Әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат ету қағидалары
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 20 қыркүйектегі N 422 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 18 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6575 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 маусымдағы № 360 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.06.2017 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына сәйкес және әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат етуді айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат ету қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының әуе трассаларын әуе кемелерімен пайдалануға рұқсат беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 9 желтоқсандағы № 565 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2643 нөмірімен тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін белгіленген тәртіппен ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Е. Дүйсенбаев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
міндетін атқарушы
2010 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 422 бұйрығымен бекітілген
Әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 36-бабына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар әуе трассалары мен жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат беру тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил допуска воздушных трасс и местных воздушных линий к эксплуатации
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 сентября 2010 года № 422. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2010 года № 6575. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июня 2017 года № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию от 19.06.2017 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и целью определения допуска воздушных трасс и местных воздушных линий к эксплуатации, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила допуска воздушных трасс и местных воздушных линий к эксплуатации.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 2003 года № 565 "Об утверждении Правил допуска воздушных трасс к эксплуатации воздушными судами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2643).
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) обеспечить представление в установленном порядке настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Е. Дюсембаев
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 сентября 2010 года № 422
Правила
допуска воздушных трасс и местных
воздушных линий к эксплуатации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска воздушных трасс и местных воздушных линий к эксплуатации (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
2. Правила определяют порядок выдачи допуска воздушных трасс и местных воздушных линий к эксплуатации.

3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) әуе трассасы - әуе кемелерінің ұшуына арналған және аэронавигациялық құрылғыларымен жабдықталған дәліз түріндегі әуе кеңістігі;
2) жергілікті әуе желісі - әуе кемелерінің ұшуды қауіпсіз орындауына арналған, биіктігі мен ені бойынша шектелген төменгі әуе кеңістігіндегі дәліз;
3) рұқсат ету - әуе трассасын және/немесе жергілікті әуе желісін пайдалануға рұқсат ету кезінде берілетін, әуе трассаларына, байланыс және радиотехникалық құрал жүйелеріне, ұшу ережесіне және әуе қозғалысына қызмет көрсету практикасына қатысты халықаралық стандарттар және ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;
4) өтінім - өтінім берушінің әуе трассасын және/немесе жергілікті әуе желісін әуе кемелерінің пайдалануына рұқсат алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға берген жазбаша өтініші;
5) өтінім беруші - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға Рұқсат алу үшін өтініш берген аэронавигациялық ұйым;
6) аймақтық навигация (RNAV) - әуе кемелеріне радиомаяктық навигациялық құралдардың қолданылу аймағының шегінде немесе өздігінен басқарылатын құралдардың, немесе олардың құрамдастырымдарының мүмкіндіктерімен анықталған шекте кез келген қолайлы траекториялар бойынша ұшуды орындауға мүмкіндік беретін навигация әдісі;
7) әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі - ӘҚҚ) - тиісті жағдайларда әуе қозғалысына ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді, авариялық хабардар етуді, әуе қозғалысына консультациялық қызмет көрсетуді, әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетуді білдіретін ортақ термин;
8) ұсынылатын практика-физикалық сипаттамаларға, конфигурацияға, материалдық бөліктерге, техникалық сипаттамаларға, персоналға және ережеге қойылатын, халықаралық аэронавигация қауіпсіздігін, тұрақтылығын немесе тиімділігін қамтамасыз ету үшін бірегей қолданылуы қажет деп танылған және Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес Уағдаласушы тараптар сақтауға тырысатын кез келген талап;
9) стандарт - физикалық сипаттамаларға, конфигурацияға, материалдық бөліктерге, техникалық сипаттамаларға, персоналға және ережеге қойылатын, халықаралық аэронавигация қауіпсіздігін, тұрақтылығын немесе тиімділігін қамтамасыз ету үшін бірегей қолданылуы қажет деп танылған және Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес Уағдаласушы мемлекеттер сақтайтын кез келген талап;
10) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

3. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) воздушная трасса - воздушное пространство в виде коридора, предназначенное для полетов воздушных судов и оборудованное аэронавигационными устройствами;
2) местная воздушная линия - коридор в нижнем воздушном пространстве, ограниченный по высоте и ширине, предназначенный для безопасного выполнения полетов воздушных судов;
3) допуск - документ, выдаваемый при допуске воздушной трассы и/или местной воздушной линии к эксплуатации, удостоверяющий соответствие требованиям международных стандартов и рекомендуемой практики, касающихся воздушных трасс, систем связи и радиотехнических средств, правил полетов и практики обслуживания воздушного движения;
4) заявка - письменное обращение заявителя в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения допуска воздушной трассы и/или местной воздушной линии к эксплуатации воздушными судами;
5) заявитель - аэронавигационная организация, обратившаяся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения допуска;
6) зональная навигация (RNAV) - метод навигации, позволяющий воздушным судам выполнять полет по любой желаемой траектории в пределах зоны действия радиомаячных навигационных средств или в пределах, определяемых возможностями автономных средств, или их комбинации;
7) обслуживание воздушного движения (далее - ОВД) - общий термин, означающий в соответствующих случаях полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, консультативное обслуживание воздушного движения, диспетчерское обслуживание воздушного движения;
8) рекомендуемая практика - любое требование к физическим характеристикам, конфигурации, материальной части, техническим характеристикам, персоналу и правилам, единообразное применение которого признается желательным для обеспечения безопасности, регулярности или эффективности международной аэронавигации и которое будут стремиться соблюдать Договаривающиеся государства согласно Конвенции о международной гражданской авиации;
9) стандарт - любое требование к физическим характеристикам, конфигурации, материальной части, техническим характеристикам, персоналу или правилам, единообразное применение которого признается необходимым для обеспечения безопасности или регулярности международной аэронавигации и которое будут соблюдать Договаривающиеся государства согласно Конвенции о международной гражданской авиации;
10) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;

11) аэронавигациялық ұйым - әуе қозғалысына қызмет көрсетуді және әуе кемесінің бортына қажетті метеорологиялық ақпарат беруді, әуе кеңістігін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді және радиотехникалық жабдық пен байланыс құралдарын пайдалануды жүзеге асыратын азаматтық авиация ұйымы.
4. Әуе трассалары және/немесе жергілікті әуе желілерін әуе кемелерінің пайдалануына, Халықаралық азаматтық авиация конвенциясының 37-бабына сәйкес Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) кеңесі қабылдаған Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына (бұдан әрі - Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптары) сәйкестігін анықтау мен белгілеу мақсатында тексеруден өткізгеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
5. Пайдалануға рұқсат етілген әуе трассалары және/немесе жергілікті әуе желілері Қазақстан Республикасының әуе трассалары тізбесінде және тиісінше Қазақстан Республикасының жергілікті әуе желілері тізбесінде жарияланады.
6. Рұқсат осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысанда қолданылу мерзімі шектеусіз түрде беріледі.
7. Рұқсатты бөлуге және оны басқа адамға беруге болмайды.
8. Рұқсат беруді, есепке алуды, сондай-ақ әуе трассаларының және/немесе жергілікті әуе желілерінің Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігін инспекциялық бақылауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
9. Әуе трассалары және/немесе жергілікті әуе желілерін пайдалануға рұқсат ету жұмыстарын жүргізудің жалпы мерзімі үш айдан аспауы тиіс.
10. Әуе трассаларын пайдалануға рұқсат ету кезінде осы Қағиданың 2-қосымшасында келтірілген әуе трассаларының және/немесе жергілікті әуе желілерінің жабдықтары міндетті тексеруге жатады.
2-тарау. Өтінім беру және оны алдын ала талдау
11. Әуе трассасын және/немесе жергілікті әуе желісін пайдалануға рұқсат ету үшін өтінім беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттармен бірге осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысанда өтініш жібереді.
12. Өтініммен бірге әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің Халықаралық стандарттар мен Ұсынылатын талаптарға сәйкестігін растайтын мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің белгісі (индексі) және онда белгіленген негізгі нүктелер;
2) осы әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желілерінің оның учаскелері бойынша белгіленген ең төменгі абсолюттік биіктіктер;

11) аэронавигационная организация - организация гражданской авиации, осуществляющая обслуживание воздушного движения и передачу необходимой метеорологической информации на борт воздушного судна, обеспечение пользователей воздушного пространства аэронавигационной информацией и эксплуатацию радиотехнического оборудования и средств связи.
4. Воздушные трассы и/или местные воздушные линии допускаются к эксплуатации после их обследования с целью определения и установления их соответствия требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики, принятых Советом международной организации гражданской авиации (ИКАО) в соответствии со статьей 37 Конвенции о международной гражданской авиации (далее - Международные стандарты и Рекомендуемая практика).
5. Допущенные к эксплуатации воздушные трассы и/или местные воздушные линии публикуются в перечне воздушных трасс Республики Казахстан и перечне местных воздушных линий Республики Казахстан соответственно.
6. Допуск выдается без ограничения срока действия по установленной форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Допуск является неотчуждаемым и не может быть передан другому лицу.
8. Выдачу, учет допусков осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
9. Общий срок проведения работ по допуску воздушных трасс и/или местных воздушных линий к эксплуатации с даты подачи заявки не должен превышать трех месяцев.
10. При допуске воздушных трасс к эксплуатации обязательному обследованию подлежит оборудование воздушной трассы и/или местной воздушной линии, приведенное в приложении 2 к настоящим Правилам.
Глава 2. Подача и предварительный анализ заявки
11. Для допуска воздушной трассы и/или местной воздушной линии к эксплуатации заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку установленной формы, согласно приложению 3 к настоящим Правилам с документами, подтверждающими соответствие воздушной трассы и/или местной воздушной линии требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики.
12. К заявке прилагаются следующие документы, подтверждающие соответствие воздушной трассы и/или местной воздушной линии требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики:
1) обозначение (индекс) воздушной трассы и/или местной воздушной линии и установленные основные точки на ней;
2) установленные минимальные абсолютные высоты по данной воздушной трассе и/или местной воздушной линии и ее участкам;

3) әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желілерінің учаскелері, соның ішінде аймақтық навигация бағыттары (RNAV) үшін белгіленген RNP үлгісі;
4) радионавигациялық құралдар мен радиолокациялық жабдықты әуе трассасында және/немесе жергілікті әуе желілерінің учаскелерінде өрістету критерийлері;
5) әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісінің және олардың учаскелері бойынша навигациялық нысаналау қамтамасыз етілетін байланыс, навигациялық және радиолокациялық жабдықтар тізбесі;
6) екіжақты "әуе-жер" байланысының өте жоғары жиіліктегі (ӨЖЖ) арналары әсерінің есептік қашықтығы мен биіктігі шамасы мәндерінің, сондай-ақ әуе трассасы және оның учаскелері бойынша радиолокациялық және ӨЖЖ радиотехникалық құралдар әсерінің есептік қашықтығы мен биіктігі шамасы мәндерінің кестесі;
7) әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің тігінен белгіленген шекаралары;
8) әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің негізгі нүктелерінің географиялық координаттарын (қабылданған координаттар жүйесі) анықтауға қатысты материалдар.
13. Азаматтық авиация салысындағы уәкілетті орган берілген өтінімді және әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде қарап шығып, өтінім берушіге, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес, өтінім бойынша қабылданған шешімді хабарлайды.
14. Егер берілген өтінім немесе әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің сәйкестігін растайтын құжаттар осы Қағидалардың талаптарына және Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкес келмесе, сондай-ақ толық көлемде ұсынылмаған болса, мұндай өтінім азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінімді жолдаған кезден бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде, өтінімді қайтару туралы шешімде қайтару себептері көрсетіле отырып, осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес қайтаруға жатады.
Өтінім беруші өтінімді қайтару туралы шешімді алған сәттен 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде өтінімді қайтару бойынша себептерді жояды және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға кемшіліктерді жою туралы (еркін нысанда) өтініш береді.
15. Өтінім бойынша ескертулер болмаған кезде немесе ескертулер жойылғаннан кейін, әуе трассасын және/немесе жергілікті әуе желісін әуе кемелерінің пайдалануына рұқсат ету мақсатында оларға тексеру жүргізу үшін, өтінім бойынша қабылданған шешім негізінде, 10 (он) күнтізбелік күннің ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен комиссия құрылады.

3) тип RNP, предписанный для воздушной трассы и/или местной воздушной линии или ее участков, в том числе маршрутов зональной навигации (RNAV);
4) критерии развертывания радионавигационных средств и радиолокационного оборудования по воздушной трассе и/или местной воздушной линии ее участкам;
5) перечень связного, навигационного и радиолокационного оборудования, по которому обеспечивается навигационное наведение по воздушной трассе и/или местной воздушной линии ее участкам;
6) таблицы значений величин расчетной дальности и высоты действия очень высокой частоты (далее - ОВЧ) - каналов двухсторонней связи "воздух-земля", а также значения расчетной дальности и высоты действия для радиолокационных и ОВЧ радиотехнических средств по воздушной трассе и ее участкам;
7) установленные вертикальные границы воздушной трассы и/или местной воздушной линии;
8) материалы, касающиеся определения географических координат основных точек воздушной трассы (принятая система координат) и/или местной воздушной линии.
13. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации рассматривает заявку и документы, подтверждающие соответствие воздушной трассы и/или местной воздушной линии требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики, и сообщает в срок не более 30 (тридцати) календарных дней с даты подачи заявки заявителю о принятом решении по заявке, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. В случае если заявка или документы, подтверждающие соответствие воздушной трассы и/или местной воздушной линии не соответствуют требованиям настоящих Правил и Международных стандартов и Рекомендуемой практики, а также представлены не в полном объеме, такая заявка подлежит возврату в срок не более 30 (тридцати) календарных дней с момента направления в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки, с указанием в решении о возврате заявки причин возврата, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Заявитель в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения решения о возврате заявки устраняет причины по которым заявка была возвращена и представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление (в произвольной форме) об устранении недостатков.
15. При отсутствии замечаний или после устранения замечаний по заявке, на основании решения по заявке, в течение 10 (десяти) календарных дней приказом уполномоченного органа в сфере гражданской авиации создается комиссия для проведения обследования воздушной трассы и/или местной воздушной линии с целью допуска ее к эксплуатации воздушными судами.

3-тарау. Әуе трассасын және/немесе жергілікті әуе желісін пайдалануға рұқсат ету үшін тексеру
16. Әуе трассасын және/немесе жергілікті әуе желісін тексеру барысында өтінім беруші өзі өтінім берген әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің және оның жабдықтарының Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігін растауы тиіс.
17. Мыналарға тексеру жүргізіледі:
1) екі жақты "әуе-жер" байланысының ӨЖЖ-арналары әсерінің
пайдалану қашықтығы мен биіктігіне, сондай-ақ әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісі және оның учаскелері бойынша радиолокациялық және ӨЖЖ радиотехникалық құралдар әсерінің пайдалану қашықтығы мен биіктігі мәндеріне;
2) әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісі бойынша ӘҚҚ шектес аудандарға әуе қозғалысын басқаруды тапсырудың қамтамасыз етілуіне;
3) әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің дұрыс елгіленгеніне, негізгі нүктелердің анықталғанына және белгіленгеніне, сондай-ақ ұшу эшелондарының, ең төменгі абсолюттік биіктіктің, әуе трассаларының тігінен белгіленген шекараларының дұрыс белгіленгеніне;
4) әуе трассасы енінің (бүйір шекараларының) және белгіленген RNP үлгілерінің дұрыс белгіленгеніне;
5) әуе кемелерінің әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісімен жалпы ұшу уақытының 95 пайызы бойы осы әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің белгіленген ені шегінен шықпауын қамтамасыз ету үшін әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісі мен оның учаскелерінің радионавигациялық, радиолокациялық жабдықтармен және байланыс құралдарымен жеткілікті түрде жарақтанғанына.
18. Тексеру жүргізген кезде қосымша құжаттарды ұсынатын, тексеру мәніне қатысты қажетті түсінік беретін өтінім берушінің өкілі қатысады. Осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес, тексеру қорытындылары бойынша екі данада (біреуі өтінім берушіге, екіншісі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға) объектілердің нақты жай-күйі, қорытындылар, ұсынымдар және Рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды жазылған акт жасалады. Актіге комиссияның барлық мүшелері қол қойып, өтінім берушіге таныстыру үшін беріледі.
19. Комиссияның тексеру мерзімі тексерісі әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің Халықаралық стандарттар және
Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар және
өтінім түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.

Глава 3. Обследование воздушной трассы и/или местной
воздушной линии для допуска ее к эксплуатации
16. В ходе обследования воздушной трассы и/или местной воздушной линии заявитель должен подтвердить соответствие заявленной им воздушной трассы и/или местной воздушной линии и ее оборудования требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики.
17. Производится обследование:
1) эксплуатационной дальности и высоты действия ОВЧ-каналов двухсторонней связи "воздух-земля", а также значения эксплуатационной дальности и высоты действия для радиолокационных и ОВЧ радиотехнических средств по воздушной трассе и/или местной воздушной линии и ее участкам;
2) обеспечения передачи управления воздушным движением смежным районам ОВД по воздушной трассе и/или местной воздушной линии;
3) правильности обозначения воздушной трассы и/или местной воздушной линии, установления и обозначения основных точек, а также правильности установления эшелонов полета, минимальных абсолютных высот, вертикальных границ воздушной трассы;
4) правильности установления ширины (боковых границ) воздушной трассы и предписанного типа RNP;
5) достаточности оснащения радионавигационным, радиолокационным оборудованием и средствами связи по воздушной трассе и/или местной воздушной линии и ее участкам для обеспечения удержания воздушных судов в пределах установленной ширины воздушной трассы и/или местной воздушной линии на протяжении 95 процентов от общего полетного времени воздушного судна по данной воздушной трассе и/или местной воздушной линии.
18. При проведении обследования присутствует представитель заявителя, который предоставляет дополнительные документы, вносит необходимые пояснения относительно предмета проверки. По результатам обследования составляется акт, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в двух экземплярах (по одному для Заявителя и уполномоченного органа в сфере гражданской авиации), с указанием фактического состояния объектов, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи допуска. Акт подписывается всеми членами комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
В случае несогласия с результатами обследования заявитель вправе изложить свое мнение в письменной форме, которое приобщается к акту в виде отдельного приложения. При отказе в проставлении заявителем подписи об ознакомлении, комиссией делается соответствующая отметка в акте обследования.
19. Срок обследования комиссией не должен превышать тридцати календарных дней со дня поступления заявки и документов, подтверждающих соответствие воздушной трассы и/или местной воздушной линии требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики.

4-тарау. Рұқсат беру, беруден бас тарту, қолданысын тоқтату және қайтарып алу
20. Рұқсатты беру үшін негіз әуе трассасының Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігі (немесе сәйкессіздігі, бұл ретте сәйкессіздіктің барлық тармақтары көрсетіледі) туралы қорытындысы бар әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісіне тексеру жүргізу актісі болып табылады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның қорытындысы бар тексеру акті жасалғаннан кейін он күндік мерзімде Рұқсатты ресімдеу және беру жүргізіледі.
21. Рұқсат беруден бас тарту әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісі мен оның жабдықтары Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкес келмеген жағдайда жүргізіледі.
22. Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, өтінім берушіге бас тарту себебі көрсетілген дәлелді жауап беріледі.
23. Рұқсаттың қолданысын тоқтату мына жағдайларда жүргізіледі:
1) техникалық талаптары жаман жаққа өзгерген жағдайда және азаматтық авиациядағы ұшудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптары өзгерген жағдайда;
2) әуе трассасына қызмет көрсететін азаматтық авиация ұйымының өтініші бойынша;
3) Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптары өзгерген жағдайда.
24. Рұқсаттың қолданысын тоқтату кезінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтінім берушіге осы Қағидалардың 7-қосымшаның талаптарына сәйкес Рұқсаттың тоқтатылуы жөнінде шешімді жолдайды.
25. Өтінім беруші Рұқсаттың тоқтатылуы жөніндегі шешімді алғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күннің ішінде Рұқсаттың тоқтатылуы бойынша ескертулерді жояды және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға кемшіліктерді жою жөнінде өтініш (еркін нысанда) береді.
26. Кемшіліктерді жою жөніндегі өтінішті алғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күннің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен ішінде әуе трассалары және/немесе жергілікті әуе желілерін әуе кемелері пайдалануға рұқсат ету мақсатында оларға тексеру жүргізу үшін комиссия құрылады.
27. Тексеру аяқталғаннан кейін актіге қол қойылған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде тексеру нәтижелеріне байланысты уәкілетті орган Рұқсаттың қолданысын қалпына келтіру туралы шешім шығарады немесе өтініш беруші себептерді жоймаған кезде Рұқсатты қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
28. Рұқсат қайтарылған жағдайда, әуе трассасына және/немесе жергілікті әуе желілеріне қайта тексеру жүргізген кезде, тексеру осы Қағидалардағы 3-тарауда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

Глава 4. Выдача, отказ в выдаче,
приостановление действия и отзыв допуска
20. Основанием для выдачи допуска является акт обследования воздушной трассы и/или местной воздушной линии с заключением о соответствии (или не соответствии, при этом указываются все пункты несоответствий) Воздушной трассы (местной воздушной линии) требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики.
После составления акта обследования с заключением уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в десятидневный срок производит оформление и выдачу допуска.
21. Отказ в выдаче допуска производится при несоответствии воздушной трассы и/или местной воздушной линии и ее оборудования требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики.
22. При отказе в выдаче допуска заявителю дается мотивированный ответ с указанием причин отказа.
23. Приостановление действия допуска производятся:
1) при изменении технических условий в сторону ухудшения и требований по обеспечению безопасности полетов в гражданской авиации;
2) по заявлению организации гражданской авиации, обслуживающей воздушную трассу;
3) при изменении требований Международных стандартов и Рекомендуемой практики.
24. При приостановлении действия допуска уполномоченный орган в сфере гражданской авиации направляет заявителю решение о приостановлении допуска, оформляемое в соответствии с требованиями приложения 7 к настоящим правилам.
25. Заявитель в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения решения о приостановлении действия допуска устраняет причины по которым действие допуска было приостановлено и представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление (в произвольной форме) об устранении недостатков.
26. В течение 10 (десяти) календарных дней с даты получения заявления об устранении недостатков, приказом уполномоченного органа в сфере гражданской авиации создается комиссия для проведения обследования воздушной трассы и/или местной воздушной линии с целью допуска ее к эксплуатации воздушными судами. Проведение обследования воздушной трассы и/или местной воздушной линии проводится в соответствии с требованиями главы 3 настоящих Правил.
27. По завершению обследования в течение 10 (десяти) календарных дней со дня подписания акта уполномоченный орган в зависимости от результатов обследования выносит решение о восстановлении действия допуска либо при не устранении заявителем причин принимает решение об отзыве допуска.
28. При повторном обследовании воздушной трассы и/или местной воздушной линии, в случае отзыва допуска, проведение обследования осуществляется в порядке, предусмотренном главой 3 настоящих Правил.

5-тарау. Рұқсатқа өзгерістер енгізу және оның көшірмесін беру
29. Рұқсатқа өзгерістер енгізу мына жағдайларда жүргізіледі:
1) әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің атауы (индексі) өзгерген жағдайда;
2) Рұқсатты ресімдеу кезінде жіберілген редакциялық сипаттағы қателер табылған жағдайда;
3) пайдаланушының атауы, оның мәртебесі, ведомстволық қарастылығы өзгерген және басқа да өзгерістер болған жағдайда, егер бұл өзгерістер Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкессіздікті тудырмаса;
4) әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісі мен оның учаскелері жөніндегі пайдалану талаптары мен шектеулер өзгерген жағдайда.
30. Рұқсаттың көшірмесі ол бүлінген немесе жоғалған жағдайда беріледі.
31. Рұқсатқа өзгерістер енгізу немесе оның көшірмесін алу үшін (жоғалған жағдайдан басқа жағдайларда) аэронавигациялық ұйым, осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес, бұрын берілген Рұқсаттың тиісті негіздемесі мен қосымшасын қосып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш береді.
Рұқсатқа өзгерістер енгізу немесе оның көшірмесін беруді он күнтізбелік күн ішінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
1-қосымша
Нысан
Елтаңба
____________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘУЕ ТРАССАСЫН (ЖЕРГІЛІКТІ ӘУЕ ЖЕЛІСІН) ӘУЕ КЕМЕЛЕРІҢІҢ ПАЙДАЛАНУЫНА
РҰҚСАТ ЕТУ
ӘТ сериясы______ 20__ жылғы "__"_______берілген
қолданылу мерзімі: тұрақты.
1. ӘТ_______________________________________________________________
2. ӘТ (ЖӘЖ) негізгі нүктелері (бастапқы, аралық, соңғы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. ӘҚҚ органдары ____________________________________________________
4. Осы құжат арқылы ӘТ (ЖӘЖ)_________________________________________
(әуе трассасы немесе ЖӘЖ атауы)
және оның жабдықтары Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкес келетіні расталады және осы рұқсатқа берілген қосымшада көрсетілген шектеулерді есепке ала отырып, әуе кемелерінің пайдалануына рұқсат етіледі.
5. Рұқсат беру негіздемесі
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________ комиссиясының
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган)
сертификаттық тексеру актісі.
Рұқсат берген органның басшысы
______________________________
(қолы, Т.А.Ж.)
МО
ӘТ (ЖӘЖ) № ____сериясы
ПАЙДАЛАНУ ТАЛАПТАРЫ МЕН ШЕКТЕУЛЕР
Р/н
Әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісінің атауы (индексі). Негізгі нүктелердің атауы. Координаттары.
Әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісінің жабдықтары
Белгіленген RNP үлгісі
Әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісінің белгіленген ені
Тік шекара Ең төменгі абсолюттік биіктік
Ескертпе
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның басшысы
_____________________________
(қолы, Т.А.Ж.)
МО
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
2-қосымша
Тексеруге жататын әуе трассалары жабдықтарының тізімі Спутниктік жүйелердің жер үсті жабдығы

Глава 5. Внесение изменений в допуск и выдача дубликата
29. Внесение изменений в допуск производится в случаях:
1) изменения наименования (индекса) воздушной трассы и/или местной воздушной линии;
2) при обнаружении ошибок редакционного характера, допущенных при оформлении допуска;
3) в случае изменения наименования эксплуатанта, его статуса, ведомственной принадлежности и других изменений, если они не влекут за собой несоответствие требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой практики;
4) изменения эксплуатационных требований и ограничений по воздушной трассе и/или местной воздушной линии или ее участкам.
30. Дубликат допуска выдается в случае его порчи или утраты.
31. Для внесения изменения в допуск или получения дубликата аэронавигационная организация подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с необходимыми обоснованиями и приложением ранее выданного допуска (кроме случаев утраты).
Внесение изменений в допуск либо выдача дубликата производится уполномоченным органом в течение десяти календарных дней.
Приложение 1
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
Герб
_____________________________________________________________________
(уполномоченный орган в сфере гражданской авиации)
ДОПУСК ВОЗДУШНОЙ ТРАССЫ (Местной воздушной линии)
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН К ЭКСПЛУАТАЦИИ
ВОЗДУШНЫМИ СУДАМИ
Серия ВТ____
выдан "___"________ 20__ г.
срок действия: постоянный.
1. ВТ _______________________________________________________________
2. Основные точки ВТ (МВЛ) (начальная, промежуточные, конечная)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Органы ОВД _______________________________________________________
4. Настоящим удостоверяется, что ВТ (МВЛ)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование воздушной трассы или МВЛ)
и ее оборудование соответствует требованиям Международных стандартов
и Рекомендуемой практики и допускается к эксплуатации воздушными
судами с учетом ограничений, указанных в приложении к настоящему
допуску.
5. Основание для выдачи допуска Акт сертификационного обследования
(проверки) комиссией ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
Руководитель органа, выдавшего допуск
_____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
МП
Серия ВТ (МВЛ) № __
ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ И ОГРАНИЧЕНИЯ
N
п/п
Наименование
(индекс)
воздушной
трассы и/или
местной
воздушной
линии.
Названия
основных
точек.
Координаты.
Оборудова-
ние
воздушной
трассы
и/или
местной
воздушной
линии
Предпи-
санный
тип RNP
Установлен-
ная ширина
воздушной
трассы и/или
местной
воздушной
линии
Верти-
кальные
границы
Минималь-
ная
абсолют-
ная
высота
Примечания
Руководитель уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
__________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
МП
Приложение 2
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Перечень
оборудования воздушной трассы и/или местной
воздушной линии, подлежащего обследованию
Наземное оборудование спутниковых систем

1. GNSS (GPS/GLОNASS) ғаламдық спутниктік навигациялық жүйелеріндегі функционалдық қосымшаларының жер үсті жүйелері:
жергілікті дифференциалды жүйелері;
кең аумақты (өңірлік) дифференциалды жүйелері.
2. Байланыстың авиациялық жылжымалы спутниктік жер үсті жабдығы.
3. Байланыстың авиациялық тіркелген спутниктік жер үсті жабдығы.
Радиолокациялық жабдық
4. Шолу радиолокациялық станциялар (ШРЛ).
5. Екінші реттік шолу радиолокаторлары (ЕШР).
6. Автоматты радиопеленгаторлар (АРП).
Әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданының жабдығы
7. Радиолокациялық және радиопеленгациялық ақпаратты өңдеудің бағдарламалық-аппараттық құралдары.
8. Автоматты тәуелді бақылау (АТБ) ақпаратын өңдеудіңбағдарламалық-аппараттық құралдары.
9. Жоспарлы ақпаратты өңдеудің бағдарламалық-аппараттық құралдары.
10. Ақпаратты құжаттандыру және жаңарту аппаратурасы.
11. Диспетчерлік пульттер және бейнелеу құралдары.
12. Электрмен жабдықтау аппаратурасы.
Навигациялық жабдық
13. Барлық бағыттағы ӨЖЖ-радиомаяк (VOR).
14. Қашықтан өлшеу жабдығы (DМЕ).
15. Маркерлік радиомаяктар (МРМ).
16. Жетекші радиостанциялар (NDВ).
Байланыс жабдығы
17. ӨЖЖ, ЖЖ ауқымдағы әуе электр байланыс құралдары.
18. Жер үсті электр байланыс құралдары.
19. ӨЖЖ байланыс ретрансляторлары.
20. Диспетчерлік дыбыстық байланыс аппаратурасы.
21. Антенналар.
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
3-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
Пайдалануға рұқсат ету мақсатында
әуе трассасына (жергілікті әуе желісіне)
тексеру жүргізуге өтінім
1. __________________________________________________________________
(ұйымның, өтінім берушінің атауы, мекен-жайы)
атынан ______________________________________________________________
(лауазымы, басшының Т.А.Ә.)
____________________________________________________________негізінде
әрекет ететін _______________________________________________________
(әуе трассасының атауы)
_____________________________________________________________________
(нормативтік актілердің атауы мен нұсқауы)
талаптарына сәйкес келетінін мәлімдейді және осы нысанның Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкес келетіндігіне инспекциялық тексеру жүргізуді сұрайды.
2. Әуе трассасы және/немесе жергілікті әуе желісі жабдығы туралы қосымша ақпарат ______________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Наземные системы функционального дополнения глобальной спутниковой навигационной системы GNSS (GPS/GLONASS):
локальные дифференциальные системы;
широкозонные (региональные) дифференциальные системы.
2. Наземное оборудование авиационной подвижной спутниковой системы связи.
3. Наземное оборудование авиационной фиксированной спутниковой системы связи.
Радиолокационное оборудование
4. Обзорные радиолокационные станции (ОРЛ).
5. Вторичные обзорные радиолокаторы (ВРЛ).
6. Автоматические радиопеленгаторы (АРП).
Оборудование районов обслуживания воздушным движением
7. Программно-аппаратные средства обработки радиолокационной и радиопеленгационной информации.
8. Программно-аппаратные средства обработки информации автоматического зависимого наблюдения (АЗН).
9. Программно-аппаратные средства обработки плановой информации.
10. Аппаратура документирования и воспроизведения информации.
11. Диспетчерские пульты и средства отображения.
12. Аппаратура электроснабжения.
Навигационное оборудование
13. Всенаправленный ОВЧ-радиомаяк (VOR).
14. Дальномерное оборудование (DME).
15. Маркерные радиомаяки (МРМ).
16. Приводные радиостанции (NDB).
Связное оборудование
17. Средства воздушной электросвязи ОВЧ, BЧ диапазонов.
18. Средства наземной электросвязи.
19. Ретрансляторы ОВЧ связи.
20. Аппаратура диспетчерской речевой связи.
21. Антенны.
Приложение 3
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
Заявка на проведение обследования
воздушной трассы (местной воздушной линии)
с целью допуска к эксплуатации
1. ____________________________________________________________
(наименование организации, заявителя, его адрес)
в лице ______________________________________________________________
(должность, ФИО руководителя)
заявляет, что ______________________________________________________,
(наименование воздушной трассы)
действующий на основании ___________________________________________,
соответствует требованиям ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
и просит провести обследование данного объекта на соответствие
требованиям Международным стандартам и Рекомендуемой практики.
2. Дополнительная информация оборудования воздушной трассы
и/или местной воздушной линии _______________________________________
_____________________________________________________________________

3. Қосымша: ___________________________________________________
Кәсіпорын басшысы ______________________________ ___________
(Т.А.Ә.) (қолы)
М.О. Күні ________________
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
4-қосымша
Нысан
Әуе кемелерінің пайдалануына рұқсат ету мақсатында әуе трассасына (жергілікті әуе желісіне) тексеру жүргізуге берілген өтінім бойынша қабылданған 20___ жылғы "___"________ шешім
Сіздің өтініміңіз бен әуе трассасын (жергілікті әуе желісін) әуе кемелерінің пайдалануына рұқсат етуге берілген дәлелді құжаттаманы қарап, мынаны хабарлаймыз:
1. Тексеру_____ бастап__________дейінгі аралықта жүргізіледі.
_____________________________________________________________________
(нормативтік актілердің атауы мен нұсқауы)
______________________________________талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы
_____________ ______________
қолы Т.А.Ә.
МО
"___"___________20___ж.
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
5-қосымша
Нысан
Әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің сәйкестігін дәлелдейтін өтінімді және құжаттарды қайтару бойынша қабылданған 20__ жылғы "__"________шешім
Әуе трассасының және/немесе жергілікті әуе желісінің сәйкестігін дәлелдейтін өтінім және құжаттар келесі себептер бойынша қайтарылды:
_____________________________________________________________________
(себептерін көрсету)
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның басшысы
__________ __________________
қолы Т.А.Ә.
МО
"___"___________20___ж.
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
6-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
___________________________________
(Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның басшысы)
___________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
"___"________________ 20___ж.
Пайдалануға рұқсат ету мақсатында әуе трассасын
(жергілікті әуе желісін) тексеру актісі
Комиссия __________________________________20___ жылғы "___"_________
бұйрығымен төмендегі құрамда тағайындалған:
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)
________________бастап______________ дейін дәлелді құжаттаманы қарап, әуе трассасының (жергілікті әуе желісінің) Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарының сәйкестігіне тексеру жүргізіп, төмендегілерді анықтады:
1. Пайдалануға берілген әуе трассасы (жергілікті әуе желісі)
_____________________________________________________________________
(ӘТ немесе ЖӘЖ атауы)

3. Приложение: ________________________________________________
Руководитель предприятия ____________________ _______________
(Ф.И.О.) (подпись)
МП Дата _______________
Приложение 4
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
Решение
по заявке на проведение обследования воздушной
трассы (местной воздушной линии) _____
с целью допуска к эксплуатации воздушными судами
от "____"_________ 20__ г.
Рассмотрев вашу заявку и доказательную документацию на допуск
воздушной трассы (местной воздушной линии) к эксплуатации воздушными
судами, сообщаем:
1. Проверка будет проведена в период с ___ по ______ на соответствие
требованиям ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
Руководитель уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
___________ ______________
подпись Ф.И.О
МП
"____" ___________ 20___ г.
Приложение 5
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
Решение
о возврате заявки или документов, подтверждающих
соответствие воздушной трассы и/или местной воздушной линий
от "____"_________ 20__ г.
Заявка или документы, подтверждающие соответствие воздушной
трассы и/или местной воздушной линий возвращены по следующим
основаниям:
____________________________________________________________________
(указать причины)
Руководитель уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
___________ ______________
подпись Ф.И.О
МП
"____" ___________ 20__ г
Приложение 6
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
"Утверждаю"
_____________________________
(руководитель уполномоченного
органа в сфере гражданской
авиации)
_____________________________
(подпись, ФИО)
"____" ___________ 20__ г.
Акт
обследования воздушной трассы
(местной воздушной линии)___________
с целью допуска к эксплуатации
Комиссия, назначенная приказом ________________________________
от "___"_________ 20__ г. _______ в составе:
Председатель комиссии _________________________________________
Члены комиссии: _______________________________________________
(фамилии, инициалы, должность)
в период с ________ по _____________ рассмотрела доказательную
документацию, провела обследование воздушной трассы (местной
воздушной линии) на соответствие требованиям Международных стандартов
и Рекомендуемой практики и установила следующее:
1. Воздушная трасса (местная воздушная линия) к эксплуатации
_______________________________________________
(название ВТ или МВЛ)

2. Әуе трассаларының физикалық сипаттамасы:
1) ӘТ (ЖӘЖ) элементтерінің геометриялық көлемі (пайдаланылатын эшелондардың ені (биіктігі);
2) әуе трассасы және оның учаскелері бойынша белгіленген ең төменгі абсолюттік биіктіктер;
3) әуе трассасы (жергілікті әуе желісі) бойынша негізгі нүктелер;
4) әуе трассасы (жергілікті әуе желісі) бойынша негізгі нүктелердің географиялық координаттарын анықтаудың пайдаланылған жүйесі;
5) әуе трассасы (жергілікті әуе желісі) бойынша белгіленген КМ5 үлгісі;
6) әуе трассасының (жергілікті әуе желісінің) радиотехникамен қамтамасыз ету (бұдан әрі - РТҚ) және байланыс құралдарымен жабдықталуы, олардың Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігі;
7) РТҚ және ӨЖЖ-байланыс құралдарының тактикалық-техникалық сипаттамаға, Техникалық пайдалану ережесі талаптарына сәйкестігі және олардың жұмысқа дайындығы;
8) электрмен қоректендірудің негізгі және резервтегі көздерінің жай-күйі және олардың Халықаралық стандарттар және ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігі;
Комиссияның әуе трассасының (жергілікті әуе желісінің) Халықаралық стандарттар және Ұсынылатын практика талаптарына сәйкестігі (немесе сәйкес еместігі, бұл жағдайда сәйкессіздіктің барлық тармақтары көрсетіледі) туралы қорытындысы.
Комиссия төрағасы __________ _________________________
Комиссия мүшелері:__________ _________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
7-қосымша
Нысан
Әуе трассаларын (жергілікті әуе желілерін) әуе кемелерінің
пайдалануына рұқсат етуді тоқтату бойынша қабылданған 20__жылғы "__"________шешім
Әуе трассаларын (жергілікті әуе желілерін) әуе кемелерінің пайдалануына рұқсат етуді тоқтату келесі себептер бойынша тоқтатылды:
_____________________________________________________________________
(себептерін көрсету)
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның басшысы
__________ __________________
қолы Т.А.Ә.
МО
"___"___________20___ж.
Әуе трассалары
мен жергілікті әуе
желілерін пайдалануға
рұқсат ету ережесіне
8-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
Әуе трассасы (жергілікті әуе желісі) (ӘТ учаскелері) бойынша өзгерістерді бекітуге өтінім
_______________________________________________________________
(ӘТ атауы көрсетілсін)
әуе трассасына (жергілікті әуе желісіне) жасалған өзгерістерді бекітуіңізді сұраймын.
Ұсынылып отырған өзгерістер ___________________________________
_____________________________________________________________________
(ұсынылып отырған өзгерістердің қысқаша сипаты келтіріледі)
Әуе трассасы (жергілікті әуе желісі), соның ішінде ұсынылып отырған өзгерістер есепке алына отырып,
_____________________________________________________________________
(нормативтік талаптары қамтылған құжаттың атауы керсетілсін)
_____________________________________________________________________
сәйкес келеді.
Қосымша:fs24 өзгерістер бетте.
Ұйымның басшысы
Өтінім беруші _________________________________________________
қолы, тегі, аты-жөні
"___"___________20___ж.
МО

2. Физические характеристики воздушных трасс:
1) геометрические размеры элементов ВТ (МВЛ) (ширина,
используемые эшелоны (высоты);
2) установленные минимальные абсолютные высоты по воздушной
трассе и ее участкам;
3) основные точки по воздушной трассе (местной воздушной
линии);
4) используемая система определения географических координат
основных точек по воздушной трассе (местной воздушной линии);
5) предписанный тип RNP по воздушной трассе (местной воздушной
линии);
6) оснащенность воздушной трассы (местной воздушной линии)
средствами радиотехнического обеспечения (далее - РТО) и связи, их
соответствие требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой
практике;
7) соответствие средств РТО и ОВЧ-связи тактико-техническим
характеристикам, требованиям Правил технической эксплуатации и их
готовности к работе;
8) состояние основных и резервных источников электропитания и
их соответствия требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой
практики.
Заключение комиссии о соответствии (или не соответствии, при
этом указываются все пункты несоответствий) Воздушной трассы (местной
воздушной линии) требованиям Международных стандартов и Рекомендуемой
практики.
Председатель комиссии __________ ______________________
Члены комиссии: __________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Приложение 7
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
Решение
о приостановлении действия допуска воздушной
трассы (местной воздушной линии) _____
к эксплуатации воздушными судами
от "____"_______ 20__ г.
допуск воздушной трассы (местной воздушной линии) к
эксплуатации воздушными судами, приостановлен с _____ 20___ г. по
следующим основаниям:
_____________________________________________________________________
(указать причины приостановления допуска воздушной трассы (местной
воздушной линии)
Руководитель уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
___________ _________________
подпись Ф.И.О
МП
"____"_____________ 20___ г
Приложение 8
к Правилам допуска воздушных
трасс и местных воздушных линий
к эксплуатации
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
Заявка
на утверждение изменений по воздушной трассе
(местной воздушной линии) (участкам ВТ)
Прошу утвердить изменения к воздушной трассе (местной воздушной
линии) ______________________________________________________________
(указать название ВТ)
Предлагаемые изменения ______________________________________________
(приводится краткое описание предлагаемых изменений)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Воздушная трасса (местная воздушная линия) соответствует
_____________________________________________________________________
(указать название документа, содержащего нормативные требования)
_____________________________________________________________________
в том числе с учетом предлагаемых изменений.
Приложение: изменения на ___ листах.
Руководитель организации
Заявителя _____________________________________
подпись, фамилия, инициалы
"___"__________ 20 ___г
МП