«Шаруа (фермер) қожалықтарының №____ есеп кітабы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны мен оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 279 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 18 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6584 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 77 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 09.12.2014 № 77 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Шаруа немесе фермер қожалықтарының № ___ есепке алу кітабы» (коды 1827114, индексі 1-фермер, кезеңділігі бес жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанына, осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Шаруа немесе фермер қожалықтарының № ___ есепке алу кітабы» (коды 1827114, индексі 1-фермер, кезеңділігі 5 жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа, осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 28.11.2013 № 279 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                      Ә. Смайылов
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Күрішбаев ___________
2010 жыл
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 279 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 28.11.2013 № 279 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
1-фермер нысан
Елді мекендердегі шаруа немесе фермер қожалығының әр шаруашылық бойынша есебі
Форма 1-фермер
Похозяйственный учет крестьянских или фермерских хозяйств в населенных пунктах
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының

Об утверждении статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Книга учета крестьянских (фермерских) хозяйств №_____" и инструкции по ее заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 30 сентября 2010 года № 279. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2010 года № 6584. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 77
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 09.12.2014 № 77 (вводится в действие с 01.01.2015).
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие 01.01.2011.
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) в статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств № _____» (код 1827114, индекс 1-фермер, периодичность один раз в пять лет), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств № ____» (код 1827114, индекс 1-фермер, периодичность один раз в пять лет), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от 28.11.2013 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2011 года.
Председатель                                     А. Смаилов
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 28.11.2013 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
1-фермер нысан
Елді мекендердегі шаруа немесе фермер қожалығының
әр шаруашылық бойынша есебі
Форма 1-фермер
Похозяйственный учет крестьянских или фермерских хозяйств в населенных пунктах
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
төрағасының 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 279
бұйрығына 1-қосымша

2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 279 бұйрығына 1-қосымша
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике от 30 сентября 2010 года № 279
Статистикалық нысан коды 1827114
Код статистической формы 1827114
___________________________________________________________________________________
кенттік, ауылдық әкімшіліктің атауы/наименование поселковой, сельской администрации
Шаруа немесе фермер қожалықтарының № ____ есеп кітабы
Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств № ___
2011–2015 жылдарға арналған
на 2011–2015 годы
__________________________________________________________________________________
кенттік, ауылдық әкімшіліктің атауы/наименование сельской, поселковой администрации
Шаруа немесе фермер қожалықтарының № ____ есеп кітабы
Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств № ___
2011–2015 жылдарға арналған
на 2011–2015 годы
Кітапқа кенттік, ауылдық әкімшіліктердің аумағында тіркелген барлық шаруа немесе фермер қожалықтары жазылады
В книгу записываются все крестьянские или фермерские хозяйства зарегистрированные на территории поселковой, сельской администрации
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
Шаруа (фермер) қожалығы басшысының тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Фамилия, имя, отчество главы крестьянского (фермерского) хозяйства       Е (ер)   Ә (әйел)
Шаруа (фермер) қожалығы басшысының жынысын көрсетіңіз (белгі қойыңыз)     М(мужской)   М(мужской)
Укажите пол главы крестьянского (фермерского) хозяйства (поставьте галочку)
Шаруа (фермер) қожалығының құрылған жылы _________________________________________________________
Год образования крестьянского (фермерского) хозяйства
Шаруа (фермер) қожалығының атауы _________________________________________________________________
Наименование крестьянского (фермерского) хозяйства
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) ________________ № (жер кадастры кітабы бойынша) ____________ Регистрационный номер налогоплательщика (РНН)        (по земельно-кадастровой книге)
Бизнес-сәйкестендірме нөмірі (БСН) __________________ Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ____________
Бизнес идентификационный номер (БИН)            Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Шаруа (фермер) қожалығының негізгі мекенжайы _____________________________________________________
Адрес головного крестьянского (фермерского) хозяйства
Шаруа (фермер) қожалығы филиалының мекен-жайы ____________________________________________________
Адрес филиала крестьянского (фермерского) хозяйства
Шаруа (фермер) қожалығы басшысының тұрғылықты жері _______________________________________________
Постоянное местожительство главы крестьянского (фермерского) хозяйства
Шаруа (фермер) қожалығы негізгі қызметінің негізгі бағыты ________________________________________
Основное направление деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства
Басқа да қызмет түрлері (қандай екенін көрсету)___________________________________________________
Другие виды деятельности (указать какие)

Приложение 1 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 30 сентября 2010 года № 279
Статистикалық нысан коды 1827114
Код статистической формы
1827114
_______________________________________________________________________________________
кенттік, ауылдық әкімшіліктің атауы/
наименование поселковой, сельской администрации
Шаруа немесе фермер қожалықтарының № ____ есеп кітабы
Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств № ___
2011–2015 жылдарға арналған
на 2011–2015 годы
______________________________________________________________________________________
кенттік, ауылдық әкімшіліктің атауы/
наименование сельской, поселковой администрации
Шаруа немесе фермер қожалықтарының № ____ есеп кітабы
Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств № ___
2011–2015 жылдарға арналған
на 2011–2015 годы
Кітапқа кенттік, ауылдық әкімшіліктердің аумағында тіркелген барлық шаруа
немесе фермер қожалықтары жазылады
В книгу записываются все крестьянские или фермерские хозяйства
зарегистрированные на территории поселковой, сельской администрации
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
__________________________________________________ _____ беттен ________ бетке дейін
Шаруа немесе фермер қожалығы басшысының тегі, аты, әкесінің аты _____________
Фамилия, имя, отчество главы крестьянского или фермерского хозяйства
Шаруа немесе фермер қожалығы басшысының жынысын көрсетіңіз (белгі қойыңыз)
Укажите пол главы крестьянского или фермерского хозяйства (поставьте галочку)
Е(ер)
Ә(әйел)
М(Мужской)
Ж(женский)
Шаруа немесе фермер қожалығының құрылған жылы __________________________________
Год образования крестьянского или фермерского хозяйства
Шаруа немесе фермер қожалығының атауы ___________________________________________
Наименование крестьянского или фермерского хозяйства
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) _
Регистрационный номер налогоплательщика (РНН)
№ (жер кадастры кітабы ойынша) _______
(по земельно-кадастровой книге)
Бизнес-сәйкестендірме нөмірі (БСН) ___
Бизнес идентификационный номер (БИН)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Шаруа немесе фермер қожалығының негізгі мекенжайы _____________________________
Адрес головного крестьянского или фермерского хозяйства
Шаруа немесе фермер қожалығы филиалының мекен жайы ____________________________
Адрес филиала крестьянского или фермерского хозяйства
Шаруа немесе фермер қожалығы басшысының тұрғылықты жері ______________________
Постоянное местожительство главы крестьянского или фермерского хозяйства
Шаруа немесе фермер қожалығы негізгі қызметінің негізгі бағыты _____________
Основное направление деятельности крестьянского или фермерского хозяйства
Басқа да қызмет түрлері (қандай екенін көрсету) ____________________________
Другие виды деятельности (указать какие)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 28.11.2013 № 279 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабы» (коды 1827114, индексі 1-фермер, кезеңділігі 5 жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) шаруа немесе фермер қожалығы – ауылшаруашылық өнімін өндіру үшін ауылшаруашылық мақсатындағы жерлерді пайдаланумен, сондай-ақ осы өнімді өңдеумен және өткізумен үздіксіз байланысты жеке кәсіпкерлікті жүзеге асыратын адамдардың отбасылық-еңбек бірлестігі;
2) бизнес сәйкестендірме нөмірі (БСН) – қызметін бірлескен кәсіпкерлік нысанында жүзеге асыратын заңды тұлға мен жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылған бірегей нөмір;
3) жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) – қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке тұлға соның ішінде жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылған бірегей нөмір;
4) ауыл шаруашылығы алабы – ауыл шаруашылығы өнімдерін алу үшін пайдаланылатын жер учаскелері. Оның құрамына егістік, тұрақты дақылдар егілетін жерлер, шабындықтар мен жайылымдар кіреді;
5) егiстiк – ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылатын, жүйелі өңделіп отыратын ауыл шаруашылығының пайдалы жерлері, оған көпжылдық шөптерді егетін, жерлер мен таза сүрі жерлер де кіреді;
6) көп жылдық екпелер – жемiс-жидек, техникалық және дәрi-дәрмек өнiмдерiнiң түсiмiн алуға, қолдан отырғызылған (орман ауданысыз) немесе шөптік көп жылдық өсімдіктер, жасанды бұта екпелеріне пайдаланылатын ауыл шаруашылығы алабы. Көп жылдық екпелер құрамында бақша, жүзімдік, жидектік, жемісті көшеттіктер, плантациялар бөлініп көрсетіледі;
7) шабындықтар – шөп шабу үшін жүйелі пайдаланылатын жер учаскелері;
8) жайылымдар – мал жаю үшін жүйелі түрде пайдаланылатын (осындай пайдалану негізгі болып табылатын) ауыл шаруашылығы алқаптары, сондай-ақ шабындыққа пайдаланылмайтын және тыңайған жерлерге жатпайтын мал жаюға жарамды жер учаскелері;
9) тыңайған жер – бұрын егiстiк құрамында болған және күзден бастап бiр жылдан аса ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылмайтын және сүрі жерлерге әзiрленбеген жер учаскесi;

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 28.11.2013 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует порядок заполнения статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств» (код 1827114, индекс 1-фермер, периодичность один раз в пять лет).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) крестьянское или фермерское хозяйство – семейно-трудовое объединение лиц, в котором осуществление предпринимательства неразрывно связано с использованием земель сельскохозяйственного назначения для производства сельскохозяйственной продукции, а также с переработкой и сбытом этой продукции;
2) бизнес-идентификационный номер (БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в форме совместного предпринимательства;
3) индивидуальный идентификационный номер (ИИН) - уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
4) сельскохозяйственные угодья – участки земли, используемые для получения сельскохозяйственной продукции. В их состав входят пашни, земли под многолетними культурами, сенокосы и пастбища;
5) пашня – систематически обрабатываемые сельскохозяйственные угодья, используемые под посевы сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав и чистые пары;
6) многолетние насаждения – сельскохозяйственные угодья, используемые под искусственно созданными древесными, кустарниковыми (без лесной площади) или травянистыми многолетними растениями, предназначенными для получения урожая плодово-ягодной, технической или лекарственной продукции. В составе многолетних насаждений различают сад, виноградник, ягодник, плодовый питомник, плантации;
7) сенокосы – сельскохозяйственные угодья, систематически используемые для сенокошения;
8) пастбища – сельскохозяйственные угодья, систематически используемые для выпаса животных (такое использование является основным), а также земельные участки, пригодные для пастьбы скота, не используемые под сенокос и не являющиеся залежью;
9) залежь – земельный участок, который ранее использовался под пашню и более одного года, начиная с осени, не используется для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлен под пар;

10) егістік жерлер – ауыл шаруашылығы дақылдары егілген жердің ауданы. Оның құрамына, қысқы солғандарын есептен шығарып тастағандағы өткен жылғы егілген күздіктер, дербес ауданға, соның ішінде солған күздіктердің орнына қайта себілгендерді қоса, ағымдағы жылы егілген жаздық дақылдар және берілген жылы егілген көпжылдық шөптер (бүркемесіз), бұрынғы жылдары егілген көпжылдық шөптердің биыл жиналатын ауданы, яғни көктемге сақталған шабындық ауданы кіреді.
3. Заңды тұлға құрмай және оның нышандарынсыз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын адамдар шаруа немесе фермер қожалығының субъектілері болып табылады. Шаруа немесе фермер қожалығы мынадай нысандарда құрылуы мүмкін:
кәсіпкерлік қызмет жалпы бірлескен меншік базасында құрылған отбасылық кәсіпкерлік нысанында жүзеге асырылатын шаруа қожалығы. Жер учаскесін жалдау немесе тұрақты пайдалану құқығын беретін мемлекеттік актіні алу негізінде құрылады;
жеке кәсіпкерлікті жүзеге асыру негізінде құрылған фермер қожалығы. Ауыл шаруашылығы қызметіне патент алу негізінде құрылады;
бірлескен шаруашылық қызметі туралы шарт негізінде жай серіктестік нысанында ұйымдастырылған фермер қожалығы.
4. Статистикалық нысан қатаң түрде осы нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі. Бұл құжаттарда тазартуға және мәтіндік жазбада көрсетілмеген түзетулерге жол берілмейді. Кез-келген түзетулер мен сызып тастау кенттік, ауылдық әкімшіліктің әкімімен немесе маманымен келісілуі және қолымен расталуы тиіс.
Статистикалық нысанды толтыруды жүргізу қарамағындағы елді мекендері бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері жүргізеді. Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітаптары кенттік, ауылдық әкімшілікте ақшалай құжаттармен және бағалы қағаздармен тең дәрежеде сақталуы қажет.
Олардың сақталуына және жазбалардың уақытылы және дұрыс жазылуына жауаптылық кенттің, ауылдық округ әкімдеріне жүктеледі.
Кенттік, ауылдық әкімшіліктер бес жылда бір рет 1 қаңтардағы жағдай бойынша шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітаптарының бетін белгілеуді жүргізеді. Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабы 1-15 қаңтар аралығында кенттік, ауылдық әкімшілікте шаруа немесе қожалықтарының басшылары болған кезде толтырылады.
Келесі төрт жылда жылына екі рет кенттік, ауылдық әкімшіліктер жаппай салыстырып тексереді және шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабындағы бұрын жазылған жазуларды нақтылайды. Жазбаларды тексеру және нақтылау 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 1-15 қаңтарда, 1 шілдедегі жағдай бойынша – 1-15 шілдеде жүргізіледі. 1 2 Жекелеген шаруа немесе фермер қожалықтарының қамтылмай қалуын болдырмау үшін, кенттік, ауылдық әкімшіліктің бас маманы толтырудан немесе шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабындағы жазуларды жаппай тексеру мен нақтылаудан бұрын кенттік, ауылдық әкімшіліктің аумағында орналасқан барлық шаруа немесе фермер қожалықтарының тізімін нақтылайды.
Ірі елді мекендерде кенттік, ауылдық әкімшіліктің бас маманы барлық шаруа қожалықтарын 15 күнтізбелік күннің ішінде жеке аралап, осы мерзімде шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітаптардың бетіне белгі қоюды немесе ондағы жазбаларды анықтауды жүзеге асыра алмаса, онда оған көмекке кенттік, ауылдық әкімшілік кенттік, ауылдық әкімшіліктің басқа мамандарын қосымша тартады. Тартылған адамдардың барлық жұмысына кенттік, ауылдық әкімшіліктің әкімі басшылық етеді:
ол шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабын оны толтыру немесе ондағы жазуларды тексеру мен анықтау үшін береді;
жеке толтырылған (тексерілген) кітаптарды қабылдайды, сонымен бірге жазулардың дұрыс толтырылуын, енгізілген анықтаулардың айқындылығы мен дәлдігін, шаруа қожалықтары басшыларының қолы қойылған ба, бақылайды.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының жаңа кітаптарына белгі соғу кезінде немесе кітаптарына бұрыннан енгізілген жазуларды тексеріп және анықтау үшін, сондай-ақ осы жұмыстардың аяқталуына байланысты мемлекеттік статистиканың аумақтық органдардың мамандары кітаптардың кенттік, ауылдық әкімшіліктердің дұрыс және толық толтыруына тексеру жүргізеді және оларда табылған кемшіліктерді жоюға көмектеседі.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітаптарының деректерін: жұмыс істейтіндердің саны, мал есебі, ауыл шаруашылығы техникаларының нақты бары және басқа да көрсеткіштерді алу үшін – статистикалық органдар пайдаланады.

10) посевная площадь – площадь пашни, засеянная сельскохозяйственными культурами. В ее состав входят: озимые посевы прошлого года за вычетом зимней гибели; яровые, посеянные в текущем году на самостоятельной площади, включая пересев озимых и многолетние травы посева данного года (беспокровные); многолетние травы посева прошлых лет на площади, которая будет убираться в текущем году, то есть укосная площадь, сохранившаяся к весне.
3. Субъектами крестьянского или фермерского хозяйства являются лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица и при отсутствии признаков юридического лица. Крестьянское или фермерское хозяйство может выступать в формах:
крестьянского хозяйства, в котором предпринимательская деятельность осуществляется в форме семейного предпринимательства, основанного на базе общей совместной собственности. Создается на основании получения государственного акта на право аренды или постоянного пользования земельным участком;
фермерского хозяйства, основанного на осуществлении индивидуального предпринимательства. Создается на основании получения патента на сельскохозяйственную деятельность;
фермерского хозяйства, организованного в форме простого товарищества на основе договора о совместной хозяйственной деятельности.
4. Статистическая форма ведется в строгом соответствии с настоящей Инструкцией. Подчистки и не оговоренные текстовой записью поправки не допускаются. Любые исправления и зачеркивания оговариваются и заверяются подписью Акима или специалиста поселковой, сельской администрации.
Заполнение статистической формы ведется Акимами поселка, села, сельского округа по подчиненным им населенным пунктам. Книги учета крестьянских или фермерских хозяйств должны храниться в поселковой, сельской администрации наравне с денежными документами и ценными бумагами. Сохранность, своевременная и правильная запись в книгах обеспечивается Акимом поселка, села, сельского округа.
Поселковые, сельские администрации один раз в пять лет производят закладку книг учета крестьянских или фермерских хозяйств по состоянию на 1 января. Книги учета крестьянских или фермерских хозяйств заполняются при присутствии главы крестьянского или фермерского хозяйства в сельскую, поселковую администрацию в период с 1 по 15 января.
В последующие четыре года два раза в год поселковые, сельские администрации проводят сплошную сверку и уточнение записей в ранее заведенных книгах учета крестьянских или фермерских хозяйств. Проверка и уточнение записей проводится по состоянию на 1 января – с 1 по 15 января, по состоянию на 1 июля – с 1 по 15 июля.
Во избежание неохвата отдельных крестьянских или фермерских хозяйств, главный специалист сельской администрации перед началом закладки или уточнения записей книг учета крестьянских или фермерских хозяйств проверяет список всех расположенных на территории поселковой, сельской администрации крестьянских или фермерских хозяйств.
В крупных населенных пунктах, где главный специалист поселковые, сельские администрации не может лично посетить все крестьянские хозяйства в течение 15 календарных дней и провести в этот срок закладку книг учета крестьянских или фермерских хозяйств или уточнение записей в них, сельская, поселковая администрация привлекает других специалистов сельской, поселковой администрации. Работой привлеченных лиц руководит Аким поселковые, сельские администрации:
он выдает книги учета крестьянских или фермерских хозяйств для их заполнения или проверки и уточнения записей в них;
лично принимает заполненные (проверенные) книги, контролируя при этом правильность оформления записей, четкость и обоснованность внесенных уточнений, наличие подписей главы крестьянского хозяйства.
В период закладки новых книг учета крестьянских или фермерских хозяйств или проверки и уточнения записей в ранее заложенных книгах, а также по окончании этих работ, специалисты территориальных органов государственной статистики проводят проверку полноты и правильности заполнения сельскими, поселковыми администрациями книг и оказывают им помощь в устранении выявленных недостатков.
Данные книг учета крестьянских или фермерских хозяйств используются статистическими органами – для получения данных о числе работающих, для учета скота, наличии сельскохозяйственной техники и других показателей.

5. Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабының титульдық бетіне әрбір беттердің нөмірлеріне қарама қарсы белгімен елді мекендердің атауы жазылады, оның әрқайсысында осы елді мекендердегі жеке шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша мәліметтер орналастырылған. Кенттік, ауылдық әкімшіліктердің шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабы оларды толтырғаннан кейін тураланып нөмірленеді.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының басшысы басқа көшеге немесе басқа елді мекенге түрғылықты жайың өзгерткенде, «Шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының тұрақты тұратын жері» жолында бұрынғы мекенжайы сызылып, оған жаңасы жазылады.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының басшысы сол шаруашылықтың құрамындағы басқа адаммен ауыстырылған жағдайда (мысалы, өлімге немесе басқа себептерге байланысты), шаруа немесе фермер қожалықтарының бұрынғы басшысының аты-жөнін сызып тастап, дәлелді құжаттарға сүйене отырып жаңасын жазады.
Егер шаруа немесе фермер қожалықтары бірнешеге қожалыққа тарап кетсе, онда бұрынғы қожалықтың мекенжай бөлігін сызып тастап себептерін жазады: «….-ке бөлінді», жерге ие болу туралы жаңадан берілген актінің нөмірі және күні қойылады. Содан кейін жерге ие болу актісі мен басқа да құжаттарға сәйкес, жаңадан құрылған шаруашылықтарды шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабына толтырады.
Егер шаруа немесе фермер қожалықтары таратылса немесе қожалықтың барлық мүшелері осы әкімшіліктің шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетіп қалса, оның мекенжай бөлігін сызып тастап, таратылған күні мен себептерін қояды (жерге ие болу құқынан бас тарту, банкротқа ұшырау).
«Қосымша мәліметтер» бөлімінде осы шаруашылық бойынша: «№… шаруашылықтан бөлінді» немесе «№… шаруашылықтан шықты» деген белгілер қойылады және бұрынғы шаруашылық ресімделген бөлім құжатының атауы және күні көрсетіледі.
Негізгі шаруа немесе фермер қожалықтарының мекенжай бөлігі ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруге арналып берілген жер үлесінің нақты тұрған жеріне сәйкес болуы керек. Егер оның филиалы болса, онда ол «шаруа немесе фермер қожалықтары филиалының мекенжайы» жолында көрсетіледі.
Шаруа немесе фермер қожалықтары қызметінің негізгі бағытына жатуы мүмкін: өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы немесе аралас (өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы). Басқа қызмет түрлері болуы мүмкін: ауылшаруашылық өнімдерін қайта өңдеу, балық аулау, ара шаруашылығы немесе басқалары (қандай екендерін көрсету).
6. «Шаруа немесе фермер қожалықтарының құрамы туралы мәліметтер» бөлімі жылына бір рет толтырылады – 1 қаңтар күні.
1 - жол бойынша ауылшаруашылық өндірісімен шұғылданатын қызметкерлердің орташа жылдық санын көрсетеді. Оларға жататындар: шаруа немесе фермер қожалықтарының барлық жұмыс істейтін мүшелері және шаруа немесе фермер қожалықтарына жалданып жұмыс істейтін азаматтар (еңбек шарты немесе контрактпен қабылданған), сондай-ақ маусымдық жұмысқа тартылғандар.
Қызметкерлердің орташа жылдық санын есептеу үшін есеп айырысу жолымен анықталатын қызметкерлердің орташа айлық саны пайдаланады.
1 мысал. 3–20 мамыр аралығында жалдамалы қызметкерлер 18 күнді жұмыспен өтеді. Мамырдағы жалдамалы қызметкерлер санының жиынтығы, 1 күнде жұмыс істейтіндердің санын осы айдағы жұмыспен өтелген күн санына көбейтумен есептелінеді (5х18=90 адам-күндер). Мамырдағы жалдамалы қызметкерлер санының жиынтығы 90 адам-күнді құрайды, мамырдағы күнтізбелік күннің саны 31, жалдамалы қызметкерлердің тізімдік саны орта есеппен мамырда 3 адамды (90/31) құрады, оған шаруа қожалықтарының тұрақты жұмыс істейтін мүшелерінің санын қосамыз, мысалы 4 адам, сонда 3+4=7 (адам).
Шаруа қожалығының қай айда тіркелгеніне қарамастан қызметкерлердің орташа жылдық саны қызметкерлердің орташа айлық санын жұмыстың барлық айларына қосу арқылы және алынған соманы 12-ге бөлу жолымен анықталады.
2 мысал. Шаруа немесе фермер қожалығы 1 сәуірде тіркелген. Тұрақты жұмыс істейтін шаруа қожалықтары мүшелерінің саны 4 адам. Мамырда маусымдық жұмысқа 5 адам 18 күнге және қыркүйекте – 3 адам 10 күнге қабылданған болатын. Қызметкерлердің орташа айлық саны сәуірде 4 адамды, мамырда – 7 адамды (5х18/31+4) 1 3 құрады, маусым, шілде және тамызда 4 адамнан, қыркүйекте – 5 адам 3х10/30+4), қазан, қараша және желтоқсан 4 адамнан болды. Қызметкерлердің орташа жылдық саны 3,3 адамды [(4+7+4+4+4+5+4+4+4)/12] құрады.
2 - жол бойынша, жұмыс істейтіндердің жалпы санынан жұмыс істейтін әйелдердің орташа жылдық саны жеке көрсетіледі, ұқсас тәсілмен есептеледі.

5. На титульном листе книги учета крестьянских или фермерских хозяйств записывается название населенных пунктов с отметкой против каждого из них номеров страниц, на каждом из которых размещены сведения по отдельному крестьянскому или фермерскому хозяйству этих населенных пунктов. Книги учета крестьянских или фермерских хозяйств поселковые, сельские администрации нумеруются после их заполнения сквозной нумерацией.
В случае изменения местожительства главы крестьянского или фермерского хозяйства на другую улицу или другой населенный пункт, в строке «Постоянное место жительства главы крестьянского или фермерского хозяйства» зачеркивается его прежний адрес и записывается новый.
В случае замены главы крестьянского или фермерского хозяйства другим лицом из состава того же хозяйства (в связи со смертью или по другим причинам), зачеркивают фамилию, имя и отчество прежнего главы крестьянского или фермерского хозяйства и записывают нового главу со ссылкой на обосновывающий документ.
Если крестьянское или фермерское хозяйство распалось на несколько хозяйств, то адресную часть прежнего хозяйства зачеркивают, записывают причину: «разделилось на…» и проставляют номера вновь выданных актов на владение землей и дату. Затем заполняют в книгу учета крестьянских или фермерских хозяйств вновь созданные хозяйства согласно акту на владение землей и другим документам.
Если крестьянское или фермерское хозяйство ликвидировано или все члены хозяйства выбывают на постоянное жительство за пределы данной администрации, то его адресную часть зачеркивают, ставят дату и причину ликвидации (отказ от права на владение землей, банкротство).
В разделе «Дополнительные сведения» по этим хозяйствам делаются отметки: «Разделилось с хозяйством №….» или «Выделилось из хозяйства №…» и указывается наименование и дата документа, которым оформлено разделение старого хозяйства.
Адрес головного крестьянского или фермерского хозяйства должен соответствовать фактическому местонахождению его земельного надела, предоставленного ему для производства сельскохозяйственной продукции. Если есть филиал, то он указывается по строке «адрес филиала крестьянского или фермерского хозяйства».
Основное направление деятельности крестьянского или фермерского хозяйства может быть: растениеводство, животноводство или смешанное (растениеводство и животноводство). Другие виды деятельности могут быть: переработка сельскохозяйственной продукции, улов рыбы, пчеловодство или другие (указать какие).
6. Раздел «Сведения о составе крестьянского или фермерского хозяйства» заполняется один раз в год – 1 января.
По строке 1 показывают среднегодовую численность работников, занятых в сельскохозяйственном производстве. К ним относятся все работающие члены крестьянского или фермерского хозяйства, граждане, работающие в данном крестьянском или фермерского хозяйстве по найму (принятые по трудовому договору или контракту), в том числе привлеченные сезонные работники.
Для расчета среднегодовой численности работников используют среднемесячную численность работников, которая определяется расчетным путем.
Пример 1. С 3 по 20 мая 5 наемных работников отработали 18 дней. Сумма численности наемных работников за май считается умножением числа работающих за 1 день на число отработанных дней в этом месяце (5Ч18 = 90 человеко-дней). Сумма численности наемных работников за май составила 90 человеко-дней, число календарных дней в мае 31, списочная численность наемных работников в среднем за май составила 3 человека (90/31) плюс число постоянно работающих членов крестьянского хозяйства, например 4 человека и получится 3+4=7 человек.
Независимо от того, в каком месяце зарегистрировано крестьянское хозяйство, среднегодовая численность работников определяется путем суммирования среднемесячной численности работников за все месяцы работы и делением полученной суммы на 12.
Пример 2. Крестьянское или фермерское хозяйство зарегистрировано 1 апреля. Число постоянно работающих членов крестьянского хозяйства 4 человека. В мае на сезонные работы было принято 5 человек на 18 дней и в сентябре – 3 человека на 10 дней. Среднемесячная численность работников составила в апреле 4 человека, мае – 7 человек (5*18/31+4), июне, июле и августе по 4 человека, сентябре – 5 человек (3*10/30+4), октябрь, ноябрь и декабрь по 4 человека. Среднегодовая численность работников составляет 3,3 человека [(4+7+4+4+4+5+4+4+4)/12].
По строке 2, из общего числа занятых, показывается отдельно среднегодовая численность работающих женщин, которая рассчитывается аналогичным образом.

3 - жол бойынша жалдамалы қызметкерлердің (еңбек шарт немесе келісімшартпен қабылданған), сондай-ақ маусымдық жұмысқа тартылғандардың орташа жылдық саны көрсетіледі. [2 мысалыда мамырда 5 адам 18 күнге және қыркүйекте 3 адам 10 күнге тартылды. Жалдамалы қызметкерлердің орташа жылдық саны 0,3 (5х18/31+3х10/30)/12 құрады]
4 - жол бойынша тек қана ауылшаруашылық өнімдерін өңдеумен және басқа да қызмет түрлерімен (ауыл шаруашылығынан басқа) шұғылданатын қызметкерлердің орташа жылдық саны көрсетіледі.
7. 1 - жол бойынша «1 қаңтардағы негізгі қорлардың құны, мың теңге» бөлімнің 1 – жолы бойынша ҚР Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігінің органдарына шаруа немесе фермер қожалықтарын тіркеу кезінде «Жер учаскелеріне меншік құқығын беретін мемлекеттік актіге» қоса берілетін, «Жер учаскелерінің құнын анықтап есептеу» деректері бойынша жер учаскелерінің бағалау құны көрсетіледі, мың теңгемен.
2 - жол бойынша 5 бөлімде көрсетілген ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының жалпы құнын (жүк және жеңіл автомобильдердің құнынсыз) тозғанын шегеріп, ағымдағы жылғы бағада көрсетіледі, мың теңгемен.
8. «1 қаңтардағы кенттік, ауылдық әкімшілік аумағының шегінде және шегінен тыс жерде жалға алынған шаруа немесе фермер қожалықтарының меншігіндегі жер» бөлімнің А бөлігінде иелік етуге немесе уақытша пайдалануға алынған жалпы жер алаңы (үй шаруашылықтары бойынша есепке алу кітабында ескерілетін үй жанындағы учаскелерден басқа – № 1 нысан), шаруа немесе фермер қожалықтарын тіркеу кезінде алынған жерді пайдалану құқығы актісі негізінде толтырылады ж?не 1 жолға қойылады. Егер осы жер немесе оның бөлігі жалға берілсе, онда ол алаң 8 жолда көрсетіледі. Егер жер алаңының актісі бойынша тіркелгеннен басқа жер қосымша жалға алынса, онда осы алаңды 9 жолда көрсету керек. Жер бойынша барлық көрсеткіштер гектармен толтырылады.
Жер шаруашылық меншігінде болған жағдайда ғана 8, 9 жолдар толтырылады. Егер жер жалға алынған болса (соның ішінде ұзақ мерзімді) 8 және 9 жолдар толтырылмайды.
2 жол бойынша ауыл шаруашылығының пайдаланымындағы жерлерге егістіктер, көпжылдық екпе ағаштар (орман қорғау жолақтарынан басқа), шабындықтар, жайылымдар және тыңайған жерлер жатады. 2, 4, 6, 8 және 10 бағанында ауылдық округтың шегінен тыс, бірақ сол шаруа немесе фермер қожалықтарының иелігіне жататын барлық жерлер көрсетіледі.
Б бөлігінде ағымдағы жылы астыққа арналған егіс алаңы шаруашылық басшысынан (немесе шаруашылықтың ересек мүшелерінен) сұрау арқылы толтырылады.
10 жол бойынша қатараралық бақтардағы егістерге тиісті дақылдардың егіс алаңының қорытындысы және барлық егіс алаңының қорытындысы кіреді. Қатараралық жыртылып өндірілетін дақылдардың егістігі, сондай-ақ егіс алаңына қайталап егілетіндер (аңыздықтар) кірмейді. Егістік алаңына есептелмейтіндер: ауыл шаруашылығы дақылдары егілмеген егістік, бақшалардың егістік алаңы, жидекті дақылдар, жасыл гүлзарлар, сүрлеулер және басқа да алаңдар.

По строке 3 отдельно показывают среднегодовую численность работающих по найму (принятых по трудовому договору или контракту), с учетом привлеченных сезонных работников. [В примере 2 в мае привлекалось 5 человек на 18 дней и в сентябре 3 человека на 10 дней. Среднегодовая численность наемных работников составит 0,3 (5Ч18/31+3Ч10/30)/12]
По строке 4 показывается среднегодовая численность работников занятых только в переработке сельскохозяйственной продукции и других видах деятельности (кроме сельскохозяйственной).
7. По строке 1 раздела «Стоимость основных фондов, тыс. тенге на 1 января» показывается оценочная стоимость земельного участка по данным «Расчета определения стоимости земельного участка», который прилагается к «Государственному акту на право собственности на земельный участок» при регистрации крестьянского или фермерского хозяйства в территориальных органах Агентства РК по управлению земельными ресурсами, в тысячах тенге.
По строке 2 показывается общая стоимость сельскохозяйственных машин и оборудования, указанных в разделе 5 (без стоимости грузовых и легковых автомобилей) в цене текущего года за вычетом износа, в тысячах тенге.
8. В части А раздела «Земля, находящаяся в собственности, сданная (взятая) в аренду в пределах и вне пределов территории поселковой, сельской администрации на 1 января», общая земельная площадь (кроме приусадебного участка, который учитывается в книге похозяйственного учета домашних хозяйств – форма № 1), полученная во владение или временное пользование, заполняется на основании акта на право землепользования, полученного при регистрации крестьянского или фермерского хозяйства и проставляется по строке 1. Если эта земля, или ее часть, сдается в аренду, то эта площадь показывается по строке 8. Если кроме зарегистрированной по акту земельной площади, дополнительно берется земля в аренду, то эту площадь следует показать по строке 9. Все показатели по земле заполняются в гектарах.
Строки 8, 9 заполняются лишь в том случае, если земля находится в собственности хозяйства. Если земля взята в аренду (в том числе долгосрочную), строки 8 и 9 не заполняются.
Сельскохозяйственные угодья по строке 2 включают в себя пашню, многолетние насаждения (без полезащитных лесных полос), сенокосы, пастбища и залежи. По графе 2, 4, 6, 8 и 10 показываются все земли находящиеся вне пределов сельского округа, но принадлежащие данному крестьянскому или фермерскому хозяйству.
В части Б посевная площадь под урожай текущего года, в гектарах заполняется путем опроса главы хозяйства (или взрослых членов хозяйства).
По строке 10 посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади соответствующей культуры и в итог всей посевной площади. Посевы, произведенные в междурядьях пропашных культур, а также повторные (пожнивные) посевы, в посевную площадь не включаются. Не учитываются в посевной площади сады, ягодники, зеленые газоны, дорожки и другие площади, не занятые посевами сельскохозяйственных культур.

11 - жолдан 12, 13, 14, 15 жолдар бойынша есепті жылы егілген дәнді дақылдардың түрлері бойынша егістіктер белгіленеді. Жүгері егісіне сүрлем мен жасыл азыққа пайдаланатын, сүттенгенге дейінгі балауыз, сүтті-балауыз және балауызданып піскендерді алып тастағанда, толық піскен жүгерінің дәні кіреді. Бұл дақылдар «азықтық дақылдар» бойынша 21 жолда көрсетіледі.
«Картоп» 26 - жолы бойынша себу мерзімі мен оның бағытына қарамастан картоптың барлық алаңы көрсетіледі.
«Көкөністер» 22 - жолы бойынша ашық топырақтағы егістер көрсетіледі. Ашық топырақтағы көкөністерге қырыққабат, қияр, қызанақ, қызылша, асханалық сәбіз, бас пияз, жасыл бұршақ, бұрыш, шомыр, тарна, шалғам, баялды, кәді, асқабақ, жасыл дақылдар (көк жуа, ақ сүттіген, аскөк, ақжелкен, балдыркөк, қымыздық, саумалдық, рауғаш, кинза) және басқа да көкөністер жатады.
16, 17, 18, 19, 20, 27, 29 - жолдары бойынша тиісінше майлы дақылдардың, оның ішінде күнбағысқа, темекіге, қант қызылшасына, мақта, бақша және басқа да дақылдарға арналған алаңдар көрсетіледі. Күнбағыс егісіне ағымдағы жылы өндірілген егістер, сондай-ақ қыстың алдында өндірілген күнбағыстың дәнге сақталған егістері кіреді.
Күнбағыстың сүрлемдік егістері бұл көрсеткішке кірмейді. Қант (фабрикалық) қызылшасы бойынша өнімдері қант және басқа зауыттарда өңделетін қызылша егістері көрсетіледі. Мал азығына арналған қант қызылшасының егістері 19 жол бойынша көрсетіледі. Мақта бойынша мақта егісінің барлық нақты алаңы есептелінеді, оған көлеңкелеу үшін жағалай отырғызылған тұт ағашының жолақтары, жеке тұрған ағаштардың көлеңкелік алаңдары және т.б. кіреді.
«Азықтық дақылдар» 21 - жол бойынша барлық азықтық дақылдардың егістері: азықтық дақылдар, тамыр-жемістілер, бақшалық, дәндік және дәнді-бұршақтық (азықтық темір-жемістілер, мал азығына арналған қант қызылшасы, азықтық бақша (азықтық асқабақ, азықтық қарбыз және азықтық кәділер), азықтық жүгері, азықтық қырыққабат), дақылдық себілген пішендіктер және жайылымдар (көпжылдық және біржылдық) және т.б. көрсетіледі.
28 - жол бойынша гүл егістігіне арналған алаңдар көрсетіледі, «басқа дақылдар»
29 - жол бойынша 11-28 жолдарда көрсетілмеген дақылдар көрсетіледі (зығыр, кәдімгі кенепшөп және рамидан басқа кендір және өзге де тоқыма талшықтар; кәдімгі зығыр және кенепшөп; парфюмерия мен фармацияға арналған өсімдіктер; тірі өсімдіктер өсірілетін алаңдар: жуашық, түбір және тамыр; шегіншектер және шыбықтар; саңырауқұлақ өсіретін жерлер; көкөністердің тұқымдық дақылдарының алаңы).
Көпжылғы ағаштардың алаңдары бойынша деректер жеке көрсетіледі: жүзімдіктер (31 - жол), бау-бақшалар (32, 33, 34 жолдар) және жидектер (35 - жол).
Шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша егіс алаңы туралы деректер жерді үй жанындағы үлеске есептемей қамтиды.
«Су қоймалары су бетінің жалпы алаңы, шаршы м.» 36 - жол В бөлігі бойынша тауарлық балықтарды өсіру бойынша қолда бар жеке меншік және бекітілген су қоймаларының барлық алаңдары шаршы метрмен көрсетіледі.
37 - жол бойынша «Онда ауланған балықтар, кг» аулаған балықтардың саны килограммен көрсетіледі.
Мына жағдайда, егер су қоймасының алаңы бірнеше округтардың арасында орналасқан болса (1 округтен көп), онда су қоймасының алаңы аудандық жер комитетінің шешімі бойынша кімге бекітілсе сол толтырады. Ал балық аулау барлық округтер бойынша есептеледі.

Из строки 11 по строкам 12, 13, 14, 15 выделяются посевы зерновых культур по видам, посеянных в отчетном году. В посевы кукурузы включается кукуруза на зерно в полной спелости, за исключением кукурузы в домолочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости, используемой на силос и зеленый корм. Эти культуры показываются по строке 21 «кормовые культуры».
По строке 26 «картофель» показывается вся площадь картофеля, независимо от сроков сева и его назначения.
По строке 22 «овощи» показываются посевы открытого грунта. В овощи открытого грунта включаются площади, занятые капустой, огурцами, помидорами, свеклой, морковью столовой, луком репчатым, зеленым горошком, перцем, редькой, брюквой, редисом, баклажанами, кабачками, тыквой, зелеными культурами (лук зеленый, салат, укроп, петрушка, сельдерей, щавель, шпинат, ревень, кинза) и прочими овощами.
По строкам 16, 17, 18, 19, 20, 27, 29 показываются соответственно площади под масличными, из них под подсолнечником; под табаком, под сахарной свеклой, хлопком, бахчевыми и другими культурами. По подсолнечнику включаются посевы, произведенные в текущем году, а также сохранившиеся посевы подсолнечника на зерно, произведенные под зиму. Посевы подсолнечника на силос в этот показатель не включаются. По сахарной свекле (фабричной) показываются посевы свеклы, продукция с которых предназначается для переработки на сахарных и других заводах. Посевы сахарной свеклы на корм скоту показываются по строке 19. По хлопчатнику учитывается вся фактическая площадь посева хлопчатника, включая полосы затенения вдоль линейных посадок тутовых деревьев, площадь затенения под отдельно стоящими деревьями. По строке 21 «кормовые культуры» показываются посевы всех кормовых культур: культуры кормовые, корнеплодные, бахчевые, зерновые и зернобобовые (кормовые корнеплоды, сахарная свекла на корм скоту, бахчи кормовые (кормовая тыква, кормовой арбуз и кормовые кабачки), кукуруза на корм, капуста кормовая), сенокосы и пастбища культурные сеяные (многолетние и однолетние). По 28 строке показываются площади под посевами цветов, по строке 29 «другие культуры» культуры, не перечисленные в строках с 11 по 28 (джут и волокна текстильные прочие, кроме льна, конопли обыкновенной и рами; лен и конопля обыкновенная; растения для парфюмерии, фармации; площади, на которых выращены растения живые: луковицы, клубни и корни; отводки и черенки; грибницы; площади семенников культур овощных).
Отдельно выделяются данные по площадям многолетних насаждений: виноградников (строка 31), садов (строки 32, 33, 34) и ягодников (строка 35).
Данные о посевных площадях по крестьянским или фермерским хозяйствам включают в себя земли без учета приусадебного надела.
По строке 36 части В «Общая площадь водного зеркала водоемов, кв. м.» по выращиванию товарной рыбы показывается все наличие собственных и закрепленных площадей водоемов в квадратных метрах.
По строке 37 «Выловлено в них рыбы, кг» показывается количество выловленной рыбы в килограммах.
В случае если площадь водоема расположена между несколькими округами (более 1 округа), то площадь водоема заполняется округом за которым оно закреплено по решению районного земельного комитета. Выловленная рыба учитывается по всем округам.

9. «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (басы)» бөлімде шаруа немесе фермер қожалықтарын аралау, шаруашылық басшысынан жауап алу және малдарды тірі күйінде есептеу, малдардың фермада (қоныста) болған кезінде жүргізіледі.
Есепті жылғы 31 желтоқсанның түнінде сағат 12-ден кейін сатылған, сойылған немесе өлген малдар, бар малдармен бірге сол шаруашылық бойынша есептелінуі тиіс, ал 31 желтоқсаннан келесі жылдың 1 қаңтарына қараған түні сағат 12-ден кейін алынған төл, және басқа да көрсетілген мерзімнен кейін әкелінген мал есепке кірмейді.
Шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша малдардың жалпы санына сол немесе басқа шаруашылықта (және үй шаруашылықтары бойынша есепке алу кітабында ескерілген – № 1 нысан) қызметкерлердің жеке меншігіне жататын мал басы кірмейді.
Ондай мал бар болған жағдайда шаруа қожалығының басшысы ауылдық округке отарында (табынында) малдары бар азаматтардың тізімін беру керек. Бұл мал шаруашылық жөніндегі кітапқа халықтың малы ретінде жазылады.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабына ол малдардың жайылымда және өрісте не болмаса жұмыста немесе басқа шаруашылықтың қарауында жүргеніне қарамастан шаруашылықтың иелігіндегі барлық мал көрсетіледі.
Егер шаруа немесе фермер қожалығы малды жұртшылық шаруашылығына өсіруге (бордақылауға) беретіндігі анықталған болса, мұндай жағдайда міндетті түрде осы мал төлдерінің үй шаруашылықтары бойынша есепке алу кітабына кірмегенін анықтау қажет.
Осындай фактілерді анықталған жағдайда малдардың есебін жүргізуші есепші бұл туралы аудандық статистика бөлімінің маманын хабардар етуі тиіс, ол ауылдық округтің бас маманымен бірлесіп үй басы тізіміне қажетті түзетулер енгізеді, яғни бұл малды «үй шаруашылық» санатынан алып тастайды. Бұл жағдайда тағы да бір рет сол мал санының шаруа немесе фермер қожалығына енгізілгенін тексеру керек.
Егер шаруашылықта келісім-шарт бойынша бордақылауға қойылған мал болса мұндай малдың саны туралы мәлімет кітапқа жазылмайды.
Егер шаруашылықта сол кенттік, ауылдық әкімшіліктің аумағында тұрмайтын адамның иелігіндегі мал бағуда болса, онда ондай малдың саны туралы мәлімет шаруа немесе фермер қожалығының есеп кітабына, яғни «қосымша мәліметтер» бөліміне жазылады.
Малдың есебін жүргізу кезінде малдар мен құстардың түрлері мен жыныс-жас топтары шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабына сәйкес белгіленеді.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының есеп кітабын қайта толтыру немесе ондағы жазуларды анықтау кезінде өріс, жайылымдарда жүрген малдарды айқындау қажет. Болған жағдайда сол малдың санын «одан басқа» бос жолдарға бөлек жазу керек. Кенттік, ауылдық әкімшіліктің маманы осы жазуларды кенттік, ауылдық әкімшіліктің жайылымдағы малдар жөнінде жасаған тізімімен салыстыру қажет.
Басқа шаруашылықтардан ұзақ ұстауға қабылданған малдардың есепке алынбай немесе өткізіп алмауды болдырмау үшін, есеп барлық жағдайда малдың тұрған жері бойынша жүргізіледі. Сонымен қатар бұл малдың нақты кімдікі екендігі мұқият тексеріледі.
Осы малдың басқа шаруашылыққа қарайтындығы туралы тексерілген қолда бар деректер болса, ұзақ ұстауға қабылданған малға жазылады, одан бөлек шаруашылықтың айрықша тізіміне қай малдың ұзақ ұстауда жүргендігі, сондай-ақ мал иесінің (шаруа қожалығының басшысы) аты-жөні және нақты мекенжайы қоса жазылады. Бұл тізімді малды тексеріп және енгізу үшін оның иесі тұратын жері бойынша ауылдық округтің маманы пайдаланады. Мына жағдайда, егер мал иесі басқа ауылдық округте тұратын болса, онда осы тізімнің деректері шұғыл түрде мал иесі тұратын сол округ бойынша малды тексеріп ж?не енгізу үшін аудандық статистика бөлімінің маманына жіберіледі.
Мал иесінің тұрған жері бойынша мал есепке алынды деген хабарды алғаннан кейін, аудандық статистика бөлімінің маманы малдың алғашқы есебі жазылған қожалық бойынша шаруашылық жөніндегі кітапқа тиісті түзетулер енгізеді.

9. В разделе «Скот, являющийся личной собственностью хозяйства (голов)» обход крестьянских или фермерских хозяйств, опрос главы хозяйства и пересчет скота в натуре производится в то время дня, когда скот находится на ферме (усадьбе).
Животные проданные, забитые или павшие после 12 часов ночи 31 декабря отчетного года должны быть учтены по данному хозяйству вместе с наличным скотом, а приплод, полученный после 12 часов ночи с 31 декабря на 1 января следующего года, и другие поступления скота, после указанного срока учету не подлежат.
В общее количество скота по крестьянскому или фермерскому хозяйству не включается поголовье, принадлежащее лично работнику этого или другого хозяйства (и учтенное в книге похозяйственного учета домашних хозяйств – форме № 1).
При наличии такого скота руководитель крестьянского хозяйства передает в администрацию округа список граждан, скот которых находится в его стаде. Этот скот записывается в похозяйственную книгу как скот населения.
В книге учета крестьянских или фермерских хозяйств показывается весь скот, принадлежащий хозяйству, независимо от того, находится ли он в отгоне на пастбищах, на работе или на передержке в другом хозяйстве.
Если установлено, что крестьянское или фермерское хозяйство передает скот на выращивание (откорм) домашним хозяйствам, то необходимо выяснить, не включено ли это количество молодняка скота в похозяйственной книге домашних хозяйств.
В случаях обнаружения таких фактов, счетчик, проводящий учет скота, сообщает об этом специалисту районного отдела статистики, который совместно с главным специалистом сельского округа вносит соответствующие исправления в подворный список, то есть исключает этот скот из категории «домашние хозяйства».
В этом случае следует еще раз проверить, включено ли это количество скота по крестьянскому или фермерскому хозяйству.
Если в хозяйстве содержится скот, который откармливается по договору, сведения о численности такого скота в книгу не записываются.
Если в хозяйстве содержится скот, принадлежащий лицу, не проживающему на территории данной сельской администрации, то сведения о численности такого скота записываются в книгу учета крестьянских или фермерских хозяйств за тем хозяйством, в котором скот содержится в разделе «дополнительные сведения».
При учете скота выделяются виды и половозрастные группы животных и птицы в соответствии с книгой учета крестьянских или фермерских хозяйств.
При перезакладке книг учета крестьянских или фермерских хозяйств или уточнении записей в них, необходимо выяснить, имеются ли случаи нахождения скота, содержащегося на отгонных пастбищах. В таких случаях численность этого скота следует записывать отдельно «кроме того» на свободных строках. Специалисту поселковой, сельской администрации необходимо эти записи сверить с данными списков, составляемых поселковой, сельской администрацией при отгоне скота.
В целях избежания пропуска и недоучета скота, принятого на передержку из других хозяйств, учет во всех случаях проводится по месту нахождения скота. Наряду с этим тщательно проверяется, кому фактически принадлежит этот скот.
При наличии проверенных данных о том, что этот скот принадлежит другому хозяйству, принятый на передержку скот записывается в особый список хозяйств с указанием, какой именно скот находится на передержке, а также имени, отчества, фамилии и точного адреса владельца скота (главы крестьянского хозяйства). Этот список используется специалистом сельского округа для проверки и включения скота по месту жительства его владельца. В тех случаях, когда владелец проживает в другом округе, данные этого списка передаются немедленно специалисту районного отдела статистики для включения скота по тому округу, в котором проживает владелец скота.
После получения сообщения о том, что скот учтен по месту нахождения владельца скота, специалист районного отдела статистики вносит соответствующие исправления в книгу по хозяйству, где был первоначально учтен скот.

10. «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының бары туралы мәліметтер» бөлімінің «ауыл шаруашылығы техникаларының түрлері бойынша» жолы бойынша бос жолдарда:
барлық маркадағы (шынжыр табанды және доңғалақты) тракторлар, соның ішінде машина құрастырылған тракторларды қосқанда;
жүккөтергіштігіне қарамастан, трактор тіркемелерінің бары;
жүк автомобильдерінің;
жеңіл автомобильдерінің;
автобустардың;
арнаулы автомобильдердің;
астық жинайтын комбайндардың барлық маркалары мен түрлерінің бары, күріш жинайтынды қосқанда;
тракторлық тұқым сепкіштердің барлық түрлері мен маркілерінің;
арнаулы және жалпы мақсатқа арналған тракторлық соқалар, жалпақкескіш-терең қопсытқыштардың;
тракторлық культиваторлардың барлық түрлері мен маркілерінің (жалпақкескіш-терең қопсытқыштарсыз);
шөптерді, жүгеріні, күнбағысты және басқа да пішендік өсімдіктерді, көк азық пен сүрлемдерді оруға арналған аспалы және жартылай аспалы тракторға тіркелген шалғылар мен орақтар;
құрғатылған тырмалауға немесе жаңа орылған шөпті дестелеуге, орылған шөптерді қопсыту және тезірек кептіру үшін дестелерді айналдыруға, сондай-ақ астықты жинағаннан кейін сабандарды тырмалауға арналған тіркемелі және аспалы трактор тырмаларының бары;
сауын _____ құрылғыларының – сиырлар мен басқа да ауыл шаруашылығы малдарын саууға және сүтті бастапқы өңдеуге арналған бір-біріне байланысты машиналар мен аппараттардың кешені;
қойды, ешкіні, түйені және басқа да малдарды қырқуға арналған электрмен қырқатын агрегаттардың, қолда барын көрсетеді.
Егер шаруашылықта нұсқаулық бөлімінде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы техникасы бар болса, онда сол техниканы да бос жолдарға жазу керек.
«Өнімдерді өңдеуге арналған жабдықтар» жолдары бойынша бос жолдарда астық, мал және құс еті, сүт, көкөністер мен майлы дақылдарды өндіру және ұн өндіру бойынша (диірмен) жабдықтардың нақты барын көрсетеді.
Егер қандай да болмасын шаруашылықтың нұсқаулық бөлімінде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін басқа да жабдықтары болған жағдайда, оны да сол бос жолдарға жазу керек.
11. «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар» бөлімде ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен ғимараттардың сыйымдылығы, өндіріс алаңдарын толық пайдалану, механикаландыру құралдарын және агротехникалық және өнімдерді сақтаудың техникалық нормасына сәйкес жасанды ортаны жасау есебімен анықталады және төменде келтірілген сақтау орындары, қоймалар немесе ғимараттардың пайдалы алаңдарын орташа салмағы 1 текше м. өнімдерге көбейту жолымен есептелінеді:
Дән күйіндегі бидай        760 кг
Дән күйіндегі қара бидай   690 кг
Дән күйіндегі арпа         625 кг
Дән күйіндегі сұлы         450 кг
Картоп                     650 кг
Қызылша                    600 кг
Пияз                       400 кг
Сәбіз                      550 кг

10. По строке «сельскохозяйственная техника по видам» раздела «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января» в свободных строках показывают наличие:
тракторов всех марок (гусеничные и колесные), включая тракторы, на которых смонтированы машины;
тракторных прицепов, независимо от их грузоподъемности;
грузовых автомобилей;
легковых автомобилей;
автобусов;
специальных автомобилей;
зерноуборочных комбайнов всех марок и типов, включая рисовые;
сеялок тракторных всех типов и марок;
плугов тракторных общего назначения и специальных, включая плоскорезы-глубокорыхлители;
культиваторов тракторных всех видов и марок (без плоскорезов-глубокорыхлителей);
тракторных косилок прицепных, прицепных жаток, навесных и полунавесных, предназначенных для скашивания трав, кукурузы, подсолнечника и других растений на сено, зеленый корм и силос;
граблей тракторных прицепных и навесных, предназначенных для сгребания провяленной или свежескошенной травы в валки, ворошение травы в прокосах и оборачивания валков для ускорения сушки, а также для сгребания соломы после уборки хлебов;
доильных установок – комплексов взаимосвязанных машин и аппаратов для доения коров и других сельскохозяйственных животных и первичной обработки молока;
электростригальных агрегатов для стрижки овец, коз, верблюдов и других животных.
Если хозяйство имеет сельхозтехнику, не перечисленную в данном разделе инструкции, то эту технику также следует записать в свободные строки.
По строкам «Оборудование для переработки продукции» показывают наличие оборудования по переработке зерна, мяса скота и птицы, молока, овощей и маслосемян и по производству муки (мельницы).
Если какие-либо хозяйства имеют другое оборудование по переработке сельхозпродукции, не перечисленное в данном разделе инструкции, то его также следует записать в свободные строки.
11. В разделе «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января» вместимость построек и сооружений, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции, определяется с учетом полного использования производственных площадей, средств механизации и создания искусственной среды в соответствии с агротехническими и техническими нормами хранения продукции и рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища, склада или сооружения на средний вес 1 куб. м продукции, приведенный ниже:
Пшеница в зерне
760 кг
Рожь в зерне
690 кг
Ячмень в зерне
625 кг
Овес в зерне
450 кг
Картофель
650 кг
Свекла
600 кг
Лук
400 кг
Морковь
550 кг
Капуста

Қырыққабат                 360-404 кг
Жемістер                   350 кг
Сақтау орындары, қойма немесе ғимараттардың толық көлемі, биік (қалың) өнім қабаттарын сақтауға арналған пайдалы алаңдардың мөлшеріне көбейту жолымен есептелінеді. Сақтау орындарының сыйымдылығы (бірмезгілде сақтау) тоннамен есептелінеді.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстардың саны «бірлік» 1 жолға қойылады. 1 жол бойынша «сыйымдылық, т» бір мезгілде тоннамен сақтайтын барлық сақтау орындары, қоймалар және имараттардың жиынтық сыйымдылығын көрсетеді.
Бос жолдарда сақтау орындарының түрлері көрсетіледі: астыққа, картопқа арналған, ортақ сақтау орындары және басқа да түрлерге арналған.
Көмбелерде сақталатын картоптар мен көкөністер есепке кірмейді.
«Ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыс» бөлім 4 жолы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналып салынған қора-қопсылардың саны көрсетіледі - «барлығы», ал «мал орындарының саны» 4 жолы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын (мал басы) ұстауға арнап салынған барлық қора-қопсылардың жалпы сыйымдылығы көрсетіледі. Осы есеп үшін түрлері бойынша негізгі мақсатқа арналған малдарды ұстау үшін мөлшері шамадағы алаңдар пайдаланылады.
Малдардың түрі      1 басқа арналған алаң мөлшері (шаршы метр)
Ірі қара мал және жылқылар                4 – 5
Бұзаулар мен құлындарға арналған          1,5 – 3
Қойлар мен ешкілер                        0,5 – 2
Шошқалар                                  1 – 7
«Мұнай өнімдерін сақтауға арналған сыйымдылықтардың қолда бары» жолы бойынша мұнай өнімдерін сақтауға арналған тұрақты және жылжымалы металл резервуарлардың қолда бары, бірлікпен және олардың тиісті сыйымдылығы – текше метрмен.
«Өсіруге арналған жылыжайлар» жолдар бойынша көкөністер, гүлдер, саңырауқұлақтар және басқа өсіруге арналған алаңдар бойынша деректер жазылады. Алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
«Ауыл шаруашылығы техникаларын сақтауға арналған жайлар» жолы бойынша ауыл шаруашылығы техникаларын сақтауға арналған жайлардың саны көрсетіледі: күрделі, бейімделген және аспалы, бірлікпен және оларға тиісті алаң шаршы метрмен.
«1 қаңтардағы сатып алынатын кооперативтiк бірлестіктердің, сатып алынатын орталықтардың нақты бары» бөлімінде тауарлар бойынша деректер заттай тұлғалауда толтырылады.
«Қосымша мәліметтер» бөлімінде жалға берілген (немесе алынған) жер туралы деректер, кімге оның берілгені (немесе кімнен алынғаны) көрсетіліп, сондай-ақ басқа да қосымша мәліметтер жазылады.
12. Арифметикалық-логикалық бақылау: 2 жол = 8 жолды алып тастағанда 3-9 жолдар қосындысы.

360-404 кг
Фрукты
350 кг
Полный объем хранилища, склада или сооружения рассчитывается путем умножения размера полезной площади, предназначенной для хранения, на высоту (толщину) слоя продукции. Вместимость хранилищ рассчитывается в тоннах единовременного хранения.
Количество построек для хранения сельскохозяйственной продукции проставляют в строке 1 «единиц». По строке 1 «вместимость, т» показывают суммарную вместимость всех хранилищ, складов и сооружений в тоннах единовременного хранения.
В пустых строках указывается вид хранилища: для зерновых, картофеля, совместные хранилища и для других видов.
Картофель и овощи, хранимые в буртах, в расчет не принимаются.
По строке 4 подраздела «Постройки для содержания сельскохозяйственной животных» показывают количество построек для содержания сельскохозяйственных животных - «всего», а по строке «число скотомест» показывают общую вместимость всех построек для содержания сельскохозяйственных животных, в головах. Для этого подсчета используются примерные нормы площадей для содержания скота основного назначения по видам.
Виды скота
Норма площади на 1 голову (квадратных метров)
Крупный рогатый скот и лошади
4 – 5
Телята и жеребята
1,5 – 3
Овцы и козы
0,5 – 2
Свиньи
1 – 7
По строкам «Наличие емкостей для хранения нефтепродуктов» показывают наличие стационарных и передвижных (автоцистерны) металлических резервуаров для хранения нефтепродуктов в единицах и соответствующая им емкость - в кубических метрах.
По строке «Теплицы для выращивания» записываются данные по площадям под овощами, цветами, грибами и др. Площадь указывается в квадратных метрах.
По строке «Помещения для хранения сельскохозяйственной техники» показывают количество помещений для хранения сельскохозяйственной техники: капитальных, приспособленных и навесов в единицах и соответствующую им площадь в квадратных метрах.
В разделе «Наличие закупочных кооперативных объединений, закупочных центров на 1 января» данные по товарам заполняются в натуральном выражении.
В разделе «Дополнительные сведения» записываются данные о земле, которая сдана (или взята) в аренду, с указанием кому (или у кого) она сдана (или взята), а также другие дополнительные сведения.
12. Арифметико-логический контроль:
Строка 2 равна сумме строк (3+4+5+6+7+9) – 8 строка.