Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қостанай облысы Денисов ауданың әкімдігінің 2009 жылғы 19 қаңтардағы № 7 қаулысы. Қостанай облысы Денисов ауданың Әділет басқармасында 2009 жылғы 19 ақпанда № 9-8-113 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 28 желтоқсандағы № 7 қаулысымен
Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы әкімдігінің 2009.12.28 № 7 қаулысымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7 бабы 5-4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31 бабының 4 тармағы 14) тармақшасына сәйкес әкімдік ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулық (қосымшасында) бекітілсін.
2. Әкімдіктің 2006 жылғы 9 ақпандағы № 30 "Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" (мемлекеттік тіркеу Тізімінде нормативтік құқықтық актілерде 2006 жылғы 16 ақпандағы № 9-8-34 болып тіркелген, аудандық "Наше время" газетінің 2006 жылғы 8 сәуірдегі № 15 санында жарияланған) қаулысының күші жойылған деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Денисов ауданы әкімінің орынбасары М.Т. Мұратбековқа жүктелсін.
4. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Денисов
ауданының әкімі                            А. Кушнир
Әкімдіктің
2009 жылғы 19 қаңтардағы
№ 7 қаулысымен БЕКІТІЛГЕН
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулық (одан әрі – Нұсқаулық) халықтың нысаналы топтарына жататын жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру тәртібін анықтайды, әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруды ұсынатын жұмыс берушілермен (меншік нысанына қарамастан) негізгі шарттар мен есеп айырысу жүйесін реттейді.
2. Осы Нұсқаулықта қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік жұмыс орны – жұмысқа қабылдаған жұмыскерлерге еңбек ақы төлеген шығынын ішінара өтеп, нысаналы топтарына жататын жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілерімен жергілікті атқарушы органымен келісім-шарт негізінде құрылатын жұмыс орны;
2) нысаналы топтар – Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңымен белгіленген, жұмысқа орналасуға қиындық көріп жүрген және әлеуметтік қорғауды талап ететін тұлғалар топтары;
3) "жастардың тәжірибесі" - мамандығы бойынша жұмыс стажы жоқ, кәсіби бойынша курстық дайындау, бастауыш, орта және жоғары білім алған бітірушілерді практикалық тәжірибе, білім, қабілеттер алу үшін әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру;

Об утверждении Инструкции по организации социальных рабочих мест
Постановление акимата Денисовского района Костанайской области от 19 января 2009 года № 7. Зарегистрировано Управлением юстиции Денисовского района Костанайской области 19 февраля 2009 года № 9-8-113. Утратило силу - Постановлением акимата Денисовского района Костанайской области от 28 декабря 2009 года № 316
Утратило силу - Постановлением акимата Денисовского района Костанайской области от 28.12.2009 № 316.
В соответствии с подпунктом 5-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" и подпунктом 14) пунктом 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан" акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить (прилагаемую) Инструкцию по организации социальных рабочих мест.
2. Считать утратившим силу постановление акимата от 9 февраля 2006 года № 30 "Об утверждении Инструкции организации и финансирования социальных рабочих мест" (зарегистрировано в государственном Реестре нормативных правовых актов 16 февраля 2006 года за № 9-8-34, опубликовано в районной газете "Наше время" от 8 апреля 2006 года № 15).
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Денисовского района Муратбекова М.Т.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Денисовского района                        А. Кушнир
Утверждена
постановлением акимата
от 19 января 2009 года
№ 7
Инструкция
по организации социальных рабочих мест 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации социальных рабочих мест (далее – Инструкция) определяет порядок организации социальных рабочих мест для трудоустройства безработных из целевых групп населения, регулирует основные условия и систему расчетов с работодателями (независимо от форм собственности), которые предлагают организацию социальных рабочих мест.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) социальное рабочее место - рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с местным исполнительным органом, для трудоустройства безработных из целевых групп с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату их труда;
2) целевые группы – группы лиц, установленные Законом Республики Казахстан "О занятости населения", как испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты;
3) "молодежная практика" – трудоустройство на социальное рабочее место выпускников курсовой подготовки, начального, среднего и высшего профессионального образования с целью приобретения ими практического опыта, знаний, умений и навыков и не имеющих стажа работы по специальности.

3. Әлеуметтік жұмыс орындарына орналасқан жұмыссыздарға еңбек туралы, зейнетақымен қамтамасыз ету және сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнама актілері тарайды.
4. "Денисов ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі халықтың нысаналы топтарының жұмыссыздарын әлеуметтік жұмыс орындарына орналастыруға жәрдемдеседі.
2. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру
мен жұмысқа орналастыру тәртібі.
5. Әлеуметтік жұмыс орындар уақытша жұмыс орындарына қабылдаған жұмыссыздарға еңбек ақы шығынын аудандық бюджет қаражаты есебінен ішінара өтеумен, өз қаражатынан қаржыландырып, жұмыс берушілермен беріледі нмесе құрылады.
6. "Денисов ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі жұмыс берушілерімен әлеуметтік жұмыс орындарына жұмыссыздарды орналастыру бойынша қызмет көрсету жөніндегі шарт жасайды.
7. Жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру және еңбек ақыға арналған бюджеттік қаражаттарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында жергілікті атқару органмен әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруды ұсынатын жұмыс берушілерді іріктеуді жөніндегі комиссия құрылады және ол, халықтың нысаналы топтарына жататын жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруды ұсынатын жұмыс берушілердің жазбаша өтініштері негізінде іріктеу жүргізіледі.
8. Жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына орналастыру "Денисов ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жолдамасы бойынша, жұмысқа орналастырудан қызмет көрсетулер жөніндегі келісімнің шарттарынада көрсетілген мамандықтары мен көлеміне сәйкес, тараптардың міндеттемелерін, жұмыстың түрлері мен көлемін, еңбекақы төлеу шарттары мен ауқымын, әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландырудың көздері мен мерзімін қамтитін келісім-шарт негізінде жүзеге асырылады.
9. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға нысаналы топтарға жататын аз қамтылған жұмыссыздар басымдық құқыққа ие.
3. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру
көздері мен шарттары
10. Әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған жұмыссыздарға еңбек ақы төлеу жеке еңбек шартының шарттарына сәйкес және орындалған жұмыстың түрімен көлеміне байланысты жұмыс берушімен ай сайын жүзеге асырылады.
11. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың еңбекақысына төленген жұмыс берушілердің шығыны аудандық бюджет қаражаты есебінен ең төменгі жалақының 70 пайыз көлемінде ("жастар тәжірибесіне" орналастырылғандарға ең төменгі жалақының 150 пайыз көлемінде) алты айға дейінгі мерзімде өтеледі.
Бюджет қаражатын аудару жөніндегі есеп айырысу жұмыс берушілердің есеп шоттарына жүргізіледі.

3. На безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании.
4. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Денисовского района" содействует в трудоустройстве безработных из целевых групп населения на социальные рабочие места.
2. Порядок организации и трудоустройства
на социальные рабочие мест
5. Социальные рабочие места предоставляются или создаются работодателями путем приема на временные рабочие места безработных с оплатой труда за счет собственных средств с частичной компенсацией затрат на оплату труда из средств местного бюджета.
6. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Денисовского района" заключает с работодателями договор на оказание услуг по трудоустройству безработных на социальные рабочие места.
7. С целью обеспечения трудоустройства безработных на социальные рабочие места и эффективного использования бюджетных средств, предназначенных на оплату их труда, Комиссия по отбору работодателей, предлагающих организацию социальных рабочих мест Денисовского района на основании письменных заявлений отбирает работодателей, предлагающих организацию социальных рабочих мест для трудоустройства безработных из целевых групп населения.
8. Трудоустройство безработных на социальные рабочие места осуществляется по направлению государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ Денисовского района" в количестве и в соответствии с профессиями на условиях договора на оказание услуг по трудоустройству безработных на социальные рабочие места, содержащего обязанности сторон, виды, объемы работ, размер и условия оплаты труда, срок и источники финансирования социальных рабочих мест.
9. Приоритетное право трудоустройства на социальные рабочие места имеют малообеспеченные безработные, входящие в целевые группы.
3. Источники и условия финансирования
социальных рабочих мест
10. Оплата труда безработных, принятых на социальные рабочие места, осуществляется работодателем ежемесячно в соответствии с условиями индивидуального трудового договора и зависит от вида и объема выполняемой работы.
11. Расходы работодателей на оплату труда безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, возмещаются из средств районного бюджета в размере 70 процентов от минимальной заработной платы (трудоустроенных на "молодежную практику" в размере 150 процентов от минимальной заработной платы) на срок не более шести месяцев. Расчеты по перечислению бюджетных средств производятся на расчетные счета работодателей.

12. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналстырылған жұмыссыздарға аудандық бюджет қаражаты есебінен төленген еңбек ақыға заңнамада белгіленген тәртіппен салық салынады.
13. Әлеуметтік жұмыс орындарына алынған жұмыссыздардың еңбек ақысы нақты орындаған жұмыстың көлемі үшін төленеді.
14. Жұмыс берушілер аудандық бюджеттен түскен ақшалай түсімдерді әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған жұмыссыздарға еңбек ақыға шыққан шығындарын өтеуге пайдаланады.
4. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру
Нұсқаулығын бақылау
15. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулықты сақтауға бақылау жасауды "Денисов ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі жүзеге асырады.

12. Заработная плата, выплачиваемая из средств районного бюджета безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, облагается налогом в установленном законодательством порядке.
13. Оплата труда безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, производится за фактически выполненный объем.
14. Работодатели используют денежные поступления из районного бюджета на компенсацию своих затрат на оплату труда безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места.
4. Контроль за соблюдением Инструкции
организации социальных рабочих мест
15. Контроль за соблюдением Инструкции организации социальных рабочих мест осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ Денисовского района".