"2009 жылға арналған аудандық бюджет туралы" мәслихаттың 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 147 шешімін жүзеге асыру туралы
Қостанай облысы Таран ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 23 қаңтардағы № 22 қаулысы. Қостанай облысы Таран ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 26 ақпанда № 9-18-82 тіркелді. Күші жойылды - Қолданыстағы мерзімінің тоқтатылуымен байланысты Қостанай облысы Таран ауданының әкімінің 2011 жылғы 8 желтоқсандағы № 11-02/1717 хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Қолданыстағы мерзімінің тоқтатылуымен байланысты Қостанай облысы Таран ауданының әкімінің 2011.12.08 № 11-02/1717 хатымен.
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 56–бабы 1-тармағы 4) тармақшасына, "Ұлы Отан соғысының мүгедектерін, қатысушыларын және оларға теңестірілген тұлғаларды әлеуметтік қорғау және жеңілдіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы, 1-тармағы 1-1) тармақшасына, "2009 жылға арналған аудандық бюджет туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 9-18-75 тіркелген, 2009 жылғы 8 қаңтардағы № 1 "Шамшырақ"), Таран аудандық мәслихатының 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 147 шешіміне сәйкес Таран ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың бөлек санаттарына берілетін әлеуметтік көмек" және "Үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасын іске асыру мақсатында жергілікті бюджеттен мынадай төлемдер белгіленсін:
1) республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген тиісті қаржы жылына қайтыс болған кәмелетке толмаған балаларды және жұмыссыздарды жерлеу үшін он еселі айлық есептік көрсеткіші көлемінде әлеуметтік көмек;
2) Кеңес Одағының Батыры, Әлеуметтік Еңбек Батыры атақтарына ие болған, үш дәрежелі Даңқ, "Алтын Қыран" ордендерімен марапатталған (бұдан әрі - марапатталған қайтыс болған тұлғаларды жерлеу үшін әлеуметтік көмек) тұлғаларды жерлеуге отыз еселі айлық есептік көрсеткіші көлемінде әлеуметтік көмек;
3) есептік құжаттардың негізінде мүгедек-балаларды компьютерлік томографтан тексеруден өтуге байланысты шығынды өтеуге тексерілудің бағасынан жүз пайыз көлемінде әлеуметтік көмек;
4) облыс және аудан еңбек нарығында аса талап етілетін мамандықтар бойынша оқу құнынының шығындарын өтеу үшін, халықтың нысаналы тобына кіретін жекелеген санаттағы азаматтарға тиісті бюджетке сәйкес қарастырылған қаражаттар шегінде әлеуметтік көмек;

О реализации решения маслихата от 25 декабря 2008 года № 147 "О районном бюджете на 2009 год"
Постановление акимата Тарановского района Костанайской области от 23 января 2009 года № 22. Зарегистрировано управлением юстиции Тарановского района Костанайской области 26 февраля 2009 года № 9-18-82. Утратило силу в связи прекращением срока действия - письмо акима Тарановского района Костанайской области от 8 декабря 2011 года № 11-02/1717
Сноска. Утратило силу в связи прекращением срока действия - письмо акима Тарановского района Костанайской области от 08.12.2011 № 11-02/1717.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 20 Закона Республики Казахстан "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", решением Тарановского районного маслихата от 25 декабря 2008 года № 147 "О районном бюджете на 2009 год" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9-18-75 от 29 декабря 2008 года, "Маяк" от 8 января 2009 года № 1), акимат Тарановского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В целях реализации бюджетных программ "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решению местных представительных органов" и "Материальное обеспечение детей-инвалидов воспитывающихся и обучающихся на дому" установить следующие выплаты из местного бюджета:
1) социальную помощь на погребение умерших несовершеннолетних детей и безработных в размере десятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) социальную помощь на погребение лиц, удостоенных званий Героя Советского Союза, Героя Социалистического Труда, награжденных орденом Славы трех степеней, "Алтын Кыран" (далее – социальная помощь на погребение умерших награжденных лиц) в размере тридцатикратного месячного расчетного показателя;
3) социальную помощь на возмещение расходов, связанных с обследованием на компьютерном томографе детей-инвалидов в размере сто процентов от стоимости обследования на основании расчетных документов;
4) социальную помощь гражданам входящим в целевые группы населения, для возмещения расходов, связанных со стоимостью обучения по специальностям особо востребованным на рынке труда района и области, в пределах средств предусмотренных соответствующим бюджетом;

5) туберкулезбен ауратындарды емдеу үшін он еселі айлық есептік көрсеткіші көлемінде Әлеуметтік көмек;
6) үйде тәрбиеленетін және білім алатын мүгедек-балаларға тоқсан сайын алты айлық есеп көрсеткіш көлемінде, әлеуметтік көмек көрсету бөлімінде қызмет көрсетілудегі мүгедек-балаларға тоқсан сайын үш еселік айлық есептік көрсеткіші көлемінде әлеуметтік көмек, мүгедектер және балаларды қорғау Күніне қарсыаңында 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға 1000 (бір мың ) теңге көлемінде әлеуметтік көмек;
7) бюджетке сәйкес қарастырылған қаражаттар шегінде "Таран ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінде есепте тұрған нашар қамтылған азаматтарға (отбасыларға) қосалқы шаруашылығын дамыту үшін жетпіс еселік айлық есеп көрсеткіші көлемінде (әлеуметтік көмек көрсету түріне байланысты), отын алуға әлеуметтік көмек;
8) мемлекеттік мерекелерге және жаппай аудандық мерекелерге, қарттар Күніне, мүгедектер Күніне он еселік айлық есептік көрсеткіштің көлемінде әлеуметтік көмек;
9) республикалық және жергілікті мағынадағы дербес зейнеткерлерге және Қазақстан Республикасына еңбегі сіңген жұмыскерлерге 30000 (отыз мың) теңге көлемінде әлеуметтік көмек;
10) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен соғыс мүгедектерiне және оларға теңестiрiлген адамдарға, олардың жесiрлерiне, қаза тапқан әскери қызметшiлердiң отбасыларына, тылда еңбек етiп, әскери қызмет өткерген азаматтарға ай сайын тұрғын үй көмегін алатындарды қоспағанда (орталық және газ жылу жүйесі жоқтарға) айына бес еселік айлық көрсеткіші көлемінде әлеуметтік көмек;
11) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне монша және шаштараз қызметтеріне 500 (бес жүз) теңге көлемінде айсайынғы әлеуметтік көмек;
12) азық-түлік кәрзеңкесі мөлшерінің көбеюіне байланысты, ай сайын 0,5 айлық есеп көрсеткішінің көлемінде, "Таран ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінде есепте тұрған нашар қамтылған азаматтарға әлеуметтік көмек;
13) аудан әкіміне жазбаша өтінішпен келген азаматтардың барлық қажет ететін санаттарына жүз еселі айлық есептік көрсеткіш көлемінде бір жолғы әлеуметтiк материалдық көмек;
14) мүгедектерге оңалту үшін үш еселі айлық есептік көрсеткіш көлемінде бір жолғы қосымша әлеуметтік материалдық көмек.
2. "Таран ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган) әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган болып белгіленсін.

5) социальную помощь на лечение больных туберкулезом в размере до десяти месячных расчетных показателей;
6) социальную помощь детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому ежеквартально в размере шести месячных расчетных показателей, детям-инвалидам, состоящим на обслуживании в отделе социальной помощи на дому ежеквартально в размере трех месячных расчетных показателей, социальную помощь детям-инвалидам до 18 лет в размере 1000 (одна тысяча) тенге ко Дню инвалидов и Дню защиты детей;
7) социальную помощь малообеспеченным гражданам (семьям) из числа состоящих на учете в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Тарановского района" на развитие подсобного хозяйства в размере до семидесятикратного месячного расчетного показателя (в зависимости от вида оказания социальной помощи), приобретение топлива в пределах средств, предусмотренных соответствующим бюджетом;
8) социальную помощь к государственным праздникам и массовым районным мероприятиям, Дню пожилых людей, Дню инвалидов в размере до десятикратного месячного расчетного показателя;
9) социальную помощь персональным пенсионерам республиканского и местного значения и заслуженным работникам Республики Казахстан в размере 30000 (тридцати тысяч) тенге;
10) социальную помощь участникам, инвалидам Великой Отечественной войны и приравненным к ним лицам, их вдовам, семьям погибших военнослужащих, гражданам трудившимся и проходившим воинскую службу в тылу (не имеющих центрального и газового отопления) в размере до пяти месячных расчетных показателей, за исключением лиц, получающих жилищную помощь, ежемесячно;
11) ежемесячную социальную помощь инвалидам и участникам Великой Отечественной войны на услуги бань и парикмахерских в размере 500 (пятьсот) тенге;
12) социальную помощь малообеспеченным гражданам, из числа состоящих на учете в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Тарановского района", в связи с увеличением размера продовольственной корзины, ежемесячно в размере 0,5 месячных расчетных показателей;
13) социальную помощь на оказание единовременной материальной помощи нуждающимся категориям граждан, обратившимся с письменным заявлением к акиму района до стократного месячного расчетного показателя;
14) дополнительную социальную помощь на оказание единовременной материальной помощи инвалидам на реабилитацию в размере до трех месячных расчетных показателей.
2. Определить уполномоченным органом по назначению и выплате социальной помощи государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Тарановского района" (далее – уполномоченный орган) (по согласованию).

3. Мыналар белгіленсін:
1) әлеуметтік көмекті тағайындау немесе одан бас тарту туралы шешім уәкілетті органмен құжаттарды қабылдаған күнен бастап он күн ішінде қабылданады;
2) әлеуметтік көмек кәмелетке толмаған баланы жерлеу үшін еңбекке жарамды әкесі (ұлды, қызды асырап алушысы) баланың қайтыс болған күніне жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген жағдайда, баланын ата-анасының біреуіне немесе өзге заңды өкіліне тағайындалады, шешесі жұмыссыз есебінде тіркелмеген факті міндетті түрде талап етілмейді;
3) қайтыс болған жұмыссыздар мен марапатталған адамдарды жерлеу үшін (қайтыс болған кезде жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген) қайтыс болған адаммен қайтқан күні бірге тұрған отбасы мүшелеріне немесе жерлеуді жүзеге асырған тұлғаларға әлеуметтік көмек көрсетіледі;
4) әлеуметтік көмек мүгедек-балаларды компьютерлік томографтан рексеруден өуге байланысты шағынды өтеу үшін отбасының табысына қарамастан мүгедек – баланың ата-анасына немесе өзге заңды өкіліне тағайындалады және төленеді;
5) әлеуметтік көмек отбасының табысына қарамастан әлеуметтік көмекті қажет ететін, халықтың нысаналы тобына кіретін бөлек санаттағы азаматтарға тағайындалады;
6) туберкулезбен ауыратын тұлғаларға емделу үшін отбасы кірісінен дербес өтініш берушіге, балалар ауырған жағдайда ата-анасына немесе өзге заңды өкіліне әлеуметтік көмек тағайындалады және төленеді;
7) мүгедектер Күні мен балаларды қорғау Күніне үйде тәрбиеленетін және білім алатын мүгедек-балаларға және әлеуметтік көмек көрсету бөлімінде тұрғандарға отбасының табысына қарамастан ата-аналарына немесе өзге заңды өкіліне әлеуметтік көмек тағайындалады және төленеді;
8) қосалқы шаруашылығын дамытуға, отын алуға әлеуметтік көмек өтініштердің өткен тоқсанымен белгіленген, табысы кедейлік деңгейінен төмен уәкілетті орган есебінде тұрған отбасылар ішінен нашар қамтылған азаматтарға (отбасыларға) тағайындалады және төленеді;
9) мемлекеттік мерекелерге және жаппай аудандық мерекелерге, қарттар Күніне, мүгедектер Күніне Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға, мүгедектерге, зейнеткерлерге әлеуметтік көмек тағайындалады және төленеді;
10) дербес зейнеткерлерге және еңбек сіңірген жұмыскерлерге осы атағы бар зейнеткерлерге әлеуметтік көмек тағайындалады және төленеді;
11) әлеуметтік көмек Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Ұлы Отан соғысында қайтыс болған қатысушылардың жесірлеріне көрсетіледі;

3. Определить, что:
1) решение о назначении или об отказе в назначении социальной помощи принимается уполномоченным органом в течение десяти дней со дня приема документов;
2) социальная помощь на погребение несовершеннолетних детей назначается одному из родителей или иному законному представителю в случае, когда трудоспособный отец (усыновитель, удочеритель) на день смерти ребенка зарегистрирован в качестве безработного в уполномоченном органе по вопросам занятости, факт регистрации матери в качестве безработной не обязателен;
3) социальная помощь на погребение умерших безработных, которые на момент смерти официально были зарегистрированы в качестве безработного в уполномоченном органе по вопросам занятости и умерших награжденных лиц выплачивается членам семьи умершего, совместно проживающим с ним на день смерти, либо лицам, осуществившим погребение;
4) социальная помощь на возмещение расходов, связанных с обследованием на компьютерном томографе детей-инвалидов, назначается и выплачивается родителям или иным законным представителям ребенка-инвалида независимо от дохода семьи;
5) социальная помощь назначается отдельной категории граждан, входящих в целевые группы населения, нуждающихся в социальной помощи, независимо от дохода семьи;
6) социальная помощь на лечение больных туберкулезом назначается и выплачивается заявителю, в случаях заболевания детей-родителям или иным законным представителям независимо от доходов семьи;
7) социальная помощь детям – инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому и состоящим на обслуживании в отделении социальной помощи на дому, к Дню инвалидов и Дню защиты детей выплачивается родителям или иным законным представителям независимо от дохода семьи;
8) социальная помощь на развитие подсобного хозяйства, приобретение топлива назначается и выплачивается малообеспеченным гражданам (семьям) из числа семей состоящих на учете в уполномоченном органе, доход которых ниже черты бедности, установленной на предшествующий квартал за обращением;
9) социальная помощь к государственным праздникам и массовым районным мероприятиям, Дню пожилых людей, Дню инвалидов назначается и выплачивается инвалидам и участникам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным по льготам к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, инвалидам, пенсионерам;
10) социальная помощь персональным пенсионерам и заслуженным работникам оказывается пенсионерам имеющим это звание;
11) социальная помощь оказывается инвалидам и участникам Великой Отечественной войны, вдовам погибших участников Великой Отечественной войны;

12) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне монша және шаштараз қызметіне әлеуметтік көмек көрсетіледі;
13) әлеуметтік көмек өтініштердің өткен тоқсанымен белгіленген, табысы кедейлік деңгейінен төмен, уәкілетті орган есебінде тұрған отбасылар ішінен аз қамтылған азаматтарға тағайындалады және төленеді;
14) аудан әкімінің қарары бар аудан әкімі аппаратында азаматтардың өтініштерін есепке алу карточкасының негізінде отбасының кірісіне байланыссыз барлық санаттағы азаматтарға бір жолғы әлеуметтік материалдық көмек төленеді;
15) бір жолғы материалдық көмек көрсету арналған әлеуметтік көмек барлық санаттағы мүгедектерге төленеді;
16) әлеуметтік көмектің төленуі әлеуметтік көмек алушының жеке шотына ақшалай қаражатты уәкілетті орган ұсынған тізімдерге сәйкес екінші деңгейдегі банктер немесе Қазақстан Республикасының банк операциялары түрлеріне Ұлттық банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы аудару жолымен іске асады.
4. Уәкілетті орган әлеуметтік көмек тағайындау үшін қажет құжаттардың тізімдемесін бекітсін.
5. "Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмек" және "Үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша әлеуметтік көмекті қаржыландыру жүргізілсін.
6. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау аудан әкімінің орынбасары Р.М. Бермағамбетовке жүктелсін.
7. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолдану үшін таратылады.
Таран ауданының
әкімі                                      А. Ахметжанов

12) социальная помощь на услуги бань и парикмахерских оказывается инвалидам и участникам Великой Отечественной войны;
13) социальная помощь назначается и выплачивается малообеспеченным гражданам, из числа семей состоящих на учете в уполномоченном органе, доход которых ниже черты бедности, установленной на предшествующий квартал за обращением;
14) социальная помощь на оказание единовременной материальной помощи выплачивается нуждающимся категориям граждан на основании карточки учета обращений граждан в аппарат акима района с резолюцией акима района независимо от дохода семьи;
15) социальная помощь на оказание единовременной материальной помощи выплачивается инвалидам всех категорий;
16) выплата социальной помощи осуществляется путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя социальной помощи через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии Национального банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, согласно спискам, представленным уполномоченным органом.
4. Уполномоченному органу утвердить перечень необходимых документов для назначения социальной помощи.
5. Финансирование социальной помощи производить по бюджетным программам "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решению местных представительных органов" и "Материальное обеспечение детей-инвалидов воспитывающихся и обучающихся на дому".
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Бермагамбетова Р.М.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на действия возникшиеся с 1 января 2009 года.
Аким                                       А. Ахметжанов
Тарановского района