Хромтау қаласы мен ауданның елдi мекендерiнде иттер мен мысықтар ұстау Ережесін бекiту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2009 жылғы 26 қазандағы N 152 шешімі. Ақтөбе облысы Хромтау аудандық әділет басқармасында 2009 жылғы 25 қарашада N 3-12-103 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2012 жылғы 7 тамыздағы № 44 шешімімен
Ескерту.  Күші жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2012.08.07 № 44 Шешімімен.
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 311 бабына, «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 10 бабының 2 тармағының 1 тармақшасына және 25 бабына сәйкес, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасын басшылыққа ала отырып, аудандық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДІ:
1. Хромтау қаласы мен ауданның елдi мекендерiнде иттер мен мысықтар ұстау Ережесi бекiтiлсiн. (Қоса беріледі).
2. Хромтау қаласы мен селолық округтер әкімдері осы шешімнен туындайтын барлық қажет шараларды қабылдасын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2009 жылғы 26 қазандағы
№ 152 шешiммен бекітілген
Хромтау қаласы мен ауданның елді мекендерінде
иттер мен мысықтар ұстау
Ережесі
1. Негізгі бөлім
1. Осы Ереже Хромтау қаласы мен ауданның елді мекендеріндегі ведомстволық қарауына, меншік түріне қарамастан ит пен мысықтар иелерінің барлығына қатысты.
2. Тұрғын үйлерде, оның ішінде туыстық қатынаспен байланысы жоқ емес бір немесе бірнеше отбасыларының өзара тұрып жатқан келісімі болса және көршілерде денсаулығына қатысты медициналық қарама-қайшылық болмаса иттер пен мысықтар ұстауға рұқсат етіледі.
Жеке иеліктегі үйлері бар қожайындар итті тек байлауда ғана ұстаулары керек. Иттерді еркін қыдыртуға олардың адамдармен кездейсоқ қатынасы мүмкін болмайтындай жақсы қоршалған аулаларда ғана рұқсат етіледі.
Объектілерді күзету мен мал бағуға пайдаланатын иттер де ветеринарлық зерттеу мен өңдеуден жылма-жыл өткізілуі керек. Соңынан ветеринар инспекторлары төлқұжаттаға тиісті жазба жүргізеді.
3. Иттер пен мысықтарды ұстаудың міндетті шарты санитарлық-гигиеналық, ветеринарлық-санитарлық ережелердің сақталуы болып табылады.

Об утверждении Правил содержания кошек и собак в городе Хромтау и населенных пунктах района
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 26 октября 2009 года № 152. Зарегистрировано Управлением юстиции Хромтауского района Актюбинской области 25 ноября 2009 года № 3-12-103. Утратило силу решением маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 7 августа 2012 года № 44
Сноска. Утратило силу решением маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 07.08.2012 № 44.
В соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 30 января 2001 года, с подпунктом 1 пункта 2 статьи 10 и статьи 25 Закона Республики Казахстан «О ветеринарии» от 10 июля 2002 года, руководствуясьподпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года районный  маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания кошек и собак в городе Хромтау и населенных пунктах района. (Прилагается).
2. Акимам города Хромтау и сельских округов принять все необходимые меры, вытекающие из настоящего решения.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель сессии                 Секретарь
районного маслихата             районного маслихата
О.Самуратов                      Д.Мулдашев
Утверждены решением
№ 151 от 26 октября 2009 года
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек
в городе Хромтау и населенных пунктах района
1. Основные положения
1. Настояшие Правила распространяются на всех владельцев кошек и собак в городе Хромтау и населенных пунктах района, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
2. Разрешается содержать кошек и собак в жилых помещениях, в том числе в квартирах, где проживает две и более семьи, не связанные родственными отношениями, при условиях их согласия и отсутствия у соседей по состоянию здоровья медицинских противопоказаний;
Владельцы собак, имеющие в пользовании дома индивидуальной застройки должны содержать их на привязи. Свободный выгул собак разрешается только на хорошо огороженной территории, исключающей случайный контакт с людьми;
Собаки и кошки, в том числе собаки, выставляемые на охрану объектов, пастьбу скота должны подвергаться ветеринарным обследованиям и обработкам ежегодно, после чего в паспортах ветеринарные врачи производят соответствующие записи.
3. Обязательным условием содержания собак и кошек является соблюдение санитарно-гигиенических, ветеринарно-санитарных правил.

4. Жалпы пайдаланатын орындарда: ас ішетін бөлмелерде, дәліздерде, саты алаңдарында, шатырларда, подвалдарда, балкондарда және лоджияларда иттер пен мысықтар ұстауға рұқсат етілмейді.
5. Жеке адамдардың иелігіндегі, мекемелер, кәсіпорындар, ұйымдар қарауындағы иттер 2 айлық жастан бастап міндетті түрде аудандық ветеринарлық мекемеде тіркеліп, жыл сайын қайта тіркеліп отырылуы керек, құтыру және басқа да ауруларға қарсы егіліп, залалсыздандырып отырылуы тиіс.
6. Иттерді және мысықтарды елді мекеннен тыс жерлерге сатқан жағдайда залалсыздандырылған, құтыру және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егілген күні көрсетілген ветеринарлық куәлік ресімделуі керек.
7. Иттер мен мысықтарды тері мен етін пайдалану үшін өсіруге болмайды.
8. Итпен мысық адамды немесе малды тістеп алған жағдайда иелері тез арада жақын орналасқан ветеринарлық мекемеге хабарлауға және қаратуға әкелуі тиіс.
9. Қоғамдық орындарда иесіне еріп жүрмеген иттер мен мысықтар, дүкендер, ауруханалар, дәріханалар, тұрмыстық қызмет көрсететін кәсіпорындар және тағы басқа жерлердің қасында иелері байлап қалдырылғанынан басқалары, иесіз болып есептеліп, арнайы қызметтердің көмегімен ұсталуға жатады.
2. Иттер мен мысықтарды ұстау.
10. Иттер пен мысықтарды иелері биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес ұстап, оларға аяушылықпен қарап, қараусыз қалдырмай, тамақ пен суын беріп, ұрмай, ауырған кезде уақытында ветеринарлық көмекке жүгінуі керек.
11. Иттер пен мысықтардың иелері үйді және үйге жанасатын аумақтардың санитарлық жағдайын таза ұстауы тиіс.
Иттердің үйге кіретін есік алдын, көтерілетін сатыларды, сондай-ақ балалар ойнайтын алаңды, жолдарды ластауына жол берілмейді. Егерде ит немесе мысық осы жерлерге нәжісін тастап кететін болса, иелері оларды тазалауы тиіс.
12. Иттер мен мысықтар иелері айналасындағы адамдар мен жануалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шараларды қабылдауы тиіс.
13. Иттер мен мысықтар иелері ветеринарлық мекемелердің талабы бойынша оларды қаратуға, диагностикалық зерттеуге, профилактикалақ егуге және өңдеуге әкелуі тиіс.
14. Тұрғын үйлердің алаңдарында иттер мен мысықтарды қыдыртқанда олардың иелері иттердің үруін болдырмай, тыныштықты қамтамасыз етулері керек;
көше арқылы өткенде және магистральдар маңында жол-көлік апатын болдырмау үшін итті қысқа қарғы баумен ұстау қажет.
15. Қоғамдық орындарда, көліктерде мас адамдар мен 14 жасқа дейінгі балаларға итті қыдыртуға рұқсат етілмейді.
16. Азық-түлік дүкендеріне, сауда орталықтарына, қоғамдық тамақтану орындарында иттермен, мысықтармен кіруге болмайды
17. Иттерді қыдыртуға алып шыққанда мойнына иттің аты, иесінің мекен-жайы, телефоны жазылып байланған қарғымен алып шығу керек. Үлкен иттердің тұмсығы тұмылдырықтаулы болуы тиіс.

4. Не разрешается содержать собак и кошек в местах общего пользования: кухнях, коридорах, на лестничных клетках, чердаках, подвалах, балконах и лоджиях.
5. Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, подлежат обязательной регистрации в районном учреждении ветеринарии, ежегодной перерегистрации, обработке и вакцинации против бешенства и других болезней, начиная с 2-месячного возраста.
6. При продаже домашних собак и кошек за пределы населенного пункта оформляется ветеринарное свидельство, где указывается дата обработки, вакцинации против бешенства, других заразных болезней.
7. Не допускается разведение собак и кошек с целью использования шкуры и мяса.
8. При нанесении собакой, кошкой укусов человеку или животному, владельцы должны немедленно сообщить об этом в ближайшее ветеринарное учреждение и доставлять их для осмотра.
9. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождения лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, поликлиник, аптек, предприятий бытового обслуживания и прочих, считаются безнадзорными и подлежат отлову с помощью специальных служб.
2.Содержание собак и кошек
10. Владельцы собак и кошек должны содержать их в соответствии с его биологическими особенностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, без пищи и воды, не избивать и в случае заболевания вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи.
11. Владельцы собак и кошек должны поддержать санитарное состояние дома и прилегающей территории.
Не допускается загрязнение собаками подъездов, лестничных клеток, а также детских площадок, дорожек. Если собака или кошка оставили экскременты в этих местах, владельцы должны убрать их.
12. Владельцы собак и кошек должны принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих людей и животных.
13. Владельцы собак и кошек должны по требованию ветеринарных учреждений представить их для осмотра, диагностических исследований, профилактических прививок и обработок.
14. При выгуле собак и кошек в жилых помещениях владельцы должны обеспечить тишину - предотвращать лай собак;
при переходе через улицу и вблизи магистралей держать собаку на поводке во избежание дорожно-транспортного происшествия.
15. Не допускается выгуливать собак в общественных местах и в транспорте лицам в нетрезвом состоянии и детям младше 14 лет.
16. Не разрешается входить с собаками и кошками в продовольственные магазины, торговые центры, предприятия общественного питания.
17. Выводить собак на прогулку нужно на поводке с прикрепленным к ошейнику жетоном, на котором указаны кличка собаки, адрес владельца, телефон. Крупным собакам следует надевать намордник.

18. Иелері жақсы қоршалған аумақтарда немесе қарғы бауларын байлай отырып арнайы таблица жазылған учаскеде иттерді еркін қыдырта алады.
19. Ит асырағанда, жоғалғанда, өлгенде иесі ветеринарлық мекемеге хабарлайды.
20. Өлген иттер мен мысықтардың мәйітін лақтырып тастауға рұқсат етілмейді.
3. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау.
21. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау жергілікті атқарушы органдарының құзіретіне сәйкес және белгілеген өкілеттік тәртібі бойынша ұйымдастырылады.
4. Қорытынды ережелер.
22. Осы Ережені сақтамаған үшін иттер мен мысықтардың иелері «Әкімшілік құқық бұзу туралы» Қазақстан Республикасының 30.01.2001ж. Кодексінің 311 бабына сәйкес жауапты.

18. Владельцам собак свободный выгул животных проводить только на хорошо огороженной территорий или на поводке в специально отведенном участке с табличкой.
19. О приобретении, потере или гибели собаки владелец сообщает в ветеринарное учреждение.
20. Не допускается выбрасывать труп павших собак и кошек.
3. Отлов безнадзорных собак и кошек
21. Отлов безнадзорных собак и кошек организуется местным исполнительным органом в соответствии с его компетенцией и предоставленными в установленном порядке полномочиями.
4. Заключительные положения
22. За несоблюдение настоящих Правил владельцы собак и кошек ответственны в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 30.01.2001 года.