2009 жылы халықтың нысаналы топтарын және жұмыспен қамту мен әлеуметтік қорғауға жәрдемдесу жөніндегі шараларды белгілеу туралы
Қостанай облысы Рудный қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 23 қаулысы. Қостанай облысы Рудный қаласының Әділет басқармасында 2009 жылғы 6 ақпанда № 9-2-121 тіркелді
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағына, 7-бабы 2-тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы 2-тармағына сәйкес Рудный қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Келесі санаттағылар халықтың нысаналы топтары деп белгіленсін:
1) аз қамтылғандар;
2) жиырма бір жасқа дейінгі жастар;
3) балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-ананың қамқорлығысыз қалған жиырма үш жасқа дейінгі балалар;
4) кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеп отырған жалғызілікті, көп балалы ата-аналар;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен асырауында тұрақты күтімді, көмекті немесе қадағалауды қажет етеді деп танылған адамдар бар азаматтар;
6) зейнеткерлік жас алдындағы адамдар (жасына байланысты зейнеткерлікке шығуға екі жыл қалған);
7) мүгедектер;
8) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарынан босаған адамдар;
9) бас бостандығынан айыру жерлерінен және (немесе) күштеп емдеуден босатылған тұлғалар;
10) оралмандар;
11) ұзақ уақыт жұмыспен қамтылмағандар (он екі айдан астам);
12) жиырма бір жастан жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар;
13) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген елу жастан асқан тұлғалар;
14) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлғаның қызметін тоқтатуына, қызметкерлер санының немесе штатының қысқаруына байланысты жұмыстан босатылған адамдар;
15) курстық дайындық, бастауыш, орта кәсіптік білімінің түлектері;
16) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілері.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Рудный қаласы әкімдігінің 2009.03.27 № 370 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.07.27 № 906 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
2. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (әрі қарай уәкілетті орган) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғаларды жұмысқа орналастыру жөніндегі шараларды қарастырсын:
1) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғаларды әлеуметтік қорғау жөнінде шаралар қолдансын;
2) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғалардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді қамтамасыз етсін;

Об определении целевых групп населения и мер по содействию занятости и социальной защите в 2009 году
Постановление акимата города Рудного Костанайской области от 26 января 2009 года № 23. Зарегистрировано Управлением юстиции города Рудного Костанайской области 6 февраля 2009 года № 9-2-121
В соответствии с пунктом 2 статьи 5, подпунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат города Рудного ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить целевыми группами населения следующие категории:
1) малообеспеченные;
2) молодежь в возрасте до двадцати одного года;
3) воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в возрасте до двадцати трех лет;
4) одинокие, многодетные родители, воспитывающие несовершеннолетних детей;
5) граждане, имеющие на содержании лиц, которые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, признаны нуждающимися в постоянном уходе, помощи или надзоре;
6) лица предпенсионного возраста (за два года до выхода на пенсию по возрасту);
7) инвалиды;
8) лица, уволенные из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
9) лица, освобожденные из мест лишения свободы и (или) принудительного лечения;
10) оралманы,
11) длительно незанятые (более двенадцати месяцев);
12) молодежь в возрасте от двадцати одного до двадцати девяти лет;
13) лица старше пятидесяти лет, зарегистрированные в уполномоченном органе по вопросам занятости в качестве безработных;
14) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя - юридического лица либо прекращением деятельности работодателя - физического лица, сокращением численности или штата работников;
15) выпускники курсовой подготовки, начального, среднего профессионального образования;
16) выпускники организаций высшего и послевузовского образования.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Рудного Костанайской области от 27.03.2009 № 370 (порядок введения в действие см. п.3); от 27.07.2009 № 906 (порядок введения в действие см. п.3).
2. Уполномоченному органу по вопросам занятости (далее уполномоченный орган) предусмотреть меры по трудоустройству лиц, относящихся к целевым группам населения:
1) принять меры по социальной защите лиц, относящихся к целевым группам населения;
2) обеспечить содействие в трудоустройстве лиц, относящихся к целевым группам населения;

3) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғаларды жұмысқа орналастыруға бақылауды жүзеге асырсын.
3. Жұмыс берушілерге ұсынылсын:
1) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғалардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу;
2) уәкілетті органға ұйымның таралуына, санының немесе штаттың қысқаруына байланысты алдыңғы уақытта жұмыстан босатылатын жұмыскерлер туралы, жұмыстан босатылатын жұмыскерлердің лауазымдары мен кәсіптерін, мамандықтарын, біліктіліктерін және еңбекақы көлемдерін көрсете отырып, жұмыстан босатылуы мүмкін жұмыскерлердің саны мен санаты және олардың жұмыстан босатылатын мерзімдері туралы толық көлемдегі ақпаратты олардың жұмыстан босатылғанына дейін кемінде бір ай ішінде берсін;
3) бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтерді ол пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға берсін;
4) уәкілетті орган берген жолдамадағы тиісті белгі арқылы себебін көрсете отырып, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы (уәкілетті орган азаматтарды жіберген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде) уақытында хабарласын;
5) мүгедектер үшін белгіленген жұмыс орындар квотасын орындау.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Рудный қаласы әкімінің орынбасары А.А.Ишмұхамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Рудный
қаласының әкімі                            Н. Денинг
КЕЛІСІЛДІ

3) осуществлять контроль за трудоустройством лиц, относящихся к целевым группам населения.
3. Рекомендовать работодателям:
1) содействовать трудоустройству лиц, относящихся к целевым группам населения;
2) предоставлять уполномоченному органу в полном объеме информацию о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата, количестве и категориях работников, которых оно может коснуться, с указанием должностей и профессий, специальностей, квалификации и размера оплаты труда высвобождаемых работников и сроках, в течение которых они будут высвобождаться, не менее чем за один месяц до начала высвобождения;
3) направлять уполномоченному органу сведения о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в течение трех рабочих дней со дня их появления;
4) своевременно (в течение пяти рабочих дней со дня направления к нему уполномоченным органом граждан) извещать о приеме на работу или отказе в приеме на работу с указанием причины путем соответствующей отметки в направлении, выданном уполномоченным органом;
5) выполнять установленную квоту рабочих мест для инвалидов.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Рудного Ишмухамбетова А.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования.
Аким города Рудного                        Н. Денинг
СОГЛАСОВАНО