Бастауыш, орта және жоғары кәсіби оқу орындарының түлектері - жастардың әлеуметтік қорғауы бойынша қосымша шараларды ұйымдастыру туралы
Павлодар облысы Ертіс аудандық әкімдігінің 2009 жылғы 30 маусымдағы N 232/7 қаулысы. Павлодар облысы Ертіс ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 22 шілдеде N 12-7-86 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық әкімдігінің 2012 жылғы 19 наурыздағы N 95/1 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық әкімдігінің 2012.03.19 N 95/1 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 120 бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 бабының 1 тармағының 14) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңына 5 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жастар саясаты туралы" Заңының 5 бабының 2)11) тармақшаларына сәйкес, тұрғындарды жұмыспен қамтуға әрекеттесу бойынша шараларды ұлғайту мақсатында, аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жастардың - бастауыш, орта және жоғары кәсіби оқу орындарының түлектерін әлеуметтік қорғауы бойынша қосымша шаралар ретінде – Жастар тәжірибесіне жұмысқа орналастыруы белгіленсін.
2. "Ертіс ауданының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі - Өкілетті орган) Жастар тәжірибесіне жіберу үшін еңбек нарығындағы жағдайды және жұмыссыз жастардың құрамын ескере отырып, бастауыш, орта және жоғары кәсіби білім беретін оқу орындарының (бұдан әрі - кәсіби оқу орындары) жұмыссыз түлектерінің санын анықтасын.
3. Өкілетті органға аудандық кәсіпорындар мен ұйымдарда (бұдан әрі - жұмыс беруші) меншік түріне қарамастан, (келісім бойынша) Жастар тәжірибесін ұйымдастыру және өткізу ұсынылсын. Өкілетті орган жұмыс берушілермен келісім шарт негізінде өзара қатынасады. Келісім шарт жұмысқа қабылданатын жұмыссыздар санын, кәсіптер тізімін (мамандықтарды), қажет болған жағдайда қосымша кәсіби қайта даярлауын, Жастар тәжірибесіне қатысушыларды олардың мамандықтарына сәйкес қосымша кәсіби біліммен қамтамасыз етуді қарастырады.
Жұмыссыз-кәсіби оқу орындарының түлектеріне уақытша жұмыс орындарын ұсынуды тілеген жұмыс беруші Жастар тәжірибесі шегінде өкілетті органмен сәйкес келісім шарт жасайды.

Об организации дополнительных мер по социальной защите молодежи - выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования
Постановление акимата Иртышского района Павлодарской области от 30 июня 2009 года N 232/7. Зарегистрировано Управлением юстиции Иртышского района Павлодарской области 22 июля 2009 года N 12-7-86. Утратило силу постановлением акимата Иртышского района Павлодарской области от 19 марта 2012 года N 95/1
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Иртышского района Павлодарской области от 19.03.2012 N 95/1.
В соответствии со статьей 120 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, подпунктом 14) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", подпунктами 2), 11) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан" в целях расширения мер по содействию занятости населения, акимат Иртышского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить в качестве дополнительной меры по социальной защите молодежи – выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования – трудоустройство на Молодежную практику.
2. Государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ Иртышского района" (далее – уполномоченный орган) определять численность безработных выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования (далее – профессиональные учебные заведения) для направления их на Молодежную практику, учитывая ситуацию, сложившуюся на рынке труда и состав безработной молодежи.
3. Рекомендовать уполномоченному органу организовывать и проводить Молодежную практику на предприятиях, в учреждениях и организациях района (далее – работодатель) вне зависимости от форм собственности (по согласованию). Уполномоченный орган взаимодействует с работодателями на договорной основе. Договор предусматривает количество принимаемых на работу безработных, перечень профессий (специальностей), по которым работодатель принимает на работу, в случае необходимости дополнительную профессиональную подготовку, обязательства обеспечения участников Молодежной практики профессиональными знаниями, умениями и навыками в соответствии с их профессией.
Работодатель, изъявивший желание предоставить временные рабочие места безработным – выпускникам профессиональных учебных заведений в рамках Молодежной практики, заключает соответствующий договор с уполномоченным органом.

4. Жастар тәжирибесінде оқу орнын бітіргеннен кейін он екі ай бойы оқыған мамандығы бойынша жұмыс тәжірибелері жоқ, кәсіби оқу орындарының түлектері қатысуға құқылы.
Жастар тәжірибесін өту мерзімі алты айдан аспауы керек.
5. Жастар тәжірибесін өткізуге бағытталған шаралардың қаржыландырылуы жергілікті бюджет қаражатынан, республикалық бюджеттің мақсатты трансферттерінен жүзеге асырылады.
Жастар тәжірибесіне қатысушылардың еңбек ақы төлемдері нақты жұмыс істеген уақытына 15000 (он бес мың) теңге көлемінде жасалады.
Атқарылатын жұмыстардың санына, сапасына және қиындығына байланысты, кәсіпорында және ұйымдарда қолданылатын санаулар бойынша нақты істеген жұмысы үшін, өз қаражаты есебіне қосымша үстемақы белгілеуге құқылы.
6. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
7. Ертіс ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 20 мамырында қабылданған "Бастауыш және жоғарғы кәсіби оқу орындарының түлектері үшін жастар тәжірибесін ұйымдастыру Ережелері туралы" N 193/5 қаулысының күші жойылсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары А.Т. Тілеуоваға жүктелсін.
Аудан әкімі                                В. Левченко

4. Право принять участие в Молодежной практике имеют выпускники профессиональных учебных заведений, не имеющие опыта работы по полученной специальности, в течение двенадцати месяцев после окончания учебного заведения.
Срок прохождения Молодежной практики не должен превышать шесть месяцев.
5. Финансирование мероприятий по проведению Молодежной практики осуществляется за счет средств местного бюджета, целевых трансфертов из республиканского бюджета.
Оплата труда участников Молодежной практики производится уполномоченным органом за фактически отработанное время в размере 15000 (пятнадцать тысяч) тенге.
В зависимости от количества, качества и сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств вправе устанавливать дополнительные надбавки за фактически выполненную работу по действующим на данном предприятии или в организации расценкам.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
7. Постановление акимата Иртышского района N 193/5 от 20 мая 2009 года "О Правилах организации молодежной практики для выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования" отменить.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Тлеуову А.Т.
Аким района                                В. Левченко