Ғылыми-медициналық сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 12 қарашадағы N 696 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5940 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 397 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2013 № 397 бұйрығымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 64-бабының 2-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған ғылыми-медициналық сараптама жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (Н.Қ. Хамзина) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. "Ғылыми-медициналық сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 661 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 22 қыркүйектегі N 467 бұйрығымен (N 3888 нормативтік-құқықтық актілерінің реестрінде тіркелген, "Юридическая газетаның" 2005 жылға 23 қарашадағы N 217 (951) нөмірінде жарияланған) өзгерістер енгізілген "Ғылыми-медициналық сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 661 бұйрығының (N 2511 нормативтік-құқықтық актілерінің тізілімінде тіркелген, "Официальная газетаның" 2003 жылғы 25 қазандағы N 43 (148) нөмірінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр                                          Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 12 қарашадағы
N 696 бұйрығымен бекітілген
Ғылыми-медициналық сараптама жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ғылыми-медициналық сараптама жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының (бұдан әрі – уәкілетті орган) ғылыми-медициналық сараптаманы жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения научно-медицинской экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 696. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5940. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 397
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 10.07.2013 № 397 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
Во исполнение пункта 2 статьи 64 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения научно-медицинской экспертизы.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзина Н.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации, после его  государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года № 661 "Об утверждении Правил проведения научно-медицинской экспертизы" (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов № 2511, опубликован "Официальная газета", 25 октября 2003 года № 43 (148)), с изменениями внесенными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2005 года № 467 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года № 661 "Об утверждении Правил проведения научно-медицинской экспертизы" (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов № 3888, опубликован "Юридическая газета", 23 ноября 2005 года, № 217 (951).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 ноября 2009 года № 696
Правила
проведения научно-медицинской экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения научно-медицинской экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок проведения научно-медицинской экспертизы уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).

2. Ғылыми-медициналық сараптаманы Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы құрған алқалы сараптау органы (бұдан әрі – уәкілетті органның Ғылыми кеңесі) жүргізеді.
3. Ғылыми-медициналық сараптаманың объектілерін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар құрған алқалы сараптау органы (бұдан әрі – ұйымның Ғылыми кеңесі) бекітеді.
2. Ғылыми-медициналық сараптаманың негізгі қағидаттары мен міндеттері
4. Ғылыми-медициналық сараптаманың негізгі қағидаттары:
1) тәуелсіздік және объективтілік;
2) медицина ғылымын дамытудың әлемдік деңгейіне бағдарлану;
3) сараптамаға берілген материалдардағы ақпараттар негізінде ғылыми-медициналық қызмет объектілері (бұдан әрі – объектілер) бойынша қорытындылар жасау;
4) объектілер бойынша ақпараттардың құпиялылығын және оны, сондай-ақ сарапшылар мен олардың жұмыстарының қорытындылары туралы мәліметтерді сараптамада көзделмеген мақсаттар үшін пайдалануға жол берілмеуін қамтамасыз ету болып табылады.
5. Ғылыми-медициналық сараптаманың негізгі міндеттері:
1) ұсынылатын ғылыми-медициналық объектілердің тиімділігі мен нәтижелілігін анықтау;
2) ғылыми-техникалық қызметтің қаржыландырылатын объектілерінің алынған нәтижелерінің (орындау, аяқтау және енгізу сатысында) маңыздылығын бағалау және қаржыландыруды жалғастыру, өзгерту және тоқтау туралы ұсынымдарды әзірлеу;
3) жоспарланатын объектілердің ғылыми дәлелділігін және іске асырудың мүмкіндігін бағалау болып табылады.
3. Ғылыми-медициналық сараптаманың объектілері
6. Сараптауға жататын ғылыми-медициналық сараптаманың объектілері:
1) іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер бағдарламаларының жобалары;
2) республикалық мақсатты ғылыми-медициналық бағдарламалар;
3) аяқталған ғылыми-медициналық бағдарламалардың нәтижелері;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларына ұсынылатын ғылыми жұмыстар;
5) денсаулық сақтау практикасына енгізу үшін жоспарланатын ғылыми-медициналық әзірлемелер болып табылады
4. Ғылыми-медициналық сараптама жүргізудің тәртібі мен шарттары
7. Ғылыми-медициналық сараптама объектілерін әзірлеушілер (бұдан әрі – Әзірлеуші) уәкілетті органға мынадай материалдарды жолдайды:
1) Әзірлеуші-ұйымның бірінші басшысының қолы қойылған ілеспе хат;
2) ұйымның Ғылыми кеңесі отырысының ғылыми-медициналық сараптама объектісін бекіту туралы хаттамасынан үзінді көшірме;
3) объектінің 2 қағаздық данасын және Microsoft Word редакторының "doc" немесе "rtf" мәтіндік файлы түрінде "А 3,5" дискеттегі электрондық нұсқасы.
8. Ғылыми-медициналық сараптама оның объектілерін уәкілетті органға ұсынған күннен бастап 90 күнтізбелік күнге дейінгі мерзім ішінде жүргізіледі.

2. Научно-медицинская экспертиза проводится коллегиальным экспертным органом, создаваемым уполномоченным органом (далее - Ученый совет уполномоченного органа).
3. Утверждение объекта научно-медицинской экспертизы проводится коллегиальным экспертным органом, создаваемым научными организациями в области здравоохранения (далее - Ученый совет организации).
2. Основные принципы и задачи научно-медицинской экспертизы
4. Основными принципами научно-медицинской экспертизы являются:
1) независимость и объективность;
2) ориентация на мировой уровень развития медицинской науки;
3) вынесение заключений по объектам научно-медицинской деятельности (далее - объекты) исключительно на основании информации, содержащейся в материалах, представленных на экспертизу;
4) обеспечение конфиденциальности информации по объектам и недопустимость использования ее для целей, не предусмотренных экспертизой, а также сведений об экспертах и результатах их работы.
5. Основными задачами научно-медицинской экспертизы являются:
1) определение эффективности и результативности предлагаемых объектов научно-медицинской экспертизы;
2) оценка значимости полученных результатов (на стадиях выполнения, завершения и внедрения) финансируемых объектов научно-технической деятельности и разработка рекомендаций о продолжении, изменении и прекращении финансирования;
3) оценка возможности реализации планируемых объектов научно-медицинской экспертизы.
3. Объекты научно-медицинской экспертизы
6. Объектами научно-медицинской экспертизы являются:
1) проекты программ фундаментальных и прикладных научных исследований;
2) республиканские целевые научно-медицинские программы;
3) результаты завершенных научно-медицинских программ;
4) научные работы, выдвигаемые на соискание государственных наград Республики Казахстан;
5) научно-медицинские разработки, планируемые для внедрения в практику здравоохранения.
4. Порядок и условия проведения научно-медицинской экспертизы
7. Разработчики объектов научно-медицинской экспертизы (далее - Разработчик) направляют в уполномоченный орган следующие материалы:
1) сопроводительное письмо за подписью первого руководителя Разработчика;
2) выписку из протокола заседания Ученого совета организации об утверждении объекта научно-медицинской экспертизы;
3) два бумажных экземпляра и электронную версию объекта на дискете "А 3,5" в редакторе Microsoft Word в виде текстового файла "doс" или "rtf".
8. Научно-медицинская экспертиза проводится в срок, не превышающий девяносто календарных дней со дня представления объектов научно-медицинской экспертизы в уполномоченный орган.

9. Уәкілетті органның Ғылыми кеңесі сарапшылар қорытындыларының нәтижесі бойынша:
1) оң сараптама қорытындысын;
2) пысықтаудың қажеттігі туралы сараптама қорытындысын;
3) теріс сараптама қорытындысын шығарады.
10. Сараптау қорытындысы алқалы сараптау органының қаулысы түрінде рәсімделеді де, уәкілетті орган бекітеді.
11. Қабылданған шешім туралы уәкілетті орган бір ай мерзімде Әзірлеушіні хабардар етеді.
12. Бұрын пысықтауға жіберілген және кемшіліктері жойылмай қайта ұсынылған ғылыми-медициналық сараптама объектілері қаралмайды.

9. По результатам заключения экспертов Ученый совет уполномоченного органа выносит:
1) положительное экспертное заключение;
2) экспертное заключение о необходимости доработки;
3) отрицательное экспертное заключение.
10. Экспертное заключение оформляется в виде постановления Ученого совета уполномоченного органа и утверждается уполномоченным органом.
11. О принятом решении уполномоченный орган информирует Разработчика в месячный срок.
12. Объекты научно-медицинской экспертизы, ранее направленные на доработку и представленные с неустраненными замечаниями, не рассматриваются.