Жоғары білім беретін оқу орындардың, колледж және кәсіптік лицейлердің бітірушілеріне жастар тағылымдамасын ұйымдастыру туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 13 мамырдағы N 700 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының Әділет басқармасында 2009 жылғы 21 мамырда N 14-1-95 тіркелді. Күші жойылды - Шымкент қаласы әкімдігінің 2011 жылғы 5 наурыздағы N 244 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шымкент қаласы әкімдігінің 2011.03.05 N 244 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылдың 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңы , "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңарту мен дамуға" атты Қазақстан халқына жасаған Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 12 наурыздағы N 765 Жарлығы, "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңарту мен дамуға" атты Қазақстан халқына жасаған Жолдауын Оңтүстік Қазақстан облысының жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2009 жылғы 11 наурыздағы N 79 қаулысына сәйкес және жұмыспен қамтуда жәрдем көрсету іс-шараларын кеңейту мақсатында, Шымкент қаласы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қаладағы кәсіпорындары мен ұйымдарында (әрі қарай – Жұмыс беруші) жоғары білім беретін оқу орындарын, колледж және кәсіптік лицейлерін бітірген, жұмыспен қамтылмаған бітірушілеріне (әрі қарай - Бітіруші) жастар тағылымдамасын ұйымдастыру және өткізуді.
2. Бітірушілер үшін жастар тағылымдамасын ұйымдастыру келесі шарттарды ескере отырып өткізіледі:
1) оқу орындарын бітіріп жұмысқа орналаспаған Бітірушілердің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінде (әрі қарай – Уәкілетті орган) жұмыссыз ретінде тіркелуі;
2) бітірушінің алған мамандығы бойынша еңбек өтілі және дағдының болмауы.
3. Уәкілетті орган:
1) келешекте одан әрі даму және өндірісін кеңейту перспективасы бар және Бітірушілер үшін жастар тағылымдамасында әлеуетті жұмыс беруші бола алатындар жайында ақпарат жинау жұмыстарын іске асырады;
2) жұмыс берушінің кадрлық сұраныстары негізінде, жастар тағылымдамасында қатысу үшін жұмыссыз Бітірушілер арасында талғау жұмыстарын жүргізеді;
3) уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген Бітірушіге, жастар тағылымдамасында қатысу үшін жолдама береді;
4) оқу орындарын бітірген жұмыссыз Бітірушілерге жастар тағылымдамасы аясында жұмыс орындарын беруге ықыласты Жұмыс берушімен келісім-шарт жасайды.
Келісім-шартта Жұмыс беруші мен Уәкілетті органның құқықтары мен жауапкершілігі, жұмысқа қабылданып жатқан жұмыссыз Бітірушілердің саны, жастар тағылымдамасы аясында Жұмыс берушінің ұйымдастырған мамандықтарының тізімі ескеріледі.
Келісім-шарт алты ай мерзімге дейін жасалады.

Об организации молодежной практики для выпускников высших учебных заведений, колледжей и профессиональных лицеев
Постановление акимата города Шымкента Южно-Казахстанской области от 13 мая 2009 года N 700. Зарегистрировано Управлением юстиции города Шымкента Южно-Казахстанской области 21 мая 2009 года N 14-1-95. Утратило силу - постановлением Шымкентского городского акимата Южно-Казахстанской области от 5 марта 2011 года N 244
Сноска. Утратило силу - постановлением Шымкентского городского акимата Южно-Казахстанской области от 05.03.2011 N 244.
На основании Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", Указа Президента Республики Казахстан от 12 марта 2009 года "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию", постановления акимата Южно-Казахстанской области от 11 марта 2009 года N 79 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" (Дорожной карты) в Южно-Казахстанской области", в целях расширения мер по содействию занятости населения, акимат города Шымкента ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Организовать и провести молодежную практику на предприятиях и организациях города (далее - Работодатель) для выпускников высших учебных заведений, колледжей и профессиональных лицеев, незанятых по завершении обучения (далее – Выпускник).
2. Организация молодежной практики для Выпускников осуществляется при условии:
1) регистрации Выпускников, не обустроенных после завершения обучения, в качестве безработных в отделе занятости и социальных программ (далее – Уполномоченный орган);
2) отсутствие у Выпускника трудового стажа по полученной специальности, навыков в работе.
3. Уполномоченный орган:
1) осуществляет работу по сбору информации о Работодателях, имеющих перспективы дальнейшего развития, расширения производства и возможность предоставления Выпускнику рабочего места для прохождения молодежной практики;
2) проводит подбор среди безработных Выпускников для участия их в молодежной практике на основе заявок Работодателя о потребности в кадрах;
3) выдает направление для участия в молодежной практике безработному Выпускнику, состоящему на учете в качестве безработного в Уполномоченном органе;
4) заключает договор с Работодателем, изъявившим желание предоставить место для прохождения практики Выпускнику в рамках молодежной практики.
Договор предусматривает права и обязанности Работодателя и Уполномоченного органа, количество принимаемых на работу безработных Выпускников, перечень профессий (специальностей), по которым Работодатель предоставляет места для организации прохождения практики, создает необходимые условия для ее проведения.
Договор заключается на срок до шести месяцев.

4. Жұмыс беруші:
1) жастар тағылымдамасын өту үшін Уәкілетті орган жолдап отырған Бітірушімен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шартын жасайды;
2) жастар тағылымдамасы аясында әр бір жұмыс орнында қауіпсіздік жағдайы жасалуын қамтамасыз етеді;
3) жастар тағылымдамасына қатысушылардың жұмыс уақытына есеп жүргізу тәбілін және актін жүргізіп, әр айдың 25-жұлдызына дейін Уәкілетті органға өткізеді;
4) жастар тағылымдамасына жолданған Бітірушіні тұрақты жұмысқа қабылдап алуға құқығы бар;
5) еңбек шартының мерзімі өткендігі немесе Бітірушіні тұрақты жұмысқа қабылданғандығы жайлы Уәкілетті органды хабардар етеді.
5. Уәкілетті орган Жұмыс берушімен түзген келісім-шартты, Қазақстан Республикасының Заңнамаларына сәйкес келген жағдайларда бұзуына құқығы бар.
6. Жастар тағылымдамасын өткізу жөніндегі іс-шаралар бюджет қаржысы есебінен қаржыландырылады.
7. Әлеуметтік жұмыс орындарына және жастар практикасына жіберілетін адамдар үшін ағымдағы нысаналы трансферттерден аударылатын орташа айлық аударымдар мөлшерін міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығын қоса алғанда, жұмысқа орналастырылатындардың жоспарлы саны мен қатысу мерзімін ескере отырып, жергілікті атқарушы орган айқындайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы әкімдігінің 2010.07.15 N 1113 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Ж.М.Күздеубаевқа жүктелсін.
9. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі                                 А. Жетпісбаев

4. Работодатель:
1) заключает трудовой договор в соответствии
с Трудовым кодексом Республики Казахстан с Выпускником, направленным Уполномоченным органом на прохождение молодежной практики;
2) в рамках молодежной практики обеспечивает условия безопасной работы на каждом рабочем месте;
3) ведет акт и табель учета рабочего времени и ежемесячно к 25 числу предоставляет сведения о прохождении молодежной практики в Уполномоченный орган;
4) по своей инициативе имеет право принять Выпускника, направленного на молодежную практику;
5) по истечении трудового договора уведомляет Уполномоченный орган об истечении срока его действия, либо о принятии Выпускника, проходившего молодежную практику, на постоянную работу.
5. Уполномоченный орган имеет право расторгнуть договор с Работодателем в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. Финансирование мероприятий по проведению молодежной практики осуществляется за счет средств бюджета.
7. Размер среднемесячных отчислений из целевых текущих трансфертов для лиц, направляемых на социальные рабочие места и молодежную практику, определяется местным исполнительным органом, исходя из общей суммы трансфертов с учетом плановой численности трудоустраиваемых и продолжительности участия, включая обязательные пенсионные взносы и индивидуальный подоходный налог.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления акимата города Шымкента от 15.07.2010 N 1113 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
8. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Куздеубаева Ж. М.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Аким города                                А. Жетписбаев