"Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 6 қазандағы № 795 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 29 қазанда № 6606 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 5) тармақшасына, 21-бабының 7-тармағының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. «Өндірістік нысандарды жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» атты санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі № 334 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3792 болып тіркелген, «Заң газетінде» 2005 жылғы 11 қарашада № 145-146 (770) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекетті к санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы                        Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2010 жылғы 6 қазандағы
№ 795 бұйрығымен бекітілген
«Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі
1. Қолданылу саласы
1. Осы санитариялық ереже қызметі адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету көздері болып табылатын өндірістік объектілерді (бұдан әрі - объект) жобалауға, салуға, реконстукциялауға және пайдалануға байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған.

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2010 года № 795. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2010 года № 6606. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7, подпунктом 15) пункта 7 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно- эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов".
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года № 334 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3792, опубликованный в "Юридической газете" от 9 ноября 2005 года № 207 (941)).
3. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие но истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
Б. Садыков
Утверждены приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 октября 2010 года № 795
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические
требования по установлению санитарно-защитной зоны
производственных объектов"
1. Область применения
1. Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов" предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией и эксплуатацией производственных объектов (далее - объект), являющихся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека.

Адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету көздері өнеркәсіптік алаңы сыртында пайда болатын ластану деңгейі рұқсат етілетін шекті шоғырланудан (бұдан әрі - РШШ) және/немесе рұқсат етілетін шекті деңгейден (бұдан әрі - РШД) 1,0 астам болатын объектілер болып табылады.
2. Қызметі атом энергиясын пайдаланумен байланысты объектілерге осы талаптар қолданылмайды.
3. Санитариялық ереже санитариялық-қорғаныш аймағының (бұдан әрі СҚА), санитариялық ажырау және қашықтықтардың өлшеміне қойылатын талаптарды, осы өлшемдерді қайта қарауға арналған негіздемелерді, жекелеген объектілер үшін оларды белгілеу әдістері мен тәртібін, СҚА аумағын пайдалануға шектеулерді, оларды ұйымдастыруға және абаттандыруға қойылатын талаптарды, сондай-ақ қауіпті коммуникациялардың (автомобиль, темір жол, авиациялық базалар, магистральдық, құбырлар) санитариялық ажырауларына қойылатын талаптарды белгілейді.
4. Осы санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) СҚА-ның шекарасы - әсер ету факторлары белгіленген гигиеналық нормативтерден аспайтын СҚА-ның сыртындағы аумағын шектейтін шартты сызық;
2) ластану аймағы - атмосфераның жер бетіндегі қабаты шегінде ластану көзінің айналасындағы аумақ рұқсат етілетін шоғырланудан асатын зиянды заттармен ластануы мүмкін;
3) объектінің қауіптілік сыныбы - адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына қолайсыз әсер ететін иондалмайтын сәуленің, пайда болатын шудың, дірілдің, қоршаған ортаға бөлінетін ластаушы заттардың қуаттылығына,
4) қолайлы тәуекел - қолайсыз әсерді төмендету бойынша қосымша шараларды қабылдауды қажет етпейтін және халықтың күнделікті өмірі мен қызметіндегі тәуекелдерге қатысты тәуелсіз, елеусіз ретінде бағаланатын қолайсыз әсерді дамыту тәуекелінің деңгейі;
5) өндірістік объект - адамның денсаулығы мен өмір сүру ортасына әсер ету көздері болып табылатын процестерді, жабдықтарды және технологияларды пайдалану арқылы жүзеге асырылатын өнім шығарумен, жұмыс орындаумен және қызмет көрсетумен байланысты шаруашылық қызметінің объектісі.
6) өндірістік алаң - адамның денсаулығы мен өмір сүру ортасына әсер етуі мүмкін өнім шығару, жұмыс орындау және қызмет көрсету бойынша өндірісті орналастыруға арналған объекті аумағының бір бөлігі.
7) санитариялық-қорғаныш аймағы - арнайы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ елді мекендегі өнеркәсіп ұйымдары мен басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерін жақын маңдағы селитебті аумақтардан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардан оларға қолайсыз факторлардың әсер етуін азайту мақсатында бөліп тұратын аумақ.

Источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека являются объекты, для которых уровни создаваемого загрязнения за пределами промышленной площадки превышают 1,0 предельно-допустимую концентрацию (далее - ПДК) и/или предельно-допустимый уровень (далее - ПДУ).
2. На объекты, деятельность которых связана с использованием атомной энергии, настоящие требования не распространяются.
3. Санитарные правила устанавливают требования к размеру санитарно-защитной зоны (далее - СЗЗ), санитарных разрывов и расстояний, основания для пересмотра этих размеров, методы и порядок их установления для отдельных объектов, ограничения на использование территории СЗЗ, требования к их организации и благоустройству, а также требования к санитарным разрывам опасных коммуникаций и сооружений (автомобильных, и железнодорожных дорог, авиационных баз, магистральных трубопроводов).
4. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) граница СЗЗ - условная линия, ограничивающая территорию СЗЗ за пределами которых факторы воздействия не превышают установленные гигиенические нормативы;
2) зона загрязнения - территория вокруг источника загрязнения, в пределах которых приземной слой атмосферы может быть загрязнен вредными веществами в концентрациях, превышающих предельно-допустимые уровни;
3) класс опасности объекта - категория объекта, устанавливаемая в зависимости от мощности, условий эксплуатации, характера и количества выделяемых в окружающую среду загрязняющих веществ, создаваемого шума, вибрации, неионизирующего излучения, оказывающих неблагоприятное влияние на окружающую среду и здоровье человека;
4) приемлемый риск - уровень риска развития неблагоприятного эффекта, который не требует принятия дополнительных мер по его снижению и оцениваемый как независимый, незначительный по отношению к рискам, существующим в повседневной деятельности и жизни населения;
5) производственный объект - объект хозяйственной деятельности, связанной с производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг, которые осуществляются с использованием процессов, оборудования и технологии, являющихся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека;
6) промышленная площадка - часть территории объекта, предназначенная для размещения производства по выпуску продукции, выполнением работ и оказанием услуг и деятельность которой может оказать влияние на среду обитания человека;
7) санитарно-защитная зона - территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные организации и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения в целях ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов;

8) санитарлық ажырау - зиянды әсер ету көзінен бастап тұрғын құрылыстың, ландшафты-рекреациялық аймақтың, демалыс аймағының, курорттың шекарасына дейінгі ең аз қашықтық.
2. Жалпы ережелер
5. СҚА халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында белгіленеді, оның өлшемі ластанудың атмосфералық ауаға әсерін (химиялық, биологиялық, физикалық) гигиеналық нормативтерде белгіленген мәнге дейін, ал қауіптіліктің I және II класындағы кәсіпорындар үшін - гигиеналық нормативтерде белгіленген мәнге дейін, сондай-ақ халықтың денсаулығы үшін қолайлы тәуекелдің шамасына дейін азайтуды қамтамасыз етеді. Функциялық мақсаты бойынша СҚА объектіні штаттық режимде пайдалану кезінде халықтың қауіпсіздік деңгейін қамтамасыз ететін қорғаныш кедергісі болып табылады.
Объектінің құрылысы мен реконстукциясы жобасының құрамында адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету көздері болып табылатын технологиялық процесстері бар объектілер үшін объекті қызметінің толық жобалық қуатына айқындалатын СҚА көлемі негізделеді. АҚА-ның жобасын қызметтің осы түріне құқығы бар мамандандырылған ұйым әзірлейді.
6. Объектілердің СҚА-ы жүйелі әзірленеді: атмосфералық ауаға физикалық әсерді (шу, діріл, электромагниттік өріс, иондамайтын сәулелену) және атмосфералық ауаның ластанып таралуын есептеулері бар жобаның негізінде орындалған; есептеу параметрлерін растау үшін табиғи зерттеулер мен өлшеулердің жылдық циклының нәтижелері (толық қуатқа объектіні іске қосқаннан кейін) негізінде - адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсердің қолайлы тәуекелі (бұдан әрі - тәуекел) бағаланған және (соңғы) белгіленген (алдын ала) есептеу;
әсердің қолайлы тәуекелі (бұдан әрі - тәуекел) бағаланған және (соңғы) белгіленген (алдын ала) есептеу;
7. СҚА көлемін айқындауға арналған критерий оның сыртқы шекараларында және оның сыртында елді мекендердің атмосфералық ауасы үшін ластану заттарының РШШ-ға және/немесе атмосфералық ауаға физикалық әсердің РШД-ге сәйкестігі болып табылады.
8. Жалпы өндірістік алаңда орналасқан объектілердің топтары үшін бірыңғай аймаққа кіретін объектілердің барлық көздерінің физикалық әсерінің және тәуекелдерінің және атмосфералық ауаға жиынтық шығарындыларды ескере отырып, бірыңғай есептелген және соңғы белгіленген СҚА белгіленуі тиіс.
9. Адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету көздері болып табылатын объектілерді тұрғын үй құрылысы аумағынан, ландшафтылы-рекреациялы аймақтан, демалыс аймағынан, курорт, санаторий, демалыс үйлерінің, стационарлық емдеу-профилактикалық ұйымдарының аумақтарынан, бау-бақша серіктестіктері мен коттедж құрылысы аумақтарынан, ұжымдық немесе жеке саяжай және бау-бақша учаскелерінен СҚА-мен бөлу қажет.
Адам тұрмайтын жерлерде қайта құрылатын өндірістерді орналастыру кезінде СҚА нормативтік (есептелген) шекарасы жоғарыда санамаланған объектілерді орналастыруға арналған шектеуді (тыйым салу) айқындайды.

8) санитарный разрыв - минимальное расстояние от источника вредного воздействия до границы жилой застройки, ландшафтно-рекреационной зоны, зоны отдыха, курорта.
2. Общие положения
5. СЗЗ устанавливается с целью обеспечения безопасности населения, размер которой обеспечивает уменьшение воздействия загрязнения на атмосферный воздух (химического, биологического, физического) до значений, установленных гигиеническими нормативами, а для предприятий I и II класса опасности - как до значений, установленных гигиеническими нормативами, так и до величин приемлемого риска для здоровья населения. По своему функциональному назначению СЗЗ является защитным барьером, обеспечивающим уровень безопасности населения при эксплуатации объекта в штатном режиме.
Для объектов с технологическими процессами, являющихся источниками неблагоприятного воздействия на среду обитания и здоровье человека в составе проекта строительства или реконструкции объекта обосновывается размер СЗЗ, определяемой на полную проектную мощность действия объекта. Проект СЗЗ разрабатывается специализированными организациями, имеющими право на данный вид деятельности.
6. СЗЗ объектов разрабатывается последовательно: расчетная (предварительная), выполненная на основании проекта с расчетами рассеивания загрязнения атмосферного воздуха и физического воздействия на атмосферный воздух (шум, вибрация, неионизирующие излучения); установленная (окончательная) и оценкой приемлемого риска (далее - риск) воздействия на окружающую среду и здоровье человека - на основании результатов годичного (после пуска объекта на полную мощность) цикла натурных исследований и измерений для подтверждения расчетных параметров.
7. Критерием для определения размера СЗЗ является соответствие на ее внешней границе и за ее пределами концентрации загрязняющих веществ для атмосферного воздуха населенных мест ПДК и/или ПДУ физического воздействия на атмосферный воздух.
8. Для групп объектов, расположенных на общей производственной площадке, устанавливается единая расчетная и окончательно установленная СЗЗ с учетом суммарных выбросов в атмосферный воздух и физического воздействия и рисков всех источников объектов, входящих в единую зону.
9. Объекты, являющиеся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека, отделяются СЗЗ от территории жилой застройки, ландшафтно-рекреационных зон, зон отдыха, территорий курортов, санаториев, домов отдыха, стационарных лечебно-профилактических организаций, территорий садоводческих товариществ и коттеджной застройки, коллективных или индивидуальных дачных и садово-огородных участков.
При размещении вновь создаваемых производств в безлюдной местности нормативная (расчетная) граница СЗЗ определяет ограничения (запрещение) на размещение вышеперечисленных объектов.

10. Автомобиль магистральдары, темір жол көлігі желілері, метрополитен үшін, сондай-ақ әуе кемелерінің ұшу және қону аймағындағы ұшудың стандартты бағыттарының бойында химиялық, биологиялық және/немесе физикалық әсер ету көздерінен, осы әсерлерді гигиеналық нормативтер мәндеріне дейін азайтатын қашықтық (бұдан әрі - санитариялық ажырау) белгіленеді. Санитариялық ажыраудың СҚА режимі болады, бірақ оны ұйымдастыру жобасын әзірлеу қажет етілмейді. Санитариялық ажыраудың шамасы әрбір нақты жағдайда, кейіннен табиғи өлшеулер жүргізу арқылы физикалық факторлардың (шу, діріл, иондамайтын сәулелену) әсерлерін есептеу негізінде белгіленеді.
11. Жеңіл автомобиль тұрақтары, кәріз тазарту құрылыстары, көмірсутек шикізатының магистральды құбырлары, компрессорлы және мұнай айдайтын станциялар үшін санитариялық ажырау құрылады. Санитариялық ажырау аймақтарының ең аз көлемі осы санитариялық ережеге 1-7-қосымшаларда келтірілген.
12. Мал сою пункттерінен және мал сою алаңдарынан ең аз санитариялық ажырау осы ережеге 8-қосымшада келтірілген.
13. Елді мекеннен авиациялық әдіспен пестицидтермен (улы химикаттармен) өңделетін ауыл шаруашылығы алқабына дейінгі санитариялық ажыраудың көлемі кемінде 2000 метр (бұдан әрі - м) құрауы тиіс.
14. Әуежайлар, аэродромдар үшін СҚА көлемі атмосфералық ауаға физикалық әсерді (шу, діріл, иондамайтын сәулелену) және атмосфералық ауаның ластанып таралуын есептеулер негізінде, сондай-ақ табиғи зерттеулер
15. Қауіптіліктің I және II класындағы кәсіпорындар үшін СҚА көлемін осы санитариялық ереженің 35-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері өзгерте алады.
16. Қауіптіліктің III, IV және V класындағы кәсіпорындар үшін СҚА көлемін осы санитариялық ереженің 36-тармағына сәйкес облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлері өзгерте алады.
17. СҚА аумағындағы және оның шекарасындағы атмосфералық ауаны зертханалық зерттеуді және атмосфералық ауаға физикалық әсерді өлшеуді Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасымен белгіленген тәртіппен қоршаған орта саласындағы уәкілетті орган аккредиттелген өндірістік немесе тәуелсіз зертханалары және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары жүзеге асырады
3. Санитариялық-қорғаныш аймақтарын жобалау
18. СҚА-ны жобалау объектілердің жекелеген және/немесе тобы құрылысының және реконстукциясының жобасын әзірлеу, пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
СҚА-ның көлемі мен шекаралары желдің бағытын есепке ала отырып, СҚА жобасында айқындалады.
Санитариялық-қорғаныш аймағының көлемдерін негіздеу осы ережеде жазылған талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.

10. Для автомагистралей, линий железнодорожного транспорта, наземных участков метрополитена, а также вдоль стандартных маршрутов полета в зоне взлета и посадки воздушных судов, устанавливается расстояние от источника физического воздействия, уменьшающее эти воздействия до значений гигиенических нормативов (далее - санитарные разрывы). Санитарный разрыв имеет режим СЗЗ, но не требует разработки проекта его организации. Величина санитарного разрыва устанавливается в каждом конкретном случае на основании расчетов воздействия физических факторов (шума, вибрации, неионизирующие излучения) с последующим проведением натурных измерений.
11. Для стоянок легковых автомобилей, канализационных очистных сооружений, магистральных трубопроводов углеводородного сырья, компрессорных и нефтеперекачивающих станций создаются санитарные разрывы. Минимальные размеры санитарных разрывов приведены в приложениях 1-7 к настоящим санитарным правилам.
12. Минимальные санитарные разрывы от убойных пунктов и убойных площадок приведены в приложении 8 к настоящим правилам.
13. Размер санитарного разрыва от населенного пункта до сельскохозяйственных полей, обрабатываемых пестицидами (ядохимикатами) авиационным способом, должен составлять не менее 2000 метров (далее - м).
14. Размер СЗЗ для аэропортов, аэродромов устанавливается в каждом конкретном случае на основании расчетов рассеивания загрязнения атмосферного воздуха и физического воздействия на атмосферный воздух (шум, вибрация, неионизирующие излучения), а также на основании результатов натурных исследований и измерений, оценки риска для здоровья населения.
15. Размер СЗЗ для предприятий I и II класса опасности изменяется Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 35 настоящих санитарных правил.
16. Размер СЗЗ для предприятий III, IV, V классов опасности изменяется Главным государственным санитарным врачом области, городов Астана и Алматы в соответствии с пунктом 36 настоящих санитарных правил.
17. Лабораторные исследования атмосферного воздуха и измерения физических воздействий на атмосферный воздух на территории СЗЗ и на ее границе осуществляются производственными или независимыми лабораториями, аккредитованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании, уполномоченным органом в области окружающей среды и организациями санитарно-эпидемиологической службы.
3. Проектирование санитарно-защитных зон
18. Проектирование СЗЗ осуществляется на этапе разработки проекта строительства и реконструкции, эксплуатации отдельного и/или группы объектов.
Размеры и границы СЗЗ определяются в проекте СЗЗ с учетом розы ветров.
Обоснование размеров санитарно-защитной зоны осуществляется в соответствии с требованиям, изложенными в настоящих правилах.

19. Жаңа объектілер салу,жұмыс істеп тұрған объектілерді реконстукциялауға немесе техникалық қайта жарақтандыруға СҚА жобасында ластанудың атмосфералық ауаға әсерін гигиеналық нормативтерде белгіленген мәнге дейін азайту мүмкін болмаған жағдайда, тұрғындарды көшіруді коса алғанда СҚА-ны ұйымдастыруға және абаттандыруға арналған іс-шаралар мен құралдар көзделген болуы тиіс.
20. СҚА шекаралары шаруашылық қызметті жүргізуге арналған және белгіленген тәртіппен рәсімделген өндірістік объектіге жататын химиялық, биологиялық және/немесе физикалық әсер ету көздерінен бастап белгіленеді.
21. Фон көрсеткіштерінің жоғарылауы гигиеналық нормативтерден артық аумақта адамның денсаулығына әсер ету және өмір сүру ортасын ластау көздері болып табылатын объектілерді орналастыруға жол берілмейді. Адамның өмір сүру ортасын ластау көздері болып табылатын жұмыс істеп тұрған объектілер үшін өмір сүру ортасына әсер етудің барлық түрлерін химиялық және физикалық әсер кезінде РШШ-ға дейін және фонды есепке ала отырып, физикалық факторлардың әсер етуі кезінде рұқсат етілетін шекті деңгейге дейін азайтқан жағдайда өндірістерді реконстукциялау немесе қайта бейіндеу жүргізуге рұқсат етіледі.
22. Есептелген СҚА және атмосфералық ауаға химиялық, биологиялық және физикалық әсерді табиғи зерттеулер мен өлшеулер, тәуекелді бағалау (қауіптіліктің І-II класындағы кәсіпорындар үшін) негізінде алынған көлем сәйкес келмеген жағдайда, СҚА көлемі бойынша шешім халықтың денсаулығы үшін неғұрлым үлкен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін нұсқа бойынша қабылданады.
23. Адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету көздері болып табылатын объектілер үшін кәсіпорындардың қауіптілік класстарына байланысты СҚА-ның мынадай көлемі белгіленеді:
1) СҚА-ы 1000 м және одан астам болатын қауіптіліктің I класындағы объектілер;
2) СҚА-ы 500 м-ден 999 м-ге дейін болатын қауіптіліктің II класындағы объектілер;
3) СҚА-ы 300 м-ден 499 м-ге дейін болатын қауіптіліктің III класындағы объектілер;
4) СҚА-ы 100 м-ден 299 м-ге дейін болатын қауіптіліктің IV класындағы объектілер;
5) СҚА-ы 50 м-ден 99 м-ге дейін болатын қауіптіліктің V класындағы объектілер.
24. Өндірістің көлемін уақытша қысқарту максималды жобалық немесе объектінің нақты қол жеткізілген қуаты үшін қабылданған СҚА көлемін қайта қарауға негіз болып табылмайды.
25. Графикалық материалдарда (қаланың бас жоспары, аумақтық жоспарлау схемасы, топографиялық карта, ситуациялық схема) өнеркәсіп алаңның сыртындағы СҚА шекарасы арнайы ақпараттық белгілермен белгіленеді.
26. СҚА көлемін негіздеу кезінде:

19. В проекте СЗЗ на строительство новых, реконструкцию или техническое перевооружение действующих объектов предусматриваются мероприятия и средства на организацию и благоустройство СЗЗ, включая отселение жителей, в случае невозможности уменьшить воздействие загрязнения на атмосферный воздух до значений, установленных гигиеническими нормативами.
20. Границы СЗЗ устанавливаются от крайних источников химического, биологического и/или физического воздействия, принадлежащего производственному объекту для ведения хозяйственной деятельности и оформленному в установленном порядке.
21. На территории с превышением показателей фона выше гигиенических нормативов не допускается размещение объектов, являющихся источниками загрязнения среды обитания и воздействия на здоровье человека. Для действующих объектов, являющихся источниками загрязнения среды обитания человека, разрешается проведение реконструкции или перепрофилирование производств, при условии снижения всех видов воздействия на среду обитания до ПДК при химическом и биологическом воздействии и предельно допустимого уровня ПДУ при воздействии физических факторов с учетом фона.
22. В случае несовпадения размера расчетной СЗЗ и полученной на основании оценки риска (для предприятий I-II класса опасности), натурных исследований и измерений химического, биологического и физического воздействия на атмосферный воздух, решение по размеру СЗЗ принимается по варианту, обеспечивающему наибольшую безопасность для здоровья населения.
23. Для объектов, являющихся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека устанавливаются следующие размеры СЗЗ в зависимости от классов опасности предприятия:
1) объекты I класса опасности с СЗЗ 1000 м и более;
2) объекты II класса опасности с СЗЗ от 500 м до 999 м;
3) объекты III класса опасности с СЗЗ от 300 м до 499 м;
4) объекты IV класса опасности с СЗЗ от 100 м до 299 м;
5) объекты V класса опасности с СЗЗ от 50 м до 99 м.
24. Временное сокращение объема производства не является основанием к пересмотру принятого размера СЗЗ для максимальной проектной или фактически достигнутой мощности объекта.
25. Граница СЗЗ на графических материалах (генеральный план города, схема территориального планирования, топографическая карта, ситуационная схема) за пределами промышленной площадки обозначается специальными информационными знаками.
26. При обосновании размера СЗЗ устанавливаются:

1) объектінің толық жобалық қуатына арналған СҚА көлемі мен шекаралары;
2) халықты зиянды химиялық қоспалар шығарындыларының атмосфералық ауаға әсерінен және физикалық әсерден қорғау жөніндегі іс-шаралар;
3) СҚА аумағын функциялық аймақтау және әртүрлі пайдалану режимі белгіленді.
27. Жобалық құжаттама жобалық шешімдердің санитариялық ережелерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалауға мүмкіндік беретін көлемде ұсынылуы тиіс.
28. Жобаланатын, реконстукцияланатын және жұмыс істеп тұрған объектілер үшін СҚА көлемдері қауіптіліктің I және II класындағы объектілер үшін денсаулыққа тәуекелді бағалай отырып, бекітілген әдістемелер бойынша атмосфералық ауаға физикалық әсерді (шу, діріл, иондамайтын сәулелену) және атмосфералық ауаның ластанып таралуын есептеулер және адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету тәуекелін бағалау негізінде белгіленеді.
29. Объектілер топтары үшін СҚА көлемі өнеркәсіптік аймаққа, өнеркәсіп желісіне (кешен) кіретін объектілер көздерінің физикалық әсерін және жиынтық шығарындыларды және адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына әсер ету тәуекелін бағалауды есепке ала отырып белгіленеді. Олар үшін бірыңғай есептелген СҚА белгіленеді және есептеу параметрлерін табиғи зерттеулер, халықтың денсаулығы үшін тәуекелді бағалау деректерімен растаудан кейін соңғы СҚА көлемі белгіленеді. Халықтың денсаулығы үшін тәуекелді бағалау құрамына қауіптіліктің I және II класындағы объектілер кіретін, объектілер топтары үшін жүргізіледі.
30. Объектілерді реконструкциялау, техникалық қайта жарақтандыру есептеу шекаралары бар СҚА жобасының құрамында орындалған атмосфералық ауаның күтілетін ластануын, атмосфералық ауаға физикалық әсерді есептеулер бар жоба болған кезде жүргізіледі. Объектіні реконстукциялау және пайдалануға беру аяқталғаннан кейін есептеу параметрлері асмосфералық ауаны табиғи зерттеулер және атмосфералық ауаға физикалық факторлардың әсерлерін өлшеулер нәтижелерінде расталуы тиіс.
31. Қазіргі заманғы өнеркәсіптік жобалаудың міндетті шарты зиянды химиялық немесе биологиялық компонеттердің шығарындылардың атмосфералық ауаға, топыраққа және су қоймаларына түсуін болдырмауға немесе барынша азайтуға, физикалық факторлардың әсерлерін болдырмауға және оларды гигиеналық нормативтерге дейін және одан да төмен азайтуға мүмкіндік беретін алдыңғы қатарлы ресурсты сақтау, қалдықсыз және аз қалдықты технологиялық шешімдерді енгізу болып табылады.
32. Құрылыс және реконстукция жобаларында әзірленетін технологиялық және техникалық шешімдер жаңа технологиялар тәжірибелік-экспериментальдық өндірістердің деректері, осыған ұқсас өндірісті құру бойынша шетел тәжірибесінің материалдары негізінде өндірісті жоспарлау кезінде тәжірибелік-өнеркәсіптік сынақтардың нәтижелеріне негізделуі тиіс.

1) размер и границы СЗЗ на полную проектную мощность объекта;
2) мероприятия по защите населения от воздействия выбросов вредных химических примесей в атмосферный воздух и физического воздействия;
3) функциональное зонирование территории СЗЗ и режим использования различных зон.
27. Проектная документация представляется в объеме, позволяющем дать оценку соответствия проектных решений санитарным правилам и гигиеническим нормативам.
28. Размеры СЗЗ для проектируемых, реконструируемых и действующих объектов устанавливаются на основании расчетов рассеивания загрязнения атмосферного воздуха и физических воздействий на атмосферный воздух (шум, вибрация, неионизирующие излучения) и оценки риска воздействия на окружающую среду и здоровье человека утвержденным методикам, с оценкой риска здоровью для объектов I и II классов опасности (расчетная СЗЗ).
29. Размер СЗЗ для групп объектов устанавливается с учетом суммарных выбросов и физического воздействия источников объектов, входящих в промышленную зону, промышленный узел (комплекс) и оценки риска воздействия на окружающую среду и здоровье человека. Для них устанавливается единая расчетная СЗЗ, и после подтверждения расчетных параметров данными натурных исследований, оценки риска для здоровья населения окончательно устанавливается размер СЗЗ. Оценка риска для здоровья населения проводится для групп объектов, в состав которых входят объекты I и II классов опасности.
30. Реконструкция, техническое перевооружение объектов проводится при наличии проекта с расчетами ожидаемого загрязнения атмосферного воздуха, физического воздействия на атмосферный воздух, выполненных в составе проекта СЗЗ с расчетными границами. После окончания реконструкции и ввода объекта в эксплуатацию расчетные параметры подтверждаются результатами натурных исследований атмосферного воздуха и измерений физических факторов воздействия на атмосферный воздух.
31. Обязательным условием современного промышленного проектирования является внедрение передовых ресурсосберегающих, безотходных и малоотходных технологических решений, позволяющих максимально сократить или избежать поступлений вредных химических или биологических компонентов выбросов в атмосферный воздух, почву и водоемы, предотвратить или снизить воздействие физических факторов до гигиенических нормативов и ниже.
32. Разрабатываемые в проектах строительства и реконструкции технологические и технические решения обосновываются результатами опытно-промышленных испытаний, при проектировании производств на основе новых технологий - данными опытно-экспериментальных производств, материалами зарубежного опыта по созданию подобного производства.

4. Санитариялық-қорғаныш аймағының көлемдерін белгілеу
33. Объектілер үшін СҚА көлемдерін белгілеу атмосфералық ауаны табиғи зерттеулер және өлшеулер нәтижелерін, жобаның құрамында ұсынылған бақылау бағдарламасына сәйкес орындалған атмосфералық ауаға физикалық әсердің деңгейлерін есепке ала отырып, атмосфералық ауаға физикалық әсерді және атмосфералық ауаның ластану есептеулері бар СҚА негіздеу жобалары бар болғанда жүргізіледі.
34. Жұмыс істеп тұрған, реконстукцияланатын объектілердің СҚА көлемін өзгерту (азайту, көбейту) қажетті өзгертулерді негіздейтін жобаны әзірлеумен қоса жүруі тиіс.
Қауіптіліктің I және II класындағы объектілері үшін есептелген СҚА жобасы бойынша Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.
Қауіптіліктің III, IV және V класындағы кәсіпорындары үшін есептелген СҚА жобасы бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлері санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.
35. Қауіптіліктің I және II класындағы объектілері үшін белгіленген СҚА көлемдерін өзгертуді Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің бұйрығымен:
1) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлерінің алдын ала қорытындылары;
2) қолданыстағы санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтер;
3) аккредиттелген ұйымдар орындаған атмосфералық ауаның ластанып таралу және атмосфералық ауаға физикалық әсерді (шу, діріл, йондамайтын сәулелену) есептеулері бар СҚА жобасын сараптау нәтижелері;
4) халықтың денсаулығына тәуекелді бағалау;
5) атмосфералық ауаның ластануын (жекелеген нүктеде әрбір ингредиентке кемінде елу зерттеу), атмосфералық ауаға физикалық әсердің деңгейлерін жүйелі (жылдық) табиғи зерттеулер мен өлшеулер негізінде жүзеге асырылады.
36. Қауіптіліктің III, IV және V класындағы өнеркәсіптік объектілер мен өндірістер үшін санитариялық-қорғаныш аймақтарының белгіленген көлемдері облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлерінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылары негізінде:
1) қолданыстағы санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтер;
2) аккредиттелген ұйымдар орындаған атмосфералық ауаның ластанып таралу және атмосфералық ауаға физикалық әсерді (шу, діріл, йондамайтын сәулелену) есептеулері бар СҚА жобасын сараптау нәтижелері;
3) атмосфералық ауаның ластануын (жекелеген нүктеде әрбір ингредиентке кемінде отыз зерттеу), атмосфералық ауаға физикалық әсердің деңгейлерін табиғи зерттеулер мен өлшеулер негізінде жүзеге асырылады.

4. Установление размеров санитарно-защитных зон
33. Установление размеров СЗЗ для объектов проводится при наличии проектов обоснования СЗЗ с расчетами загрязнения атмосферного воздуха и физического воздействия на атмосферный воздух, с учетом результатов натурных исследований и измерений атмосферного воздуха, уровней физического воздействия на атмосферный воздух, выполненных в соответствии с программой наблюдений, представляемой в составе проекта.
34. Изменение размера (уменьшение, увеличение) СЗЗ действующих, реконструируемых объектов сопровождается разработкой проекта, обосновывающего необходимые изменения.
По проекту расчетной СЗЗ для объектов I и II класса опасности выдается санитарно-эпидемиологическое заключение Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан.
Для предприятий III, IV и V классов опасности по проекту расчетной СЗЗ выдается санитарно-эпидемиологическое заключение Главного государственного санитарного врача области, городов Астана и Алматы.
35. Изменение размеров установленных СЗЗ для объектов I и II класса опасности осуществляется приказом Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан на основании:
1) предварительного заключения Главного государственного санитарного врача области, городов Астана и Алматы;
2) действующих санитарных правил и гигиенических нормативов;
3) результатов экспертизы проекта СЗЗ с расчетами рассеивания загрязнения атмосферного воздуха и физических воздействий на атмосферный воздух (шум, вибрация, неионизирующие излучения), выполненных аккредитованными организациями;
4) оценки риска здоровью населения;
5) систематических (годовых) натурных исследований и измерений загрязнения атмосферного воздуха (не менее пятидесяти исследований на каждый ингредиент в отдельной точке), уровней физического воздействия на атмосферный воздух.
36. Для промышленных объектов и производств III, IV и V классов опасности установленные размеры санитарно-защитных зон изменяются на основании санитарно-эпидемиологического заключения Главного государственного санитарного врача области, городов Астана и Алматы на основании:
1) действующих санитарных правил и гигиенических нормативов;
2) результатов экспертизы проекта СЗЗ с расчетами рассеивания загрязнения атмосферного воздуха и физических воздействий на атмосферный воздух (шум, вибрация, неионизирующее излучение), выполненными аккредитованными организациями;
3) систематических натурных исследований и измерений загрязнения атмосферного воздуха (тридцать исследований на каждый ингредиент в отдельной точке), уровней физического воздействия на атмосферный воздух.

37. Қолданыстағы объектілер үшін СҚА көлемі:
1) қауіптіліктің I және II класындағы кәсіпорындар үшін жүйелі (кемінде үш жыл) зертханалық бақылаулар (жекелеген нүктеде әрбір ингредиентке кемінде елу зерттеу), физикалық факторларды өлшеулер және адамның денсаулығы үшін тәуекелді бағалау материалдары бойынша; қауіптіліктің III, IV және V класындағы өнеркәсіптік объектілер мен өндірістер үшін атмосфералық ауаның ластану жағдайының басым көрсеткіштерін табиғи зерттеулер (жекелеген нүктеде әрбір ингредиентке кемінде отыз зерттеу) және физикалық факторларды өлшеу деректері бойынша атмосфералық ауаны химиялық, биологиялық ластау деңгейіне және СҚА шекарасында және оның сыртында атмосфералық ауаға физикалық әсерлерді РШШ-ға және РШД-ге дейін жеткізуді объективті дәлелдеген кезде;
2) объектілердің одан арғы қызметіне қуатын азайтқанда, құрамын өзгерткен және қайта бейіндеген кезде;
3) алдыңғы қатарлы технологиялық шешімдерді, өмір сүру ортасына әсердің деңгейлерін азайтуға бағытталған тиімді тазарту құрылыстарын енгізген кезде азайтылады.
38. Жұмыс істеп тұрған объектілердің СҚА көлемі техникалық және технологиялық құралдармен қамтамасыз ету мүмкін болмағанда қабылданған нормативтік деңгейлермен салыстырғанда және/немесе кез келген әсер ету факторы бойынша табиғи зерттеулер мен өлшеулер нәтижелері бойынша ұлғайтылады.
39. СҚА көлемдерін ұлғайту туралы шешімді облыстардың, Астана мен. Алматы қалаларының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлері СҚА көлемдерін азайту рәсіміне ұқсас қабылдайды.
40. СҚА шекараларын белгілеу және өзгерту бойынша жобаларды бекіту кезінде объектілердің СҚА шекараларына іргелес жатқан елді мекендердің тұрғындары пікірлерін есепке алу нәтижелері есепке алынуы тиіс.
5. Санитариялық-қорғаныш аймағы аумағының режимі
41. СҚА шекараларында:
1) жеке тұрғын үйлерді қоса алғанда тұрғын үй құрылыстарын;
2) ланшафтылы-рекреациялы аймақтарды, демалыс аймақтарын, курорт, санаторий және демалыс үйлерінің аумақтарын;
3) бау-бақша серіктестіктерінің аумақтарын, ұжымдық немесе жеке саяжай және бау-бақша учаскелерін;
4) спорт құрылыстарын, балалар алаңдарын, білім беру және балалар ұйымдарын, жаппай қолданылатын емдеу-профилактикалық және сауықтыру ұйымдарын орналастыруға жол берілмейді.
42. СҚА шекараларында және өнеркәсіптің басқа да салаларының объектілері аумақтарында:
1) дәрілік заттарды, дәрілік құралдарды және/немесе дәрілік нысандарды шығару бойынша объектілерді, фармацевтикалық кәсіпорындар үшін шикізат және жартылай өнімдер қоймаларын;

37. Размер СЗЗ для действующих объектов уменьшается при:
1) объективном доказательстве достижения уровня химического, биологического загрязнения атмосферного воздуха и физических воздействий на атмосферный воздух до ПДК и ПДУ на границе СЗЗ и за ее пределами по материалам систематических (не менее трех лет) лабораторных наблюдений для предприятий I и II класса опасности (ежегодно не менее пятидесяти исследований на каждый ингредиент в отдельной точке), измерений физических факторов и оценке риска для здоровья человека; для промышленных объектов и производств III, IV, V класса опасности по данным натурных исследований приоритетных показателей за состоянием загрязнения атмосферного воздуха (ежегодно не менее тридцати исследований на каждый ингредиент в отдельной точке) и измерений физических факторов;
2) уменьшении мощности на дальнейшую деятельность, изменении состава и перепрофилировании объектов;
3) внедрении передовых технологических решений, эффективных очистных сооружений, направленных на сокращение уровней воздействия на среду обитания.
38. Размер СЗЗ действующих объектов увеличивается по сравнению с принятым при невозможности обеспечения техническими и технологическими средствами нормативных уровней и/или по результатам натурных исследований и измерений по любому фактору воздействия. Оценка ситуации осуществляется по среднегодовым значениям измеренного параметра за последние три года эксплуатации объекта.
39. Решение об увеличении размеров СЗЗ принимается Главным государственным врачом Республики Казахстан, Главными государственными санитарными врачами областей, городов Астана и Алматы аналогично процедуре сокращения размеров СЗЗ.
40. При утверждении проектов по установлению или изменению границ СЗЗ учитываются результаты учета мнения жителей населенных пунктов, прилегающих к границам СЗЗ объектов.
5. Режим территории санитарно-защитной зоны.
41. В границах СЗЗ не допускается размещать:
1) жилую застройку, включая отдельные жилые дома;
2) ландшафтно-рекреационные зоны, зоны отдыха, территории курортов, санаториев и домов отдыха;
3) территории садоводческих товариществ, коллективных или индивидуальных дачных и садово-огородных участков;
4) спортивные сооружения, детские площадки, образовательные и детские организации, лечебно-профилактические и оздоровительные организации общего пользования.
42. В границах СЗЗ и на территории объектов других отраслей промышленности не допускается размещать:
1) объекты по производству лекарственных веществ, лекарственных средств и/или лекарственных форм, склады сырья и полупродуктов для фармацевтических предприятий;

2) тамақ өнеркәсібі салаларының объектілерін, азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің көтерме қоймаларын;
3) ауыз су дайындауға және сақтауға арналған су құбыры құрылыстарының кешендерін орналастыруға жол берілмейді.
43. Өндірістік объектінің СҚА шекараларында көрсетілген объектінің жұмыскерлеріне қызмет көрсетуге арналған және объектінің қызметін қамтамасыз етуге арналған ғимараттар мен құрылыстарды:
1) кезекші апаттық персонал үшін тұрғын үй емес үй-жайларды, вахталық әдіс бойынша (екі аптадан артық емес) жұмыс істейтін адамдар болатын үй-жайларды;
2) өрт сөндіру депосын, моншаны, кір жуатын орындарды, сауда және қоғамдық тамақтану объектілерін, гараждарды, қоғамдық және жеке көлікті сақтауға арналған алаңдар мен құрылыстарды, автомобильге май құю станцияларын, қоғамдық және әкімшілік ғимараттарды, конструкторлық бюроны, оқу орындарын, емханаларды, ғылыми-зерттеу зертханаларын, жабық типтегі спорт-сауықтыру құрылыстарын;
3) жергілікті және транзитті коммуникацияны, электр беру желілерін, электр қосалқы станцияларын, мұнай және газ құбырларын, техникалық сумен жабдықтауға арналған артезиан ұңғымаларын, техникалық су дайындауға арналған суды салқындататын құрылыстарды, кәріздік сорғы станцияларын, айналымды сумен жабдықтау құрылыстарын орналастыруға жол беріледі.
Өндірістік объектінің СҚА-ның шекараларында сондай-ақ азық-түлік тағамын өндіру үшін пайдаланылмайтын техникалық өсінділерді өсіруге арналған ауыл шаруашылық пайдалану жерін орналастыруға жол беріледі.
44. Тамақ өнеркәсібі салалары объектілерінің, азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімі көтерме қоймаларының, дәрілік заттарды, дәрілік құралдар мен (немесе) дәрілік нысандар өндірісінің, фармацевтикалық кәсіпорындар үшін шикізат пен жартылай өнімдер қоймаларының СҚА шекараларында өнімге, адамның денсаулығына және өмір сүру ортасына өзара жағымсыз әсер болмаған жағдайда, жаңа бейінді, бір типті объектілерді орналастыруға жол беріледі.
45. Объектінің СҚА шекараларында орналасқан немесе СҚА-ға іргелес жатқан автомобиль магистральді оның көлеміне жатпайды, ал автомобиль магистральінің шығарындылары санитариялық-қорғаныш аймағының көлемін негіздеу кезінде фондық ластауда есепке алынады.
46. СҚА немесе оның қандай да бір бөлігі тұрғын үй аймағын кеңейту, ұжымдық немесе жеке саяжай және бау-бақша учаскелерін орналастыру үшін объектінің резервтік аумағы ретінде қаралмайды.
СҚА бір бөлігі жұмыс істеп тұрған СҚА сыртқы шекарасында РШШ және/немесе РШД сақтау негіздемесінің жобасы болған жағдайда өндірістік аймақты кеңейту үшін объектінің резервтік аумағы ретінде қаралмайды.

2) объекты пищевых отраслей промышленности, оптовые склады продовольственного сырья и пищевых продуктов;
3) комплексы водопроводных сооружений для подготовки и хранения питьевой воды.
43. Допускается размещать в границах СЗЗ производственного объекта здания и сооружения для обслуживания работников указанного объекта и для обеспечения деятельности объекта:
1) нежилые помещения для дежурного аварийного персонала, помещения для пребывания работающих по вахтовому методу (не более двух недель);
2) пожарные депо, бани, прачечные, объекты торговли и общественного питания, гаражи, площадки и сооружения для хранения общественного и индивидуального транспорта, автозаправочные станции, общественные и административные здания, конструкторские бюро, учебные заведения, поликлиники, научно-исследовательские лаборатории, спортивно-оздоровительные сооружения закрытого типа;
3) местные и транзитные коммуникации, линии электропередач, электроподстанции, нефте- и газопроводы, артезианские скважины для технического водоснабжения, водоохлаждающие сооружения для подготовки технической воды, канализационные насосные станции, сооружения оборотного водоснабжения;
4) в границах СЗЗ производственного объекта также допускается размещать сельскохозяйственные угодья для выращивания технических культур, неиспользуемых для производства продуктов питания.
44. В границах СЗЗ объектов пищевых отраслей промышленности, оптовых складов продовольственного сырья и пищевой продукции, производства лекарственных веществ, лекарственных средств и (или) лекарственных форм, складов сырья и полупродуктов для фармацевтических предприятий, допускается размещение новых профильных, однотипных объектов, при исключении взаимного негативного воздействия на продукцию, среду обитания и здоровье человека.
45. Автомагистраль, расположенная в границах СЗЗ объекта или прилегающая к СЗЗ не входит в ее размер, а выбросы автомагистрали учитываются в фоновом загрязнении при обосновании размера санитарно-защитной зоны.
46. СЗЗ или какая-либо ее часть не могут рассматриваться как резервная территория объекта для расширения жилой зоны, размещения коллективных или индивидуальных дачных и садово-огородных участков.
Часть СЗЗ может рассматриваться как резервная территория объекта для расширения производственной зоны при условии наличия проекта обоснования соблюдения ПДК и/или ПДУ на внешней границе существующей СЗЗ.

6. Санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу кезінде халыққа әсер ететін физикалық факторларды есепке алу
47. Халыққа физикалық әсер ету факторларының көздері болып табылатын өндірістік объектілерге арналған СҚА көлемдері көздердің орналасқан орындарын және олардан туындайтын шуды, дірілді, иондамайтын сәулелену сипатын есепке ала отырып, акустикалық есептеулер негізінде белгіленеді. СҚА көлемдерін белгілеу үшін есептеу параметрлері жобалық қуатқа шыққаннан кейін бір жыл бойы объектіні пайдалану процесінде атмосфералық ауаға физикалық әсер ету факторларын табиғи өлшеулермен расталуы тиіс.
48. СҚА көлемдері СҚА-ның сыртқы шекарасындағы шудың, дірілдің, иондамайтын сәулеленудің рұқсат етілетін деңгейлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтеріне сәйкес айқындалады.

6. Учет физических факторов воздействия на население при
установлении санитарно-защитных зон
47. Размеры СЗЗ для производственных объектов, являющихся источниками физических факторов воздействия на население устанавливаются на основании акустических расчетов с учетом места расположения источников и характера создаваемого ими шума, вибрации, неионизирующего излучения. Для установления размеров СЗЗ расчетные параметры подтверждаются натурными измерениями факторов физического воздействия на атмосферный воздух в процессе эксплуатации объекта в течение года после выхода на проектную мощность.
48. Размеры СЗЗ определяются в соответствии с действующими гигиеническими нормативами допустимых уровней шума, вибрации, неионизирующего излучения на внешней границе СЗЗ.

49. Халықты әуелік электр беру желілері (бұдан әрі - ӘЖ) туындайтын электр өрісінің әсерінен қорғау мақсатында жоғары вольтты желі трассасының бойында санитариялық ажырау белгіленеді, оның сыртындағы электр өрісінің кернеулігі 1 метрге 1 килоВольттан (бұдан әрі - кВ) аспайды.
Қайта жобаланатын ӘЖ, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар үшін санитариялық ажырау шекараларын ӘЖ трассасының бойында сымдарды көлденең орналастыру арқылы және оның екі жағында электр өрісінің кернеулігін төмендету құралынсыз ӘЖ-ға перпендикуляр бағыттағы жиектегі фазалық сымдардың жерге проекциясынан мынадай қашықтықтарда қабылдауға жол беріледі:
кернеулігін төмендету құралынсыз ӘЖ-ға перпендикуляр бағыттағы жиектегі фазалық сымдардың жерге проекциясынан мынадай қашықтықтарда қабылдауға жол беріледі:

49. В целях защиты населения от воздействия электрического поля, создаваемого воздушными линиями электропередачи (далее - ВЛЭ) устанавливаются санитарные разрывы вдоль трассы высоковольтной линии, за пределами которых напряженность электрического поля не превышает 1 килоВольт на метр (далее - кВ).
Для вновь проектируемых ВЛЭ, а также зданий и сооружений допускается принимать границы санитарных разрывов вдоль трассы ВЛЭ с горизонтальным расположением проводов и без средств снижения напряженности электрического поля по обе стороны от нее на следующих расстояниях от проекции на землю крайних фазных проводов в направлении, перпендикулярном к ВЛЭ:

кернеулігі 220 кВ ӘЖ үшін - 20 м;
кернеулігі 500 кВ ӘЖ үшін - 30 м.
Объектіні пайдалануға беру кезінде және пайдалану процесінде санитариялық ажырау физикалық факторларды аспаптық өлшеу нәтижелері бойынша түзетілуі тиіс.
50. Таратушы радиотехникалық объектілер орналасқан жерлерде СҚА көлемін белгілеу радио жиілікті ауқымның электромагнитті сәулеленуі бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейтін санитарлық ережеге сәйкес жүргізіледі.
Өндірістік объектілердің
санитариялық-қорғаныш аймағын
белгілеу бойынша санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне
1-қосымша
Жеңіл автомобильге арналған тұрақтардан құрылыс объектілеріне дейінгі ең аз санитариялық ажырау
Оған дейін ажырау айқындалатын объектілер
Қашықтық, метрге шаққанда
Сыйымдылығы мынадай машина-орын болатын ашық автотұрақтар мен жерүсті жабық типтегі автотұрақтар
10 және одан кем

20 м - для ВЛЭ напряжением 220 кВ;
30 м- для ВЛЭ напряжением 500 кВ.
При вводе объекта в эксплуатацию и в процессе эксплуатации санитарный разрыв корректируется по результатам инструментальных измерений физических факторов.
50. Установление размера СЗЗ в местах размещения передающих радиотехнических объектов проводится в соответствии с санитарными правилами, устанавливающих санитарно-эпидемиологические требования по электромагнитным излучениям радиочастотного диапазона.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по установлению
санитарно-защитной зоны
производственных объектов"
Минимальные санитарные разрывы от стоянок для
легковых автомобилей до объектов застройки
Объекты, до которых
определяется разрыв
Расстояние, в метрах
Открытые автостоянки и наземные автостоянки закрытого типа
вместимостью, машино-мест
10 и менее

1. Жерүсті жабық типтегі автотұрақтардан, ашық типтегі автотұрақтардан ажырау ластанудың атмосфералық ауада таралуын және физикалық әсердің деңгейлерін есептеу негізінде қабылданады.
2. Жерүсті жабық типтегі автотұрақтарды, ашық типтегі автотұрақтарды орналастыру кезінде үй жанындағы аумақты ауданы және атаулары бойынша қажетті абаттандыру элементтерімен қамтамасыз етудің нормативтік талаптары сақталуы тиіс.
3. Сыйымдылығы 500 машина-орыннан астам болатын жерүсті жабық типтегі автотұрақтарды, ашық типтегі автотұрақтарды өнеркәсіптік және коммуналдық-қоймалық аймақтардың аумақтарында орналастыру керек.
4. Автомобильдерге арналған жерасты, жартылай жерасты және құм үйінділерімен қоршалған тұрақтар үшін кіру-шығу орнынан және желдеткіш шахталарынан балалар, жасөспірімдер және емдеу-профилактикалық ұйымдардың, тұрғын үйлердің, демалыс алаңдарының аумағына дейін кемінде 15 метрді құрауы тиіс қашықтық регламенттеледі.
Автомобильдерге арналған жерасты, жартылай жерасты және құм үйінділерімен қоршалған тұрақтарды тұрғын үйде орналастырған жағдайда, кіру-шығу орнынан тұрғын үйге дейінгі қашықтық регламенттелмейді. Ажырау жеткіліктілігі атмосфералық ауаның ластануын есептеумен және акустикалық есептеулермен негізделеді.
5. Жерүсті жабық типтегі автотұрақтар, ашық типтегі автотұрақтар автокөліктерінің өту жолынан нормаланған объектілерге дейінгі ажырау кемінде 7 м болуы тиіс.
6. Тұрғын үйлердің және қоғамдық ғимараттардың жанынан орналасқан автомобильдерге арналған жерасты тұрақтарының желдеткіш шығарындылары ғимараттың барынша биік бөлігінің шатырынан 1,5 метрге жоғары ұйымдастырылуы тиіс.
7. Автомобильдерге арналған жерасты тұрағының пайдаланылатын шатырында желдеткіш шахталарынан, кіру-шығу орындарынан, өту жолдарынан 15 м қашықтықта, пайдаланылатын төбе көгалдандырылған және атмосфераға шығатын жерде ШРЕШ қамтамасыз етілген кезде демалыс алаңдарын, балалар, спорт және ойын құрылыстарын орналастыруға жол беріледі.

1. Разрыв от надземных автостоянок закрытого типа, автостоянок открытого типа принимается на основании результатов расчетов рассеивания загрязнений в атмосферном воздухе и уровней физического воздействия.
2. При размещении надземных автостоянок закрытого типа, автостоянок открытого типа должны быть соблюдены нормативные требования обеспеченности придомовой территории с необходимыми элементами благоустройства по площади и наименованиям.
3. Надземные автостоянки закрытого типа, автостоянки открытого типа вместимостью свыше 500 машино-мест следует размещать на территории промышленных и коммунально-складских зон.
4. Для подземных, полуподземных и обвалованных стоянок для автомобилей регламентируется лишь расстояние от въезда-выезда и от вентиляционных шахт до территории детских, подростковых и лечебно- профилактических организаций, жилых домов, площадок отдыха, которое должно составлять не менее 15 метров.
В случае размещения подземных, полуподземных и обвалованных стоянок для автомобилей в жилом доме, расстояние от въезда-выезда до жилого дома, не регламентируется. Достаточность разрыва обосновывается расчетами загрязнения атмосферного воздуха и акустическими расчетами.
5. Разрыв от проездов автотранспорта из надземных автостоянок закрытого типа, автостоянок открытого типа до нормируемых объектов должно быть не менее 7 м.
6. Вентиляционные выбросы из подземных стоянок для автомобилей, расположенных под жилыми и общественными зданиями, должны быть организованы на 1,5 м выше конька крыши самой высокой части здания.
7. На эксплуатируемой кровле подземной стоянки для автомобилей допускается размещать площадки отдыха, детские, спортивные и игровые сооружения, на расстоянии 15 м от вентиляционных шахт, въездов-выездов, проездов, при условии озеленения эксплуатируемой кровли и обеспечении ПДК в устье выброса в атмосферу.

8. Автомобильдерге арналған жерүсті тұрағы аумағының көлемдері іргелес аумақты автотұрақ ретінде пайдалануды болдырмау үшін құрылыс көлеміне сәйкес болуы тиіс.
9. Автомобильдерге арналған жерүсті тұрақтарынан ажырауға шек қойылмайды.
10. Автомобильдерге арналған жерүсті тұрақтарына жатқызылған талаптар автомобильдерге арналған құм үйінділерімен қоршалған тұрақтарды орналастыруға қолданылады.
11. Тұрғын үйлердің қонақтарға арналған автотұрақтары үшін ажырау белгіленбейді.

8. Размеры территории наземной стоянки для автомобилей должны соответствовать габаритам застройки, для исключения использования прилегающей территории под автостоянку.
9. Разрыв от территорий подземных стоянок для автомобилей не лимитируется.
10. Требования, отнесенные к подземным стоянкам для автомобилей, распространяются на размещение обвалованных стоянок для автомобилей.
11. Для гостевых стоянок для автомобилей жилых домов, разрывы не устанавливаются.

12. Кестеде келтірілген ажыраулар интерполяцияны есепке ала отырып қабылдануы мүмкін.
«Өндірістік объектілердің
санитариялық-қорғаныш аймағын
белгілеу бойынша санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне
2-қосымша
Кәріз тазалау құрылыстарынан ең аз санитариялық ажыраулар
Ағынды суларды тазартуға арналған құрылыстар
Тазарту құрылыстарының есептелген өнімділігі тәулігіне мың шаршы метр (бұдан әрі -м3) кезінде метрге шаққандағы қашықтығы

12. Разрывы, приведенные в таблице могут приниматься с учетом интерполяции.
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по установлению
санитарно-защитной зоны
производственных объектов"
Минимальные санитарные разрывы от канализационных
очистных сооружений
Сооружения для
очистки сточных вод
Расстояние в метрах при расчетной
производительности очистных сооружений,
тысяч кубических метров в сутки
(далее - тыс. м3/сутки)