Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жекелеген қаржы ұйымдарының қаржылық есептілік тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2009 жылғы 25 мамырдағы № 49 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы N 121 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6045 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 25 ақпандағы № 11 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.02.25 № 11(қолданысқа 2011.07.01 енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және жекелеген қаржы ұйымдарының қаржылық есептілік нысандарын ұсыну тәртібін нақтылау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Жекелеген қаржы ұйымдарының қаржылық есептілік тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2009 жылғы 25 мамырдағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5715 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жекелеген қаржы ұйымдарының қаржылық есептілік тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықта:
1-тармақ «(бұдан әрі – уәкілетті орган)» деген сөздерден кейін «немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк)» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарды және қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, еншілес ұйымдары жоқ жекелеген қаржы ұйымдары уәкілетті органға аудиторлық ұйым растаған шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынады.
Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, еншілес ұйымдары бар жекелеген қаржы ұйымдары уәкілетті органға шоғырландырылмаған және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептіліктерді жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынады.
Шоғырландырылмаған және сол сияқты шоғырландырылған жылдық қаржылық есептіліктерді ұсынатын жекелеген қаржы ұйымдарына аудиторлық ұйымның растауы тек шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілік үшін ғана талап етіледі.»;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года № 49 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности отдельными финансовыми организациями"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 121. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2010 года № 6045. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 11
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2011 № 11 (вводится в действие с 01.07.2011).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях уточнения порядка представления форм финансовой отчетности отдельными финансовыми организациями Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года № 49 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности отдельными финансовыми организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5715) внести следующие дополнения и изменения:
в Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности отдельными финансовыми организациями, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 дополнить словами ", или Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Отдельные финансовые организации, не имеющие дочерних организаций, за исключением организаций, осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, и юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, ежегодно в срок до 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представляют в уполномоченный орган подтвержденную аудиторской организацией неконсолидированную годовую финансовую отчетность.
Отдельные финансовые организации, имеющие дочерние организации, за исключением организаций, осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, ежегодно в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным годом, представляют в уполномоченный орган неконсолидированную и консолидированную годовые финансовые отчетности.
Отдельным финансовым организациям, представляющим как неконсолидированную, так и консолидированную годовые финансовые отчетности, подтверждение аудиторской организации требуется только для консолидированной годовой финансовой отчетности.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Еншілес ұйымдары жоқ, Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар және қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалар Ұлттық Банкке аудиторлық ұйымның растауы талап етілмейтін шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынады.
Еншілес ұйымдары бар, Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке шоғырландырылмаған және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептіліктерді жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынады.
Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын, банк және (немесе) банктік холдинг оларда ірі қатысушылар болып табылатын ұйымдар Ұлттық Банкке аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.»;
5-тармақта:
төртінші бөлік «операторын» деген сөзден кейін «, Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарды және қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар және қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалар ай сайынғы және тоқсан сайынғы қаржылық есептіліктерді ұсынбайды.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Жекелеген қаржы ұйымдары ай сайынғы және тоқсан сайынғы қаржылық есептіліктерін уәкілетті органға ұсынылатын деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдары бар ақпаратты кепілді жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып электрондық тасымалдауыштармен ұсынады.
Жекелеген қаржы ұйымдары жылдық қаржылық есептілігін уәкілетті органға қағаз және электрондық тасымалдауыштармен ұсынады.»;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
«8-1. Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар және қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалар жылдық қаржылық есептілігін қағаз тасымалдауышпен орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарына, ал Алматы қаласында орналасқан ұйымдар Ұлттық Банктің орталық аппаратына ұсынады.»;
9-тармақтың бірінші сөйлеміндегі «Ай сайын және тоқсан сайын жасалатын, қағазға» деген сөздер «Қағазға» деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақта:
бірінші сөйлемдегі «электрондық түрде ұсынған қаржылық есептілікте толық емес ақпарат немесе қателер табылған жағдайда, уәкілетті орган» деген сөздер «ұсынған қаржылық есептілікте толық емес ақпарат немесе қателер табылған жағдайда, сондай-ақ электрондық тасымалдауышпен ұсынылған жылдық қаржылық есептілік оқылмаған жағдайда, уәкілетті орган немесе Ұлттық Банк» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі «электрондық тасымалдауыштағы» деген сөздер алынып тасталсын;
2-қосымшаның кестесінде:
«Активтердің құнсыздануынан болған шығыстар» жолы, жолдың коды 19, алынып тасталсын;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Организации, осуществляющие операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, не имеющие дочерних организаций, и юридические лица, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, ежегодно в срок до 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представляют в Национальный Банк неконсолидированную годовую финансовую отчетность, подтверждение которой аудиторской организацией не требуется.
Организации, осуществляющие операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, имеющие дочерние организации, ежегодно в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным годом, представляют в Национальный Банк неконсолидированную и консолидированную годовые финансовые отчетности.
Организации, осуществляющие операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, в которых банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, представляют в Национальный Банк подтвержденную аудиторской организацией годовую финансовую отчетность.";
в пункте 5:
часть четвертую после слова "почты" дополнить словами ", организаций, осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, и юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Организациями, осуществляющими операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, и юридическими лицами, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, ежемесячная и ежеквартальная финансовые отчетности не представляются.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Ежемесячная и ежеквартальная финансовые отчетности представляются отдельными финансовыми организациями в уполномоченный орган на электронных носителях с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Годовая финансовая отчетность представляется отдельными финансовыми организациями в уполномоченный орган на бумажном и электронном носителях.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Организации, осуществляющие операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, и юридические лица, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, годовую финансовую отчетность представляют на бумажном носителе в территориальные филиалы Национального Банка по месту нахождения, а организации, находящиеся в городе Алматы - в центральный аппарат Национального Банка.";
в предложении первом пункта 9 слова ", составляемая ежемесячно и ежеквартально," исключить;
в пункте 11:
в предложении первом слова "в электронном виде, уполномоченный орган" заменить словами ", а также в случаях, когда годовая финансовая отчетность, представленная на электронном носителе, не может быть считана, уполномоченный орган или Национальный Банк";
в предложении втором слова "на электронном носителе" исключить;
в таблице приложения 2:
строку "Расходы от обесценения активов", код строки 19, исключить;

«Шығыстардың жиынтығы (13 – 20 аралығындағы жолдар сомасы)» жолынан кейін, жолдың коды 21, мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
Резервтерге (провизияларға) аударылғанға дейінгі пайда (зиян)
21-1
Операциялар бойынша болуы ықтимал шығындарға арналған резервтер (резервтерді қалпына келтіру)
21-2
оның ішінде номиналдық кірістіліктің көрсеткіші мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы айырманы өтеуге арналған
".
2. Осы қаулы, 1-тармақтың 2009 жылғы 16 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                    Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Төрайым Бахмутова Е.Л.
2010 жылғы 18 қаңтар

после строки "Итого расходов (сумма строк с 13 по 20)", код строки 21, дополнить строками следующего содержания:
"
Прибыль (убыток) до
отчисления в резервы
(провизии)
21-1
Резервы (восстановление
резервов) на возможные
потери по операциям в том
числе, на возмещение разницы
между показателем номиналь-
ной доходности и минимальным
значением доходности
21-2
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев четвертого, пятого и шестого пункта 1, которые вводятся в действие с 16 июля 2009 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель Бахмутова Е.Л.
18 января 2010 года