Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына кассалық операцияларды жүргізу кезінде автоматтандырылған кассаны қолдану және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді, жайластыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 24 шілдедегі N 65 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5843 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 231 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кассалық операциялар жүргізу тәртібін айқындайтын және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзету мен жайластыруды ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына кассалық операцияларды жүргізу кезінде автоматтандырылған кассаны қолдану және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзету мен жайластыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс департаменті (Шегенов Ғ.Б.)
1) Заң департаментімен (Сизова С.И.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалардың бірлестігіне және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам применения при проведении кассовых операций автоматизированной кассы и организации охраны, устройства помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 июля 2009 года № 65. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2009 года № 5843. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 231 (вводится в действие с 01.01.2020).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, определяющих порядок проведения кассовых операций и регулирующих организацию охраны и устройства помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам применения при проведении кассовых операций автоматизированной кассы и организации охраны, устройства помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту по работе с наличными деньгами (Шегенов Г.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сизова С.И.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.А. Әлжановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Төрайым Бахмутова Е.Л.
2009 жылғы 14 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Министр Божко В.К.
2008 жылғы 3 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Министр Баймағанбетов С.Н.
2008 жылғы 29 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2009 жылғы 24 шілдедегі
N 65 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаулыларының тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы N 58 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1482 тіркелген, 2001 жылғы 23 сәуір - 6 мамырда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми басылымы "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысында" жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4048 тіркелген, 2006 жылғы 17 ақпанда N 28-29 (835) "Заң газеті" газетінде жарияланған, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы N 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 156, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5483 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы N 94 қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесінде:
11-тармақта:
23) тармақшадағы "." деген белгі ";" деген белгімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Альжанова Б.А.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель Бахмутова Е.Л.
14 августа 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Министр Божко В.К.
3 сентября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Министр Баймаганбетов С.Н.
29 сентября 2009 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 июля 2009 года № 65
Перечень постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1482, опубликованное 23 апреля - 6 мая 2001 года в официальном издании Национального Банка Республики Казахстан "Вестник Национального Банка Казахстана"; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года № 156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4048, опубликованным 17 февраля 2006 года в газете "Юридическая газета" № 28-29 (1008-1009), от 28 ноября 2008 года № 94 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5483) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 11:
в подпункте 23) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:

"24) автоматтандырылған касса - автоматтандырылған басқару құрылғыларын және бағдарламалық қамтамасыз ету пайдалана отырып қолма-қол ақшаны қабылдау, сақтау және беру бойынша электрондық-механикалық жабдық.";
76-тармақтың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші және үшінші сөйлемдермен толықтырылсын:
"Бір күнгі кассалық айналымдар туралы есепті қалыптастыруды орындайтын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланған кезде есептеу лентасы қолданылмайды. Бұл жағдайда папкаға кассалық құжаттардың алдында бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен қалыптастырылған есеп тігіледі."
125-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Инкассаторларға келесі күні беру үшін алдын ала дайындалған, қолма-қол ақша салынған касеталар қоймада қолма-қол ақшадан бөлек сақталуы тиіс";
130-тармақтың екінші бөлігінің үшінші сөйлемі алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1-тараумен толықтырылсын:
"15-1-тарау. Автоматтандырылған кассамен жұмысты ұйымдастыру және тәртібі
132-1. Банктер және ұлттық почта операторы кассалық операцияларды осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүргізген кезде автоматтандырылған касса қолданылуы мүмкін.
132-2. Автоматтандырылған кассамен жұмыс тәртібі, қолма-қол ақшаны толықтыру және инкассациялау, техникалық қызмет көрсету осы Ереженің 15-тарауындағы талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Кассалық операцияларды автоматтандырудың ішкі банктік жүйелерінде автоматтандырылған кассаны қолданған кезде кассалық операцияларды осы Ережеде көзделмеген ұйымдастыру тәртібі банктің ішкі ережесімен анықталады.
132-3. Автоматтандырылған касса жүргізілген операциялар туралы ақпаратты қағаз тасымалдауышқа басып шығару мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс. Қағаз тасымалдауышқа басып шығарылған ақпарат чектер (түбіртектер) ретінде пайдаланылады. Автоматтандырылған кассаның чектерінің (түбіртектерінің) нысаны мен мазмұны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5526 тіркелген "Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютер жүйелерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу туралы" 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 117 қаулысында көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
132-4. Банк, клиент және инкассация қызметі арасында автоматтандырылған кассаны қолдану кезінде туындайтын дауларды шешу тәртібі банктің ішкі ережесінде белгіленеді.";
160-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Инкассатор қаптарын (қоржындарын) орау үшін қорғасын және пластик пломбаларды пайдалануға рұқсат етіледі. Пломбаларды пайдалану тәртібі банктің ішкі ережесімен айқындалады.";
221-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші сөйлемі "төлем құжаттары" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ төлем жасалмайтын және айналымға жарамсыз шетел валютасындағы банкноттар" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "Кассир клиенттен төлемге жарамды екендігіне күмән келтіретін шетел валютасындағы банкноттарды және төлем құжаттарын, сондай-ақ төлем жасалмайтын және айналымға жарамсыз шетел валютасындағы банкноттарды қабылдап алып, клиентке өзінің қолы қойылып, мөрмен куәландырылған түбіртекті береді.";
300-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) төлем құжаттары (чектер, вексельдер) және пластикалық және өзге де карточкалар;";

"24) автоматизированная касса - электронно-механическое оборудование по приему, хранению и выдаче наличных денег с использованием устройств автоматизированного управления и программного обеспечения.";
часть третью пункта 76 дополнить предложениями вторым и третьим следующего содержания:
"При использовании программного обеспечения, выполняющего формирование отчета о кассовых оборотах за день, ленты подсчета не применяются. В этом случае в папку перед кассовыми документами подшивается отчет, сформированный с помощью программного обеспечения.";
часть вторую пункта 125 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Кассеты с наличными деньгами, предварительно подготовленные для выдачи инкассаторам на следующий день, должны храниться в кладовой отдельно от наличных денег.";
предложение третье части второй пункта 130 исключить;
дополнить главой 15-1 следующего содержания:
"Глава 15-1. Организация и порядок работы с
автоматизированной кассой
132-1. При совершении кассовых операций банками и национальным оператором почты в порядке, установленном настоящими Правилами, может применяться автоматизированная касса.
132-2. Порядок работы с автоматизированной кассой, подкрепления и инкассации наличных денег, проведения технического обслуживания осуществляется согласно требованиям главы 15 настоящих Правил.
При применении автоматизированной кассы во внутрибанковских системах автоматизации кассовых операций порядок организации кассовых операций, не предусмотренный настоящими Правилами, определяется внутренними правилами банка.
132-3. Автоматизированная касса должна обеспечивать возможность вывода на бумажный носитель информации о проведенных операциях. Информация на бумажном носителе используется в качестве чеков (квитанций). Форма и содержание чеков (квитанций) автоматизированной кассы должны соответствовать требованиям, предусмотренным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 117 "Об установлении формы и содержания контрольного чека компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5526.
132-4. Порядок разрешения споров, возникающих между банком, клиентом и службой инкассации при применении автоматизированной кассы, устанавливается внутренними правилами банка.";
пункт 160 дополнить предложениями вторым и третьим следующего содержания:
"Разрешается использовать свинцовые и пластиковые пломбы для упаковки инкассаторских мешков (сумок). Порядок использования пломб определяется внутренними правилами банка.";
в пункте 221:
предложение первое части первой после слова "платежности," дополнить словами "а также неплатежные и негодные к обращению банкноты в иностранной валюте";
предложение второе части второй изложить в следующей редакции:
"Приняв от клиента банкноты и платежные документы в иностранной валюте, вызывающие сомнение в их платежности, а также неплатежные и негодные к обращению банкноты в иностранной валюте, кассир выдает клиенту квитанцию, заверенную его подписью и печатью.";
в пункте 300:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) платежные документы (чеки, векселя) и пластиковые и иные карточки;";

мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) банкоматтарға арналған қолма-қол ақша салынған касеталар;";
13-қосымшаның кестесінде
"
Ақша түсімі салынған қоржынның
Қоржынға салынған ақша сомасы
теңге
"
деген бағандар
"
Қоржынға салынған ақша сомасы
қоржын
N
теңге
қоржын
N
АҚШ доллары
қоржын
N
еуро
қоржын
N
Ресей рублі
"
деген бағандармен ауыстырылсын;
2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.07.16 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 250 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының өзгертулер
мен толықтырулар енгізілетін
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
"Екінші деңгейдегі банктердің және
банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
үй-жайларын күзету мен жайластыруды
ұйымдастыру жөніндегі талаптарға
2-1-қосымша
Қорытынды
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 250 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаулыларының
тізбесіне 2-қосымша
"Екінші деңгейдегі банктердің және
банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
үй-жайларын күзету мен жайластыруды
ұйымдастыру жөніндегі талаптарға
2-2-қосымша
Тексеру актісі
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 250 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) кассеты с наличными деньгами для банкоматов;";
в таблице приложения 13 графы
"
№ сумки с денежной
выручкой
Сумма денег,
вложенных в сумку
тенге
"
заменить графами
"
Сумма денег, вложенных в сумку
сумки
тенге
сумки
доллары
США
сумки
евро
сумки
российские
рубли
".
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 144 (порядок введения в действие см. п. 3).
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Перечню постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
"Приложение 2-1 к Требованиям по
организации охраны и устройству
помещений банков второго уровня и
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
Заключение
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Перечню постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
"Приложение 2-2 к Требованиям по
организации охраны и устройству
помещений банков второго уровня и
организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
"Утверждаю"
Руководитель филиала
Национального Банка
Республики Казахстан
_____________________________
Подпись, фамилия, имя отчество
"___" _________ 20___ года
Место печати
Акт осмотра
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).