"Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесін ұйымдастыру және жұмыс істеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 3 қазандағы N 548 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы N 528 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 30 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5947 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 503 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.01.12 № 503 (ресми жарияланған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру ұйымдарын басқаруды автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйенің енгізілуіне байланысты БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесін ұйымдастыру және жұмыс істеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 3 қазандағы N 548 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5343 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдарының 2008 жылғы 15 қарашадағы N 11 актілер жинағында жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесін ұйымдастыру және жұмыс істеу ережесінде:
4-тармақ:
4) тармақшада "білім беру ұйымдарының" деген сөздердің алдынан "ақпараттық жүйені енгізетін заңды және жеке тұлғаларды тарта отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "білім беру жүйесінің" деген сөздердің алдынан "бұқаралық ақпарат құралдары, интернет-ресурстары және/немесе мобильдік байланыс арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ:
бірінші абзацтағы "төрт" сөзі "бес" сөзімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) нәтижелілік – білім беру ұйымдарына енгізілген ақпараттық жүйе арқылы оқушылардың үлгерімі мен сабаққа қатысуының жедел мониторингі және оны бағалау.";
10-тармақ "жұмыс істеуіне" деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) ата-аналар аудиториясы үшін білім беру ұйымдары оқушыларының ағымдағы және кезеңдік үлгерімі мен сабаққа қатысуы туралы ақпаратты жинауға және беруге;
7) Министрлік және оның құрылымдық бөлімшелері үшін білім беру ұйымдары оқушыларының ағымдағы және кезеңдік үлгерімі мен сабаққа қатысуы туралы ақпаратты жинауға және талдауға.";

О внесении дополнений и изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 октября 2008 года № 548 "Об утверждении Правил организации и функционирования единой информационной системы образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 528. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2009 года № 5947. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 503
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 01.12.2011 № 503 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи с внедрением информационной системы по автоматизации управления организациями среднего общего образования ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 октября 2008 года № 548 "Об утверждении Правил организации и функционирования единой информационной системы образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5343, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 15 ноября 2008 г., № 11) следующие дополнения и изменения:
в Правилах организации и функционирования единой информационной системы образования, утвержденных указанным приказом:
в пункте 4:
в подпункте 4) после слова "обучающихся" дополнить словами "с привлечением юридических и физических лиц внедряющих информационные системы;";
в подпункте 7) после слов "системы образования" дополнить словами "посредством средств массовой информации, интернет-ресурсов и/или мобильной связи;";
в пункте 8:
в абзаце первом слово "четырем" заменить словом "пяти";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) результативному – оперативный мониторинг и оценка успеваемости и посещаемости учащихся посредством информационной системы, внедренной в организациях образования.";
пункт 10 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) сбору и предоставлению информации о текущей и этапной успеваемости и посещаемости учащихся организаций образования для родительской аудитории;
7) сбору и анализу информации о текущей и этапной успеваемости и посещаемости учащихся организаций образования для Министерства и его структурных подразделений.";

14-тармақ мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) ата-аналарды оқушылардың үлгерімі мен сабаққа қатысуының ағымдағы деңгейі туралы қашықтықтан ақпараттандыру;
9) ата-аналар мен оқушылар үшін оқушылардың үлгерімі мен сабаққа қатысуының электрондық тізілімдер жүйесінің интернет-ресурсы.";
18-тармақ:
1) тармақша мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"корпоративтік ынтымақтастық – балалардың ағымдағы үлгерімі мен сабаққа қатысуы туралы ата-аналарды жедел ақпараттандыру жүйесін дамыту.";
2) тармақша мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"оқушылар үлгерімінің ағымдағы және кезеңдік нәтижелерінің электрондық базасын басқару.";
20-тармақтың 3) тармақшасындағы "сертификатталған" деген сөзден кейін "және патент қорғаған" деген сөздермен толықтырылсын;
36-тармақ мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) республиканың оқу орындарындағы оқушылар үлгерімінің электрондық тізілімі.".
2. Мемлекеттік сатып алу және күрделі құрылыс департаменті (Н. Қыстаубай):
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының барлық білім басқармаларына (департаменттеріне), жоғары оқу орындарына жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Жауапты хатшы Ф.Ш. Қуанғановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Ж. Түймебаев

пункт 14 дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) дистанционной информированности родителям о текущем уровне успеваемости и посещаемости учащихся;
9) интернет-ресурса системы электронных реестров успеваемости и посещаемости учащихся для родителей и учащихся.";
в пункте 18:
подпункт 1) дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"корпоративное сотрудничество – развитие систем оперативной информированности родителей о текущей успеваемости и посещаемости детей.";
подпункт 2) дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"управление электронной базой текущих и этапных результатов успеваемости учащихся.";
в подпункте 3) пункта 20 после слова  "сертифицированных"  дополнить словами "и патентозащищенных";
пункт 36 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) электронный реестр успеваемости учащихся учебных заведений республики.".
2. Департаменту государственных закупок и капитального строительства (Н. Кыстаубай):
1) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) довести настоящий приказ до всех областных, городов Астаны и Алматы управлений (департаментов) образования, высших учебных заведений.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Куанганова Ф.Ш.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                          Ж. Туймебаев