Ауылдық елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын (жоспарларын) әзірлеу, келісу, бекіту және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару Агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 16 қазандағы N 185-П бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 23 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5866 болып енгізілді.
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 14, 149 және 150-баптарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауылдық елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын (жоспарларын) әзірлеу, келісу, бекіту және беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің Жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау және мемлекеттік жер кадастры департаменті осы Бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының орынбасары К.Ө. Райымбековке жүктелсін.
4. Осы Бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Ө. Өзібеков
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2009 жылғы 16 қазандағы
N 185-П бұйрығымен
бекітілген
Ауылдық елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын (жоспарларын) әзірлеу, келісу, бекіту және беру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 14, 149 және 150-баптарына сәйкес әзірленді және ауылдық елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын (жоспарларын) әзірлеуді, келісуді, бекітуді және беруді (бұдан әрі - жоба) нақтылайды.
2. Нұсқаулықтың мақсаты жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша жүргізілетін жобаларды әзірлеуді бірыңғай тұрғыда қамтамасыз ету.
2. Жобаны әзірлеу
3. Жобаларды әзірлеуді ұйымдастыруды ауылдық елді мекен орналасқан жер бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.
4. Жобаларды әзірлеуді жерге орналастыру жұмыстарын орындайтын азаматтар және заңды тұлғалар (бұдан әрі - жобаны әзірлеуші) жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігінің 2012.01.20 № 12-ОД (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйырығымен.

Об утверждении Инструкции по разработке, согласованию, утверждению и выдаче проектов (планов) земельно-хозяйственного устройства территории сельских населенных пунктов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 16 октября 2009 года № 185-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2009 года № 5866.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии со статьями 14, 149 и 150 Земельного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по разработке, согласованию, утверждению и выдаче проектов (планов) земельно-хозяйственного устройства территории сельских населенных пунктов.
2. Департаменту государственного контроля за использованием и охраной земель и государственного земельного кадастра Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами обеспечить направление настоящего Приказа на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами Раймбекова К.У.
4. Настоящий Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
У. Узбеков
Утверждена
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
от 16 октября 2009 года 185-П
Инструкция
по разработке, согласованию, утверждению и выдаче проектов
(планов) земельно-хозяйственного устройства территорий сельских
населенных пунктов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии со статьями 14, 149 и 150 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и детализирует разработку проектов (планов) земельно-хозяйственного устройства территорий сельских населенных пунктов (далее - проект).
2. Инструкция имеет цель обеспечить единый подход к разработке проекта, проводимой по решению местных исполнительных органов.
2. Разработка проекта
3. Организация разработки проекта осуществляется уполномоченным органом по земельным отношениям района (города областного значения) по месту расположения сельского населенного пункта.
4. Разработка проекта осуществляется гражданами и юридическими лицами, выполняющими землеустроительные работы (далее - разработчик проекта).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 20.01.2012 № 12-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Жобаны әзірлеу келесі жүйелілікте жүргізіледі:
1) дайындық (камералдық және далалық) жұмыстары;
2) жобаны құру.
6. Камералдық дайындық жұмыстары:
1) жер-кадастрлық деректерді, аумақты орналастыру жөніндегі ұсыныстарды, елді мекендердің шегін белгілеу, Қазақстан Республикасының Ауыл аумақтарын дамыту мемлекеттік бағдарламасының материалдарын, елді мекен аумағын сипаттайтын басқа да деректерді зерделеу және жинау кіреді;
2) құрылыстар салынған аумаққа масштабы 1:2000 және 1:5000 қажетті жоспарлы-картографиялық негіздерді таңдап алу. Елді мекеннің құрылыс салынбаған бөлігіне масштабы 1:10000, 1:25000 негізді пайдалануға болады.
7. Далалық дайындық жұмыстар барысында елді мекен құрылысының (селитебті аумағы) аумақ мөлшерлері, оның көлемінің ұлғаю мүмкіндігі және қажеттілігі;
ұжымдық бағбандық және бақша шаруашылығы, жеке малды жаю, шаруа қожалықтары және ауыл шаруашылық кәсіпорындары үшін берілген жер учаскелерінің алаңдары және орналасуы;
ауыл шаруашылық алқаптарының сапалық жағдайының (жағымсыз қасиеті жоқ, тұзданған, эрозияға ұшыраған, бүлінген, ластанған, батпақтанған жерлер) сипаттамалары;
пайдаланылмайтын аумақтардың болуы (бос жатқан жерлер, қираған орындар, резервтік аумақтар және басқа жерлер);
елді мекендер аумағын орналастыруды жетілдіру;
құрылыс салуға, қара және түсті металдарды, ағаш өңдеу және басқа да материалдарды жинау, сақтау және өңдеу (сорттау, пакеттеу, кесу және басқа) қоймалар (пункттер) орналастыру үшін, ауыл шаруашылық және басқа да мақсаттар үшін жерді резервте;
ұстау ауыл шаруашылық алқаптарын жақсарту, жерді қорғау жөніндегі ұсыныстар анықталады.
8. Далалық дайындық жұмыстардың қорытындысы бойынша жоспарлы-картографиялық материалдары (сызбалар) қосылған ауылдық елді мекендердің далалық зерттеу актісі, осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
9. Ауылдық елді мекендердің далалық зерттеу актісінде не сызбада елді мекен жерінің жалпы ауданы, нақты пайдаланылуы, резервте ұстау үшін белгіленетін аумақтар, сондай-ақ жерді жақсарту және қорғау жөніндегі іс-шаралар көрсетіледі.
10. Жобаның құрамында келесі жұмыстар:
1) елді мекеннің шекараларын (шегін) анықтау;
2) нысанды мақсаты және пайдалану режимі бойынша аумақты аймаққа бөлуді жүргізу;
3) аумақтарды орналастыру іс-шараларды әзірлеу:
тұрғын, қоғамдық-іскерлік, өндірістік және ортақ пайдаланудағы жерлерді;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлерді;
көлік, байланыс, инженерлік коммуникацияларды;
су айдындары және су күзет белдеулері мен қорғау аймақтары, гидротехникалық және басқа су шаруашылығы құрылыстарымен қамтылған;
ауыл шаруашылықта пайдаланылатын, оның ішінде жеке қосалқы шаруашылықты дамыту үшін;
крематорийлер, мал қорымы, тұрмыстық қалдықтар тастау орындарын және өзге де объектілерді орналастыру үшін бөлінетін арнайы мақсаттағы баска да жерлерді;

5. Разработка проекта осуществляется в следующей последовательности:
1) подготовительные работы (камеральные и полевые);
2) составление проекта.
6. Камеральные подготовительные работы включают:
1) сбор и изучение земельно-кадастровых данных, проектных предложений по устройству территории, установлению черты населенных пунктов, материалов Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан, других данных, характеризующих территорию населенного пункта;
2) подбор необходимой планово-картографической основы на застроенную территорию масштаба 1:2000 или 1:5000. На незастроенную часть населенного пункта допускается использование картографической основы масштаба 1:10000 или 1:25000.
7. В процессе полевых подготовительных работ определяются:
размеры территории застройки (селитебной территории) населенного пункта, необходимость и возможность увеличения ее площади;
площади и местоположение земельных участков, предоставленных для коллективного садоводства и огородничества, выпаса личного скота, крестьянских хозяйств и сельскохозяйственных предприятий;
качественное состояние сельскохозяйственных угодий (не имеющих отрицательных признаков, засоленных, эродированных, нарушенных, загрязненных, заболоченных земель);
наличие неиспользуемых территорий (резервные территории, пустыри, развалины и другие);
предложения по:
совершенствованию устройства территории населенного пункта;
резервированию земель под застройку, для размещения баз (пунктов) сбора, хранения и обработки (сортировки, пакетирования, резки и других) отходов черных и цветных металлов, деревообработки и других материалов, для сельскохозяйственных и других целей;
улучшению использования сельскохозяйственных угодий, охране земель.
8. По итогам полевых подготовительных работ разработчиком составляется акт полевого обследования по форме, согласно приложению к настоящей Инструкции, с приложением планово-картографического материала (схемы).
9. В акте полевого обследования и на схеме отражаются общая площадь земель, фактическое его использование, территория, намечаемая для резервирования, а также мероприятия по улучшению использования и охране земель.
10. В составе проекта проводятся:
1) уточнение границ (черты) населенного пункта;
2) зонирование территории по целевому назначению и режиму использования;
3) разработка мероприятий по устройству территории:
жилой, общественно-деловой, производственной застройки и земель общего пользования;
особо охраняемых природных территорий, земель оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
транспорта, связи, инженерных коммуникаций;
водоемов и земель, занятых водоохранными полосами и зонами, гидротехническими и другими водохозяйственными сооружениями;
сельскохозяйственного использования, в том числе для развития личных хозяйств;
специального назначения, выделяемых для размещения крематориев, скотомогильников, свалки бытовых отходов и иных объектов;

4) ауылдық елді мекеннің аумақтық дамуы үшін резервте ұстауға белгіленетін жер учаскелерін анықтау жүргізіледі.
11. Ауылдық елді мекендердің аумағын орналастыру санитарлық-гигиеналық, экологиялық, өртке қарсы, қала құрылысының нормалары мен ережелерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы алқаптарын ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларды ескере отырып жүзеге асырылады.
Жобаға барлық атқарылған жұмыстар бойынша толық түсіндірме жазба қоса беріледі.
3. Жобаны келісу, бекіту және беру
12. Әзірленген жоба он жұмыс күні мерзіміне дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі, сәулет және қала құрылысы тиісті органдары, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтер әкімдерімен келісіледі.
13) Келісілген жоба жеті жұмыс күні мерзімінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен тиісті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органына бекітуге енгізіледі.
14. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы бекітілген жобаның көшірмесін жобаны әзірлеушіге, ауылдық (селолық) округ әкіміне, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы органына жібереді. Бір данасы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органында қалады. Бекітілген жобаның түпнұсқасы ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органына беріледі.
Ауылдық елді мекендер аумағын
жер-шаруашылық орналастыру
жобаларын (жоспарларын) әзірлеу,
келісу, бекіту және беру
жөніндегі нұсқаулығына қосымша
Нысан
Далалық зерттеу актісі
20__ жылғы "__" _______________________________________ облысы
________________________________________ ауданының __________ селолық
(ауылдық) округі ____________________________________________ ауылдық
елді мекені
Жобаны әзірлеушімен __________________________________________
(ұйымның атауы)
жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеу мақсатында ____________
____________________________________________________________________
елді мекен аумағына далалық зерттеу жүргізілді.
Нәтижесінде анықталды:
Елді мекендегі жер алқаптарының атауы
Алаңы гектармен
1
2
1) Жердің жалпы ауданы, оның ішінде:
егістік
көп жылдық екпелер
тыңайған жерлер
шабындықтар
жайылымдар
бақшалар
барлық ауыл шаруашылық алқаптары
орман алаңдары
ағашты-бұталы екпелер
батпақтар
су асты
каналдар, коллекторлар
алаңдар, жолдар, көшелер астындағы
парктердің, скверлер, бульварлар астындағы
құрылыстар асты
бүлінген жерлер
басқа да жерлер

4) определение земельных участков, намечаемых под резервирование для территориального развития сельского населенного пункта.
11. Устройство территории сельских населенных пунктов осуществляется с учетом соблюдения санитарно-гигиенических, экологических, противопожарных, градостроительных норм и правил, а также мероприятий по рациональному использованию сельскохозяйственных угодий.
К проекту прилагается подробная пояснительная записка по всем произведенным видам работ.
3. Согласование, утверждение и выдача проекта
12. Разработанный проект в срок до десяти рабочих дней согласовывается соответствующими органами по земельным отношениям, архитектуры и градостроительства, акимом села (аула), сельского (аульного) округа.
13. Согласованный проект в течение семи рабочих дней решением местного исполнительного органа района (города областного значения) вносится на утверждение в соответствующий местный представительный орган района, города областного значения.
14. Уполномоченным органом по земельным отношениям района (города областного значения) направляется копия утвержденного проекта разработчику, акиму аульного (сельского) округа и органу архитектуры и градостроительства района (города областного значения). Один экземпляр остается у органа по земельным отношениям района (города областного значения). Оригинал утвержденного проекта передается в местный представительный орган района, города областного значения.
Приложение
к Инструкции по разработке,
согласованию, утверждению и
выдаче проектов (планов)
земельно-хозяйственного устройства
территории сельского населенного пункта
Форма
Акт полевого обследования
Сельский населенный пункт _____________________________________
___________________________________________ сельского (аульного)
округа, ________________________ района, ____________________________
области от "__" ______________ 20___ года
Разработчиком проекта _________________________________________
(наименование организации)
проведено полевое обследование территории населенного пункта
____________________________________________________________________
для целей разработки проекта земельно-хозяйственного устройства.
В результате установлено:
Наименование земельных угодий
населенного пункта
Площадь в гектарах
1
2
1) Общая площадь земель,
в том числе:
пашня
многолетние насаждения
залежь
сенокосы
пастбища
огороды
всего сельскохозяйственных угодий
лесные площади
древесно-кустарниковые насаждения
болота
под водой
под каналами, коллекторами
под площадями, дорогами, улицами
под парками, скверами, бульварами
под постройками
нарушенных земель
другие угодья

2) Елді мекен жерлерінің нақты пайдаланылуы:
тұрғын құрылысы
қоғамдық-іскерлік құрылыс
ортақ пайдаланудағы
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
су күзет белдеулері
су қорғау аумақтары
ауыл шаруашылықта пайдаланудағы
3) Елді мекеннің аумақтық дамуы үшін резервте ұстауға белгіленетін аумақтар:
Елді мекен жерлерін қорғау мен пайдалануын жақсарту бойынша
алдын ала ұсыныстар: _______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұйымның басшысы-жобаны әзірлеуші:
___________________________________ ______________________________
(Аты-жөні, лауазымы ұйымның атауы) Қолы мен ұйымның мөрінің орны

2) Фактическое использование земель
населенного пункта:
жилая застройка
общественно-деловая застройка
производственная застройка
общего пользования
особо охраняемые природные территории
водоохранные полосы
водоохранные зоны
сельскохозяйственного использования
3) Резервные территории для
территориального развития населенного
пункта:
Предварительные предложения по улучшению использования и охраны
земель населенного пункта: __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель организации – разработчик проекта:
_________________________________ _________________________
(Фамилия, имя, отчество, должность, место для подписи и печати
наименование организации) организации