"Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 767 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6526 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына, 145-бабының 1)11)14)16)17)28) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. «Балалар мен жасөспірімдердің және коммуналдық гигиенасы жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 631 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3073 болып тіркелген, «Заң газетінде» 2005 жылғы 23-24 қарашадағы № 153-154 (777-778) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы                                       Б. Садықов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 767 бұйрығымен
бекiтiлген
«Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі
1. Жалпы ережелер

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации персональных компьютеров, видеотерминалов и условиям работы с ними"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 сентября 2010 года № 767. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2010 года № 6526. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7, подпунктами 1), 11), 14), 16), 17), 28) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации персональных компьютеров, видеотерминалов и условиям работы с ними".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 631 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по коммунальной гигиене и гигиене детей и подростков" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3073, опубликованный в "Юридической газете" от 19 августа 2005 года № 152-153 и от 27 октября 2005 года № 197-198 (931-932).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Утверждены
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 сентября 2010 года № 767
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации
персональных компьютеров, видеотерминалов и условиям работы
с ними"
1. Общие положения

1. «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс iстеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесi (бұдан әрi – санитариялық ереже) дербес компьютерлердi (бұдан әрi - ДК), планшетті дербес компьютерлерді (бұдан әрі - ПлДК), ноутбуктерді, бейнетерминалдарды (бұдан әрi - БТ) орналастыру мен пайдалануға және олармен жұмыс iстеу жағдайларына, микроклиматқа, физикалық факторлардың әсерiне және жарыққа қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды регламенттейдi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы санитариялық ереже тұрмыста пайдаланылатын теледидарларға, теледидардың ойын қондырғыларына, борттық және шағын компьютерлерге қолданылмайды.
Қызметі ДК, ПлДК, бейнетерминалдарды пайдалануға және олармен жұмыс істеу жағдайларына байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған.
ДК, ПлДК және бейнетерминалдар арқылы халыққа қызмет көрсету жөніндегі объектілерді мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар болғанда пайдалануға енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) қауіпсіз электромагниттік сәулелену – адамның денсаулығына зиянды әсер ететін электромагниттік сәулелену деңгейі;
2) бейнетерминал – бейненi көрсетуге арналған құрылғы. Клавиатура тәрiздi енгiзу (кiру блогы) құрылғысымен жабдықталған, дисплей экраны бар пайдаланушының терминалы;
3) жерге қосу нұсқасы – жермен тікелей жанасатын жерге қосылатын жабдық орнатылған үй-жайдың (ғимараттың) нұсқасы бойынша орналастырылған металл өткізгіштер жиынтығы;
4) үй-жайдың кешенді жасанды жарығы – жалпы жарыққа жергілікті жарық қосылатын жарық;
5) үй-жайды кешенді табиғи жарықтандыру – жоғарғы және бүйірлік табиғи жарықтандырудың үйлесуі;
6) жарықтандырудың өту коэффициенті – жарықтандырудың өту коэффициенті К % - газды разрядты шамдардың айнымалы токпен қуаттандыру кезінде олардың жарық ағынының уақыт ішінде өзгеруі нәтижесінде жарық тербелісінің салыстырмалы тереңдігін бағалау критерийі;
7) ноутбук – кітапша түрінде жиналатын, дисплей мен клавиатураны қоса алғанда шағын бір корпуста барлық қажетті компоненттері (соның ішінде монитор) бар портативті дербес компьютер. Сымды және сымсыз желілерге қосылатын жетілдірілген құралдары, ішіне салынған мультимедиялық жабдығы (динамиктер, жиі микрофон және веб-камера) болады;

1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации персональных компьютеров, видеотерминалов и условиям работы с ними" (далее - санитарные правила) регламентируют санитарно-эпидемиологические требования к размещению и эксплуатации персональных компьютеров (далее - ПК), планшетных персональных компьютеров (далее – ПлПК), ноутбуков, видеотерминалам (далее - ВТ) и условиям работы с ними, микроклимату, к воздействию физических факторов и освещению.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие санитарные правила не распространяются на телевизоры, используемые в быту, на телевизионные игровые приставки, бортовые и портативные компьютеры.
Предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с эксплуатацией ПК, ПлПК, видеотерминалов и условиям работы с ними.
Ввод объектов в эксплуатацию по оказанию услуг населению посредством ПК, ПлПК, и видеотерминалов допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) безопасное электромагнитное излучение - уровень электромагнитного излучения, не оказывающий вредного воздействия на здоровье человека;
2) видеотерминал - устройство визуального отображения. Терминал пользователя с экраном дисплея, оборудуемый устройством ввода (входным блоком) типа клавиатуры;
3) контур заземления - совокупность металлических проводников, размещенных по контуру помещения (здания), в котором установлено заземляемое оборудование, непосредственно соприкасающихся с землей;
4) комбинированное искусственное освещение помещений - освещение, при котором к общему освещению добавляется местное освещение;
5) комбинированное естественное освещение помещений - сочетание верхнего и бокового естественного освещения;
6) коэффициент пульсации освещенности - Коэффициент пульсации освещенности К % - критерий оценки относительной глубины колебаний освещенности в результате изменения во времени светового потока газоразрядных ламп при питании их переменным током;
7) ноутбук – портативный персональный компьютер, складывающийся в виде книжки, содержащий все необходимые компоненты (в том числе монитор) в одном небольшом корпусе, включающий дисплей и клавиатуру. Содержит развитые средства подключения к проводным и беспроводным сетям, встроенное мультимедийное оборудование (динамики, часто микрофон и веб-камеру);

8) дербес компьютер – жеке тұлғаның автономды пайдалануына арналған микрокомпьютер;
9) периметрмен орналастыру – жиһаздарды, жабдықты қабырға бойында (периметрi бойынша) орналастыру;
10) жайсыздық көрсеткiшi – көру аймағында жарықтықты бiрқалыпты бөлмеу кезiнде жағымсыз әсер тудыратын жайсыз жылтырауды бағалау критерийi;
11) планшетті дербес компьютер – стилустың немесе саусақтардың көмегімен клавиатураны және тышқанды пайдаланбастан жұмыс істейтін, экранмен қосылған, қолмен енгізетін планшетті құрылғымен жабдықталған ноутбуктер тобы;
12) жұмыс беті – жұмыс жүргiзiлетiн және жарық нормаланатын немесе өлшенетiн бет;
13) қатармен орналастыру – жиһаздар мен жабдықтарды үй-жайдың ортасында, бiрiнен кейiн бiрiн қатармен орналастыру;
14) стилус – сенсорлы экранмен жұмыс істеуге арналған пластмасса өзек;
15) «в» типiнiң 3-санатты дiрiл деңгейi – оқу пункттерi, есептеу орталықтары, денсаулық сақтау пункттерi, кеңсе үй-жайларының, жұмыс бөлмелерiнiң және ақыл-ой еңбегi қызметкерлерiне арналған басқа да үй-жайлардың жұмыс орындарындағы жалпы дiрiл;
16) орталықта орналастыру – жиһаздар мен жабдықты үй-жайдың ортасында топтап орналастыру;
17) электрондық кітап – электрондық түрде берілген мәтіндік ақпаратты көрсетуге арналған шағын планшетті компьютер.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ДК, ПлДК, ноутбуктер мен БТ-дi орналастыруға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 2-бөлімнің атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ДК, ПлДК, ноутбуктер және БТ пайдалануға арналған үй-жайларда осы санитариялық ережеде келтірілген жарықтандырудың, микроклиматтың, желдетудің нормаланған параметрлерін сақтау үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
ДК, ПлДК, ноутбуктер мен БТ-ны бiлiм беру ұйымдарының цокольды қабаттарында орналастыруға жол берiлмейдi. ДК және БТ-ның жұмыс орындарын күш беретiн кабельдер, жоғары вольтты трансформаторлар, технологиялық жабдықтар орналасқан жерге орнатуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Электронды сәуле түтiгi (бұдан әрi - ЭСТ) негiзiндегi ДК және БТ пайдаланушыларының бiр жұмыс орнының ауданы, оның iшiнде халыққа қызмет көрсететiн мәдени ойын-сауық объектiлерiнде қатарда кемiнде 6 шаршы метр (бұдан әрi – м2), орталықта және периметр бойынша орналасқанда - 4 м2, БТ-ны тегiс дискреттiк экрандар (сұйық кристалл, плазмалық) базасында пайдаланғанда кез келген орналасуда 4 м2 құрайды.

8) персональный компьютер - микрокомпьютер, предназначенный для автономного использования индивидуумом;
9) периметральная расстановка - расстановка мебели, оборудования вдоль стен (по периметру);
10) показатель дискомфорта - критерий оценки дискомфортной блесткости, вызывающей неприятные ощущения при неравномерном распределении яркостей в поле зрения;
11) планшетный персональный компьютер – класс ноутбуков, оборудованных планшетным устройством рукописного ввода, объединенным с экраном, работающий при помощи стилуса или пальцев без использования клавиатуры и мыши;
12) рабочая поверхность - поверхность, на которой производится работа и на которой нормируется или измеряется освещенность;
13) рядная расстановка - расстановка мебели и оборудования рядами в центре помещения, друг за другом;
14) стилус – пластмассовый стержень для работы с сенсорным экраном;
15) уровень вибрации категории 3 тип "в" - общая вибрация на рабочих местах в помещениях учебных пунктов, вычислительных центров, здравпунктов, конторских помещениях, рабочих комнатах и других помещениях для работников умственного труда;
16) центральная расстановка - расстановка мебели и оборудования в центре помещения группами;
17) электронная книга – компактный планшетный компьютер, предназначенный для отображения текстовой информации, представленной в электронном виде.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Санитарно-эпидемиологические требования к размещению
и эксплуатации ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ
Сноска. Наименование главы 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В помещениях для эксплуатации ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ обеспечиваются условия для соблюдения нормируемых параметров освещенности, микроклимата, вентиляции, приведенных в настоящих санитарных правилах.
Не допускается размещение ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ в цокольных помещениях организациях образования. Не допускается размещать рабочие места с ПК и ВТ, где расположены силовые кабели, высоковольтные трансформаторы, технологические оборудования.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Площадь на одно рабочее место пользователей ПК и ВТ на базе электронно-лучевой трубки (далее - ЭЛТ), в том числе на объектах досуга для оказания услуг населению, составляет не менее 6 квадратных метров (далее - м2) при рядном, центральном и периметральном расположении - 4 м2, при использовании ВТ на базе плоских дискретных экранов (жидкокристаллические, плазменные) при любом расположении - 4 м2.

ПлДК, ноутбуктерді пайдаланушылардың бір жұмыс орнына арналған алаңға 2,5 м2 жол беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6 - 7. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ДК және БТ орналасқан үй-жайлардың ішкі көрінісін өңдеуге пайдаланылатын полимерлік материалдар санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өтеді және жабық үй-жайлардың ауасына зиянды химиялық заттар бөлмейді. Мектепке дейінгі ұйымдарда үй-жайды өңдеу үшін ағаш жаңқаларынан жасалған тақтайларды, қатпарлы пластиктерді, синтетикалық кілем жапқыштарын пайдалануға жол берілмейді.
9. Үй-жайдағы еденнің беті антистатикалық қасиеттерге ие болуы, ойықтары мен саңылаулары жоқ болуы тиіс. ДК-мен және БТ-мен жабдықталған үй-жайларда күн сайын ылғалды жинау жүргізіледі.
10. ДК және БТ орналастырылған үй-жайлар ДК пайдалану бойынша техникалық талаптарға сәйкес қорғаныш жерлендірумен жабдықталады, электр розеткалары жерлендіру сұлбасына қосылады.
11 - 12. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тұрғын үй ғимараттарында орналастыру кезінде келушілерге арналған кіру есігі тұрғын пәтерлерге кіру есігінен оқшауланады.
14. Үй-жайларда келушілердің сыртқы киімдеріне арналған гардероб бөлмелері немесе шкафтар (ілгіштер) және санитариялық тораптар қарастырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Компьютерлері және ойын кешендері бар бір орындық үстелдерді екі-үш қатар орналастыру кезінде үстелдердің бүйір беттерінің арасындағы әрбір қатардағы қашықтық кемінде 0,5 м, бір қатар орналастыру кезінде бір бейнемонитор мен басқа экран бетінің аралығы арасындағы қашықтық кемінде 2 м, ойын автоматтарының бүйір беттері арасындағы қашықтық кемінде 0,2 м болады.
17. Физикалық және химиялық факторлар деңгейі осы санитариялық ережеге 1-6-қосымшаларда ұсынылған.
18. Өнімдер мен зиянды және қауіпті факторлардың бақыланатын гигиеналық параметрлерінің тізбесі осы санитариялық ережеге 1-қосымшаның 1-кестесінде ұсынылған.

Площадь на одно рабочее место пользователей ПлПК, ноутбуков допускается 2,5 м2.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6 - 7. Исключены приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Полимерные материалы, используемые для внутренней отделки интерьера помещений с ПК и ВТ, подвергаются санитарно-эпидемиологической экспертизе и не выделяют в воздух закрытых помещений вредные химические вещества. В дошкольных организациях не допускается использовать для отделки помещений древесностружечные плиты, слоистый пластик, синтетические ковровые покрытия.
9. Поверхность пола в помещениях должна обладать антистатическими свойствами, без выбоин и щелей. В помещениях, оборудованных ПК и ВТ, проводится ежедневно влажная уборка.
10. Помещения, где размещаются ПК и ВТ, оборудуются защитным заземлением, в соответствии с техническими требованиями по эксплуатации ПК, электрические розетки подключаются к контуру заземления.
11 - 12. Исключены приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При размещении в жилых зданиях, вход для посетителей изолируется от входа в жилые квартиры.
14. В помещениях предусматриваются гардеробные комнаты или шкафы (вешалки) для верхней одежды посетителей и санитарные узлы.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При двух трехрядной расстановке одноместных столов с компьютерами и игровыми комплексами расстояния в каждом ряду между боковыми поверхностями столов не менее 0,5 м, при рядной расстановке расстояние между тылом поверхности одного видеомонитора и экраном другого - не менее 2 м, между боковыми поверхностями игровых автоматов - не менее 0,2 м.
17. Уровни физических и химических факторов представлены в приложениях 1-6 к настоящим санитарным правилам.
18. Перечень продукции и контролируемых гигиенических параметров вредных и опасных факторов представлены в таблице 1 приложения 1 к настоящим санитарным правилам.

19. ДК шығаратын октавалық жиілік жолақтарындағы дыбыс қысымының және дыбыс деңгейінің рұқсат етілген мәндері осы санитариялық ережеге 1-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген мәннен аспайды.
20. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Экраннан және ЭСТ-дегi БТ корпусынан 0,05 метр (бұдан әрi - м) қашықтықтағы кез келген нүктедегi рентген сәулесiнiң экспозициялық дозасының қуаты реттейтiн құрылғылардың кез келген қалыптарында сағатына 1 микро Зиверттен аспауы тиiс.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. ДК бар жұмыс орындарын орналастыру кезінде бейнемониторлары бар жұмыс үстелдері мен бір бейнемонитордың сыртқы бетінің арасындағы экранға дейінгі қашықтық кемінде 2 м, бейнемониторлардың бүйір беттерінің арасындағы қашықтық кемінде 1,2 м болуы тиіс.
23. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Бейнемонитордың экраны пайдаланушының көзінен 600-700 миллиметр (бұдан әрі - мм) қашықтықта, бірақ алфавиттік-сандық белгілердің және символдардың мөлшерін есепке ала отырып, 500 мм жақын емес қашықтықта болады.
25. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құрамына БТ және ДК кіретін технологиялық жабдықтармен жұмыс істейтін жұмыс орындарын (программамен басқарылатын станоктар, роботпен атқарылатын технологиялық кешендер, диспетчерлік басқару пульттері) ұйымдастырғанда мыналар:
1) қауіпсіз еңбек жағдайы;
2) ақпараттарды енгізіп-шығару үшін экранның оңтайлы көрсетуін қамтамасыз ететін құрылғылардың орналасу жағдайы;
3) қолмен басқарылатын органдардың қол жетімділік;
4) алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
5) БТ және ДК экранының көлденең және тік біліктің айналасында айналу мүмкіндігі көзделеді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. БТ және ДК орналасқан үй-жайлар алғашқы медициналық көмек көрсететін дәрі-дәрмек қобдишаларымен және көмірқышқылды өрт сөндіргіштермен жабдықталады.

19. Допустимые значения уровней звукового давления в октавных полосах частот и уровня звука, создаваемого ПК, не превышают значений, представленных в таблице 2 приложения 1 к настоящим санитарным правилам.
20. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Мощность экспозиционной дозы рентгеновского излучения в любой точке на расстоянии 0,05 метра (далее - м) от экрана и корпуса ВТ на ЭЛТ при любых положениях регулировочных устройств не превышает 1 микро Зиверт в час.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При размещении рабочих мест с ПК, расстояние между рабочими столами с видеомониторами между тыльной поверхностью одного видеомонитора до экрана другого должно быть не менее 2 м, между боковыми поверхностями видеомониторов - не менее 1,2 м.
23. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Экран видеомонитора находится от глаз пользователя на расстоянии 600 - 700 миллиметров (далее - мм), но не ближе 500 мм с учетом размеров алфавитно-цифровых знаков и символов.
25. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При организации рабочих мест у технологического оборудования, в состав которого входят ВТ, ПК (станки с программным управлением, роботизированные технологические комплексы, диспетчерские пульты управления) предусматривают:
1) безопасные условия труда;
2) расположение устройств, для ввода-вывода информации, обеспечивающее видимость экрана;
3) досягаемость органов ручного управления;
4) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) возможность поворота экрана ВТ или ПК вокруг горизонтальной и вертикальной осей.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Помещения, в которых размещены ВТ и ПК оснащаются аптечкой первой медицинской помощи и углекислотными огнетушителями.

28. ДК және БТ-мен үздiксiз жұмыс iстеу ұзақтығы 2 сағаттан артық емес ұсынылады.
ПлДК салмағы:
1) 1-4 сынып оқушылары үшін 1 кг артық емес;
2) 5-8 сынып оқушылары үшін 1,5 кг-ға дейін;
3) 9-11 сынып оқушылары үшін 1,5-тен 2,5 кг-ға дейін.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Микроклиматқа, жұмыс аймағы ауасындағы аэроиондар мен зиянды химиялық заттардың құрамына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
29. ДК пайдалана отырып жұмыс iстеу қосалқы, негiзгi болып табылатын (диспетчерлiк, операторлық, есептеу, басқару посттары мен кабиналар, есептеу техникасының залдары) және жүйке-эмоциялық жүктемемен байланысты өндiрiстiк үй-жайларда жұмыс орындарындағы температура, салыстырмалы ылғалдылық және ауа қозғалысының жылдамдығы осы санитариялық ережеге 2-қосымшаның 1-кестесiнде көрсетiлген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Білім берудің барлық үлгідегі ұйымдарының үй-жайларында және ДК және БТ орналасқан бос уақытты өткізетін обектілерде осы санитариялық ережеге 2-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген талаптарға сәйкес микроклиматтың оңтайлы параметрлері қамтамасыз етіледі.
31. ДК және БТ бар үй-жайлар жылыту жүйесімен жабдықталады және жалпы алмасу желдеткіші болады.
32. ДК орналасқан үй-жай ауасының иондану деңгейлері осы санитариялық ережеге 3-қосымшада келтірілген талаптарға сәйкес келеді.
33. ДК пайдалана отырып жұмыс істеу қосалқы, негізгі (диспетчерлік, операторлық, есептеу, басқару посттары мен кабиналар және есептеу техникасының залдары) болып табылатын өндірістік үй-жайлардың, білім  беру ұйымдарының ауасындағы зиянды химиялық заттардың болуы өндірістік үй-жайлардың ауасы үшін белгіленген қолданыстағы гигиеналық нормативтердің талаптарына сәйкес жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың рұқсат етілген шекті шоғырлануынан аспауы тиіс.
4. ДК физикалық факторларының әсері кезінде жұмыс жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
34. ДК мен БТ-де жұмыс істеу негізгі болып табылатын өндірістік үй-жайлардағы, білім беру ұйымдарындағы, мектепке дейінгі ұйымдардағы, бос уақытты өткізетін объектілердегі тиісті үй-жайлардың жұмыс орнындағы дыбыстың деңгейі 50 децибеллден А (бұдан әрі - дБА) аспауы тиіс.
Инженерлік-техникалық жұмыстарды орындау кезінде, зертханалық, талдау және өлшеу бақылауды жүзеге асыру кезінде ДК және БТ бар үй-жайларындағы шудың деңгейі 60 дБА аспайды. Операторлардың үй-жайларында шудың деңгейі 65 дБА-ден аспауы тиіс. Есептеу машиналарының шулы агрегаттары орналасқан үй-жайлардың жұмыс орындарындағы шу деңгейін 75 дБА аспайды.

28. Продолжительность непрерывной работы с ВТ и ПК рекомендуется не более двух часов.
Вес ПлПК:
1) для учащихся 1-4 классов не более 1 кг;
2) для учащихся 5-8 классов до 1,5 кг;
3) для учащихся 9-11 классов от 1,5 до 2,5 кг.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Санитарно-эпидемиологические требования к микроклимату,
содержанию аэроионов и вредных химических веществ
в воздухе рабочей зоны
29. В производственных помещениях, в которых работа с использованием ПК является вспомогательной, основной (диспетчерские, операторские, расчетные, кабины и посты управления, залы вычислительной техники) и связана с нервно-эмоциональным напряжением, температура, относительная влажность и скорость движения воздуха на рабочих местах соответствует требованиям, указанным в таблице 1 приложения 2 к настоящим санитарным правилам.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В помещениях всех типов организаций образования и на объектах досуга, где расположены ПК и ВТ, обеспечиваются оптимальные параметры микроклимата, приведенные в таблице 2 приложения 2 к настоящим санитарным правилам.
31. Помещения с ВТ и ПК оборудуются системами отопления и имеют общеобменную вентиляцию.
32. Уровни ионизации воздуха помещений, где расположены ПК, соответствуют нормам, приведенным в приложении 3 к настоящим санитарным правилам.
33. Содержание вредных химических веществ в воздухе производственных помещений, в которых работа с использованием ПК является вспомогательной, основной (диспетчерские, операторские, расчетные, кабины и посты управления, залы вычислительной техники), в организациях образования, не должно превышать предельно допустимых концентраций вредных веществ в воздухе рабочей зоны, в соответствии с требованиями действующих гигиенических нормативов установленных для воздуха производственных помещений.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы
при воздействии физических факторов от ПК
34. В производственных помещениях, где работа на ПК и ВТ является основной, в соответствующих помещениях организаций образования, дошкольных организаций, на объектах досуга уровень звука на рабочем месте не превышает 50 децибел А (далее - дБА).
При выполнении инженерно-технических работ, при осуществлении лабораторного, аналитического и измерительного контроля уровень шума в помещении с ВТ и ПК не выше 60 дБА. В помещениях операторов уровень шума не выше 65 дБА. На рабочих местах в помещениях, где размещены шумные агрегаты вычислительных машин уровень шума не выше 75 дБА.

35. Шу деңгейін төмендету мақсатында үй-жайларды әрлеу үшін қауіпсіз дыбыс сіңіретін материалдар пайдаланылады.
36. Діріл деңгейі осы санитариялық ережеге 4-қосымшада көрсетілген «в» типінің 3-санаты үшін рұқсат етілген мәннен аспайды. Білім беру ұйымдарындағы, мектепке дейінгі ұйымдардағы, қоғамдық ғимараттардағы және бос уақытты өткізетін объектілердегі тиісті үй-жайлар үшін діріл деңгейі осы санитариялық ережеге 5-қосымшада көрсетілген параметрлерге сәйкес келеді.
37. ДК және БТ-мен жұмыс орындарындағы электромагниттiк иондамайтын сәулелердiң рұқсат етiлген деңгейлерi осы санитариялық ережеге 6-қосымшада келтiрiлген. Құрал-саймандық бақылау жүргiзу әдiстемесі және ДК пайдаланушылардың жұмыс орындарындағы электромагниттiк өрiстің гигиеналық деңгейлері осы санитариялық ережеге 7-қосымшада келтiрiлген.
Шу деңгейі нормативті деңгейден асатын жабдықтар (баспа құрылғылары, серверлер және т.б.) ДК, ПлДК, ноутбуктер, БТ үй-жайларынан бөлек орналастырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жұмыс орындарындағы жарықтандыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
38. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. БТ мен ДК пайдалануға арналған үй-жайдағы жасанды жарықтандыру жалпы біркелкі жарықтандыру жүйесімен жүзеге асырылады. Өндірістік және әкімшілік-қоғамдық үй-жайлардағы жұмыс орындарында аралас жарықтандыру жүйесі қолданылады (жалпы жарықтандыруға қосымша жұмыс орнының аймағын жарықтандыру үшін жергілікті жарықтандыру шырағдандары орнатылады).
40. Жұмыс үстелі бетіндегі жарықтандыру жалпы жүйеден кемінде 300 люкс (бұдан әрі - лк), аралас жарықтандыру кезінде 500 лк және ол болмаған жағдайда 400 лк болады. Жарықтандыру экранның бетінде жарқылды болдырмауы тиіс. Экран бетінің жарықтануы 200 лк аспауы тиіс.
41 - 44. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Жасанды жарықтандыру кезінде жарық көздері ретінде люминесценттік шамдар пайдаланылады. Жергілікті жарықтандыру шырағдандарында қыздыру шамдарын, оның ішінде қуат үнемдейтін шамдарды пайдалануға жол беріледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

35. В целях снижения уровня шума, для отделки помещений используются безопасные звукопоглощающие материалы.
36. Уровни вибрации не превышают допустимые значения для категории 3 тип "в" указанных в приложении 4 к настоящим санитарным правилам. Для соответствующих помещений в организациях образования, дошкольных организациях общественных зданиях и на объектах досуга уровни вибрации соответствуют параметрам, указанным в приложении 5 к настоящим санитарным правилам.
37. Допустимые уровни неионизирующих электромагнитных излучений на рабочих местах у ВТ и ПК приведены в приложении 6 к настоящим санитарным правилам. Методика проведения инструментального контроля и гигиенических уровней электромагнитных полей (далее - ЭМП) на рабочих местах пользователей ПК приведена в приложении 7 к настоящим санитарным правилам.
Оборудования (печатающие устройства, серверы и т.п.), уровни шума которого превышают нормативные, размещаются вне помещений ПК, ПлПК, ноутбуков, ВТ.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Санитарно-эпидемиологические требования к освещению
на рабочих местах
38. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Искусственное освещение в помещениях для эксплуатации ПК и ВТ осуществляется системой общего равномерного освещения. В производственных и административно-общественных помещениях на рабочем месте, применяют системы комбинированного освещения (к общему освещению дополнительно устанавливаются светильники местного освещения, предназначенные для освещения зоны рабочего места).
40. Освещенность на поверхности рабочего стола не менее 300 люкс (далее - лк) от общей системы, 500 лк при комбинированном освещении и при ее отсутствии - 400 лк. Освещение не должно создавать бликов на поверхности экрана. Освещенность поверхности экрана не более 200 лк.
41 - 44. Исключены приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В качестве источников света при искусственном освещении используются люминесцентные лампы. В светильниках местного освещения допускается применение ламп накаливания, в том числе энергосберегающие.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

46 - 47. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Мектепке дейінгі ұйымдардағы жарықтың пульсация коэффициенті 5%, әкімшілік-қоғамдық ғимараттарда 10% аспайды.
49. ДК пайдалануға арналған үй-жайларда жарықтың нормаланған мәнiн қамтамасыз ету үшiн iстен шыққан шамдарды ауыстыру жүргізіледі, терезе жақтауларының әйнектерiн және шырағдандарды тазалау жылына кемiнде екi рет жүзеге асырылады.
Экрандағы жарқылдардың алдын алу үшін терезе ойықтары қорғаныш құрылғыларымен немесе жалюздермен жабдықталады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Пайдаланушыларға арналған ДК, ПлДК, ноутбуктермен жұмыс iстеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 6-бөлімнің атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Пайдаланушыларға арналған үстелдiң жұмыс бетiнiң биiктiгi 680-800 мм шегiнде реттеледi.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Олардың негізінде конструкциялық өлшемдер есептелуі тиіс ДК арналған үстелдің жұмыс бетінің модульді өлшемдерін былай есептеген жөн: ені 800, 1000, 1200 және 1400 мм, оның биіктігі 725 мм тең реттелмеген жағдайда тереңдігі 800 және 1000 мм.
52 - 56. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жалпы бiлiм беру ұйымдарында, орта және жоғары бiлiм беру ұйымдарында ДК, ПлДК, ноутбуктермен және БТ-мен оқыту жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 7-бөлімнің атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Сабақ оқуға арналған үй-жайлар бiр орындық үстелдермен жабдықталады. ДК, ПлДК, ноутбуктермен және БТ-мен жұмыс iстеуге арналған бiр орындық үстелдiң құрылымында мыналар:
1) екi бөлек бет: бiреуi биiктiгi 520-760 мм шегінде ыңғайлы реттеушісі бар ДК орналастыруға арналған және екiншiсi - биiктiгi мен еңкею бұрышы 0-ден 15 градусқа дейiн ыңғайлы реттеушісі бар клавиатураға арналған, жұмыс қалпында бекiтiлген;

46 - 47. Исключены приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Коэффициент пульсации освещенности в дошкольных организациях не превышает 5 %, в административно-общественных зданиях - не более 10,0 %.
49. Для обеспечения нормируемых значений освещенности в помещениях для использования ПК проводится замена перегоревших ламп, чистка стекол оконных рам и светильников осуществляется не реже двух раз в год.
Для предупреждения бликов на экране оконные проемы оборудуются защитными устройствами или жалюзями.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
работы с ПК, ПлПК, ноутбуков для пользователей
Сноска. Наименование главы 6 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Высота рабочей поверхности стола для пользователей регулируется в пределах 680-800 мм.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Модульными размерами рабочей поверхности стола для ПК, на основании которых должны рассчитываться конструктивные размеры, следует считать: ширину 800, 1000, 1200 и 1400 мм, глубину 800 и 1000 мм при нерегулируемой его высоте, равной 725 мм.
52 - 56. Исключены приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям обучения
с ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ в общеобразовательных организациях,
организациях среднего и высшего образования
Сноска. Наименование главы 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Помещения для занятий оборудуются одноместными столами. Конструкция одноместного стола для работы с ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ предусматривается:
1) две раздельные поверхности: одну горизонтальную для размещения ПК с плавной регулировкой по высоте в пределах 520-760 мм и вторую - для клавиатуры с регулировкой по высоте и углу наклона от 0 до 15 градусов с фиксацией в рабочем положении (12-15 градусов);

2) ДК, ПлДК, ноутбуктер мен БТ-ға арналған клавиатура бетiнiң енi кемiнде 750 мм (екi беттiң енi бiрдей болады) және тереңдiгi кемiнде 550 мм;
3) ДК, ПлДК, ноутбуктер немесе БТ-ға және клавиатураға арналған беттердiң электр қуатының сымы және жергiлiктi желiнiң кабельдерi орналасқан тiреушеге тiреуiш. Тiреушенiң негiзiн аяқ қойғышпен бiрге бiрiктiрген дұрыс;
4) жұмыс орнын принтермен жабдықтаған кезде беттiң енiн 1200 мм дейiн үлкейту;
5) биiктiгi және еңкею бұрышы бойынша реттелетiн, негiзгi үстелдің үстіңгі тақтайынан бөлек клавиатураға арналған қондырғы, тiреушенің негiзiне біріктірілген аяқ қойғыш көзделедi.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. ДК бар жұмыс орнының негізгі өлшемдері, үстелдің жиегінің биіктігі және аяққа арналған кеңістіктің биіктігі оқушылардың аяқ киіммен отырғандағы бойына, осы санитариялық ережеге 8-қосымшаның 12-кестелеріне сәйкес келеді.
59. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Мектепке дейінгі ұйымдарда және мектептерде БТ, ДК, ПлДК-мен және ноутбуктермен тікелей болатын сабақтардың үзіліссіз ұзақтығын оқу сағаты ішінде мынадан асырмау ұсынылады:
Атауы
Сабақтардың ұзақтығы
Мектепке дейінгі ұйымдар және 1 сыныптар
15 минуттан артық емес
2-3 сыныптар
20 минуттан артық емес
4-5 сыныптар
25 минуттан артық емес
6-8 сыныптар
30 минуттан артық емес
9-11 сыныптар
35 минуттан артық емес
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. 10-11 сынып оқушыларына арналған жұпталған сабақтар арасындағы үзілістің ұзақтығы кемінде 10 минут болуы, сол уақыт ішінде оқушыларды міндетті түрде бөлмеден шығару, үй-жай толық желдетілуі тиіс.
62. Өндірістік практика кезінде ДК, БТ немесе ДК-мен тікелей жасалатын жұмыстың уақыты 16 және одан жоғары жастағы оқушылар үшін 3 сағаттан, жасы 16-дан кіші оқушылар үшін міндетті түрде жұмыс режимі сақтала отырып 2 сағаттан аспайды. Жұмыс кезінде мынадай профилактикалық іс-шаралар жүргізіледі: 20-25 минут сайын көзге арналған жаттығулар және 45 минут сайын үзіліс кезінде дене шынықтыру жаттығулары.
63 - 69. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) ширина поверхностей для ПК, ПлПК, ноутбуков и ВТ клавиатуры не менее 750 мм (ширина обеих поверхностей одинаковая) и глубина не менее 550 мм;
3) опору поверхностей для ПК, ПлПК, ноутбуков или ВТ и для клавиатуры на стояк, в котором находятся провода электропитания и кабель локальной сети. Основание стояка следует совмещать с подставкой для ног;
4) увеличение ширины поверхностей до 1 200 мм при оснащении рабочего места принтером;
5) подставка для клавиатуры, регулируемая по высоте и углу наклона, отдельная от основной столешницы, подставка для ног, совмещенная с основанием стояка.
Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Основные размеры рабочего места с ПК, высота края стола и высота пространства для ног соответствуют росту обучающихся в обуви, таблица 1, 2 приложения 8 к настоящим санитарным правилам.
59. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Непрерывная длительность занятий в дошкольных организациях и школах непосредственно с ВТ, ПК, ПлПК и ноутбуками в течение учебного часа рекомендуется не более:
Наименование
Длительность занятий
Дошкольные организации
и 1 классы
Не более 15 минут
2-3 классы
Не более 20 минут
4-5 классы
Не более 25 минут
6-8 классы
Не более 30 минут
9-11 классы
Не более 35 минут
Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Длительность перерывов между спаренными уроками для учащихся 10-11 классов должна не менее 10 минут, в период которых следует проводить сквозное проветривание с обязательным выходом учащихся из помещения.
62. В период производственной практики, для учащихся старше 16 лет, непосредственное время работы на ВТ, ПК не более трех часов, для учащихся моложе 16 лет - не более двух часов, с обязательным соблюдением режима работы. В период работы проводятся профилактические мероприятия: упражнения для глаз через 20-25 минут и физкультурная пауза через 45 минут во время перерыва.
63 - 69. Исключены приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Мектепке дейiнгi ұйымдарда БТ, ПлДК, ноутбуктер мен ДК-де оқыту жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 8-бөлімнің атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Мектепке дейiнгi ұйымдарда компьютерлiк ойын сабақтары аптасына 2 реттен жиi жүргiзiлмейдi.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. БТ, ПлДК, ноутбуктер және ДК-мен сабақтарды ұйқыға арналып бөлінген уақыт, күндiзгi серуен және басқа да сауықтыру іс-шаралары есебінен жүргізуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. БТ, ПлДК, ноутбуктер және ДК пайдаланатын мектеп жасына дейiнгi балалардың сабақтарын әдiскер өткізеді немесе оның қатысуымен жүргiзiледi.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Жасына қарамастан екi және одан да көп балаларға БТ, ПлДК, ноутбуктер және ДК-ді бір мезгілде пайдалануға жол берiлмейдi.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Сабаққа арналған орындықтардың өлшемдері осы санитариялық ережеге 8-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген. Орындықтарды табуреткаларға немесе скамейкаларға айырбастауға жол берілмейді.
«Дербес компьютерлерді,
бейнетерминалдарды пайдалануға
және олармен жұмыс істеу жағдайларына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
1-қосымша
Өнімдердің және зиянды және қауіпті факторлардың бақыланатын гигиеналық параметрлерінің тізбесі

8. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям обучения
на ВТ, ПлПК, ноутбуках и ПК в дошкольных организациях
Сноска. Наименование главы 8 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Компьютерные игровые занятия в дошкольных организациях проводятся не чаще 2 раз в неделю.
Сноска. Пункт 71 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Не допускается проводить занятия с ВТ, ПлПК, ноутбуками и ПК за счет времени, отведенного для сна, дневных прогулок и оздоровительных мероприятий.
Сноска. Пункт 72 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Занятия дошкольников с использованием ВТ, ПлПК, ноутбуков и ПК проводятся методистом или в его присутствии.
Сноска. Пункт 73 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Не допускается одновременное использование ВТ, ПК, ПлПК, ноутбуков двумя и более детьми, независимо от возраста.
Сноска. Пункт 74 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Размеры стульев для занятий приведены в таблице 3 приложения 8 к настоящим санитарным правилам. Замена стульев на табуретки или скамейки не допускается.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования к
эксплуатации персональных компьютеров,
видеотерминалов и условиям работы с ними"

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте
Өнім түрлері
Өнімдердің жалпы классификациясы
Зиянды және қауіпті факторлардың гигиеналық параметрлері
Электронды есептеу машиналары:
сандық, дербес сандық,
Принтерлер, сканерлер, модемдер, тоқ көзінің құрылымдары, тоқтаусыз деңгейі тоқ көзін беретін блоктар және басқа да
Құрылымдар
Ақпаратты бейнелеп беретін қондырғы зиянды заттардың деңгейі, (бейне терминалдар) ДК-ны пайдаланатын ойын автоматтары

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
продукции и контролируемых гигиенических параметров
вредных и опасных факторов Таблица 1
Вид продукции
Код общей
классификации
продукции
Гигиенические параметры вредных и
опасных факторов
Электронные
вычислительные
машины:
цифровые,
цифровые
персональные
Принтеры,
сканеры,
модемы, сетевые
устройства,
блоки
бесперебойного
питания и
другие
устройства
Устройства
отображения
информации
(видео
терминалы)
Автоматы
игровые с
использованием
ПК

401300
401350
401370
403000
403200
968575
ЭМӨ, шудың, қанықпаның, ауадағы зиянды заттардың, БДТ көзге көрінетін көрсеткіштерінің деңгейі, рентген сәулесі ЭМӨ, шудың, қанықпаның, ауадағы зиянды заттардың
ЭМӨ, шудың, қанықпаның, ауадағы рентген сәулесі
ЭМӨ, шудың, қанықпаның, ауадағы зиянды заттардың, БДТ көзге көрінетін көрсеткіштерінің деңгейі, рентген сәулесі
Ескертпе: Жеңіл рентген сәулесіне бақылау жасау бейнетерминалдары үшін электронды сәуле түтігін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
ДК арқылы жасалынатын октава жолағындағы дыбыс қысымының және дыбыс деңгейлерінің рұқсат етілген мәні
2-кесте
Октавалық жолақтардағы ортагеометриялық жиіліктегі дыбыс қысымының деңгейі, дБ (Герц) (бұдан әрі - Гц)
дБА-мен өлшенген,  дыбыс деңгейі
31,5 63 125 250 500 1000 2000 4000 8000
Гц Гц Гц Гц Гц Гц Гц Гц Гц
86 71 61 54 49 45 42 40 38
дБ дБ дБ дБ дБ дБ дБ дБ дБ
50
Ескертпе: Дыбыс деңгейін және дыбыс қысымын өлшеу жұмыс орнында жүргізіледі. Ақпаратты бейнелеп беретін құрылғылардың көзбен көрінетін рұқсат етілген параметрлері
«Дербес компьютерлерді,
бейнетерминалдарды пайдалануға
және олармен жұмыс істеу жағдайларына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
2-қосымша
Өндірістік үй-жайларға арналған микроклиматтың оңтайлы нормалары
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте
Жыл кезеңi
Жұмыс санаты
Ауа температурасы артық емес
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы, %
Ауа қозғалысының жылдамдығы, секундына метр (бұдан әрі – м/с)
Салқын
Жылы
1а жеңiл
1б жеңiл
1а жеңiл
1б жеңiл

40 1300,
40 1350,
40 1370
40 3000
40 3200
96 8575
Уровни ЭМП, акустического
шума, концентрация вредных веществ
в воздухе, визуальные показатели
ВТ,
рентгеновское излучение 1
Уровни ЭМП, акустического шума,
концентрация вредных веществ в
воздухе
Уровни ЭМП, визуальные показатели,
концентрация вредных веществ
в воздухе, рентгеновское излучение 1
Уровни ЭМП, акустического шума,
концентрация вредных веществ в
воздухе, визуальные показатели
ВТ, рентгеновское
Излучение 1
Примечание:
Контроль мягкого рентгеновского излучения осуществляется для видеотерминалов с использованием электронно-лучевых трубок.
Допустимые значения уровней звукового давления
в октавных полосах частот
и уровня звука, создаваемого ПК Таблица 2
Уровни звукового давления (дБ) в октавных
полосах (далее - ОП) со среднегеометрическими
частотами Герц (далее - Гц)
Уровни
звука
в дБА
31,5
Гц
63
Гц
125
Гц
250
Гц
500
Гц
1000
Гц
2000
Гц
4000
Гц
8000
Гц
86
дБ
71
дБ
61
дБ
54
дБ
49
дБ
45
дБ
42
дБ
40
дБ
38
дБ
50
Примечание:
Измерение уровня звука и уровней звукового давления проводится на рабочем месте пользователя.
Допустимые визуальные параметры устройств
отображения информации Таблица 3
Сноска. Таблица 3 исключена приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования к
эксплуатации персональных компьютеров,
видеотерминалов и условиям работы с ними"
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оптимальные нормы микроклимата для производственных помещений Таблица 1
Сноска. Таблица 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Период года
Категория
работ
Температура воздуха
не более
Относительная
влажность
воздуха, %
Скорость движения
воздуха, метр в
секунду (далее - м/с)
Холодный
Теплый
Легкая 1а
Легкая 1б
Легкая 1а
Легкая 1б

63          4,5          93          11          67
Түзетілген
мәндері және
олардың         1,0          80          20          72
деңгейлері
«Дербес компьютерлерді,
бейнетерминалдарды пайдалануға
және олармен жұмыс істеу жағдайларына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
6-қосымша
Иондамайтын электромагниттi сәулелену деңгейлерінің рұқсат етiлген мәндерi
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параметрлер атауы
ДК, БТ бөліктері
Бақылау қашықтығы, см
Рұқсат етілген мәні
Кәсіби пайдаланушыларға арналған электростатикалық өрістің кернеулігі
Монитор
Клавиатура
Бас деңгейінде 1,0
20 метрге киловольт (бұдан әрі - кВ/м)
Балалардың мектепке дейінгі ұйымдардың, оқу орындарының және компьютер клубтарының жұмыс орындарындағы электростатикалық өрістің кернеулігі
Монитор
Клавиатура
Бас деңгейінде 1,0
20 кВ/м
15 кВ/м
15 кВ/м
БТ, ДК айналасындағы электр
өрісінің кернеулігі:
5-2000 Гц жиілік диапазонында:
Монитор
Деңгейде
25 метрге Вольт (бұдан әрі - В/м)
2,5 В/м
2-400 кГц жиілік диапазонында:
Монитор
Бас деңгейінде
2,5 кВ/м
ДК, БТ айналасындағы магниттік ағын тығыздығы:
5-2000 Гц жиілік диапазонында:
Монитор
Дисплей мен 10 см қашықтықта орнатылған жерге қосылмаған пластина арасында
250 нанно Тесла (бұдан әрі - нТл)
2-400 кГц жиілік диапазонында:
Монитор
25 нТл
Монитордың үстіңгі электростатикалық әлеуеті, артық емес (сертификатталған сынаулар кезінде)
Монитор
1,0
500 Вольт
Өнеркәсіптік жиіліктің электр өрісінің кернеулігі (50 Гц)
Қуат блоктары
1,0
0,5 кВм
0,5 кВм
«Дербес компьютерлерді,
бейнетерминалдарды пайдалануға
және олармен жұмыс істеу жағдайларына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
7-қосымша
Жұмыс орындарындағы электромагниттік өрістердің деңгейін құрал-саймандық бақылау және гигиеналық бағалау әдісі
Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.04.25 № 217 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ДК пайдаланушылардың жұмыс орындарындағы электромагниттік жағдайға құрал-саймандық бақылау мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) ДК пайдалануға қосқанда және жаңа жұмыс орындарын ұйымдастырғанда және қайта ұйымдастырғанда;
2) электромагниттік жағдайды қалыптастыруға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды жүргізгеннен кейін;
3) еңбек жағдайлар бойынша жұмыс орындарын аттестаттағанда;
4) ұйымдардың өтінімдері бойынша.

63 4,5 93 11 67
Корректированные
значения и их уровни 1,0 80 20 72
Приложение 6
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к эксплуатации персональных компьютеров,
видеотерминалов и условиям работы с ними"
Допустимые значения уровней неионизирующих
электромагнитных излучений
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование параметров
Части ПК, ВТ
Контрольное
расстояние, см
Допустимое
значение
Напряженность электростатического
поля для профессиональных
пользователей
Монитор
Клавиатура
На уровне
головы 1,0
20 килоВольт
на метр
(далее -
кВ/м)
Напряженность электростатического
поля на рабочих местах детских
дошкольных организациях, учебных
заведений и компьютерных клубов
Монитор
Клавиатура
На уровне
головы 1,0
20 кВ/м
15 кВ/м
15 кВ/м
Напряженность
электрического поля
вокруг ПК, ВТ:
в диапазоне частот
5-2000 Гц:
Монитор
На уровне
25 Вольт
на метр
(далее - В/м)
2,5 В/м
в диапазоне частот
2-400 кГц:
Монитор
На уровне головы
Плотность магнитного
потока вокруг ПК, ВТ:
в диапазоне частот
5-2000 Гц:
Монитор
Между дисплеем
и установленной
в 10 см от
негозаземленной
измерительной
пластиной
1,0
1,0
250 нанно
Тесла
(далее - нТл)
25 нТл
в диапазоне частот
2-400 кГц:
Монитор
500 Вольт
Поверхностный
электростатический
потенциал от монитора,
не более (при сертификационных
испытаниях)
Монитор
Напряженность электрического поля
промышленной частоты (50 Гц)
блоки питания
0,5 кВ/м
0,5 кВ/м
Приложение 7
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования к
эксплуатации персональных компьютеров,
видеотерминалов и условиям работы с ними"
Методика инструментального контроля и гигиенической
оценки уровней, электромагнитных полей на рабочих местах
1. Инструментальные исследования электромагнитной обстановки на рабочих местах пользователей ПК производится:
1) при вводе ПК в эксплуатацию и организации новых и реорганизации рабочих мест;
2) после проведения организационно-технических мероприятий, направленных на нормализацию электромагнитной обстановки;
3) при аттестации рабочих мест по условиям труда;
4) по заявкам организаций.

2. Құрал-саймандық зерттеулерді мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдары (немесе) аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтарымен) жүзеге асырады.
3. Электромагниттік өрістердің деңгейін құрал-саймандық бақылау өлшеулердің бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі тізіліміне енгізілген және тексеруден өтуі туралы қолданыстағы куәлігі бар өлшеудің рұқсат етілген негізгі салыстырмалы қателігі плюс-минус 20% болатын аспаптармен жүзеге асырылады.

2. Инструментальные исследования осуществляются государственными органами санитарно-эпидемиологического надзора и (или) аккредитованными испытательными лабораториями (центрами).
3. Инструментальный контроль уровней электромагнитных полей должен осуществляться приборами с допускаемой основной относительной погрешностью измерений плюс-минус 20 %, включенными в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и имеющими действующие свидетельства о прохождении поверки.

4. Изотропты антенналық-түрлендіргіші бар өлшеуіштер қолданылады.
5. ДК пайдаланушыларының үй-жайдағы жұмыс орындарын орналастыру жоспары (нобайы) жасалады.
6. Жұмыс орнының жабдықтары туралы мәлімет ДК құрылғысының, өндіруші фирманың атауы, модельдері мен зауыттық (сериялық) нөмірлері, ДК берілген экран алдындағы сүзгілер (олар бар болғанда) зертханалық зерттеулер хаттамасына жазылады.
7. ДК экранында осы жұмысқа тиісті кескін (мәтін, сызбалар) көрсетіледі.

4. Используются измерители с изотропными антеннами-преобразователями.
5. Составляется план (эскиз) размещения рабочих мест пользователей ПК в помещении.
6. Сведения об оборудовании рабочего места - наименования устройств ПК, фирм-производителей, моделей и заводские (серийные) номера, приэкранные фильтры (при их наличии) на ПК заносятся в протокол лабораторных исследований.
7. На экране ПК устанавливается типичное для данного вида работы изображение (текст, графики).

8. Өлшеу жүргізген кезде барлық есептеу техникасы, ДК және осы үй-жайда орналасқан жұмыста қолданатын басқа да электрлі жабдық қосылады.
9. Электростатикалық өрістің параметрлерін өлшеу ДК қосылғаннан кейін 20 минуттен соң ғана жүргізіледі.
10. ДК-мен жабдықталған жұмыс орнының айнымалы электр және магнит, статикалық электр өрістерінің деңгейін өлшеу жұмыс орнында клавиатураны қосқанда 0,5м, 1,0 м және 1,5 м биіктікте үш деңгейде жүргізіледі.

8. При проведении измерений включается вся вычислительная техника, ПК и другое используемое для работы электрооборудование, размещенное в данном помещении.
9. Измерения параметров электростатического поля проводится не ранее, чем через 20 минут после включения ПК.
10. Измерение уровней переменных электрических и магнитных полей, статических электрических полей на рабочем месте, оборудованном ПК, производится на трех уровнях на высоте 0,5 м, 1,0 м и 1,5 м на рабочем месте, включая клавиатуру.

11. Жиілігі 50 Гц электр өрісінің фондық деңгейі және магниттік өріс кернеуінің фондық деңгейлері мынадай мәндерге сәйкес келеді: 0.5 кВ/м және 0.16 Ампер (0.2 мкТл).
«Дербес компьютерлерді,
бейнетерминалдарды пайдалануға
және олармен жұмыс істеу жағдайларына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
8-қосымша
ДК-мен жұмыс істеу үшін бір орынға арналған үстелдің биіктігі
1-кесте
Оқушылар мен студенттердің аяқ-киім киген кездегі биіктігі, см
Еденнен биіктігі, см
Үстелдің беті
Аяққа арналған кеңістік

11. Фоновый уровень электрического поля частотой 50 Гц и фоновые уровни напряженности магнитного поля соответствуют следующим значениям: 0,5 кВ/м и 0,16 Ампер (0,2 мкТл).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.04.2011 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к эксплуатации персональных компьютеров,
видеотерминалов и условиям работы с ними"
Высота одноместного стола для занятий с ПК Таблица 1
Рост учащихся или
студентов в обуви, см
Высота над полом, мм
поверхность стола
пространство для ног,
не менее