Қазақстан Республикасында ортақ су пайдаланудың үлгі ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 19 қазандағы N 595 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5977 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37 бабының 1 тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында ортақ су пайдаланудың үлгі ережесі бекітілсін.
2. Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Е.Р.Толқымбеков) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада бекітілген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Ауыл шаруашылығы вице-министрі Марат Әбілахатұлы Оразаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                   А. Күрішбаев
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_________ Ж.А. Досқалиев
2009 жылғы 12 қазан
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрі
_____________ Ә.Қ. Құсайынов
2009 жылғы 20 қараша
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
_____________ В.К. Божко
2009 жылғы 23 қазан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2009 жылғы 19 қазандағы
№ 595_бұйрығымен бекітілген
Ортақ су пайдаланудың үлгі ережесі
1. Осы Ортақ су пайдаланудың үлгі ережесі (әрі қарай - Ереже) Қазақстан Республикасының Су кодексінің 37 бабы 1 тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органдары экологиялық, техникалық және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қауiпсiздiгi мақсатында өңірдегі жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, ортақ су пайдалану ережелерінде тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу тыйым салынған жерлерді айқындайды.
3. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органдары суда жүзетін жабайы құстар мен жүні бағалы аңдардың, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекен-жайы болып табылатын су объектілерінде ұя салу және уылдырық шашатын кезеңде ортақ су пайдалану құқығына шектеу қояды.

Об утверждении Типовых правил общего водопользования в Республике Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 октября 2009 года № 595. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2009 года № 5977. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила общего водопользования в Республике Казахстан.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов (Толкимбеков Е.Р.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства Оразаева Марата Аблахатовича.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Согласован:
Министр здравоохранения           Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан              Республики Казахстан
___________ Ж. А. Доскалиев       ___________ А. К. Кусаинов
1 декабря 2009 года               20 ноября 2009 года
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
______________ В. К. Божко
23 октября 2009 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 октября 2009 года № 595
Типовые правила общего водопользования
1. Настоящие типовые правила общего водопользования разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан.
2. Местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы) в целях экологической, технической и санитарно-эпидемиологической безопасности населения, с учетом особенностей региональных условий в правилах общего водопользования определяют места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона.
3. Местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы) на водных объектах признанных местами обитания диких водоплавающих птиц, ценных видов пушных зверей, рыбных ресурсов и других водных животных в период гнездования и нереста устанавливают ограничение права общего водопользования.

4. Жеке немесе бірлесіп су пайдалануға берілген су айдындарында, ортақ су пайдаланудың облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органдармен бекітілген талаптары ескеріледі.
5. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын жариялау үшін жеке немесе бірлесіп су пайдалануды жүргізетін су пайдаланушы, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органдарына оларды қабылдаудың қажеттігі негізделген өтінім тапсырады.
6. Бекітілмеген су объектілерінде осы Ережені бұзғаны үшін айыппұл мөлшері туралы ескертулер бар тыйым салатын белгілер мен плакаттарды орнатуды жергілікті атқарушы органдар қамтамасыз етеді.
7. Су объектілерін ортақ су пайдалану тәртібінде, мал суару үшін пайдалану, ауыз сумен жабдықтаудың су көздерін санитарлық қорғау аумақтарынан тыс жерлерде және су объектілерін ластану мен қоқымданудан қорғайтын құрылғылар бар болғанда жол беріледі. Басқа жағдайларда жергілікті атқарушы органдар суару алаңшаларын жайластыру жөніндегі шараларды жүргізеді.
8. Жүзудің қауіпсіздігін сақтау мақсатында кемелер қозғалысын шектеуді жүзеге асыру «Iшкi су көлiгi туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi Заңымен және «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңымен реттеледі.
9. Бұқаралық ақпарат көздері арнайы ақпараттық белгілермен тұрғындарға шомылудың және ортақ су пайдаланудың басқа шарттарын шектеу туралы хабарландырады.

4. На водоемах, предоставленных в обособленное или совместное использование, учитываются требования общего водопользования, установленные местными представительными органами областей (города республиканского значения, столицы).
5. Для объявления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, представляет в местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы) заявление, в котором обосновывается необходимость их принятия.
6. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение настоящих Правил обеспечиваются местными исполнительными органами.
7. Использование водных объектов в порядке общего водопользования для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при наличии устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов. В противном случае местные исполнительные органы проводят мероприятия по обустройству водопойных площадок.
8. Ограничение движения судов осуществляемое с целью соблюдения безопасности плавания регламентируется Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и Законом Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
9. О запрещении купания и других условиях осуществления общего водопользования население оповещается через средства массовой информации, специальными информационными знаками.