Астрахан ауданының елді мекендерінде ит пен мысықтарды ұстау Ережесін бекіту туралы
Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2009 жылғы 24 желтоқсандағы № 4С-19-12 шешімі. Ақмола облысы Астрахан ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 22 қаңтарда № 1-6-117 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 5С-17 шешімімен. Күші жойылды - Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2012 жылғы 7 тамыздағы № 5С-8-4 шешімімен
Сноска. Күші жойылды - Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2012.08.07 № 5С-8-4 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі «Ветеринария туралы» Заңымен сәйкес, Астрахан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қосымша берілген Астрахан ауданының елді мекендерінде ит пен мысықтарды ұстау Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім Астрахан ауданының Әділет басқармасында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астрахан аудандық мәслихатының
сессия төрағасы                            И.Федоренко
Астрахан аудандық
мәслихатының хатшысы                       В.Собеский
КЕЛІСІЛДІ:
Астрахан ауданының әкімі                   Р.Әкімов
«Қазақстан Республикасының
агроөнеркәсіп Кешеніндегі
мемлекеттік инспекция
Комитетінің Астрахан
аудандық аумақтық инспекциясы»
Мемлекеттік мекемесінің бастығы            В.Сысоев
«Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Мемлекеттік санитарлық-
эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің Ақмола облысы
бойынша департаменті Астрахан
ауданы бойынша Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау басқармасы» Мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        А.Тарасов
«Қазақстан Республикасының
ішкі істер министрлігі
Ақмола облысының ішкі істер
Департаментінің Астрахан
ауданының ішкі істер бөлімі»
Мемлекеттік мекемесінің бастығы             Ж.Ешимов
Астрахан аудандық
мәслихатының
2009 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 4С-19-12 шешімімен
бекітілді
Астрахан ауданында мысықтар мен иттерді ұстау Ережелері 1. Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Астрахан ауданы аумағында қолданылады. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі «Ветеринария туралы» Заңымен сәйкес әзірленді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
ит – сүтқоректілерге жатады, мөлшеріне, түсіне және басқа белгілеріне қарамай қасқыр тектеске жататын үй жануары;
мысық - сүтқоректілерге жатады, мөлшеріне, түсіне және басқа белгілеріне қарамай мысық тектеске жататын үй жануары;
жануар иесі – мысықтың немесе иттің иесі, немесе жалға алу негізінде немесе иесімен басқа да осыған ұқсас келісу арқылы жануарды ұстаумен шұғылданатын тұлға;
қадағалаусыз, қараусыз қалған жануар – иесін анықтау мүмкін емес тіркелмеген жануар, иесінің немесе жауапты тұлғаның қарауынсыз қалған, яғни иесінен қашып кеткен жануар;
мысықтар мен иттерді қыдырту – мысықтар мен иттердің иесінің жеке меншігі болып саналатын немесе басқадан жалға алған үй-жайдан тыс жерде болулары және арнайы бөлінген аумақта болулары.
2. Тарау. Мысықтар мен иттерді ұстау

Об утверждении Правил содержания кошек и собак в населенных пунктах Астраханского района
Решение Астраханского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2009 года № 4С-19-12. Зарегистрировано Управлением юстиции Астраханского района Акмолинской области 22 января 2010 года № 1-6-117. Утратило силу - решением Астраханского районного маслихата Акмолинской области от 7 августа 2012 года № 5С-8-4
Сноска. Утратило силу - решением Астраханского районного маслихата Акмолинской области от 07.08.2012 № 5С-8-4
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», Астраханский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания кошек и собак в населенных пунктах Астраханского района.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Управлении юстиции Астраханского района и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Астраханского
районного маслихата                        И.Федоренко
Секретарь Астраханского
районного маслихата                        В.Собеский
СОГЛАСОВАНО:
Аким Астраханского района                  Р.Акимов
Начальник Государственного
учреждения «Астраханская
районная территориальная
инспекция Комитета
государственной инспекции
в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан»                      В.Сысоев
Начальник Государственного
учреждения «Управление
Государственного санитарно-
эпидемиологического надзора по
Астраханскому району Департамента
Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
по Акмолинской области»                    А.Тарасов
Начальник Государственного
учреждения «Отдел внутренних дел
Астраханского района Департамента
внутренних дел Акмолинской области
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан                       Ж.Ешимов
Утверждены
решением Астраханского
районного маслихата от
24 декабря 2009 года № 4С-19-12
Правила содержания кошек и собак в населенных пунктах Астраханского района Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила действуют на территории Астраханского района. Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии».
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
собака – домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
владелец животного – лицо, которому принадлежит кошка или собака, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
безнадзорное животное - незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
выгул кошек или собак – пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца, либо арендуемого владельцем у другого лица, а также пребывание кошек и собак на специально отведенных территориях.
Глава 2. Содержание кошек и собак

3. Тіркелген мысықтар мен иттер иелерінің жеке меншігі болып табылады және әр меншік сияқты заңмен қорғалады.
4. Мысықтар мен иттердің иелеріне төменде көрсетілген шарттарды сақтау қажет:
1) тіркеу және қайта тіркеуден өткізіп отыру, тұрақты мекен-жайы бойынша ветеринарлық мекемеде, қажетті диагностикалық зерттеулерден, алдын-алу (профилактикалық) егулерден өткізіп отыру. Жаңадан алынған жануарлар тіркелуі тиіс;
2) мысықтар мен иттерді ветеринарлық-санитарлық норма мен ережелерге сәйкес жағдайларда ұстау. Жануарлар тұратын жайларында залалсыздандыруды жүргізу және басқа да ветеринарлық-санитарлық іс-шараларды орындау;
3) өліп қалса немесе жұқпалы ауруға күдік болса, ветеринарлық қызметке хабарлау, ветеринар келгенше ауырған мысықты немесе итті оқшаулау;
4) туыстық қатынаспен байланыспаған екі және одан да көп отбасы тұратын пәтерлерде, тұрғын үй-жайларда, ортақ пайдаланылатын жерлерде көршілердің медициналық жақпау көрсеткіштері болмаса, олардың келісімі бойынша мысықтар мен иттерді ұстауға болады;
5) бір отбасы ғана тұратын жеке пәтерлерде санитарлық-гигиеналық, ветеринарлық, санитарлық нормалар мен осы Ережені сақтаған жағдайда мысықтар мен иттерді ұстауға болады;
6) иттерді арнайы бөлінген алаңдарда, бос алаңқайларда, адамдар жоқ шет жерлерде қыдыртуға болады.Тұрғын үй жанында иттерді қыдыртқанда тыныштық сақталуы тиіс;
5. Иелері дүкендер, емханалар, дәріханалар жанында байлап қалдырған мысықтар мен иттерден басқа, қоғамдық жерлерде, көшеде, базарларда, гүл бақтарында иесіз жүрген мысықтар мен иттер қадағалаусыз, қараусыз қалған жануар болып есептеліп, арнайы қызметпен аулауға жатады.
6. Мысықтар мен иттердің иелері тиісті:
1) мысықтары мен иттерін тұрғылықты мекені бойынша ветеринарлық мекемеде тіркеу;
2) алдын-алу (профилактикалық) іс-шаралар жоспары бойынша қажетті диагностикалық зерттеулерден, жыл сайынғы егулерден өткізіп отыруды қамтамасыз ету;
3) иттерді ұстағанда айналасындағы азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етулері керек. Иттер оқшауланған аумақтарда (байлаулы немесе жақсы қоршалған аула мен учаскелерде, вольерлерде) ұсталуы тиіс. Ит бар екендігі туралы аула мен учаскелердің кіре берісінде сақтандыру жазуы болуы керек;
4) мысықтар мен иттерді биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес ұстау керек, оларға адамгершілікпен қарап, қараусыз қалдырмай, ауырып қалса, ветеринарлық көмекке жүгіну керек;
5) мысықтар мен иттерді ұстайтын, қыдыртатын жерлердің тиісті санитарлық жағдайын сақтауға міндетті;
6) иттерді оқшауланған мекен жайлардан және аумақтардан ортақ аулаға немесе көшеге тек қысқа байлауда және тұмылдырықта шығаруға міндетті;

3. Зарегистрированные кошки и собаки являются собственностью их владельцев и как всякая собственность, охраняется законом.
4. Владельцам кошек и собак необходимо соблюдать ниже перечисленные условия:
1) регистрировать, перерегистрировать, проводить все необходимые профилактические обработки, диагностические исследования в ветеринарном учреждении по месту жительства. Вновь приобретенных животных следует зарегистрировать;
2) содержать кошек и собак в условиях, соответствующих ветеринарно-санитарным правилам и нормам. Проводить дезинфекции помещений, в которых содержатся животные, выполнять другие ветеринарно-санитарные мероприятия;
3) извещать ветеринарную службу о падеже или подозрении на инфекционные заболевания, до прибытия ветеринара изолировать кошку или собаку;
4) содержать кошек и собак в жилых помещениях, в местах общего пользования, в квартирах, где проживают две и более семей, не связанных родственными отношениями, допускается при условии их согласия и отсутствия у соседей медицинских противопоказаний;
5) содержать кошек и собак в отдельных квартирах, занятых одной семьей, допускается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, ветеринарных, санитарных норм и настоящих Правил;
6) выгуливать собак на специально отведенных для этих целей площадках, на пустырях, в других безлюдных местах. При выгуле собак около жилых домов соблюдать тишину.
5. Кошки и собаки находящиеся в общественных местах, на улицах, рынках, скверах без сопровождения лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, поликлиник, аптек, считаются безнадзорными и подлежат отлову специальными службами.
6. Владельцам кошек и собак следует:
1) регистрировать кошек и собак в ветеринарном учреждении по месту жительства;
2) обеспечивать ежегодное проведение прививок, диагностических исследований согласно плану профилактических мероприятий;
3) при содержании собак соблюдать безопасность окружающих граждан. Собак следует содержать на изолированной территории (хорошо огражденных дворах и участках, вольерах или на привязи). О наличии собак необходимо установить предупредительную запись при входе во двор или на участок;
4) содержать кошек и собак в соответствии с биологическими особенностями, гуманно относиться к ним, не оставлять без присмотра, а в случае заболевания обращаться за ветеринарной помощью;
5) поддерживать надлежащее санитарное состояние в местах содержания и прогулок кошек и собак;
6) выводить собак из жилых изолированных помещений и территорий в общие дворы или на улицу только на коротком поводке и наморднике;

7) мысығы немесе иті кісі тістеп алса, тез арада иесі жақын жердегі медициналық және ветеринарлық мекемеге хабарлауға міндетті, мысық немесе ит оқшауланып ветеринар мамандардың бақылауында болулары керек;
7. Иттерді қыдыртатын жерлерді пәтер иелерінің кооперативтері береді және оларды сәйкес белгімен белгілейді;
8. Мысықтар мен иттердің иелері тиісті емес:
1) ветеринарлық мекемелерде тіркелмеген жануарларды ұстауға;
2) ортақ пайдалынылатын ас үйлерде, дәліздерде, басқыштар алаңында, шатырларда, жертөлелерде және лоджияларда ұстауға;
3) мысықтар мен иттер басқыштар, спорт алаңдарын және кір жаятын жерлерді, гүл бақтарын, жүргінші жүретін жерлерді, көгал алаңдарын және бақтарды былғауға. Аталған жерлерді былғаса, сол жерлерді иелері тазалап жинаулары керек;
4) байлаусыз итті қыдыртуға және қоғамдық жерлерге шығуға рұқсат етілмейді;
5) көл және басқа ашық су айдындарында мысықтар мен иттерді суаруға және шомылдыруға рұқсат етілмейді.
3 Тарау. Осы Ережелерді бұзғаны үшін мысықтар мен иттердің иелерінің жауапкершілігі
9. Осы Ережені бұзғаны үшін мысықтар мен иттердің иелері «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.

7) при укусе кошкой или собакой человека, владельцу следует сообщить об этом в ближайшее медицинское и ветеринарное учреждение, кошка или собака подлежит изоляции и наблюдению ветеринарными специалистами.
7. Кооперативы собственников квартир отводят места для выгула собак и делают соответствующие их обозначения.
8. Владельцам кошек и собак не следует:
1) содержать животных без регистрации его в ветеринарном учреждении;
2) содержать в местах общего пользования кухнях, коридорах, на лестничных площадках, чердаках, подвалах и лоджиях;
3) допускать загрязнения кошками и собаками подъездов, лестничных, спортивных и бельевых площадок, газонов, тротуаров, скверов и парков. В случае загрязнения названных мест, эти места убираются их владельцами;
4) выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах общего пользования без поводка;
5) допускать купание, водопой кошек и собак в озерах, других открытых водоемах.
Глава 3. Ответственность владельцев кошек и собак за нарушение настоящих Правил
9. Владельцы кошек и собак несут ответственность за нарушение настоящих Правил в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».