
достижения
работником
общеуста-
новленного
пенсионно-
го
возраста)
299
Протоколы заседаний конкурсных
комиссий по замещению вакантных
должностей, избранию на должность
Постоянно
300
Документы (выписки из протоколов,
списки трудов, отчеты, отзывы)
конкурсных комиссий по замещению
вакантных должностей, избранию на
должность
75 лет
минус
возраст
работника1
1Хранятся в
составе
личных дел
301
Переписка о замещении вакантных
должностей, избрании на должности
3 года
302
Приходно-расходные книги учета
бланков трудовых книжек и вкладышей
к ним
50 лет
303
Протоколы заседаний комиссий по
установлению трудового стажа
работников
15 лет
304
Протоколы заседаний дисциплинарных
комиссий (советов); документы к ним
(решения, предложения, запросы,
объяснения, поручения, рекомендации,
переписка и другие)
Постоянно
305
Список (штатно-списочный состав)
работников
Постоянно
306
Списки:

1) жоғарғы және орта арнаулы білімі бар инженерлік-техникалық қызметкерлердің
75 жыл
2) жоғарғы және орта арнаулы білімі бар жас мамандардың
10 жыл
3) диссертация қорғаған және ғылыми дәреже алған тұлғалардың
Қажеттілігі өткенге шейін
4) лауазымы бойынша жоғарылауға үміткерлердің
5 жыл
5) аттестациядан өткен тұлғалардың
5 жыл
6) Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, мүгедектердің және солармен теңелетін тұлғалардың
Тұрақты
7) әскери міндеттілердің
3 жыл
307
Іссапарларды ресімдеу туралы хаталмасулар
5 жыл
308
Әскери міндеттілерді әскерге шақыруды және кейінге шегеруді есепке алу туралы хаталмасулар
3 жыл
309
Демалыс кестесі
1 жыл
310
Жеке құрам бойынша бұйрықтарға карточкалар (деректер базасы)
75 жыл
311
Есепке алу кітаптары, журналдары, карточкалары:
1) қызметкерлерді жұмысқа қабылдауды, олардың орнын ауыстыруды (ауыстыру), жұмыстан шығаруды
75 жыл
2) жеке еңбек шарттарды, келісім-шарттарды
75 жыл
3) іссапарға кеткен және іссапардан келген қызметкерлерді
5 жыл
1Әскери есептен шыққан-нан немесе шығарылған-нан кейін
4) әскери міндеттілерді
5 жыл1
5) жеке істер мен жеке карточкаларды
75 жыл
6) іссапар куәліктерін беруді
5 жыл
2-тарау. Қызметкерлер біліктілігін белгілеу
312
Аттестациялық, біліктілік комиссиялар отырыстарының (мәжілістерінің) хаттамалары
15 жыл СТК
313
Аттестациялық, біліктілік комиссиялар отырыстары (мәжілістері) хаттамаларына құжаттар (есептеу комиссиясының хаттамалары, жасырын дауысқа салу бюллетендері)
5 жыл
314
Аттестациялық, біліктілік комиссиялары қабылдаған шешімдермен келіспейтіндігі туралы өтініштер; оларды қарау туралы құжаттар (анықтамалар, қорытындылар)
5 жыл
315
Аттестация өткізу, біліктілік сипаттамаларын белгілеу туралы құжаттар (тесттер, қорытынды мәліметтер, тізімдемелер, хаталмасулар және басқалар)
5 жыл
316
Аттестация өткізу, біліктілікті белгілеу кестелері
1 жыл
3-тарау. Қызметкерлерді кәсіби шеберлікке даярлау және  біліктілікті арттыру
317
Қызметкерлер даярлау, қайта даярлау, екінші мамандыққа оқыту, біліктілікті арттыру туралы құжаттар (баяндамалар, анықтамалар, есеп айырысулар, баяндау-хаттар, хаталмасулар және басқалар)
5 жыл СТК
318
Білім беруге арналған бағдарламалар:
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
319
Оқу жоспарлары, бағдарламалары:
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін

1) инженерно-технических работников
с высшим и средним специальным
образованием
75 лет
2) молодых специалистов с высшим и
средним специальным образованием
10 лет
3) лиц, защитивших диссертации и
получивших ученые степени
До
минования
надобности
4) кандидатов на выдвижение по
должности
5 лет
5) лиц, прошедших аттестацию
5 лет
6) участников, инвалидов Великой
Отечественной войны и лиц,
приравненных к ним
Постоянно
7) военнообязанных
3 года
307
Переписка об оформлении командировок
5 лет
308
Переписка об учете призыва и
отсрочек от призыва военнообязанных
3 года
309
Графики предоставления отпусков
1 год
310
Карточки (базы данных) к приказам по
личному составу
75 лет
311
Книги, журналы, карточки учета:
1) приема, перемещения (перевода),
увольнения работников
75 лет
2) трудовых договоров, контрактов
75 лет
3) командированных и прибывших из
командировок работников
5 лет
4) военнообязанных
5 лет1
1После
увольнения
или снятия
с
воинского
учета
5) личных дел и личных карточек
75 лет
6) выдачи командировочных удостоверений
5 лет
Глава 2. Установление квалификации работников
312
Протоколы заседаний аттестационных,
квалификационных комиссий
15 лет
ЭПК
313
Документы (протоколы счетных
комиссий, бюллетени тайного
голосования) к протоколам заседаний
аттестационных, квалификационных
комиссий
5 лет
314
Заявления о несогласии с решениями
аттестационных, квалификационных
комиссий; документы (справки,
заключения) об их рассмотрении
5 лет
315
Документы (тесты, итоговые сводки,
ведомости, переписка и другие) о
проведении аттестации, установлении
квалификации
5 лет
316
Графики проведения аттестации,
установления квалификации
1 год
Глава 3. Профессиональная подготовка
и повышение квалификации работников
317
Документы (доклады, справки,
расчеты, докладные записки,
переписка и другие) о подготовке,
переподготовке работников, обучении
вторым профессиям, повышении
квалификации
5 лет
ЭПК
318
Образовательные программы:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
319
Учебные планы, программы:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми

320
Оқу-әдістемелік құралдар:
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге шейін
321
Оқу әдістемелік-құралдарын, жоспарларын, бағдарламаларын әзірлеу туралы құжаттар (жобалар, пікірлер, қорытындылар)
5 жыл СТК
322
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру туралы хаталмасулар
3 жыл
323
Оқу туралы шарттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
324
Біліктілікті арттыру курстарының жұмыс кестелері
3 жыл
325
Біліктілікті арттыру курстарында жүргізілген оқу сабақтарының журналдары
1 жыл

320
Учебно-методические пособия:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
321
Документы (проекты, отзывы,
заключения) о разработке учебных
пособий, планов, программ
5 лет
ЭПК
322
Переписка об организации курсов
повышения квалификации работников
3 года
323
Договоры об обучении
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
324
Графики работы курсов повышения
квалификации
3 года
325
Журналы учебных занятий курсов
повышения квалификации
1 год

326
Оқытушылардың жұмыс сағаттарын есепке алу тізімдемелері
1 жыл
327
Оқытушылар мен кеңесшілердің сағат бойынша еңбек жалақысының мөлшері
5 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
328
Сабақ өткізу жөніндегі құжаттар (сабақ кестесі, жоспарлар, кестелер)
1 жыл
329
Ұйымның оқып жүрген қызметкерлері үшін стипендия есептеп шығару туралы құжаттар (ұсынулар, тізімдер, мінездемелер, хаталмасулар)
5 жыл
330
Біліктілікті арттыру, кәсіби шеберлікке оқу курстарын тыңдаушыларды оқу бейіні бойынша бөлудің тізімдері, тізімдемелері (ведомостар)
5 жыл1
1Оқу аяқталғаннан кейін

326
Ведомости учета часов работы
преподавателей
1 год
327
Ставки почасовой оплаты труда
преподавателей и консультантов
5 лет1
1После
замены
новыми
328
Документы (расписания, планы,
графики) о проведении занятий
1 год
329
Документы (представления, списки,
характеристики, переписка) о
начислении стипендий обучающимся
работникам организации
5 лет
330
Списки, ведомости распределения по
профилю обучения слушателей курсов
повышения квалификации,
профессионального обучения
5 лет1
1После
окончания
обучения

331
Біліктілікті арттыру, кәсіби шеберлікке оқу курстарын бітірген тұлғалардың тізімдері
5 жыл
332
Қызметкерлер дайындау, қайта дайындау, екінші мамандыққа оқыту, біліктілікті арттыру туралы берілген дипломдарды, аттестаттарды, куәліктерді тіркеу кітабы (журналдары)
5 жыл
4-тарау. Марапаттау
333
Қазақстан Республикасы мемлекеттік наградаларымен, ведомстволық наградалармен марапаттауға, құрметті атақтар беруге, сыйлықтар тағайындауға ұсыну туралы құжаттар (ұсыныстар, қолдаухаттар, марапаттау қағаздары, жарлықтардан, қаулылардан үзінділер және басқалар)
Тұрақты
334
Марапатталған тұлғаларды есепке алу карточкалары (деректер базасы)
Тұрақты
335
Жоғалған мемлекеттік наградаларға құжаттарының телқұжатын беру туралы қолдаухаттар; оған құжаттар (өтініштер, анықтамалар, шешімдер және басқалар)
Тұрақты
336
Қызметкерлерді марапаттау, оларға құрметті атақтар беру, сыйлықтар тағайындау туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
8-бөлім. Экономикалық, ғылыми, мәдени байланыстар 1-тарау. Экономикалық, ғылыми және мәдени байланыстарды ұйымдастыру
337
Ұйым мүше болып кірген халықаралық ұйымдар (бірлестіктер) жарғылары, ережелері
Тұрақты
338
Халықаралық ұйымдарға (бірлестіктерге) кіру туралы құжаттар (анықтамалар, өтініштер, баяндаухаттар, хаталмасулар)
Тұрақты
339
Өзге ұйымдармен экономикалық, ғылыми, мәдени байланыстар туралы құжаттар (хаттамалар, шешімдер, ұсыныстар, баяндамалар, анықтамалар)
Тұрақты
340
Шет мемлекет ұйымдары өкілдерін қабылдауды және олардың келуін ұйымдастыру туралы құжаттар (кездесулер өткізудің бағдарламалары, жоспарлары, кестелері, өтінімдер, хаталмасулар)
5 жыл
341
Кездесулер (келіссөздер) өткізу жөніндегі ұйым өкілдеріне берілген нұсқаулықтар (нұсқаулар, тапсырмалар, ұсынымдар)
5 жыл СТК
342
Шет мемлекеттер ұйымдарының өкілдерін қабылдау жөніндегі құжаттар (кездесулер, келіссөздер хаттамалары, сөйлеген сөздердің мәтіндері, әңгімелердің жазбалары)
Тұрақты
343
Өзге ұйым өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) өткізу туралы құжаттар (баяндамалар, анықтамалар, ақпараттар, мағлұматтар)
5 жыл СТК
344
Шетел ұйым өкілдерінің ұйымдарда болғанын есепке алу журналдары, карточкалары
Тұрақты
2-тарау. Экономикалық, ғылыми және мәдени байланыстарды  жүзеге асыру
345
Экономикалық, ғылыми, мәдени байланыстар туралы шарттар, келісімдер, меморандумдар, келісім-шарттар, ниет хаттамалары; оларға құжаттар (ерекше жағдайлар, пікір өзгешеліктерінің хаттамалары, негіздемелер, құқықтық қорытындылар және басқалар)
Тұрақты
346
Келісім-шарттар, шарттар, келісімдер дайындау туралы құжаттар (жобалар, ұсыныстар, қорытындылар, анықтамалар, мағлұматтар, ақпараттар, есеп айырысулар)
10 жыл СТК

331
Списки лиц, окончивших курсы
повышения квалификации,
профессионального обучения
5 лет
332
Книги (журналы) регистрации выдачи
дипломов, аттестатов, свидетельств и
удостоверений о подготовке,
переподготовке работников, обучении
вторым профессиям, повышении
квалификации
5 лет
Глава 4. Награждение
333
Документы (представления,
ходатайства, наградные листы,
выписки из указов, постановлений и
другие) о представлении к
награждению государственными
наградами Республики Казахстан,
ведомственными наградами, присвоению
званий, присуждению премий
Постоянно
334
Учетные карточки (базы данных)
награжденных лиц
Постоянно
335
Ходатайства о выдаче дубликатов
документов к государственным
наградам взамен утраченных;
документы (заявления, справки,
решения и другие) к ним
Постоянно
336
Переписка о награждении работников,
присвоении почетных званий,
присуждении премий
5 лет
ЭПК
Раздел 8. Экономические, научные, культурные связи
Глава 1. Организация экономических,
научных и культурных связей
337
Уставы, положения международных
организаций (объединений), членами
которых является организация
Постоянно
338
Документы (справки, заявления,
докладные записки, переписка) о
вступлении в международные
организации (объединения)
Постоянно
339
Документы (протоколы, решения,
предложения, доклады, справки) об
экономических, научных, культурных
связях с другими организациями
Постоянно
340
Документы (программы, планы
проведения встреч, графики, заявки,
переписка) об организации приема и
пребывания представителей
организаций иностранных государств
5 лет
341
Инструкции (указания, задания,
рекомендации) представителям
организации по ведению встреч
(переговоров)
5 лет
ЭПК
342
Документы (протоколы встреч,
переговоров, тексты выступлений,
записи бесед) о приеме
представителей организаций
иностранных государств
Постоянно
343
Документы (доклады, справки,
информации, сведения) о проведении
встреч (переговоров) с
представителями других организаций
5 лет
ЭПК
344
Журналы, карточки учета посещений
организации представителями
иностранных организаций
Постоянно
Глава 2. Осуществление экономических,
научных и культурных связей
345
Договоры, соглашения, меморандумы,
контракты, протоколы намерений об
экономических, научных, культурных
связях; документы (особые условия,
протоколы разногласий, обоснования,
правовые заключения и другие) к ним
Постоянно
346
Документы (проекты, предложения,
заключения, справки, сведения,
информации, расчеты) о подготовке
контрактов, договоров, соглашений
10 лет
ЭПК

347
Ынтымақтастықтың мақсатқа сәйкестілігі туралы құжаттар (актілер, техникалық-экономикалық негіздемелер, қорытындылар, анықтамалар, мағлұматтар)
Тұрақты
348
Ұйымның келісімдерін, шарттарын, келісім-шарттарын тіркеу кітабы
5 жыл СТК
349
Экономикалық, ғылыми, мәдени байланыстарды орнату және дамыту бағдарламалары (болжаулар, жоспарлар):
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Қажеттілігі өткенге дейін
350
Ғылыми-техникалық, экономикалық, мәдени ынтымақтастық жоспарларын әзірлеу туралы құжаттар (ұсыныстар, ұсынымдар, есеп айырысулар)
10 жыл СТК

347
Документы (акты, технико-
экономические обоснования,
заключения, справки, сведения) о
целесообразности сотрудничества
Постоянно
348
Книги регистрации соглашений,
договоров, контрактов организации
5 лет
ЭПК
349
Программы (прогнозы, планы)
установления и развития
экономических, научных, культурных
связей:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До
минования
надобности
350
Документы (предложения,
рекомендации, расчеты) о разработке
планов научно-технического,
экономического, культурного
сотрудничества
10 лет
ЭПК

351
Ғылыми-техникалық, экономикалық, мәдени ынтымақтастық жоспарларын әзірлеу, нақтылау, оған өзгертулер енгізу туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
352
Ғылыми-техникалық, экономикалық, мәдени ынтымақтастық жоспарларын орындау туралы құжаттар (баяндаухаттар, анықтамалар, мағлұматтар, ақпараттық хаттар, хабарлар, баспасөз хабарламасы)
Тұрақты
353
Гранттарға, инвестициялық жобаларға құжаттар (аңдатпалар, ұсыныстар, есеп айырысулар, ақпараттар)
Тұрақты
354
Экспорттық-импорттық жеткізілімдер туралы коньюнктуралық шолулар
Тұрақты
355
Импорттық өнімдерді және материалдарды сатып алудың мақсатқа сәйкестілігі туралы құжаттар (қорытындылар, актілер, анықтамалар, техника-экономикалық негіздемелер, рұқсаттар, хаталмасулар)
10 жыл СТК
356
Қазақстан Республикасында шетел мамандарының оқуы, машықтануы туралы құжаттар (бағдарламалар, жоспарлар, келісім-шарттар, актілер, хаттамалар, хаталмасулар)
5 жыл СТК
9-бөлім. Ақпараттық қызмет көрсету 1-тарау. Ақпараттар, маркетинг жинау (алу)
357
Ақпараттық қызметті ұйымдастыру және жүргізу туралы құжаттар (анықтамалар, баяндаухаттар, мәліметтер, есептер, хаталмасулар)
5 жыл СТК
358
Ақпараттық шолулар
Мемлекеттік мұрағатқа тұрақты сақтауға тапсырылмайды
359
Маркетингтік зерттеулердің бағдарламалары
Тұрақты
360
Маркетингтік зерттеулер туралы құжаттар (нарықтағы бағалардың өзгеріп тұру (мониторингісінің) жиынтық кестелері (таблицалары) және кестелер (графиктері), анықтамалар, баяндамалар, мағлұматтар, есептер және басқалар)
5 жыл СТК
361
Тауарларға, қызметтерге және қызмет көрсетуге күнделікті сұранысты талдау жөніндегі құжаттар (сауалнамалар, тестілер, сұхбат және басқалар)
Қажеттілігі өткенге дейін
362
Ғылыми-ақпараттық материалдарға, соның ішінде шетелден шыққан ғылыми-ақпараттық материалдарға қажеттілік туралы құжаттар (сұранымдар, өтінімдер, мағлұматтар, хаталмасулар)
3 жыл
363
Шетел басылымдарынан аударылған ақпараттық мақалалар
Қажеттілігі өткенге дейін
364
Ғылыми-техникалық ақпараттық басылымдарды тіркеу кітаптары, журналдары
5 жыл
365
Ұйымның анықтамалық-ақпараттық қызметін жасақтау және оның жұмысы туралы құжаттар (жоспарлар, актілер, анықтамалар, хаталмасулар)
5 жыл
366
Ақпараттарды тиесілі ұйымдарға таратудың ақпараттық іріктеу жүйесі және басшылықты құжаттамамен қамтамасыз ету, рефераттық және библиографиялық іріктеулер, әдебиеттерге тақырыптық және библиографиялық көрсеткіштер, анықтамалық деректер базасы
Қажеттілігі өткенге дейін
367
Әдебиетке жылдық жазылуды ресімдеу туралы құжаттар (тізімдер, каталогтар, өтінімдер, хаталмасулар)
1 жыл1
1Жазылған әдебиеттерді алғаннан кейін
368
Кітаптарды және мерзімді басылымдарды есептен шығару актілері
5 жыл

351
Переписка о разработке, уточнении,
изменении планов научно-
технического, экономического,
культурного сотрудничества
5 лет
ЭПК
352
Документы (докладные записки,
справки, сведения, информационные
письма, сообщения, пресс-релизы) о
выполнении планов научно-
технического, экономического,
культурного сотрудничества
Постоянно
353
Документы (аннотации, предложения,
расчеты, информации) к грантам,
инвестиционным проектам
Постоянно
354
Конъюнктурные обзоры по
экспортно-импортным поставкам
Постоянно
355
Документы (заключения, акты,
справки, технико-экономические
обоснования, разрешения, переписка)
о целесообразности закупок импортной
продукции и материалов
10 лет
ЭПК
356
Документы (программы, планы,
контракты, акты, протоколы,
переписка) об обучении, стажировке
иностранных специалистов в
Республике Казахстан
5 лет
ЭПК
Раздел 9. Информационное обслуживание
Глава 1. Сбор (получение) информации, маркетинг
357
Документы (справки, докладные
записки, сводки, отчеты, переписка)
об организации и проведении
информационной деятельности
5 лет
ЭПК
358
Информационные обзоры
На
постоянное
хранение в
государст-
венные
архивы не
передаются
359
Программы маркетинговых исследований
Постоянно
360
Документы (сводные таблицы и графики
движения (мониторинга) цен на рынке,
справки, доклады, сведения, отчеты и
другие) о маркетинговых
исследованиях
5 лет
ЭПК
361
Документы (анкеты, тесты, интервью и
другие) об оперативном анализе
потребности в товарах, работах и
услугах
До
минования
надобности
362
Документы (запросы, заявки,
сведения, переписка) о потребности в
научно-информационных материалах, в
том числе изданных за рубежом
3 года
363
Переводы информационных статей из
иностранных изданий
До
минования
надобности
364
Книги, журналы регистрации научно-
технических информационных изданий
5 лет
365
Документы (планы, акты, справки,
переписка) о комплектовании и работе
справочно-информационной службы
организации
5 лет
366
Информационные подборки систем
избирательного распространения
информации и документационного
обеспечения руководства,
реферативные и библиографические
подборки, тематические и
библиографические указатели
литературы, справочные базы данных
До
минования
надобности
367
Документы (списки, каталоги, заявки,
переписка) об оформлении годовой
подписки на литературу
1 год1
1После
получения
подписной
литературы
368
Акты списания книг и периодических
изданий
5 лет

369
Ұйымның анықтамалық-ақпараттық қызмет құжаттарын есепке алу құжаттары (анықтамалық-ақпараттық басылымдарды есепке алу кітаптары, мерзімді басылымдардың картотекалары, формулярлары, карточкалары, журналдары, тізімдері, каталогтары, деректер базасы)
Қажеттілігі өткенге дейін
370
Ақпараттық қызмет көрсету туралы шарттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
2-тарау. Ақпараттар тарату, жарнама
371
Ақпараттық басылымдар (бюллетендер, ақпараттық парақтар және хаттар, баспасөз хабарламасы, каталогтар, тізімдер, анықтамалықтар, жинақтар және басқалар)
Қажеттілігі өткенге дейін

369
Документы (книги учета справочно-
информационных изданий, картотеки
периодических изданий, формуляры,
карточки, журналы, списки, каталоги,
базы данных) учета документов
справочно-информационной службы
организации
До
минования
надобности
370
Договоры об информационном
обслуживании
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
Глава 2. Распространение информации, реклама
371
Информационные издания (бюллетени,
информационные листки и письма,
пресс-релизы, каталоги, списки,
справочники, сборники и другие)
До
минования
надобности

372
Ғылыми-техникалық ақпараттар жөніндегі мақалалар, теле- және радио хабарлардың мәтіндері, кітапшалар, диаграммалар, фотоқұжаттар
Қажеттілігі өткенге дейін
373
Көрмелер, жәрмеңкелер, тұсаукесерлер ұйымдастыру, өткізу және оларға қатысу жөніндегі құжаттар (тақырыптық-экспозициялық жоспарлар, экспонаттарды орналастыру жоспарлары, сұлбалар, жазбалар, экспонаттардың сипаттамалары, каталогтар, жөнсілтерлер, бағыттамалар, альбомдар, буклеттер, қатысушылардың тізімдері, баяндамалар, анықтамалар, пікірлер, есептер, ақпараттар, хаталмасулар және басқалар)
Тұрақты
374
Көрмелерге қатысқаны үшін ұйымды марапаттау туралы құжаттар (дипломдар, куәліктер, аттестаттар, грамоталар)
Тұрақты

372
Статьи, тексты теле-радиопередач,
брошюры, диаграммы, фотодокументы по
научно-технической информации
До
минования
надобности
373
Документы (тематико-экспозиционные
планы, планы размещения экспонатов,
схемы, описания, характеристики
экспонатов, каталоги, путеводители,
проспекты, альбомы, буклеты, списки
участников, доклады, справки,
отзывы, отчеты, информации,
переписка и другие) об организации,
проведении выставок, ярмарок,
презентаций и участии в них
Постоянно
374
Документы (дипломы, свидетельства,
аттестаты, грамоты) о награждении
организации за участие в выставках
Постоянно

375
Көрмелерде, жәрмеңкелерде, тұсаукесерлерде лекциялар, әңгімелер және басқа да іс-шаралар өткізу туралы құжаттар (бағдарламалар, жоспарлар, лекциялар мәтіндері, анықтамалар, мағлұматтар)
5 жыл СТК
376
Жарнамалар орналастыру және шығару туралы шарттар (келісім-шарттар)
5 жыл1
1Шарттар (келісім-шарттар) күшінің мерзімі өткеннен кейін
377
Жарнамалар орналастыру және шығару туралы құжаттар (өтінімдер, актілер, хаталмасулар)
3 жыл
378
Буклеттер, плакаттар, жарнама мәтіндері, бағыттамалар, фотоқұжаттар, бейнеқұжаттар және өзге де жарнама материалдары
Қажеттілігі өткенге дейін1
1Көркемсурет тұрғысынан бағалылары немесе белгілі авторлардың жасағандары - тұрақты
379
Жарнама қызметі туралы құжаттар (коммерциялық ұсыныстар, прайс-парақтар, сауалнамалар, жарнама мәтіндерінің үлгілері (модулдері), Интернеттегі Web-site (Веб-парақтар), хаталмасулар)
Қажеттілігі өткенге дейін
380
Ақпараттық басылымдарды тарату (жіберу) туралы хаталмасулар
1 жыл

375
Документы (программы, планы, тексты
лекций, справки, сведения) о
проведении на выставках, ярмарках,
презентациях лекций, бесед и других
мероприятий
5 лет
ЭПК
376
Договоры (контракты) о размещении и
выпуске рекламы
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
(контрак-
та)
377
Документы (заявки, акты, переписка)
о размещении и выпуске рекламы
3 года
378
Буклеты, плакаты, тексты реклам,
проспекты, фотодокументы,
видеодокументы и другие рекламные
материалы
До
минования
надоб-
ности1
1Ценные в
художест-
венном
отношении
или выпол-
ненные
известными
авторами –
постоянно
379
Документы (коммерческие предложения,
прайс-листы, анкеты, образцы
(модули) текста рекламы, Веб-сайты
(Веб-страницы) в Интернете,
переписка) о рекламной деятельности
До
минования
надобности
380
Переписка о распространении
(рассылке) информационных изданий
1 год

10-бөлім. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу, материалдық-мүліктік (заттай) құндылықтардың сақталуын ұйымдастыру 1-тарау. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу
381
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарлары, жоспарға өзгерту мен толықтыру
Тұрақты
382
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі ашық және жабық конкурстарға конкурстық өтінімдер дайындау және қатысу үшін тұрпатты конкурстық құжаттама (техникалық сипаттама, біліктілік туралы мағлұматтар, өтінімдер, тұрпатты шарттар және басқалар)
1) әзірленген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
383
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурсқа қатысу үшін әлеуетті жеткізушілерге конкурс ұйымдастырушылар ұсынған конкурстық құжаттама:
1) конкурсты ұйымдастырушы ұйымда
10 жыл СТК
2) конкурстың жеңімпазы болған ұйымда
10 жыл СТК
3) конкурсқа қатысушы өзге ұйымдарда
5 жыл
384
Ұйғарымдар, Қазақстан Республикасының тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді және қызмет көрсетуді мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаларын бұзудың алдын алу туралы қаулылар және бұзушылықты жіберген лауазымды тұлғаларға жауапты шаралар қабылдау
5 жыл
385
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыратын әлеуетті өнім берушілерді біліктілігіне қарай іріктеу жөніндегі құжаттар (хабарландыру, шақыру, хабарлау, хабарлама және т.б.)
5 жыл
386
Конкурстық құжаттама ережесін түсіндіру жөніндегі құжаттар (сұраныстар, түсіндірмелер, келмегендігі туралы хабарлау, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілердің кездесулерінің хаттамалары)
5 жыл
387
Тіркеу журналдары:
1) конкурстық құжаттарды алған тұлғаларды
5 жыл
2) конкурсқа қатысу туралы өтінімдер
5 жыл
3) конкурстық баға ұсыныстары
5 жыл
4) баға ұсыныстарының келіп түсуі
5 жыл
5) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерге әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін конкурстық комиссияға, сараптау комиссиясына (сарапшыға) уақытша беру
5 жыл
388
Конкурстық комиссия отырысының хаттамасы және оларға қатысты құжаттар (сараптамалық қортындылар, конкурстық комиссия мүшелерінің, сарапшылардың және т.б. пікірлері)
Тұрақты
389
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді әлеуетті өнім берушілердің біліктіліктеріне қарай іріктеу бойынша конкурстық комиссия отырыстарының хаттамалары
5 жыл
390
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу конкурсына қатысушы әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері:

Раздел 10. Закупка товаров, работ и услуг,
организация хранения материально-имущественных ценностей Глава 1. Закупка товаров, работ и услуг
381
Планы закупок товаров, работ и
услуг, изменения и дополнения к
плану
Постоянно
382
Типовая конкурсная (тендерная)
документация (технические
спецификации, сведения о
квалификации, заявки, типовые
договоры и другие) для подготовки
заявок и участия в открытом и
закрытом конкурсах (тендерах) по
закупкам товаров, работ и услуг:
1) по месту разработки
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
383
Конкурсная (тендерная) документация,
предоставляемая организатором
конкурса потенциальным поставщикам
для участия в конкурсах по закупкам
товаров, работ и услуг:
1) в организации – организаторе
конкурса
10 лет
ЭПК
2) в организации – победителе
конкурса
10 лет
ЭПК
3) в других организациях –
участниках конкурса
5 лет
384
Предписания, постановления об
устранении выявленных нарушений
законодательства Республики
Казахстан о закупках товаров, работ
и услуг и принятии мер
ответственности к должностным лицам,
допустившим нарушения
5 лет
385
Документы (объявления, приглашения,
извещения, уведомления  и другие) по
осуществлению закупок проведению
квалификационного отбора
потенциальных поставщиков товаров,
работ и услуг
5 лет
386
Документы (запросы, разъяснения,
уведомления о неявке, протоколы
встреч с потенциальными поставщиками
товаров, работ и услуг) по
разъяснению положений конкурсной
(тендерной) документации
5 лет
387
Журналы регистрации:
1) лиц, получивших конкурсную
документацию
5 лет
2) заявок на участие в конкурсе
5 лет
3) конкурсных ценовых предложений
5 лет
4) поступления ценовых предложений
5 лет
5) временной передачи заявок
потенциальных поставщиков товаров,
работ и услуг конкурсной комиссии,
экспертной комиссии (эксперту)
5 лет
388
Протоколы заседаний конкурсной
(тендерной) комиссии и документы к
ним (экспертные заключения, особые
мнения членов конкурсной комиссии,
экспертов и другие)
Постоянно
389
Протоколы заседаний конкурсной
комиссии по проведению
квалификационного отбора
потенциальных поставщиков товаров,
работ и услуг
5 лет
390
Заявки, заявления о внесении
изменений и дополнений потенциальных
поставщиков на участие в конкурсе
(тендере) закупок товаров, работ и
услуг:

1) конкурстың жеңімпазы болған ұйымда
10 жыл СТК
2) конкурсқа қатысқан өзге ұйымдар
5 жыл
3) конкурстық комиссиямен қайтарылып тасталғандар
5 жыл
4) атауы мен пошталық мекен-жайы толық көрсетпей ұсынылғандар
3 жыл
391
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу өтінімдеріне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы әлеуетті өнім берушілердің өтініштері:
1) конкурстың жеңімпазы болған ұйымда
10 жыл СТК
2) конкурсқа қатысқан өзге ұйымдар
5 жыл
3) конкурстық комиссиямен қайтарылып тасталғандар
5 жыл
4) атауы мен пошталық мекен-жайы толық көрсетпей ұсынылғандар
3 жыл
392
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстары:
1) жеңімпаз ұйымда
10 жыл
2) конкурсқа немесе баға ұсыныстарын салыстыруға қатысқан ұйым
5 жыл
3) конкурстық комиссиямен, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылармен қайтарылып тасталғандар
5 жыл
4) конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада белгіленген уақыт өтіп кеткенен кейін ұсынғандар
3 жыл
393
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға қатысатын әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін кері қайтарып алу туралы хабарлаулар, өтініштер
3 жыл
394
Конкурстық комиссия мүшелерінің, комиссия хатшысының жоқ болуына байланысты және конкурстық комиссия құрамына өзгертулер енгізу мен комиссия хатшысының орнын ауыстыру шешімі жөніндегі хабарлау
3 жыл
395
Конкурстың жеңімпазы туралы (хабарландыру) хабарлау
3 жыл
396
Бір көзден сатып алу тәсілімен тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың нәтижесі туралы ақпарат
3 жыл
397
Бір көзден сатып алу тәсілімен тауарларды, орындалған жұмысты және көрсетілген қызметтерді жеткізуге әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері
3 жыл
398
Бір көзден сатып алу тәсілімен тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың нәтижесі туралы хаттама
5 жыл
399
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы келісімшарттар:
1) конкурс тәсілімен
10 жыл СТК1
1Келісім шарттың мерзімі өткеннен кейін
2) баға ұсыныстарына сұрау-салу тәсілімен
5 жыл
3) бір көзден сатып алу тәсілімен
5 жыл

1) организации-победителя конкурса
10 лет
ЭПК
2) организаций, принявших участие в
конкурсе
5 лет
3) отклоненные конкурсной
(тендерной) комиссией
5 лет
391
Заявления потенциальных поставщиков
о внесении изменений и дополнений в
заявку на участие в конкурсе
(тендере) закупок товаров, работ и
услуг:
1) организации-победителя конкурса
10 лет
ЭПК
2) организаций, принявших участие в
конкурсе
5 лет
3) отклоненные конкурсной
(тендерной) комиссией
5 лет
3 года
392
Ценовые предложения потенциальных
поставщиков закупок товаров, работ и
услуг:
1) организации-победителя
10 лет
2) организаций, принявших участие в
конкурсе или сопоставлении ценовых
предложений
5 лет
3) отклоненные конкурсной
(тендерной) комиссией, организатором
закупок товаров, работ и услуг
5 лет
4) предоставленные по истечении
времени, установленного в протоколе
о допуске к участию в конкурсе
3 года
393
Заявления, уведомления потенциальных
поставщиков об отзыве заявки на
участие в конкурсе (тендере) закупок
товаров, работ и услуг
3 года
394
Уведомления об отсутствии членов
конкурсной (тендерной) комиссии,
секретаря комиссии и решения о
внесении изменений в состав
конкурсной (тендерной) комиссии,
смене секретаря комиссии
3 года
395
Уведомления (объявления) об
организации-победителе конкурса
3 года
396
Информации об итогах закупок
товаров, работ и услуг способом из
одного источника (прямых закупок)
3 года
397
Заявки потенциальных поставщиков на
поставку товаров, выполнение работ и
оказание услуг способом из одного
источника
3 года
398
Протоколы об итогах закупок товаров,
работ и услуг способом из одного
источника (прямых закупок)
5 лет
399
Договоры о закупках товаров, работ и
услуг:
1После
истечения
срока
действия
договора
1) способом конкурса
10 лет
ЭПК1
2) способом запроса ценовых
предложений
5 лет1
3) из одного источника (прямых
закупок)
5 лет1

400
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметке әлеуетті өнім берушілердің біліктілік тізбесі
Қажеттілігі өткенге дейін
401
Электрондық мемлекеттік сатып алу жүйесінде электрондық мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушыларды, тапсырыс берушілердің өтініштерін тіркеу
3 жыл
402
Электрондық мемлекеттік сатып алу жүйесінде әлеуетті өнім берушілердің өтініш-карточкасын тіркеу
3 жыл
403
Электрондық мемлекеттік сатып алудың ақпараттық жүйесінде әлеуетті өнім берушілерді тіркеу туралы келісім

400
Перечни квалифицированных
потенциальных поставщиков товаров,
работ и услуг, реестр отечественных
товаропроизводителей
До
минования
надобности
401
Заявления заказчиков, организаторов
электронных закупок на регистрацию в
системе электронных закупок
3 года
402
Регистрационные карточки-заявления
потенциальных поставщиков на
регистрацию в системе электронных
закупок
3 года
403
Договоры о регистрации потенциальных
поставщиков в информационной системе
электронных закупок

5 жыл1
5 жыл
5 жыл
1Келісімнің мерзімі өткеннен кейін
404
Мемлекеттік сатып алу саласындағы тіркеуді қалыптастыру мен жүргізу бойынша хат алмасулар
5 жыл
405
Тауарлар жеткізу, қызметті жүзеге асыру және қызмет көрсету туралы құжаттар (өтінімдер, тапсырыстар, нарядтар, кестелер, диспетчерлік журналдар, берілген тапсырмалар жазбалары, мәліметтер, мағлұматтар және басқалар)
5 жыл
406
Өнімдер, материалдар (шикізаттар), жабдықтар тиеу, жөнелту және олардың сапасын анықтау туралы құжаттар (сипаттама құжаттары, сертификаттар, актілер, қорытындылар, анықтамалар және басқалар)
5 жыл
407
Кедендік декларациялар
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеруден кейін
408
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы хаталмасулар
5 жыл
2-тарау. Материалдық-мүліктік құндылықтарды сақтауды ұйымдастыру

5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
404
Переписка по формированию и ведению
реестров в сфере закупок
5 лет
405
Документы (заявки, заказы, наряды,
графики, диспетчерские журналы,
записи поручений, сводки, сведения и
другие) о поставке товаров,
осуществлении работ и оказании услуг
5 лет
406
Документы (спецификации,
сертификаты, акты, заключения,
справки и другие) об отгрузке,
отправке продукции, материалов
(сырья), оборудования и определении
их качества
5 лет
407
Таможенные декларации
5 лет1
1После
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово
– хозяйст-
венной
деятель-
ности
408
Переписка по закупкам товаров, работ
и услуг
5 лет
Глава 2. Организация хранения
материально-имущественных ценностей

409
Сақтау (қоймада сақтау) шарттары
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
410
Қоймалардағы, базалардағы қалған материалдардың (шикізаттар), өнімдердің, жабдықтардың кірісін, шығысын, толықтығын есепке алу туралы құжаттар (қоймада сақтауға сенімхаттар, кітаптар, материалдық құндылықтардың мөлшерлік-сомалық есебін алу кітаптары мен карточкалары, материалдарды қабылдап алу туралы тізімдемелер, актілер, жөнелтпе құжаттар (талаптар), хаталмасулар)
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар,тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім-дер шыққанға дейін сақталады

409
Договоры хранения (складского
хранения)
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
410
Документы (доверенности, книги
складского хранения, книги и
карточки количественно-суммарного
учета материальных ценностей,
ведомости, акты о приеме материалов,
накладные, требования, переписка) об
учете прихода, расхода, наличия
остатков материалов (сырья),
продукции, оборудования на складах,
базах
5 лет1
1После
списания
материаль-
ных
запасов и
при
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово
– хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения

411
Мүліктерді, тауарлық-материалдық құндылықтарды қоймада сақтау туралы құжаттар (анықтамалар, есептер, мағлұматтар)
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда. Дау, таластар, қайшылықтар,тергеу және сот істері туған жағдайда – соңғы шешім шыққанға дейін сақталады
412
Материалдық-мүліктік құндылықтар сақтауды ұйымдастыру туралы хаталмасулар
3 жыл
413
Қоймалардан тауарларды және материалдарды шығаруға рұқсаттама
3 жыл
11-бөлім. Әкімшілік-шаруашылық мәселелер 1-тарау. Ішкі тәртіп ережелерін сақтау

411
Документы (справки, отчеты,
сведения) о складском хранении
имущества, товарно-материальных
ценностей
5 лет1
1При
условии
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово
– хозяйст-
венной
деятель-
ности. В
случае
возникно-
вения
споров,
разног-
ласий,
следствен-
ных и
судебных
дел –
сохра-
няются до
вынесения
оконча-
тельного
решения
412
Переписка об организации хранения
материально-имущественных ценностей
3 года
413
Пропуска на вывоз товаров и
материалов со складов
3 года
Раздел 11. Административно-хозяйственные вопросы Глава 1. Соблюдение правил внутреннего распорядка

414
Ішкі тәртіп ережелері
1 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
415
Ішкі тәртіп ережелерінiң бұзылғаны туралы құжаттар (актілер, баяндау және қызметтік хаттар, хаталмасулар)
1 жыл
416
Ұйымға кіру куәліктерін және рұқсаттамаларын бергені, жоғалтқаны туралы құжаттар (актілер, баяндаухаттар және түсіндірме хаттар, өтінімдер, тізімдер, хаталмасулар)
1 жыл
417
Куәліктерді және рұқсаттамаларды тіркеу кітаптары
3 жыл
418
Куәліктер және рұқсаттамалар бланкілерін қабылдау-тапсыру актілерін, куәліктерін, рұқсаттамаларын, оларға түбіртектерді жоюдың актілері
1 жыл
419
Қызмет ғимаратына кіруге және материалдық құндылықтарды шығаруға (әкетуге) біржолғы рұқсаттамалар, оларға түбіртектер
1 жыл
420
Жұмыстан тыс уақытта және демалыс күндері қызмет үйіне кіру рұқсаты туралы құжаттар (өтінімдер, хаталмасулар)
1 жыл
421
Қызметкерлердің келген және кеткен уақыттарын тіркеу кітаптары, журналдары, тізімдіктері (табелдері)
1 жыл
422
Мекен-жайлар және телефондар тізімдері, кітаптары
1 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
423
Шаруашылық мүліктерді, темір жол және авиа билеттерді сатып алу, байланыс құралдары қызметі мен басқа да әкімшілік-шаруашылық шығындарды төлеу туралы хаталмасулар
3 жыл
424
Қонақжайлардан орын алу туралы хаталмасулар
3 жыл
2-тарау. Ғимараттарды, үйлерді пайдалану
425
Ұйым орналасқан ғимараттар мен үйлердің жай-күйі туралы құжаттар (баяндамалар, шолулар, актілер, анықтамалар, хаталмасулар)
5 жыл СТК
426
Ұйымға үйлер беру, ғимараттарды жалға беру және алу, жалдау мерзімдерін ұзарту туралы хаталмасулар
5 жыл
427
Ғимараттар, аулалар мен тротуарларды тиісті техникалық және санитарлық жай-күйінде ұстау, аулаларды абаттандыру туралы хаталмасулар
3 жыл
428
Тұрмыстық қызмет көрсету жөніндегі шарттар

414
Правила внутреннего распорядка
1 год1
1После
замены
новыми
415
Документы (акты, докладные и
служебные записки, переписка) о
нарушении правил внутреннего
распорядка
1 год
416
Документы (акты, докладные и
объяснительные записки, заявки,
списки, переписка) о выдаче, утрате
удостоверений и пропусков в
организацию
1 год
417
Книги регистрации удостоверений и
пропусков
3 года
418
Акты приема бланков удостоверений и
пропусков, акты уничтожения
удостоверений, пропусков, корешков к
ним
1 год
419
Разовые пропуска, корешки пропусков
в служебные здания и на вынос
(вывоз) материальных ценностей
1 год
420
Документы (заявки, переписка) о
допуске в служебные помещения в
нерабочее время и выходные дни
1 год
421
Книги, журналы, табели регистрации
прихода и ухода работников
1 год
422
Списки, книги адресов и телефонов
1 год1
1После
замены
новыми
423
Переписка о приобретении
хозяйственного имущества,
железнодорожных и авиабилетов,
оплате услуг средств связи и других
административно-хозяйственных
расходах
3 года
424
Переписка о предоставлении мест в
гостиницах
3 года
Глава 2. Эксплуатация зданий, помещений
425
Документы (доклады, обзоры, акты,
справки, переписка) о состоянии
зданий и помещений, занимаемых
организацией
5 лет
ЭПК
426
Переписка о предоставлении помещений
организации, сдаче и приеме зданий в
аренду, продлении сроков аренды
5 лет
427
Переписка о содержании зданий,
дворов и тротуаров в надлежащем
техническом и санитарном состоянии,
благоустройстве дворов
3 года
428
Договоры на предоставление
коммунальных услуг

5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
429
Ұйым ғимараттарына және үйлерге тұрмыстық қызмет көрсету туралы хаталмасулар
3 жыл
3-тарау. Транспорттық қызмет көрсету, ішкі байланыс
430
Ұйымның көлік құралдарына деген мұқтаждығын анықтау туралы құжаттар (өтінімдер, есепайырысулар, хаталмасулар)
5 жыл
431
Жүк тасымалдау және көлік құралдарын жалға алу туралы шарттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
432
Жүк тасымалдау жөніндегі хаталмасулар
5 жыл

5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
429
Переписка о коммунальном
обслуживании зданий и помещений
организации
3 года
Глава 3. Транспортное обслуживание, внутренняя связь
430
Документы (заявки, расчеты,
переписка) об определении
потребности организации в
транспортных средствах
5 лет
431
Договоры о перевозке грузов и аренде
транспортных средств
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
432
Переписка о перевозке грузов
5 лет

433
Жүктер тасымалдауға өтінімдер
1 жыл
434
Көлік құралдарына жүк тиеудің нормативтері
1 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
435
Апаттар және жол-көлік оқиғалары туралы хаталмасулар
5 жыл
436
Көлік құралдарының техникалық жай-күйі және оларды есептен шығару туралы құжаттар (мағлұматтар, тізімдемелер, актілер, хаталмасулар)
5 жыл1
1Көлік құралдарын есептен шығарғаннан кейін
437
Көлік құралдарын жөндеу туралы құжаттар (өтінімдер, актілер, мағлұматтар, хаталмасулар)
3 жыл
438
Бензиннің, жанармай мен майлайтын материалдардың және қордағы бөлшектердің шығыны туралы құжаттар (жанармай құйып алуға рұқсат беретін лимиттер мен парақтар, күнделікті есептер және мағлұматтар, хаталмасулар)

433
Заявки на перевозку грузов
1 год
434
Нормативы загрузки транспортных
средств
1 год1
1После
замены
новыми
435
Переписка об авариях и
дорожно-транспортных происшествиях
5 лет
436
Документы (сведения, ведомости,
акты, переписка) о техническом
состоянии и списании транспортных
средств
5 лет1
1После
списания
транспорт-
ных
средств
437
Документы (заявки, акты, сведения,
переписка) о ремонте транспортных
средств
3 года
438
Документы (заправочные лимиты и
листы, оперативные отчеты и
сведения, переписка) о расходе
бензина, горюче-смазочных материалов
и запчастей

3 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметіне құжатты тексеріс аяқталған жағдайда.
439
Көлік құралдарының төлқұжаты
Көлік құралдарын есептен шығарғанға дейін
440
Байланыс құралдарын орнатуға және пайдалануға берілген рұқсат қағаздар
1 жыл1
1Байланыс құралдарын пайдалану аяқталғаннан кейін
441
Ішкі байланыстарды ұйымдастыру, пайдалану, жалға беру және жөндеу туралы шарттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
442
Ұйымның ішкі байланысын телефонмен жабдықтау, оған радио қою, сигнал жабдығын құру және пайдалану жөніндегi жұмыстарды жүргізу туралы хаталмасулар
5 жыл
443
Ұйымның ішкі байланыс желісінің сұлбалары
Жаңамен аустырғанға дейін
444
Байланыс желілерін пайдалануға беру актілері
1 жыл1
1Байланыс желілері алынғаннан кейін

3 года1
1После
завершения
докумен-
тальной
ревизии
финансово
– хозяйст-
венной
деятель-
ности
439
Паспорта транспортных средств
До
списания
транспорт-
ных
средств
440
Разрешения на установку и
использование средств связи
1 год1
1После
окончания
эксплуа-
тации
средств
связи
441
Договоры об организации,
эксплуатации, аренде и ремонте
внутренней связи
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
442
Переписка о проведении работ по
телефонизации, радиофикации,
сигнализации и эксплуатации
внутренней связи организации
5 лет
443
Схемы линий внутренней связи
организации
До замены
новыми
444
Акты ввода в эксплуатацию линий
связи
1 год1
1После
снятия
линий
связи

445
Ағымдағы және күрделі жөндеуден өткеннен кейін байланыс және сигнал беру құралдарын қабылдау-тапсыру актілері
3 жыл1
1Жөндеу жүргізгеннен кейін
4-тарау. Төтенше жағдайлар, күзет
446
Төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия отырысының (мәжілісінің) хаттамалары және оларға құжаттар (шешімдер, анықтамалар, актілер және басқалар)
Тұрақты
447
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар болған кезде азаматтық қорғаныс жұмысын ұйымдастыру туралы құжаттар (жоспарлар, есептер, актілер, анықтамалар, тізімдер, хаталмасулар)
5 жыл СТК

445
Акты приема средств связи и
сигнализации организации после
текущего и капитального ремонта
3 года1
1После
проведения
ремонта
Глава 4. Чрезвычайные ситуации, охрана
446
Протоколы заседаний комиссий по
чрезвычайным ситуациям и документы к
ним (решения, справки, акты и
другие)
Постоянно
447
Документы (планы, отчеты, акты,
справки, списки, переписка) об
организации работы по гражданской
обороне, при возникновении
чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера
5 лет
ЭПК

448
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде адамдарды және материалдық құндылықтарды көшірудің жоспар-сұлбалары
Жаңамен аустырғанға дейін
449
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезіндегі жабдықтар мен материалдар қорының нормасы:
1) жасалған және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
450
Ұйымның күзетін және өртке қарсы жағдайының жай-күйін зерттеп-тексеру жөніндегі құжаттар (актілер, анықтамалар, жоспарлар, есептер, мәліметтер, мағлұматтар, хаталмасулар)
5 жыл

448
Планы-схемы эвакуации людей и
материальных ценностей в случае
чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера
До замены
новыми
449
Нормы запасов оборудования и
материалов на случай чрезвычайных
ситуаций природного и техногенного
характера:
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
450
Документы (акты, справки, планы,
отчеты, сводки, сведения, переписка)
об обследовании охраны и
противопожарного состояния
организации
5 лет

451
Өрт туралы актілер
5 жыл СТК
452
Өрттің шығу себептері туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
453
Нысаналарды күзету жөніндегі қызмет көрсетудің шарттары
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
454
Күзет орындарын орналастырудың сұлбалары
1 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
455
Күзеттің техникалық құралдарын орнату мен пайдалану жөніндегі есептер
5 жыл
456
Ұйымға кіру-шығу режимдері туралы құжаттар (актілер, анықтамалар, баяндау және қызметтік хаттар, қорытындылар, хаталмасулар)
5 жыл
457
Ұйым бөлмелерінің есігіне сүргі салуды, кезекшілік пен кілттерді қабылдап алуды есепке алу кітаптары, журналдары
1 жыл
458
Ұйым күзетінің жедел (күнделікті) мәселелері туралы құжаттар (актілер, анықтамалар, баяндаухаттар, тізімдер, кестелер)
1 жыл
12-бөлім. Әлеуметтік мәселелер

451
Акты о пожарах
5 лет
ЭПК
452
Переписка о выявлении причин пожаров
5 лет
ЭПК
453
Договоры на услуги по охране
объектов
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
454
Схемы дислокации постов охраны
1 год1
1После
замены
новыми
455
Отчеты об устройстве и эксплуатации
технических средств охраны
5 лет
456
Документы (акты, справки, докладные
и служебные записки, заключения,
переписка) о пропускном режиме
организации
5 лет
457
Книги, журналы учета опечатывания
помещений организации, приема-сдачи
дежурств и ключей
1 год
458
Документы (акты, справки, докладные
записки, списки, графики) по
оперативным вопросам охраны
организации
1 год
Раздел 12. Социальные вопросы

459
Сәтсіз оқиғалардан қызметкерлерді сақтандыру шарттары
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
460
Міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік төлемдерді аудару бойынша жеке тұлғалардың (қызметкерлердің) тізімдері мен төлем тапсырмалары
75 жыл1
1Банктерде - 5 жыл
461
Жинақтау зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аударуды есепке алу жөніндегі есеп карточкалары, тізімдемелері (деректер базасы)
75 жыл
462
Қызметкерлерді әлеуметтік жағынан қорғау мәселелері бойынша құжаттар (анықтамалар, өтініштер, шешімдер, хаталмасулар және басқалар)
5 жыл СТК

459
Договоры страхования работников от
несчастных случаев
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
460
Списки физических лиц (работников) и
платежные поручения по перечислению
обязательных пенсионных взносов,
социальных отчислений
75 лет1
1В банках
– 5 лет
461
Карточки учета, ведомости (базы
данных) по учету обязательных
пенсионных взносов в накопительные
пенсионные фонды
75 лет
462
Документы (справки, заявления,
решения, переписка и другие) по
вопросам социальной защиты
работников
5 лет
ЭПК

463
Қызметкерлерге міндетті дәрігерлік қызмет көрсету бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және осы шарттардың өзгеруіне әсер ететін құжаттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
464
Еңбекке жарамсыздық парақтары
5 жыл
465
Еңбекке жарамсыздық парақтарды тіркеу кітаптары, журналдары
5 жыл
466
Жұмыс орындарына және ақшалай қаражаттарға (жұмыс орындарының үлес жағдайларын орындамаған кезде) белгіленген үлестің орындалғаны туралы мағлұматтар
5 жыл
467
Қайырымдылық қызмет туралы құжаттар (сыйға тарту шарттары, құнды заттарды қабылдап алу актілері, міндеттемелер, есептер және басқалар)
Тұрақты
468
Қайырымдылықпен айналысатын тұлғалардың, нысаналар-ұйымдардың тізімдері
5 жыл СТК

463
Договоры страхования
(перестрахования) по обязательному
медицинскому обслуживанию работников
и документы, влияющие на изменения
данных договоров
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
464
Листки нетрудоспособности
5 лет
465
Книги, журналы регистрации листков
нетрудоспособности
5 лет
466
Сведения о выполнении установленных
квот на рабочие места и движении
денежных средств (при невыполнении
условий квотирования рабочих мест)
5 лет
467
Документы (договоры дарения, акты
приема-передачи ценных вещей,
обязательства, отчеты и другие) о
благотворительной деятельности
Постоянно
468
Списки лиц, организаций-объектов
благотворительности
5 лет
ЭПК

469
Қайырымдылық қызмет туралы хаталмасулар
5 жыл СТК
470
Мемлекеттік тұрғын үй қорының қызметтік пәтерін, жатақханалардағы бөлмелерін беру, бөлу, айырбастау туралы құжаттар (өтініштер, баяндаухаттар, тізімдер, анықтамалар, хаталмасулар)
5 жыл1
1Пәтер жай бергеннен кейін
471
Мемлекеттік тұрғын үй қорының қызметтік пәтерін, жатақханалардағы бөлмелерді пайдалану құқығы туралы шарттар
5 жыл1
1Шарттар күшінің мерзімі өткеннен кейін
472
Мемлекеттік тұрғын үй қорының қызметтік пәтерін, жатақханалардағы бөлмелерді сатып алу-сату (жекешелендіру) жөніндегі шарттары
Тұрақты
473
Мемлекеттік тұрғын үй қорының қызметтік пәтерінен, жатақханаларындағы бөлмелерінен азаматтарды шығару туралы хаталмасулар

469
Переписка о благотворительной
деятельности
5 лет
ЭПК
470
Документы (заявления, докладные
записки, списки, справки, переписка)
о предоставлении, распределении,
обмене служебных жилищ, комнат в
общежитиях государственного
жилищного фонда
5 лет1
1После
предостав-
ления
жилой
площади
471
Договоры о праве пользования
служебными жилищами, комнатами в
общежитиях государственного
жилищного фонда
5 лет1
1После
истечения
срока
действия
договора
472
Договоры купли-продажи
(приватизации) служебных жилищ,
комнат в общежитиях государственного
жилищного фонда
Постоянно
473
Переписка о выселении граждан из
служебных жилищ, комнат в общежитиях
государственного жилищного фонда

5 жыл1
1Пәтер жай босағаннан кейін
474
Мемлекеттік тұрғын үй қорының қызметтік пәтерін, жатақханаларындағы бөлмелерін жалдаушылардың дербес есеп шоттары
5 жыл1
1Жаңамен ауыстырғаннан кейін
475
Мемлекеттік тұрғын үй қорының қызметтік пәтеріне, жатақханаларына тұрмыстық қызмет көрсету туралы хаталмасулар
3 жыл
13-бөлім. Қоршаған ортаны қорғау
476
Қоршаған ортаны экологиялық бақылау мен мониторинг жүргізу жұмыстарын ұйымдастыруға қатысты нормативтік-техникалық құжаттар (нұсқаулық, ереже, ұсыныстар)
1) әзірленген және бекітілген орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
477
Қоршаған ортаны экологиялық бақылау мен мониторинг нәтижесін орындау жөніндегі жұмыстар туралы жылдық есеп
Тұрақты
478
Ауаның газдалғандығы туралы мәліметтер
5 жыл
479
Су объектілері мен атмосфераға зиянды заттар шығарымдар көзі туралы актілер
5 жыл СТК
480
Кестелер:
1) атмосфералық тұңба жиынтығының химиялық құрамы
5 жыл
2) ауаның ластануын қадағалау
5 жыл
3) шаңның қосылымы мен түсуін қадағалау
5 жыл
4) судағы пестицидтер мен түптік қатпарларды анықтау нәтижесі
5 жыл
5) биоқалдықтардың (өсімдіктердің, жануарлардың) ластануын қадағалау
5 жыл
6) топырақтың ластануын қадағалау
5 жыл
7) табиғи орта нысанының радиоактивтік ластануын қадағалауды бақылау
5 жыл
8) метерологиялық қадағалаудың негіздері
Тұрақты
481
Ағынды суларды зерттеу мен тазарту құрылғыларының жай-күйін тексерудің актісі
10 жыл
482
Тазарту құрылғыларын пайдалануға беру мен тазарту сапасы туралы хат алмасулар
5 жыл СТК
483
Тазарту құрылғыларын салу туралы хат алмасулар
3 жыл1
1 Құрылыс аяқталғанан кейін
484
Тазарту құрылғыларының төл құжаттары, жоспарлар, сызбалары
Тұрақты
485
Қоршаған ортаны қорғау жоспарының орындалудың жылдық шолуы:
1) әзірленген және бекіткен орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
5 жыл

5 лет1
1После
освобож-
дения
жилой
площади
474
Лицевые счета квартиросъемщиков
служебных жилищ, комнат в общежитиях
государственного жилищного фонда
5 лет1
1После
замены
новыми
475
Переписка о коммунальном
обслуживании служебных жилищ,
общежитий государственного жилищного
фонда
3 года
Раздел 13. Охрана окружающей среды
476
Нормативно-технические документы
(инструкции, правила, рекомендации)
по организации и проведению работ по
мониторингу и экологическому
контролю окружающей среды
1) по месту разработки и утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
477
Годовые отчеты о выполнении работ по
мониторингу и результатах
экологического контроля окружающей
среды
Постоянно
478
Сводки о загазованности воздуха
5 лет
479
Акты об источниках выброса вредных
веществ в водные объекты и атмосферу
5 лет
ЭПК
480
Таблицы
1) химического состава суммарных
атмосферных осадков
5 лет
2) наблюдений за загрязнениями
воздуха
5 лет
3) наблюдений за выпадением и
концентрации пыли
5 лет
4) результатов определения
пестицидов в воде и донных
отложениях
5 лет
5) наблюдений за загрязнением биоты
(растительности, животных
организмов)
5 лет
6) наблюдений за загрязнением почв
5 лет
7) контроля за радиоактивным
наблюдений за загрязнением объектов
природной среды
5 лет
8) основных метеорологических
наблюдений
Постоянно
481
Акты проверки состояния очистных
сооружений и обследования сточных
вод
10 лет
482
Переписка об эксплуатации очистных
сооружении и улучшения качества
очистки
5 лет
ЭПК
483
Переписка о строительстве очистных
сооружений
3 года1
1После
окончания
строи-
тельства
484
Схемы, планы, паспорта очистных
сооружений
Постоянно
485
Годовые обзоры выполнения планов
охраны окружающей среды
1) по месту составления и
утверждения
Постоянно
2) в других организациях
5 лет

486
Суды және атмосфераны ластаушы заттардың шығарымдық мөлшерлерінің шектік нормалары:
1) әзірленген және бекіткен орны бойынша
Тұрақты
2) өзге ұйымдарда
Жаңамен ауыстырғанға дейін
487
Қауіпті қалдықтарды көму, орнын ауыстыру, шығару жөніндегі құжаттар (өтініштер, шешімдер, келісімшарттар)
Тұрақты
14-бөлім. Алғашқы кәсіподақтарды ұйымдастыру (қоғамдық бірлестіктер) қызметтері 1-тарау. Қызметті ұйымдастыру
488
Жалпы, есептік-сайлау конференцияларын, жиналыстарды өткізу туралы құжаттар (хаттамалар, баяндамалар, стенограммалар, қаулы, бұрыштама, қатысушылардың тізбесі және т.б.)
Тұрақты

486
Предельно допустимые нормы на выброс
загрязняющих веществ, водную среду и
атмосферу
1) по месту составления и
утверждения
Постоянно
2) в других организациях
До замены
новыми
487
Документы (заявления, разрешения,
контракты) на ввоз, перемещение,
захоронение опасных отходов
Постоянно
Раздел 14. Деятельность первичных
профсоюзных организаций (общественных объединений)
Глава 1. Организация деятельности
488
Документы (протоколы, доклады,
стенограммы, постановления,
резолюции, перечни участников и
другие) о проведении общих,
отчетно-выборных конференций,
собраний
Постоянно

489
Қоғамдық іс-шараларды, есептік компанияларды өткізу мен ұйымдастыру туралы құжаттар (баяндамалық жазбалар, анықтамалар, күнтізбелік жоспарлар, есептер, хат алмасу және т.б.)
5 жыл СТК
490
Кәсіподақ ұйымдарының жетекші органдарын сайлау туралы құжаттар (дауыс беру бюллетені, кандидаттық тізімдер, ұйымның қоғамдық бірлестіктері, жаңа басшылықпен ұсынылған құрам)
Өкілеттік мерзімі барысында
491
Сыный ескертулер мен ұсыныстырды іске асыру жоспары
Тұрақты
492
Қоғамдық бірлестікке (кәсіподаққа) мүшелікке қабылдау, қызметкерлердің еңбек ақысынан мүшелік жарналарды аудару, материалдық көмек көрсету, алу, мүшелік билеттердің күшін жою туралы құжаттар (өтініштер, өтінімдер, тізімдер, актілер, анықтамалар, хат алмасулар)
3 жыл
493
Жарналық төлемдерді есепке алу ведомостьтары
5 жыл

489
Документы (докладные записки,
справки, календарные планы, отчеты,
переписка и другие) об организации и
проведении отчетно-выборных
кампаний, общественных мероприятий
5 лет ЭПК
490
Документы (бюллетени голосования,
списки кандидатов, выдвинутых в
новый состав руководства
организации, общественного
объединения) о выборах руководящих
органов профсоюзной организации
В течение
срока
полно-
мочий
491
Планы реализации критических
замечаний и предложений
Постоянно
492
Документы (заявлений, заявки,
списки, акты, справки, переписка) о
приеме в члены общественного
объединения (профсоюза),
перечислении членских взносов из
заработной платы работников,
оказании материальной помощи,
получении, аннулировании членских
билетов
3 года
493
Ведомости учета членских взносов
5 лет

494
Алғашқы кәсіподақтық ұйымдар мүшелерінің есептік карточкалары (бірлестіктерді қоғамдық есепке алу)
Есептен алынғанға дейін
495
Мүшелік билеттер мен есептік карточкаларды беруді тіркеудің кітаптары, журналдары
3 жыл
2-тарау. Алғашқы кәсіпорын ұйымдарының (қоғамдық бірлестіктер) қызметтері
496
Қызметтің негізгі бағыттарының орындалуы туралы құжаттар (актілер, баяндау жазбалар, бағдарламалар, регламенттер, хаттамалар, сөйлеген сөздердің мәтіндері, анықтамалар, хат алмасулар және т.б.)
5 жыл СТК

494
Учетные карточки членов первичной
профсоюзной организации
(общественного объединения)
До снятия
с учета
495
Книги, журналы учета выдачи членских
билетов и учетных карточек
3 года
Глава 2. Деятельность первичных профсоюзных
организаций (общественных объединений)
496
Документы (акты, докладные записки,
программы, регламенты, протоколы,
тексты выступлений, справки,
переписка и другие) об осуществлении
основных направлений профсоюзной
(общественной) деятельности
5 лет ЭПК

497
Жасалған келісімдердің, ұжымдық келісімдердің шарттарының орындалуын, жұмыс берушілер мен лауазымды тұлғалардың еңбек туралы заңнаманы орындалуын, сақтандыру қоры есебінен қалыптасатын қор құралын қалыптастыруды бақылауды жүзеге асыру туралы құжаттар (актілер, баяндама жазбалары, анықтамалар)
5 жыл СТК
498
Комитеттердің, кеңестердің, бюролардың, басқармалардың, секциялардың, топтардың басқару органдарының құжаттары (хаттамалар, баяндамалар, стенограммалар, қаулы, бұрыштамалар, қатысушылардың тізбесі және т.б.)
Тұрақты
499
Комиссияның қызметі туралы құжаттар (хаттамалар, баяндау жазбалар, анықтамалар)
Тұрақты
500
Республикалық форумға, конференцияларға алғашқы кәсіподақ (қоғамдық) ұйымдары мүшелеріне өкілеттік беру туралы құжаттар (мандаттар, жазылулар, сұрау парақтары, ақпараттар, хат алмасулар және т.б.)
5 жыл СТК
501
Алғашқы кәсіподақтық (қоғамдық) ұйымдардың қаржылық-шаруашылық қызметі туралы хат алмасулар
5 жыл
Қазақстан Республикасы
Мәденеит және ақпарат министрлігінің
Ақпарат және мұрағат комитетінің
ОТСК 2009 жылғы "___" ___________
N ____ хаттамасымен
МАҚҰЛДАНҒАН

497
Документы (акты, докладные записки,
справки) об осуществлении контроля за
исполнением условий заключенных
соглашений, коллективных договоров,
соблюдением работодателями,
должностными лицами законодательства
о труде, использованием средств
Фондов, формируемых за счет страховых
взносов
5 лет ЭПК
498
Документы (протоколы, доклады,
стенограммы, постановления,
резолюции, перечни участников и
другие) руководящих органов –
комитетов, советов, бюро, правлений,
секций, групп
Постоянно
499
Документы (протоколы, докладные
записки, справки) о деятельности
комиссий
Постоянно
500
Документы (мандаты, подписные,
опросные листы, информации, переписка
и другие) о делегировании членов
первичной профсоюзной (общественной)
организации на республиканские
форумы, конференции
5 лет
ЭПК
501
Переписка о финансово-хозяйственной
деятельности первичной профсоюзной
(общественной) организации
5 лет
ОДОБРЕН
протоколом ЦЭПК Комитета
информации и архивов
Министерства культуры и информации
Республики Казахстан
от "__" __________ 2009 года №_______