Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы N 775 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5896 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы кодексінің 32-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (Н.Қ. Хамзина) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 24 қарашадағы
№ 775 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы
Ескерту. Номенклатура жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Денсаулық сақтау ұйымдары
1. Басшылардың лауазымдары:
1) республикалық, облыстық, өңірлік және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор/директор);
2) республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор/директор);
3) денсаулық сақтау саласында ақпараттандыруды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор/директор);

Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5896. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Номенклатуру должностей работников здравоохранения.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзина Н.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 ноября 2009 года № 775
Номенклатура должностей работников здравоохранения
Сноска. Номенклатура в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Организации здравоохранения
1. Должности руководителей:
1) руководитель организации здравоохранения республиканского, областного, районного и городского значения (генеральный директор/директор);
2) руководитель организации здравоохранения республиканского значения (генеральный директор/директор);
3) руководитель организации республиканского значения (генеральный директор/директор), осуществляющей информатизацию в области здравоохранения;

4) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор / бас дәрігер);
5) аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор/бас дәрігер);
6) денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) орынбасары (медициналық бөлім, медициналық қызметтердің сапасын бақылау, стратегиялық даму жөніндегі);
7) экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қамтамасыз ету жөніндегі денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) орынбасары;
8) денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары;
9) денсаулық сақтау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің басшысы (аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім бастығы, бас мейіргер (аға фельдшер, аға акушер) / мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы виварийінің меңгерушісі);
10) бас мейіргер (басшының мейіргер ісі жөніндегі орынбасары);
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары медициналық білімі бар мамандардың лауазымдары:
1) участкелік дәрігер/ жалпы практика дәрігері;
2) дәрігер (бейінді маман);
3) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (немесе маманы);
4) қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (немесе маманы) (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер);
5) денсаулық сақтау менеджері (медициналық қызметтер сапасы жөніндегі, медициналық қызмет стратегиясы мен маркетингі жөніндегі, медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі жөніндегі, персоналмен жұмыс істеу жөніндегі (hr-менеджер);
6) дәрігер-сарапшы;
7) дәрігер – сот-медициналық сарапшы (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, сот-гистологиялық, химия-токсикологиялық, медицина-криминалистік, молекулалық-генетикалық зерттеулер);
8) кеңейтілген практика мейіргері;
9) резидент-дәрігер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жоғары медициналық емес білімі бар мамандардың лауазымдары:
1) психолог;
2) денсаулық сақтаудағы сарапшы;
3) зертхана маманы;

4) руководитель организации здравоохранения областного значения (города республиканского значения, столицы) (директор / главный врач);
5) руководитель организации здравоохранения районного и городского значения (директор / главный врач);
6) заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию);
7) заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению;
8) заместитель руководителя организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения;
9) руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая (-ий) сестра/брат медицинская (-ий) (старший фельдшер, старший акушер), менеджер по сестринскому делу, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы);
10) главная сестра медицинская (заместитель руководителя по сестринскому делу).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Должности специалистов с высшим медицинским образованием:
1) врач участковый /врач общей практики;
2) врач (специалист профильный);
3) врач (или специалист) санитарно-эпидемиологической службы;
4) врач (или специалист) общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист);
5) менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг, по персоналу (hr-менеджер);
6) врач-эксперт;
7) врач-судебно-медицинский эксперт (общего экспертного исследования, судебно-биологического исследования, судебно-гистологического исследования, химико-токсикологического исследования, медико-криминалистического исследования, молекулярно-генетического исследования);
8) медицинская (ий) сестра/брат расширенной практики;
9) врач-резидент.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Должности специалистов с высшим немедицинским образованием:
1) психолог;
2) эксперт в здравоохранении;
3) специалист лаборатории;

4) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог/эпизоотолог, энтомолог);
5) қоғамдық денсаулық сақтау маманы (эпидемиолог, статистик, әдіскер, валеолог);
6) денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
7) инженер-медициналық физик;
8) сәулелік жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі инженер;
9) инженер - радиомеханик.
4. Ортадан кейінгі медициналық білімі бар мамандардың лауазымы:
1) кеңейтілген практика мейіргері.
5. Техникалық және кәсіптік білімі бар мамандардың лауазымы:
1) фельдшер;
2) зертханашы;
3) санитариялық фельдшер (гигиенист және эпидемиолог, паразитолог дәрігерлерінің көмекшісі, фельдшер-зертханашы, зертханашы);
4) учаскелік мейіргер/жалпы практика мейіргері;
5) мейіргер (мамандандырылған);
6) акушер;
7) диеталық мейіргері;
8) нұсқаушы-дезинфектор;
9) оптик және оптикометрист;
10) тіс дәрігері (дантист);
11) стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті);
12) стоматологиялық гигиенист;
13) рентген зертханашысы;
14) тіс технигі (тіс протездеу бөлімінің, кабинетінің зертханашысы);
15) емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы;
16) медициналық тіркеуші;
17) кіші мейіргер;
18) денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер;
19) техник-дозиметрист;
20) массажист.
6. Кіші персонал лауазымдары:
1) санитар.
2-тарау. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналымы саласындағы объектілер
7. Басшылардың лауазымдары:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның басшысы (бас директор /директор);
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйым басшысының орынбасары;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Фармацевтикалық жоғары білімі бар мамандардың лауазымдары:
1) провизор (фармацевт);
2) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру жөніндегі инженер-технолог.
9. Техникалық және кәсіптік білімі бар мамандардың лауазымдары
1) фармацевт (фармацевттің ассистенті).

4) специалист санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог/эпизоотолог, энтомолог);
5) специалист общественного здравоохранения (эпидемиолог, статистик, методист, валеолог);
6) специалист по социальной работе в сфере здравоохранения;
7) инженер-физик медицинский;
8) инженер по обслуживанию лучевого оборудования;
9) инженер-радиохимик.
4. Должность специалистов с послесредним медицинским образованием:
1) сестра /брат медицинская (ий) расширенной практики".
5. Должности специалистов с техническим и профессиональным образованием:
1) фельдшер;
2) лаборант;
3) фельдшер санитарный (помощник врача гигиениста и эпидемиолога, паразитолога, фельдшер-лаборант, лаборант);
4) участковая (-ый) сестра (брат) медицинская) (-ий)/ сестра (брат) медицинская (-ий) общей практики;
5) сестра/брат медицинская (-ий) (специализированная (-ый));
6) акушерка;
7) сестра диетическая;
8) инструктор-дезинфектор;
9) оптик и оптикометрист;
10) врач зубной (дантист);
11) помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога);
12) гигиенист стоматологический;
13) рентгенолаборант;
14) техник зубной (лаборант зубопротезного отделения, кабинета);
15) инструктор по лечебной физкультуре;
16) регистратор медицинский;
17) младшая (-ий) сестра /брат медицинская (-ий);
18) социальный работник в сфере здравоохранения;
19) техник-дозиметрист;
20) массажист.
6. Должности младшего персонала:
1) санитар (-ка).
Глава 2. Объекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
7. Должности руководителей:
1) руководитель организации республиканского значения (генеральный директор/директор) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
2) заместитель руководителя организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
3) руководитель структурного подразделения организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Должности специалистов с высшим фармацевтическим образованием:
1) провизор (фармацевт);
2) инженер-технолог по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
9. Должности специалистов с техническим и профессиональным образованием:
1) фармацевт (ассистент фармацевта).